AGENDA Bijeenkomst provineiale werkgroep „Vredesweek" te Zierikzee IN LIBIË ZOU WORDEN GEVOCHTEN Veel doden bij overstromingen in El Salvador DIPODE DONKERE DWERG ONZE PUZZELRUBRIEK Noodzakelijke verandering geen kwestie van kunnen maar van willen ZIERIKZEE, 5-9. Er was donder dagavond niet veel belangstelling voor het onderwerp „Welvaart en armoede in de wereld". Dit thema voor de interkerkelijke vredesweek (21 tot 28 september) stond centraal op de in het R.K. Parochiecentrum te Zierikzee belegde bijeenkomst, ge organiseerd door de provinciale werkgroep vredesweek van de Zeeuwse contactgroep Jeugd en Oe cumene ter voorbereiding van de vredesweek. „Toch hebben we het gevoel dat de belangstelling voor de vredesweek groeiende is", aldus de voorzitter van de werkgroep, de heer D. E. Hiensch, die de avond inleidde. De opkomst op de vorig jaar belegde bijeenkomst was nog geringer en de kleine toe name heeft de werkgroep doen be sluiten om met het beleggen van dergelijke bijeenkomsten door te gaan. De heer Hiensch ging dieper in op de bedoeling van de vredesweek. Hij benadrukte de verhouding arme en rijke landen en de mogelijkheden om deze problemen tot een oplossing te brengen. De problemen zijn van economische aard. Het is daarom dat de bekende Nederlandse econoom prof. dr. J. Tinbergen dit jaar co- voorzitter van het Interkerkelijk Vredesberaad is. Prof. Tinbergen houdt zich nl. vooral bezig met deze materie: wat moet er veranderen in de structuren van onze wereld (de wetten, de handelsregelingen,, de verdeling van de taken) willen we in staat zijn de tegenstelling tussen rijk en arm te overbruggen. De ar me landen leveren de grondstoffen de huiden, de katoen, het ijzererts, bauxiet, cacaobonen, koffie enz. De rijken maken daar dan in fabrieken eindprodukten van die in onze sa menleving onontbeerlijk zijn. Zo zijn de taken momenteel in de wereld verdeeld. Om daar verandering in te bren gen is geen kwestie van kunnen maar van willen van de zijde van de rijken. De bereidheid om de struc turen te veranderen, om zo te komen tot een spreiding van de welvaart over de gehele wereld. De mogelijk heden zyn er: economen over de ge hele wereld kunnen dat aantonen. „Homo Homini" Vertoond werd de discussiefilm „Homo Homini" (De mens voor de andere mens). Hierin werd het pro bleem vlijmscherp aan de orde ge steld. De mens, met al zijn techniek, kan vele moeilijkheden tot een op lossing brengen. Wanneer de proble men van intermenselijke aaj-d zijn, staan we machteloos: daar hebben we onze computers niet op ingesteld. De film werd in opdracht van de wereldraad der kerken vervaardigd in de studio's van de Tsjechische fil mer Jiri Trnka. De film was aanlei ding tot enige discussie. Een tweede filmstrook behandelde het thema van de vredesweek. De film is bedoeld voor vertoning en bespreking in jeugdclubs, op scholen e.d. De aan wezigen konden bovendien kennis nemen van een groot aantal brochu- BEIROET, LONDEN, 4-9. „Het Li bische revolutionaire commando oe fent volledig gezag uit in alle delen van de Libische republiek en krygt een ongekende steun van het volk", heeft het officiële Libische persbu reau donderdag meegedeeld. Bepaalde Arabische radiostations hebben gemeld dat eenheden van het Libische leger woensdagavond Benghazi waren binnengetrokken „op bevel van de revolutionaire raad". In deze berichten wordt niet Voor 