AGENDA Tentoonstelling over bevrijding en opbloei provincie Zeeland Bouwsteiger als kaartenhuis ingestort Vrouw trachtte kind te vergiftigen Koningin Juliana komt naar Zeeland Schip geramd - Vrouw en kind verdronken i AKKOORD OVER E.E.G. TOPCONFERENTIE IN DEN HAAG Uuienoogst maakt goede voortgang wAr UQT Dl bilt Spanningen in Belfast weer toegenomen Verenigde Staten trekken meer troepen terug uit Zuid-Vietnam STREEKNIEUWS Kou lei- endc expositie komt in geheel Zeeland, behalve op Schouwen-Duivelaiul MIDDELBURG. 15-0. In hot kader van de herdenking der bevrijding van Zeeland (met uitzondering van Schouwen-Duiveland), in de komen de herfst vijfentwintig jaar geleden, zuilen het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied en het bureau voorlichting van de provincie een toonstelling organiseren, die niet al leen de aandacht zal vragen voor hetgeen zich tijdens en direct na de bevrijding heeft afgespeeld, maar die ook een aantal voor Zeeland van be lang zijnde zaken in de afgelopen kwart eeuw zal behandelen. Koningin Juliana zal op 1 novem ber als eerste de tentoonstelling, die dan in de Vleeshal van het stadhuis te Middelburg is ingericht, bezoeken. Het is de bedoeling de tentoonstel ling in zes plaatsen te doen rouleren: Middelburg, Axel, Oostburg, Vlissin- gen, Goes en Tholcn. In elk van deze gemeenten zal zij circa veertien da gen duren. De tentoonstelling zal vier perio den onderscheiden: 1944-1945 bevrij ding: 1945-1953 herstel en stilstand; 1953-1960 nieuwe stimulansen: 1961- 1969 uitbouw. Voor elk van deze pe rioden zullen kenmerkende foto's do cumenten en voorwerpen worden ge toond. Waar dat mogelijk is zal door middel van geluidsbanden en dia's auditieve en visuele element worden onderstreept. Japan heeft bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen een voor genomen Amerikaanse kernproef in het noordelijk deel van de Stille Oceaan. De voorbereidingscommissie is be zig met het selecteren van het voor de tentoonstelling gewenste materi aal, dat afkomstig is van het Docu mentatiecentrum Zeeuws Deltage bied, het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie en van andere in stanties en personen. Voor ontwerp, vormgeving, opbouw etc. tekenen de heren N. A. van den Boezem, beeld houwer, en W. F. Buijs, grafisch vormgever, beiden te Middelburg. Het ligt verder in de bedoeling aan het bezoek aan de tentoonstelling de vertoning van één of meer op de be vrijding betrekking hebbende films te verbinden. De expositie zal gratis OP REIS BEVEILIGD door een reis- en bagage- verzekering NUTSSPAARBANk ZIERIKZEE toegankelijk zijn en er wordt naar gestreefd met name de scholen voor een bezoek te interesseren. Er zullen op ruime schaal affiches worden verspreid. Iedere bezoeker en bezoekster zal een eenvoudige fol der ontvangen met een beschrijving van de expositie. De kosten van de tentoonstelling worden begroot op f 21.000,-. Gede puteerde staten van Zeeland hebben de besturen van de zes gemeenten, waar de expositie zal komen, ver zocht elk f 3000,- bij te dragen, ter wijl provinciale staten is gevraagd eveneens f 3000,- voor rekening van de provincie te nemen. Arbeiders kwamen met de schrik vrij De zes arbeiders die op de steiger aan het werk waren, konden zich in veiligheid stellen. Enkelen konden door raamopeningen het gebouw bin nen komen, anderen sprongen een tienïal meters naar beneden. Sommi gen van hen liepen daarbij lichte schaafwonden op. Het bijna 40 meter hoge raster werk stortte als een kaartenhuisje in elkaar. De steiger begon in elkaar te zakken aan de zijgevel. Omdat het tamelijk langzaam gebeurde, hadden de arbeiders, die natuurstenen gevel platen aanbrachten, nog juist tijd om zich uit de voeten te maken. DEN IIAAG, 15-9. Met donderend geraas is maandagmiddag kort na vier uur over een 50-tal meters leng te de bouwsteiger ingestort die was opgetrokken rond de nieuwbouw voor een telefoon-districtscentrale van de P.T.T. aan de Prinses Bea- trixlaan in Den Haag. