anders dan andere Inbreker met vakantie VRIJBRIEF VOOR PIRATEN BLIK DOOR HET WERELD constante kwaliteit VENSTER Wat biedt de BEELDBUIS? Binnenkort versoepeling van prijsbeleid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 september 1969 Nr. 20262 caballero Toneelspeelster en TV-actrice Petra Laseur 25 stuks f 1.75 EEN Ed. LAURENS PRODUKT Het kapen van een Amerikaanse Boeing is voor het Volksfront voor de bevrijding van Palestina P.F.L.P. een reden zich trots op de borst te kloppen, al is intussen wel duidelijk geworden dat de onderneming eigen lijk een flop is geweest, het ging er om een belangrijke Israëli in handen te krijgen, naar men vermoedt de ex-stafchef, thans ambassadeur in Washington Jitzjak Rabin die echter in een ander toestel zat, van El Al uiteraard. Om de zaak nog wat te laten lij ken verklaarde het volksf ront nu dat deze luchtpiraterij een inleiding is van de strijd tegen Amerika, dat im mers zoveel steun aan Israël geeft. Waarbij men er maar niet over na moet denken dat Trans World Air lines nu niet bepaald identiek is met de regering in Washington. En ook niet of deze daad nu wel erg geschikt is om de Amerikanase regering of de bevolking van de Ver. Staten op eens achter de idealen van het Volksfront te krijgen. De Syrische regering boft nog enigszins door de flop van het Volks front. Wat immers zou ze hebben moeten doen als inderdaad Rabin aan boord was geweest? Hem een voudig arresteren en voor een ge recht dagen? Dat is wat het Volks front verlangd zou hebben en er zou een storm van protest zijn opgegaan als de autoriteiten in Damascus het niet gedaan zouden hebben. Een storm die de regeerders daar, fel als ze zijn, niet graag te verduren had den gekregen. Slaaf Zelfs nu al wacht men vergeefs op een officiële veroordeling, van de ka per# door de Syrische overheid. Ze durft die niet best aan, omdat de guerrillabeweging nu eenmaal de pu blieke sympathie heeft, zozeer dat de regeringen daar meer en meer de slaaf dreigen te worden van Volks front, El Fatah en dergelijke organi saties. Naar men mag aannemen zullen de beide resterende Israëliërs onder de passagiers wel weer vrij gelaten worden nadat men lang ge noeg gewacht heeft om de emoties daarover zo gering mogelijk te hou- DEN HAAG, 3-9. Op korte termen is een „versoepeling" van het prijs beleid te verwachten. Dit valt af te leiden uit het antwoord van minis ter De B|ock (economische zaken) op vragen van het CHU-kamerlid drs. D. F. van der Mei over de gevolgen van het prijsbeleid voor de bedrijfs resultaten in de metaal- en electro- technische industrie. Uit het antwoord blijkt voorts, dat uit de sectoren metaal- en electro- technische industrie tot en met 22 augustus j.l. van 133 ondernemingen verzoeken werden ontvangen tot ontheffing van het verbod, gesteld in artikel 2 van de prijzenbeschikking goederen en diensten 1969. Van 32 ondernemingen werd het verzoek in gewilligd door middel van een be schikking krachtens artikel 2 of 3 van de prijzenwet, voor een drietal ondernemingen werd het verzoek niet ingewilligd. Door 51 ondernemingen werd tot nu toe niet gereageerd op het verzoek GEMEENTE MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand over augustus Geboren: 6. Neeltje Apolonia, dochter vain H. Viergever en J. M. Oosse, Kerkwerve, Duivendij kseweg 1; 13. Gert Jan Marcus, zoon van P. D. Kramer en S. de Looff, Eülemeet, Burg. d'e Bnuijns/traat 25; 27. Anna Fi'etemela Johanna, dochter van L. M. Smaüheer en J. Sinke, Scharen- dijike, Florisweg 5. Gehuwd: 11. J. C. M. van die Sande oud 31 jaar (Brouwershaven) en L. Kristelijn, oud 20 jaar (MiiddJen- schouwen). den. Zo is het indertijd ook gegaan toen een El Al-vliegtuig naar Alge rije werd ontvoerd. Intussen is de lijst wel lang aan het worden .Deze twee kaperijen, be schieting van vliegtuigen in Athene en Zürich. Bomaanslag op het kan toor van de Israëlische Z.l.M.