Drie doden bij verkeersongeval MORRIS MAN STICHTTE BRAND IN WONING >25 Vj, JAAR DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vijf en twintigste verjaardag begin bevrijding van Nederland „Nog nooit zoveel kostbare tijd en geld bij studie verspild" MAASTRICHT. 13-9. - De 25stc verjaardag van het begin van de be vrijding van Nederland, is zaterdag onder stralende weersomstandighe den door Hare Majesteit koningin Juliana gemarkeerd met een bezoek aan de Amerikaanse oorlogsbegraaf plaats Margraten en aan de stad Maastricht, waar in de avond uit bundig feest is gevierd. De koningin arriveerde even over twee uur op het vliegveld Zuid-Lim burg, dat net buiten Maastricht is gelegen en begaf zich vandaar direct naar de begraafplaats, waar ruim achtduizend Amerikaanse soldaten, die bij de bevrijding van zuid-Ne derland en tijdens de opmars in het Duitse grensgebied, 25 jaar geleden sneuvelden, liggen begraven. Duizenden mensen en kinderen hadden zich op de ruim aangelegde begraafplaats verzameld vóór de ko ningin er tegen half drie kwam, be groet door o.a. de burgemeester van de gemeente Margraten, drs. A. A. J. Kuijpers, leden van gedeputeerde staten van Limburg en andere auto riteiten. Kransleggiug Nadat een minuut stilte in acht was genomen, hield mr. dr. C. J. M. A. van Rooij, commissaris van de koningin in Limburg, een toespraak, waarin hij onder meer zei dat de strijd om de bevrijding een hele harde strijd is geweest en dat er erg veel doden zijn gevallen. „Daarom werd onze bevrijding met gemengde gevoelens ontvangen. Straks gaan we feest vieren, maar laat ons nu even denken aan de offers die toen zijn gebracht". De koningin, die gekleed was in een zwart linnen deux pièee en een witte zomerhoed droeg, legde een krans van witte anjers voor het mo nument op de begraafplaats en maakte vervolgens een rondgang, waarbij ze de 8.000 graven passeer de waar op dat moment door kin deren bloemen werden gelegd. De koningin begaf zich tussen de kin deren en groette de vlaggen van Amerika en Engeland, die aan het eind van de begraafplaats halfstok wapperden. Vele honderden kin deren bevonden zich op de begraaf plaats, waaronder Amerikaanse girl- en boyscouts, padvinders uit Bruns- sum, die bij de ingang van de be graafplaats een erewacht hadden gevormd. Heriiiueringsplaquetle Later begaf de koningin zich naar Maastricht, waarbij ze een omweg maakte, die haar onder andere door het dorpje Noorbeek leidde, de eer ste Nederlandse gemeente die in 1944 werd bevrijd. Hier onthulde zij een herinneringsplaquette; die aange- IIEILOO, 13-9. B(j een frontale botsing tussen twee personenauto's, die zaterdagavond omstreeks acht uur onder Limmen op Rijksweg 9 gebeurde, zijn de in totaal drie inzit tenden van de beide auto's om het leven gekomen. Er waren geen getuigen en men tast dan ook omtrent de oorzaak van het ongeluk in het duister. Een van de auto's is vermoedelijk op de ver keerde rijbaan terechtgekomen. De slachtoffers zijn de 67-jarige J. Venema uit Wiewerd, de 25-jarige G. Raaphorst uit Heerhugowaard en diens vrouw, de 23-jarige W. Raap- horst-Paardekoper. Het onderzoek heeft uitgewezen dat een auto, overigens door nog on bekende oorzaak, inderdaad op de verkeerde rijbaan reed. QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 UTRECHT, 13-9. De 36-jarige Utrechter J. H., zonder beroep, heeft zich zaterdagnacht om twaalf uur op het hoofdbureau van politie gemeld met de mededeling, dat hij brand heeft gesticht in een woning aan de Ambachtstraat in Utrecht. Hij woon- woede vulde hij een bierflesje met benzine, goot het leeg over een bed. Baby gestikt iu kinderwagen WOERDEN. 14-9. Zondagmiddag is de Wz maanden oude baby van de veehouder J. Lievaart in de kinder wagen gestikt. Het kind lag te sla pen in de wageh die naast de wo ning in de zon stond. Toen de moe der de baby ging halen om hem te voeden bleek het kind te zijn over leden. Volgens de gealarmeerde arts door verstikking. Aanrander gegrepen BARENDRECHT. 14-9. Drie Ba- rendrechters hebben in het weekend de 37-jarige G. J. H. van G. over meesterd die op een afgelegen on verlicht provinciaal rijwielpad in Barendrecht de 25-jarige gehuwde vrouw D. van de W. uit Oud Beijer- land aanrandde na haar van haar fiets getrokken te hebben. hield er een lucifer bij en nam de benen. In het pand zijn twee woonkamers uitgebrand. De schade wordt ge raamd op f 20.000. Mevrouw Verhoef was niet tegen brandschade verze kerd. H., die vanmorgen nogmaals is ge hoord, is wegens brandstichting in verzekerde bewaring gesteld, de daar op de derde verdieping bij mevrouw H. M. Verhoef en haar twaalfjarige dochter. Hij kreeg ruzie met haar, omdat zij weigerde, een kist bier voor hem te kopen. Uit Nieuwe fusie bij bet christelijk ouderwijs UTRECHT. 