Voortbestaan Padvindstersgilde Zierikzee staat op het spel STREEKNIEUWS Pleidooi voor wettelijke afvloeiings regeling agrarische werknemers Produktschappen voor zuivel en voor vee en vlees in nieuw huis Man die in Noordgouwe auto wilde „kopen" in Groningen gepakt Z1ER1KZEESI.HL INIEUWSBODE Donderdag 11 september 1969 Nr. 20266 Kabouter!;, junioren en senioren vragen leidsters ZIERIKZEE, 10-9. Het voortbe staan van de afdeling Zierikzee van het Nederlandse Padvindstersgilde wordt momenteel zeer ernstig be dreigd door gebrek aan leiding en ook door financiële moeilijkheden. Deze byzonder spijtige ontwikkeling voor de reeds 35 jaar bestaande Zie rikzeese afdeling heeft reeds geleid tot een „spoedeisende" vergadering waarin de hoofdleidster van de afde ling, mevrouw J. Asma-Broere, de vele gekomen ouders in kennis moest stellen van de weinig roos kleurige gang van zaken waardoor de Zierikzeese kabouters, de junioren en senioren, allen verbonden in de plaatselijke afdeling van het N.P.G., thans in een weinig perspectief bie dende situatie z|jn terecht gekomen. Toch zal het mogelijk zijn om het' thans gestrande schip van de pad- vindsters weer vlot te krijgen, miits daarvoor de nodige hulpkrachten be reid zijn de meisjes de helpende hand toe te steken. De stand van zaken as thans als volgt: de kabouters hebben in 't ge heel geen Leiding en zitten „te sprin gen" op drie leidsters d'ie het werk dat thans vastgelopen tis weer op gang willen brengen. Hetzelfde geldt voor de senioren, die ook geheel zon der leiding zijn geraakt en die zich graag weer onder leiding zouden stellen van twee dames. De junioren hebben één leidster die het werk zo goed mogelijk voortzet, maar daarbij graag geholpen zou worden 'door een assiterute. Basiscursus De dames die zich geroepen voe len de pad/vinderij ite gaan helpen als leidster kunnen rekenen op alle medewerking van de padvindsters zeLf, die het immers bijzonder erg vinden dat opheffing van de afde ling al nfoet worden overwogen. Dames die voelen voor de padvin derij zullen eea basiscursus voor Leidsters 'kunnen gaan volgen. Deze cursus wordt éénmaal per jaar ge organiseerd, centraal voor de pro vincie Zeeland, in Goes of in Mid delburg. De afdeling biedt veel perspec tief: b|j de jeugd is volop animo en voor de kabouterjj staan zelfs twaalf meisjes op een wachtlijst. Het zou bijzonder spijtig z|jn als de 35-jarige afdeling, ondanks dit jeugdige ent housiasme, in volle bloei wegens ge brek aan leiding zou moeten ver dwijnen. Kabouters, senioren en ju nioren hopen dat het niet zover zal komen en dat belangstellende dames zich In verbinding zullen stellen met de hoofdleidster, zodat met spoed dit jeugdwerk bij uitstek kan worden hervat. Lifter had pech DOLE (Frankrijk), 10-9. De 27- jarige Belgische slager Jac ques Pirard maakte dinsdag het liftgebaar met zijn duim op een weg bij Port Lesley, in de buurt van Dole. Er stopte inderdaad een auto voor hem, maar het was een politie-auto, waarvan de inzittenden juist naar hem uitkeken. Dus werd Pirard onmiddellijk gearres teerd. Hij wordt volgens de politie gezocht in verband met een inbraak van een auto ser vice station. Bovendien wordt hij verdacht van andere in braken en van autodiefstal. Advertentie Planten brengen gezelligheid in huis. Met hun kleuren. Hun vele, aparte vormen. Dus: een plantje hier. En een plantje daar. 