Inbreker met vakantie Sloan's Balsem Afsluiting Hogeweg te Westenschouwen BLIK DOOR HET WERELD BELEEFDHEIDSVISITE VENSTER Vleermuis en maaskrokodil mergel en mosasaurus in de uitgemergelde Sint Pietersberg Militair eerbetoon op Prinsjesdag ft ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 september 1969 Nr. 20266 llcrvattiii" werkzaamheden aanleg; van riolering BURGH, 1U-9. De Hogeweg zal voor de verdere aanleg van de nog loze riolering weer afgesloten wor den. Maandag 15 september zullen de bekende borden weer verschijnen, waardoor Westenschouwen alleen nog maar bereikt kan worden via de wegen in de Burghse polder of langs de zeedijk via Burghsluis. Ditmaal begint de afsluiting bij de J. M. Beijelaan en vindt zijn eind punt bij Kommersweegje. Hoe lang de afsluiting zal duren is nog niet bekend. Gezien de duur van vorig jaar zullen er wel enige maanden mee gemoeid zijn. Voorlopig staat in het besluit van de Hoofd-ingenieur- directeur Prov. Waterstaat tot 15 mei, doch het is te hopen dat deze periode korter zal zijn. Een groot aantal bewoners van de Hogeweg heeft al minder prettige ervaring opgedaan met de uitvoe ring van dit werk. De overtollige re genval van vorig najaar en winter maakte het voor de uitvoerder heel moeilijk om het rioleringswerk, on derdeel van het grote transport-ri ool dat voorlopig in stukken en brokken wordt aangelegd, op de ge wone manier te doen aanleggen. De drang van het duinwater was vooral in de buurt van „Het Paardebosch" Advertentie enorm en op dat gedeelte ontstonden de grootste moeilijkheden. Dat was tevens een der oorzaken van het slechte opschieten der werkzaam heden. waardoor maar een gering percentage van het totale werk kon worden verwezenlijkt. Na het klaarkomen van het stuk riolering zal tevens het wegdek van de Hogeweg verbeterd worden, want de huidige situatie is erbar melijk. „Rijke Amerikaan'"' BREDA, 10-9. Met een verzonnen verhaal over een rijke Amerikaan die haar geld zou schenken heeft de 27-jarige mevrouw M. M. te Ouden bosch, kans gezien bij west Brabant se zakenmensen op de loop van ruim lVi jaar voor f 50.000 inkopen te doen zonder dat zij het geld bezat om te betalen. Dinsdag werd zij dooi de rijkspolitie gearresteerd1 wegens flessentrekkerij. Zij legde een vol ledige bekentenis af zal voor de officier van justitie te Breda worden geleid. In het zuiden van Mexico zijn ruim 150.000 mensen dakloos gewor den als gevolg van overstromingen en zware regenval. Diverse rivieren zijn buiten hun oevers getreden. In totaal zouden minstens 35 mensen om hel leven zijn gekomen. Drie-en-tachtig doden bij vliegtuigbotsing INDIANAPOLIS, 9-9. Bij een bot sing in de lucht lussen een DC-9 van „Allegheny Airlines" en een door een leerling-piloot bestuurd eenmotorig vliegtuig zijn dinsdag 83 mensen om het leven gekomen. De toestellen vlogen bij Indianapolis te gen elkaar en stortten brandend neer in een veld op 19 km. van de stadsgrens. In de DC-8 die op weg was van Cincinnati naar het vliegveld Wein- rock bij Indianapolis, zaten 78 pas sagiers en vier bemanningsleden. De leerling-piloot maakte een solo vlucht. Opnieuw „hippies" uit Spanje gezet IBIZA. 10-9. De Spaanse autoritei ten hebben opnieuw 27 „hippies" het land uitgezet, waarmee het aantal tot 147 is gestegen. De jongeren wer den verwijderd van de Balearen- eilanden. volgens een officiële nota wegens gebrek aan bestaansmidde len en landloperij. Onder de 27 is een Nederlander. Rusland heeft Indonesië gemaand nog dit jaar een begin te maken met het aflossen van een lening ten be drage van circa 2,5 miljard gulden. VOORNAAM EN STIJLVOL Cllppertassen Nj! Attachékoffers En DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Zoveel ophef uls er gemeukt werd als president de Gaulle in Bonn ver scheen voor de periodieke bijeen komsten van de Franse en Duitse re geringsleiders, zoveel kalmte heerste er toen Pompidou arriveerde. En wa ren de resultaten van