30 jaar 3 SCHARENDIJKE. Opgericht is een vereniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer voor Elker- zee-Scharendijke, 24 leden traden toe. De contributie werd bepaald op minimum 1 per jaar. SIRJANSLAND. Zaterdagavond werd hier een serenade gebracht aan de gekozen raadsleden. Dit bracht heel wat volk op de been, zowel van het dorp als elders. OUWERKERK. De polder „Vier Bannen van Duiveland" leenden een bedrag van 20.000 voor wegver- betering bij de Boerenleenbanken te Nieuwerkerk en Ouwerkerk (voor ieder de helft) tegen 3 pet. rente. BROUWERSHAVEN. In het open baar xverd verkocht de korenmolen met schuur, erf en weiland te Brou wershaven, totaal 13.13 aren voor f 1465. ZIERIKZEE. De kantonrechter te Middelburg veroordeelde C. R. uil Zierikzee tot 4 boete, subs. 4 da gen hechtenis wegens het gebruiken van een hondenkar zonder de voor schriften omtrent de bespanning e.d. in acht te nemen. ZIERIKZEE .Het Oranjebiljet, be treffende de vóór-mobilisatie, aan geplakt aan het stadhuis, werd gis teravond gelezen en herlezen. Blijk baar nam men er zonder opwinding kennis van, alleen politiseerde men in groepjes over de te verwachten gebeurtenissen. ZIERIKZEE. Bij het schoolplein in de Nieuwstraat wordt een bus be vestigd waarin kranten en tijdschrif ten kunnen worden gedeponeerd voor de gemobiliseerden, ZIERIKZEE. De minister van so ciale zaken heeft de gemeentebestu ren schriftelijk meegedeeld in het al gemeen bereid te zijn goed te keu ren dat de werklozenzorg wordt be trokken bij het maken van schuil- loopgraven voor de burgerbevolking. res, tijdschriften en boeken die han delden over de problemen waarvoor de ontwikkelingslanden zich gesteld zien. Provinciale manifestatie Tijdens de Vredesweek zal in Goes een provinciale manifestatie worden gehouden op zaterdag 27 september in de Ambachtsschool. Het program ma zal onder andere omvatten een inleiding door drs. J. Pronk over welvaart en armoede, discussie 'en een avondprogramma, dat meer ge richt is op de jonge deelnemers, met onder andere een cabaret van Freek de Jonge uit Amsterdam, spelgroep van de rijkskweekschool en zanger Dimitri van Toren. Woestijnstammen trouw aan koning ld ris? gesproken van /gevechten in Bengha zi. In, Londen zijn berichten binnen gekomen dat in bepaald'e delen van Libië is (gevochten. Radio Tripoli zou a het bericht over de bezetting van Benghazi verscheidene oproe pen gedaan hebben -tot dokters, zie kenhuispersoneel, legerofficieren en pilloten cm hun pesten onmiddellijk in ite nemen. Deze oproepen werden verscheidene malen herhaald. De Britse pers schrijft dat er 'ten zuiden van Benghazi zou zijn gevochten. De stammen iin de woestijn zijn volgens- deze kranten trouw gebleven aan koning Id'ris. Wait de kerning betreft heeft de Griekse ambassadeur iin Libië latten weten dat diens verblijf in Griekenland „beperklt zal blijven tot de noramile activiteit van ieder een diie in Griekenland! woonit." Bouwvakker getroffen door vallende lift HILVERSUM. 