r. De relatie Moskou-Belgrado Brussel adviseerde gunstig over speciale denaturatieregeling Leven in Nederland opnieuw duurder VENSTER Nieuw Rembrandt- monument BLIK DOOR HET WERELD Prins Bernhard bezoekt herdenkingen Wat biedt de BEELDBUIS Schot in ilc tarwe AMSTERDAM. De firma Metz heeft de collectie voor de komende herfst en winter getoond. Op de foto een van de creaties, een crêpe-zijden jump suit, waarover een mouwloos jasje van brokaat wordt gedragen. Het ont werp is van Marianne David. DEN HAAG, 6-9. Zoals verleden week in zijn toespraak in een bijeen komst in Assen door de minister van landbouw en visserij, ir. I'. J. Lardi- nois, werd aangekondigd, heeft de Nederlandse delegatie in het be heerscomité voor granen, vorige week in Brussel bijeen, namens de Nederlandse bewindsman verzocht de maximale denaturatienorm voor schot in tarwe aanmerkelijk te ver ruimen. Dit vanwege 'het feiit dat bij de tarwe die in ons Isandi medio augus tus nog niet was geoogst ten gevolge van overmatige regenval, op grote schaal kienrng van de korrel was opgetreden. Begrip De Europese commissie heeft voor het Nederlandse verzoek alle begrip getoond en ze heeft het beheersco mité een ontwerpverordening voor- Vrijbuiters hebben het moeilijk - president Tito is daarvan een voor beeld. Hem valt thans het genoegen te beurt geciteerd te worden door de Prawda om zijn rede waarin hij waarschuwt voor aantasting van het socialisme in Joego-Slavië. En dat nadat heel Joego-Slavië één was in verbolgenheid juist op die Russen vanwege de inval van de Warschau- paktlanden in Tsjecho-Slowakije. Bovendien reist niet de eerste de beste in het Kremlin, Gromyko, naar Belgrado voor een vriendschappelij ke ontmoeting. Dit laatste is overi gens haast al weer een traditie: na de opstand in Hongarije van 1058 ging het haast net zo. Sinds Chroesjtsjef in 1955 de Rus sisch-Joegoslavische ruzie bijlegde met zijn verklaring dat ieder land zijn eigen weg naar het socialisme moest kiezen, zijn de relaties snel normaler geworden: men sprak weer met elkaar. Als gelijken dan. Voor Tito was dat in zekere zin ook een opluchting. Hij begon toen al te ervaren dat de vele contacten met het westen door toerisme, han del en economische hulp ook hun in directe ideële invloed hadden. Lang zaam maar zeker werd in menig op zicht de staatsteugel wat gevierd, wat zeker economisch niet eens zo slecht uitpakte. Het gevaar Maar het bleef niet bij de econo mie, vandaar Tito's rede onlangs waarin hij waarschuwde voor klas sevijanden, die het socialistische stelsel pogen te ondermijnen. Hij gewaagde er ook van dat het westen verwacht dat Joego-Slavië geleide lijk tot de parlementaire democratie naar westelijk begrip zal afglijden en daartegen moest de partij wat meer pal staan. Het gevaar dat Tito signaleert is niet zo gek groot, maar hij is voor zichtig genoeg om een verwatering van de communistische principes lie ver in de kiem te smoren. En dat kan eigenlijk alleen als de relatie met Rusland en zijn bondgenoten op zijn minst een beetje redelijk is. Immers: bij een gespannen relatie met het een hardere aanpak voor staande Rusland wordt ieder die iets dergelijks in Joego-Slavië bepleit haast automatisch ingedeeld in de categorie Sowjet-aanhangers waar mee men juist ruzie heeft. Ruzie met de Russen heeft het on gewenste bijgevolg dat de radicale communisten in eigen land aan gezag inboeten. Daarom heeft Tito als ver weer tegen westelijke invloeden een beetje redelijke relatie met Moskou nodig. Terugkeer naar de situatie toen hij zowel naar oost als naar west in isolement leefde lijkt niet mogelijk en ook niet wenselijk, wat In een kanaal in de Nijldelta is een veerboot omgeslagen. Naar ver luidt zijn vermoedelijk 35 mensen verdronken. De Dorpsstraat in Ellemeet, anno 1905. Wie dit dorp kent, zal direct zien, dat hier nogal wat veranderd is. gelegd die inderdaad een aanmer kelijke verruiming van de denatu- r:?vemtgelijkheden