Zilveren jubileum van Centrale Suikermaatsehappij (C.S.M.) BUK d00r het wereld Guerrilla begint in Brazilië Guerrilla-activiteit in het Midden-Oosten Wilde stakingen in West-Duitsland Amerikaan en Brit vrij gelaten in Tsj.-Slowakije venster Nederland erkent Libië Fraaie successen voor Delta-Sport-atletes Caroline Hack en Isolien Hage Leger des Heils te Zierikzee organiseert kledingbeurs Mosselzaadvisserij op Zeeuwse stromen open van 22 september tot 17 oktober ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinulag 9 september 1969 Nr. 20265 AMSTERDAM, 9-9. De N.V. Cen trale Suiker Maatschappij te Am sterdam bestaat op 24 september een halve eeuw. In verband met het be gin van de bietencampagne tussen IS en 20 september is het eigenlijke ju bileumfeest al gevierd. Wel worden in een aantal plaatsen waar de C.S.M. vestigingen heeft, nog feeste lijkheden georganiseerd. Een speciaal nummer van het voorlichtingsblad van de C.S.M. wijdt uitvoerig aandacht aan de geschiede nis van de maatschappij. Reeds in 1747 ontdekte de scheikundige Marg- graf dat in bieten dezelfde suiker voorkomt als in suikerriet. In 1802 werd te Cürn in Silezië de eerste bietsuikerfabriek opgericht. Om streeks 1810 wai-en er ook in Neder land beetwortelsuikerfabriekjes in bedrijf in plaatsen als Oosterbeek, Zwolle, Breukelen, Amsterdam en Rotterdam. De „suikerhoek" van West-Noordbrabant kwam pas later in trek, toen de bietenteelt in de vijf tiger jaren van de vorige eeuw sterk opkwam als gevolg van het teruglo- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZUNDERT. Naar schatting 90.000 mensen hebben enkele uren Lang in Zundërt kunnen genieten van het 28e bloemencorso. Een corso, dat een onverwacnt 'grote aanloop kreeg. Het aantal bezoekers lag gelijk aan dat van de top j-aren, zo'n jaar of itiien geleden. AMSTERDAM. In Amsterdam is „op iraiitriatiief van een sitet mensen the zich betrokken voelen bij de strijd van alle onderdrukte volke ren" het komiitee 'herdenking Ho Tsji M'iin'h opgericht. Het komiitee stelt zich als enig doel héb organiseren van een stille tocht van de Dam naar de dokwer ker op 10 september. VENLO. Op de rijksweg Venlo- Nijmegen onder Weil ils een station car personenauto uiit hét Overijssel se plaatsje Olst frontaal tegen een boom geredien. Hierbij werd r'e 23- jariilge Poolse bijrijder Rudolf Jan- hawski zo ernstig gewond dat hij enkele uren Later in het ziekenhuis te Verulo overleed'. 'De 53-jarige be stuurder H. van Zanten werd' levens gevaarlijk gewond. De beide mannen waren' in diien9t van een machinefa briek .te Olst. HILVERSUM. In januari gaat de Avro beginnen aan een omvangrijke uitbreiding en vernieuwing van het studio en kantorencomplex in Hil versum. De huidige technische studio zal vernieuwd1 worden, waarvoor een deel van> 'het gebouw ntoet worden afgebroken. TER APEL. In Ter Apel is de 71- jarilge A. Kuiper uit Roswinkel ver ongelukt. Hij reed met zijn bromfiets op 'de kruising Hanetangerweg kwam te vallen en werd overreden dioor een personenauto bestuurd dbor G. J. uii't Emmercompascuum. De man overleed ter plaatse. DEN HAAlG. De Joodse gemeente dn Den Haag heeft het 125-jarig be staan van de synagoge gevier 'j met een speoiiale dienst. De synagoge was geheel bezet, toen voorzanger M. Mossel het recitatief van Psalm 5:8 inzette. AMSTERDAM. Voor het neerslaan van de 62-jarige nachtwaker B. van IJsendoom, en een poging tot in braak heeft de Amsterdamse recht bank de 