0LGA Sj 125 M, DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Kromhout" wordl volgend jaar gesloten „Enprodex-'70" - nieuwe vakbeurs Utrecht electra Kwestie-Biafra dichter bij oplossing? Nieuwe Israëlische aanvallen op Egypte België wenst uitstel invoering B.T.W. Veel bezitters van rentekaarten vragen afkoopbedrag niet aan j Vrouw doodt haar man in Gents ziekenhuis hoogwaterstanden het weekoverzicht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 september 1969 Nr. 202ti -M.JV WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jdnnewekken II, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, Prijs per 3 maarden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - \T 11 1 rI *1 1*1.#*- uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. In dit nummer: JV* 00(1 KVCCt VCltl CIC K-ZCC8C J)(l(l VlllCt SI(JI'S Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen) De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. HILVERSUM, 10-9. In het N.O.S.- radioprogramma „Sprong in het duister" heeft minister mr. J. Luns van buitenlandse zaken woensdag avond gesproken over zyn komende aftreden. Op de vraag van verslag gever Rob Funke of hij verwachtte nog lang minister van buitenlandse zaken te zullen zyn, antwoordde de heer Luns: „Ik kan niet in de toe komst kyken, maar normaal gespro ken, of liever gezegd, ik ben er byna zeker van, dat ik niet meer in de volgende equipe zal zitten. Ik ben al ruim 17 jaar lid van het kabinet en het is een goede zaak ge weest, die ik heb gediend, maar het is onjuist als een minister denkt, dat hij onmisbaar is. De vraag of hij er genoog van heeft beantwoordde mi nister Luns als volgt: „het is een af wisselende functie. Ten opzichte van het buitenland heeft het zeker voor delen om lang minister van buiten landse zaken te zijn, maar ten aan zien van Nederland begint het hoe langer hoe moeilijker te worden. De hier heersende politieke malaise ont laadt zich ook tegenover het beleid Prins Claus opende Martinihal GRONINGEN. 10-9. Omstreeks twaalf uur woensdagmiddag heeft z.k.h. prins Claus in Groningen het tentoonstellings- en congrescentrum „Martinihal" officieel geopend. Deze hand'eliiinig geschiedde met het slaan van de eersite paal voor de centrale sporthal van het noorden, de zoge naamde „Evenementenhal". Hier mee wordlt dan een aanvang ge maakt met de bouw van de tweede fase van het „Martinihaleomplex". ten opzichte van het buitenland. Er zijn vele debatten in de Tweede Ka mer. Eerst wordt de begroting aan genomen, dan volgen er aparte de batten over de Navo, Biafra, de E.E.G. etc. Ik heb 135 vragen te ver werken gekregen en mondelinge ant woorden daarop. En bovendien wordt door de Tweede Kamer de aanwezigheid van de minister geëist waar het vroeger niet gebeurde. Het is fysiek vermoeiend. Zonder te wil len zeggen dat ik blij ben straks af te treden, geeft het mij toch een ge voel van verlichting. Op dit moment zie ik mijn verdwijnen met een zeke re voldoening tegemoet. Als toevoe ging op dit antwoord zei de minis ter dat hij nog niet weet wat hij na zijn ministerschap gaat doen. Wel licht zal hij een functie in het be drijfsleven aanvaarden. „In ieder ge val wil ik eerst even uitrusten. Ik ben toe aan een lange vakantie. Ik wil mijn grote dankbaarheid betui gen tegenover allen, die hebben ge holpen mijn functie te vervullen, met name de K.V.P. en ik wil daar bij mijn waardering voegen voor de partijleiding. Zij verdient een beter lot dan haar vaak in haar eigen dag bladen wordt toevertrouwd". Ontslag voor 350 werknemers AMSTERDAM, 10-9. Kruinhuut motorenfabriek, sinds 1966 onderdeel van V.M.F./Stork-Werkspoor, moet in de loop van het volgend jaar wor den gesloten, zo heeft de directie van de groep Werkspoor-Amsterdam aan de vakbonden en aan de onderne mingsraad van Kromhout en daarna aan het gehele personeel medege deeld. Alleen de service-afdeling met ca» 50 man wordt gehandhaafd. 