van deze tarwe inhoudt. De entwerpverordenig o- pent ie gelegenheid thans een de- naturatietoeslag te verstrekken op tarwe met ten hoog; te 50 pet schot en andere onzuiverheden. (De tot- dusver -geldende regeling voorziet in een denafeuratietoesiag voor tarwe met een maximale lien pet). Als onder de nieuwe verordening d:t percentage hoger dan tien komt te l igger:, wordt een korting van 0,36 gld/100 kg vier pet. sohot op de vol- Ldêge toeslag toegepast. De volledige toeslag varieert al naar gelang van de wijze van dena- turatie van 6,34 gld. tot 6,70 gld'100 kg- Het beheerscomite voor granen heeft -thans een gunstig advies over deze ontwerpverordening uitge bracht. De verordening behoeft nu nog goedkeuring van de Europese dat betreft heeft het land teveel baat gehad bij de betere betrekkingen met het westen. Brczjncw Omgekeerd hebben de Russen er ook belang bij dat ze zo geen vriend schappelijke dan toch vrijnormale banden hebben met Belgrado. Ook Moskou beseft dat ruzie met de Joe- goslaven betekent dat de hardere communistische lijn het moeilijk zal hebben zich te verweren tegen al wat meer westers-liberaal gezind is. Er zal niet altijd een Tito zijn die met zijn persoonlijk gezag de weeg schaal een beetje in balans kan brengen. En als Moskou iets vreest dan is het een afval van Joego-Sla vië van het communisme. Zeker nu Brezjnew zijn doctrine heeft gefor muleerd, waarin hij vaststelt dat so- cialistishe landen maar een beperkte soevereiniteit hebben: het socialisti sche blok met Moskou als eigenlijke arbiter voorop moet ingrijpen als ergens de basisprincipes gevaar lo pen. Vandaar Tsjecho-Slowakije. In het blok achter het ijzeren gordijn is zoiets trouivens nog vrij simpel. Maar als het in Joego-Slavië nu eens naar Moskouse opvattingen mis ging? Juist dat Breznjew-doctrine, dat eigenlijk terugneemt wat Chroesjt sjef in 1955 beloofde, zit de Joego- slaven wel dwars - ten tijde van de inval in Tsjecho-Slowakije waren ze ook maar zo vrij een beetje mobili- satie-achtige legeroefeningen te hou den, voor het geval dat. Maar toch is Gromyko weer welkom in Belgra do. Het is de curieuze vertoning van twee landen, twee politieke syste men ook ,die elkaar in het geheel niet mogen lijdenmaar zich niet kunnen permitteren elkaar te haten. AMSTERDAM, 6-9. - Amsterdam krijgt een nieuw beeld van Rem brandt, dat zal worden geplaatst aan de Amstel in Buitenveldert, tussen de Riekermolen en de voormalige uitspanning 't Kalfje. Het twee me ter hoge uil brons gegoten beeld, vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer H- M. Wezelaar, stelt de zeventiende eeuwse meester voor, terwijl hij knielend bezig is een landschapsschets te maken, uitkij kend over de Amstel. De stad Am sterdam krijgt het beeld aangeboden door het Genootschap Amsteloda- mum, het Prins Bernhardfonds en Bijenkorf Beheer N.V. Donderdag 25 september zal burgemeester Sarn- kalden het Rembrandtbeeld officieel namens het gemeentebestuur in ont vangst nemen. De plaats van het beeld is welbe wust gekozen, omdat Rembrandt, blijkens door hem gemaakte schetsen van het voormalige landhuis Kost- verloren, hier inderdaad moet heb ben gewerkt. commissie, alvorens zijn van kracht kan worden. De beslissing van de Europese commissie over de veror dening kan binnen enkele dagen worden tegemoet .gezien. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. B. en w. van Am sterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld een bedrag van een mil joen beschikbaar te stellen voor ver betering van het woon- en leefkli maat in de Jordaan en de Kinker- buurt. De toestanden op de open ter reinen en op de openbare weg in de Jordaan laten .aldus b. en w. in hun toelichting op het voorstel, zowel uit hygiënisch als uit esthetisch oogpunt veel te wensen over. DEN HAAG. Ruim drieduizend toeschouwers hebben in de Hout- rusthallen in Den Haag de wereld première bijgewoond van het nieu we programma van de Wiener