Nieuwe zitting Staten=Generaal met uitspreken troonrede geopend gehakt van de chef-kok DE ZIERIKZEESCHE COURANT de heerlijk zachte matras Koningin in de Ridderzaal ontvangen ZIERIKZEESCHE H5 NIEUWSBODE Dinstlug 16 september 1969 Nr. ?»°c» S-—A. /t iLr -Cil Vf iorr WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: HBHB||||||||||||H||||||||a|||a||M||H|H||B||B||Ba|||B|BHaHHHHH|||Ba||aa|HHHaaHaaMHBaa|BB Jannewekken It, Zierikzee, Postbus 1, tel. (OHIO) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - I s*l t I uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. In dit nummer: V 1*11 ft ft Q VÏÏtXOCtlX 99KftJjOl S 111 £j1@1 IhZOt Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn ex-.lusief 4 B.T.W. v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DEN HAAG, 16-9. Koningin Ju liana heeft vanmiddag met het uit spreken van de troonrede de nieuwe zitting van de Staten-Generaal ge opend. De tekst van deze troonrede luidt als volgt: Leden van de Staten-Generaal, In 1970 zal het vijf en twintig jaar geleden zijn dat de tweede wereld oorlog eindigde. De vrijheid was her wonnen, de democratie hersteld. Met aller inspanning is sindsdien veel tot stand gebracht dat van blijvende be tekenis is. Er is dan ook alle reden om deze herdenking in grote dank baarheid te vieren. Inmiddels streven velen naar een nieuwe wereld en naar een nieuwe wijze van leven. Ook van die wereld moeten de weder verworven waar den van vrijheid, verdraagzaamheid en democratie de grondslag vormen. De regering wil richting geven aan een ontwikkeling in die geest. Haar beleid is dan ook gericht op meer openheid en medeverantwoordelijk heid. Onderwijs De regering wil met betrekking tot onderwijs en cultuur een verder gaande democratisering helpen tot stand brengen. Op korte termijn zal z'u een wetsontwerp indienen ter herverming van het bestuur der uni versiteiten en hogescholen. Om de groeiende stroom van stu denten op te vangen, zijn uitbreiding en spreiding van het wetenschappe lijk onderwijs noodzakelijk. Daar naast is ook een nieuwe structuur voor dat onderwijs zelf nodig. Een nota over het medisch wetenschap pelijk onderwijs, waarin de regering haar voorkeur uitspreekt voor ves tiging van de achtste medische fa culteit in Maastricht, wordt u heden aangeboden. Voorts wil de regering betere mo gelijkheden scheppen voor onderwijs en vorming van de werkende jonge ren. Ter bevordering van het dragen van medeverantwoordelijkheid zal het beleid worden gewijzigd ten op zichte van jeugd- en jongerenwerk. In het nieuwe begrotingsjaar zul len de leerlingenschalen bij het kleu ter- en het lager onderwijs verder worden verlaagd. Binnenkort zullen u voorstellen bereiken voor een nieuwe experi mentenwet en voor een wet die het toezicht op het schriftelijk onderwijs regelt. Ook komt er een nieuwe re geling voor de ontwikkeling van be paalde vormen van hoger beroeps onderwijs. Voorstellen uit de kunstwereld met betrekking tot het te voeren beleid, zullen in samenwerking tussen kun stenaars, de Raad voor de kunst en de overheid op hun mogelijkheden worden getoetst. Zorg voor de samenleving brengt mee dat een wijziging van de wet op de bejaardenoorden voor wat be treft de planning, het opnamebeleid en het toezicht op de prijzen, wordt voorbereid. De dienstverlening voor de zelfstandig wonende bejaarden zal werden verbeterd. De bouw van wo ningen voor bejaarden zal worden opgevoerd. Ter verbetering van de leefbaar heid van ons land zullen meer voor zieningen worden getroffen voor mi lieuhygiëne, openluchtrecreatie, het veiligstellen van bos- en natuurge bieden en woningverbetering. Voor krotopruiming en stadsvernieuwing zijn aanzienlijk grotere bedragen ge raamd. Teneinde geluidsoverlast te ver minderen, zullen maatregelen wor den getroffen om het lesverkeer op Schiphol te beperken. Het komende parlementaire jaar zullen u enkele voorstellen bereiken tot herziening van de grondwet. Een nota over territoriale bestuurlijke or ganisatie, wordt heden aangeboden. Wetsvoorstellen zullen u worden voorgelegd - onder andere op het gebied van het privaat- en het straf recht - ter aanpassing van ons recht aan de maatschappelijke ontwikke lingen en aan nieuwe inzichten. Medezeggenschap werknemers De regering acht uitbreiding no dig van de medezeggenschap van de werknemers in de onderneming. Wel dra zal u