't Staat leuk. En 't geeft uw kamer een persoonlijk tintje. ^3^ - Bietencampagne begint 22 september Op die plaatsen op Schouwen-Dui- veland die door de Suiker Unie zijn aangewezen voor de aflevering van de suikerbieten worden de bieten- laadbruggen deze week weer ge plaatst. De campagne 1969 gaat dan ook 22 september beginnen, terwijl men zich voorstelt 13 december te eindigen. De leveringstijd bestaat uit 12 ter mijnen. Leveringen op de eerste twee dagen van de eerste termijn, dus op 22 en 23 september, krijgen een pre mie van f 7,- per netto-ton. De le veringen in de 2e helft van de eerste termijn, van 24 september tot 27 september, krijgen f 5,- per ton. In de tweede termijn, dus in de tweede week van de levering (van 27 sep- tmber tot 4 oktober) wordt een pre mie van f 3,- gegeven. ZIERIKZEE vlammen waren gedoofd, zwaar be schadigt uit de strijd tevoorschijn kwam. Over het ontstaan van de brand tast men nog volledig in het duister. NOORDGOUWE Serenade aan gehandicapte kinderen Heden, donderdag 11 september, zal de muziekvereniging „Con Amo- re" uit Noordgouwe, een serenade brengen aan de gehandicapte kinde ren. die momenteel in het Volkson derwijs buitencentrum, het Mr. A. de Roos-Huis te Noordgouwe vertoeven. De serenade zal gegeven worden in de hal van het Buitencentrum. Hoofdzakelijk zal marsmuziek wor den gespeeld. OOSTERLAND Onder he tmotto „Helpt Son- nevanck" werd door de leerlingen van de vijfde en zesde klas van de christelijke school deelgenomen aan de zegeltjesactie ten bate van dit sanatorium. Dit bracht op de mooie som van f 293,75. NAIROBI. Een rechtbank heeft woensdag in Nairobi de 32-jarige Nahasjon Isaac Njenga Njoroge, een lid van de Kikoejoestam, schuldig verklaard aan de moord op de voor malige minister van economische za ken van Kenia, Tom Mboya, en hem ter dood veroordeeld. Advertentie Najaarstournooieii Lawn Tennis Club te Zierikzee Cursus „Beier bewegen" ZIERIKZEE, 10-9. Op de Zierik zeese tennisbaan werd op 23 en 24 augustus een juniorentournooi ge houden van beginners en gevorder den. Een vijfentwintigtal jeugdleden had zich voor dit tournooi opgege- De finaleuitslagen zijn als volgt: Dames-enkel (beginners): 1. J. Swee- re, 2. J. Vermue; dames-enkel (ge vorderden): 1. J. Pomper, 2. G. Steu- tel; heren-enkel (beginners): 1. H. Pols, 2. M. Boogert; heren-enkel (ge vorderden): 1. G. den Reyer, 2. F. Postma; dames-dubbel (beginners): 1. J. Vermue/P. Koster, 2. J. Kloos terboer/S. Scherjon; dames-dubbel (gevorderden): 1. M. Assendorp/G. Steutel, 2. M. Sinck/L. van Geesber- gen; heren-dubbel (beginners en ge vorderden): 1. F. Postma/H. Pols; 2. B. Leeuwe/M. Boogert; gemengd (be ginners): 1. H. Pols/P. Koster, 2. M. Boogert/J. Sweerc; gemengd (gevor derden); 1. M. Assendorp/B. Leeuwe, 2. H. Jonker/G. de Keyzer. Senioren Voor de senioren werd op 31 au gustus een toernooi voor enkelspelen en op 6 en 7 september een toernooi voor dubbelspelen georganiseerd. Bij de enkelspelen werd aan de beste spelers een handicap opgelegd van 0-30 of 0-15 in iedere game. De finale-uitslagen zijn als volgt: dames-enkel: 1. mevr. Pomper, 2. M. Krakeel; heren-enkel: 1. J. de Vlie ger, 2. J. Pomper; dames-dubbel: 1. mevr. Ensing/mevr. Nolet, 2. mevr; Pomper/mevr. V. d. Spek; heren- dubbel: 1. J. Pomper/H. Schaap, 2. M. v. d. Meulen/J. Blom; gemengd: 1. mevr. v. d. Spek/J. de Vlieger, 2. mevr. Pomper/F. Scherjon. LAND- EN TUINBOUW UTRECHT. 