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voor gedaan. DEN HAAG. Bij zijii af scheid als voorzitter van de Eerste Kamer ontving dr. ir. J. P. Maznre uit handen van uipe-Tïfinister-président dr. H. J. Wit- teveen - op de rug gezien - de versierselen behorend bij de rang van Com mandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Op de foto: minister Wil- teveen feliciteert de heer Mazure met de onderscheiding. Dinsdag 16 september Zierikzee Prof. Zeeman-lyceum, 8 uur, ouder avond brugklassen. Haamstede Gereï. Kerk, 7.45 uur N.C.V.B. afde ling Haamstede. Woensdag 17 september Zierikzee Verenigingsgebouw, 8 uur, vergade ring N.C.V.B. Huis van Nassau, 8 uur, Vrouwen bond P.v.d.A. Scharendyke Gemeentehuis, 13.30 uur, vergadering gemeenteraad Middenschouwen. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 7.45 uur, verga dering N.C.V.B. Burgh Eind Slotlaan, 2 uur, duinwandeling Ned. Ver. van Huisvrouwen. Donderdag 18 september Zierikzee De Lichtboei, 7.30 uur, bijzondere bijeenkomst Leger des Heils. Mondragon, 2.15 uur, najaarsverga dering Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Schouwen. Noordgouwe Ring, 1:30 uur start excursie Platte landsvrouwen. T-r Landing op Mars nieuw hoofddoel van V. S. 5 NIJMEGEN, 15-9. Naar maandag avond door de Nijmeegse politie werd bekendgemaakt, heeft zondag nacht een 30-jarige vrouw uit Arn hem, die samen met haar 4-jarig zoontje btf familie in Nijmegen lo geerde, gepoogd haar kind en zich zelf van het leven te beroven. De vrouw, die. na ruzie met haai man, enkele dagen geleden de ech telijke woning had verlaten en met haar zoontje naar Nijmegen was ge gaan, verkeerde in een ernstig de pressieve bui toen zij tot het besluit kwam om zichzelf en het jongetje te doden. Zij gaf haar enig kind een glas limonade met een grote dosis rattengjf en nam daarna zelf een kleinere dosis gif. De ernstige toestand waarin beiden verkeerden, werd ontdekt door een medbewoner van het huis, die de po litie alarmeerde. De moeder was maandag zover hersteld, dat zij uit het Sint Radboudziekenhuis kon worden ontslagen. Zij is direct in ar rest genomen. De toestand van het kind wordt nog, zorgwekkend geacht. Direct levensgevaar is echter niet meer aanwezig. MIDDELBURG. 15-9. Zeeland zal op zaterdag 1 november a.s. herden ken, dat vijfentwintig jaar geleden het grootste gedeelte van deze pro vincie - met uitzondering van Schouwen-Duiveland - werd bevrijd. Op die dag zal koningin Juliana een groot deel van de herdenkingsplech tigheden in Middelburg bijwonen. In de loop van vrijdag 31 oktober zullen via Oostende ongeveer 25 Britse oud-strijders, alsmede enkele tien tallen vertegenwoordigers van Noor se, Belgische, Franse en Nederlandse commando's op Walcheren arriveren, evenals circa 200 actief diendende Britse militairen, onder wie de leden van twee militaire bands. Zaterdagmorgen kivart voor 9 zal de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aart- sen, in de schouwbiLrg te Middelburg de deelnemers aan de herdenking of ficieel verwelkomen. Tussen tien uur en kwart voor elf zullen de Britse oud-strijders kransen leggen bij het monument voor het 4e Com mando op „Het Eiland" te Vlissin- gen en bij het monument op de Westkappelse zeedijk. Daarna ver trekken *zij voor een zg. battlefield- tour naar Zuid-Beveland, Zoutelan- de en Veere, enkele plaatsen waar zij in 1944 hebben gevochten. Koningin Juliana hoopt om elf uur in Middelburg te arriveren. Om half twaalf zal zij in de Nieuwe Kerk een herdenkingsbijeenkomst bijwonen, in welke bijeenkomst alle lagen van de Zeeuwse bevolking zullen zijn ver tegenwoordigd. Prof. dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, zal hier een rede