Inbreker met vakantie LEEUWENPARK BEEKSEBERGEN De opvolging van Ho Chi Minh Algemene ledenvergadering van „Het Groene Kruis" Dreischor DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG BLIK DOOR HET WERELD ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 5 september 1969 Nr. 20263 Regelingen in groter verhand zullen noodzakelijk Exploitatie badhuis gestaakt DKfciSt HOU. 3-9. Op vrijdag werd in Dreischor de Jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden van de plaatselijke Groene Kruisvereniging, die gezien het geringe aantal aanwe zige leden, zou kunnen doen vermoe den dat het een routine-vergadering zou worden. Door de voorzitter, dr. Braber werd reeds in zijn openingswoord gezegd dat er in het komende jaar waar schijnlijk belangrijke veranderingen i n het eMandelij ke Groene Kruis - wezen zouden plaats vinden. Zich baserende op het rapport van de commissie schaalvergroting voor Schouwen-DuLvelaind, bracht hij de noodzaak van samenwerking als volgt ter «tafel. Het uitvoeren van de oorspronke lijke taak is in de huidige vorm niet meer mogelijk. Met name op het ge bied van de wijkverpleging en de daarmee samenhangende financiële zaken, is de stem van de plaatselij ke verenigingen volkomen onderge schikt geworden aan die van de overheid. De hieraan verbonden kosten zijn de laatste jaren zo hard gestegen, dat het in de toekomst noodzakelijk zal worden de wijkver pleging nog effüceroter te regelen o.a. door het aanstellen van verpleeghul pen voor de eenvoudige werkzaam heden, hetgeen allemaal slechts in een 'groter verband geregeld zal kun nen worden. Bovendien is het nood zakelijk, willen de wijkverpleegsters kunnen profiteren van vacantie- en weekenclregeLiingen, en daar hebben zij recht op als ieder ander, zonder dat dilt ten koste gaat van dë patiën ten, centraal een regeling te treffen. Zljll Verder blijkt er aan de specifiek plaatselijke taken niet zo veel be hoefte meer te bestaan. Zo is ook per 1 jan. 1969 de exploitatie van het badhuis gestaakt, om de verheugen de reden dat er tegenwoordig veel meer sanitair dan vroeger bi de hui zen aanwezig is. Dit bleek o.a. ook uit het feit dat er naar het oordeel van de vergadering geen behoefte bestond om in het voormalige bad huis voortaan een wasserette te ves tigen. Ook zal het, aldus de voorzitter, in de toekomst steeds moeilijker worden om gegadigden voor het be stuur te vinden die bereid zijn zich geheel belangeloos in de steeds inge wikkelder en tijdrovender wordende administratie in te werken. Deze gedachtegangen werden dooi de vergadering begrepen en gedeeld, zodat werd besloten te streven naar een eilandelijk zo groot mogelijke vereniging. Een op initiatief van de burge meester voorgestelde samenvoeging van alie Groene Kruisverenigingen binnen de gemeente Brouwershaven was naar het oordeel van de verga dering slechts een zeer ttfdelijke op lossing en in de praktyk moeilijk te verwezenlijken, gezien de reeds be staande verplichtingen jegens de vereniging van Kerkwervc. Ondanks de geschetste ontwikke lingen bleek de vereniging in Drei schor nog bereid te zijn eensgezind zich offers "te getroosten en alle ver trouwen in het bestuur te stelen. De aftredende bestuursleden mevr. Van de Werve-van der Have en de heer J. L. Braber werden bij accla matie herkozen, terwijl de voorge stelde contributieverhoging tot f 16 per jaar (vorig jaar f 13) onmiddel lijk