AGENDA Zeilers uit Dordrecht maakten geslaagde tocht naar Bruinisse CORjAM' Vier gewonden bij aanslag op El-Al te Brussel - Minderjarige dader gepakt Voetbaloproer in Italiaanse stad STREEKNIEUWS NEDERLAND NEDERLAND NEDERLAND 12 +8 G» NEDERLAND Overstromingen in Guatemala Israëlische reactie op bomaanslagen LAATSTE NIEUWS Vakantiereizen Centrale Boerenleenbanken P. J. Seel mede-oprichter V.O.-buitencentrum te Noordgouwe BRU IMSSE, 8-9. Kuim 150 jachten, grote en kleine, motor en zeiljachten van de jachtclub Dordrecht en om streken hebben zaterdag met succes koers gezet naar Bruinisse voor de jaarlijkse mossel tucht. Voor havenmeester Kik was het een probleem om deze jachten en jachtjes in de vissershaven een goe de ligplaats te verstrekken, maar dit lukte wonderwel. Ruim 500 gasten aan lange tafels op het gazon van het Recreatiekamp Stoofpolder, wil den toen graag mosselen eten en ook dat lukte wel. Uiteindelijk heeft ie der zich te goed kunnen doen, aan mosselen en tarwebrood (vierpon- ders) want de hoeveelheid mosselen die was ingeslagen was groot genoeg maar in de distributie van de ge kookte mosselen over de verschillen de tafels hokte wel eens wat. Gelukkig bleef het goede humeur de boventoon voeren en men was na de maaltijd nog lange tijd gezellig bijeen. De heer D. van den Berg, voorzit ter van de Watersportvereniging Bru, heette de gasten welkom, die thans voor de vijfde maal, deze mossel- tocht hielden. B. en w. toonden hun belangstelling in de persoon van burgemeester Van de Linde en wet houder Jumelet. De onder leiding van industrieel, de heer L. Padmos klaar gemaakte (gekookte) mosselen lieten zich uitstekend smaken en de kwaliteit was prima. Prijsuitreiking Na de goed geslaagde mosselmaal tijd werden twaalf prijzen uitgereikt, beschikbaar gesteld, door de Water sportvereniging Bru en de V.V.V. Bru. De dames werden ditmaal in de gelegenheid gesteld om alle prijzen in de wacht te slepen, zij hadden na melijk de gehele wedstrijd aan het roer gestaan. De eerst binnenkomende zes jach ten kregen evenzovele prijzen, ter wijl ook pechprijzen en troostprijzen warden uitgereikt, aan de grootste '.Advertentie Komende winter zorgeloos schoenen dragen. Want Aero schoenen uit Corfam* vragen praktisch ,7n/, geen onderhoud. •Ou Font's gedeponeerd handelsmerk. Fa. van Beveren Visstraat 6 - Zierikzee pechvogel, aan de laatst binnenko mende en aan de bemanning van het kleinste scheepje. Tot slot werd de inmiddels traditie geworden botte- liersprijs uitgereikt. Een prachtige sier karaf gevuld met onvervalste whisky met een opschrift „botteliers- prijs 1969, W.V. Bru." De „beste" man, kreeg deze prijs, namelijk de commissaris van de Zeilvereniging Dordrecht en Omstreken, die meer dan 100 inschrijvingen had moeten afwijzen, omdat de zaak anders uit de hand zou zijn gelopen. De mossel- tocht is de op één na grootste zeil tocht in heel Nederland, alleen de ook door Dordt georganiseerde vijf eilandentocht is groter. Een geanimeerd zeilersbal besloot de goed geslaagde dag. Wijziging premies levensverzekering? DEN HAAG, 9-9. Naar aanleiding van desbetreffende berichten deelt het bureau voorlichting levensverze kering het volgende mede: De Nederlandse Vereniging ter be vordering van het Levensverzeke ringswezen (N.V.B.L.), waarbij het merendeel van de Nederlandse le vensverzekeringmaatschappijen