V 125 i V"R/ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerika bestudeert nieuw vredesinitiatief van Noord-Vietnam Ontvoerde Amerikaanse ambassadeur vrij Westduitse tarwe voor oost-Europa Belgische graanoogst mislukt Britse troepen in actie in Belfast Executies in Irak Vier mensen verbrand in personenwagen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE IMuoiulug JI sept cm her 1969 Nr. 20201 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand J 2,60. Losse nummers 20 cenl - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Afscheid bij gemeentewerken te Zierikzee WASHINGTON, 7-9. Noord-Viet- nam heeft een nieuw initiatief geno men in de vredesbesprekingen en de Verenigde Staten onderzoeken op het ogenblik of het oprecht is en de weg naar vrede in Vietnam kan effenen. Dit heeft de Amerikaanse vice-pre sident, Spiro Agnew, zondag gezegd in een vraaggesprek voor de tele visie. De vice-president wilde geen na dere bijzonderheden geven omdat de kwestie in een „bijzonder delicaat stadium" is. „Er gebeuren nieuwe dingen, dingen die ons zeer hoopvol stemmen", aldus Agnew die voorts zei dat de verwerping door Zuid- Vietnam van het bestand van drie dagen ter gelegenheid van de dood van president Ho Tsji Minh door de Vietcong niet al te ernstig moet wor den genomen. Hoewel Agnew het woord „hoop" gebruikte zei hij in antwoord op vragen dat van „werkelijk optimis me" nog geen sprake is, maar „er is beweging, een initiatief waar zo lang geen initiatieven zijn genomen". Hij wilde ook niet zeggen of het een ontwikkeling in de Parijse vre desbesprekingen is, of een verande ring in de toestand op het slagveld, bijvoorbeeld door een verdere ver mindering van de Noordvietnamese infiltratie in Zuid-Vietnam. Diplomatieke waarnemers menen dat de vice-president met zijn ver klaring de aandacht enigszins af leidt van de weigering door Saigon en Washington het Vietcong-bestand in acht te nemen. Eerder had men verwacht dat, hoewel geen regel rechte positieve reactie, de Zuid- Vietnamesé en Amerikaanse troepen opdracht zouden krijgen zich tijdens het bestand tot louter defensief op treden te beperken. De voormalige Amerikaanse dele gatieleider bij de Parijse besprekin- gen, Averell Harriman, uitte scherpe kritiek op de beslissing van Saigon. De Verenigde Staten zouden er voor hebben moeten zorgen dat president Ngoejen Van Thieu het bestand aan vaardde, zei hij in een vraaggesprek. PARIJS, 6-9. Naar men meent, heeft West-Duitsland 500.000 ton voedertarwe verkocht aan een Oost- Europees land, dit werd vernomen in graanhandelskringen in Parijs. Volgens deze kringen zal het graan waarschijnlijk naar Tsjechoslowakije gaan. Berichten, volgens welke voor de tarwe 1.02 a 1.04 dollar per sche pel is betaald, kon men niet beves tigen. Griekse regering RIO DE JANEIRO, 7-9. De ont voerde Amerikaanse ambassadeur in Brazilië, C. Burke Elbrick, is zondag avond in vrijheid gesteld en per taxi naar zijn ambtswoning teruggekeerd. 'De ambassadeur werd op 4 sep tember in Rio de Janeiro door Bra ziliaanse revoluti'omadren ontvoerd. Ambassadeur Burke Elbrick zag er bleek uit «teen hij uit dfe taxi stapte. Hij ging direct de woning binnen. De Amerikaanse zaakgelastigde Eet weten dat de gezondheidstoe stand van de ambassadeur uitste kend iis. Direct na zijn aankomst begon de Braziiliiaanse politie een grote op sporingsactie. Alle toegangswegen naar Rio zijn afgesloten en auto's BRUSSEL, 6-9. De Belgische Boe renbond heeft vrijdag de minister van landbouw om toepassing van noodmaatregelen gevraagd omdat de graanoogst dreigt te mislukken. De Boerenbond verwacht als gevolg van de zware regenval van de afgelopen weken de slechtste oogst sedert 1912. Vooral de provincie Limburg en de streek van Landen en Leuven zijn zwaar getroffen. Begin vorige week moest 60 procent van de zomertarwe nog worden binnengehaald. 