OLGA 125 Vi jaar ^vyé' DE ZIERIKZEESCHE COÜRANT „Hanoi bewegen tot beëindiging van de oorlog in Vietnam" Kind omgebracht - Moeder verdwenen N.V.V. onthoudt steun Tweehonderd gewonden aa11 loonpolitiek-systeem van regering Groot traditioneel bierfeest te Münclien Britse gasvondst in Noordzee DE LOONEISEN VOOR 1970 Geen interpellatie over Verolme Tuinman Zoon Rij-instructrice en 3 meisjes verdronken Twee mannen gewond door pistoolschoten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 sept ember 1969 Nr. 20271 «A - VSv /if —3 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maarden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exdusiel 4 B.T.W. I.. du nummer: Fruitfee en hofdames op bezoek President INixon in algemene vertrailerin" V.N. NEW YOKK, 18-9. President Nixon heelt donderdag in een rede tot de algemene vergadering gepleit voor een internationaal streven om Hanoi te bewegen tot serieuze besprekingen over beëindiging van de oorlog in Vietnam. „Als er eenmaal bjj de an dere partij een oprechte bereidheid bestaat tot een akkoord te komen, kunnen spoedig praktische regelin gen worden getroffen", zo meende het Amerikaanse staatshoofd. Nixon sprak verder ook over het Midden-Oosten en de kwestie van het beperken van de bewapening. Wat het Midden-Oosten betreft stel de hij een internationale afspraak voor tot beperking van de wapenle-^ veringen aan de landen in dat ge bied. Overigens merkte Nixon op, dat een dergelijk voorstel aan de Russen tot dusver zonder resultaat was gebleven. De president verzekerde dat hij sinds zijn ambtsaanvaarding aan geen enkele kwestie zoveel tijd en energie had besteed als aan het stre ven naar vrede in Vietnam. „Wij in de V.S. willen beëindiging van de oorlog en wij zijn bereid, elke rede lijke stap te doen om dat te berei ken". Dit zou echter geen afbreuk mogen doen aan het recht van de Zuidvietnamezen om over hun eigen toekomst te beslissen. Nixon herinnerde er aan dat velen destijds hadden gezegd, dat als Ame rika de bombardementen op Noord- Vietnam zou staken, de vrede spoe dig zou volgen. Inmiddels was er echter een jaar voorbijgegaan, zon der dat er vrede was. Op 2 septem ber had bij het vredesoverleg in Pa rijs de Noordvietnamese onderhan- delaar verklaard, dat als de V.S. zich akkoord zouden verklaren met het beginsel van een totale terugtrekking van hun strijdkrachten en als zij een aanzienlijk deel hiervan inderdaad zouden terugtrekken, Hanoi hiermee rekening zou houden. In dit verband noemde de president de verminde ring van de Amerikaanse troepen sterkte met in totaal 60.000 man aan zienlijk. Daarom was het nu tijd dat de tegenpartij hierop reageerde. Hel Midilen-Oosten Over het Midden-Oosten zei Nixon, dat de gevechten van de laatste tijd nog eens de noodzaak hebben aange toond van een vredesakkoord. Ken nelijk doelend op de sinds juni 1967 door Israel bezette gebieden, voegde hij hieraan toe, dat dit niet mogelijk zal zijn op basis van aanzienlijke wijzigingen in het verloop van de grenzen. Anderzijds moesten de Ara bische staten in vrede leren leven met Israel. Een andere zeer belangrijke kwes tie noemde de president het komende overleg met de Russen over een ver mindering van de bewapeningswed loop. Amerika zou daarbij serieus en zonder vooroordelen handelen. Over China zei Nixon, dat Was hington bereid is tot openhartig en ernstig overleg met China, als de leiders van dat land hun zelf geko zen isolement willen opgeven. OLDENZAAL, 18-9. Een rangeer der van de Nederlandse Spoorwegen heeft donderdagmiddag omstreeks cén uur bü het rangeerterrein in Ol- denzaal het l(jk gevonden van een jongetje. Het kind lag aan de rand van een weide, overdekt met gras. De ran geerder zag het lijk, doordat de voe ten boven het gras uitstaken. Vol gens de eerste bevindingen van de politie is het kind gewurgd. De ver denking is op de moeder gevallen. De rangeerder heeft namelijk in de omgeving van de plaats, waar hij het lijk vond, een vrouw zien lopen, waarvan het signalement overeen komt met dat van de moeder van het kind. De politie wordt in haar verdenking gesterkt door het feit, dat de moeder tot nu toe onvind baar is. Het slachtoffertje bleek met een nylonkous te zijn gewurgd. Het is de driejarige G. H. St. G. uit Weerselo (Gem. Oldenzaal). Het lijkje van de jongen werd door zijn grootvader ge ïdentificeerd. De moeder van de kleuter, de 31-jarige A. G.