-rederij in Londen. En nog zo het een en an der. Voor de Volksfrontleiders met aan het hoofd George Habash (die tussen haakjes geen moslim is, maar grieks-orthodox zodat men kan zien dat nationalisme een minstens zo grote rol speelt als de religie) is de zaak moreel duidelijk: guerilla be tekent dat alles is geoorloofd. Het is als het ware een verplaatsing van de oorlog en wel naar een terrein waar niet als in de Sinaï-woestijn bij voorbeeld de Israëli's een vernieti gende slag kunnen winnen. En waar aan ook de Ver. Naties geen eind kunnen maken. Onzindelijk Dat de oplossing van de echte problemen er geen stap nader door komt is voor hen niet terzake doend: als het de Israëli's maar last bezorgt. En als anderen er ook last van heb ben, moeten ze maar druk op Israël uitoefenen opdat de aanleiding tot de geurrilla-activiteiten overbodig wordt, bijvoorbeeld door alle ver overd gebied te ontruimen Het is een onzindelijke strijdme- thode die slechts gevoerd kan wor den door de onwil of het onvermo gen van de Arabische staten om er een eind aan te maken. Vermoede lijk is het niet eens onwil. Syrië en Jordanië hebben beide al eens Abash in de cel geworpen omdat zijn acti viteiten maar Israëlische vergeldin gen uitlokten waarop de regeringen niet gesteld waren. Maar zijn eigen aanhang bevrijdde hem en hij is weer danig actief, zoals nu blijkt, zonder dat Damascus of Amman of Cairo er iets tegen doen. En men kan nog grovere dingen verwachten: als Abash op zijn ma nier al de Arabische regeringen op de knieën krijgt waarom zou hij dan ook niet hopen op die manier de Is raëlische te laten buigen? om nadere inlichtingen, terwijl 41 ondernemingen bereid bleken de op korte termijn verwachte versoepeling van het prijsbeleid te willen afwach ten. Van zes ondernemingen zijn de verzoeken nog in behandeling. Mi nister De Block zegt, dat hem geen cijfermatige gegevens bekend zijn over de invloed van het gevoerde prijsbeleid op de bedrijfsresultaten in de betrokken sector. Hij noemt het voor de hand liggend dat bij een aantal ondernemingen een zekere verkrapping van de winstmarges zal zijn opgetreden; in het algemeen hebben de gestegen inkoopprijzen van deze sector op korte termijn niet tot betalingsmoeilijkheden geleid. Gemeente Bruinisse Burgerlijke stand over augustus Geboren5. Paulina Franciscus d. vain Mania J. van Poppel, (rijdende bevolking)7. Astrid d. van Aart Timmer en Maria Dirua' Dorst; 27. Jaco Abraham Manmus z. van Ma- ninus Klaas Oosterboer en Saartje Maaltha Heijboer. Gehuwd: 15. Gerhard Ohnistiaan van der Kevie 22 j. j.m. en Hëlene Caltharina van der Weetle; 15. Mari-' mis Frans de Oude 22 j. j.m. en Jan- ny Ina van der "Wierf 19 jaar jjd. Overleden: 5. Adniaan Hürdes 88 j. weduwnaar van Elizabeth de Waal; 17. Johannes d'e Jonge 67 j. echtge noot van Cornelia de Koning; 24. Anthonie Machiel JumeLat 58 jaar echtgenoot van Adriaantje de Ronde 27, Johannes Machiel Oitte 86 jaar echtgenoot van. Aaltje Boogert. BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE Geboren: 26 aug. Helmich Willem, zoon van Albert ten Klooster en Aaltje Bos, wonende te Duiveland; 25. Franciscus Cornells Petrus, zoon van Adrianus Cornells Petrus Kra mer en Wilhelmina Maria de Groot, wonende te Zierikzee; 28. Franciscus, zoon van Cornells Vermedrssen en Maria van den Doel, wonende te Zie rikzee; 28. Johanna Jaooba, dochter van Maris Dorst en Neeltje van Klinken, wonende te Duiveland; 29. Adriiaantje Maria, dochter van Engel van de Sande en Jobma Maria Be velander, wonende te Zierikzee; 1 sept Pieter Jan zoon van Marinus van Langeraad en Gerarda Jobje Larooij, wanende te Middenschou- wen. Gehuwd: 