4-9. Een 26-jarige bouwvakker J. van der Plets uit Hil versum is donderdagmorgen op een bouwwerk in Bussum door een val lende lift dodelijk getroffen. Vier bouwvakkers van het bedrijf N.V. A. Slokker uit Huizen waren bezig de bouwlift op een bouwterrein in Bus sum te verplaatsen, toen het ge vaarte plotseling kantelde. De man nen renden weg, maar een van de omstanders, de heer van der Plas, liep op de lift toe, mogelijk om in te grijpen. Hij werd door het vallend gevaarte getroffen en was op slag dood. Daling werkloosheid in augustus DEN HAAG, 4-9. Aan het eind van augustus 1969 waren 32.500 mannen zonder werk. Dit aantal komt over een met 1,1 pet. van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking. Een maand geleden waren 34.800 mannen werkloos, zodat sindsdien een daling is opgetreden van 2.300. Een jaar ge leden waren 45.900 mannen zonder werk. Het aantal werkloze mannen is dus in vergelijking met een jaar geleden gedaald met 13.400, aldus het maandoverzicht van het minis terie van sociale zaken en volksge zondheid. PARIJS. De voornaamste onder handelaar van Hanoi in Parys, Xoe- an Thoey, heeft donderdag gezegd dat het overlyden van president Ho Tsji Minh geen verandering in de Noordvietnamese binnenlandse poli tiek zal brengen. Veel kinderen hebben op deze wereld niets of te weinig te eten. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Dinteloord: A. Steke lenburg, Lexmond; door de gen. sy node tot predikant voor b.w. (gees telijke verzorging krijgsmacht): J. J. Tigchelaar, laatstelijk zend.' pred., woonachtig te Ede. Ger. Kerken Beroepen te Vlaardingen: drs. H. Th. van Reenen, Londen (Engeland); te Winsum-Obergum: J. van Eijk, Soesterberg; te Marrum: K. Hoog- steen, Boerakker. Bedankt voor Aalten: W. Haver kamp, Aalsmeer. Joodse kerkgenoot- schappen tegen vrijlating oorlogsmisdadigers AMSTERDAM, 4-9. De drie Jood se kerkgenootschappen hebben aan de minister van justitie een brief gestuurd waarin zij de minister met klem ontraden de indiening te be vorderen van een wetsontwerp, waardoor de mogelijkheid van voor waardelijke invrijheidstelling ook kan worden toegepast op hen die een dan worden toegepast op de drie nog levenslange gevangenisstraf onder gaan. De desbetreffende bepaling zou in de gevangenis van Breda verblij vende oorlogsmisdadigers, die aan vankelijk tot de doodstraf zijn ver oordeeld, doch welke straf later bij wijze van gratieëring in levenslange gevangenisstraf is omgezet, aldus de brief. DODELIJKE ONGELUKKEN EMMELOORD De 24-jarige H. K W. Meijer uit Veendam is bij een verkeersongeluk onder Markenesse (Noord-Oostpolder) om het leven gekomen. Op een kruising kwam hij meit zijn bestelauto in botsing met een personenwagen, die hem geen voorrang verleende. DWINGELO. Op een voorrangs kruising in de gemeente Dwingelo verleende de bestuurder van een personenauto geen voorrang aan een volkswagenbusje: De 73-jarige heer L. Lahuis uit Steenwijk. kwam bij de botsing om het leven, terwijl drie anderen verwondingen opliepen. VERWOUDE. Bij een frontale botsing op een stille weg in Verwou- de is de 30-jarige H. van der Velde uit Parrega om het leven gekomen. De heer Van der Velde raakte door neg niet opgehelderde ooi-zaak op de linker weghelft om vervolgens in bot sing te komen met een tegemoetko mende auto. De bestuurder van deze au!?, alsmede de twee inzittenden bleven ongedeerd. MAARSBERGEN'. Vrijdagmorgen vroeg "s de 23-jarige J. J. Gerritsen uit Amerongen met zijn auto in Maarsbergen met hcge snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gereden. De man was opslag dood. ETTEN LEUR. Op de Hilsebaan in Etten-Leur is de zesendertig jarige J. A. C. Koremans om het leven ge komen. Met zijn auto reed hij door onopgehelderde oorzaak achter op