Syntraciet Ccc# haarden kachel^ Betere warmte Is er niet, Opperkaper kondigt komst aan van piraten naar Zierikzee Bruinisser mosselkweker won een prijs Gebakken Schouwse paling Vrouw met baby uit auto geslingerd Najaarsvergadering sportvereniging D.F.S. te Burgh Wat biedt de BEELDBUIS? Vrijdagmiddag gaan „vervaarlijke" maar bekende lieden op jacht naar leraren Vermomde leraren tijdig ingelicht zijn van plan zich goed te verbergen Advertentie ZIERIKZEE, Ki-O. Vrydug 19 September a.s. belooft voor de oude stad Zie rikzee een bijzondere dag te worden want dan zal bet mogelijk zijn dat er „schrik en paniek" wordt gezaaid onder de bevolking want - zo vernemen wjj - het ligt in de bedoeling dat op die dag vreemde zeerovers uitvoering zullen gaan geven aan hun snode plan om Zierikzee te gaan „bezetten". Dat klinkt allemaal nogal ernstig, maar aangenomen kan worden - zo vernemen wij verder - dat het allemaal nog wel mee zal vallen. Immers, de „vervaar lijke lieden" die vrijdagmiddag door de stad zullen dwalen zullen, zo werd ons door de opperkaper persoonlijk medegedeeld, een treffende gelijkenis vertonen met de jongens en meisjes die men op „gewone dagen" ijverig aan het werk kan zien in de (vele) banken van de stedelijke Rijksscholengemeen schap „Professor Zeeman". De opperkaper, die om overigens begrijpelijke redenen zich liever niet nader bekend wilde maken, heeft ons duidelijk gemaakt dat het komende „zeeroversbezoek" in verband staat met de viering van het honderdjarig bestaan van het lyceum, de vroegere Rijks H.B.S. dus. En vrijdag a.s. krij gen de leerlingen naar aanleiding van dit zeldzame jubileum alle gele genheid een daverend feest te gaan vieren. Immers, aldus deelde de op perkaper ons mede; „alleen bij de gratie van de leerlingen kan een school honderd jaar bestaan". De hoofdpiraat.wilde zelfs zover gaan te stellen dat om deze gedachte eens flink kracht bij te zetten de leerlin gen een greep naar de (school)- macht behoren uit te voeren. „Daar om zullen de autoriteiten, dat wil zeggen directies en leraren van de scholengemeenschap moeten worden uitgeschakeld", aldus liet het hoofd van de zeerovers zich verder vrij nij dig gestemd ontvallen. Het lijkt misschien wat vreemd maar toch - zo vernemen wij van andere eveneens goed ingelichte zij de - schijnt het lerarenkorps reeds vernomen te hebben van de in het diepste geheim voorbereide plannen van de kapers. In verband met de grote overmacht van rovers gelukte het ons echter niet om ook maar een van de leraren over eventueel te treffen tegenmaatregelen aan het praten te krijgen. Eén docent echter - uiteraard was het iemand van de creatieve richting - fluisterde ons toe dat de leraren zieh vrijdag in een of andere ver momming onopvallend, voor zover dat mogelijk is uiteraard - tussen dc burgerij zullen gaan bewegen. Het is wel duidelijk dat de kapers bij een dergelijke te verwachten ont wikkeling de stad grondig zullen gaan doorzoeken om zoveel mogelijk docenten in de kraag te pakken. Mocht de schoolgreep een succes worden, en daar ziet het gezien het verschil in mankracht wel naar uit - dan zullen de kapers 's avonds feest gaan vieren aan boord van het (beruchte) schip „De Rozemarijntje". Men schijnt zelfs voornemens te zijn de gekaapte docenten in triomf mee te voeren voor een vaartocht over de Zeeuwse Stromen. Verder wordt een verrassende op^ en ontknoping na en van dit wilde feest aangekondigd en wel half elf 's avonds op het Haven plein. Ook feest voor de brugklassen Gaat dc rijpere jeugd van de scho lengemeenschap zich vrijdag dus werpen op de piraterij - en de lera ren - de 136 „adspiranten" die se dert het begin van de nieuwe cursus gezamenlijk de vijf brugklassen be volken krijgen ook hun aandeel in de jubileumviering van de school, maar daarbij zal het minder de wil de, maar meer een creatieve richting uitgaan. Voor de brugklassertjes be gint de dag om half tien met een verzamelen op het sportpark „Ban- nink", waar omstreeks tien uur een aanvang zal worden gemaakt met een aantal sportwedstrijden: hardlo pen, verspringen en bal werpen. Om half twaalf gaan de jongste leerlingen naar het schoolgebouw in de Manhuisstraat en daar zal om streeks twaalf uur een voor de jeugd uniek buitengebeuren plaats vinden, nameljjk een gezamenlijke openlucht „snerf'-maaltijd. De soep zal - aan gevuld met mee te brengen lunch pakketten - worden genuttigd op het schoolplein. Na de maaltijd, omstreeks half twee, begint een middag van creatief bezig zijn, een „doe-middag" dus, waarvoor een aantal richtlijnen zijn opgesteld. De leerlingen zullen in groepen worden verdeeld en krijgen de opdracht om zelf een op te ge ven - sprookje voor te bereiden en vervolgens op een eigen manier uit te beelden, waarbij ook de decors zelf zullen moeten worden gemaakt. Opvoering van de sprookjes zal plaats vinden in de* aula van de school. Er wordt een deskundige ju ry aangewezen die de prijzen zal toe kennen voor de beste resultaten die op de planken zullen worden gezet. Waarschijnlijk toch B.T.W. in Luxemburg LUXEMBURG, 15-9. Van wclingc- lichte zjjde wordt vernomen dat Lu xemburg waarschijnlijk op 1 janu ari 1970 de B.T.W. zal invoeren on danks het besluit van België de in voering van de B.T.W. een jaar uit te stellen. Volgens de bronnen wil Luxem burgs eerste minister Pierre Werner het stelsel invoeren. Krachtens een besluit van de Europese ministerraad dat in 1967 is genomen dienen alle lidstaten van de E.E.G. op 1 januari het stelsel van de B.T.W. te hebben ingevoerd. „Een waar Japans verhaal" Advertentie is één van de visspecialiteiten van (uw gastheer A. Duynstee) Tafelreserveringen (01110) 2584 (Voor gezelschappen ook zaal beschikbaar) Bevolking keert terug op atol Bikini BIKINI, 15-9. De bevolking van het atol Bikini, die 23 jaar geleden is geëvacueerd in verband met Ame rikaanse atoomproeven, zal binnen afzienbare tijd naar het eiland terug keren. De radio-activiteit is, sinds de staking van de proefnemingen in 1958, gedaald tot beneden die van het gebied van de Verenigde Staten, zo is zondag verklaard door Thomas McCraw, die als lid van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie het atol eind verleden week heeft bezocht. RECKLINGHAUSEN. Tien jaar ge leden was Erich Bödecker - 65 - nog mijnwerker, intussen heeft hij zich een naam als beeldhouwer verwor ven. Zijn cementfiguren zijn in krin gen van verzamelaars zeer gevraagd en werden in verschillende grote steden tentoongesteld. De verkoop prijzen van Bödecker liggen laag: hij wil geen zaakje van zijn hobby ma ken. BRUINISSE, 15-9. Dc Bruinisser mosselkweker W. Okkerse van het mosselvaartuig Bru 68 won deze week een achtste pr(js in een prijs vraag uitgeschreven door het Alge meen Dagblad. Gevraagd werd „Wat is in Neder land de meest Japanse plaats?", c.q. ..Waarin komt Japan in Nederland hét best tot uiting?" De heer Okkerse won zijn prijs met het' volgende ware verhaal: Als ik 's morgens of midden in de nacht op sta, word ik gewekt door mijn Japanse wekker. Ik stap dan in mijn Japanse auto (Toyota), rijd naar mijn schip dat in het noorden ligt. Daar kom ik aan boord in mijn ka juit met Japanse betimmering. Ik tracht iets te zien door mijn Japan se