27 aug. Leonard-us Leij- dekker, oud 22 jaar, wonende te Vlissingen en Antonia Maria Regina Lucia Vermunt, oud 22 jaar, wonen de te ZieiHikzee; 29. Gerrit Jacob van Maanen, oud 22 jaar, wonende te Oostburg en Cornelia Beliia de Regt oud 22 jaar, wonende te Zierikzee; 29. Cornelis Adriaan Oostdijk, oud 22 jaar, wonende te Haamstede en Ja co ba Clazina Verloo, oud 20 jaar, wanende ite Zierikzee; 29. Cornelis van Felius, oud 23 jaar, wonende te Noordgouwe en Dineke van Dijke, oud 22 jaar, wonende te Zierikzee; 30. Piet Hein Kolkman, oud 28 jaar, wonende te Leiden en Levina Mar- garetha van de Velde, oud 25 jaar, wonende te Zierikzee. Overleden: 27. Johannes Machiel Gtte, oud 86 jaar, echtgenoot van Aaltje Elizabeth Boogert, wonende te Bruinisse; 28. Gerrit van.' Prooij- en, oud 83 jaar, gehuwd geweest met Aria Baam, wonende te Zierikzee; 28. Mairinus van der Werf, oud 85 jaar, gehuwd geweest met Mijntje de Wait, wanende te Brouwershaven. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Drachten (toez.) A. J. Hollander te Gieten; te Souburg J. Bezemer te Augustiinusga; te Hol- landscheveld J. Bos te Lunteren. Aangenomen naar Heiloo (toez) A C. van Dam ite Zwijndirecht Bedankt voor Ouddorp J. P. Ver- kade te Nieuwe Tonge. Gerief. Keuken Aangenomen naar Nd'euwerkerk aan den IJssel C. J. van der Drift te Berkél. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Gapelie aan die IJssel T. Dekker te Goes; te Emmeloord B. de Vos te Ten Boer. Bedankt voor Houwerzijl en voor Leens K. D. van Dijk te Terneuzen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Zeist P. Monkoop te Kampen. DE SPORTTOTO DEN HAAG, 3-9. Sporttoto num mer vier van het 'afgelopen week einde heeft de deelnemers kennelijk niet al te veel moeilijkheden opge leverd. De voorlopige cijfers zijn: Eerste prijs: 19 meldingen twieeide prijs: 220 derde prijs: 3000 Wiser de prijs: 4200 VRIJDAG 5 SEPTEMBER. NED. I. Een kleurig programma van de NCRV. Van zeven tot acht nl. beelden van de opbouw van het Aalsmeerse bloemencorso. Fred Be- navente en Ruud Keers gingen mee bouwen en maakten er natuurlijk iets geks en iets moois van. Na het journaal eerst de actualiteitenrubriek „Hier en Nu" en vervolgens het tweede deel van de.nieuwe bewer king van „De Glazen Stad" door Willy van Hemert. Een oud bekend programma komt vervolgens terug. Het is „Farce Majeure", de satire van Alexander Pola, Fred Benavente, Ted de Braak, Henk van der Horst en Jan Fïllikes. Tenslotte nog „Jonge mensen tekenen in de tijd" van Han Baartmans en Gepko Roggeveen. NED. II. De AVRO opent met de populaire serie „Julia". Ze poeiert een bezoeker voor haar baas af, maar als die later tot hem doordringt blijkt hij een belangrijke relatie te zijn. Na het nieuws voorlopig voor de laatste keer de Dean Martin show. Dean ontvangt enkele bekende gas ten, zoals bv. zijn eigen zoon, die met een paar vrienden een bandje heeft gevormd. Verder de zanger Tony Bennet, de komiek Bow New- heart en de zangeres Florence Hen derson. We blijven nog in Amerika om te zien hoe het in High Chapar- rall gaat. Ditmaal is het Victoria die in moeilijkheden komt. Daarna kun nen we nog kijken naar een afleve ring van „Avro's Televizier". ZATERDAG 6 SEPTEMBER. NED. I. Een middagprogramma van de VARA letterlijk voor jong en oud. „Dagje Ouder" brengt weer re cepten en gymnastiek, nieuwtjes en raadgevingen. Daarna een show van Cliff Richard, het tieneridool dat in Schotland een Montreux-uitzending maakte. Tenslotte voor de kleintjes nog een Tsjechisch tekenfilmpje over een klein meisje in een post kantoor. Het voorprogramma is ge heel voor de ferme jongens van Gill Favor, oftewel „Rawhide". Hoofd persoon in deze aflevering is een oude Ierse bokser die een grafsteen wil plaatsen op het