Eis- revue, dat de titel „Cocktail" heeft meegekregen. Robert Stolz die voor deze revue een serie nieuwe compo sities had geschreven, was bij deze eerste uitvoering aanwezig. UTRECHT. De democratisch soci alistische studentenvereniging Poli- teia in Utrecht heeft in een naar Hanoi gestuurd telegram haar diepe uitdrukking van medeleven met de dood van president Ho Tsji Minh gegeven. „Het is een enorm verlies voor de communistische beweging. Laten we doorgaan met de strijd voor de revolutionaire idealen", al dus het telegram DEN HAAG. De regering is ak koord gegaan met een verhoging van de prijs voor melk en melkproduk- ten met een cent per liter met in gang van 7 september. De maximum prijs van melk in kartonverpakking en van alle melk en melkprodukten in kleinere maten dan Vz liter wordt, mede in verband met de noodzake lijke afronding op hele centen, niet verhoogd. UTRECHT. Tussen Rotterdam en Milaan gaat m.i.v. 29 september -da gelijks een 'tweede con tain ertrein rijden. Deze verdubbeling blijkt no dig om het stijgende containerver voer uiiit de Nederlandse havens op te vangen. AMSTERjDAM. Het gewestelijk arbeidsbureau in Amsterdam iheeft deze zomer bij diverse bij drij ven in de hoofdstad en omgeving 950 -scho lieren en studenten als vakantiewer- kers kunnen plaatsen. In totaal wa ren voor dit soort werk ca. 1500 aanvragen binnengekomen. ROTTERDAM. De directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Rotterdam is optimistisch over de herplaatsmgskansen van de ca. 450 personeelsleden van Stokvis, die als gevolg van een reorganisatie zullen worden -ontslagen. DEN HAAG. Zuid-Holland was in de afgelopen maand de enige pro vincie waar het aantal werkloze mannen een - zij het geringe - stij ging te zien gaf. Het 'aanbod- van mannelijk -personeel steeg in augus tus van rui-m 6.800 naar -bijna 7.000. Ook -het aantal vrouwelijke werk zoekenden nam 'toe met oiirca 200. ROTTERDAM. In Rotterdam wordt gewerkt aan een vakaopleiding voor metaalbewerksters. Een onderzoek bij de metaalsector heeft laten zien dat er belangstealling is voor vrou welijke metaalbewerksters. DEN HAAG. „De Nederlandse Vereniging ter Bevordering van Ihet Levens verzekeringswezen'' (NVBL), waarbij het merendeel van d-e Ne- derlanse Levensverzekehilngsmaat- sohappijen is aangesloten, 'bestu deert mogelijkheden om te komen tot wijzigingen in de premies voor levensverzekeringen. AMSTERDAM. In een leegstaande woning in de Grote Wittenburger- straat in Amsterdam zijn zes jeug dige buitenlanders - vier Engelsen, een Argentijn en een Deen - aan gehouden. Zij bleken in het bezit van naar schatting een pond marihuana. Omwonenden hadden geklaagd over luide muziek uit het huis, waarna de politie een onderzoek instelde. DINSDAG 9 SEPTEMBER. NEDL Na de avonturen rond het Braainstruikse Binnenpad volgt de wekelijkse actualiteitenrubriek voor de kerken „Kenmerk". De NCRV gaat dan verder met de qut» „Haal je kijkgeld terug", gepresenteerd door Leo Schmidt en Wim Wama. Na het journaal voor het laatst de herhaling van „De Glazen Stad". In dit deel zien we hoe Huib zijn jonge Duitse vrouw laat overkomen. Het verhaal krijgt tenslotte toch nog een verrassend happy end. De volgende uitzending is gew\jd aan de Unie collecte, die deze week in de protes tantse kerken wordt gehouden. Een deel van de opbrengst is bestemd voor de actie Riesi, waarvoor enkele jaren al grote geldsommen bijeen werden gebracht. De predikant Tul- lio Vinay is daarvan een ontwikke lingsplan begonnen op te stellen op Sicilië. Het ontstellend achterlijke en door de maffia geterroriseerde gebied put er een heel klein beetje hoop uit voor de toekomst. Om de actie te ondersteunen zijn Piet Pons en cameraman Jan Huyskens naar Sicilië gegaan om daar de onmen selijke toestanden te filmen. NED. II- Een hele NOS-avond, die begint met de jeugdserie Woobin- da", waarin dierenarts Stevens een weggelopen merrie gaat opsporen. Kervin wil dat ook doen, maar