-B., waar op na eerste bevindingen van de Ol- denzaalse politie de verdenking is komen te vallen, is nog spoorloos. Inmiddels is bekend geworden dat de vrouw reeds geruime tijd in over spannen toestand verkeerde. MUNCHEN, 18-9. Zaterdag zal in Münchcn het grootste bierfestyn van Duitsland beginnen „het Miinchener oktoberfest". In de Beierse hoofdstad ligt bijna zes min. liter extra-zwaar „Wies'ner bier" op dorstige kelen te wachten, een voorraad die weinig hinder zal ondervinden van een eventuele sta- Strenge maatregelen van junta in Brazilië RIO DE JANEIRO, 19-9. De uit drie man bestaande militaire junta in Brazilië heeft donderdag nieuwe gerechtshoven opgericht voor de be rechting van stadsguerrilla's. Tevens zullen degenen die ter dood veroor deeld zijn, voor een vuurpeloton wor den geleid. Het zijn enkele strenge maatrege len in het kader van de bestrijding van de extreem-linkse revolutionai ren. die eerder deze maand de Ame rikaanse ambassadeur Elbrick ont voerden en in ruil voor zijn vrijla ting vijftien politieke delinquenten uit de gevangenis wisten te halen. ROME. Ook Italië ligt in de ban van stakingen. Duizenden stukende me taalarbeiders trokken in een protest optocht door Rome. Op de foto een deel van de stoet voor het Colosse um. De meegedragen borden hadden teksten, als: Wij willen een beter salaris" en „Wij hebben een nieuw contract met Fiat nodig". king, waarmee het brouwerijperso- neel heeft gedreigd om zijn eisen voor een 10 °/o loonsverhoging en kortere werkuren kracht bij te zet ten. Reeds in maart is men begonnen het bier te brouwen voor de Duit- .sers en de duizenden buitenlandse toeristen uit heel Europa en daar buiten, die zich met hun Beierse mededrinkers zullen mengen om een groot gat in de voorraad te slaan. Het oktoberfest werd het eerst ge houden in 1810, als deel van feeste lijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van prins Lodewijk van Beieren en prinses Therese van Sak sen en sedertdien traditie geworden. Het is altijd gehouden op hetzelfde terrein bij het hoofdstation van München, slechts 23 keer onderbro ken voor oorlogen en tweemaal voor een cholera-epidemie. LONDEN, 18-9. Continental Oil Company (Conoco) deelt mede dat zij tijdens een proefboring in samen werking met de British National Coal Board een omvangrijke aard gasreserve in de Noordzee heeft aan getroffen, 88 kilometer uit de kust van Great Yarmouth. De put zal 53 miljoen kubieke voet gas per dag kunnen leveren. Het aardgas is aangetroffen op een diep te van ongeveer drie duizend meter. bij treinongeluk in V.S. CHICAGO. 19-9. Meer dan 200 personen zijn gewond geraakt toen een trein in Chicago ontspoorde. Vijf van hen zijn er ernstig aan toe. He likopters werden ingezet om des meeste gewonden naar ziekenhuizen over te brengen. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. Advertentie. PERFOLATEX matras super aktiverende nachtrust AMSTERDAM, 18-9. Dc vraag hoe groot de loonsverhoging volgend jaar moet ztfn, is voor het hoofdbe stuur van de bij het N.V.V. aange sloten Algemene Bedrijfsgroepen Centrale onverbrekelijk verbonden met de vraag hoe hoog anderen de prijzen zullen opvoeren. Vast staat ook, dat er in 1970, ge zien de hele economische situatie, meer aan de verbetering van het le venspeil van de werknemers zal die nen te worden gedaan dan in 1969. Dit heeft de heer W. Liefaard, voorzitter van de A.B.C., verklaard in zijn openingsrede voor het drie daagse A.B.C.-congres in Amster dam. Overigens is de heer Liefaard wel van mening, dat beperkte loon stijgingen, die tot verhoging van de koopkracht leiden, beter zijn dan grote loonsverhogingen bij geldont waarding. AMSTERDAM, 18-9. Het N.V.V. is niet van plan enige medewerking te verlenen aan de uitvoering van een op de loonwet van minister Roolvink gebaseerd loonpolitiek systeem, zo heeft N.V.V.-voorzitter A. H. Kloos aangekondigd in een rede voor het congres van de Algemene Bedrijfs groepen Centrale in Amsterdam. De heer Kloos, die sprak over „de knevelwet van Roolvink", verduide lijkte dat het N.V.V. niet betrokken wil zijn bij de opstelling van half jaarlijkse rapporten door de Sociaal- Ecnomische Raad die in dit systeem zo duidelijk tegen de vakbeweging zouden kunnen worden gebruikt. Het betekent ook dat het N.V.V. in de Stichting van de Arbeid niet wenst te praten over de loonpolitieke con sequenties met de Centrale Werkge versorganisaties en dat het N.V.V. over de loonpolitiek in het algemeen of onderdelen daarvan ook geen ge sprekken met de regering gaat voe ren. DEN HAAG, 18-9. De Tweede Ka mer heeft een voorstel van voorzit ter van Thiël, de interpèllatie-Ne- derhovst over de positie van het Ver- ólmë-concern aanstaande woensdag te houden, met 43 tegen 57 stemmen verworpen. DEN HAAG, 18-9. Bij een schiet partij in een café-hotel in de Krane- straat in de Haagse binnenstad zyn twee mannen gewond door pistool