De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! In 1968 groeiende samenwerking Zeeuwse Kruisverenigingen STREEKNIEUWS m;ken finwrde';n91 Succes voor jongste Delta Sport-jeugd Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ulii«ldK 16 september 196$ Nr. 20269 Jaarverslag Prov, Vereniging „Het Groene Kruis" Het resultaat van deze samenwer king blijkt reeds thans gunstig te zijn. Hetledental va nde vereniging vertoonde in 1968 weer een (beschei den) stijging. De vraag blijft evenwel klemmen of die stijging bij een goed georganiseerde ledenwerfaktie in een aantal gemeenten niet wat groter kon zijn. Het aantal aangesloten plaatselijke verenigingen bedroeg per 31 december 1968 76, evenals vo rig jaar. Het aantal leden steeg met 324 en bedroeg aan het eind van het verslagjaar 52.359. Het aantal Groene Kruis wijkver pleegsters per 31 december 1968 be droeg 60. In verband met de start van een nieuwe wijkopleiding werd er in 1968 in Zeeland geen normale bijscholing georganiseerd, maar werd begonnen met de z.g. methodiekbij scholing voor de wijkverpleegsters. ZIERIKZEE. 1Ü-9. Verschenen is het jaarverslag over 1968 van de Provinciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis". Het jaar 1968 stond in het teken van groeiende samen werking tussen de drie Provinciale Kruisverenigingen. Na een ruime periode van voorbe reiding kwam een Statuut, dat deze samenwerking zou regelen, tot stand, dat door de besturen van de drie Kruisverenigingen werd onderte- - Zeeuwse^Kruisraad ^wercTontworpen Geslaagde eXl'MSie (111-. Pl(l11CIalulsNI'(i 11 \Veill>(Hl<l en is in het nieuwe verenigingsjaar {l6rJelZS"Knd^werk: naar de Outward Bound School te Renesse wijze van de Provinciale Kruisraad vastgelegd. Intern werd getracht de schaalver groting in sommige districten op gang te brengen. Dit bleek echter een moeizaam werk te zijn, vooral omdat deze zaak nog niet voldoende onder alle besturen en leden van de plaatselijke verenigingen blijkt te le ven. Met de directrice en de afdelings hoofden van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee en de Groene Kruis wijkverpleegsters op Schouwen-Duiveland is, in een be spreking onder leiding van Zr. Ren- kema overeenstemming bereikt over een regeling met betrekking tot een betere begeleiding van ontslagen zie kenhuispatiënten. Rembrandt ontdekt BRUSSEL, 16-9. Een verzame laar te St. Kruis bij Brugge heeft onlangs een oud schil derij gekocht, waarvan men zich afyraagt of het een Rem brandt is. Het doekdat 50 bij 50 cm. meet en „De vlucht naar Egyptevoorstelt, is af komstig van een godsdienstige gemeenschap. De nieuwe eige naar liet het reinigen door de Brugse restaurateur Daniel Crul, die toen onmiskenbare Rembrant-trekjes ontdekte. - Verscheidene kenners die het daarop ook onderzochten, zijn van mening dat het inderdaad een Rembrandt is, zo meldt „De StandaardDe mogelijk heid bestaat ook aldus dit be richt, dat het 'een werk is van een van Rembrandts leerlin gen, zoals Fabritius of Flinck. Volgens restaurateur Cnd ver toont het werk, en in het bij zonder de Joseffiguur, een ze kere gelijkenis met Rem brandts „Jéremia treurende over de ondergang van Jeru zalem", uit het Amsterdamse Rijksmuseum. Man verdronken NIEUW-BUINEN, 16-9. Door de rijkspolitie in Nieuw-Buinen is uit het Zuiderdiep het stoffelijk over schot opgedregd van de 43-jarige in valide G. Berends uit Nieuw-Buinen. Het slachtoffer is, vermoedelijk za terdag, misleid door de