aan gesloten is, bestudeert mogelijkheden om te komen tot wijzigingen in de premies voor levensverzekeringen. Op dit moment kan echter nog niet worden gezegd wanneer de be studering zal zijn afgesloten en tot welke concrete resultaten zij zal lei den. DEN HAAG. Deze foto toont de nieuwe kinderpostzegels, verkrijg baar vanaf 11 november 1969 t.m. 3 januari 1970. Het ontwerp is van Dick Bruna te Utrecht. De 12 S ct. heeft als voorstelling kind met fluit en is uitgevoerd in blauw, geel en mei, rood, geel en zwart, 25 L 10 ct. en zwart, 20 !- 10 ct. kind met trom melrood, geel en zwart, 25 - ct. drie zingende kinderen, geel, rood en zwart, 45 20 ct. twee dansen de kinderen in de kleuren groen, rood en zwart. BRUSSEL, 8-9. Twee jonge jon gens hebben maandagmiddag om kwart over twaalf een bomaanslag gepleegd op het kantoor van de Is raëlische luchtvaartmaatschappij „EI Al" te Brussel. Er vielen vier ge wonden, van wie er een ernstig aan toe is. Een der daders is gearresteerd. Hij spreekt alleen Arabisch en verklaar de 16 jaar te zijn. De tweede, nog voortvluchtige dader, zou aanzien lijk jonger zijn. Het tweetal, waarvan maandag avond nog niet vaststond of ze met een auto naar de plaats van de aan slag waren gebracht, hebben de toe gangsdeur van het El Al-kantoor (nabij het Brusselse Centraal Stati on )open geduwd en twee handgra naten naar binnen geworpen. Door de ontploffing werd een grote ra vage in het kantoor aangericht. Drie personeelsleden van de Israëlische luchtvaartmaatschappij werden ge wond. Voorts liep een voorbijganger lichte verwondingen op door glas scherven. AMSTERDAM. Robert Stolz, nam maanöaig zelf het dirigeerstokje in handen, nadait de Amsterdamse po- liV/ekapel de 89-jarige Weense ope- rette-koning een serenade van door ihem geschreven melodieën had' ge bracht Ln de .tuin van 'het Hiilton'ho- ■tel 'iin de hoofdstad. Voorstel lol verhoging van algemene uitkering DEN HAAG, 8-D. Bij dc Tweede Kamer is ingediend een voorstel tot verhoging van de algemene uitkering aan dc gemeenten niet in totaal f 23,6 miljoen. Het in de begroting daarvoor uit getrokken bedrag zal daardoor ko men op totaal f 2968,1 miljoen. De voorgestelde verhoging is noodzake lijk in verband met de compensatie voor de gevolgen van algemene sa larismaatregelen (nacalculatie van de trend 1968) en o.m. wegens invoering van de premieheffing A.W.B.Z. per 1 januari 1968. CASERTA, 8-9. In de Zuid-Itali aanse stad Caserta is het maandag tot een ware volksopstand gekomen naar aanleiding van de beslissing van de Italiaanse voetbalbond de vereniging Casertana van de tweede naar de derde divisie terug te zet ten. Casertana zou in mei voor een belangrijke wedstrijd tegen Trapani een speler van deze club hebben omgekocht. Onmiddellijk na het bekend wor den van het bericht legden duizen den Casertaners het werk neer en stroomd ende straat op om tegen het besluit te protesteren. Met toeters en bellen veroorzaakten zij een hels kabaal. Alle winkeliers sloten hun zaken en ook op de kantoren werd niet meer gewerkt. De steeds groei ende mensenmassa blokkeerde het verkeer volkomen en aan stilstaande auto's en bussen werd grote schade toegebracht. Op het station bracht een menigte uitzinnige demonstran- stilstand en ontstak op de rails een vuur. Een ander deel van het leger protesterenden begaf