de ontmoetin gen tussen Kiesinger en de Gaulle zelden opzienbarend, die van nu lij ken nog kaler. Met goede reden ove rigens: de bondskanselier staal aan de vooravond van de verkiezingen en heeft meer behoefte zijn kiezers te behagen dan Europese politiek te bedrijven. En Pompidou krijgt bin nenkort zijn partijcongres waarop hij niet graag zal verschijnen als de man die de koers van de Gaulle ra dicaal heeft verlaten. Om de gesprekken vooral niet te pijnlijk te maken had Pompidou bo vendien zijn economisch zwaar ge schut thuisgelaten en uls Giscard d' Estaing er niet bij was, hoefde ook zijn West duit se tegenvoeter Strauss niet op te treden. Terwijl er toch ze ker op economisch gebied wel wat te bebabbelen zou zijn geweest: Frank rijk zit nu eenmaal flink in de mi sère en zou wat Duitse hulp niet ver smaden. Bijvoorbeeld toch maar een revaluatie van de mark, maar daar over hoeft men inderdaad niet met Strauss te praten. Desnoods nog wel met minister van economische zaken Schiller, maar Kiesinger had begrij pelijk geen behoefte aan zijn gast te demonstreren dat binnen zijn kabi net de ministers als kat en hond sa menleven. Veel meer dan een be leefdheidsbezoek of zelfs een ver plichte visite zonder warmte kon de bijeenkomst derhalve niet zijn. Force de frappe Bij gebrek aan feiten gaan dun de geruchten een rol spelen. Een van de dure erfstukken van de Gaulle waar mee Pompidou is opgeknapt, is het Franse kernwapen. Men vermoedt nu dat Frankrijk pogingen doet om vooral hel rijke Duitsland te inte resseren in een deelgenootschap, waarna de force de frappe tot een Europees kernwapen gebombardeerd zou kunnen worden. Wie daarvoor wel voelt is minister Strauss, een man die er geen geheim van maakt dat hij het best eens tot bondskan selier zou willen brengen. Misschien nóg een reden om hem wat op de achtergrond te houden. Bovendien is die kernwapenzaak ook een effectie ve manier om Engeland buiten de E.E.G. te houden: dit kan door over eenkomsten met de Ver. Staten moeilijk iets in zo'n Europese macht inbrengen. Dut Britse toetredingsprobleem zal ongetwijfeld ook verder aan de orde zijn gekomen. Waarbij Pompidou, die de starre afwijzing van de Gaulle liet varen, wellicht met dank baarheid kennis neemt van verzet tegen een mogelijke toetreding dat nu in Engeland zelf blijkt, o.m. i?i rapporten van de vakbeweging. Waarbij Kiesinger niet weet of hij moet lachen of huilen: economisch zit hij niet zo erg te wachten op het Britse lidmaatschap, maar het zou hem wel politieke kansen geven voor Bonn een wat leidender rol te re serveren. Maar als Pompidou maar goed zwak blijkt heeft hij daarvoor wellicht niet eens Britse hulp nodig. Zulks moet later blijken. DODELIJKE ONGELUKKEN WANROIJ Du lS-jarige J. H. Derks uit Wanroij is in deze ge meente met zijn bromfiets op een langs de weg staande aanhangwagen gereden. Hij was op slag dood. OOSTBURG. In het St. Antonius- ziekenhuis te Oostburg is op 43-ja- rige leeftijd J. Hemelaar overleden. De heer Hemelaar werd bij een fron tale botsing op rijksweg 61 tussen Schoondijke en IJzendijke zeer zwaar gewond. NOORBEEK (L.). De 62-jarige heer H. J. Croonen uit Noorbeek is onder een kantelende landbouwtractor ge raakt en daarbij zo zwaar gewond dat hij enige ogenblikken later over leed. De heer Croonen bestuurde een landbouwtractor met aanhangwagen hoewel hij niet gewend was met een dergelijke combinatie te rijden. Hij verloor de macht over het stuur waardoor de tractor omviel. GEMERT. De 71-jarige heer G. van de Kerkhof is het slachtoffer geworden van een verkeersongeval. De heer van de Kerkhof, die op de fiets was, sloeg op de Rooyehoefse- dijk links af en verzuimde daarbij voorrang te geven aan een bestel auto. Hij werd zwaar gewond en overleed in het Albertusziekenhuis in Helmond. HEERLEN. De 47-jarige mevrouw H. W. Hoepermans uit Heerlen is in haar woonplaats als voetgangster verongelukt. Zij werd gegrepen door een vrachtwagen die als gevolg van een botsing met een personenauto op het trottoir terechtkwam. DALFSEN. De 87-jarige landbou wer J. Dijk uit het buurtschap Broekhuizen onder de gemeente Dalfsen, is bij een aanrijding om het leven gekomen. De bejaarde man was op weg naar zijn land om de koeien te gaan melken. Op de Hes senweg werd hij door een personen auto aangereden. Hij was- op slag dood. Advertentie De handtekening van Christiansen naast die van Alva Tussen Maas- en Jekerdal ligt als een heuveluitloper de St.