22-jarige ilosarbed'der Frede- rik Z. K. uit de hoofdstad, die met zijn maat 'door de nachtwaker was betrapt, veroordeeld lot negen maanden igevamgeiristraf met aftrek van het voorarrest. URMOND. De 18-jarige fabrieks arbeider J. P. C. G. Pepels uit Stein is overleden aan de verwondingen, die hij vrijdagavond bij een ver keersongeval had opgelopen. De Iheer Pepels, di'e amateur-wielrenner was, reed tijdens een 'training, tezamen met een vriend, op een kruispunt tegen een personenauto, die van rechts kwam en di'e zij geen voor rang verleenden. De vriend werd bij het ongeluk eveneens gewond. LEER. De 27-jarige chauffeur van een aan de N.V. Gebr. Lommerts uit Delfzijl toebehorende vrachtauto verloor de macht over het stuur toen hij in Logabiirum hij Leer (Neder- Saksen) een scherpe bocht nam. Hij reed 'het op die plaats staande boe renhuis binnen. De gevel werd ge heel vernield. NUNSPEET. Op Rijksweg 28 tus sen Nunspeet en Harderwijk is de 26-jarige D. Gnodde uit Urk bij een verkeersongeval om het leven geko men. Hij zat 'in een auto waarin vier mannen zaten die op weg waren naar de Deltawerken. De auto te na het inhalen over zijn kant gevallen. Drie andere personen werden ge wond. Zij zijn overgebracht naar ziekenhuizen in Zwolle en Harder wijk. De auto werd totaal vernield. HILVERSUM. Interne moeilijkhe den bij de Vpro en het tot december va-n 'het afgelopen jaar uitblijven van zekerheid over de nieuwe koers van deze omroep hebben de Vpro in 1968 ruim twaalf procent van haar leden gekost. Hét aantal abonnee's op het programmablad liep terug van 105.351 tot 96.910, terwijl het aantal iledenconitribuanten daalde van 31.229 'tot 28.310. LUNTEREN. De verontruste 'ledfen van de Gereformeerde Kerken 'krij gen in de oktoherzitting van de Ge reformeerde synode gelegenheid om met de synode 'te spreken over hun bezwaren. Hiervoor is een middag- zitting en een avondziitting gereser veerd. LEIDEN. Japanse en Nederlandse geleerden en deskundigen zijn maandag te Leiden bijeen gekomen voor het eerste symposium over de historische betrekkingen tussen Ne derland' en Japan. pen van de verbouw van graange wassen. In 1858 werd de Azelma-fa- briek te Zevenbergen opgericht, de oudste fabriek die later deel zou gaan uitmaken van. de C.S.M. Om streeks 1900 telde ons land 33 beet- wortelfabrieken. Samenwerking Reeds spoedig werd door verschil lende suikerfabrikanten de wens ge voeld om samen te werken. Dit stre ven kreeg een eerste verwezenlijking in 1908 door de oprichting van de Algemeene Suikermaatschappij te Breda. Elf jaar later, op 24 septem ber 1919 werd de N.V. Centrale Sui ker Maatschappij opgericht. Het doel het samenbrengen van de gehele particuliere Nederlandse Suikerindu- ZIERIKZEE, 8-9. De jeugdige Del- ta-Spori-atlete Caroline Hack uit Burgh heeft het afgelopen weekein de haar eerste grote succes behaald en wel by de te Steenbergen gehou den zogenaamde „open" West-Bra bantse kampioenschappen. Het Burghse B-meisje won in het Bra bantse land het verspringen met een fraaie sprong van 4.55 meter en mag zich dankzij dit mooie resultaat W. Brabants kampioene op dit nummer noemen. Na haar Zeeuwse successen uit het recente verleden boekte Isolien Hage uit Zierikzee te Steenbergen even eens succes. Zij won als eerste het hoogspringen met een sprong van 1.30 meter en bovendien de 600 me ter in 1 min. 55.2 sec. Verder werd het Zierikzeese meisje tweede bij het verspringen met slechts één cm ach ter de