met algemene sternen werd aan vaard. Het hierboven reeds aangestipte probleem van de bestemming van 't leegstaande badhuis, kon nog niet opgelost worden. Besloten werd naar een oplossing te blijven zoeken, en het voorstel om het badhuis als rouwkamer te gaan gebruiken in overweging te nemen. DEN HAAG. Een jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest %en waarvan viej- maanden voorwaar delijk eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank. mr.J. M. Schampers, tegen de 27-jarige zi geunerkoning K. P. wegens flessen trekkerij. Advertentie Een goed idee voor morgen SAFARI tussen Hilvarenbeek en Tilburg Ncd. Ilcrv. Kerk Zierkzce: Grote kerk: 10 uur mevr. ds. T. C. C. Scholten-van Itterson, Driebergen. Gasthuiskerk: 10 uur ds. J. v. d. Schee (doopdienst), 7 uur ds. J. v. cl. Schee. Kerkwervc: 2 uur n.m. ds. De Wit, Renesse, 10 uur zondags school. Serooskerkc: 11 uur ds. Fa- ber, Ouwerkerk, 9.30 zondagsschool. Burgh: 10 uur ds. N. J. Flink. Haam stede: 10 uur ds. Huizing; 10.15 uur jeugdkerk; 7 uur ds. Huizing. Renes se: 11 uur ds. L. de Wit (H. Doop). Noordwellc: 9.30 ds. L. de Wit. Scha- rendyke: 10 uur ds. Van Woerden, Middelburg. Brouwershaven: 11 uur ds. Feunekes. Zonncmairc: 9.30 uur ds. J. Feunekes, 11 uur zondags school. Noordgouwc: 11 uur ds. G. F. Kelling, Biervliet. Dreischor: 9.30 uur ds. G. F. Kelling Biervliet. Ouwer kerk: 9.30 uur ds. I. Faber. Nicuwer- kerk: 10 uur ds. Kuin. Oostcrland: 10 uur ds. H. Ommering, 6 uur ds. W. Radstake, Rotterdam. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. Cuperus, Ede. Brui- nissc: 10 en 5 uur ds. P. Post. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur kand. F. N. Holtrop, Amsterdam (10 uur kinder- nevendienst). Haamstede: 10 en 5 uur ds. S. R. Smilde, Heerde. Scha- rendyke: 9.30 en 2.30 uur ds. Put. Brouwershaven: 10.30 en 3 uur ds. Keizer. Nieuwcrkerk: 9 uur ds. Kei zer, Brouwershaven, 5 uur ds. Poel man, Kamperland. Oostcrland: 10 uur gez. dienst met Nieuwerkerk, 6 uur ds. Bremmer, Bruinisse. Bruinis- se: 10 uur ds. Wentsel, Brouwersha ven, 4.45 uur ds. Torenvliet, A. J. Polder. Gcref. Kerken (Vrygemaakt) Brouwershaven: 9 en 7 uur ds. T. Dekker, Goes. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Verhage, Den Haag. Kcrkwerve: 10 en 6 uur kand. B. de Romph, Apeldoorn. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Op den Velde. Nieuwcrkerk: 10 uur lees dienst, 3 uur ds. Verhage. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwcrkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oostcrland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gcref. Gemeente in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwcrkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 cn 5 uur lees dienst. Oud-Gcrcformcerde Kerken Oostcrland: 9.30, 2 en 6 uur de heer A. van der Meer. Bruinisse: 10 en 5 uur de heer Schinkelshoek, H. I. Am bacht. Remonstrants Gcref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. J. Th. Mackenzie, Apeldoorn. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19 uur; zondag 8 cn 10 uur. Haamstede: zaterdag 19 uur, zondag 8.30, 10 en 19 uur. Renesse: zaterdag 19 uur, zondag 9.30 en 11 uur. Olympische Spelen groot verlies voor Mexico MEXICO STAD. 2-9. Volgen^ de laatste berekeningen hebben de O- lymp'sche Spelen, die vorig jaa.r in Mexico werden gehouden, dit Zuid- amerikaanse-land 2.198 miljoen pesos gekost (ongeveer 630 miljoen gulden) Dat is 283 miljoen pesos meer dan van te voren was geraamd. Stakende Curacaose mijnwerkers ontslagen WILLEMSTAD. 