-Pietersberg een gigantische klomp mergel, waar van vaststaat, dat ze al sedert het begin van onze jaartelling onder aardse gangen bezit. Wie zonder vei lig geleide de gangen ingaat, beseft reeds na enkele ogenblikken, dat hij hppeloos verdwaald raakt in deze enorme doolhof, waarin vele gangen een treffende gelijkenis vertonen. Reeds bij het binnentreden valt de temperatuur op: in onze winter is zij behaaglijk, in onze zomer kil. Dat valt te verklaren uit het feit, dat er 's zomers en 's winters een zelfde temperatuur heerst in de gangen van. 8 a 9 graden. Fossielen in de gangen Wie de weg weet in de gangen, vindt tussen de ontelbare handteke ningen op de muren ook heel oude namen, zoals die van monniken in gotisch schrift en diverse signaturen uit de 15de, '16de en 17de eeuw. Be roemde handtekeningen als van de Spaanse landvoogd Alva en uit 1943 van de Duitse generaal Christiansen. Toen een gids de Duitse opperbe velhebber de handtekening wees van Alva en iets over de geschiedenis wilde vertellen, verklaarde de Duit ser: „Ik ken die geschiedenis, Alva is één van mijn grote voorgangers". Voorwereldlijke monsters metingen van hel onderaardse gan genstelsel laten verrichten. Wanneer de cementarbeiders by de afgravingen op bijzonderheden stuiten, worden direct deskundigen gewaarschuwd, die kunnen beoorde len of een nieuwe vondst waarde heeft. Zo tracht men op deze wijze toch aan de verlangens van ir. Van Schaik te voldoen en blijkt de kreet uit 1949: „Woningen zijn belangrij ker dan vleermuizenveel van haar waarde te hebben verlorenMaar het grootste deel van cle berg is lang zamerhand afgegraven. Onderduikers veilig Een facet van de Pietersberg moe ten wij nog belichten, namelijk als schuilplaats. Het moet voor ir. Van Schaik en een van zijn intiemste medewerkers een complete verras sing zijn geweest, toen zij vernamen dat beiden, volkomen onafhankelijk van elkaar, in de laatste oorlog als illegaal werker talrijke onderduikers daar een veilig onderkomen hebben verschaft, terwijl ook veel Joden door de onderaardse gangen naar het veiliger België werden geleid. Een dochtertje van de heer Van Schaik verzocht haar vader drin gend haar Joodse vriendinnetje te helpen vluchten. Het ging wel, maar pas vele weken later en het meisje werd meegenomen onder het motto van: „Ga je mee, even naar de vleer muizen kijken". FEUILLETON AMSTERDAM. Dit is een van de modellen uit de nieuwe collectie 1969 van Bata Internationaal: een platina-lederen schoen, geborduurd met parels en briljanten-gegarneerd bovenblad. Naast de handtekeningen vinden we de resten van schelpen, inktvis sen, zee-egels en tanden. Reeds lan ge tijd geleden vond men de fossie len van voorwereldlijke dieren met name de mosasaurus en de reuzen- schildpad, alle in het steen afge drukt. De mosasaurus was een reu- zenkrokodil die in de Maas leefde Al zou men het niet verwachten, toch is ook naast het voorwereldlijk leven het hedendaagse leven sterk vertegenwoordigd in de onderaardse gangen. Vlinders, vogels en vliegen vindt men bij de ingang der grot ten. Deze zoeken daar hoofdzakelijk beschutting, maar de vleermuizen leven in de grotten. In de befaamde kraamkamer ziet men duizenden en duizenden van deze beesten ,die zich bij honderden aan elkaar vastklitten. Van de vijftien soorten, die in Ne derland voorkomen, kan men er twaalf vinden in de Pietersberg en tien soorten komen alléén maar in de Pietersberg