winnares en versloeg ze de West-Brabantse kampioene kogel stoten met een fraaie worp van 10.70 meter. Isolien was echter te laat voor officiële deelname aan het kogelsto- Advertentie. HOGE RENTE op termijnrekeningen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2310 GEMEENTE BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over augustus Geboren: 1. Marcel, z. v. A. K. Goudzwaard en K. J. Schiettekatte (Dréfeohor); 4. Jacaba Maria, <1. v. M. Qutet en C. L. van der Maas (DreiSchor)10. Michelle Dingen a Tannefje, dl v. W, C. Schouwenaar en L. W. Korstanje (Dreischor); 13. Sara Elena, d. v. L. C. Lievense en C. M. Nuijens (Dreischor); 17. Wil lem Aart, z. v. L. C. Bétbijl en M. vani den Berg (Brouwershaven); 19. Wiiilhelmiina Petronella, d. v. P. T. Jonker en J. C. Koornan (Brouwers haven); 19. Hermin© Trijntje Jacoba, d. v. G. C. de Jong en J. J, E. Kout- staal :(Dreisdhor)21. 'René, z. v. J. Bolle en A. M. Lievense (Brouwers haven). Overleden: 1. Ringelberg, Hendrik Bartel, 79 jr., (Brouwershaven); 27. Van Dijke, Jan Pieter, 86 jr., echtg. v. T. van dén Berge (Dreischor); 28. Van dér Werf, Marian® (te Zierik zee) 85 jr., w. v. M. de Wit (Drei schor); 30. De Vrieze, Johannes Bar tel, (te Kortgene) 19 jr. (Dreischor).. Gehuwd: 11. Wijnveldt, Gerrit Hendrik, (Rotterdam) 33 jr en Heij- boer, Johanna Martina Katharina, (Dreischor) 25 jr. Ingekomen: 4 S. L. Bil (Noordgou- we); 11. L. v. d. Sande-Kristedijn (Zonhemaiiire); 11. P. Delvenne-An- dré de la Porie (Noordgouwe); 15. M. G. v. d. Wékken (Brouwershaven); 19. G. (H. Wijnvelldit (Dreiischor); 15. J. H. Wilgen. (Brouwershaven) Vertrokken: 4. H. H. Bos (Noord- gouwe); 12. G. A. Swenne (Noordl- gou'we)18. H. J. van Dongen (Drei schor); 22. T. S. Bil (Noordgouwe); 22. A. van den Berge en echtg. (Zon- nemaire); 29. C. J. M. Bos (Brou wershaven); 29. A. F. Caitsman (Brouwershaven); 29. D. E. B'oers- ma (Brouwershaven); 29. P. M. van 't Veer i(Zonnemaire). ZIERIKZEE, 9-9. De vrouwenver eniging van het Leger des Heils or ganiseert op woensdag 10 september a.s. een kledingbeurs van gedragen, maar ook nieuwe kleding. Vooral op het gebied van meisjes- en damesmode kan een mooie keuze worden gemaakt. Een modezaak hier ter plaatse heeft een prachtige par tij meisjes- en damesjassen en ja ponnen afgestaan. Al deze artikelen zullen verkocht worden ten behoeve van de zending. Zoals de vrouwenvereniging eerder dit jaar een bijzondere' avond organi seerde voor de Masoeschool in Rho desia, is ook nu weer de opbrengst bestemd voor de minder goed be deelde jongens in Rhodesia, die wel het verstand maar niet het geld heb ben om te studeren. Ieder jaar weer organiseren alle vrouwenverenigin gen van het Leger des Heils bijzon dere avonden, bazars enz. om deze jongelui te ondersteunen. strie is bereikt, want in de loop van de tijd hebben zich alle niet-coüpe- ratieve suikerfabrieken in Nederland bij de C.S.M. aangesloten. Een dei- oprichters van de C.S.M. was de heer J. P. van Rossum. De kracht van de nieuwe maat schappij was mede in haar samen stelling gelegen. Doordat de C.S.M. zowel over bietsuikerfabrieken als over raffinaderijen beschikte, was zij in staat de eigen ruwsuikerproduktie zelf te raffineren. Tot 1928 concen treerde de C.S.M. zich voornamelijk op de verwerking van buitenlandse ruwsuiker. Aan deze bloei van de exportindustrie kwam een einde in 1928, toen Engeland om de eigen raf finaderijen te beschermen, een spe ciaal invoerrecht op