duisternis, met zijn fiets te water geraakt. Hij werd sindsdien vermist. ZIERIKZEE, 16-9. De Christelijke Plattelandsvrouwen Bond, afdeling Schouwen-Duiveland maakte dezer dagen een excursie naar het slot „Moermond" te Renesse. Ze bekeken daar de Outward Bound School, die sinds 1961 in het slot is gevestigd. De directeur van de school, de heer J. H. Ranft, kon een groot aantal da mes verwelkomen. „Outward Bound" is de uitdruk king van de zeeman, welke wil zeg gen dat een schip los van de wal ligt om de grote reis naar zijn be stemming te beginnen. Op deze school worden het gehele jaar door vormingscursussen gegeven in inter- naatsverband van 25 achtereenvol gende dagen voor jongemannen in de leeftijd van 15 tot 21 jaar en soms wat ouder. Het is de bedoeling dat de jongeman hier bepaalde eigen schappen ontwikkelt die nodig zijn voor de voorbereiding van zijn „le vensreis". De spreuk die op het Slot is aangebracht: „Viritus post fata virescit" - de deugd neemt door te genslagen heen toe - brengt iets van de doelstelling tot uitdrukking. De school leidt tot niets op maar tracht te vormen en dat is een proces dat in en door de deelnemers zelf moet plaats vinden. Er wordt zowel lichamelijk als geestelijk heel wat van de jongens gevergd. De oefenstof bestaat uit: waterwerk, sportieve activiteiten, ge- meenschapswerk, culturele en recre- SPORTBERICHTEN DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif", St. Philipsland Uitslag van de laatste wedvlucht van het seizoen van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland vanaf Quiévrain. In concours waren 35 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1312.50 m.m. Aankomst 9. 46.47. De snelheid van de laatste duif was 721.45 m.m. Aankomst 11.11. 50. De lostijd was 8 uur. J. Zuid weg 1, 2, 4, 5; L. Vermeij 3, 6, 10, 12; J. v. Oeveren 7, 9, 11; A. Faasse 8. P.V. „De Bruse Trekker" Uitslagen junioren: Vitesse kampioen: le J. v. Boven 29 pnt.; 2e J. Kik 17 pnt.; 3e A. Dorst 16 pnt. Midfond kampioen: le J. v. Boven 50 pnt.; 2e J. Kik 16 pnt.; 3e Chr. Bal 8 pnt. Fond: le J. v. Boven 5 pnt. Jonge duiven: le J. v. Boven 54 pnt.; 2e Chr. Bal 16 pnt.; 3e J. Kik 14 pnt. Generaal kampioen junioren: le J. v. Boven 118 pnt.; 2e J. Kik 47 pnt.; 3e Chr. Bal 35 pnt. atieve bezigheden, tocht. Geen vakantiebesteding driedaagse trek- De cursus moet niet worden be schouwd als vakantiebesteding. Het is een voortdurende inspanning, wel ke naarmate de cursus vordert, pret tiger wordt. Cursisten kunnen af komstig zijn uit alle kringen van de maatschappij, kunnen student of scholier zijn, reeds een betrekking of een ambacht bekleden of nog in op leiding zijn op een bedrijfs- of vak school. Ze kunnen door ouders, werkgevers, instellingen of over heidsinstanties worden gezonden. De lessen worden aangepast aan de leeftijd, conditie en geoefendheid van de deelnemers en er wordt voortdurend gewaakt tegen over training. De dames dronken thee in het koetshuis, waarna het slot nog werd bezichtigd. Het was laat in de mid dag toen de dames het slot verlieten. Êr zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. WESTERSCHOUWEN Gemeenteraadsvergadering De raad der gemeente Wester- schouwen komt maandag 29 septem ber in openbare vergadering bijeen. Salarismaatregelen, zoals de mi nister die voor het burgerlijk rijks personeel per 1 januari en per 1 juli 1969 invoerde, zullen ook voor het gemeentepersoneel worden inge voerd. Deze reeksen verhogingen van