verrekijker, maar dat lukt mij niet want het is mistig. Ik zet daar om mijn Japanse radar aan en met mijn Japanse „walkie talkie" roep ik andere schepen aan. Als ik op de percelen ben aangekomen stap ik in de roeiboot en zet de Japanse bui tenboordmotor aan pm mij een eind je van mijn schip te verwijderen. De heer Okkerse won een verster- Gasontploffing in nieuwbouw-woning RAAMSDONKSVEER, 15-9. Bij een gasontploffing is maandag in een nieuwbouwwoning in Raamsdonks- veer de Bredase monteur C. van D. ernsiig gewond geraakt. Door rond vliegende stukken metaal van de gasmeter kreeg hij een slagaderlijke bloeding aan een arm en een buik wond. Hij is opgenomen in het zie kenhuis te Raamsdonksveer. Een an dere monteur kwam met de schrik vrij. Beide mannen waren bezig de gasleiding te controleren. Toen zij de zuurstofdruk op de lei ding verhoogden sprong de meter. Van de woning die nog niet werd bewoond sprongen de ruiten en in de keuken werden de tegels van de muur gerukt. ker, merk Pioneer, waarde f 475. Half oktober zal de heer Okkerse een receptie mogen bijwonen op de Japanse ambassade. Nieuwe structuur kunstonderwijs gewenst DEN HAAG, 15-9. Het gaat niet om het wijzigen van een oude struc tuur van het kunstonderwijs of de vernieuwing van onderdelen ervan. Het gaat om een totaal nieuwe structuur. Dit staat in de open brief, die het bestuur van het sociaal crea tief centrum voor visuele communi catie „Vrije Academie" in Den Haag heeft gestuurd aan de studiecommis sie onderwijs beeldende kunsten (commissie-de Jong) naar aanleiding van het tussentijdse verslag. In de nacht van maandag op dinsdag is een Westduitse Starfigh- ter verongelukt.. Het toestel stortte neer op nog geen 400 meter van het station van Petkum bij Leer (Neder- Saks'en). De piloot werd dood tussen de verbrandde wrakstukken aange troffen. Diefstal op „uitnoiligiiig' 11 UTRECHT15-9. - Inbrekers hebben het afgelopen week einde een portefeuille met 5400 gestolen uit de woon ark „Romano" aan de Vecht- dijk in Utrecht. De eigenaresse mejuffrouw J. van Ommeren (47) had de dieven als het wa re „uitgenodigd" door op haar deur een briefje te prikken met de mededeling, dat er nie mand thuis was Cemaakt van antraciet..,, maar veel goedkoper. Uw kolenhandelaar brengt 't wel even.| UTRECHT. 15-9. De 24-jarige me vrouw H. van de E.-V. uit Harmeien is met een zes maanden oude baby die zij op schoot had, uit een auto geslingerd toen die op de in Ensche- déweg in Mijdrecht in botsing kwam met een tegenligger. Zij is zwaar gewond en zal waar schijnlijk een oog moeten missen. De baby bleef ongedeerd. Het ongeluk gebeurde doordat een door mej. C. H. J. van D. (31) uit Leeuwarden bestuurde auto, die bij stoplichten linksaf voorgesorteerd stond, toch rechtdoor reed toen de lichten op groen sprongen. Mej. van D. bleef links rijden, maar moest naar rechts uitwijken toen zij de lampen van een tegenligger ont waarde. Ze botste eerst tegen een rechts naast haar rijdende wagen en ging toen weer naar links, waar ze in botsing kwam mei de wagen van de heer van de E. Het echtpaar van de E., mej. van D. en haar 33-jarige zuster die bij haar in de wagen zat zijn opgenomen in het ziekenhuis „Ope Dei" in Woerden. Broiulfietser verongelukt VOORST, 15-9. De 18-jarige W. Pas uit Vaassen is met zijn bromfiets in Voorst bij het nemen van een bocht tegen een paal van het elek trisch net gereden. De jongeman, die waarschijnlijk met te hoge snelheid i-eed, kwam daarbij om het leven. Voor 60 juar.... DUIVENDIJKE. Aan de zeedijk in Den Osse is een hert aan komen zwemmen. Door een tweetal dijk werkers is het dier met