graf van zijn zoon. Het journaal is wat korter dan gewoonlijk want al om kwart over acht begint in Stuttgart - waar de tweejaarlijkse Duitse televisieten toonstelling wordt gehouden - de Rudi Carrellshow, die de VARA wil overnemen. Onder regie van zijn vaste compagnon kijkt Rudi terug op de vakantie. Gasten zijn de Tsje chische zanger Kar.el Gott, de Wie ner Sangerknaben, de Deense zan geres Gitte, een duur variété-num mer en onze eigen Bueno de Mes- quita. Aansluitend aan deze show een aflevering van „Achter het Nieuws" en ter afsluiting van de avond het derde en vierde deel van „De Eilandbewoners" van August Strindberg. Hoe het afloopt tussen Carlsson en de zoon vaivmevr. Flod zullen we pas over ruim een week weten als de laatste drie delen wor den uitgezonden. NED. II. Na „Scala" besteedt de KRO een half uurtje aan het jubile um van de Hoofdstadoperette. We krijgen flitsen te zien van de jubile- umvoorstélling van „Die Zirkusprin- zessin" en horen verder de jubile- renden vertellen. Na het journaal de tweede aflevering van de monster documentaire van Marga van Kerk- laan Wie zijn toch die mensen". Wat zijn de bronnen van onze cultuur, zou men ook kunnen zeggen. „De Wrekers" proberen voor de zoveelste door B. J. ten Wesepe „Mens, wat mot jij met een bad pak, je kunt niet eens zwemmen". „Zal jij weten! Als jij verschut zat, going ik vaak genoeg met de kin-- deren naar Zandvoort!" „We zijn hier niet in Zandvoort. Oké, als je met alle geweld naar zee wilt, gaan we de volgende week naar Zandvoort. Kun je zwemmen. Laat de zee het m'aar niet horen, die schrikt zin eigen 't apelazerus Bep knippert met haar ogen. „Doe je idat? Wü je dat?" „Wat? Naar zee? Ik dacht, dat je het hier ioolk leuk vond. En de kin deren hebben toch ook schik?" „Jawel, maar ik ben altijd maar 't liefst aan zee." Sjaak hijst zich in z'n shirt. „Jij krijgt je zin, meid). Zo gek dB die Sjaak van je. We vinden wel eigens een gaatje. Zaterdag breken we hier op en gaan naar Zandvoort. Kan ik gelijk m'n voeten eens een keer was sen." iBep schudt lachend haar hoofd1. ,,'it Is zonde Ais vreemden het hoorden, zouden ze idenken, dat je je nooit verschoont." Sjaak itreikt z'n bretels over de schouders. „Straikkies effe in 'fdrop 'bellen. ',t Moet gek gaan alö we niet een plekkie vdmdien.'" De vrouw loopt op hem toe en slaat haar mollige armen om zijn hals. Met haar gezicht vlak bij het zijne, vraagt ze zacht: „Doe je het werkelijk? Doe je dat voor mij?" Hij knikt. „Je weet meid, dat je iheöl wat van me gedaan kan krijgen. Of niet soms?" Ze kust hem ouderwets vurig. „In heel wat opzichten ben je mijn fijne vent, Sjaak," zegt ze uit overtuiging. Hij laat welgevallig haar liefko zingen over zich heen gaan. „In wei- maal Engeland van de ondergang te redden. Een mysterieuze miljonair probeert zijn miljoenenvermogen naar Londen te smokkelen en ge bruikt daarvoor de getrainde buik van een buikspreker, die evenwel bezwijkt onder de last van ander half miljoen aan diamanten, die hem te zwaar op de maag liggen. Tot slot „Brandpunt-Buitenspél", het sportprogramma van Aad van den Heuvel en Ed van Westerloo. Pater Mijnsbergen spreekt voorafgaande aan het laatste journaal nog een me ditatie uit. VRIJDAG 5 SEPTEMBER. NED. I: Schooltelevisie: 10.45 Die ren in de dierentuin; 11.10 Bronnen van onze geschiedenis; 11.25 Beeld verhaal van de kerk; 12.00 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Zeg het met bloemen(kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Hier en nu; 20.45 De glazen stad; 22.15 Farce majeure; 22.35 Jonge mensen tekenen in de tijd (kleur); ke opzichten dian niet?" 