een ontwerp voor een nieuwe wet op de ondernemingsra den bereiken. De regering zal zo spoedig mogelijk na ontvangst van het advies van de Sociaal-Economi sche Raad over wijziging van de structuur van de naamloze vennoot schap, met*ëen wetsontwerp ter zake komen. Met de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen zal, na de verkiezingen aldaar, overleg ge voerd worden over hun opvattingen aangaande de onderlinge staatkun dige verhoudingen. Door uitbreiding van de financiële bijstand zal in deze landen aan meer sectoren van het maatschappelijke leven aandacht ge schonken kunnen worden. De economie Onze economie heeft zich in 1969 voorspoedig ontwikkeld. De werk loosheid is mede ten gevolge van het gevoerde beleid gelukkig sterk verminderd. In grote delen van het land overtreft de vraag naar ar beidskrachten het aanbod en er is sprake van spanning. Hoewel de noodzakelijke invoering van de nieuwe omzetbelasting grote proble men heeft gegeven, is nu een goede basis aanwezig voor een gezonde so ciaal-economische ontwikkeling. Het beleid is gericht op doorbre king van de inflatiespiraal. De re gering stelt - ernstig rekening hou dend met het ter zake door de So ciaal-Economische Raad uitgebrachte advies - de volgende maatregelen voor: De jaarlijkse optrekking van de huren vindt eerst op 1 juli plaats; de verhoging van de tarieven van de omzetbelasting wordt tot 1 juli 1979 uitgesteld; tegelijkertijd wordt voor een aantal levensmiddelen het tarief verlaagd, zodat de invloed van deze tariefswijzigingen op de kosten van levensonderhoud zeer gering zal zijn. Een aan veranderende omstandighe den aangepast actief prijsbeleid, blijft gehandhaafd. Tezamen met de voorgenomen ge deeltelijke aanpassing van de tarie- ven van loon- en inkomstenbelasting op 1 januari, kunnen genoemde maat regelen leiden tot een redelijke ver betering van het reële besteedbare inkomen van de werknemer in 1970. Deze verbetering komt overeen met die welke zou zijn voorgevloeid uit de voorstellen van de Sociaal-Eco nomische Raad. De regering zal het overleg met het georganiseerde be drijfsleven voortzetten. De regèring wil bij een voort gaande groei van het nationale in Advertentie lekker eten tips Braad het gehakt. Opdienen met stukjes ham Voeg gefruite uitjes, en uitgebakken rookspek peterselie, kerrie en bij capucijners of knoflookpoeder toe. bruine bonen. een goed stuk vlees hoort erbij komen het economisch evenwicht handhaven en een verdere verdeling van de welvaart tot stand brengen. In de financiële positie van enkele groepen bejaarden en kleine zelf standigen zal verbetering worden ge bracht via de ziekenfondsverzeke ring en de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen. Het financiële beleid dat op deze wijze een rustige prijsontwikkeling helpt mogelijk maken, zal tevens moeten bijdragen tot een beperking van de spanningen in de conjunc tuur en op de kapitaalmarkt. Ten einde onder meer de noodzakelijke sanering van het Gemeentefonds te verwezenlijken, zijn enkele fiscale maatregelen nodig. Naast de gema tigde verhoging van omzetbelasting per 1 juli 1970, wordt voorgesteld de vermindering van omzetbelasting op investeringsgoederen een jaar uit te stellen en de vennootschapsbelasting en de vermogensbelasting op het hui dige peil te handhaven. In het kader van de inflatie-aan passing zal de motorrijtuigenbelas ting worden verhoogd en zullen de reeds bijgestelde tarieven van de ac cijnzen op benzine, alcohol en bier ongewijzigd Blijven. Woningbouw De regering verwacht dat door ge zamenlijke inspanning van alle be trokkenen, het produktieniveau van 125.000 woningen, ondanks de stij ging van de kapitaalrente, zal wor den gehandhaafd. Van groot belang acht zij het scheppen van betere voorwaarden voor de huisvesting van economisch zwakke groepen en jonge gezinnen. In dit verband zullen in dividuele huursubsidies en maatre gelen ter bevordering van de door stroming worden voorgesteld. Het bedrijfsleven maakt een pe riode van versnelde aanpassing door. Dit geldt zowel voor grote onderne mingen als voor het midden- en kleinbedrijf en de land- en tuin bouw. Verdere versterkingen van de economische structuur is noodzake lijk en kan ook, gelet op de gunstige conjunctuur, plaatsvinden. De nood zakelijke begeleiding van dit proces en vccral het opvangen van de moei lijkheden die