Interkerkelijk Vredesberaad houdt de jaarlijkse Vredesteek Het nut van schadelijke dieren Bronchiietten Burgemeester De Kam bezoekt Oosterland Landbouwschap en consumptiemelkprijs lieden (donderdagavond 4 september regionale bijeenkomst te Zierikzee ZIERIKZEE, 3-9. Het interkerke lijke vredesberaad (I.K.V.) houdt van 21 tot 28 september zijn derde jaar lijkse vredesweek, die deze keer aan de internationale ontwikkelingshulp zal zijn gewijd met het thema „Wel vaart en armoede in de wereld". De provinciale werkgroep kerk en ontwikkelingssamenwerking van de Raad van Kerken in Nederland, die nauw samenwerkt met het I.K.V. or ganiseert vier regionale bijeenkom sten in Zeeland, t.w. in Goes, Ter- neuzen, Middelburg en Zierikzee. Op die bijeenkomsten zal informatie worden gegeven over en voor aktivi- teiten in de interkerkelijke vredes week over kerk en ontwikkelings samenwerking. Bovendien is er op zaterdag 27 september een provin ciale manifestatie in de ambachts4- school te Goes. De regionale bijeenkomst in Zie rikzee vindt plaats op heden (donder dag) 4 september in het R.K. Paro chiecentrum in de Mosselstraat. Op het programma staat de ver toning van de discussiefilm „Homo Homini" over menselijke verhoudin gen, een filmstrook, die in opdracht van de Wereldraad dep Kerken werd vervaardigd door John Taylor in de studio's van de befaamde Tsjechische filmmaker Jiri Trnka. In collage- vorm wordt een beeld gegeven van de wereld waarin wij leven: welvaart en vrede enerzijds, honger en geweld anderzijds. Daarnaast wordt een film vertoond over het vredesweekthema: welvaart-armoede, gemaakt in op- Burgemeester De Kaïn bezoekt Ouwerkerk dracht van het landelijk interkerke lijk vredesberaad. Bovendien zal al lerlei schriftelijk materiaal, brochu res, cahiers van het IKV, boeken over deze materie, enzovoorts, kun nen worden bekeken. Er zullen sug gesties worden gedaan voor plaatse lijke aktiviteiten. Provinciale manifestatie De provinciale manifestatie in de Goese Ambachtsschool op zaterdag middag en -avond 27 september zal onder andere omvatten een inleiding door drs. J. Pronk, medewerker van prof. dr. J. Tinbergen, discussie en een avondprogramma, dat meer ge richt is op de jonge deelnemers, met onder andere een cabaret van Freek de Jonge uit Amsterdam. Deze pro vinciale dag wordt voorbereid door representanten van verschillende Goese kerken, het Humanistisch Ver bond aldaar en door leden van de provinciale werkgroep. De mens kan niet alle ongewenste dieren uitroeien DUIVELAND, 3-9. Zaterdagmiddag a.s. hoopt Duiveland's nieuwe bur gemeester, de heer J. D. de Kam met z(jn familie een kort bezoek te bren gen aan de gemeente-kern Ouwer kerk. Het is de bedoeling dat het burgemëestersgezin wordt verwel komd door diverse verenigingen, en wel by garage Remeeus. Daarna zal een rondgang worden gemaakt door het dorp gevolgd door een receptie in het Dorpshuis waar iedereen van harte welkom zal zijn. Bij gelegen heid van dit eerste officiële bezoek van burgemeester De Kam wordt de bevolking verzocht de vlag te willen uitsteken. Veertien Zuiiidamerikaanse en. Caribische 'landen hebben een per manent bureau 'ingesteld dat bun ge bied kemwapenvrij moet houden. Radio Peking beeft 'dé Sowjet- Unie ervan beschuldigd een grote Midldelllandlse Zeevloot op te bouwen om de Arabische volken te onder drukken, onder bet mom deze te steunen. ZIERIKZEE, 3-9. - De brug bij de Zuid Havenpoort staat wijd open en deze situatie zal de eerste weken nog niet veranderen. Toch heeft deze toestand weinig te maken met de scheepvaart in de haven. Immers, de brug ondergaat herstelwerkzaamhe den, en dat is de reden dat wel tot het einde van deze maand het ver keer - voetgangers en auto's - geen gebruik van de brug zullen kunnen maken. Bij de werkzaamheden gaat het vooral om een algehele