zich naar het voetbalstadion en hield daar een bij eenkomst, waarop een comité werd benoemd, dat plannen voor verdere belogingen moet uitwerken. Tegen het middaguur kwam de politie in actie. Het El Al-kantoor stond reeds eni ge tijd onder bewaking van de Brus selse politie. De politieman die maandagmiddag dienst had, was op het moment van de aanslag echter even afgeleid door een automobilist die verkeerd wilde parkeren. Hij slaagde er niettemin in, een van de daders te overmeesteren. Programma Alliance Francaise in de afdeling te Goes Op Schouwen-Duiveland bestaat een toenemende belangstelling voor de activiteiten van de Alliance Fran caise, comité Goes. Dit comité heeft voor het seizoen 1969-1970 het vol gende programma vastgesteld: Donderdag 9 oktober: contact- en kennismakingsavond met Franse film en Franse chansons. Zaterdag 25 oktober: Monique Fiolle, „Ach ter de schermen van de Parijse mo de". Woensdag 26 november: Ber nard de Montgolfier, „Kastelen van Bourgogne", met dia's. Vrijdag 19 december: mej. F. Hervé, „Analyse van mei 1968". Maandag 19 januari: Roger Vrigny, „De behoefte om te schrijven: confidenties van een schrijver". Dinsdag 24 februari: Pierre Nord, „De oorlog van de ge heime diensten; Amerikanen en Russen tegenover elkaar". Woens dag 8 april: Pasteur Barral, „De bij belse landen: de reizen van Paulus". Donderdag 30 april: Sabine Berrilz, „Een eeuw damesbladen: van Del- phine de Girardin tot Marie-Claife". Het bestuur bereidt de oprichting voor van een toneelgroepje onder de leden om Franse toneelstukken in te studeren; het onderzoekt de moge lijkheden voor de organisatie vaii cursussen in de Franse taal. ZIERIKZEE Rolschaatswedstrijd voor de jeugd Op zaterdagmorgen 20 september a.s. om 9 uur zal op de Touwbaan ter hoogte van de nieuwe Cht. Nat. school een rolschaatswedstrijd wor den georganiseerd. Dit straatfeest, voor de jeugd zal gehouden worden i.v.m. de opening, van hel nieuwe seizoen 1969-1970 van het clubhuis „De Lichtboei". Alle kinderen die aan dit evenement willen meedoèn kunnen zich opgeven bij-de lagere scholen op de volgende dagen: woensdag, donderdag en vrijdag a.s. De kinderen moeten zelf rolschaat sen hebben en zorgen zaterdagmor gen op tijd aanwezig te zijn. P.I.T. collecte 15-20 sept. 1969 (Ingezonden) In deze week wordt vain u een gift gevraagd vcor bet werk van ie vloot-, ilegier- en luchtmacht predi kanten, voor de protestantse militai re tehuizen lm de West, (iin Nederland en Duiiitslaind. De 3 letters P.I.T. Protestants Interkerkelijk Thuis front spreken voor zichzelf. Als u van het thuisfront uw beet doet, be-, tekent, dat een steun voor de gees telijke verzorglim'g van onze jongens, die in militaire dienst moeten. Een opwekking 'hiertoe kan ln de-' ze tijd' echt geen kwaad. Verleden jaar vertoonde d'e P.I.T. collecte landelijk een teruggang van f 20.000. Komt dit, omdat het militaire be drijf en allies wat daarmee te maiken heeft, miet „in" is? Dat zou jammer zijn, al ontken ih niet, dat hier ge weldige problemen) biggen. In elk "geval mogen onze militai ren, die hun plicht jegens het vader land vervullen, 'hiervan niet de dupe worden. Zij hebben geestelijke steun +10C DEN HAAG. Hare Majesteit de Koningin ontving maandagmiddag op Huis ten Bosch de opperbevelhebber mm de NAVO, generaal Andrew Jackson Goodpaster. Foto, v.l.n.r.: Hare Majesteit Koningin Juliana, generaal Good- paster en zijn echtgenote. en gezelligheid nodig. Als u dit be denkt zult u de collectebus alle eer aandoen. J. C. Spaans, voorzitter afd. Pro Rege Eerste vergadering handbalvereniging Op de eerste vergadering van de Zierikzeese Handbalvereniging zijn vorige week de fundamenten gelegd voor de opbouw van een nieuwe tak van sport voor Schouwen-Duive land: de zaalhandbalsport. Om financieel en bestuurslech- nisch van wal te kunnen heeft de vereniging zich aangesloten bij Del ta-Sport en zal ook die naam gaan voeren. In september-oktober zal in prin cipe gestart worden rriet de compe titie, die, door het ontbreken van een sporthal in Zierikzee, geheel bij andere verenigingen zal worden ge speeld. Als er in korte lijd nog meer aan meldingen binnenkomen, zullen ook dames- en juniorenteams kunnen worden samengesteld. De vereniging prijst zich gelukkig met een gediplomeerd trainer: de heer Sanderse. Het voorlopig bestuur, bestaande uit de heer Verheij, mevr. Schaalje en de heer Noordermcer, werd door de vergadering tot definitief bestuur gekozen. De voorzitter, de heer Verheij, be sloot de vergadering met een oproep aan alle leden anderen voor de hand balsport te interesseren en aan te sporen zich op te geven. Het begin is er; maar het ledental moet verder blijven groeien! Directrice landbouwhuishoudschool In een overigens door de school- leid'ng zeflf verstrek/te opgave over het aantal leerlingen en het docen tencorps van de landbouwhuishoud school te Zierikzee bij dé aanvang van het .nieuwe cursusjaar, geplaatst in de krant van gisteren (maandag), nis niet vermeld dat rnej. C. N. van Lie re uiteraard! ook dit jaar als di rectrice aan ,dé school verbonden is. NOORDGOUWE Geslaagde auto-show In de bedrijfsruimten van de N.V. Akkerdaas werd afgelopen week einde een auto-show gehouden. De show trok veel belangstelling wat onder meer bleek uit het feit dat het moeilijk was nog een plaatsje op het nabijgelegen parkeerterrein te vin den. Veel aandacht kreeg uiteraard de nieuwe Opel GT, terwijl ook de andere merken, zoals de Vauxhall Victor niet over gebrek aan belang stelling te klagen hadden. Vis^verkoop Op de Ring te Noordgouwe werd maandagmiddag vis verkocht. Initi- atiefnemer hiervan was Van Beve- rep's. Vishandel uit Brouwershaven, die. zijn rijdend „vispaleis" in hel centrum van het dorp had neergezet. Het ligt in de bedoeling dat in het vervolg 'elke maandagmiddag vis- liefhebbers hier terecht kunnen. BROUWERSHAVEN De colleate ter bestrijding van dé kanker heefit -te Brouwershaven opgebracht f 517,82. OUWERKERK Ned. Herv. Gemeente Dankzij het feit dat het gelukt is om leiding aan te trekken voor de zondagsschool konden 7 september de lessen weer worden hervat. He den, dinsdag, wordt weer een be gin gemaakt met de catechisaties. De vrouwenvereniging begint op dinsdag 16 september a.s. en vervol gens dinsdags om de 14 dagen. Voor de diaconie is in augustus gecollecteerd f 71,30; voor de kerk voogdij f 106,95 en in de busjes f 43,63. Totaal f 221,88. NIEUWERKERK Geslaagd Dezer dagen slaagde aan de Rijks kweekschool te Middelburg voor de hoofdacte onderwijzer, onze dorps genoot de heer W. J. Radewalt Iz. Per 15 september a.s. is de heer Ra dewalt benoemd aan de Martin Lu ther King-school te Amersfoort. BRUINISSE Bejaarde man