daaruit voor betrokke nen voortspruiten, stellen hoge eisen aan het bedrijfsleven en de overheid. Cver de ontwikkeling in het mid den- en kleinbedrijf en het daarbij te voeren beleid, kunt u binnenkort een nota tegemoet zien. Het regionaal onderzoekprogram ma zal in het komende zittingsjaar nieuwe bouwstenen leveren voor de onderlinge afstemming van planolo gische en economische maatregelen ten behoeve van de verschillende de len van het land. Dezer dagen zal u een nota worden aangeboden inzake de mijnindustrie en de industriële herstructurering van zuid-Limburg. Het groeitempo van de uitgaven voor het openbaar vervoer en voor de wa terstaat, gaat dit jaar dat van de to tale uitgaven aanzienlijk te boven. Een groot deel van de waterstaats investeringen gaat naar de zeeha vens, waarvan de regering een ver dere ontplooiing essentieel acht voor de toekomstige economische ontwik keling van ons land. Wel noept de schaal waarop de zeehavenontwik keling zich thans voltrekt, tot grote waakzaamheid ten aanzien van het leef- en woonklimaat. Land- en tuinbouw en visserij In de land- en tuinbouw en in de visserij voltrekken zich snel ingrij pende veranderingen. Ter vergroting van de arbeidsproduktiviteit in de agrarische sector zal de vernieuwing van het preduktie-apparaat gepaard moeten gaan met een'verdere ver vlechting van het land- en tuin bouwbedrijf met de agrarische han del en industrie. Een voorlopige standpuntbepaling over de structuurvoorstellen van de Europese commissie, wordt u heden aangeboden. Een aantal maatregelen moet wor den genomen ter beteugeling van verdere overproduktie van enkele belangrijke landbouwprodukten. De oplossing van dit probleem zal in de eerste plaats moeten worden gevon den in het kader van het markt- en prijsbeleid van de Europese Econo mische Gemeenschap. Het buitenlandse beleid van de regering wil bijdragen tot.de opbouw van een vreedzame en welvarende internationale gemeenschap. Ons ko ninkrijk is hierbij actief betrokken. Europese samenwerking Voor de Europese samenwerking zal het komende jaar van bijzondere be tekenis zijn. Naar het zich laat aan zien, kan op 1 januari 1970 de over gangsperiode naar de gemeenschap pelijke markt worden afgesloten. De regering ziet hierin geen eindstation, maar een vertrekpunt voor een her nieuwde inspanning terwille van de Europese integratie. De voldoening over de gemaakte vorderingen van de Europese gemeenschappen zou in aanzienlijke mate worden getemperd, indien in de nabije toekomst niet ein delijk' een begin zou kunnen worden gemaakt met de reeds lang verwachte uitbreiding. De regering hoopt dan ook dat de komende topconferentie in Den Haag succesvol zal zijn. In de Europese Economische Ge meenschap is het noodzakelijk te ko men tot een betere coördinatie van het sociaal-economische beleid van de lid-staten. Dit is ook nodig om te komen tot een betere monetaire samenwerking. De Benelux regeringsconferentie, waarbij onder meer is besloten tot spoedige afschaffing van de contro- les en formaliteiten aan de grens, heeft aan de onderlinge samenwer king een nieuwe stimulans gegeven. De ontwikkelingen in de commu nistische wereld zijn weinig gerust stellend en verplichten tot onver zwakte handhaving van het Atlanti sche Bondgenootschap. Ook ons land moet zich daarvoor een aanzienlijke inspanning blijven getroosten. In middels wordt in het bondgenoot schap het onderzoek voortgezet naar mogelijkheden tot het bereiken van een werkelijke ontspanning tussen oost en west. Het stemt de regering tot voldoe ning thans ook actief te kunnen deelnemen aan de besprekingen over wapenbeheersing en wapenbeperking in de ontwapeningscommissie te Ge neve. Met betrekking tot de conflicten in Nigeria, in Vietnam en in het Mid den-Oosten zal zy alles doen wat in haar vermogen ligt om het mense lijke leed te verzachten en een vreedzame oplossing te bereiken. De Verenigde Naties blijven, on danks tekortkomingen, de belicha ming van het verlangen der volke ren naar een vreedzame, rechtvaar dige en welvarende internationale samenleving. De regering zal het werk van de Verenigde Naties en hun gespecialiseerde organisaties aan een nieuwe internationale struc tuur van de ontwikkelingssamenwer king in de zeventiger jaren met kracht ondersteunen. Zij tracht haar eigen hulpverleningsbeleid reeds thans te passen in een