'Ze 'knipoogt en 'kust hem opnieuw ,yBlijf jij nou maar, wat je op het ogenblik bent, knul. Dan zijn we al le 'maal elke 'dag gelukkig." Nu iis het zijn beurt. Hij trekt haar stevig tegen zich aan en zoent haar, waar hij de vrouw maar raken kan. „Medid, waarom ben je zo'n fijn wijf? Vandaag of morgen peuzel ik je nog es helemaal op...." Om tien uur is Sjaak in het drop. Netjes gekleed, het haar strak ach terover gekamd, een sigaret in zijn mond. Op het politiebureau is iedereen minder goed' gehumeurd. Er is voor alle beschikbare manschappen ex tra dienst geweest lin de afgelopen nacht en zij die de normale vroege dienst hebben, zagen maar enkele uren hun ibed. Vandaar, dot niemand een lollige bui heeft. „Komt u doen?" vraagt de dienst doende politieman, de zware kerel wantrouwend aankijkend. Sjaak is in een zonnig humeur. Dat hij wat minder 'geslapen heeft, deert hem niet. Dat haal dik vanmid dag om, weet hij. Als de zon op z'n heetst is. Lekker iln de schaduw met een frik 'biertje. Leve de CAO, die een arme zwoeger op de steigers ten minste twee weken vakantie gunt. „M'n opwachting maken bij die baas van jullie. Ik kom een aan klacht indienen wegens huisvrede breuk. Kennen jullie die term?" „Een aanklacht voor wat?" „Huisvredebreuk. Dacht ik wel, dat klinkt zeker als Latijn, niet? Dat wil zoveel zeggen als het wederrech telijk betreden van een woning." „Kalmpjes aan. Wij weten heus wel, wat huisvredebreuk is. Is dat 22.40 Journaal. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Julia (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 De Dean Martin show; 21.10 High Cha parral (kleur); 22.00 Televizier; 22.45 Journaal. ZATERDAG 6 SEPTEMBER. NED. I: 16.00 Nieuws; 16.02 Dagje ouder; 17.00 Cliff in Schotland (in kleur); 17.25 Ditta in het postkantoor (kleur); 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Rawhide; 19.56 Ster; 20.00 Jour naal; 20.11 Ster; 20.15 Rudi Carrell show (kleur); 21.15 Achter het nieuws; 21.47 De eilandbewoners; 22.37 Ster; 22.42 Journaal. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 25 jaar Hoofdstadope rette; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.11 Ster; 20.15 Wie zijn toch die men sen; 20.52 De wrekers (kleur); 21.42 Brandpunt-buitenspel; 22.32 Evan gelie; 22.37 Journaal. 27 bij u gepleegd?" „Wat dacht u? In dat kippenhok van m'n buurman soms? Die is al pleite. Plotseling teveel boter op die kop van 'm." „Wat heeft uw buurman ermee te maken? Pleegde hij die huisvrede breuk?" „Onder anderen. Maar dien me maar es aan bij die baas van jullie. Als ik de orgeldraaier wil spreken, •heb ik z'n aap niet nodig." De politieman snapt gelukkig niet wat Sjaak hiermee bedoelt. „Hoe is uw naam?" „Sjaak Tal. Ik ben hier met va kantie." De naam veroorzaakt een minia tuur-explosie. De bedde andere agen ten, idie schijnbaar ongeïnteresseerd zitten te schrijven, staken him werk en kijken de bezoeker met groot wordende ogen aan. Van hetzelfde laken een pak bij de dienstdoende collega. „Sjaak Tal zegt u?" „Jawel. Komt m'n naam u soms bekend voor?" vraagt Sjaak spot tend. „Een ogenblik." De man verdwijnt vergenoegd rondkijkend. Hij heeft het iniitaiüief in handen. Dat weet hij en daarvan geniet hij. Die dorpshuf- tens kunnen immers niet dn de scha duw staan bij de jongens uit Mo- kum? De man is gauw terug en houdt de deur uitnodigend open, „De opper wachtmeester verzoekt u binnen te komen." Die term staat Sjaak aan. Nu wordt hij verzocht. Met andere woorden: als u zo vriendelijk wilt zijn? (Wordt vervolgd) FRANKFURT. Voor de fervente pijproker is er nu eindelijk een pijp met twee koppen die stuk voor stuk leeggerookt kunnen worden, maar na een kleine draai aan het mondstuk, ook tegelijk. De pijp wordt gemaakt uit één stuk bruyère door een Italiaanse fabriek. Ook de aansteker met horizontale vlam is een nieuwtje. FEUILLETON

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 9