behulp van een roeiboot aan land gebracht. BRUINISSE. (Adv Te koop: Eni ge flessen zuivere pijlstaartolie. ZIERIKZEE. Een leurder heeft van H.M. de Koningin 25 ontvan gen als bijdrage in de aanschaffing van een tvagen met een paar hon den. NIEUWERKERK. Toen de ouders tegen de avond van de akker thuis kwamen, vonden z\j hun kind, een jongetje van ongeveer 6 maanden, gestikt in de wieg. BRUINISSE. De politie alhier doet nog steeds ijverig onderzoek naar de persoon, die in de nacht van de ker- mis-zaterdag een gevaarlijke steek- ivond toebracht aan een huiswaarts kerende van de kermis. Verschillen de personen werden reeds in verhoor genomen. KERKWERVE. De rekening der gemeente over het dienstjaar 1908 is vastgesteld: in ontvang 13462,25, in uitgaaf f 12567,85, alzo met een goed slot van f 894,40. ZIERIKZEE. In verband met de voorgekomen ziektegevallen hebben b. en w. van Zierikzee het zwemmen in de haven verboden. SCHOUWEN. Met het binnenhalen van de oogst gaat het dit jaar verba zend slecht. Duizenden schoven tar we, gerst en haver staan te velde doch kunnen door de vele regens niet in de schuur geborgen worden. m De politie van Bremen heeft maandagavond waterkanonnen inge zet en traangasgranaten gebruikt te gen enkele duizenden betogers, die een onder leiding van Adolf von Thadden gehouden verkiezingsbij eenkomst wilden verstoren. Ongeveer 1200 arbeiders in de scheepsbouw zijn maandag in de Duitse stad Lübeck een wilde sta king begonnen. Terrein levert momenteel moeilijkheden op BURGH, 15-9. In hotel Bakker hield de s.v. „D.F.S." de najaarsver gadering. De belangstelling was vrij goed. In zgn openingswoord sprak de voorzitter, de heer D. E. Mooy er •zijn verontrusting over uit dat nog steeds niets gehoord werd over de tcrreinmoeilükhcdcn. Zoals bekend heef tD.F.S. vorig seizoen zeer veel terreinafkeuringen gehad omdat in het sportpark „van Zuijen" aan de Leliëndaleweg een ondoorlaatbare laag is ontstaan, be trekkelijk kort bij de oppervlakte. Daardoor bleef het regenwater veel langer staan dan normaal het geval was toen het snel afzakte naar de drains die het op hun beurt afvoer den naar de sloten. Het gemeentebe stuur voteerde in een raadsvergade ring een geldbedragom een onder zoek in te stellen naar de kosten van verbeteringen. Doch, zoals de voor zitter al opmerkte is over eventuële veranderingen of verbeteringen nog steeds niets gehoord terwijl het natte najaar weer voor de deur staat. Uit het jaarverslag noteerden we het 40-jarig bestaan van de voetbal sport te Burgh-Haamstede. Aan de voetbalcompetite 1968-1969 werd door D.F.S. deelgenomen met twee zondagelftallen, twee zaterdagelftal len, één A-junior elftal, 1 B-junior elftal en twee pupillenelftallen. Het eerste elftal eindigde op de vierde plaats, het tweede werd negende, het derde werd voorlaatste en het vierde in de onderste regionen. De A-juni oren bleven goede middelmoters, de B-tjes werden derde en de pupillen stonden hoog genoteerd. In de korfbalcompetitie werd D.F.S. met het kleinst mogelijke ver schil net geen kampioen, doch het tweede twaalftal werd met vlag en wimpel nummer één. De adspiran ten eindigden op de laatste plaats. In de micro-competitie werd D.F.S. I opnieuw kampioen terwijl ook het tweede achttal en tevens het derde achttal nummer één werden. De financiën De penningmeester, de heer N. Schrier kon daarop de vergadering een financieel verslag voorlezen dat eindigde met een batig saldo. Mede in verband met de begroting, die een tekort aangeeft van bijna f 600,- stelde het bestuur voor om de con tributie te verhogen met 50 cent per maand voor leden