internationale kader en de doeltreffendheid verder te vergroten door meerjarenplan ning, inschakeling van zoveel moge lijk geledingen van ons volk en con centratie van de hulp op een beperkt aantal landen. Leden van de Staten-Generaal, Het komende parlementaire jaar is het laatste volledige vóór de verkie zingen in 1971. Het kabinet spant zich in om een groot aantal van zijn doeleinden in deze periode te verwe zenlijken. Het vertrouwt daarbij uw steun te verwerven. Een doeltreffen de gezamenlijke besluitvorming is noodzakelijk voor ons land en ons koninkrijk in deze jaren van ver andering en vernieuwing. Moge op Kind onder tractor DORDRECHT, 15-9. De 9-jarige Adrie van de Pee uit Dubbeldam is op de Zuidendijk te Dordrecht aan gereden door een tractor. Het kind was op slag dood. Slachtoffer van mishandeling overleden ALMELO, 15-9. De 60-jarige P. A. Vermaas, die met ernstige verwon dingen in het ziekenhuis le Almelo moest worden opgenomen na mis handeld te zijn door zijn schoonzoon, is in dit ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen overleden. De schoonzoon, de 32-jarige J. M., is in hechtenis genomen. Hij zal voor de officier van justitie in Almelo worden geleid. onze gemeenschappelijke inspanning Gods zegen rusten. Hiermede open ik de nieuwe zit ting van de Staten-Generaal. 16 september 1969 Wie zijn doel voorbijstreeft mist het evengoed als hij, die het niet bereikt. CAP GRIZ NEZ. Judith de Nijs is er zaterdag in geslaagd het Kanaal over te steken in 12 uur en 15 minuten. Op de foto: een hoopvolle Judith voor de start. DEN HAAG, 15-9. De commissie van in- en uitgeleide, die Hare Ma jesteit de Koningin, Zijne Konin klijke Hoogheid de Prins der Neder landen en de andere leden van de koninklijke familie na hun aankomst in de Ridderzaal ontvangt en bege leidt, werd voorafgegaan door de plaatsvervangend griffier van de Tweede Kamer der Staten Generaal, mr. T. H. E. Kerkhofs. Vijf leden van de commissie open den de stoet, die er als volgt uitzag: drs. J. M. Aarden (Groep Aarden - Tweede Kamer); mr. W. Scholten (C.H.U. - Tweede Kamer); prof. dr. A. Querido (P.v.d.A. - Tweede Ka mer); mr. F. Portheine (V.V.D. - Doden bij brand in Ulster BELFAST (Noord-Ierland), 16-9. In de Noordierse hoofdstad Belfast zijn maandagavond drie kinderen en een volwassene omgekomen bij een brand in hun woning. Naar de politie later verklaarde was de brand door een ongeluk ontstaan. De omgeko menen zijn een Pakistaanse haven arbeider en zijn drie kinderen. Overstromingen en regen in Zuid-Korea SEOEL, 16-9. Overstromingen en de hevigste regenval sinds tien jaar hebben aan de zuidkust van Zuid- Korea aan zeker 264 mensen het le ven gekost. Er worden nog 102 per sonen vermist en er zijn 150 gewond. 105.000 mensen zijn dakloos gewor den. Dit is dinsdag meegedeeld dooi de politie in Seoel. De schade wordt geschat op circa 58 miljoen gulden. Tweede Kamer); prof. dr. Th. L. M. Thurlings (K.V.P. - Eerste Kamer); de Koningin, begeleid door de voor zitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel; de Prins, bege leid door mr. M. Vrolijk, Tweede Ka mer P.v.d.A.; prinses Margriet, be geleid door mejuffrouw J. van Leeu wen, Tweede Kamer A.R.P.; de heer Van Vollenhoven, begeleid door dr. J. W. van Hulst, Eerste Kamer C.H.U. De leden van de hofhouding sloten de stoet. Student gearresteerd UTRECHT, 15-9. Nog geen half uur nadat de scheidende rector-mag- nificus van de rijksuniversiteit in Utrecht, prof. dr. Lanjouw maan dagmiddag was begonnen aan zijn rectorale rede, heeft de Utrechtse politie de student-activist David D. uit Utrecht uit de Domkerk verwij derd. Dat gebeurde toen D. uit een kerkbank sprong en consternatie verwekte door prof. Lanjouw open lijk om rekenschap te vragen over de „kapitalistische westerse maat schappijstructuur". Inbraak in Jaarbeurs UTRECHT, 15-9. In het afgelopen weekeinde is ingebroken in de Irene- hal van de Jaarbeurs in Utrecht, waarin vorige week de vakbeurs „Eurofinish/VOM" werd gehouden. Eén van de exposanten, de Stich ting oppervlaktebehandeling en toe levering, die vijftien firma's verte genwoordigt., vermist volgens een voorlopige schatting voor een waarde van 10.000 a 30.000 gulden aan voor werpen, die op deze beurs werden geëxposeerd. Het betreft meest ver zilverde en verchroomde artikelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1