voor. Naast het dierlijke leven vindt men er ook het plantaardige leven. De vruchtbaarheid van de kalkmer- gel was voor de boeren aanleiding om in de gangen Brussels lof te gaan verbouwen en lange tijd was ook de kweek van champignons belangrijk. Wetenschap contra economie Het gevaar van instortingen in hel toeristische gedeelte van de Pieters berg is tot een minimum terugge bracht. Daar echter, waar door de Eerste Nederlandse Cement Indus trie de afgravingen worden verricht, bestaat er een scherpe controle en is het gevaar ook groter. Er is lang gepoogd de Pietersberg te behouden voor onderzoekingen, die van groot belang kunnen zijn, bezien zowel uit natuurkundig als uit geologisch standpunt. De strijd om de Pietersberg is ech ter in 1949 al verloren, toen de Ne derlandse regering de E.N.C.I. een concessie van 60 jaar gaf voor de afgravingen. Het cementbedrijf heeft daarop ir. Van Schaik, een expert op 'l gebied van de Pietersberg, de op- door B. J. ten Wesepe Truusje houdt niet van aarzelin gen. Ze houdt van spijlkers met kop pen slaan, als het zo te pas komt. Op de klok kijkend komt ze tot de ontdekking, dat ze nu een uurtje vrij heeft. Zo dru'k as het tussen twee en drie uur toch niet. Terwijl ze 'haar schortje losmaakt, •zegt ze tegen Gera, haar collega, dat ze even weg moet. Een boodschap doen. Binnen drie minuien ds ze bij het poliiibiebureau en als ze al enigszins •mocht twijfelen omtrent de indemn iteit 'vatn de arrestant - er zullen wel meer mensen zijn. wiens namen beginnen met F. en V. - dan geeft de aanwezigheid van Frans' wagen tje dat op het parkeerterrein staat, wel d'e doorslag. Lazert heeft goed gegeten en is van plan de arrestant nog één ver hoor af te nemen. Straks komen de rechercheurs uit Amsterdam hem halen. Toch wil hij nog wat met de jongen praten. Al gelooft hij niet veel van het verhaaltje, dat die Vlasma telkens weer opdist - ging gisteravond tussen licht en donker wat wandelen en zag in de berm van de beek iets glinsteren. Herkende het meteen als juwelen. Haalde een spade in Berm veen en huurde een fiets. Wachtte tot het nacht was en reed er toen heen om de juwelen op te graven en had de bedoeling ze naar het politiebureau te brengen.. Maar in Utrecht is niets ten na dele van Vlasma, Franciscus, oud 25 jaar, van beroep vertegenwoordiger bij de apparatenfabriek Van Oor schot, wonende 24 Oktoberplein te Utrecht, bekend. En in de centrale is in elk geval geen dossier van deze arrestant. Dat wil dus zeggen, dat hij een volkomen blanco strafregister heeft. Er zijn vele mogelijkheden. De meest voor de hand liggende is de lezing van de Amsterdamse recher che: Tal heeft indertijd de inbraak gepleegd en ruimschoots gelegenheid gehad de buit te verbergen. Inder tijd meende iemand hem in Heiden rijk te hebben gezien. Tal gaat uil- gerekend met vakantie naar Heiden rijk en daar vindt een ander de ju welen. Het kan dus waar zijn, dat de lezing van de arrestant juist is. Als Vlasma blijft volhouden, dat hij op weg was naar het politiebureau om daar zijn vondst te deponeren, zullen ze hem gauw vrij moeten la ten. Althans, als het tegendeel niet bewezen kan worden, en hoe bewijs je zoiets? Feitelijk hebben zijn men sen toch nog te vroeg ingegrepen. Ze hadden hem omzichtig moeten volgen om er achter te komen, wat hij ermee van plan was. Helemaal gelooft hij dit verhaaltje niet. Er is immers ook een andere mogelijkheid? Neem aan. dat Tal iemand in de arm genomen heeft om de buit op te laten graven en op dracht gaf het bij hem. in zijn zo merhuisje te brengen: 's nachts. Het was wel niet precies de route naar het zomerhuisje van die Tal, maar in het donker kun je je in het bos vergissen. Vooral als je vreemdeling bent. Zodat de mogelijkheid altijd nog aanwezig is, dat die Vlasma toch handelde in opdracht van Tal. Of van zijn medeplichtigen, want Am sterdam heeft die morgen ook mee gedeeld, dat er een tweede verdach te was, die