van 15 jaar en ou der. In het bestuur werd de heer N. Schrier herkozen, terwijl de heren P. M. van Aartsen en W. van Sluijs zich niet meer herkiesbaar stelden. Het bestuur meende hier geen an dere kandidaten te moeten voorstel len doch daarvoor in de plaats een vertegenwoordiger (tevens grens rechter) Van het eerste en tweede elftal aan te wijzen. Dit werden res pectievelijk de heren N. Speelman en P. v. d. Gijp. De commissie zondagvoetbal zal bestaan uit de heren M. Bakker te- samen met de beide aanvoerders. De zaterdagvoetballers zien in hun com missie de heren C. en J. van Nieu- wenhuize en L. Verhagen. De jeugd commissie zal bestaan uit de heren S. de Feiter, J. C. Rijnberg en K. A. Rijnberg. Voor de dames werd de volgende commissie vastgesteld: me vrouw Dalebout-Mellema en de he ren W. van Dienst en C. van Nieu- wenhuize. In de kascommissie namen de heren A. Rijnberg en L. Kik plaats. De korfbalcommissie werd samengesteld uit de volgende heren: J. Dalebout, C. van Nieuwenhuize en N. Tuinman. Een vruchtbare verga dering waarmee D.F.S. het najaar weer rustig kan ingaan. KERKNIEUWS Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-Zuidwijk drs. G. H. Homans te Eindhoven - Tc Lewedorp, Oldeboorn, Paesens- Moddergat en te Witmarsum- Schraard J. Mak, kandidaat te Be verwijk, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen. Benoemd tot hulpprediker te Gro- ningen-Noord dr. J. C. A. van Loon, emeritus-predikant te Rotterdam- Delfshavcn. Geref. Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Sliedrochl (Jan SI const raai) C. F. Ploiiy te Heemste de! Geref. Gemeenten Del'oepen te Enschede en te Scher- penisse C. Wisse te Elspcct. WOENSDAG 17 SEPTEMBER. NED. I. „Kwissen met de Moun- ties" komt vanmiddag uit de chris telijk; technische school in Hilver sum en dezelfde soort school uit Nij- kerk. De avond is in handen van de NOS. In de vooravond een lange „Scala"-aflevering, waarin opgeno men het gewestelijk journaal. De po litieke zendtijd na hel nieuws is voor de Anti Revolutionaire Partij, waar na de NOs opnieuw nieuws van de strijd om de Europese atletiektitels in Athene brengt. De wekelijkse hoofdfilm: „The Lady from Shang hai". Orson Welles maakte deze rol prent kort na de tweede wereldoor log met in de hoofdrollen Rita Hay- wordth, Everett Sloan en hijzelf. Het is een knap gefilmd verhaal over een echtpaar, de collega van de man en de minnaar van de vrouw. Het laatste programma van deze avond is een uitzending van de uitvoering van „In those days", de compositie die Hans Kox maakte ter gelegen heid van de herdenking van de Slag om Arnhem een kwart eeuw gele den. De compositie wordt uitgevoerd door het Groot Omroepkoor in Mu sis Sacrum in Arnhem en in aanwe zigheid van koningin Juliana en vele oud-strijders. NED. II. In Avro's Sportpanorama een Engelse film getiteld: „Arkle en de hertogin". Arkle is een renpaard, dat door de hertogin van Westmin ster wordt gekocht van een Ierse boer. Het wordt een succesvol paard dat vele prijzen in de wacht sleept, totdat een ongeluk het ritme ver stoort. Ondanks een gebroken voet werd Arkle niet uitgeschakeld. Na het journaal opnieuw twee afleve ringen van „Peyton Place". Vervol gens een jazzprogramma. Onlangs trad nl. in ons land op de bekende jazzpianist Les McCann met zijn trio. Rita Reys iverkt aan dit programma mee, evenals de altsaxofonist Piet Nöordijk. Avro's Televizier en dan voor de derde maal in deze week beelden van de Loch Ness expeditie, die misschien toch wel een glimpje van het monster zal hebben opge vangen. Tol slot cursusinformalie van Teleac, nu over de cursus