30 tot 40 procent van de haver stond nog op het veld en moet volgens de Boeren bond als waardeloos worden be schouwd. GARMISCH-PARTENKIRCHEN. Slechts enkele meters onder de top van de Zugspitze, de hoogste berg in West-Duitsland, worden nieuw ont wikkelde ontvangstantennes op hun deugdelijkheid beproefd. De gecom pliceerde apparaten moeten ook tij dens de zwaarste storm blijven func tioneren, mogen dus niet van rich ting veranderen en niet op weers invloeden reageren. Op bijna 3000 meter hoogte heersen voor deze test bepaald ideale omstandigheden. Om vast ie stellen, of de antennes op de duur aan de eisen voldoen, wor den zij door experts voortdurend ge controleerd. Overeenkomstig hun waarnemingen corrigeert en verbe tert de producent eventueel de con structie. worden aangehouden en gecontro leerd. Ambassadeur Burke Elbrick zei later tegen Amerikaanse diplomaten 'dait hij «in een kale kamer van een vrij groot huis opgesloten heeft ge zeten. De kamer was drie bij vier meter groot. Hij wist niet in welk deel van Rio het huis lag. Zijn be- walkers hadden' hem sigaren gegeven en zijn overhemd gewassen. laat aantal gevangenen vrij ATHENE, 6-9. De Griekse rege ring heeft de vrijlating bekend ge maakt van 33 vrouwen, die sinds de militaire staatsgreep van april 1967 in de gevangenis zaten. De vrijlating geschiedde op aan beveling van een drie leden tellende commissie van rechters, die hun za ken nog eens hadden bekeken. BELFAST, 7-9. Britse soldaten hebben zondagmiddag traangasgra naten geschoten in een menigte van ongeveer 3000 joelende protestanten die zich een weg wilden forceren naar het Rooms-Katholieke stads deel. De betogers ruimden een wegver sperring van de soldaten op en slechts een dunne lijn militairen scheidden protestanten en Rooms- katholieken vain elkaar itoen zij .het vuur openden. Elders in de stad begeven andere groepen protestanten zich naar de Rooms-katholieke wijk. „Radio Oranje", een klandestiene protes tantse zender, roept de bevolking op zich aan te sluiten tegen de Rooms- katholieken. De Britse troepen dragen nu over al gasmaskex-s en op de daken bij be dreigde punten zijn mitrailleui'S in Advertentie. QUALITY FIRST - MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 BAGDAD, 8-9. Radio-Bagdad meldt dat er heden (maandagmorgen) in Irak drie mensen zijn terechtgesteld wegens spionage voor Israël en de Amerikaanse geheime dienst (CIA). Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend gemaakt. stelling gebracht. „Radio Vrij Belfast", een, eveneens» illegale, Rooms-katholieke zendei-, roept de Rooms-katholieken op naar Falls Road te gaan om hun wijk te verdedigen. Atleet omgekomen door koude WARRAGUL, 7-9. Geoffrey Watt, een 36-jarige Australische ilange afstan.dloper ils zondagmorgen dood gevroren gevonden op de hellingen van Mant Erica «in de omgeving van Wiarragul. Waitit was vrijdag de ber gen «ingetrokken om te trainen. Hij i>s daar verrast door een ihevige sneeuwstorm. Reddingsploegen von den hem zondagmorgen. Tien kinderen in Egypte verdronken CAIRO, 6-9. Tien kinderen zijn verdronken doordat de vrachtwagen waarin zij zaten in een kanaal in de Nijldelta terecht kwam. Dode gevallen bij schietpartij in Belfast BELFAST, 8-9. In Belfast is heden (maandagmorgen) een man doodge schoten aldus meldt de B.B.C. Een woordvoerder van de politie in Belfast wilde alleen maar zeggen dat er zich