schoten. Het zijn de 26-jarige R. H., die een schotwond in het rechteronderbeen opliep, en de 24-jarige M. V. die door kogels werd getroffen in de linker onderarm, de rug en het hoofd. Zij zijn opgenomen in het ziekenhuis- Zuidwal. Ze verkeren niet in levens gevaar. De politie heeft terzake van po ging tot doodslag aangehouden de 47-jarige hotelhouder L. R. en diens portier de 42-jarige A. H. van der V. Volgens de politie zouden H. en V. rond twee uur in het etablissement moeilijkheden hebben gemaakt. Ze zouden er daarom door de portier uitgezet zijn. Bezoekers van de zaak hebben gehoord dat H. en V. tegen de buitendeur sloegen. Kort daarop werden schoten gehoord. Er zijn ge tuigen van de schietpartij. Jongen kwam onder aanhangwagen EMMELOORD, 18-9. De 12-jarige Kees Pauw uit Creil (Noord Oost Polder) is donderdagavond op het landbouwbedrijf van een rijdende aanhangwagen gevallen. Het kind kwam onder de wielen van de zwaar beladen wagen terecht en overleed op weg naar het ziekenhuis in Em- meloord. Uit voorraad: Grotekeus Gordijnstoffen Velours Royée Wij leveren zowel per nieter als kant én klaar genaaid. Wat denk u van '11 leuk gordijn? reeds vanaf 3,75 per meter n Komt u ook eens kijken bij Mol 19 - Zierikzee - Tel. 2887 Meegesleurd door de golven LONDEN. 18-9. Op het strand bij Cleethorpes in het Engelse graaf schap Lincolnshire heeft men don- derdagmrogen de lijken gevonden van een 44-jarige rij-instructrice en DJAKARTA. Dc Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft donderdag verklaard, dat een Indonesische diplomaat die sinds drie maanden in Moskou ver mist wordt, niet is ontvoerd, maar dat de man met een meisje is weg gelopen en zich ergens schuil houdt, in Indonesische kranten was gespro ken van een ontvoering. drie meisjes, van acht tot elf jaar oud. De instructrice was woensdag middag met vier leerlingen een tochtje te paard gaan maken op het strand van Cleethorpes. Toen het groepje bij het vallen van de avond nog niet terug was, is mén op on derzoek uitgegaan. Het Schijnt dat de paardrijdsters, misleid door een plotseling opgekomen dichte mist, in de lichting van de zee zijn .gereden en door de golven zijn meegesleurd. Van het vierde meisje ontbreekt nog elk spoor. Men heeft ook drie paar den gevonden. Twee ervan waren dood en de derde was zwaar gewond. PARIJS. Een beeld van de enorme verkeerschaos op de Parijse Champs Ely sees, na een slaking van hel per soneel van de busdiensten en de ondergrondse. Dit nummer beslaat uit 12 pagina's f Het geloof van de zondag is i dood zonder de werken van de maandag. De politie vond later vijf hulzen. Het pistool en een groot aantal pa tronen werden in een kast aange troffen. Uit een voorlopig onderzoek is volgens mededelingen van de po litie komen vast té staan dat de por tier geschoten moet hebben. De ho telhouder zou daarna het pistool ver borgen hebben. Koude nachl Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer en weinig bewolking; zwakke tot matige wind tussen oost en noordoost; koude nacht; morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Voor zondag: Aantal uren zon: 4 tot 10. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Max.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 20 sept. Zon op 6.22. onder 18.44. Maan op 16.48, onder 23.46. 21 sept. Zon op 6.24, onder 18.41. Maan op 17.19, onder 22 sept. Zon op 6.25, onder 18.39. Maan op 17.40, onder 1.18. Eerste kwartier: 19 sept. te 3.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 sept. 8.48 v.m. 21 sept. 22 sept. 21.38 n.m. 10.27 v.m. 23.23 n.m. 12.13 n.m. v.m. BROUWERSHAVEN 20 sept. 8.48 v.m. 21.33 n.m. 21 sept. 10.27 v.m. 23.13 n.m. 22 sept. 12.09 v.m. n.m. Doodtij: 21 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-9. Het K.N.M.I. meldt: Een boven Skandinavië gelegen ho- gedrukgebied breidde zich over de Britse eilanden, de Noordzee en Duitsland zuidwaarts uit. Een de pressie verplaatste zich over de Golf van Biskaje in zuidoostelijke rich ting en nam daarbij in betekenis af. Met oostelijke wind stroomde droge lucht van Noord-Duitsland, waar in de nacht het kwik hier en daar tot even onder het vriespunt daalde, naar onze omgeving. Langs de grens van deze lucht met vochtiger lucht viel in België, Zuid-Duitsland en het Alpengebied plaatselijk meer dan 10 mm regen. Inmiddels is boven de Britse eilanden een verbinding tot stand gekomen met hoge barometer standen nabij de Azoren. De as van deze rug verplaatst zich het komen de etmaal langzaam oostwaarts. Hierdoor zal de aanvoer van droge lucht met weinig bewolking naar ons land aanhouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1