2-9. Dc directie van de mijnmaatschappij Curagao N.V. heeft de stakende werknemers van dit bedrijf op staande voet ont slagen. Zij baseert haar besluit op het feit, dat het merendeel van de stakers het werk niet had hervat cn dat zij met het ontslag handelt in overeenstemming met artikel 1615p van het Burgerlijk Wetboek. Politie met speurhonden, gehol pen door helikopters en vliegtuigen speuren in dc woestijn bij de Dode Zcc naar de voormalige Episcopaalse bisschop van Californië dr. James Pike, die al twee dagen wordt ver mist sedert zijn auto defect raakte aan de kust van de Dode Zee. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De driemaster Ame rigo Vespucci, opleidingsschip van de Italiaanse marine, zal van 5 tot 10 september een bezoek aan de ha ven van Amsterdam brengen. Het sohip staat onder com main d'o van ka- piiteiinnter-zee Albeiito Varanini en heeft een bemanning bestaande uit 216 adelborsten. COEVORDEN. De 63-jairige Joh. C. Blankenstij-n uit Maartensdijk, is in het Duitse stadje Ueisen bij Har de nberg verongelukt. Het ongeluk had plaats 'toen de 'automobilist op een kruising eerst voorrang wilde verlenen 'en plotseling doorreed, waardoor 'hij in botsing kwam met een andere auto. Hij overleed' enige uren na 'het ongeluk. AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam 'heeft naar aanlei ding van de 'hem toegezonden motie van de gemeenteraad van Putten, waarin gezegd werd dat als de "toe stand rond het nationale monument blijf zoals 'hij is, overwegen dient te worden de urn van Putten een ande re plaats 'te geven, besloten is deze motie uit Putten in de commissie voor openbare orde te bespreken. DEN HAAG. Hal bestuur van de Stichting Wiiesemthalfonds heeft zich in een schrijven tot de minister van justitie gewend om met klem te pro testeren tegen diens voornemen een voorstel 'tot wetswijziging in te die nen die het mogelijk moet maken de drie in Breda gevangen gehouden oorlogsmisdadigers voorwaardelij k in vrijheid te stellen met voorbijgaan van beslaande mogelijkheid grafie te verlenen. UTRECHT. Het verzachtende prijsbeleid, zoals minister De Block dat in de Tweede Kamercommissie van economische zaken 'heeft afge kondigd, acht 'het NKV billijk. De vakcentrale betreurt echter, dat de minister niet eerst 'het prijsindexcij fer van augustus, dat over enkele dagen bekend zal worden, heeft af gewacht. DEN HAAG. Met instemming heeft het bestuur van 'het landbouwschap het rapport „zuivel en hulp aan ont wikkelingslanden" aanvaard. Dit rapport ris uitgebracht door een com missie, ingesteld door het landbouw schap en het produktschap voor zui vel. AMSTERDAM. De Amsterdamse centrale recherche iheeft de laatste tijd nogal 'te kampen met diefstal bij expeditiebedrijven. Eind vorige week deed zich wel een zeer opmerkelijk geval voor. Donderdagavond werd in de Albert Cuypstraat een trailer gestolen geladen met kamerbreed tapijt in verschillende kleuren en maten. De waarde van dit tapijt is rond f 50.000. DEN HAAG. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid. dr. R. J .H. Kruïsdnga heeft op dracht verstrekt tot 't instellen van een onderzoek, naar 'het verband tus sen de stijgingstrend in de kosten van investeringen bij de bouw van ziekenhuizen, de toepassing van dc nieuwe vindingen der medische we tenschap cn de taak van het zieken huis in het betrokken verzorgings gebied. Vergeet niet na deze opwindendste safari van uw leven het ontspannings paradijs van de Beekse Bergen te bezoeken. PARIJS. Evenals in Nederland zal de film „The Battle of Brittain" ui frankrijk binnenkort in première yaan. Om de aandacht op deze film te vestigen heeft men op de Champs Elysees een model op halve grootte van een Spitfire geplaatst. Flitsen uit het buitenland BELGRADO. Op de tweede dag van zijn bezoek aan Belgrado heeft de Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromiko, woensdag een beroep gedaan op Zuid-Sldv-ië zijn plaats in „de broe derschap van de socialistische lan den" weer 'in te nemen „in de strijd tegen bet imperialisme". OSLO. Bijna 2,6 miljoen Noren gaan zondag en maandag a.s. naai de stembus om 150 nieuwe leden van het parlement (Storting) te kiezen. PORTSMOUTH. Op het jaarlijkse congres van heit Britse vakverbond Tuc zijn stemmen opgegaan tegen de plannen voor een tunnel onder het Kanaal tussen Engeland en Frank rijk. WILKES-BARRE. Pennsylvania. Rechter Bronrinski te Wilkes-Barre in Pennsylvania heeft een bezwaar schrift van de ouders van secreta resse Jo Kopechne verworpen, waar in deze zich keren tegen een lijk schouwing van hun dochter. SHANNON. De "temperamentvolle 22-jarige vrouwelijke Noord-Ierse politicus Bernadebte Devlin heeft haar reis door de Verenigde Staten om geld bijeen te brengen voor de slachtoffers van de recente on Lusten in Ulster, afgebroken en is in Ier land teruggekeerd. BEIROET CAIRO. Duizenden mensen hebben in Tripoli gedemon streerd voor het nieuwe revolutio naire bewind dat maandag in Libië de macht heeft overgenomen. ACCRA. De voorzitter van de Na tionale Bevrijdingsraad van Ghana, b r i'g ad e- gen er aal Akwasi Afrifa, heeft dr. Kofi Busia beëdigd als pre mier van Ghana. De partij voor vooruitgang van dr. Busia, een hoog leraar in de sociologie, 'heeft bij de algemene verkiezingen 104 van de 140 zetels in de Nationale vergade ring veroverd. CAIRO. De kleine topconferentie in Cairo is geëindigd. In een commu niqué dat is ondertekend door de staatshoofden van Egypte, Syrië, ko rt i'ng Hoessein van Jordanië en de haakse vice-premier wordt gezegd dat op de conferentie „de maatrege len zijn genomen die noodzakelijk zijn vcor alile besproken vraagstuk ken." PANMOENDJOM. Amerika is be reid excuus te maken vcor de aan- wezighcd van een helicopter boven Noord-Korea. generaal-majoor Ar thur Adams 'heeft Noord-Korea la ten weten dat dit zal worden gedaan tegelijk met de vrijlating van de drie bemanningsleden van de neergescho ten helicopter. In de schriftelijke verklaring aan Noord-Korea zal staan, aldus de generaal, dait het toe stel een militaire opdracht uitvoerde en verdwaald 'is. SAIGON. De Zuidvietnamese pre sident Ngoeyen van Thieu heeft ver klaard dait hij niet van plan is op het vredesgesprek in Parijs meer con cessies aan de communisten te doen. NEW YORK. De. Libanese afge vaardigde 'bij de Verenigde Naties, Yahya Manmassani, heeft in een brief aart de voorzitter van de Vei ligheidsraad Israel beschuldigd van het bombarderen met napalm van dorpen in Zuid-Libanon eerder van daag. De Israëlische vliegtuigen zou den de dorpelingen voorts met boordvvapens hebben beschoten. Bij het sterfbed van Ho Chi Minh kan de wereld zich afvragen wie de bijna