evenwel op dit moment uit andere hoofde gedetineerd was: een zekere Kees Wageman, met wie Sjaak Tal al vaker geopereerd had in het verleden. Best mogelijk, dat Tal bij zijn vertrek die Wageman opdracht had gegeven iemand naar Heidenrijk te sturen om de juwelen op te graven, zodat Tal rustig en veilig buiten schot kon blijven. In dit geval zouden Tal en Vlasma el kaar immers werkelijk niet kennen? Lazert peinst en peinst, maar hij komt er niet uit. Hij drukt zijn zo- veelsl esigaret uit en belt. Maar ge lijktijdig komt er een agent binnen en zegt: „Opper, dat meisje van Duinkerken is er en wil u spreken". „Meisje van Duinkerken?" „Die Truusje. Dat dienstertje in „De Heide". „O., o ja. Moet zij mij spreken?" „Ja. opper. Ze zegt. dat het gaal over de arrestant" „Zo? Nou. laat haar maar hier ko men". Even- later staat Truusje voor het bureau van de plaatselijke politie- commandant. Hij lacht haar vrien delijk toe en wijst naar de stoel. Hij kent het meisje, want de schriftelij ke verkeersexamens voor de school jeugd worden altijd in „De Heide" gehouden. Daarbij is de opper ambtshalve aanwezig en Truusje eveneens. Bovendien heeft Lazert in ..De Heide" zijn kegelavond en dan bedient. Truusje ook wel eens. En hij kent haar ouders: keurige mensen, evenals hun dochter. „Ga zitten, Truus. Heb je geen dienst vandaag?" „Ik heb m'n vrije uur, tussen twee en drie. meneer". „O. En? Zei je niet. dat je kwam over die zaak van vannacht?" „Ik weet het niet. meneer. De kwestie isIs het Frans Vlasma, die zc vannacht gearresteerd heb ben?" Het meisje kijkt hem vol ver wachting aan. (Wordt vervolgd) Vooronmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. Depijnverdrijver met onmiddellijke werking. „Siggi", redaktiesecretaresse in Stuttgart is het snelste meisje ter wereld. Niet met haar voeten, maar met haar vingers. Die glijden zo snel over de toetsen van haar elektrische schrijfmachine, dal zij thans voor de vierde maal ivereldkampioene typen werd. Zij keerde in 1963 uit Praag, in 1965 uit Parijs, in 1967 uit Bern en dit jaar uil de Poolse hoofdstad in Duitsland met hel wereldkampioenschap terug. Ook ditmaal liet zij haar grootste rivalen met circa 60 aanslagen meer per minuut ver achter zich. Een half uur lang ratelde zij 716 aanslagen per minuut uit haar machine: ze schreef zo sneller dan een normaal mens kan lezen. DEN HAAG, 10-9. Op Prinsjesdag zullen in Den Haag ruim 1.700 mili tairen ingezet worden voor het vor men van erewachten, van een ere- escorte in de koninklijke stoet en voor de afzetting van de cloor de stoet te volgen weg. De erewacht voor het paleis Lange Voorhout zal bestaan uit een ere-squadron van de koninklijke luchtmacht ter sterkte van 100 man, waarbij ingedeeld het vaandel van de luchtmacht met vaandelwacht. alsmede de lucht- machtkapcl. Voor de Ridderzaal Man onder tractor HEERLEN, 10-9. Op de Bergen- huizerweg bij Norbeek és gistermid dag de 62-jarige ongehuwde H. Krconen uit Reymerstock onder zijn kartelende tracor gekomen en kort daarop aan zijn verwondingen be zweken. Het slachtoffer was zijn zwager komen helpen daar diens vrouw zaterdag gestorven was. wordt de erewacht betrokken door 70 man van het korps mariniers. Hierbij zijn ingedeeld het vaandel van cTi-t "korps mot vaandelwacht, de marinierskapel der koninklijke ma rine en tamboers en pijpers van het korps mariniers. De koninklijke mi litaire kapel zal met het tamboer korps van de garde grenadiers deel uitmaken van het ere-escorte in de koninklijke stoet. Sinds de grootscheepse Israëli sche aanval op Egyptisch grondge bied dinsdagmiddag heerst er een betrekkelijke rust langs hel Suezka- naal. Dit heeft een militaire woord voerder woensdag in Tel Aviv mee gedeeld. De Britse troepen in Noord-Ier- land zijn er voorlopig in geslaagd drie in Noord-Ierland gestationeerde geheime radio-zenders met stoorzen ders onschadelijk te. maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7