uitspreken. RENSWOUDE. Op rijksweg 12 onder de gemeente Renswoude is een per sonenauto met vijf personen na een inhaalmanoeuvre aan het slingeren geraakt, over de kop geslagen en van de weg af tegen een boom geslagen. Twee personen kwamen om het le ven. DORDRECHT, 15-9. Op de Dort- schc Kil naby 's-Gravcndeel is maandagavond omstreeks 19.00 uur het 180 ton metende motorschip Kat wijk 3 overvaren door het 4.000 ton metende motorschip Atlantic, een tot binnenschip omgebouwd zeeschip van de N.V. Oosterwijk te Rotter dam. De Katwijk 3 werd in de flank ge grepen en brak in tweeën. Twee schepen van de rijkspolitie te water die op de Dortsche Kil patrouilleer den slaagden erin een gedeelte bo ven water te houden. De 26-jarige schipper J. de Bruin kon op het nip pertje worden gered. Zijn vrouw en twee-jarig kind die zich in het an dere gedeelte bevonden zijn verdron ken. Het ongeluk ontstond doordat de Atlantic uit het roer liep. De naam van de verdronken schip persvrouw is mevrouw J. de Bruin- Duivenvoord. Het schip, toebehorend aan de Rotterdamse firma Boele en Van Oosterwijk, was met ijzer ge- UTRECHT. Een 22-jarige monteur uit Amsterdam, A. de Jong, is op slag gedood bij een botsing tussen twee auto's op de provinciale weg Hilversum-Haarlem. Zonnebloem-record ZIERIKZEE. 15-9. De „race- naar-de-lop" van de Schou wen-Duivelandse zonnebloem kwekers gaal nog steeds door. Er wordt opnieuw melding ge maakt van een aardig succes je in deze vreedzame strijd, ivaarin thans een nieuw record is gevestigd, met een eerlijk gemeten hoogte van 4.30 me ter. Dit fraaie exemplaar groeit in gezelschap van een 3.20 meter hoge soortgenoot te Brouwershaven in de tuin van de famlie Slager, Haven N.Z. 12. De zonnebloem is hel spe ciale eigendom van zoontje André. laden en is mede daardoor zeer snel gezonken. Nog gisteravond zijn ber gers begonnen met pogingen hel schip te lichten. WASHINGTON, 15-9. President Nixon heeft maandag ingestemd met een ruimtcvaartprogram op lange termijn, met als hoofddoel in of na de jaren tachtig een mens op de planeet Mars tc brengen. Een exacter tydstip moet nog aan de hand van studies worden vastgesteld, aldus een bekendmaking van het Witte Iluis. Het program is Nixon voorgelegd door een speciale werkgroep, waarvan o.a. vice-president Agncw en Nasa-dircctcur Thomas Paine deel uitmaken. Het rapport wordt in de loop van deze week gepubliceerd. Het bevat drie keuzemogelijkheden: twee voor een landing op Mars deze eeuw en de derde voor een landing van het jaar tweeduizend. Twee uitersten waren door de werkgroep afge wezen, tc weten: 1. een „bliksemprogram" om een mens op Mars te te brengen zodra dat technologisch mogelyk was en ongeacht de kosten, en 2. Een voorlopige stopzetting van alle bemande ruimte- vluchten. Welke van de eerder genoemde mogclykhcdcn Nixon zal kiezen, kon diens perschef niet zeggen. Evenmin wist hy wanneer deze keuze zal worden gemaakt. Ieder geval zou een landing op Mars op z'n vroegst in de jaren tachtig kunnen worden onderno men. BRUSSEL, 15-9. Dc ministers van buitenlandse zaken van dc zes landen der Europese Gemeenschap zijn het maandag in Brussel eens geworden over een topconferentie op 17 en 18 november a.s. in Den Haag. Op deze conferentie zal zowel over verdieping en voltooiing van de E.E.G., als over uitbreiding van de gemeenschap met andere landen, zo als Groot Brittannic, worden gespro ken. Het besluit dat de afgelopen we ken is voorbereid tijdens veelvuldige bezoeken over en weer van de E.E.G.