13-9. De Bond van Protestants-Christelijke Kweekscho len en de Bond van Protestants Christelijke Opleidingsscholen voor Kleuterleidsters hebben zaterdag in Utrecht tot een fusie besloten. Bij de laatste bond zijn veertig scholen en hun besturen aangesloten. Bij Poznan in West Polen is za terdag een autobus met vakantie gangers door een brugleuning gere den en in een rivier terechtgekomen. Tien inzittenden kwamen om het le ven. i f f f t i t i t Grote Nederlands-Britse bergingsoperatie PEN HAAG, 13-9. Met de komst in dc monding van de Mersey van dc Nederlandse bergingsvaartuigen „Orca", „Buffel" en „Zee leeuw", is een begin gemaakt met een van dc grootste bergings- cpcratics die ooit in Britse wateren zijn ondernomen. Met het lichten van drie scheepswrakken in deze riviermonding zal dc haven van Liverpool toegankelijk worden voor olietankers van 200.000 ton. Deskundigen van de Nederlandse bergingsmaatschappij Van dei- Tak uit Rotterdam en dc havenautoriteit van Liverpool, hebben de operatie, die enige maanden in beslag zal nemen, voorbereid. Hicrby zal gebruik worden gemaakt van de grootste zeegaande drijvende hefkraan met eigen voortstuwing ter wereld, die thans bij dc Rotterdamse Droogdokmaatschappij in aanbouw is en aan het eind van het jaar in Liverpool verwacht wordt. Dc Nederlandse bergingsvaartuigen worden gebruikt voor dc voorbereidende werk zaamheden. Twee van dc wrakken zullen volledig worden gelicht, het derde en oudste (dat in 1895 is gezonken) zal worden ingekort. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, Prijs per 3 maarden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - J Lni'n'oni/i/ii.d/n* C* tf n rt 1 in/ld) uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. In dit nummer: /IT&C HCltl Ulll lllLtr&lL I Mll> DlilUt Bij de Vaate, iel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 september 1969 Nr. soau» WAARIN OPGENOMEN V 1797- 1889 Koningin bezocht Margraten en Maastricht BRUINJSSE, 13-9. In verband met zijn benoeming tol burgemeester van Nievjverkerk aan den IJssel nam burgemeester C. H. v. d. Linde za terdagmiddag tijdens een druk be zochte bijzondere zitting van de ge meenteraad afscheid van de gemeen schap Bruinisse. De heer v. d. Linde droeg bij deze gelegenheid de leiding van Bru over aan waarnemend bur gemeester de heer W. van Gilst, die bij het aanvaarden van zijn functie de ambtsketen werd omgehangen door de vertrekkende héér Van dë Linde. Een verslag van deze bijzon- dere Bruse af'scheidsmiddag is elders in dit nummer opgenomen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode); Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie zich .te plomp verheft raakt plotseling ten val. SLOCHTEREN. Op de Rengcis- brug in Slochteren verleende een bromfietser, de 16-jarige J. van Wijk uit Foxhol, geen voorrang aan een personenauto. Hij werd overreden en overleed ter plaatsb. Met de bijbel in dc hand heeft de Noordierse militante dominee Ian Paisley zondagavond „zijn troepen opgeroepen tot een nieuw gevecht". Weinig verandering Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met in het zuiden van het land mogelijk een bui. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Meest zwakke wind in hoofdzaak tussen noord en oost. ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.temp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: ongeveer normaal Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 16 sept. Zon op 6.16. onder 18.53. Maan op 12.08, onder 20.04. Eerste kwartier: 19 sept. te 3.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 sept. 5.42 v.m. 17.55 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 sept. 5.27 v.m. 17.48 n.m. Doodtij: 21 sept. bracht was naast het monument voor koningin Wilhelmina, dat op het plein staat opgesteld. De bevolking van Noorbeek bood de koningin een echte Limburgse pruimenvla aan. Deze werd haar overhandigd door mevrouw Lardinois, de moeder van de minister die in dat dorpje woont. Twee kleuters iu hel verkeer omgekomen ZIEUWENT. Op dc Ruurloseweg te Zieuwent (gem. Lichtenvoorde) is zaterdagochtend de 4-jarige Gerar- dus H. M. Spekschoor uit deze plaats door een personenauto gegrepen bij het oversteken van de weg. Het kind was op slag dood. AKKRUM. In Akkrum is zaterdag de 2-jarige Janny de Jong uit Jou re door een achteruitrijdende vracht auto geladen met steenslag overre den en gedood. De kleuter verbleef bij een oom en tante in Akkrum. Overval op cafë DEN HAAG, 14-9. Vijf onbekende mannen hebben in-de vroege uren van zondag een overval gepleegd op een café in de Chr. Bruningstraat in Den Haag. Het kwintet arriveerde om kwart over één. De overvallers bedreigden de barkeeper, sloegen de inboedel kort en klein en namen de aanwezige 1' 300 mee. De schade aan het café is aanzienlijk. Aftredende rector in Utrecht: UTRECHT. 