wordt overvallen door wilde honden. Een half uurtje „Scala" maakt de tijd tot acht uur vol. Na het journaal een aflevering van „Dubbelspion". Ditmaal is het de anders zo nuchtere Scotty die teveel aandacht heeft voor de vrouwen. Hij ontmoet een heel lief meisje en heeft niet door, dat de vijand van de verhouding probeert te profiteren. Van de Bel gische televisie neemt de NOS hier na de documentaire over, die Paul Vanhaerst maakte ter gelegenheid van de vierhonderdste sterfdag van de grote Vlaamse schilder Pieter Breughel. In verschillende landen werden opnamen gemaakt voor dit werkstuk, dat zal worden ingezon den voor de Prix d' Italia. In de se rie „Verbinding metook al een cultureel programma en wel een concert uit Helsinki. De pianist Gy- orgg Cziffra speelt samen met het Filharmonie orkest van de Finse radio de Symfonische Variaties van César Franck. Teleac geeft tenslotte nog wat informaties over de cursus Organiseren en leiding-geven. DINSDAG 9 SEPTEMBER. NED. I: Schooltelevisie: 10.45 Ver kennen en ontdekken; 11.10 De kerk in de samenleving van Indonesië; 11.35 Notre ville; 12.00 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Ken merk; 19.32 Haal je kijkgeld terug; 19.56' Sier; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; ?Azo Dè glazen stad; 21.30 Nieuwe hoop voor Sicilië; 22.20 Journaal. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Woobinda (kleur); 19.28 Scalaf 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Dubbelspion (kleur); 21.10 Documen taire Pieter Breughel (de oudere) (kleur); 22.10 Verbinding met Finland; 22.25 Cursusinformatie or ganiseren en leiding geven; 22.30 Journaal. „Consumpt ies taki ng" tijdens Vredesweek 1 UTRECHT, 6-9. Een groen jongeren gaat van 20 tot 27 september, tijdens de door het i1 Interkerkelijk Vredesberaad i1 georganiseerde vredesweek, op het Utrechtse Vredenburg in i' consumptiestaking. Ze zullen i1 zeven dagen lang niets anders I1 nuttigen dan water, brood en i' rietsuiker en met alle belang- 1 stellenden praten over de pro- 1 blemen van de arme landen, r Op het Vredenburg komt ook een kraampje met informatie materiaal en een permanent discussiecentrum. Terwijl er f- bovendien een ,vredesvuur' zal branden. Het gemeentebestuur heeft toestemming gegeven voor deze manifestatie. De niet door de vakbonden ge steunde staking bij de Fiat-fabrieken in Turijn is vrijdag beëindigd. DEN HAAG, 6-9. Het prijsindex cijfer van de gezinsconsumptie, zo als dit maandelijks door het Cen traal Bureau voor de Statistiek sa mengesteld wordt op basis 1964 100, steeg - na van juni op juli ge daald te zijn van 127,11 tot 126,0 - in augustus tot 126,7. Deze stijging werd in hoofdzaak veroorzaakt door het gedeeltelijk verdwijnen van het uitverkoopeffect, dat in de vorige maand in belang rijke mate bijdroeg tot een daling van het indexcijfer. Geboren te Ziérik'zèe: 22. Marinus Johannes, z. van J. v. d. Marei en J. Janszen (Ouwerkerk); Hëlmich Wil lem, z. van A. ten Klooster en A. Bos (Oosterland); Johanna Jacoba, d. van M. Dorst en N. v. Klinken (Nieu- werkerk). Overleden te Kortgene: 30. Thona Adriana Kraak, 17 jr. (Sirjansland). Gehuwd: 5. Johannes Adrie Ge braad, 20 jr. (Oostflakkee) en Jan netje Tannetje Bolle, 17 jr. (Ooster land); 8. Jan Hendrikse. 22 jr. (Zie- rikzee) en Adriana Wilhelmina de Bruine, 21 jr. (Oosterland); 15. Jan IJzelenberg, 22 jr. (Nieuwerkerk) en Martina Maria de Bruine, 20 jr. (Oosterland); 15. Adam v. d. Ploeg. 