wijs gerig denken. DONDERDAG 18 SEPTEMBER. NED. 1. De VARA begint met een interessante documentaire. Waar de tijd heeft stilgestaan" brengt ons naar het hartje van Australië, waar een kleine stam leeft, die eigenlijk maar nauwelijks contact houdt met de beschaafde wereld. „Doelpunt" is een filmpje waarin een basketball wedstrijd van bijzondere zijde wordt belicht. Na hel journaal de actuali teitenrubriek Achter het Nieuws" en vervolgens een heel lange afleve ring van dc gekke strip „Dc Shadoks cn dc Gibis". Het betekent, meteen het afscheid van deze serie. „De man in hel Botenhuis" wordt aangekon digd als een psychologische thriller. Het is een Duitse bewerking van de roman The narrowing stream van John Marlimer, mijl in dc hoofdrol len Ulrich Malschoss en Roscmaric Fendel. Zij vormen het echtpaar dat met vreemde feiten wordt gecon fronteerd. Eerst wordt een jonge vrouw vermoord en vervolgens komt een vreemdeling de rust verstoren. Dat heeft akelige gevolgen want het echtpaar haalt zich van alles in het hoofd. De ontknoping is zeer ver rassend. Tot slot van de avond weer cursusinformatie en beelden van de Europese atletiekka mpioenschappen in Athene. NED. II. Na „Scala" vult de TROS de rest van het voorprogramma met een aflevering van „Cohen en Kelly" onder de titel „Het is niet alles goud wat er blinkt". Aansluitend aan het journaal „Hier is herrijzend Neder land". De TROS bedoelt daarmee de zender, die direct na de bevrijding van het zuiden van ons land werd opgericht. Radio Herrijzend Neder land heeft van de septemberdagen in 1944 tot de bevrijding in mei 1945 velen een hart onder de riem gesto ken. Hoe dat allemaal in zijn werk ging, vertellen de medewerkers van toen. We blijven overigens nog even in deze oorlogstijd en wel via een film over de bommenwerper O for Oboe en z'n bemanning. De mannen van de Britse commerciële televisie zochten onlangs de bemanning op van een van de meest succesvolle operatieve toestellen van de RAF. Tot slot van de avond „Matadoren op minimotoren", een programma over de strijd om de wereldtitel 50 cc motorrennen. WOENSDAG 17 SEPTEMBER. NED. I: Schooltelevisie: 10.45 Beeldverhaal van de kerk; 11.10 Ne derland in West-Europa; 11.35 Wal ter en Connie; 12.00 Einde; 17.00 Kwissen met de Mounties; 17.35 Ein de; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19..03 Ster; 19.07 Scala; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 ARP; 20.30 Atletiek 21.00 The lady from Shanghai; 22.25 In those days; 22.25 Journaal. NED. II: IS.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Sportpanorama (kleur); 19.56 Ster; 20.16 Ster; 20.20 Peyton Place; 21.05 Les McCann Trio (kleur); 21.45 Tele vizier; 22.10 Het monster van Loch Ness22.20 Cursusinformatie; 22.25 Journaal. DONDERDAG 18 SEPTEMBER. NED. I: Schooltelevisie: 11.35 De kerk in de samenleving van Indone sië; 12.00 Einde; 14.00 Nederland in West-Europa14.25 Dieren in de die rentuin; 14.50 Einde: 18.50 Fabeltjes krant (kleur); 18,56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.07 Waar de tijd heeft stil gestaan; 19.45 Doelpunt (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Achter het nieuws; 20.45 De Shadoks en de Gibis (kleur); 21.10 De man in het botenhuis; 22.25 Cursusinforma tie; 22.30 Journaal; 22.35 Atletiek; 23.40 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Cohen en Kelly; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Herrijzend Nederland; 20.50 Als ik niet terug kom - drink dan iels van mij; 21.40 Spotlight (kleur); 22.10 Do cumentaire; 22.40 Journaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4