geraffineerde suiker en witsuiker instelde. ten. Verder liep ze de 60 meter in de mooie tijd van 8.7 sec. De deelname van Harry Dost aan de Zeeuwse tienkamp-kampioen schappen te Vlissingen is op een te leurstelling uitgelopen in verband met het feit dat deze bekende Delta- Sport-atleet bij het discuswerpen tot driemaal toe buiten de sedert vorig jaar versmalde sector wierp. Dit be tekende een opbrengst van slechts 0 punten in de plaats van de 500 die het er hadden kunnen zijn, zodat verbetering van het Zeeuwse record er niet uitkwam. Dost verbeterde echter wel het Zeeuwse record polsstokhoogsprin gen met één cm en hij bracht dit op 3.61 meter. Verder werd Dost nog tweemaal eerste en wel op de 100 meter en de 400 meter. Peter Wijnen werd negende met als beste prestatie de 100 meter in 12 seconden. De ontwikkeling van het toerisme aan de Belgische kust, die in de pe riode 1955-1965 gunstig verliep, evr- ftoont sedentdüen een stagnatie waar in dit jaar geen verbetering is geko men, zo Iheeft de voorzitter van „Westtoerisme" in Oostende ver klaard. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Baambrugge: L. M. P. Sterrenburg, Broek op Langedijk; te Den Haag: als jeugdpred. J. Visser, pred. voor b.w. (middelb. scholieren- werk), Den Haag. Aangenomen naar Amsterdam (Prinsessekerkgemeente)L. A. Bo- daan, vlootpredikant met als stand plaats Amsterdam. Bedankt voor 's-Grevelduin-Ca- pelle: J. P. Verkade, Nieuwe Tonge; voor Harkstede: J. Roebers, Ee (Fr.). Ger. Kerken Beroepen te Winterswijk: S. de Lange, Deventer. Aangenomen naar Bodegraven- Nieuwerbrug: L. Buitenhuis, Ooster- wolde (Fr.). Baptisten Gemeenten Benoemd tot landelijk funktiona- ris voor provinciale, regionale en plaatselijke vormgeving voor open jeugdwerk (C.J.V.) te Amsterdam: H. D. Dekker, Westerhaar, die deze be noeming heeft aangenomen. SPORTBERICHTEN DUIVENSPORT P.V. „Zierick" te Zierikzee Concours van Neufvilles op 6-9-69 Afstand pl. 123 km. In concours 129 duiven. Oude en jonge duiven. Ge lost om 10 uur; aankomst eerste duif 12 uur 8 minuten. H. v. d. Maas 1, 3, 4, 5, 7; M. M. v. d. Wielen 2, 6; A. M. Berrevoets 8. Vrijdag 12 september inkorven voor de laatste wedvlucht uit Quié- vrain (België). P.V. „De Reisduif", St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland vanaf Neufvilles. In concours waren 82 duiven. Ze wer den gelost om 10 uur. De snelheid van de eerste duif was 1069.25 m.m. Aankomst 11.52.11. De snelheid van de laatste duif was 523.52 m.m. Aan komst 13.48.39. L. Vermeij 1, 2, 10, 11, 15, 25; J. Zuidweg 3, 4, 8, 17; J. v. Oeveren 5, 7, 13, 21, 22; J. C. Verwijs 6, 20, 23; Abr. Verwijs 9, 16; M. Meijer 12; A. Verwijs 14, 18, 24, 27; A. Faasse 19 en 26. Bezoek presidente Tevens wordt bekend gemaakt dat de Vrouwenvereniging op donderdag- 18 september een bijeenkomst orga niseert met als bijzondere gaste me vrouw Commissioner M. Wester- gaard-Rowe. Mevrouw Westergaard is als echtgenote van de territoriaal leider aangesteld als presidente van de Vrouwenbonden van het Leger des Heils in Nederland. Zij heeft veel interesse voor de Masoe-school omdat haar dochter en schoonzoon, als officieren van het Leger des Heils, als hoofd zijn aan gesteld voor deze middelbare school. Mevrouw Westergaard kan veel vertellen over Rhodesia en in het bijzonder over dit mooie zendings werk. Er wordt een toegangsprijs gehe ven en bovendien zal de avond met een verloting, zonder nieten, besloten worden. De ontvoering van