Zevibel-voorzitter sprak over de Zeeuwse visserij problemen Gebakken Schouwse paling Meningen over homo-sexualiteit Man doodgestoken bij partij biljart Koude beter te verdragen dan warmte DIPO, DE DONKERE DWERG Nationale visserijdag 1969 ZIERIKZEE, 8-9. Op dc Nationale Visserydag 1969, die maandag in Den Oever door de Stichting van de Ne derlandse Visserij werd gehouden, sprak de heer A. L. S. Lockefeer, voorzitter van de Vereniging tot Be vordering der Zeeuwse Visserijbe- langen „Zevibel", over de diverse pe rikelen speciaal de Zeeuwse visserij betreffende. De heer Lockefeer schetste het be lang van de Zeeuwse visserij, waar van de aanvoeren in 1967 en 1968 respectievelijk 16 en 28 miljoen gul den bedroegen, dat is 13 procent varï de totale visaanvoer in Nederland. Bij het voornaamste aanvoerprodukt, de mosselen, gaat het vooral om de cultures en de verwatering. Het aan tal percelen in Zeeland is gevoelig afnemend door de afsluiting van de Grevelüngen, door de werken in de Eendracht voor het Schelde-Rijnka- maal ien door Waiterslaatswerken in de Oosterschelde in de Hammen. Ter vervanging hoopt „Zevibel" op nieu we percelen in de Waddenzee en ook in Zeeland, met name op de Yerseke- bank en nabij het Volkerak. Het moet mogelijk zijn in het oostelijk deel van de Oosterschelde mossel percelen uit te geven, met inachtne- me van de belangen der oestercul tuur. In hel Volkerak schijnt, vol gens onlangs verschenen persberich ten, iets gaande te zijn met nieuwe mosselpercelen. „Zevibel" blijft even eens hartgrondig hopen dat de ver- waterplaatsen bij Yerseke behouden kunen worden en heeft er goede ac te van genomen dat het Ministerie van Landbouw en Visserij bij herha ling verzekerd heeft, dat proefne mingen, zoals nu in Texel, de keuze van het terrein voor de definitieve verwaterplaatsen in geen enkel op zicht zullen beïnvloeden. „Het thans reeds aan waterstaats werken ten offer gevallen aantal mosselpercelen en het perspectief, dat dit offer nog kan vergroten, doet ons ernstig denken aan een sanering in die zin, dat op vrijwillige basis en onder aannemelijke voorwaarden het aantal bedrijven zou kunnen ver minderen, voordat voor alle nu be staande bedrijven geen gezonde eco nomische basis meer zal overblijven" aldus de voorzitter van „Zevibel". Sanering leeft ook voor een deel der 'gairn'allenvassers, die zich in moei lijke omsitandighedlen bevinden. De bescfhLlkkiinjg sanering garmadenvloot 1969 van 'de minister van landbouw en visserij achtte bij onder de huidi ge omstandigheden niet meer toe reikend. De garnalenvisserij ziet in tussen reikhalzend niiit naar een goe de pe'lmaoh ine en hoopt dat een uit vinder in Breda er spoedig definitief succes mee zaïl boeken. Een andere uitvinding, gedaan in Breskens, zou de veiligheid' van de 'boomikorvlsserij aanzienlijk verhogen. De heer Loc kefeer ven brouwde erop dht de be voegde instanties alle mogelijke me dewerking zullen geven en het be drijfsleven zullen inschakelen om tot praktijkproeven met deze uitvinding te komen. Klachten ocsterkwekers In de Zeeuwse oesterwerald, meld de de 'heer Lockefeer, zijn veel klachten over de uitvoering van de oeslersdhadewet van 1966. De door vorst veroorzaakte söhade is al ge leden in de winter 1982/1963, het wordt niet begrepen waarom ze nu zo moeizaam betaald wordt. Tot nu toe zijn alleen, maar voor schotten betaald, ©r is nog geen en kele definitieve uitkering gedaan. De heer Lockefeer vestigde ook nog eens de aandacht op de bezwaren van zijn organisatie tegen het ont werp Deltas chad ewet. „Zevibel" vindt het onaanvaard baar dat de schadevergoeding niet volledig zal zyn en heeft er ernstig bezwaren tegen dat het bedrijfsle ven geen enkele inspraak zal hebben bij de uitvoeringsmaatregelen en dat BREDA, 8-9. Een ruzie rond een party biljart is de 26-jarige Breda- naar A. de K. noodlottig geworden. Omstreeks half één vannacht werd hij in een café in dc Molenstraat in Breda doodgestoken door de zeven tienjarige J. A. uit Breda. De dader meldde zich in de loop