de aanhangwagen van een traktor. De bestuurder daarvan werd licht ge wond. ROTTERDAM. Bij een verkeers ongeluk op de Delftseweg in Rot terdam 'i's donderdag de 6-jarige Emy van Heunen uit de Maasstad om het leven gekomen. Het kind was van achter een geparkeerd slaande auto de weg opgelopen, waarna zij werd aangereden door een personenauto. DOMBURG. De vijftienjarige Jo hannes Vos uit Oostkapelle (gem. Domburg) is donderdagmorgen om elf uur van de laadbak van een vrachtauto gevallen. Hij werd daar bij zodanig gewond dat hij later op de dag is overleden. Een en ander gebeurde in zijn woonplaats. WIJHE. Tijdens 'het lossen van beltonnen duikers bij de werkzaam heden van. ihet waterschap Salland in de gemeente Wijhe is de 37-jarige heer J. 'Kroes ui«t Wanneperveen bekneld geraakt .tussen een duikel en een achteruit rijdende auto. Hij overleed iter plaatse aan de opgelo pen inwendige kneuzingen. DWINGELO. De 73-jarige heer L. Lahuis uii't Dwingelo is. in zijn woonplaats verongelukt. De auto, waarin bij meereed kwam op de Drift -Esweg in botsing met een busje. Kort na het ongeluk overleed de heer Lahuis aan de opgelopen verwondingen in het ziekenhuis te Hoög'eveen. Ambassadeur V.S. in Brazilië ontvoerd WASHINGTON, 4-9. De ambassa deur van de Verenigde Staten in Rio de Janeiro, Charles B. Elbrick, is donderdag ontvoerd terwijl hij in zijn auto door de Braziliaanse hoofd stad reed. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Op weg naar de ambassade werd de auto van Elbrick door een groep mannen aangehouden, die de chauf feur dwongen naar een heuvel te rij den, waar zij de ambassadeur met chloroform bedwelmden en hem in hun eigen auto wegvoerden. De politie en militairen hebben een grootscheepse drijfjacht op de ontvoerders ingezet. SAN SALVADOR, 5-9. Meer dan honderd mensen hebben de dood ge vonden bij plotselinge overstromin gen, die veroorzaakt werden door de orkaan „Francelia" in het oostelijke deel van de republiek El Salvador. De „Rio Lempa" in het bijzonder heeft grote schade aangericht door overstroming van landbouwgebieden langs haar oevers waarbij boeren woningen zijn weggevaagd. 21. „Gallash!" schreeuwde Dipo. „Mannen van Akbar! Hier is Dipo! En hier zijn ook Dipo's vrienden! Kijk uit dat ge niet de verkeerden doodt!" De dwerg had geen ogenblik later moe ten zijn. want een der mannen van Akbar, zoals hij ze genoemd had, had reeds zijn lans opgeheven om een einde aan Aram's leven te maken, doch toen hij die woorden hoorde, liet hij verbaasd zijn wapen zak ken en Aram voegde hem toe: „Ge hoort het! Ik ben één van Dipo's vrienden! Ge ziet toch dat ik gevangen ben, dat mijn handen gebonden zijn? Snij liever mijn touwen door, zodat ik mijn vrienden kan bijstaan!" Weer klonk Dipo's stem boven het strijd rumoer uit en de soldaat aarzelde niet lan ger. Met een vlugge beweging sneed hij Aram's boeien door en verdween toen haastig om Dipo te zoeken. Aram's eerste werk was naar Presto uit te kijken. De strijd was bijna gestreden. Hun bewakers waren voor een deel buiten gevecht gesteld en zij die nog niet gewond waren, waren op de vlucht geslagen en werden achtervolgd door de aanvallers. Zoekend strompelde Aram rond en in eens slaakte hij een wanhoopskreet. Daar lag Presto, zijn trouwe schildknaap, bewe gingloos, met gesloten ogen! Vollooiil KAl-complex kostte zestig miljoen AMSTERDAM, 4-9. Wanneer