in een wijk waar hoofd zakelijk pi'otestanten wonen, een schietpartij heeft voorgedaan en dat hierbij gewonden zijn gevallen. Dif nummer bestaal uit 6 pagina's DEN BOSCH. Een groep Nederlandse kunstrijders en rijdsters heeft vorige week les gehad van de bekende coach Anton Gerschwiler, die ook Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel onder zijn hoede heeft gehad. Op de foto: Gerschwiler tijdens de training met mej. Truus Gerard. Fatale kettingbotsing NIJKERK, 7-9. Vier mensen zijn om het leven gekomen toen om kwart over acht de auto, waarin zij zaten tjjdens een gecompliceerde kettingbotsing in brand geraakte. Dat gebeurde op Rijksweg 28 onder de gemeente Nykerk. Bij dit ongeluk werd voorts één vrouw ernstig gewond. De auto waarin de vier slachtoffers zaten, werd van achteren aangex-eden tij dens een kettingbotsing. Een hevige steekvlam sloeg uit de auto die in een flits in lichtelaaie stond. Hoewel twee politiémannen uit Nijkei'k vrij- Mozaïekvloeren ontdekt MADRID, 6-9. In Alcazar de San Juan, een stad in de provincie Ciu- dad Real, 80 km. van Madrid zijn gaafbewaard gebleven veelkleurige mozaïekvloeren van een grote Ro meinse villa uit de tweede eeuw bloot gelegd. De vloeren waren ont dekt door arbeiders die een weg aan het herstellen waren. Zes gewonden bij botsing tnssen twee auto's SUSTEREN, 7-9. Bij een botsing tussen 2 personenauto's op de E-9 tussen Roermond en Sittand raakten zondagavond zes personen gewond, va«n wife twee ernstig. Hot omgeval gebeurde ten gevolge van een fou tieve passeermamoevre. Vijf gewon den zijn overgebracht maar het zie kenhuis in Sifftard, een gewonde is overgebi-acht naar het ziekenhuis in Roermond'. De (gewonden zijn allen tussen 'de 22 en 25 jaar en ze zijn afkomstig uit Weert, Leveroij, (drie) Roggel en Roermond. De enige niét-gewonde is de chauffeur van de auito die het omge val veroorzaakte. Ongeluk met dodelijke afloop op circuit van ZandvQort ZANDVOORT. 7-9. De 29-jarige Willem Seijsener uit Hiillegom is za terdagmiddag itijdiens de training voor de sterren/dag van de Konink lijke Nederlandse motorrijders op het circuit van Zandtvoort vei-onge- lukfc. De rijder sloeg :in het Scheivlak over de kop en werd niet ernstige verwondingen aan 'het hoofd over gebracht naar het Simt Elisabeth Gasthuis «iin Haarlem. Kort na aan komst in het ziekenhuis is de ren ner overleden. Oorzaak van het on geluk was het nemen van een bocht met te «hoge snelheid. wel direct ter plaatse waren, viel er aan blussen niet meer te denken. De namen van de vier doden zijn: H. J. Devas (54) en diens echtgenote E. H. Devas-Lang (54) en de heer en mevrouw H. Burgers, allen uit de Haarïemmermeerstraat in Amster dam. Doofstomme man mishandeld en beroofd VENLO, 7-9., Op de Maaskade te Venlo «is de 54-jarige doofstomme A. M. uit Venlo zaterdagnacht mis handeld en van zijn bezittingen be roofd. Even «na middernacht werd het slachtoffer op de Parade te Venlo aangesproken door een drietal jon gens, dile de man meetroonden naar de Maaskadë. Hier hebben ze hem overvallen en mishandeld en hem vervolgens van zijn twee gouden ze gelringen, een polshorloge en porte monnee beroofd. (Hét berooide slachtoffer was door .de mishandeling zodanig aan zijn hoofd gewond 'dat hij naar het zie kenhuis moest worden gebracht. Het spoor van de daders ontbreekt nog. Buitenlanders bekladden Nationaal monument AMSTERDAM, 6-9. Twee jeugdige buitenlanders, die het Nationaal Mo nument op de Dam in Amsterdam hebben beklad zyn door de politie gearresteerd en overgegeven aan de kinderpolitic. Zij zullen door de vreemdelingen dienst worden uitgeleid. Het zijn