15-9. „Willen de stu denten in véerkelykheid deelnemen aan overvleg dan zal de grote groep studenten die wjj nu nog nauwelijks horen tot een organisatie moeten komen die werkelyk representatief is. In massavergaderingen geloof ik niet en blijkbaar ook niet de grote meerderheid van studenten. Hoewel het een aantal mensen, niet alleen studenten, onaangenaam in de oren zal klinken, ik meen toch een waarschuwing te moeten laten horen: nog nooit is er aan de Ne derlandse universiteiten en hoge scholen zoveel kostbare tijd en geld verspild als het afgelopen jaar. Het eigenlijke werk is door het voortdu rende discussieren, opstellen van no ta's en pamfletten op ernstige wijze geschaad." Dit heeft zaterdagmiddag in de Domkerk in Utrecht, prof. dr. J. Lanjouw, die zijn taak als rector- magnificus van de rijksuniversiteit overdroeg aan prof. dr. J. J. M. van der Ven, tijdens zijn afscheidswoord verklaard. De scheidende rcctor-magnificus uitte in zijn overdrachtstoespraak felle kritiek op de wyze waarop de studenten de herstructurering en de- mocratiseringsproccessen bepleiten en luidde de noodklok over het we tenschappelijk onderzoek, terwyl hij een lans brak voor de stichting van circa 20 tot 25 „universiteitscolleges" naar Amerikaans model. HET LOO. Max Koot maakte deze opname van het gezin Van Vollenho ven, dat binnenkort uitgebreid gaat worden. Op de foto: v.l.n.r. prinses Margriet, prins MauritS en mr. P. van Vollenhoven in de tuin van Het Loo. In deze colleges zouden alle hoger beroepson^erwijs-scholen worden samengevoegd met alle studierich tingen van de universiteiten en ho gescholen en met een drie tot vijf jarige opleiding. Met deze colleges zou tegemoet worden gekomen aan Protesterende Coluiiibianeii door politie gearresteerd BOGOTA, 15-9. 81 personen, on der wie een priester, zijn door de Columbiaanse politie gearresteerd omdat'ze protesteerden tegen het feit dat nog bewoonde krotwoningen in het zuidelijk stadsdeel van Bogota worden gesloopt. Onder de gearres teerden bevinden zich ook tien kin deren. Twee doden bij frontale botsing in Halfweg HALFWEG, 15-9. Bij een verkeers ongeluk in Halfweg zijn in de nacht van zaterdag op zondag om twee uur twee personen zo zwaar gewond dat zij zondagochtend vroeg zijn over leden. Hel zijn de 63-jarige W. A. Tuyn uit Heemskerk, die met zijn personenauto het ongeluk veroor zaakte, en de 34-jarige mejuffrouw B. M. Prins, bestuurster van de te genligger. De man, die van Amster dam op weg was naar Haarlem, zag in Halfweg de aanwijzingen bij weg werkzaamheden over het hoofd en kwam op de linker rijbaan. Hier kwam hij frontaal in botsing met de auto van mej. Rrins. de toenemende behoefte aan voort gezette opleidingen van een grote di versiteit op een wetenschappelijke basis. Een gelimiteerd aantal afge studeerden zou aan de universitei ten een verdere opleiding tot zelf standig wetenschappelijk onderzoe ker kunnen ontvangen. DEN HAAG. De 54-jarige W. J. André uit Den Haag is zondag van het dak van zijn woning gevallen en aan de gevolgen ervan bezweken. De man was op het dak geklommen om de televisie-antenne te repare ren. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een vlak lagedrukgebied be vindt zich thans boven een groot deel van west Europa. Het bestaat uit diverse kernen ,die echter geen van allen grote aktiviteit vertonen. Belangrijker, vooral voor het weer in ons land is een zwak front dat zich vanmorgen uitstrekte van de Golf van Biscaje over het Kanaal en ons land naar het oostelijke deel van Zwitserland. Dit front vormt de scheiding tussen warme lucht over het noorden en minder warme lucht over het zuiden van ons land. Onder invloed van dit front ï'egende het vanmorgen op enkele plaatsen in het zuiden. In deze situatie komt het ko mende etmaal niet veel verandering. 'Daar er bovendien lean's is dat de mist welke zich boven de Noordzee bevindt het land binnen drijft zal er in het algemeen veel bewolking zijn. Afgezien van enkele plaatsen in hel zuiden zal er geen regen van bete kenis vallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1