10-9. Er dient een wettelijke regeling gecreëerd te wor den op grond waarvan agrarische werknemers schadevergoeding kun nen eisen bij het onttrekken van landbouwgronden dan 'hun agrari sche bestemming want 't is onbillijk dat hierin bij de huidige onteilge- nings- en koopprocedures niet i's voorzien en de landarbeider is aan gewezen op de welwillendheid van de on der h andidle nid'e partijen. Een dergelijke wettelijke basis zou ook ji'tgebrei'd kunnen worden tot alle agrarische werknemers die door sar- nerilng en ibedrij fsvengrotiiinig moe ten afvloeien". Aldus de heer H. M. van Bruggen burgemeester van de gemeente Haarlemmerliede-Spaarn- woude in een vraaggesprek met „Servio" het orgaan van de katho lieke bond van personeel in agra risch voediings- en genoitmiddél'en- Advertentie SPAARBUSJES de degelijke manier van thuissparen. Busjes gratis in bruikleen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE FINANCIEEL NIEUWS Lening I3NG (8 vast gesteld op 250 miljoen DEN HAAG. 10-9. De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten maakt bekend dat de 8 pet 25-jarige obligatielening 1969. waarop giste ren de inschrijving openstond, zeer grote belangstelling heeft ondervon den. Ingeschreven werd voor een bedrag van ruim f 337 min. Gebruik makend van de bevoegdheid, voor behouden in het prospectus d.d. 1 september 1969, heeft de bank het bedrag der lening vastgesteld op f 250 min, zodat bij de toewijzing met belangrijke reducties rekening Knxst worden: gehouden. bedrijven (A.V.G.). Burgemeester Van Bruggen wordt dagelijks niet het afvloeien van agra risohe werknemers geconfronteerd daar in de naaste toekomst in zijn gemeente vele honderden hectaren grond hun agrarische bestemming zullen verliezen en gebruikt zullen worden voor industriële en recrea tieve doeleinden. Burgemeester Van Bruggen-heeft het gemis aan wette lijke regeling duidelijk ondervonden en geijverd voor een regionale op lossing. Toch d!s hij van meniing dat het probleem landelijk aangepakt dient 'te worden. De Spaanse vrouw MADRID, 10-9. De Spaanse vrouw is een tweederangslid van de maat schappij, wier gemis aan rechtere in Europa slechts geëvenaard wordt door haar Turkse zuster. Dit is hel oordeel van een Spaanse afgevaar digde, mevrouw Mario Telo, geuit op een in Madrid gehouden bijeenkomst van de Raad der Federatie van vrouwelijke juristen. In de wijk Kolonaki in het cen trum van Athene is heden (donder dagochtend een bom ontploft. Er zijn geen slachtoffers. SPORTBERICHTEN Competitie goed van start De damvereniging Zierikzee en Omgeving begint a.s. vrijdagavond het seizoen 1969-1970. De oefenavon den worden gehouden in één der zalen van het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw, 't Vrije, Zierikzee. Nieuwe leden en belangstellenden zijn van harte welkom, diegenen die buiten Zierikzee wonen, worden elke oefenavond per auto afgehaald en thuis gebracht, zodat een vervoers probleem voor elke damliefhebber op ons eiland, van Burgh tot Bruinisse, daarmede van de baan is. Men kan zich voor inlichtingen wenden tot de secretaris, dc heer J. Huigens, Verseputseweg 3, Kerkwer- ve, tel. 01110-3514. Geld nodig om meubelen te kopen Wij helpen u zonder enige rente of kosten. Oók in elke meubeltoonzaal in Nederland kunt u voor ons te recht. Informeert bij uw MEUBEL-SPECIAALZAAK Meelstraat 31 Zierikzee Telefoon (01110) 2946 Pannekoeken- reiinie te Nijkerk ZIERIKZEE, 10-9. Zaterdag 6 sep tember was een feestelijke dag voor de families Pannekoek. De familie vereniging, in 1966 opgericht te Aalsmeer, had toen besloten om om de drie jaar te vergaderen. Deze keer was de vergaderplaats Nijkerk in Gelderland, in het Herv. Ver. ge bouw „De Schakel". Om 11 uur werd de vergadering officieel geopend door de burgemeester van Nijkerk. Bij het voorlezen van de presentie lijst bleken