van de nacht uit eigen beweging aan het bureau van politie. De K. had samen met een vriend een man in het café lastig gevallen die stond te biljarten. De caféhou der wist de gemoederen te kalmeren. Toen hij even later in een achterzaal bezig was, kwam J. A. binnen. Deze bemoeide zich met de nog naruzie- ende mannen. Daarbij moet hij een stiletto tevoorschijn hebben gehaald en hebben toegestoken. De caféhou der snelde toe en probeerde hulp te verlenen. Hij liet direct de politie en een ziekenwagen bellen. De K. over- K.L.M. neemt extra veiligheidsmaatregelen SCHIPHOL, 8-9. Ook de K.L.M. heeft extra veiligheidsmaatregelen getroffen ter beveiliging van haar vluchten, en wel terstond nadat vrij dag 29 augustus een T.W.A.-machine door Arabische terroristen gedwon gen werd uit te wijken naar Syrië, dat nog steeds twee Israëlische pas sagiers vast houdt.. De K.L.M. houdt echter geheim welke maatregelen dit precies zijn. Zóu zij ze bekend maken, dan zou zij daarmee eventuele kapers in de kaart spelen, zo meent de K.L.M. dc minister en dc met de uitvoering belaste ambtclyke organen zoveel macht en zeggenschap krijgen. Om wille van lijfsbehoud klampt „Zevibel" zich vast aan allen, die een nieuwe studie en iherbezieniing willen, voordat tot afsluiting van de Oosterschelde wordt overgegaan Met de visserij die door die afslui ting verloren zou 'gaan, niet alleen im de Oostersohelde maar ook op de zuidwestkust van 'Nederland1, zal een gekapitalliiseerde schade van 470 mil joen gulden gemoeid zijn. Maar het •is geen zaak van de visserij alleen. „Zevibel" onderschrijft ook de vele andere bezwaren die worden aan gevoerd. Over een breed front is er beweging en akfie 'in 'het verzet te gen de afsluiting. Een „studiegroep Oostersöhelde" bereidt een uitige- brëid' -memorandum voor, dat aan de commissie voor verkeer en wa terstaat uit de Tweede Kamer zal worden overhandigd met het ver zoek om een politiek 'initiatief van deze commissie. leed op weg naar het ziekenhuis. De Bredase politie kon vanochtend (maandag) nog niet meedelen of er tussen slachtoffer en dader mogelijk al langer een vete bestond. Ook weet ze de juiste motieven voor de steek partij nog niet. Het mes is nog niet gevonden. Bevrijders vim Eindhoven bezoeken Nederland SCHIPHOL, 8-9. Een kwart eeuw nadat zij 'alls parachutisten van de Amerikaanse 1011ste luchtlandings- divfeie op 18 'september 1944 Eind hoven en omgéving na hardnekkige gevechten met de Duitse bezetters bevrijdden zijn maandagochtend 100 Amerikaanse oudstrijders vergezeld van hun vrouwen met een super Dc 8 van de KLM uit New York op Schiphol aangekomen. De veteranen, die op de luchthaven verwelkomd werden door onder meer de loco- burgemeesit'er van Eindhoven, de heer J. D. van Houten, en bestuurs leden van de vereniging van Air- borne-vrienden, zullen óp 18 septem ber eregasten zijn op een plechtig heid 'iin Eindhoven, waarbij koningin Julliana een door marathonlopers uit 'Normbandie overgebrachte fak kel dn ontvangst zal nemen. Deze fraaie oude opname dateert van vèr voor de gemeentelijke her indeling op Schouwen-Duiveland. De foto toont het nog in volle glorie verkerende gemeentehuis van Kerk- werve, met daarnaast de pastorie. Advertentie. is één van de visspecialiteiten van ,,'f ^oorf^uij5a (uw gastheer A. Duynstee) Tafelreserveringen (01110) 2584 (Voor gezelschappen ook zaal beschikbaar) DEN HAAG, 6-9. Tien procent van een' groep meerderjarige Nederlan ders, die hebben deelgenomen aan een onderzoek van de Stichting tót bevordering sociaal onderzoek min derheden, pretendeert de betekenis van de term „homosexualiteit" niet te kennen, ook niet nadat deze hun is uitgelegd. De minst agressieve houding ten opzichte van hoTnosexu- elen kwam voor bij ondervraagden mei een hoge opleiding, met een po litieke voorkeur voor V.V.D., K.V.P., P.S.P. en D '66 en onderK hen die geen méning hadden over politieke voorkeur. De meest agressieve in stelling werd aangetroffen onder on dervraagden met een lage- of mid denopleiding, met een lage