350 werknemers zullen moeten worden ontslagen. Voor hen zal de al eer der met de vakbonden overeengeko men en gepubliceerde afvloeiingsre geling gelden. Deze regeling werd vastgesteld toen eerder dit jaar het besluit viel de personeelsbezetting van Kromhout terug te brengen van 600 tot 435 man. Doordat ook elders bij andere V.M.F.-ondernemingen het UTRECHT, 10-9. Van 2 tot en met 9 april wordt in de gebouwen van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht voor het eerst de vak beurs „Enprodex-'70 gehouden. Deze beui's omvat drie sectoren, te weten energie en elektrotechniek, lucht- en waterzuivering, alsmede onderhoud en voorzieningen. Voor deze beurs is ruim 25.000 m- netto oppervlakte expositieruimte gereserveerd. De sector energie en elektrotechniek heeft de laatste ja ren belangrijke en ingrijpende ont wikkelingen te zien gegeven, waar van de „Enprodex" een overzicht zal EERSTE KAMER Miiiiimmisalaris voor werkloze kostwinners DEN HAAG. 10-9. Dc Eerste Ka- mer 'heeft zonder hoofdelijke stem ming een wetsomtwerp goedgekeurd waarbij werkloze kostwinners ten minste het wettelijk miniimumsailaris van 245,80 gulden per week bruto zullen ontvangen, in plaats van tach tig procent van hun laatste salaris zoals nu het geval is. De V.V.D. kreeg aantekening ge acht «te worden tegen te hebben ge stemd. GRONINGEN. Nadat prins Claus officieel het tentoonstellings- en congrescentrum Martinihal had ge opend, probeerde hij zijn geluk bij het kegelen. Bij de derde worp gin gen er negen om. geven. Zo zullen er onder meer de nieuwste typen motoren, aggregaten, elektronische apparatuur, generato ren en compressoren maar ook signaal-, oproep- en geluidsinstalla ties en telecommunicatieapparatuur te zien zijn. beleid erop gericht is activiteiten die niet winstgevend zijn te maken zo spoedig mogelijk te beëindigen, zijn de overplaatsingsmogelijkheden voor het personeel van Kromhout binnen het concern op dit moment beperkt. Waarschijnlijk kunnen slechts enke le tientallen medewerkers ander werk binnen het concern vinden. Advertentie. DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER Tsjechische schrijver mag het land niet uit WENEN, 10-9. De Tsjechische schrijver Vaclav beeft van de Tsje chische autoriteiten 'geen uit reis ver gunning verkregen om vanochtend in Wenen de Oostenrijkse staatsprijs voor Europese literatuur 1969 in ontvangst te nemen. Vaclav is be kend geworden door zijin toneelstuk ken. Hij dis medebestuurder van de Tsjechische schrijversbond. TEL AVIV, 10-9. Israëlische vlieg tuigen zijn woensdag opnieuw de Golf van Suez overgestoken voor een aanval op Egyptische doelen. Zij bestookten concentraties van militaire voertuigen in de buurt van Ras Aboe Darag en Ras Zafarana. Hetzelfde gebied had dinsdag het doelwit gevormd van een groot scheepse „stoomwalsoperatie", waar bij Israëlische pantsereenheden met steun van luchtmacht en marine aan land waren gezet en vervolgens Egyptische militaire installaties in een zestig kilometer lange kuststrook hadden vernietigd. Een woordvoerder in Tel Aviv deelde mee dat de luchtaanval van woensdag een antwoord vormde op nieuwe Egyptische bestandsschen dingen aan het Suez-kanaal. Hij zei niet wat voor schendingen dat wa- AMSTERDAM. De 40-jarige J. de Vries uit Amsterdam, die levensge vaarlijk werd gewond bij een brand aan boord van de tanker „Kaap Hoorn" is in het Binnengasthuis overleden. ren, maar militaire kringen hadden eerder gezegd dat 's nachts aan het kanaal van Egyptische kant ver scheidene malen met automatische wapens het vuur was geopend. De woordvoerder sprak Egyptische be richten tegen volgens welke bij de nieuwe actie een Israëlisch vlieg tuig was neergehaald. ADDIS ABEBA, 10-9. Dc Organisa tie van Afrikaanse Eenheid (O.A.E.) heeft een beslissende stap genomen in de richting van beëindiging van de Nigeriaanse burgeroorlog - en inen hoopt op spoedig „zeer goed nieuws". Dit heeft de secretaris-generaal van de organisatie, Diallo Telli, woensdag op een persconferentie na i afloop van de- G.A;E.