za terdag 13 september de commissaris der koningin in de provincie Noord- IIolland, mr. F. J. Kranenburg, de nieuwe Amstelhal bij de RAI ge opend zal hebben, heeft het RAI- complex de voltooiing bereikt. In totaal heeft de bouw van dit tentoonstellings- en congrescentrum dan ongeveer zestig miljoen gulden gekost, terwijl bij de eerste bespre kingen met de gemeente in de jaren '50 werd uitgegaan van een project van. zeven miljoen gulden Hoezeer de bouwkosten sindsdien echter zijn gestegen, blijkt o.m. uit het feit, dat de nieuwe Amstelhal alleen al 18 miljoen heeft gekost. Mati door lied wel ining overleden ROTTERDAM, 4-9. De 33-jarige BiazTaanse matroos T. Fereira is dender dag 'tn hot Rotterdamse Dijk- z'igle^ekenhu s overleden, nadat hij in een tank van het Noorse ms. „Ga zelle" door achtergebleven gassen bedwelmd was goraakt. Tegen de voorschriften in was de matroos ;n de tank afgedaald, waar uit kort te voren 450 kubieke meter vloeibaar gas was gepompt. Toen hij vermist werd1, ging de 2e stuurman van de Gazelle op zoek. Hij vond de main bewusteloos in de tank liggen. Bulgarije erkent Libië SOFIA. 5-9. Na Oost-Duitsland en de Sowjet-Un/e heeft nu ook Bul garije, ais derde communistisch land het nieuwe regiem in Libië erkent. De Westduitse regering vindt het zonder toestemming nemen van een transplantaat uit een dode gerecht vaardigd wanneer met de transplan tatie de gezondheid of het leven van een ander mens behouden kan wor den. Dit standpunt heeft de West- Duitse regering meegedeeld in een antwoord op vragen van een liberaal parlementslid. Vrijdag S september Zierikzee Huis van Nassau, 800 uur, bijeen komst Ned. Padvindsters Gilde, ai- deling Zierikzee. Mondragon - 8 uur, fotoclub „Delta- Folo". Reuesse 7.30 uur, concert „Luetor et Emergo" Geen soos-ledenvergadering op za terdag 6 september maar op maan dag 8 september. Zaterdag 6 september Westenschouwen Strandt rap, 10 uur, excursie Jeugd- vogelwacht. Schuddebeurs Heesterlust, ingang, 2 uur, excursie Jeud vogel wacht. Zondag 7 september De Lichtboei, 7 uur, lezing over Is raël. Advertentie. POEDER-CREME- OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED De rechtse nationale partij van Duitsland - de N.P.D. - heeft in alle 248 kiesdistricten kandidaten gesteld voor de algemene verkiezingen van 28 september in de Bondsrepubliek. Dit is woensdag meegedeeld door de Westduitse kiesraad. Onder'de vele inzendingen van de ze week was een groot aantal geheel foutloze oplossingen. In verband hiermee werden de prijzen dus weer verloot, waarbij de eerste prijs be stemd werd voor: de heer H. G. MERLE. Lange St. Janstraat 6, ZIERIKZEE De tweede prijs gaat naai de heer A. VAN BEVEREN, Mulockstraat 6, ZIERIKZEE De oplossing van de puzzel luidt: Horizontaal: 1. kletsmajoor; 10. toe 11. hoCra; 12. vijg; 14. ho; 15. ik; 17. sla; 18. He; 19. O.L.; 21. paradox; 24. Germaan; 27. eg; 28. rekel; 30. Medan 31. te; 32. dek; 34. Nero; 35. ezel; 36. keg; 37. elan; 39. ree; 40. dal; 41. mare; 42. bel; 44. steeg; 46. ton; 47. eigen; 48. karaf; 50. nek; 51. kopek; 55. per; 57. ader; 59. bak; 60. gat; 62. list; 64. pet; 65. code; 66. erom; 68. Epe; 69. Ob; 70. pater; 71 .liter; 73. al; 74. kaliber; 77. gerecht; 79. t.o.; 80. Ir.; 81. aak; 83. Mr.; 84. ei; 85. Fin; 87. Miami; 89. iel;. 