de 17-jarige Duitse galvaniseer G. J. P., die een pamflet met het portret van Ho Tsji Minh tegen de pyloon van het monument had geplakt en de even oude Fi-anse student B. B. M. die met rode verf het wooi-d victoiie op de pyloon had geschilderd. De stadsi-einiging heeft later het monu ment schoon gemaakt. Dondei'dag- middag had de politie ook reeds een kaïdon met het poi-ti-et van Ho bij het monument verwijderd. TEXEL. Een auto-ongeluk dat za terdagavond rond elf uur op de Postweg op Texel plaatsvond, heeft aan twee Duitse jongens het leven gekost. Het lijk van dr. James Pike, voor- malig bisschop van de Episcopaalse Kerk van San Fi'ancisco, is zondag gevonden op een rots bij de Dode Zee. De geest vormen is iets anders dan die te vullen. Rusti" weer Verwachting tot dinsdagavond: Di'oog en vrij zonnig weer; in de nacht en ochtend plaatselijk mist; overwegend zwakke wind en dezelfde tempei-atui'en als vandaag of iets ho gere. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 9. omsti'eeks Min.-tenrperatui-en maal. Max.-tempei-atui*en: van ongeveer nonnaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 pi'ocent. 9 sept. Zon op 6.04, onder 19.09. Maan op 2.58, onder 18.37. Nieuwe maan: 11 sept. te 20.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 sept. 1.52 v.m. 14.10 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 sept. 1.35 v.m. 14.03 n.m. Springtij: 14 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-9. Het K.N.M.I. meldt: Het zonnige weer gedurende het weekei'nlde werd veroorzaakt door een hegedrukgebied, dat zich van de Britse eilanden over onze omgeving tot Polen uitstrekte. De middagtemperaturen bereikten in ons 'land waarden van omstreeks negentien grad'en. Boven zui'd Europa en het weste lijk deel van de Middellandse Zee bevond zich een lagedrukgebied, dat vooral «in zuid Frankrijk plaatselijk rgen- en onweersbuien bracht. De as van het hogedrukgebied ver plaatst ziloh het komende etmaal on der «invloed van een depi'essie bij IJsland «in zuidelijke richting over ons land «naar het Alpengebied. Voor morgen wordt samenhangend hier mee droog en vrij zonnig weer ver wacht. Vannacht kan zich evenwel «in het binnenland hier en daar mist vor men. Jongen door ontploffing van mijn zwaar gewond GROESBEEK, 6-9. Bij een ontplof fing in het dorp Breedeweg te Groesbeek bij Nijmegen is zaterdag middag een 12-jai'ige jongen G. Z. dei'mate gewond, dat voor zijn leven woidt gevi-eesd. De knaap was in de tuin bij het ouderlijk huis bezig met een schop, toen een vi-eselijke klap volgde en een rookwolk opsteeg. Uit enkele restanten woidt vermoedt dat het een brisantbom beti'of. Bijna 25 jaar geleden was Gi'oesbeek het gi-ootste mijnenveld van Eui-opa. Sluiting fabriek wegens gebrek aan grondstoffen ZAANDAM, 6-9. Aan de 27 pel'- soneelsleden van de N.V. Exti-actie- fabriek Wittenbui'g in Zaandam is meegedeeld dat het bedrijf wordt ge sloten. De directie van het bedi'ijf dat deel uitmaakt van Jan Schoe- maker N.V. in Zaandam, heeft dit besluit moeten nemen dooixlat een belangiijke buitenlandse leverancier van grondstoffen is weggevallen. Exlractiefabi'iek Wittenburg houdt zich bezig met winning van cacao boter uit cacaoschilvei-s. Jan Schoe- maker N.V. bezit nog een tweede sooi'tgelijke fabriek „De Witte Klok" eveneens in Zaandam. UTRECHT. Bij het disti'ictsbui'eau voor de ai'beidsvooi-ziening in de provincie Utrecht staan op het ogen blik ruim vijftig werkzoekende klcu- terleidstei's ingeschreven. Het betx-eft hier voor het ovei-gi-ote deel meisjes die net hun opleiding hebben vol tooid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1