tachtigjarige leider van de Noordvietnamese republiek zal op volgen. Wie dat ook wordt, het zal nooit een'figuur zijn wiens naam zo'n magische klank in de wereld heeft als die van Ho. Waarbij men overigens moet bedenken dat die re putatie van Ho buiten Vietnam er voornamelijk een is die hij zelf niet verlangde en die zijn volk maar wei nig interesseerde. Voor Ho was maar één ding be langrijk: de bevrijding van zijn land - en dan wel heel zijn land, het zui den inbegrepen - zoals Ho voor de Vietnamezen alleen belangrijk was als de man die aan het eind van zijn Leven dat ideaal ook vrijwel heeft verwezenlijkt, ook al heeft hij daar voor strijd moeten leveren legen een half miljoen soldaten van de Ver. Staten. Dit nationalisme is voor Ho en de Vietnamezen hét belangrijkste, het communisme kwam en komt op de tweede plaats, als een toevallige po litieke keuze. De verering die hem in dat opzicht te beurt viel in het bui tenland was er voornamelijk een die voortsproot uit het feit dat Ho ook succes had in een strijd waarbij hij alles tegen had: een 'meer romanti sche dan politieke bewondering. In ieder geval hebben de jongeren die \n revolittionaire buien zijn naam scanderend over de straat laten schallen maar iveinig te maken met zijn idealen. Eén lijn Dat ideaal was vrijheid voor zijn land, waarmee hij aansloot bij een diep in het bewustzijn der Vietna mezen levend besef. Hij begon te vechten toen de Japanners het land bezetten en de Franse kolonisatoren verdreven. Ho vocht toen ook niet voor de Fransen, maar voor de Viet namezen. En de organisatie waarop hij voortbouwde was er een die een historische faam had in het bevech ten van de Chinezen, ook een tijd lang bezetters van Vietnam. Na de Japanners waren de terug kerende Fransen zijn vijanden en toen die beslissend verslagen waren bij Dien Bien Phoe in 1953, zette hij de strijd aan de conferentietafel en op het slagveld voort om na het noorden ook het zuiden te bevrijden, want naar zijn mening wus de Zuid vietnamese republiek er niet een die wortelde in het bewustzijn van de Vietnamezen. In zijn strijd aanvaardde Ho de steun van Rusland, van China en van wie maar wilde helpen. Maar hij werd niemands marionet. Hij hield zich zelfs angstvallig haast buiten de communistische wereldbeweging, pu bliceerde amper iets van theoreti sche betekenis, mengde zich niet in tegenstellingen zoals die tussen Mos kou en Peking ontstonden. Niet al leen omdat partij kiezen in zulke za ken hem steun kon kosten, maar hij wenste zijn energie alleen te beste den aan Vietnamese zaken. En die zaken gaan na zijn dood ongetwijfeld gewoon door; hij deed zijn naam, die wijsgewordene bete kent, eer aan door voortreffelijke medewerkers te kiezen, die even verbeten als hij slechts één doel voor ogen hebben. Of Tran Van Dong no minaal zijn opvolger wordt, of Le Doean, of generaal Ciap, maakt wei nig uit .In \eder geval niet voor de Zuidvietnamezen en voor de Ameri kanen. SPORT KORFBAL All-Ready start in winter competitie Zuid-West Voor ATI-Ready begint a.s. zater dag de wintercompetitie in de nieu we afdeliing Zuid-West. De rood zwarten krijgen al iin hun eerste wedstrijd een 'totaal vreemde tegen stander te bekampen en wel Atlas I. De Zierikzeeënaren zullen hiervoor naar Rithem moeten trekken want het betreft een uitwedstrijd. Of schoon Aiil-Ready voorlopig niet op volle sterkte aan kan treden (om overbekende redenen) moet