V 125 i 0LGA DE ZIERIKZEESCHE CÓÜRANT Waarschuwing van president Heineman na schoten in Kassei Het Provinciefonds Minister Witteveen dient wetsontwerpen in Nieuw „Manifest van 2000 woorden" Gedwongen landing Turks lijnvliegtuig Luguber spel: „Treintje laten ontsporen" Weer (mislukte) overval op een bank Staatsgreep in Egypte in kiem gesmoord NIEUWSBODE Donderdag 18 september 1969 Nr. 2irna WAARIN OPGENOMEN TV* REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, n<j 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maarden bij vooruitbetaling J' 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Hoogste punt nieuwe school Zierikzee De Westduitse verkiezingscampagne DÜSSELDOKF, 17-9. - President Heinemann van West-Duitsland heeft woensdag nadrukkelijk gewaar schuwd voor een herleving van het gewelddadig nationalisme in zijn land. liet incident in Kassei, waar de avond tevoren twee jongelui bij een betoging tegen de uiterst recht se N.P.D. door schoten gewond waren geraakt, moest volgens Heineman gezien worden als „een waarschu wing voor ons allen, dat we ons niet weer mogen laten meeslepen naar een gewelddadig nationalisme". De president, die sprak op een bij eenkomst van het parlement van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, ter gelegenheid van zijn officiële bezoek aan Düsseldorf, betoogde onder grote bijval dat met radicalisme nog nooit een probleem was opgelost en ook nooit opgelost zou worden. „Dan mag van bepaalde zijde nog zo vaak de trom worden geroerd", zo zei Heine mann. De eerste schoten in de Westduitse verkiezingscampagne ontlokten de meeste partijen afkeurende reacties en deden de openbare discussie over een verbod van de Nationaal-Demo- cratische Partij weer oplaaien. De C.D.U. sprak haar leedwezen uit over deze „verwildering van de campag ne", Een socialistische woordvoerder verklaarde dat het optreden van de N.P.D. aan de veiligheid en de sa menleving ernstig afbreuk deed. De liberale F.D.P. veroordeelde de wat z(j noemde meningsterreur. Wan neer het tot zulke ontsporingen kwam werd het de hoogste tjjd voor ern stige bezinning. De linksgerichte verkiezingsallian tie „Actie Democratische Vooruit gang" en de uitert-linkse „Socia listische Duitse Arbeidersjeugd" ver langden ontbinding van de N.P.D. Kansen van de N.P.D. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Willy Brandt, voor spelde woensdag dat de N.P.D. bij de verkiezingen van 28 september niet in de Bondsdag zal komen. Maar veel regeringsambtenaren blijken in privégesprekken aan te nemen, dat de nationaal-democraten zeker het DEN HAAG, 17-9. Blijkens de ont werpbegroting van het Provincie fonds voor 1970 zullen de provincies volgend jaar ruim f 226 miljoen uit dit fonds ontvangen. De verdeling van het beschikbare bedrag over de afzonderlijke pro vincies geschiedt volgens een in de provinciewet gegeven verdeelsleutel, volgens welke eenderde deel wordt verdeeld naar evenredigheid van de oppervlakte van de provincies op 1 januari van het uitkeringsjaar, een derde deel naar evenredigheid van het aantal inwoners van de provin cies op 1 januari van het uitkerings jaar en eenderde deel in elf gelijke delen. Voor 1970 leidt dit voor Zeeland tot een uitkering van f 14.521.455. Voor de berekening is uitgegaan van de bevolkings- en oppervlaktecijfers per 1 januari 1969. DEN HAAG. Op de derde dinsdag in september vond weer de opening plaats van de Staten-Generaal. Ko ningin Juliana tijdens het uitspreken van de troonrede. Naast haar prins Bernhard. minimum van vijf procent, vereist om de Bondsdag te halen, zullen be reiken. Een totaal van vijf procent zou hun 25 zetels in het 496 zetels tellende parlement bezorgen en min stens 10 tot 14 voormalige nazi's in de Bondsdag brengen. De functionarissen vrezen dat re cente opiniepeilingen, die de N.P.D. slechts drie procent van de stemmen toekenden, niet de ware stand van zaken weergaven. In de beslotenheid van de stemhokjes - zo zeggen ze - zullen veel N.P.D.