24 jr. (Rotterdam) en Krijntje Vane, 23 jr. (Nieuwerkerk. Vertrokken: 8. C. H. Bakker en gezin (Ouwerkerk) naar Assen; 15. K. Vane (Nieuwerkerk) naar Rotter dam 15. P. L. Sloutjesdijk (Ooster land) naar Rotterdam; 19. A. A. Cats (Nieuwerkerk) naar Vlissingen; 19. M. H. Dorst (Oosterland) naar Hil versum; 19. A. Geuze (Nieuwerkerk) naar Gouda; 25. C. E. Stoutjcsdijk (Nieuwerkerk) naar Domburg; 25. A. A. van Eeten en gezin (Nieuwerkerk) naar Westerschouwén; 28. I. Knijper (Ouwerkerk) naar Domburg. Ingekomen: 5. J. A. Gebraad (Oostflakkee) naar Oosterland: 1. .1. H. Hazclbag (Rockanje) naar Ouwer kerk; 8. J. Hendrikse (Zierikzce) naai Oosterland; 18. K. A. de Vlaam (Oud Beijerlnnd) naar Nieuwerkerk; 19. H. Paltynama (Alphen a.d. Rijn) naar Nieuwerkerk. Voor kleding en schoeisel steeg het indexcijfer in verband hiermede van 120,9 tot 125,1. Ook voor woningtex tiel werd een stijging waargenomen. Het indexcijfer voor voeding gaf een stijging te zien van 121,6 tot 122,0. Voor aardappelen .groenten en fruit liep het indexcijfer vrij sterk op. Daartegenover stonden prijsda lingen voor suiker, margarine en niet-alcoholhoudende dranken. Voorts werden nog dalingen gere gistreerd voor bloemen en tweede hands auto's terwijl de kappersta rieven een stijging te zien gaven. DODELIJKE ONGELUKKEN BUDEL. Het 9-jarige meisje C. J. Ph. Mennen uit Budel is om het le ven gekomen, toen zij vlak voor een naderende auto onverwacht de weg overstak. AXEL. Op de provinciale weg Axel-Terneuzen, ter hoogte van het buurtschap Margette is een perso nenauto, bestuurd door de 20-jarige mevr. Geeraras-Schepper, op een dwars over de weg staande vracht auto gereden. De bestuurster werd uit de auto geslingerd en overleed tor plaatse. NIEUW LEKKERLAND. De 24-ja- rige ongehuwde Eddie Buurma. af komstig uil Puttershoek. maakte een val van 150 meter uit de pas ge bouwde hoogspanningsmast te Nieuw Lekkerland, tengevolge waar van hij is overleden. BERG. De 22-jarige W. A. Bul- siink uit KiMer is bij een verkeers ongeval op de Wel'se weg tie Kflder om hot leven 'gekomen. De jongeman diè op do rijbaan stond werd aan gereden door een personenauto, die uitweek voor een tegemoetkomende auto. BIJ GELSIf O VËN. De 7-jarige Aavna II. II. Her wig uit Eijgclshoven is door een auto overreden, toen zij op dc Kommerveldlaan in haar woonplaats plotseling overstak. Hot kind was op slag dood. een oefening in tweeslachtigheid DEN HAAG, 5-9. Z. k. h. de prins der Nederlanden heeft het voorne men op zaterdag 13 september een ikrans ite leggen bij het monument voor de gevallenen op de vliegbasis Soes terb erg tier gelegenheid van het jaarlijkse congres van het vetera- nenilegioen Nederland. Op zondag 14 september zal de prins aanwezig zijn bij de herden- ikiing van de Limburgse gevallenen In ihet. verzet op de Cauiberg bij Val kenburg (L.). De prins opent maandag 15 sep tember het internationale „Congres of Aerospace Medicine'' in het Rai- congres centrum in Amsterdam. In de namiddag ontvangt prins Bom hard een igroep „Felllow of Aerospa- Gemeente Duivcland Burgerlijke stand en loop der bevolking over augustus Geboren: 2. Magdalina Pielernella, d. v. A. v. d. Hulle en W. B. de Glopper (Oosterland); 5. Cornelis Dirk,, z. van A. H. Koster en J. v. ria, d. van J. de Visser en M. de Vis- rit, d. van J. de Visser en M. de Vis ser (Sirjansland); 24. Maatje Maria, d. van D. J. de Jonge en M. G. de Bruine (Oosterland). ce Medicine" op het paleil Bosch". .Huig ten LAND- EN TUINBOUW Tijd voor grondonderzoek Of we willen of niet, de herfst is in aantocht. En dit betekent dat het hoogseizoen voor het nemen van grondmonsters voor bemestingson- derzoek weer voor de deur staat. Voor de tuinbouw, zoals boomgaar den, open tuingrond en siertuinen worden overwegend vastomlijnde vormen van onderzoek aangehouden. Voor de landbouw is dit niet het ge val. Het Bedrijfslaboratorium te Oosterbeek kent daarvoor het zoge naamde standaardonderzoek, een soort minimum-onderzoek op zuur graad, humus eventueel slib en fos faat en kali. De boer kan daarnaast ook onderzoek aanvragen op magne sium, natrium, koper, kobalt, borium enz. Vaak staat men daar op het moment niet bij stil, maar stand aardonderzoek is allerminst een vol ledig onderzoek. Degenen die er meer over willen weten wordt aan geraden om zich uitgebreid te laten voorlichten door de assistent in zijn gebied.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3