het toch wel mogelijk zijn om de helft van de inzet in Walcheren weg te halen. All-Ready II gaat het in de 3e klasse A eveneens met een uitwed strijd proberen wanlt de tweelingen gaan (bij On do II An Sint-Laurens op bezoek. Een uitslag is hier moei lijk te voorspellen. Beide wedstrij den beginnen om half vier. KERKNIEUWS Ned. Hervormde Kerk Predikantsplaatsen vervuld Door de komst van ds. P. Post als hervormd predikant naar Bruinisse zijn alle hervormde predikantsplaat sen op ons eiland die vervuld kun nen worden weer bezet. De predi kantsplaatsen Kerkwerve-Seroosker- ke en Brouwershaven, die enige ja ren geleden nog een eigen predikant hadden, zullen voorlopig geen pre dikant beroepen. Waarschijnlijk zal in de nabije toekomst Brouwersha ven en Zonnemaire één kerkelijke gemeente worden. Het godsdienstonderwijs op de openbare scholen, vorig jaar twist punt, dat veel stof deed opwaaien in de eilandelijke kerkelijke kring, wordt overal weer gegeven door de hervormde predikanten. Voor het seizoen 1968-'69 waren diverse an dere krachten als catecheet inge schakeld. Fusie zendingsscholen LUNTEREN, 2-9. De Gereformeer de Synode is akkoord gegaan met een voorstel itot fusie van de Her vormde Zendingshogeschool in Oegst- geest en het Gereformeerd Zendings- semimarie te Baarn. Wel maakt de synode het voorbehoud dat over de vorm van de 'integratie nog nader beslist zal worden zodra de plannen daarvoor uitgewerkt zijn. Reeds eer der gaf de Hervormde Synode haar goedkeuring aan deze fusie. Waarschuwing van de Paus CASTEL GANDOLFO, 3-9. Paus Paulus heeft vandaag een waarschu wing gegeven aan katholieken, die voortgaan met hun uitdagingen aan het gezag van hun bisschoppen en zei dat deze katholieken „zich wel eens bui'l'en de kerk gesloten" kon den vinden. Waarnemers op het Va- tioaan geloofden dait deze waarschu wing in het bijzonder gericht was tegen rebellerende priesters en leken van de Isolotto parochie van Floren ce, die onlangs een poging tot ver zoening van hun plaatselijke aarts bisschop 'hebben afgewezen. FEUILLETON door B. J. fen Wesepe Sjaak .is zo vriendelijk. Als hij in z'n goeie doen is, kan hij bijzonder beminnelijk zijn. En zijn humeur stijgt weer enkele graden. De opper zit achter z'n bureau. Sjaak kemt hem van enkele uren ge leden. A'l's hij over de drempel is, draait hij zich om en zegt tegen de politieman: „Doe de deur nu maar dicht, 'aan die kant." En hij wijst naar de buitenkant. De deur gaat dicht. Intussen knikt Tail vriendelijk naar dé man achter het bureau. „Niet gedacht, hè? Dat u me zo gauw terug zou zien." „Gaat u zitten, meneer Tal. 't Komt mooi uilt, dat u er bent. We waren net van plan een boodschap te sturen naar uw vakantiehuisje." Sjaak zakt neer. De stoel protes teert krakend onder het gewicht, dat hij ploit'sellg moet houden. „Da's effe aardig." zegt Sjaak getroffen. „Waren er bloemen bij? Sigaretten ben ik ook tevreden mee. Als zoen offer zeker?" De opper heeifit op diit ogenblik geen greintje gevoel voor humor, want ook hij 'heeft maar 'ternauwer nood drie uurtjes geslapen. Welis waar is Amsterdam tevreden met de vangst van de verdwenen juwelen. a1 Is het dan niet allies. Maar ze wil len een proces-verbaal van de hele affaire en dal moet vandaag nog weg. Met de 'arrestant. En de buit. Hoe eerder de zaak voor Heidenrijk rond >i's des te 'beter. Dan kan hij het verder wat kalmer aan dloen. „Vannacht