-kiezers ongetwij feld anders reageren dan bij een opi nie-onderzoek. Regeringskringen vre zen ook dat de golf van industriële onrust van de afgelopen week, een aantal mensen zal doen omzwaaien naar de nationaal-democraten. DEN HAAG, 16-9. De minister van financiën, dr. H. J. Witteveen en zijn staatssecretaris dr. F. H. M. Grapperhaus hebben bij de Tweede Kamer acht wetsontwerpen inge diend, waarin eeiy aantal maatrege len worden voorgesteld. De tarieven van de loon- en in komstenbelasting worden verlaagd om de gevolgen van de inflatie on gedaan te maken, voor een bedrag van f 600 min in 1970 en f 300 min in 1971. De tijdelijke verhoging van de vermogensbelasting, met 6 pro-mille, bljjft ook in 1970 en 1971 van kracht. Het tarief van de vennootschaps belasting wordt gehandhaafd op 46 procent. De vermindering van de omzet belasting op investeringen van on dernemingen wordt uitgesteld. Het algemeen tarief van de om zetbelasting wordt op 1 juli 1970 van 12 tot 13 en het lager tarief van 4 op 4.3 procent verhoogd. De prijsin dex zal dientengevolge met li pro cent stijgen. De verhoging van de accijns op benzine, bier en alcohol per 1 juli j.l„ die aanvankelijk voor een half jaar zou gelden, wordt definitief. De motorrijtuigenbelasting wordt met 11 procent verhoogd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zoals het goud in het vuur wordt ons geloof door smart gelouterd. Advertentie. EXCELSIOR NEW YORK. Laberto Fuentes Mohr Guatemalaheeft de voorzittersha mer overgedragen aan Angie Brooks (Liberia), die hem opvolgt als voor zitter van de Algemene Vergadering van de V.N. De korte ceremonie vond plaats tijdens de opening van de 24ste algemene vergadering. MEXICO. De onafhankelijkheids feesten, die in Mexico op 15 en 16 september worden gevierd, hebben dit jaar 27 doden en meer dan 500 gewonden geëist. Deze slachtoffers zijn gevallen door gebruik van wa pens en bij verkeersongelukken. Tsjecho-Slowakije: Verwachting tot vrijdagavond: Koude nacht Droog weer met weinig bewolking; matige, in het Waddengebied aan vankelijk nog krachtige wind tussen oost en noordoost; koude nacht; mor gen dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. 19 sept. Zon op 6.20, onder 18.46. Maan op 16.01, onder 22.23. Eerste kwartier: 19 sept. te 3.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 sept. 7.42 v.m. 20.11 n.m. BROUWERSHAVEN: 7.3! ROME, 17-9. Ongeveer twee-dui zend Tsjechoslowaakse intellectuelen hebben een nieuw „manifest van twee-duizend woorden" opgesteld. Dit heeft het Roemeense weekblad „L'Espresso" vandaag bekendge maakt. Namen van de intellectuelen ztfn niet vermeld. Het document zou reeds aan de re gering, het Centrale Comité en het parlement in Praag zijn toegezon den. „L'Espresso" typeert het docu ment als „een uiterste vertwijfelde poging om de onderdrukkingspolitiek van Husak te verwerpen". Volgens het Franse persbureau A.F.P. staat in het manifest onder meer te lezen: „wij leven nu al een jaar lang in een toestand van on derdrukking. Zelfs in materiële zin gaan wij gebukt onder het gehele maatschappelijke leven. De voorzie- Begroting 1970 Huis der Koningin DEN HAAG, 16-9. De begroting 1970 voor zover het betreft het Huis der Koningin beloopt een totaalbe drag van f 6.650.000,-. Overeenkom stig de grondwettelijke bepalingen is het inkomen van de leden van het Koninklijk Huis als volgt vastge steld: Inkomen van de Koningin f 4.750.000; inkomen prins Bernhai-d f 475.000; inkomen prinses Beatrix f 300.000; inkomen prins Claus f 300.000 en onderhoud Koninklijke paleizen f 825.000. ningen zijn slecht, de prijzen stijgen en de produktie is ondoelmatig. Vele door het volk gekozen mensen met capaciteiten hebben hun werk en hun functies moeten opgeven. Het programma van de Communistische Partij