-ministers van buitenlandse zaken, viel maandag aan een lunch, die minister Luns, de huidige voor zitter van de Europese ministerraad, aan zijn collega's aanbood in een Brussels restaurant. De partners van Frankrijk hebben aan die lunch aangedrongen op het stellen van een datum voor het ope nen van onderhandelingen met Groot-Britannië, doch de Franse mi nister Schumann wilde zover niet gaan. Hij stelde dat de Franse re gering zich in het algemeen positief heeft uitgesproken over een uitbrei ding van de gemeenschap en dat men daarop moest vertrouwen. Uit verklaringen die na de lunch werden afgelegd, kan men opmaken dat de „vijf" hopen dat de Haagse topconferentie van de zes spoedig ge volgd zal worden door een topconfe rentie van de tien, d.w.z. de zes plus de kandidaatslanden: Groot-Britan- nië, Ierland, Noorwegen, Denemar ken en Zweden. De ministers van de zes waren het er maandag ook over eens dat de Europese Commissie op de topcon ferentie aanwezig moet zijn. Als on derwerpen worden behandeld, die onder haar competentie vallen, d.w.z. technische problemen van de inte gratie. Jean Rey, de voorzitter van de Eu- BELFAST, 15-9. De spanning in Belfast is weer toegenomen nadat de katholieke bevolking van de stad ge weigerd heeft de barricaden op te ruimen. De katholieke leiders wensen eerst dat er besprekingen plaatsvinden óver hun eisen, die er voornamelijk op neerkomen dat de protestantse hulppolitie definitief wordt opgehe ven, dat de wet op de noodtoestand buiten werking wordt gesteld en dat Ruim 40.000 mail vóór eind november naar huis SAIGON, 15-9. Dc Verenigde Sta ten zuilen voor eind november 40.500 man uit Zuidvietnam terugtrekken. Dit is maandag meegedeeld door de Zuidvietnamese vicepresident Ngoe- yen Cao Ky. Voor Züid-Vietnam is het ogenblik gekomen om meer verantwoordelijk heid te dragen, aldus vice-president Ky. „Wij zijn nu in staat de Ameri kaanse strijdkrachten te vervangen". Generaal Ky zei verder, dat een voorstel om. het vuren te staken niet ter sprake is geweest. Dit in tegen stelling tot geruchten die al enige dagen in Saigon de rondè doen. „Wij hebben genoeg initiatieven genomen en concessies gedaan". Gevraagd of hij verwachtte dat de aanvallen met B-52 bommenwerpers zullen worden opgeschort, antwoordde Ky, dat hier op het ogenblik geen sprake van was. De B-52 bommenwerpers zijn zo zei' hij-, een middel om de grondstrijd krachten te steunen. Een eventuele DEN IIAAG. 16-9. In dc Ncder- 'andse uicrtecKcentra kon dc laat ste weken goede voortgang worden gemaakt met het binnenhalen van dc iricnocgst. Over het algemeen kon dit werk lot nu loc p'aats vinden rndcr ideale weersomstandigheden, wat vcn grote invloed is cp de kwa- J'toit en dc bcwaarbaarlicid van het j irdukt. Overwegend is deze zeer goed. Fr is opk I vcgl geborgen in dc I cwaarplaalscn van Iclers en han dt ku on. Tertvijl vorig jaar omstreeks half september dc uienoogst prak tisch nog meest beginnen, is nu - vootal in hel zuiden - al bijna de helft van de oogst binnen. Er is Oen grolc vraag voor export. Wekelijks gaan er tussen vijf en" zes miljoen kg Nederlandse uien dc grens ever. In de eerste week van septem ber was dat volgens het Uitvoer- corlrclebureau voor Tuinbouwpro- dukten 5910 ton, te weten naar Wesl- Duitsland 2858 Ion, Engeland 1070 ton, Frankrijk 684 ton. Wcxt-Tndïë 229 ton, Afrika 554 Ion, België en Luxemburg 184 ton, Zweden 27 ton en 304 ton naar verschillende an dere landen van de wcrclcl. Tegenover de grote vraag voor ex port staal ook cell ruim aanbod, waardoor er in hol prijsverloop wei nig beweging zit. Begin deze weck werd voor klasse I middel, grof en drieling-uien export-klaar. 16-19 cent per kg betaald. ropese Commissie, heeft overigens maandagochtend in de Europese Mi nisterraad, voor de lunch, toegezegd dat begin oktober de commissie een nieuw rapport over de problemen va nde Britse toetreding gereed zal hebben. Verwacht wordt dat op een volgende E.E.G.