is er iemand' gearres teerd, die een zak met juwelen bij zich had. Weet u. waar deze juwelen vandaan kwamen?" „Als u me gaal vertelen, dat ze van de slager hiér aan de overkant gestolen zijn. zal ik zo vrij zijn u niet le geloven", antwoordt Tal kalmpjes. De opper besluit deze joke te ne geren. „Wel eens gehoord van juwe lier Venekam in Amsterdam?" Sjaak kniilkt. „Als rasechte Mo- kummer (ken ik dié zaak. I'k liep als kind er ad langs ad's ik naar school ging." De ander kijkt de bezoeker scherp aan. „Die zijn daar ruim drie jaar geleden -tijdens een inbraak ont vreemd," verduidelijkt hij met ver heffing van stem. Tal verblikt noch verbloost. Wer kelijk? En helemaal dn Heid'enrij'k te recht gekomen? Mooi sukses voor de veldwachterij hier. vindt u niet?" De opper houdt niet van grappige mensen tegenover hem. Met zijn hand wijzend op een blad papier voor zich, vervolgt hij: „Ik heb van nacht korntakt gehad met Amster dam, meneer Tal. Over de telex heb ik uw waslijst je gehad. Ziieit er nogal indrukwenkkend' uit, niet? Als iLaat- site veroordeling noteer ik hier 2Vz jaar wegens inbraak. Heel toevallig bij juwelier Venekam. En heel toe vallig (is de built nooit 'terecht geko men. Wait weet u daarop 'te antwoor den, meneer Tal?" Sjaak is helemaal niet overdon derd, integendeel. Dat een dergelijk gesprek hem te wachten stond, heeft hij idli'e nacht, nadat bekend werd. dat er een arrestant was, terstond begrepen. En daarom heeft hij- zijn prevelementje klaar. Zonder iets van zijn gemoedstoe stand 'te ilaten merken, als zijn weer vraag: „Als ik het vannacht goed begrepen heb, meneer, is er iemand gearresteerd; nietwaar? Zijnde in het bezit van een zak met juwelen." „Hoe weet u, dat het een zak was?" Sjaak lacht val en luiddruchtig. „Man, bent u het dorp nog ndtet in geweest? Heel Heidenrijk weet het al te vertellen. Een plastic zak met juwelen, opgegraven ergens in het bos. En gewoonlijk heb ik m'n oren niet dicht." „Inderdaad hebben we een arres tant. Maar hij ontkent." Minste, wat-de doen kan," mees muilt Sjaak. „Haal 'm hier en vraag 'm. of-de mij kent. Als ik dan zo no dig de inbreker moet zijn, zal die snuiter mij moeten kennen, niet? Hoe zou hij anders zo precies weten waar dli'e glasies verborgen lagen?" ,.U zou ze hier verborgen kunnen hebben meneer Tal. Tussen de in braak en uw arrestatie verliepen vier dagen, waarin elke politieman im Amsterdam dag en nacht naar u uitgekeken heeft. U had' zodoende vi'er da'gen en drie nachten de tijd om op uw gemak een goede schuil plaats -te zoeken. Bijvoorbeeld in Hei- demrijk. Om na uw invrijheidstelling hierheen met vakantie te gaan om tijdens uw vakantie beschermd door 't nachtelijk duister de buit op te graven en ze ergens van de hand te doen tegen baar geld. Hoe vondt. u dilt verhaaltje?" Tal grinnikt. „Niet slecht. Moet u op papier zetten en naar een mop- penblaadje sturen. Misschien zien ze er brood in. Maar mij krijgt u er inliet mee op de kast. Veel te mooi weer. Maar uw fantasie is geweldig. U stijgt twee meter in m'n achting. Nooit verwacht, dat -in een dorp als Heidenrijk zoveel intelligentie te vinden zou zijn onder de veldwach ters. U zit hier helemaal niet op uw plaats, meneer. Waarom soïdliciteert u niet eens naar Mokum? Daar kun nen ze zulke deducerende en combi nerende denkmachines goed gebrui ken (Wordt vervolgd) k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7