ambassadeur Charles Burke Elbrick in de Brazi liaanse hoofdstad is een nieuu? ver toon hoe regelrechte misdadigers- praktijken in politieke strgd worden toegepast. Een verschijnsel dat men over de hele wereld meer en meer ziet, en waaronder men ook het ka pen van vliegtuigen mag rekenen. De geurrillastrijders die zich er mee bezig houden menen echter dat ze moreel al gerechtvaardigd zijn door dat het effect dat ze er mee bereiken niet gering is. En dat is het ook niet in het geval-Brazilië. De regering in Rio de Janeiro had geen keus: ze moest wel toegeven aan de eisen van de ontvoerders en ze deed dit ook prompt door een openbare belijdenis af te leggen dat haar bewind dictatoriaal was en door vijftien politieke gevangenen naar Mexico de vrijheid in te sturen. Ze zal dit niet met blijdschap hebben gedaan, maar ze kon zich eenvoudig niet permitteren dat haar later ver weten kon worden niet alles te heb ben gedaan voor de veiligheid van een ambassadeur als gast in het land te zorgen. Vernedering Was de ontwikkeling in die rich ting gegaan dan zou allerlei morele verontwaardiging ontstoken zijn en bovendien zouden de relaties tussen Washington en Brazilië danig zijn verknoeid, iets wat geen Braziliaan se regering zich kan permitteren. Dus slikte ze de vernedering en gaf toe aan alles wat de ontvoerders eis ten. Niet alleen werd dit zo een pu blieke vernedering van de regerende militairen, maar even zo goed van de Ver. Staten in de ogen van de niet geringe volksmassa's die het huidige bewind haten. Die vernedering had bovendien een dubbel effect, zoals bleek toen parachutisten even een radiostation bezetten om een verkla ring voor te lezen dat juist niet in gegaan mocht worden op de eisen van de guerrillabeweging: ook het gezag van de regeerders bij hun mi litaire aanhang was hevjg aangetast. Konsekwentie Gedurende de laatste tien jaar is Brazilië onder een reeks presidenten met uiteenlopende inzichten aange land bij een haast volmaakte chaos. De V.S. wordt verweten steun te verlenen aan diverse regimes die toestonden hoe de tegenstellingen tussen hyper-rijk en bitter-arm steeds scherper werden. Niet hele maal ten onrechte, want vanuit Was hington is op zijn minst bevorderd dat bijvoorbeeld de linkse president Goulart ten val werd gebracht waar na het leger vrijwel onafgebroken de macht in handen heeft gehouden, nu al een jaar of vijf. De konsekwentie van deze lange duur van militair bewind is dat de Brazilianen die tot dusver hun re voltes tamelijk bloedeloos wisten te Oma ging vier keer naar Australië COOLAH (Australië), 8-9. Me- vrouw P. Koopal uit Amster- 1 dam schijnt na haar vierde be- 1 zoek aan haar in Australië ge- vestigde kinderen en klein- 1 kinderen het record van Aus- stralië bezoekende oma's ge- 1 broken te hebben. Mevrouw 1 Koopal's oudste zoon P. Koo- pal woont in de Brisbane voor- stad Everton Park, haar jong- ste dochter mevrouw J. Boo- gers in het nabij Brisbane ge- legen Inala en een tweede dochter mevrouw G. Pothoven in de provincie stad Coolah. Verkiezingsorgel DUSSELDORP, 8-9. De sociaal democratische kandidaat voor de kieskring Ahaus-Bocholt, Hermann Boschfort, is maandag in Gronau (Noordrijnland-Westfalen) zijn ver kiezing stour nee begonnen met een origineel Nederlands draaiorgel. GAZA, 8-9. In de afgelopen week zijn bij vijf afzonderlijke guerrilla- acties tegen Israëlische troepen in de vallei van de Jordaan negen Arabie ren gedood en 31 gevangen genomen, zo