maakte ongelukkige val De 85-jaii'ige heer P. Meermans uf'.t Bruinisse haii het ongeluk te val len. Mot een gebroken heup moest hij naar 'het Zweedse Roede 'Kruis ziekenhuis te Zierikzee werdén over gebracht. Aanrijding op Grevelingendam Een lichte aanrijding als gevolg van een verkeerd berekende Inhaal manoeuvre vond zondagavond plaats op c'ie GreveEngen dam. De auto be stuurd door de heer J. M. Dekker u.'it Achthuizen reed teveel rechts van de weg, (op de rechter weghelft) waardoor hij in 'aanrijding kwam met een 'tegenligger bestuurd door J.' B., eveneens een inwoner van Goeflee-Ovqrflakikeia!. De schade bleef beperkt. De te Bruinisse gehouden col lecte ten bate van het Koningin Wilhelmir.a Fonds (kankerbestrij ding) bracht f 1252,20 op. b Israëlische marinegroepen heb ben twee Egyptische torpedoboten, die aan de Rode-Zeekust gemeerd la gen, zondagavond vernietigd. Dit heeft het Israëlische leger maandag bekend gemaakt. Woensdag 10 september Zierikzee De Lichtboei, 2 uur, kleding-beurs. Donderdag 11 september Noordgouwe Openbare school, Pauwstraat, 16.15 uur, bejaurdengymnastiek. GUATEMALA, 9-9. De door de or kaan „Franeelia" veroorzaakte over stromingen hebbe.i in Guatemala minstens 100 doden en 200 gpwonden tengevolge gehad. Meer dan driedui zend mensen zijn dakloos. De schade is nog niet te schatten. President Mendes Montenegro heeft een nationaal hulpcomité in het le ven geroepen. Een van de eerste be sluiten van dit comité was de onaf hankelijkheidsfeesten, die op 15 sep tember zouden worden gehouden, te annuleren en de gelden die voor de festiviteiten waren uitgetrokken ter beschikking van de slachtoffers van de overstroming te stellen. TEL AVIV, 8-9. Israël heeft maan dag gewaarschuwd, dat er maatre gelen zullen worden getroffen tegen terroristische aanvallen op zijn lucht- en scheepvaartkantoren in het buitenland en dat degenen die voor dergelijke aanslagen verantwoorde lijk zijn, dc volle prijs voor hun ac ties zullen moeten betalen. Bankoverval in Ommen Kassier ernstig gewond OMMEN, 9-9. Om ongeveer half negen heden (dinsdag)morgen is een gewapende overval gepleegd op het bijkantoor van de Amro-bank in Ommen. Bij de overval is de 64-ja- rige waarnemend kassier H. Boeve uit Dedemsvaart, ernstig gewond ge raakt door een schot in zijn buik. De man is naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht. Voor zover nu bekend is de overval mislukt. De da ders zouden geen geld hebben kun nen bemachtigen. Felle brand in Hoogeveen HOOGEVEEN, 9-9. Heden dinsdag morgen om negen uur is aan dc Schutstraat in Hoogeveen een felle brand uitgebroken, die gepaard ging met hevige explosies, waardoor drie bedrijven zijn verwoest. Het vuur ontstond in het kantoor van de doe-het-zelf-garage „Lunen- borg", vermoedelijk door kortsluiting in een telmachine. Het vuur breidde zich enorm snel uit. Een aantal ge parkeerde auto's gingen verloren en enkele benzinepompen explodeerden. Het vuur sloeg over naar het confec- tie-atelier L. J. Boll, waarvan de 25 modinettes zich door dikke rookwol ken een weg naar buiten moesten zoeken, en naar een toonzaal van „Cedermeubel", die eveneens in vlammen opging. Volgens een voorlopige schatting bedraagt de schade bijna een miljoen gulden. De Hooggeveense brandweer bestrijdt het vuur met groot materi eel. Het blussingswerk duurt nog