de salarissen zijn reeds door de plaat selijke commissie van georganiseerd overleg bekeken en goedgekeurd. De raad zal verzocht worden om zich ook met deze verhogingen akkoord te verklaren. Als opzichter-C fungeert vanaf 1963 de heer J. C. van 't Veer. Daar deze zijn werkzaamheden op verant woorde wijze en tot tevredenheid heeft uitgevoerd, wordt de raad voor gesteld de heer Van 't Veer te be vorderen tot opzichter-B. Om te komen tot een Regionaal Pedagogisch Centrum in Zeeland, wordt door het college van b. en w. aan de rSad gevraagd om hiervoor een bijdrage te voteren van 10 cent per inwoner, hetgeen voor 1969 neer komt op f 137,17 (14 maal f 417,50). De vergoeding voor het vakonder wijs over 1968 t.b.v. het schoolbe stuur der Chr. Nationale school te Haamstede zal vastgesteld worden op f 1889,22. De P.T.T. .verzocht van de ge meente te mogen kopen een perceel groot 876 m-, gelegen aan de Zee- ap.emoonweg te Renesse, sectie A nr. 499, voor de bouw van een nieuw postkantoor. B. en w. stelt de raad voor om aan deze vraag te voldoen en de prijs van de grond vast te stellen op 1' 27.000,de massa. De werkingsduur van het voor- bereidingsbesluit Bestemmingsplan omgeving Laone, Rampweg, Moer- mondsweg. Helleweg en Kuierdam- seweg, is afgelopen. Het college stelt voor om deze voorbereiding opnieuw vast te stellen. BURGH Huisvrouwen Woensdagmiddag 17 september a.s. De bietencampagne 1969 In vervolg op onze berichten be treffende de bietencampagne 1969 dient ter verduidelijking het volgen de gemeld: 1. De aangevoerde bieten te Brou wershaven en Zierikzee worden ont vangen door de ontvangstdienst van de Suiker-Unie, terwjjl de aange voerde bieten te Bruinisse worden ontvangen door de ontvangstdienst van de Centrale Suiker Maatschap pij. Hiermede wordt nu een reeds enkele jaren bestaande traditionele opzet van dc ontvangst gecontinu eerd. 2. Alle te ontvangen bieten te Brui nisse worden afgevoerd naar en ver werkt door de C.S.M.-fabriek te Steenbergen. 3. Voor de Centrale Suiker Maat schappij wordt ook dit jaar belast de heer J. Smallegange met alle contro lewerkzaamheden. 4. Zij die de bieten per as leveren op de terreinen van de fabrieken, ontvangen bij de voorschot-betalin gen op de dan geleverde bieten, een voorschot op de vrachtvergoeding van drie gulden per netto ton; dus geen extra drie gulden! ZIERIKZEE Jaarvergadering Schaakvereniging De „Schaakvereniging Zierikzee" houdt op maandag 22 september haar jaarvergadering in „Het Huis van Nassau". Traditiegetrouw wordt na de vergadering gespeeld om de snelschaakkampioenstitel. Ook niet- leden zijn van harte welkom. Vergadering Vrouwenbond P.v.d.A. De Vrouwenbond van de P.v.d.A. afd. Zierikzee houdt op woensdag 17 sept. a.s. haar eerste huishoudelijke bijeenkomst van het seizoen, in de koffiekamer van het Huis van Nas sau. Jaarvergadering N.V.S.H. De jaarvergadering van de Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming afde ling Schouwen-Duiveland houdt de jaarvergadering op dinsdagavond 23 september a.s. in het Huis van Nas sau. In deze vergadering zullen de jaarverslagen worden uitgebracht en komt ook het winterprogramma in bespreking. Twee Z.V.U.-avonden Voor de volgende week staan twee Z.V.U.