is maandag van Israëlische zijde in Tel Aviv bekend gemaakt. In de strook van Gaza werden maandag enige uren nadat een vijf weken van kracht zijnd uitgaans verbod voor de gelijknamige stand was opgeheven, één Arabische guer rillastrijder gedood en drie gevan gen genomen. HAMBURG, 8-9. In West-Duits- land hebben de wilde stakingen die de staalindustrie teisteren zich nu uitgebreid tot alle kolenmijnen in het Saargebied. In de zes mijnen van de N.V. Saarbergwerke waren maan dagmiddag ongeveer 10.000 mijnwer kers in staking gegaan. PRAAG, 8-9. Twee 'toeristen uit Ihet westen, een Amerikaanse stu dent -en een' Britse leraar, 'die tijdens de betoglimgen van 21 augustus in Praag werden gearresteerd, zijn maandagochtend vrijgelaten. laten verlopen, langzaam aan in een sfeer zijn terecht gekomen tvaarbij de oppositie alle middelen te baar* neemt - ook al zijn ze op of over de rand van het misdadige - om zich nog te uiten. Na deze ontvoering, daarop mag men wel rekenen, zal het er niet rustiger op worden. Men maakt het ontluiken van een guer rilla-beweging mee en dat is tiootf een verheffend tafereel. DEN HAAG, 8-9. Nederland heeft de nieuwe regering van Libië mede gedeeld haar te erkennen. Vorige week werd koning Idris Al Senoessi vah> Libië aügejset. Het ministerie van buitenlandse zaken deelde he denavond het volgende mede: „De Nederlandse regering heeft de tijdelijk zaakgelastigde te Tripoli verzocht de regering van Libië te doen weten dat zij de bestaande be trekkingen met Libië op dezelfde voet met het huidige bewind wenst voort te zetten". BRUINISSE, 8-9. De mosselzaad- visserij op de Zeeuwse Stromen zal worden opengesteld van 22 septem ber tot 17 oktober 1969, dit is belang rijk korter dan andere jaren het ge val was, maar in elk geval lang ge noeg om het zaad dat eventueel aan wezig is op te vissen. Een en ander houdt verband met openstelling van het Groninger Wad, waarmee ir. Van Erp, de inspecteur der Visserijen tegemoet wil komen aan aanvragen die hem hierover heb ben bereikt. De vraag is nu ligt er zaad in Zee land. Wanneer men de zaadval be doelt, die op de verhuurde en in pacht gegeven percelen in aanmer king neemt, moet deze vraag met ja beantwoord worden, want er is veel zaadval aan de Flakkeese wal, van de slikken van de heerlijkheid Grijs oord en er is zaadval op de slikken van het waterschap Rumoirt, even eens op verhurde grond. Verder is er Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 10 SEPTEMBER. NED. I. Een karig middagpro gramma van de KRO, dat alleen be staat uit een kinderfilm, gemaakt naar het sprookje Thumbelina van Hans Christiaan Andersen. „Scala" vult weer een heel uur en omvat o. m. het overzicht uit de weekbladen en „Van gewest tot gewest". Aan sluitend aan het journaal de poli tieke zendtijd, waarin de KVP aan het woord komt. Socutera besteedt aandacht aan de Najaarsloterij. In de dan volgende aflevering van „De Eenentwintigste Eeuw" komt een in teressant probleem aan de orde en wel „Kunnen we het weer de baas". De geleerden zijn ervan overtuigd dat de mens in de volgende eeuw in staat zal zijn het weer zoal niet naar zijn hand te zetten, dan toch wel te beïnvloeden. Na een kort natuur- filmpje over broedende fazanten volgt de tweede en laatste aflevering van „Oorlog en Vrede", de Ameri kaanse verfilming van Leo Tolstoi's beroemde roman met Audrey Hep burn, Mel Ferrer, John Mills, Henry Fonda en anderen. De avond wordt besloten met informatie van