toleran tie in het algemeen, met een leeftijd boven de 35 jaar, en met een grote mate van meelevendheid in kerke lijke aangelegenheden. Aldus enkele resuliatèn van een onderzoek dat de Stichting bevor dering sociaal noderzoek minderhe den met subsidie van het ministerie van C.R.M. in de jaren 1966 en 1967 verricht heeft onder een representa tieve steekproef van 1671 personen uit de meerderjarige Nederlandse bevolking. Na een golf van wilde stakingen zijn de staalao-beiders In West-Duits- laind' weer aan het werk gegaan. Advertentie Eis de originele CEtaiiOM buitenbijts DE WETENSCHAP ONTDEKTE: Welke invloed heeft het klimaat op ons organisme? In de manier waarop de mem on ze planeet de aarde bewoont, komt duidelijk tot uitdrukking dut hij zich gehouden heeft aan de bijbelse op dracht om de aarde te bevolken. Er is bynu geen plekje van enige bete kenis op aarde te vinden dat niet op de een of andere wijze door men sen wordt bewoond. Gezien de verschillende klimaten vereist dit bewonen der aarde van de mens een groot lichamelijk aan passingsvermogen. Amerikaanse en Duitse geleerden hebben op dit gebied uitgebreide on- derzoekeningen verricht. Hun studies betroffen het bxometeologische pro bleem van het acclimatiseren. Voeding en kleding hebben even als zekere verschillen i?i lichaams bouw en inde psychologische proces sen bij de mensenrassen hierin een belangrijk aandeel. Het zijn deze vier factoren die het in hun samenspel de mens onmogelijk maken zich op dikwijls wonderlijke wijze aan de sterk uiteenlopende klimaten van de wereld aan te passen. liet lage pitje Bij ons stofwisselingsproces ver brandt energie en deze moet door het nuttigen van voedsel gecompen seerd worden. Een mens die slaapt, gebruikt ten gevolge van het feit dat zijn levensfuncties als het ware op een laag pitje staan, slechts 65 kilo caloriën per uur. Hoe zwaarder het werk wordt dat hij moet verrichten, zoveel meer moet er in zijn lichaam verbrand worden. Bij normaal wandelen worden 200 kilocaloriën per uur verbruikt, bij zwemmen 500 kcal. per uur, bij trap- penklimmen liefst 1100 cal per uur. De ontwikkeling van deze zoge naamde metabolische warmte (meta- bole is het Griekse woord voor „om zetten") kan tijdens sportwedstrijden gedurende korte tijd zelfs tot 3000 kcal. per uur stijgen. Een energie verbruik van een zodanige omvang heeft binnen een halve minuut to tale uitputting tot gevolg. Tegen over de warmte-ontwikkeling in het menselijk lichaam als gevolg van chemische processenstaat de afkoe ling door natuurkundige factoren. Zo gauw de temperatuur van de lucht om ons heen zakt beneden die van onze huid, die gemiddeld 34 graden Celsius bedraagt, wordt er warmte afgegeven aan de ons om ringende lucht. Infra-rodc uitstraling Minder bekend is wel, dat het men selijk lichaam ook afkoelt door de door het lichaam zelf uitgestraalde infra-rodc stralen van lange golf lengte. Hierbij spelen echter bepaal de natuurwetten een rol en wel in verband met de temperatuur van de lucht. Hoe hoger de temperatuur hoe groter de afkoeling door stralings- verlies bij de mens. Daarin liggen bijvoorbeeld de ernstige gevaren voor een leek, die de nacht wil door brengen onder de blote hemel in de tropen. De belangrijkste afkoeling vindt de mens wel in het uittranspireren van zo'n 2/i miljoen zweetdruppeltjes, in onze streken transpireren wij on geveer een vierde uit van de 2 tot 3Zi liter vloeistoffen die wij per dag tot ons nemen. En dat gebeurt door een volkomen normale afscheiding waarvan wij vrijioel niets merken. Bij bijzonder grote hitte kan een mens wel komen tot het uitstoten van niet minder dan 16 liter vocht per dag. Het daaraan verbonden warmteverlies is de beste regelaar van onze lichamelijke warmiehuis- houding, vooral in de tropen. Voor het naar buiten brengen van elke li ter vocht worden 590 kilocaloriën verbruikt. De afkoeling die hiermee bereikt kan worden, is slechts mogelijk, wanneer de omringende lucht in staat is dit vocht op te nemen, is dit door een vochtverzadigde