-.topconferentie meegedeeld in commentaar op de goedgekeurde slotresolutie. De in zorgvuldig gekozen bewoor dingen gestelde resolutie moet een bestand vergemakkelijken in de 28 maanden oude burgeroorlog, die BRUSSEL, 10-9. De Belgische re gering wil 'de invoering van de BTW, 'die volgens een EEG-afspraak oip 1 januari a.s. in de zes van kracht moet zijn, een jaar uitstellen, zulks dln verband met de huidige hoogcon junctuur. Zij zal voorstellen voor uitstel itot 1 januari) 1971 indienen bij :de kamer, die reeds de basiswet geving voor de invoering had goed gekeurd. voor de derde maal deze bijeenkomst van Afrikaanse staatshoofden en re geringsleiders heeft overschaduwd. Op beide partijen wordt een beroep gedaan, in te stemmen met een staakt-het-vuren dat gevolgd moet worden door onderhandelingen „die bedoeld zijn om de territoriale inte griteit van Nigeria te bewaren". Mausoleum voor Ho HANOI, HONKONG, PARIJS, 10-9 Het lijk van de Noordvietnamese president Ho Tsji' Mainh. is net als het lijk van Lendn gebalsemd, en zal in een mausoleum wordlen bijgezet. Di't heeft de 'Noord-Vietnamese de legatie woensdag tijdens de Parijse vredesonderhandelingen bevestigd. Jongetje verdronken DEN HAAG, 10-9. Om ongeveer vijf uur woensdagmiddag is de, 7- jarige Gene Duane de Jager dn (het water van d'e Soestdijkse Kade in Den Haag, dicht bij zijn ouderlijke woning, verdronken. Het is tot nu toe wi'et bekend hoe het jongetje te water Is geraakt. Een kikvorsman van de brandweer heeft het lijkje opgedregd. Naar schatting waclil 25 miljoen gulden nog op vergeetachtige!» DEN HAAG, 10-9. Dc 22 Raden van Arbeid hebben van 1 juli vorig jaar tot 1 juli jl. bijna 700.000 aan vragen voor afkoop van geboekte rentezegels ontvangen, maar men had op 900.000 aanvragen gerekend. Ruim 200.000 rentekaartbezitters uit de geboortejaren 1903 tot en met 1908 en 1944 tot en met 1950 hebben dus verstek laten gaan. Er ligt vol gens schatting nog een bedrag van 25 miljoen gulden op deze vergeet- achtigen te wachten. Tijdens een maandagochtend in Den Haag gehouden persconferentie van de verenigde Raden van Arbeid deelde secretaris A. W. Rengelink mede dat met de 700.000 aanvragen een bedrag gemoeid was van 83 mil joen gulden, inclusief de samenge stelde interest van 3.5 procent voor elk jaar dat de uitbetaling latei- plaats vindt dan 1 juli 1968. Tussen 1 juli 1967 en 1 juli 1968 werden de afkoopsommen uitbetaald aan degenen die toen 75 jaar werden en geen recht op ouderdomsrente van f 60,- of meer per jaar hadden en aan de nabestaanden van de in dat jaar overledenen. Dat vergde een bedrag van 11.7 miljoen. Gebleken is dat bijna 20 procent van deze groep onvindbaar is. Veel mensen blijken met onbekende bestemming te zijn vertrokken. Tot de onvindbare be horen voorts Duitse dienstmeisjes en mijnwerkers die naar hun land zijn teruggekeerd. De Raden van Arbeid berusten evenwel niet als de rente kaartbezitters zich niet aanmelden. Men stelt zich voor na 1975, als de afkoopregeling moet worden afgeslo ten, via nauwgezet speurwerk in de bevolkingsregisters de laatkomers alsnog op te speuren. De Raden van Arbeid verwachten in totaal vier miljoen aanvragen van afkoopsom men ,met een verwacht afkoopbedrag van 700 miljoen gulden. Daarbij den wegens samengestelde interest voor betalingen na 1 