Teleac over de nieuwe cursus Filosofie. NED. II. Het eerste uur is inge ruimd voor „Mik", de vrolijke ker mis met de Boertjes van Buuten, Drika, Gaitjan Kruutmoes, Lubbert van Gortel en als speciale gaste Ria Valk. Na het jurnaal de serie „De Reporter". Danny Taylor raakt lot over zijn oren in de politieke strijd verzeild. Hij schrijft, een artikel te gen een van de kandidaten voor een zetel in het Congres. Later komt hij tot de ontdekking, dat diens tegen stander nog veel minder op die stoel past. In de „Doe-het-zelf"-rubriek nemen Hans Bik en Ad Versny weer allerlei handigheidjes onder handen, zoals het bekleden van mu ren met schrootjes en van de pla fonds met tegeltjes. „Brandpunt" sluit de avond af en met Prinsjesdag in het vooruitzicht zullen er wel po litieke onderwerpen ter sprake ko men. DONDERDAG 11 SEPTEMBER. NED. I. De AVRO opent met de populaire serie „Vaders tegen wil en dank". Oom Bill en butler French komen te staan voor het probleem van de sexuele voorlichting. Daarna dient de rubriek „Info" de kijkers weer van advies bij allerlei aange legenheden. AVRO's Televizier volgt op het journaal, waarna we de enig werkelijke aandacht verdienende eigen produktie van deze week kun nen gaan zien. Het is een bewerking in het Nederlands door Walter van der Kamp van de vermaarde come- die „Blithe Spirit." van Noel Coward. Velen zullen zich vooral de filmbe werking daarvan herinneren, die in dertijd al eens op de beelbuis is ge weest. Het verhaal: een schrijver van detectiveverhalen vraagt een beken de spiritiste een seance te komen ge ven, omdat hij voor zijn verhalen achtergrondinformatie nodig heeft. De spiritiste zorgt ervoor dal zijn overleden eerste vrouw terugkomt. Ze is alleen voor hemzelf te zien en dwarrelt als een geest door het huis. Dat is in hoge mate irriterend voor zijn tweede vrouw. De strijd om de gunst van deze meneer wordt door beide dames met volstrekt ongelijke middelen gevoerd. Enkele namen i DROOMLQT.j; DJAKARTA, 8-9. Een man in a Banjoewangi, op Oost-Java a gaf zijn vrouw 100.000 roepiah a (ongeveer 900 gulden) om een a lot in de tiafiouale loterij te 1 kopen nadat hy had gedroomd i i dat nummer 7 zou udtinen. i1 a Zijn vrouw kocht het lot ech- l ter niet. Er viel een prijs ran i 4 3,5 miljoen roepiah (bijna 32 i1 4 duizend gulden) op... De po- 4 litie heeft de man nu achter i' 4 slot en grendel gezet. Hij l1 4 wordt beschuldigd van moord 4 op zü« rrouu>. HATTEM. Maandagmorgen om streeks acht uur vond op de oprit van de IJsselbrug bij Zwolle een do delijk ongeval plaats waarbij de 57- jarige P. J. de Rooy uit Hat tem het leven liet. MARKTBERICHTEN Coöp. Veluwse Eierveillng Barneveld Aanvoer 378.000 stuks. Stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 52-53 gr. f 8,48-9,74, 56-57 gr. f 11,20-11,36, 60-61 gr. f 11,38-12.82, 64-65 gr. f 11,54-13,07. zaadval op verhuurde percelen aan „Wester" en in het Springersdiep. Daarvan uitgaande zou men kun nen constateren, dat er dan ook wel zaad zal liggen in de Laagte van Re- nesse (onverpacht en vrij), maar het zal de kunst zijn het te vinden. Zaad val in de Laagte van Renesse kwam in de jaren 1936-1940 en in de jaren 1946-1950 regelmatig voor, maar de laatste jaren zocht men tevergeefs. Nu echter overal zaad is gevallen, zal misschien ook de Laagte, weer met succes kunnen worden bevist. Zaadval wordt ook gemeld van de Wielingen (Westersehelde) terwijl door ir. van Erp ook toestemming is gegeven, het zaad