-avonden op het programma. Op dinsdagavond 23 september vindt de eerste avond plaats in de vorm van een lezing door de bekende ar chitect prof. ir. J. B. Bakema uit Rotterdam over het onderwerp „Bouwen en Wonen". Donderdagavond 25 september is het woord aan Fons Jansen met zijn nieuwe cabaretprogramma „Drie maal, Andermaal", met aan de vleu gel Frans Oudhoff. gaan de leden van de Ned. Vereni ging van Huisvrouwen een duinwan deling maken. De start vindt plaats bij het eind van de Slotlaan-Mool- weegje. Na afloop van de tocht zal mej. Callon, maatschappelijk werk ster, een praatje houden over haar werk. Daartoe komt men samen in „De Koebel" te Burgh. NOORDGOUWE Uitstapje Plattelandsvrouwen De afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen houdt op donderdag 18 septem ber a.s. een gezamenlijke wandel tocht door het natuur-reservaat „De Schelphoek" te Serooskerke. De najaarsvergadering zal gehou den worden op 29 september a.s. in het verenigingsgebouw te Zonne- maire. BRUINISSE Spreekuur loco-burgemeester De loco-burgemeester van Brui nisse, de heer W. van Gilst, houdt zitting voor het publiek iedere vrij dagavond van 7 tot 8 uur, of even tueel na afspraak op andere uren 's avonds in het gemeentehuis. Een echt dorpstafereeltje in de Korte Ring van Bruinisse. De kerktoren staat er nog in volle glorie, want deze opname dateert uit 1911 Vergadering N.C.V.B. De afdeling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond houdt donderdag 18 september haar maandelijkse ver gadering. De heer C. Burger uit Wil- helminadorp zal op die vergadering in Zeeuws costuum schetsen en voor drachten brengen. ZIERIKZEE, 15-9. De altijd zo suc cesrijke damesatletiekploeg van „Delta-Sport" is al enige t^d „uit het nieuws". Dat wil bepaald niet zeggen dat ook een eind gekomen is aan de sportieve prestaties van dit altyd verbeten vechtende groepje atletes. De oorzaak van de „stilte" die de Tribune ingestort bij stierenintocht: tweehonderd gewonden LISSABON, 15-9. Door het instor ten van een tribune bij een dorps feest in Portugal hebben ongeveer 200 mensen verwondingen bpgelopen! van wie zestig er ernstig aan toe zouden zijn. Het ongeluk gebeurde in het dorp Moita, op de zuidelijke oever van de Taag tegenover Lissabon gelegen. Er was daar voor de toeschouwers van de intocht van stieren voor het feest een tribune opgericht, die bezweek. Bij een vliegtuigongeluk bij Lno- drina in de Braziliaanse staat Para na zijn zondagnacht 20 mensen om het leven gekomen en één ernstig gewond. Geslaagde oriënteringsrit motorclub „Sparta' ZIERIKZEE, 15-9. Bij de gehouden rit van de motorclub „Sparta", zater dag jl. bereikten alle deelnemers de finish en werden allen gekasseerd. Daar de voorzitter, de heer J. G. van Maanen, door ziekte verhinderd was" bedankte de penningmeester de heer C. W. Verton de uitzetters de heren v. d. Vet en Laarschot voor de goed uitgezette rit, evenals ook de contro leurs. Hij wenste de voorzitter spoe dig beterschap toe. Verder deelde de penningmeester mede, dat op 4 okt. a.s. een avondrit gehouden zal wor den met na afloop gelegenheid tot dansen. Start 19 uur vanaf spuiterij Kort te Zierikzee. Hierna werden de prijzen uitge reikt: 1. J. L. Stoel, 44 strfp.; 2. C. A. Lievense, 66 strfp.; 3. J. Slager, Talrijke doden op de Franse wegen PARIJS, 15-9. In het -afgelopen weekeinde, het laatste vóór het ein de van de middelbare-schoolvakan- tie, zijn in Frankrijk bijzonder veel verkeersongelukken gebeurd. Er kwamen 84 pex*sonen om het leven en er wei-den er 895 gewond. Van 327 gewonden is de toestand ernstig. 