aanwezig te zijn familie leden uit de Asperse, de Gelderse en de Zeeuwse tak. De morgenbijeen komst werd besloten met het aan zitten aan een koffietafel, tvaar on der meer pannekoeken werden ge nuttigd. De middag werd besteed met het bezichtigen van de beziens waardigheden van Nijkerk, w.o. de Regentenkamer van het Burger weeshuis, de raadzaal van het stad huis met zijn wandschilderingen van scheepvaart en vroegere tabaksteelt. Daarna ging het naar de Herv. Kerk waar de organist een bespeling gaf van het mooie grote 18e eeuwse or gel. Tijdens de thee volgde vertoning van dia's over oud-Nijkerk waarbij het „Pannekoekshuis" tevoorschijn kwam. Gezamelijk werd toen met dc aanwezige autobezitters naar het sluizencomplex gereden die de ver binding vormt tussen het vaste land en Zuid-Flevoland. Daarvandaan kon men de plek zien waar de res ten van het Kasteel Hulkesteyn in het water zijn verzonken. Tot slot ging de tocht naar 't Ampt van Ney- kerk, (voormalige herberg van 1703 met boven de deur het wapen van de Nijkerkse ambtsjonkers, waartoe ook de Pannekoeks behoorden). Daar nam de voorzitter afscheid en hoopte allen weer te zien bij de volgende reünie die, zei hij, vermoedelijk in Zeeland zal worden gehouden. Bij deze reünie was o.a. ook aan wezig Rinus Pannekoek uit Zierik zee, die lid is van deze vereniging. De cursus „Beter Bewegen" voor de dames van de Ger. Vrouwenver eniging te Zierikzee gaat van start a.s. maandagmiddag. Niet-leden die aan deze cursus wensen deel te ne men kunnen zich hiervoor opgeven bij mevr. v. d. Hoeven, Boogaard straat 6. Bridgeclub gaat van start Nu de winteravonden weer in het verschiet liggen gaat de bridgeclub „Zierikzee" weer aktief worden. De eerste speelavond is vastgesteld op dinsdag 16 september a.s. in het Huis van Nassau, waarna de dinsdagen om de veertien dagen vaste speel avonden zullen zijn. Belangstellen- den (ook van buiten Zierikzee) die nog geen lid zijn en dat eventueel wel willen worden kunnen op de eerste avond een kijkje komen ne men en zullen in de gelegenheid ge steld worden te spelen. Massale zangavond in Grote Kerk Zaterdagavond 13 september a.s. zal in de Grote Kerk te Zierikzee een grote zangavond gehouden worden. Medewerking verlenen een aantal samenwerkende koren van Schou- wen-Duiveland. De dirigent van de ze zangverenigingen, de heer C. J. Groenleer, zal de samenzang leiden. De organist Dirk Jansz. Zwart zal het orgel bespelen. Van deze samen zang zal een grammofoonplaat wor den gemaakt, die nog dit jaar in de handel zal komen. Mutaties bestuur „Stad en Lande" De oud-archivaris van Dordrecht, mr. drs. J. J. Beijerman, nu wonende '4e Haamstede, 'heeft zich bereid vecr- ikiaard om het secretariaat van de vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiiveland" op zich te ne men. Op ide eerstvolgende vergade ring zal worden voorgesteld om mr. Beijerman definitief als secretaris van de vereniging te benoemen. Be halve het secretariaat is ook veran dering gekomen ;iin het financiële beheer. De heer Jac. Viergever te Serooskerk'e heeft het penningmees terschap medio deze maand) overge dragen aan de heer F. K. Vos te Zie rikzee. De heer Viergever heeft de functie van penningmeester 15 jaar lang vervuld. Inbraak bij „Superdam" Naar w|j vernemen hebben indrin gers afgelopen nacht ingebroken bij „Superdam"-herenconfcctie op het industrieterrein aan de Zuidhoek al hier. De inbrekers hadden het ook ditmaal voorzien op dc kledingrek ken die werden ontdaan van een aantal kostuums. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Het is intussen nog niet bekend hoe groot dc buit pre cies bedraagt. Dc dieven wisten zich toegang te verschaffen door het in drukken van een ruit. HAAMSTEDE Landbouwwagen met pakken stro door brand ernstig beschadigd Woensdagavond omstreeks 11 uur brak brand uit in de Dapperstraat te Haamstede. Het betrof een land bouwwagen, beladen met 100 pakken stro, die voor de landbouwschuur van de heer H. J. Landegent stond. De wagen werd na het ontdekken van de brand zo spoedig mogelijk van de zijde van de schuur wegge duwd, waarna dc plaatselijke brand weer dc brand bestreed. Hierdoor kon het vuur tot de landbouwwagen beperkt blijven, die nadat de laatste RIJSWIJK, 10-9. Met een ondes kundige, maar toch amusante speech heeft Godfried Bomans woensdag middag in Rijswijk het nieuwe 41 meter hoge en 8 verdiepingen tellen de gebouw van de Produktschappen voor Zuivel en voor Vee en Vlees of ficieel geopend. De beide produktschappen hebben tot voor kort in diverse oude gebou wen in Den Haag gehuisd die een weinig efficiënte werkruimte boden. Omdat het huren van voldoende nieuwe ruimte niet mogelijk bleek besloot het produktschap voor zuivel in 1960 tot het zetten van een nieuw gebouw. Pas drie jaar later in 1963 besloot het Produktschap voor Vee en Vlees mee te doen. De architect, de heer Luijt moest toen zijn reeds STEENDA'M. In Steendam de 65-jarige wielrijder W. Amerika it'oen hij de Damsterweg dn zijn woon plaats overstak aangereden d'oor een auto toesikiund door J. S. uit S'idde- ■buiren. De man was vrijwel, op slag dood. Ex-gevangenen op Sint Pieter ROME,10-9. Vijf uit Napels afkomstige ex-gevangenen zijn woensdag op het dak van de Sint Pieter in Rome geklov^ men om krachtbij te zetten aan hun stelling, dat de over heid hun fatsoenlijk werk ver schaffen moet. „Wij willen niet blijven leven van inbraken. Wij willen ons brood eerlijk verdienen. We moeten gezin nen onderhouden en zijn ziek van het in de gevangenis zit ten", aldus de demonstranten. De politie kwam niet tussen beide. opgestelde ontwerp veranderen. In 1967 werd met de bouw begonnen en in juni jl. konden de beide Produkt schappen verhuizen naar het nieuwe gebouw dat ongeveer 10 miljoen gul den heeft gekost. KERKNIEUW S Beroepen te Holten A. K. van Kooy, predikant voor 'b.w. (direc teur Stichting Jeugdwerk Noorder- veld), woonachtig te Zuid-Laren; te Ederveen B. J. Zaal te IJsselmuidén. Geref. Kerken Beroepen te Voorschoten P. Ree dijk 'te Hoogezand-Sappemeer; te 'Nieuw Amsterdam L. C. van Drirn- melen te 'Mawier; te Leeuwarden J. Nieuwsma te Apeldoorn. Bedankt voor Amsterdam-Noord J. van Dalen te Rotterdam-O ver- schde. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Middelsturn C. van der Jagt te Do esb urg-Doetiinchem. Geref. Gemeenten. Beroepen te Terwol de A. Hooger- llaind' te "Werkendam. Verantwoord taalgebruik DEN HAAG, 10-9. Het algemeen Nederlands Verbond, verontrust door ihet veelvuldig gebruik dn de schrijf taal en spreektaal van vreemde woorden' en uitdrukkingen heeft zich ter zake gericht .tot de minister-pre sident. Het verbond is van mening dat van de overheid mag warden verwacht dat zij aan andere taalge bruikers ihet goede voorbeeld geeft. Voorts dat in vele van de overheid uitgaande stukken aan die ©is geen of te weinig aandacht wordt ge schonken en dat daarin niet zelden van ernstige tekortkoming moet wor gden gesproken. ZIERIKZEE, 11-9. Het bijzonder fraaie na-zomerweer van heden (donderdag)morgen trok heel wat mensen naar de Zierikzeese markt, die ook al vanwege de laatste ker misdag, vandaag bijzonder druk be looft te worden. In verband met de kermis op het Havenplein staan de marktkramen zoals gebruikelijk weer opgesteld aan weerszijden van het Havenpark en op hel Kraan plein. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). MARKTBERICHTEN Bloembollen en bloemen Handel over hoogtepunt heen LISSE, 11-9. De aanvoer bij de Coöp. Bloembollenveilingen, HBG te Lisse vertoont de tekenen, dat men over het hoogtepunt van de seizoen- drukte heen dis. De aanvoeren wor den geleidelijk minder, maar de vraag blijft onverminderd groot. Dit heeft ook zijn weerslag op de prijzen. De belangstelling voor brceitulpen dis bijzonder groot en voor een soort als Christmas Marvel wordt niet minder dan f 28 betaald. Ook de parkieten zijn zeer in trek. Een soort als Karei Doorman, eens ailleen maar goed voor het surplus, noteert nu f 12,75, Texas Gold maakt een prijs van f 17. Voor de tulpen als geheel ligt de gemiddelde prijs voor zift 12 nu op f 8,13 tegen verleden jaar om de zelfde tijd f 6,18. Narcissen blijven op hoog peil. Cariton I noteerde f 18,60 en Golden Harvest dubbelneus II ging weg voor f 21,20. Ook de dubbele Van Sion, produkt van het eiland Texel, maakt hoge prijzen. Op Texel is indertijd een „Telers- vereniging'' gesticht waarvan het bestuur de prijzen voor 'de voorver koop vaststelde. Daardoor 'is bet, on danks de aanvankelijk geringe be- lamgsteMlng van koperszijde, niet tot paniekverkopen gekomen en dit beleid draagt thans gouden vruchten want de Van Slons zijn duur. Voor het eerst in de geschiedenis van Detroit heeft een neger voor- verklezlngen om het burgemeester schap gewonnen. Kapper (leed zich voor als dokter MnnnnnmTuir iii.Q E»n nn 9.2 trouwde. omdat er op de wagen van de N.V. Akkerdaas verder laten rus- NOORDGOUWE, 10-9. Een op 22 augustus jl. bij dc garage van dc N.V. Akkerdaas te Noordgouwe ge signaleerde autodief is in Groningen gearresteerd. Deze man, die zich uitgaf voor arts, arriveerde 22 augustus jl. bij de garage van de N.V. Akkerdaas in een naar later bleek gestolen Peu geot. Hij stelde zich voor als dokter Weijnland en verleide, dat hij de nacht had doorgebracht in het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. Hij wilde echter bij de N.V. con nieuwe Opel Rekord kopen. Aangezien de lieer Smits, werkzaam in genoemde garage, de zaak niet helemaal ver trouwde, omdat er op de wagen van de zg. dokter Weijnland geen aan duiding - in de vorm van het be kende slangetje - op de voorruit zat, ging de koop niet door. Toen de „arts" dan ook vertrok ken was controleerde de heer Smits onmiddellijk de bankrekening van de heer Weijnland, die laatstgenoem de naar hij beweerde lopende had bij een bank in Apeldoorn. Bij deze bank had men echter nog nooit van een dr. Weijnland gehoord, evenmin in hel. ziekenhuis te Zierikzee, waar men de arts helemaal niet kende. Na verdere maatregelen genomen te hebben heeft, men deze zaak bij de N.V. Akkerdaas verder laten rus ten. Dinsdag. 8 september jl. kreeg men echter bericht dat „de dokter" in Groningen door dc politie was op gebracht. Dc zg. dokter Weijnland bleek 'een kapper uil Haarlem te zijn. Na reeds een Fiat 125 en 'n Skoda - die hij gehuurd had - ontvreemd Ie heb ben, was hij mei een gestolen Peu geot naar België, Zwitserland en Duitsland gereisd. Vervolgens dook hij op in Noordgouwe, waarna, dank zij de oplettendheid van het perso neel van de N.V. Akkerdaas, dc dokter" vrij snel door de politie kon worden opgespoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3