weg te vissen op de Yerseke Bank (Bol van Lodijke) op de oosterpercelen die niet meer verpacht zijn. Er moet naar men zegt, daar veel zaad liggen. Het ziet er dusnaar uit dat de week van 22 tot 29 september veel aktiviteit te zien zal geven overal op de Zeeuwse Stromen. van spelers: Sarah Heyblom, Ton Lensink, Ingeborg Elsevier. Marja Habraken. - Zoals bekend heeft de AVRO Nederlands eerste professio nele zwemster, Judith de Nijs ge- sponsered voor haar poging om. het Kanaal in recordtijd over te zwem men. Deze week wil ze dat doen. De AVRO heeft haar de laatste maan den tijdens haar voorbereidingen ge volgd. Tot slot cursusinformatie van Teleac over de cursus Prehistorie. NED. II. Na „Scala" brengt de NCRV de voorlaatste aflevering van de in West Afrika opgenomen serie „Yao". Na het journaal de eerste aflevering van een in tweeën ge sneden t.v.-spél van Intertel, ge maakt. naar het toneelstuk „Profes sor Bernhardi" van Arthur Schnitz- ler. Het verhaal speelt zich af in het Wenen van rond de eeuwwisseling. Professor Bernhardi is een algemeen geacht internist in een duur zieken huis. Hij is Jood en heeft uit hoofde van *tlie „eigenschap" toch vijanden. Bovendien is hij een onkreukbare figuur, die niet bereid is tot enig compromis en die recht door zee wenst te gaan. Hij komt voor een ge wetensconflict te staan als een gees telijke een patiënte wil bedienen met de heilige sacramenten der sterven den, terwijl die zich helemaal niet bewust is van de ernst van haar toe stand. Onder de invloed van pijn stillende middelen voelt zij zich nl. heel goed. De dokter weigert de pas toor de toegang tot de patiënte en als zij sterft wordt hij deswege aan geklaagd. Daarna een korte impres sie van de werken van de Haagse schilder Co Westerïk, een nogal om streden man in moderne kunstkrin- gen. De actualiteitenrubriek „Hier en Nu" en „Dagboek van Rembrandt" sluiten de NCRV-avond af. WOENSDAG 10 SEPTEMBER. NED. I: Schooltelevisie: 10.45 Beeldverhaal an de kerk; 11.10 Ne derland in West Europa; 11.35 Wal ter and Connie; 12.00 Einde; 17.00 Thumbelina (kleur); 17.30 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Scala; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 KVP; 20.30 Socutera; 20.35 De eenentwintigste eeuw (kleur); 21.00 Embryo (kleur); 21.10 Oorlog en vre de (kleur); 23.00 Cursusinformatie filosofie (Teleac); 23.05 Journaal. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Mik; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 De Reporter; 21.10 Zelf doen; 21.50 Brandpunt; 22.15 Journaal. DONDERDAG 11 SEPTEMBER. NED. I: Schooltelevisie: 11.10 Bio logie in de brugklas; 11.35 De kerk in de samenleving van Indonesië; 12.00 Einde; 14.00 Nederland in West Europa; 14.25 Dieren in de diereii- tuin; 14.50 Einde; 18.50 Fabeltjes krant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Vaders te gen loil en dank (kleur); 19.30 Info; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Televizier; 20.45 Spotgeesten; 22.05 Sportpanorama (kleur); 22.45 Cursusinformatie prehistorie (Tele ac); 22.50 Journaal. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur): 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Yao (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Pro fessor Bernhardi; 21.25 Schilderijen van Co Westerik (kleur); 21.40 Hier en nu; 22.05 Dagboek van Rem brandt; 22.10 Journaal. „Open" Brabantse kampioenschappen i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3