voort. Persoonlijke ongelukken heb ben zich, voor zover nu bekend, niet voorgedaan. EINDHOVEN, 8-9. Deze week gaan 600 van dc 1100 boerenleen banken van start met een nieuwe service, namelijk de boeking van vakantiereizen. De Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven heeft daarvoor al eerder in dit jaar deskundigen in dienst genomen. Daarnaast zyn rond zeshonderd bankemployés voor dit nieuwe werkterrein getraind. Dc beslissing om tot deze nieuwe dienstverlening te komen, werd begin 1968 al genomen. Na selectie werd hotelplan Internationale Reisorganisatie N.V. uitgenodigd tot intensieve samenwerking en daartoe bereid gevonden. Het resultaat van dc gezamenlijke voorbereidingen is, dat vanaf nu op 600 Boerenleenbanken onder meer geboekt kan worden op vakantiereizen per extra vliegtuig of lyndienstvlicgluig, met de trein Hotelplan-expres, per eigen auto-autoplan, evenals op dc huur van bungalows en appartementen in het buitenland, enzovoort. In incinoriain +10C (Van- een speciale medewerker) NOORDGOUWE, 8-9. Een man met een gróót liart. Trouw aan zyn idealen, waaronder dat van dc Vere niging Volksondcrvvys. Een man die in dc jaren 1965/1966 zich gedurende vyfticn maanden volledig heeft in gezet voor het totstandkomen van het Volksondcrvvijsbuitenccntrum te Noordgouwe. Deze grove lyncn 'tekenen 1'. J. Seel die op 1 september j.l. zyn ge zin, zyn vrienden en de Vereniging voor Openbaar Ondcrwys, op 58-ja- rigc leeftijd ontviel. Wijlen de heer Scel, adjudant-di rect cur van dc Gemeentelijke Dienst Hij was 15 Jaar lid van de Amster dam, stelde zijn vrije tijd vrijwel ge heel in dienst van zijn idealen, die allen betrekking hadden op hol kind. Hij was 15 jaar lid van de Amstet- damse Ouderraad voor het Openbaar Onderwijs; 10 jaar bestuurslid in het hoofdbestuur van de landelijke Vere niging De Nederlandse Ouderraad; sinds 1963 hoofdbestuurslid (vanaf 1964 algemeen penningmeester) van de Vereniging Volksonderwijs. De heer Seel was een van de eer sten, die de noodzaak van samen gaan van de verenigingen Volkson derwijs en Dc Nederlandse Ouder raad zag en ook in december 1968 gerealiseerd wist, mede als resultaat van eigen streven: per 1 januari 1969 vormen dc twee verenigingen voor noemd de „Vereniging voor Open baar Onderwijs (V.O.O.). Hem blijvend Ier ere is zijn onver moeibaar werken voor alles wal dc vereniging of eigenlijk liever gezegd het kind ten goede kwam. Jarenlang heeft hij in Amsterdam zorg gedra gen voor het Amsterdamse school- kind gedurende de vakantietijd. Vele van deze kinderen hadden wel vrij van school, doch zij kenden geen an dere vreugde dan het spelen in het drukke stadsgewoel. Later in het jaar 1966, kwam het Volksonderwijs-buitenccnlrum te Noordgouwe tot stand. Dit buiten- centrum. het „Mr. A. de Roos-Huis" geheten heeft hij letterlijk - natuur lijk met de hulpvaardigheid van de velen - uit de grond gestampt ter ge legenheid van het eeuwfeest van Volksonderwijs. Als consul van het „Mr. A. de Roos-Huis" heeft hij zich tol op hel moment dat hij ernstig ziek werd volledig gegeven voor dit buitencentrum. Dc naam van deze man, die zeven weken geleden zijn afscheidsbezoek aan Noordgouwe en met name aan het buitencentrum aldaar aflegde, zal onverbrekelijk met het „Mr. A. dc Roos-IIuis" verbonden blijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2