juli 1968. Over het nieuwe tijdvak (tot 1 juli 1970 voor de geboortejaren 1909 tot en met 1912 en 1941 tot en met 1943) zijn de eerste indrukken van de heer Rengelink gunstiger. Er komen veel meer aanvragen binnen dan vorig jaar. De Raden van Arbeid doen via pu- blikaties in personeelsorganen, dag bladen en in radio- en t.v. overigens alles om de rechthebbenden te atten deren op de afkoopregeling. Er is nu zelfs een affiche op grote schaal ver spreid met de slogan „uw rentekaart is geld waard". De höer. Rengelink waarschuwde tgen sommige bemiddelingsbureaus die tegen betaling van f 10,- bereid zijn de aanvrage te verzorgen. Hij vindt dat een waardeloos initiatief, aangezien dergelijke bureaus uitslui tend als brievenbus fungeren. Elke rentekaartbezitter kan het tientje zelf verdienen door op een postkan toor of bij een Raad van Arbeid een aanvraagformulier te halen. Het in vullen ervan vergt weinig tijd en is heel eenvoudig. „Wat die bureaus doen is op het randje van de mis leiding", oordeelde mr. G. A. A. M. Boot, voorzitter van de Vereniging komt dan nog eens 100 'miljoen gul- van Raden van Arbeid. TEL AVIV. Ergens in Egypte werd deze truck door de Israëliërs in brand geschoten, tijdens de grote Israëlische actie aan de Egyptische zijde van hel Suezkanaal. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De mens is groot door zijn t gedachten. f i i BRUSSEL, 10-9. In een ziekenhuis te Ger.it, de kliniek „Heilige Familie" 'heeft een 56-j'ariige vrouw dinsdag middag haar 'mam die er wegens een heupbreuik werd verpleegd, met 'ha merslagen om 'het leven gebracht. Tijdens het bezoekuur ontstond in de ziekenkamer, waar lc 'totaal drie paitiiieniten wordën verpleegd, hoog lopende twist lussen dfe echtelieden waarbij de vrouw 'tenslotte hyste risch gillend een hamer uil haar boodschappen las ha alde en de man verscheidene keren op hert hoofd sloeg. De beide andere patiënten ver klaarden tezeer goschroken te zijn om Ie kunnen' ingrijpen. De vrouw Icon iter plaatse worden gearresteerd'. Zonnige perioden Droog weer met zonnige perioden; zwakke tot matige wind uit richtin gen tussen zuid en zuidoost; onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tol 7. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven nonnaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 12 sept. Zon op 6.09, onder 19.03. Maan op 6.44, onder 19.00. Nieuwe maan: 11 sept, te 20.56. ZIERIKZEE: 12 sept. 3.49 v.m. 15.54 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 sept. 3.22 v.m. 15.41 n.m. Springtij14, sept. DE BILT, 11-9. Het K.N.M.I. deelt mede: in een groot deel van West- Europa wordt het weer thans be heerst door enkele lagedrukgebieden. Een van deze storingen treffen we op de weerkaart boven Italië aan. Deze bracht hier op diverse plaatsen regen en onweersbuien. Voor het weer in ons land is van blang een storing die vanmorgen in het zeege bied rond Ierland lag. De bijbeho rende fronten strekten zich uit over de Britse eilanden, Noord-Frankrijk en Spanje. Ons land bevond zich dc afgelopen nacht aan de zuidwest flank van dit lagedrukgebied. Hier door was er e enzwakke zuidelijke wind die vrij vochtige lucht aan voerde waarin op diverse plaatsen in ons land mist ontstond. Voor hel komende etmaal wordt verwacht dat een afsplitsing van het eerder ge noemde lagedrukgebied naar het noordoosten zal wegtrekken. De luchtdruk blijft echter laag ten zui den van Ierland. Hierdoor blijft de wind in ons land uit zuid lij Re rich tingen waaien. Wel kan de bewol king toenemen op de nadering van een zwak warmtefront, maar regen van betekenis wordt niet verwacht. In het tempera tuurverloop komt vrijwel geen verandering. Verwachting tot vrijdagavond:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1