revisie van het bewegingswerk en een ge deeltelijke vernieuwing van de elek trische installatie. De betrokken in stallaties zijn intussen gedemonteerd en zullen verder onderhanden wor den genomen in de fabrieken van de N.V. Kon. Penn en Bauduin te Dor drecht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).. Wij horen zo dikwijls spreken over een schadelijk dier of schadelijk in sect en zo krijgen we vanzelf, dat er een onderscheid wordt gemaakt tus sen nuttige en schadelijke dieren en wanneer sommige mensen het voor het zeggen hadden, dan zouden zij het liefst alle zogenaamde schadelij ke dieren uitroeien. Wanneer zij echter dan menen in een soort paradijs te kunnen leven, zijn ze ernstig abtlis, want door het uitroeien van een bepaalde diersoort zou het evenwicht in de natuur ver stoord worden met rampzalige gevol gen, ook voor de mens. Het leed zou niet te overzien zijn en wij zouden ons ernstiger schade berokkenen, dan we ooit hadden kunnen vermoeden. Het is trouwens fout over nuttige en schadelijke dieren te spreken, want wij zijn altijd bevooroordeeld. Welk dier is nuttig? Het zal altijd dat dier zijn, dat op de een of andere wijze voor de mensheid of een groep daarvan bepaalde handelingen ver richt, die de mensen of de groep tot voordeel strekken. Dus een vorm van menselijk egoïsme. Naar het nut van het dier in de algemene samenle ving van de natuur wordt maar zeer zelden gekeken en dat is dom, want wij mensen zijn juist in eerste in stantie afhankelijk van deze algeme ne samenleving, aangezien we hier eveeneens een deel van uitmaken. Deze algemene samenleving is sa mengesteld en uitgebalanceerd door de Schepper en wel op zo geniale wijze en het een staat zo nauw met het ander in verband, dat het als het ware een eenheid, een ingewikkeld net van sterke relaties vormt, waar in geen draad kan of mag ontbre ken, zonder dat de positie van het gehele net in gevaar komt. Wanneer wij het beter menen te weten dan de Schepper en daardoor het geheel, waartoe wij zelf ook be horen, uit balans brengen, werken wfy tot onze schade, ja, misschien zelfs aan onze ondergang. Soms nuttig via een lange weg Er zijn dieren, waarvan we het nut voor ons mensen dadelijk kunnen aanwijzen. We behoeven hierbij maar te denken aan de bijen, de aardwor men en zoveel andere dieren. Ande re dieren menen wij als schadelijk te moeten kwalificeren, maar laten we niet vergeten, dat deze dieren ons wel schade berokkenen, maar bij voorbeeld als voedsel dienen voor andere dieren, die wij door hun ac tiviteit tegen deze schadelijken nut tig noemen. Het komt echter voor, dat wan neer wij de „schadelijke" soort uit roeien, de „nuttige" soort ander voedsel moet zoeken en daardoor schadelijk voor ons wordt en wel in zo'n mate, dat wij zouden wensen'de „schadelijke" soort weer terug te hebben. Wanneer wij hiervan een studie maken, zien we, dat er geen dier in het natuurnet gemist kan worden, zonder dat het geheel in gevaar komt. Wij behoeven maar te wijzen op de konijnenplaag in Australië. De mens bracht het konijn naar Austra lië, waar het dier in het geheel niet thuis hoorde. De natuur in dit gehele werelddeel werd door mensen-in grijpen uit haar evenwicht gebracht en nuzit de mens met de narig heid. Allemaal als gevolg van onze over moedige houding, als zouden wij de beheersers van de natuur zijn. Wij wanen ons dikwijls God gelijk, maar moeten voor onze hoogmoed boeten en dan erkennen, dat wij niet bij machte zijn het geheel te overzien en de gevolgen van ons ingrijpen te voorzien. Daarom handen af van de natuur, het is geen speelgoed vóór de mens. En wie durft er nu nog te praten over schadelijke dieren? Wij zullen moeten inzien en erkennen dat er geen nuttige of schadelijke dieren z{jn, want allen zijn nuttig in het onverbrekelijke geheelook de mens! m Een bataljon van ongeveer 800 Zuid Vietnamese militairen heeft zwai-e verliezen geleden toen hun kamp 140 km van Saigon zondaga vond door de V'ietcong met mortie ren werd beschoten. Advertentie Hoestdrank in tabletvorm. 