-ministerraad medio oktober, in Luxemburg, dit rapport zal worden besproken. Minister Luns geloofde maandag voorts dat er voor de Haagse topconferentie in novem ber nog wel een voorbereidende con ferentie van de ministers van bui tenlandse zaken zal worden gehou den. 18.31 n.m. 19.13 n.m. 18.24 n.m. 19.08 n.m. de beloofde hervormingen op het ge bied van de burgerrechten worden doorgevoerd. Zij eisen bovendien dat alle pérsoneri die aan de verdediging van de katholieke woonwijken heb ben deelgenomen niet worden ge straft. Daarmee zijn voorlopig de pogin gen van de Noördierse regering ge torpedeerd om de toestand in de hoofdstad langzaam weer normaal.te doen worden. opschorting van deze aanvallen hangt af van de activiteit van de vij and. De vice-president zei verder nog, dat lot de Amerikaanse eenheden die voor eind november zullen worden, teruggetrokken mariniers behoren, die op het ogenblik vechten aan het noordelijke front, in het gebied van Da Nang en ten zuiden van de gede militariseerde zone. Verder parachu tisten en troepen uit het gebied van Saigon. De vice-president, die zijn mede delingen deed tijdens de opening van een tentoonstelling van een jonge Vietnamese schilder in het gebouw van de „Alliance Francaise" in Sai gon, ontkende dat dc Ver. Staten druk op zijn regering hadden uitge oefend. Verwachting tot woensdagavond: Overwegend droog weer met veel be wolking en plaatselijk mist; zwakke tot matige noordoostelijke wind; on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Voor donderdag: Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 17 sept. Zon op 6.17, onder 18.51. Maan op 13.35, onder 20.34. 18 sept. Zon op 6.19, onder 18.48. Maan op 14.55, onder 21.18. Eerste kwartier: 19 sept. te 3.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 sept. 6.14 v.m. 18 sept. 6.54 v.m. BROUWERSHAVEN: 17 sept. 6.03 v.m. 18 sept. 6.48 v.m. Doodtij: 21 sept. BRUINISSE Televisie schaakcursus Beginnend op 28 september van 18.20 tot 18.50 uur wordt op de tele visie een schaakcursus gegeven .die iedere dinsdag d.a.v. zal worden her haald van 22.40 tot 23.10 uur, onder leiding van dr. Max Euwe. Het enthousiaste bestuur van de Bruinisser schaakclub T.O.G. wil hen die deze cursus willen volgen en zich in het schaakspel willen be kwamen, daarbij begeleiden en de problemen die ter sprake c.q. te zien komen doorspreken. Zij, die dus van de hulp van T.O.G. gebruik wil len maken, kunnen zich opgeven bij voorzitter A. van Wezel, secretaris M. Houkamp en P. van de Velde, jeugdschaakleider. De wekelijkse clubavond is op vrijdagavond in „Het Centrum". Hengelwedstrijd HS.V. „De Crevelingen" Door de hengelsportvereniging „De Grevelingen" zal op zaterdag 20 sep tember a.s. haar 7e competitiewed strijd worden gehouden. Er zijn 80 deelnemers, die zullen vissen van yipr schepen af. Competitie schaakvereniging - De schaakclub „Tot Ons Genoe gen" (T.O.G.) is haar onderlinge competitie weer begonnen. De eer ste uitslagen zijn: A. van Wezel-A. van den Berge (afgebr.); D. Brem- mer-P. van dc Velde 0-1; Th. Muller -J. Jumelct 1-0; M. Houkamp-W. Kootslra 1-0; A. Verton-A. Deurloo Vz-Vz\ A. van den Berge-H. van den Berge 1-0; H. Houkamp-L. Houkamp 1-0; H. van den Berge-A. Deurloo 0-1; A. Deurloo-Th. Muller 1-0. Het afscheid van burgemeester v. d. Linde Tijdens dc afscheidszitting van de Bruse raad in verband met het ver trek van burgemeester C. H. v. d. Linde werd namens het muziekgezel schap „Nu met Hope" een foto aan geboden en door de hengelsportvere niging „Grevelingen" een complete schrijfbureau-set. Namens de water sportvereniging en „Schuttevaer" sprak dc heer D. v. d. Berg. Het ge schenk van de bevolking, waarvoor door alle vrouwenverenigingen ter plaatse hadden gecollecteerd, werd door hel N.C.V.B.-lid, mevrouw .T. de Waal-de Waal aangeboden. Vele niel-genodigden namen na do offici ële rcceplic afscheid van de heer en mevrouw v. d. Linde. In hotel Storm zaten dc raadsleden met hun dames aan, aan een uitstkend geserveerde mosselmaaltijd met tarwebrood en boereböter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2