van april 1968 was volledig sluitend". Vervolgens worden tien punten op gesomd die de ondertekenaars graag verwezenlijkt zouden zien. ISTANBUL, 17-9. Een Turks lgn- vliegtuig met 57 passagiers en een bemanning van zes koppen is tus sen Istanbul en Ankara gekaapt en gedwongen, naar Bulgarije te vlie gen. De piloot liet weten dat hij werd bedreigd door een gewapende man, die eruit zag als een Tartaar en Turks sprak met een sterk accent. De Viscount landde in Sofia, waar volgens een mededeling van de Turkse ambassade de kaper werd gearresteerd. Bulgarije heeft toe stemming gegeven voor de terugkeer van vliegtuig en passagiers. 19 sept. Doodtij: 21 sept. De kaper is geïdentificeerd als een 27-jarige Turkse student in de rech- ten, Sadi Toker, die geestelijk ge- HET WEEKOVERZICHT stoord zou zijn. Zijn „wapen bleek een speelgoedpistool. Hij had de pi loot gezegd dat hij naar „een land achter het ijzeren gordijn" wilde. Turkije heeft om zijn uitlevering ge vraagd. Intussen is het gekaapte vliegtuig naar Turkije teruggekeerd. UTRECHT, 17-9. „Wij vonden het leuk een trein te laten ontsporen", hebben gisteren twee jongens uit Dordrecht aan de rijkspolitie en de spoorwegrecherche verklaard, nadat zjj op heterdaad waren betrapt btf een poging een stuk beton op de spoorrails bij de Moerdijkbrug te Lage Zwaluwe te deponeren. De beide knapen hebben bekend, Ook stakingen in Italië ROME. 17-9. In Italië hebben woensdag de 900.000 bouwvakarbei ders zich gevoegd bij de 200.000 werknemers in de chemische en de farmaceutische industrie en de eni ge duizenden arbeiders in de ce mentfabrieken, die dinsdag het werk voor 48 uur neei'legden. Voor de bouwvakkers is het de tweede maal in één week tijd, dat zij twee dagen staken. Zij wensen hogere lonen en een vijfdaagse werkweek van 40 uur. dat zij ook vorige week op hetzelfde punt drie keer hebben geprobeerd een trein te laten ontsporen. De eer ste maal gebruikten zij een vat, daarna een kist en zaterdagavond deponeerden zij het wrak van een bromfiets op de rails. In alle geval len gebeurden geen ongelukken, maar het treinverkeer liep wel ver tragingen op. De knapen hadden zich naar hun zeggen niet gerealiseerd wat de gevolgen van een eventuele ontsporing zouden kunnen zijn ge weest. De 14-jarige scholier W. J. G. en de 19-jarige bedrijfsfacteur P. de J. zullen vrijdag aan de Officier van Justitie in Dordrecht worden voor geleid. Aanhouding in berovingszaak DEN HAAG, 17-9. De 21-jarige koopman D. D. en de 29-jarige chauffeur M. J. M„ beiden uit Den Haag, zijn door de Haagse politie ingesloten. Zij worden ervan ver dacht op 29 augustus de 35-jarige technisch adviseur J. H. H. uit Hen drik Ido Ambacht te hebben willen wurgen en te hebben beroofd van zijn geld en zijn auto. De technisch adviseur rustte wat uit in zijn auto in Den Haag voor hij 's nachts naar huis zou rijden. Twee mannen stapten in zijn auto. Zij dwongen de adviseur een rit door de omgeving van Den Haag te ma ken. Daarbij kwam men onder meer in Overschie, Voorburg, Zoetermeer, Zevenhuizen en Nieuwerkei-k aan den IJssel. Intussen hadden de twee vreemdelingen de adviseur diens geld, f 190, en enige papiei-en afhan dig gemaakt. OOSTHUIZEN, 17-9. Om kwart voor twaalf woensdagmorgen heeft een met een revolver gewapende man een roofoverval gepleegd op het bijkantoor in Oosthuizen van de Raiffeisenbank voor Waarder en om streken, in de Beemster. Toen het bijkantoor voor het pu bliek was opengesteld, nam de man in de wachtkamer tussen andere klanten van de bank plaats. Op een gegeven moment ging hij naar het loket van de kassiei-, wien hij een re volver onder de neus duwde en dwong een tas met geld af te staan. Vervolgens ging de man, die toen hij in de wachtkamer zat een walkie Felle brand verwoest boerderij SELLINGEN, 17-9. Omstreeks 12 uur gisternacht ontdekte de land bouwer A. Wieringa in zijn boerderij aan de Kanaalweg 5 te Zuidveld bij Sellingen een felle brand. Met veel moeite kon het landbouwei-sgezin bestaande uit man, vrouw en zoontje van twee jaar en de moeder van de heer Wieringa en haar 13-jarig dochtertje, zich in veiligheid stel len. Zowel de inboedel, inventaris als het in de schuur ondei'gebrachte hooi werd een prooi van de vlam men. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De schade beloopt ongeveer f 125.000. De boer derij is verzekerd. De brandweer van Sellingen kon tegen de vuurzee wei nig uitrichten. talkie bij zich zou hebben gehad, er vandooi-, de tas onder zijn jas ver bergend. Een automobiliste, die de man zag hollen, wist hem echter de weg te versperren en het duurde niet lang of de inmiddels gealarmeei'de politie wist de overvaller te aiTesteren. DE BILT, 18-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl de luchtdruk tboven Fi-'ankrijk" en op dë Britse eilanden laag bleef onder invloed van'een dë- pressie, waarvan het centrum voor de ingang van het Engelse Kanaal lag, bi-eidde een gebied met hoge ba- ï'ometei-standen boven Scandinavië zich verder zuidwaarts uit. Samen hangend hiermee stroomde met een geleidelijk sterker wordende ooste lijke wind drogere lucht van noord- Duitsland naar onze omgeving. Het binnendringen van deze lucht ver oorzaakte in het midden en zuiden van het land in de nacht van woens dag op dondei-dag plaatselijk enige reden. Het front, dat de vooi'ste begren zing van deze lucht vormt, strekte zich donderdagmorgen ongeveer van van Noord-Holland uit. Arnhem over De Bilt naar de kop Het komende etmaal zal het hele land zich in de droge lucht bevin den. Er wordt dan ook zonnig weer verwacht met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Strauss: „Geen plannen voor diktatuur" HANNOVER, 17-9. De Westduitse minister van financiën, Strauss, heeft Oostduitse beweringen dat een groep politici in West-Duitsland een plan zou hebben beraamd om hem leider van een dictatuur te maken, als „on zin" bestempeld. Tegenover journa listen zei Strauss, dat deze bewering net zo absurd is als die dat de paus „leider van de maffia in de Verenig de Staten is". Een woordvoerder van de Westduitse regering zei: „We le veren geen commentaar op zulke on- LONDEN, 18-9. President Nasser zou volgens persberichten uit Cairo een staatsgreep in de kiem hebben gesmoord. Oud-premier Ali Sabri zou in hechtenis genomen zijjn, schryft het Britse blad „The Guar dian" in een artikel dat ondertekend is door zijn correspondent in Jeru zalem. In Jeruzalem woi-dt algemeen aan genomen dat de houding van de Egyptische president ten aanzien van Israël onder politici en militai- Vrouwelijke arts bij brandje omgekomen AMSTERDAM, 17-9. De 58-jarige alleenwonende vrouwelijke Amster damse arts F. Beeldsnijder is bij een brandje in de keuken van haar bo venwoning in de Hei'culesStraat door verbranding om het leven gekomen. Naar de ooi-zaak van de brand en de wijze waai'op de vi-ouw daarbij om gekomen is wordt door de politie een onderzoek ingesteld. ren in zijn land een groeiende on- tevi-edenheid heeft gewekt. De coiTespondent van de Times te Beiroet schrijft dat in Egypte een „grote zuivering" is gehouden onder Sowjetrussisch-gezinde Marxisten. Behalve Sabri zou ook de direc teur van het kabinet van president Nassei-, Abdel Magid Farid, eveneens een marxist, zijn afgezet en vervan gen door Hassan Al-Tihami, een van de „vrije officieren" die in 1952 heb ben meegewerkt aan de staatsgreep tegen koning Faroek. Farid was te vens leider van de Arabische socia listische Unie. SANTIAGO. De 21 inzittenden van een vliegtuig van de Chileense lucht macht, dat sedert zondag wefd ver mist, zijn allen in leven, zo is woens dag in Santiago bekend gemaakt. Het vliegtuig is gevonden in een oer woud in het zuiden van Chili, waar het een noodlanding heeft gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1