lucht om ons heen niet mogelijk, dan krijgt de mens zogenaamde warmte- stuwingen of een „zonnesteek", din gen die vooral in tropische gebieden kunnen voorkomen. Beste temperatuur? De ideale temperatuur voor het naakte menselijk lichaam bij een middelmatige vochtigheidsgraad van de omringende lucht is wel 29 gra den Celsius. In gebieden waar de temperaturen om het vriespunt liggen, moet de mens die deze temperatuur gewend is, zijn metabolische warmteontwik keling tot het achtvoudige verhogen. Hiertoe is niet iedereen in staat, het geen bleek toen in december 1961 de vorst by uitzondering ook doordrong tot het overigens altijd vorstvrije ge bied van noord-lndia. Toen het kwik daar in één nacht tot onder het vriespunt zakte, bevroren er vele mensen. Ook aan het aanpassings vermogen van de mens zijn blijk baar grenzen gesteld. Over het algemeen hebben wij echter beter geleerd ons tegen de koude te beschermen dan warmte te verdragen. In verband hiermee zou men zich nog beter een dichte be woning van de poolstreken kunnen voorstellen dan die van het ivarme, vochtige Amazone-gebied in Zuid- Amerika. Het klimaat waarin de mens leeft is van groter invloed op hem dan velen vermoeden .Zo kunnen cultu ren zich slechts tot grote hoogte ont plooien onder bepaalde klimatologi sche omstandigheden. Zowel de tro pen met hun activiteit verlammende hitte, als de poolgebieden die van de mens een geweldig energiever bruik eisen in de strijd tegen het barre klimaat, werken remmend op culturele ontwikkeling. Hieruit vloeit voort, dat grote culturen of 'min stens toch bepaalde redelijke bescha vingsvormen zoals we die kennen in Europa en Amerika, gebonden zyn aan de regionen van middelbare breedte, waar zich ook de trekroute bevindt van lage-drukgebieden. Zij scheppen daar blijkbaar een soort klimaat dat stimulerend op de men selijke activiteit werkt, doordat de mens hier niet al te veel energie moet gebruiken in zijn strijd tegen het klimaat. Bijzondere „Benelux'"- postzegel tentoonstelling DEN HAAG, 8-9. In aanwezigheid van ova. minister Luns en staatsse cretaris De Koste,r van buitenlandse zaken en van de ambassadeur van Luxemburg, de heer M. P. Reuter, 'heeft de ambassadeur van België, dr. W. van Oauwenborg, vanmorgen in het BeneLuxhuis din 'Deni Haag de tentoonstelling „25 jaar postzegels in Benelux" geopend. De expositie is georganiseerd door het hoofdbestuur van het comité Benelux in Neder land in sa-men werking met de inter nationale vereniging „Philatelica" ter 'herdenking van het 25-jarige be staan van Nederlands- Belgisch-Lu- xenburgse duoaue-overeenkomst. „Van terugkeren kan geen sprake zijn", beweerde hij met klem. „Beni el Akbar heeft mij uitgestuurd om u tc halen en hoewel alles enigszins anders is gelopen dan ik mij had voorgesteld, kunt ge hel mij llians niet aandoen terug le keren. Bo vendien behoeft uw schildknaap verzor- ging. Aram keek haar de twee ruiters die vóór hen reden en ccn draagbaar tussen zich in hadden, waarop Presto lag uitgestrekt! „Zo' erg bedoelde ik het niet" .stelde hij Dipo gerust. „Vertel mij liever wat Beni el Ak bar van mij verlangt! En wie de mensen waren die u ontvoerden en ons gevangen hielden!" Dipo lachte. „Niet alles tegelijk!" riep hij. „Weet dan, dal Beni el Akbar de heer ser is over een rijk dat het grootste is van dil werelddeel!" PARIJS. „315 VELO" is de naam van dit broekpak van de Franse mode ontwerper Pirrrr Balmain voor flc komende herfst en winter. Als materiaal gebruikte hij een grijze wollen cheviot. De bijbehorende handtas is uitge voerd in dezelfde kleuren als kraag en manchetten. 23. Aram knikle. „Ja, ik zou in de eerste plaats graag weten waar wij thans naar toe gaan", merkte hij op. „Wij zijn er op uit getrokken om le zien wat er van u geworden was, doch nu ge uw vrienden weer gevonden hebt. kunnen wij eigenlijk evengoed terugkeren". De dwerg, die op het grole paard hele maal een potsierlijke figuur maakte, zwaaide opgewonden met zijn handjes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4