91. Neder lander. Verticaal: 1. K.O.; 2. Leiden; 3. T.H.; 4. S.O.S.; 5. melk; 6. ara; 7. ja; 8 .overal; 9. rij; 10. tor; 13k Goa; 14. hagel; 16. koker; 18. Hedel; 20. later; 21. pedel; 22. ar; 23. xeres; 24. gezag; 25. m.n.; 26. negen; 29. loei; 30. mede 33. kabinet; 36. kanarie; 38. neger; 41. morel; 43. Lek; 45. esp; 46. tap; 49. kapok; 51. kader; 52. oker; 53. egel; 54. karig; 56. stelt; 58. debat; 59. boter; 61. totem; 63. spahi; 65. cabine; 67. merrie; 70. pi; 72. re; 75. lof; 76. vaal; 78. cel; 81. air; 82. K. M.A.; 86. in; 87. me; 88. in; 90. er. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luüdit als volgt: Horizontaal: 1. armoedig, schraal; 6. nachtleger in de open lucht; 11. gulhartig; 13. ulevel van gebrande suiker; 15 .vast merk dat het vaar water aanwijst; 16. god van de don der (Germaanse mythologie); 18. krijgsmacht; 20. voedsel; 21. dik- vloeibare, suikerhoudende massa, die bij de suikerbereiding overblijft; 23. berucht Romeinse keizer; 24. voer tuig; 25. niet grof; 26. tot en met (aflc.); 28. jong v.e. schaap; 29. land bouwwerktuig; 30. duivenhok; 31. vinkachtige vogel; 33. van weinig verstand getuigend; 35. chemisch symbool; 36. bergkloof; 38. kleur; 40. plaats in 't Gooi; 42. zelfkant van linnen; 43. vogelprodukt; 44. Amster dams peil (afk.)46. ingezet stuk; 47. niet dikwijls; 48. deel van zeker kledingstuk; 49. door, met (Latijn); 50. loofboom; 52. sint (afk.)53. be lemmering (figuurlijk); 55. tapijtach tige stof; 57. fijn gebak; 60. opschrift; v.e. boek; 62 .titel (afk.); 63. vlaag van eigenzinnigheid; 65. dikke'pap; 66. rolrond half bont voor dames; 67. schuifbak; 68. sterk ijzerhoudende' grond; 70. van aanzienlijke li chaamsomvang; 72. modegek; 73. scheepslype uit vroegere jaren; 74. paar, tweetal; 76. orgelpijp met lip- werk; 79. walkant langs een vaar water of haven; 80. vuurwapen met lange loop; 82. technisch hulpmiddel ten dienste van de scheepvaart; 83. dier met slurfachtige snuit; 84. tak van sport; 86. middagvoorstelling; 88. kweking (van vruchten enz.); 89. bloedgever (pseudo-Latijn). Verticaal: 1. kaartspel; 2. ruimte die dienst doet om brood te bakken; 3. orgaan v.e. vis; 4. en andere (al'k.) 5. vreemde titel; 6. scheur; 7. titel (afk.); 8 .tuimeling; 9. slotwoord van gebeden; 10. flesvormig hout van zeker spel; 11. kort zwaard; 12. ple zier, pret; 13. oogholte; 14. vrouwe lijk beroep; 15. drinkgereedschap: 17. geaardheid van mensen; 19. ver haal van aanzienlijke omvang; 21. lengte- en afstandsmaat; 22. plechti ge verklaring; 25. Europeaan; 27. in- sekteneter; 30. roofdier; 31. titel (afk.); 32. muzieknoot; 34. tropische ziekte; 37. draadvormig deeltje van enige stof; 38. eerste melk v.e. koe na het kalven; 39. voorzetsel; 41. zichzelf voortstuwend projectiel; 43. plaats aan de spoorweg Utrecht- Arnhem; 45. geluid waarmee men iemands aandacht probeert te trek ken; 49. grove, wollige spanrupsvlin- der; 51. verbinding van koolstof met metaal; 54. zangwijs; 55. gebouwtje waar tijdschriften enz. worden ver kocht; 56. inhoudsmaat; 58. aan boord (afk.); 59. file; 60. voorzetsel; 61. biersoort; 64. waterkoud; 66. danspartij; 69 .appelsoort; 71. fijnste schildpad; 72. eenheid van elektri sche capaciteit; 73. zeerover, vrijbui ter; 75. bioscooprang; 77. kerkelijke straf; 78 .oude vochtmaat; 79. rank vaartuigje; 81. uitdrukking van ont kenning; 83. metaal; 85. laatstleden (afk.); 87. tegenover (afk.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2