72 slrfp.; 4. W. v. d. Wekken, 100 sti-fp.; 5. I. Verton, 110 stx-fp.; 6. J. L. Brabex-, 110 strfp.; 7. D. v. d. Wielen, 130 stx-fp.; 8. A. Sande, 141 strfp.; 9. A. v. d. Vet, 163 strfp.; 10. L. J. Stoel, 180 strfp.; 11. C. Lindex-s, 183 strfp.; 12. M. J. Lievense, 199 strfp.; 13. C. Pietex-sen, 206 stx-fp.; 14. A. Px-ovoost, 273 strfp. laatste tijd rondom de damesatle- tiek gevallen is namelijk een gevolg van gehandicapt zjjn door ziekte - twee operaties - een ongeval - ge broken been - een blijde verwach ting van een top-atlete en het huwe lijk van een andere. Intussen stemt het tot voldoening dat de rtf van successen thans toch wordt voortge zet en daarin levert vooral de jong ste atletiek jeugd van Delta-Sport een belangrijk aandeel. Dat kan bijvoox-beeld gezegd wor den van het Zierikzeese meisje Isa- licn Hage die door het district Zee land zal worden uitgezonden naar de nationale meerkampen voor C-meis- jes. Deze kampioenschappen worden dit jaar voor de eerste maal gehou den; Bij de in het, afgelopen weekeinde te Terneuzen gehouden x-egionale wedstrijden werd Isalien. .eerste op de 600 meter. Verder behaalde ze twee tweede prijzen bij het kogel stoten en verspringen. Bij de C-jongensleverde Bart Mouthaan een fraaie pi'éstatie toen hij er in slaagde het Zeeuwse x-ecord hoogspringen te verbeteren. Voor de tweede maal in enkele weken wist Bart dit te brengén op 1.63 meter. Dze hoogte ligt vlak onder de natio nale topprestaties. Bij de jongste categorie meisjes wist Marja Kouijzer succes" te beha len bij het hoogspringen (meisjes D), dat zij wist te winnen met een hoog- tespx-ong van 1.28 meter. Deze. sprong betekende voor Delta-Sport een clubx-ecox-d; dézé hoogte werd de laatstè zes jaar niet döor een Zeeuws meisje behaald. De D-meisjes komén steeds béter in vorm. Zo wist Thea Kaaijstékér bij -het verspringen op nieuw-brons te winnen. Harx-y.Dost slaagde erin het kam pioenschap voor Zeeland Op de 200 meter horden te vex*overen: ZIERIKZEE, 16-9. Het gemeentemuseum van Zierikzee ontving vanmorgen (dinsdag) om kwart voor elf de 10.000ste bezoeker. Het was mevrouw H. J. Smit-Ornée uit Rijswgk die dit rekord-aantal volmaakte. Dit feit ging be paald niet onopgemerkt voorbij. De zeer verraste mevrouw Smit kreeg van burgemeester Kastelein van Zierikzee een stadszegel en een rëproduktiè van de oude stadsplattegrond aangeboden. Een aardige bijkomstigheid is dat juist deze bezoekster een oud-inwoonster van Zierikzee is en met haar echtgenoot en een familielid een bezoek a^n het museum bracht. Mevrouw Smit-Ornée is al vanaf 1925 weg uit Zierikzee maar komt nog geregeld Zierikzee en Schouwen-Duiveland bezoeken. Het aantal van 10.000 bezoekei-s be tekent een rekord, want nog niet eerder kwamen zovelen naar het museum in één seizoen. In 1965 was het totaal aantal bezoekex-s 6434; in 1966 was het aantal betalende bezoe- kers 8205, 2327 personen bezochtéri het museum toen gi-atis; het totaal aantal bezoekers in 1967 bedroeg 7382; het aantal betalende bezoekers in 1968 bedx-oeg 9836, terwijl 393 per sonen het museum gx-atis bezichtig den. In 1969 wex'd dus het rekox-d aantal 10.000 x-eeds op 16 september bei-eikt. Bovendien werd het muse um nog bezocht dooi* 425 niet-beta- lende bezoekers. ZIERIKZEE. Museum-assistent de heer v. d. Bout, verkocht vanmorgèn het tienduizendste kaartje van dit geslaagde museumseizoen, waarna mevrouw Smit werd, toegesproken door burgemeester Kastelein en éni ge geschenken kreeg aangeboden. (Foto's: Zievikzeesche-Nieuwsbode) 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3