1 In Utrecht werd de jaarlijkse pres- tatierit gehouden van de Pionier Auto Club, met als einddoel Noord- wijk. Op de foto zien we één van de wagens, een Studebaker 1928, die nog alleszins het aanzien waard is, klaar voor de start. Een helpende hand poetst nog gauw de laatste stofjes van de glanzende carosserie. Nieuwe eerste burger verricht aftrap in voetbalwedstrijd Duiveland—Waarde OOSTERLAND, 3-9. Na de instal- latieplechtigheden te Nieuwerkerk zal ook Oosterland zaterdagmiddag 6 september a.s. in de gelegenheid worden gesteld kennis te maken met de nieuw benoemde burgemeester, de heer J. de Kam en familie. Onder auspiciën van bet plaatse lijk Oranj ever enigimgsbestuur werd daarvoor een programma samenge steld. Medewerking van de muziekvereni ging „Oosterlamds Fanfare" is toe- gzegd en diit corps 'hoopt om kwart over 'twee vanaf de „Conferentieka mer" te vertrekken om eerst nog een muziikale wandeling te maken over het dorp. Drie uur zal de burgemees ter arriveren bij bet café „Even Bin ten", waar dan ook de schoolkinde ren en kleuters zullen worden opge steld. In optocht gaat bet dan ver volgens naar de „Conferentiekamer" met de „muziek" voorop, voor een korte receptie, om de dorpelingen in de gelegenheid' te stelen kennds te maken met de nieuwe magistraat. Tijdens ide receptie zal de school jeugd een itraafeitie ontvangen. Na deze receptie gaat men vervolgens in optocht naar bet sportterrein „De Saële" waar een voetbalwedstrijd zal worden gespeeld tussen een elftal van Waarde (de vorige standplaats van burgemeester De Kam) en een elftal van de S.V. „Duiveland". De nieuwe burgemeester zal hierbij de aftrap verrichten. Hierna zal de bur gemeester, uitgeleide worden gedaan en zal het dorp via de Oud! Heilige Weg verlaten. Misschien ten over vloede zij nog bieaged'eeld ida.t, de schoolkinderen! en kleuters zujLLen worden' opgesteld bij „EvenBuiten". en niiet -bij 'de afmarsvan,het,?nu- züekgezelschap uit tde ^Conferentie.-*, kamer". Tenslotte .vêivoèkt' JKet. be-' stuur van de Oranjevereniging ;aari de burgerij, om dé .vlag^rt fe steken.' Dit najaar: Honderdduizendste kleuren-t.v. AMSTERDAM, 2-9. Dit najaar zal in Nederland het honderddui zendste kleurentelevisietoestel in gebruik worden genomen, hetgeen betekent dat ons land in twee jaar een prestatie heeft geleverd, waarover de Verenigde Staten indertyd de experimentele jaren niet meegerekend, vijf jaar hebben gedaan. Dit zei voorzitter G. D. J. Hofhuis van de Vereniging van Fabrikanten en Importeurs in de radio- en t.v.-branche op een persconferentie ter gelegenheid van de komende Firato. Naar zijn mening zullen de verkopen van kleu- rentoestellen dit jaar alle prognoses overtreffen. In 1967 en 1968 werden in ons |and resp. 10.000 en 30.000 toestellen verkocht, in 1969 zullen dit er ongeveer 70.000 worden. Marktonderzoekingen hebben volgens hem aangetoond dat kleu- ren-t.v. in alle lagen van de bevolking voorkomt, terwjjl ook de landelijke spreiding geen opvallende verschillen vertoont. DEN HAAG, 3-9. De in het voor nemen der regering liggende verho ging van de consumptiemelkprijs met een cent per liter is absoluut on voldoende. Dit is de mening van ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het land bouwschap. In de woensdag gehou den bestuursvergadering voerde hij er twee argumenten voor aan: meer dan een kwart van onze totale melk- produktie wordt verkocht als con- sumptiemelk en consumptiemelkpro- dukten, zodat de prijs hiervan voor de totale melkopbrengst van grote betekenis is. Er heeft voor consump- tiemelk eigenlijk altijd een prijsstop bestaan in die zin, dat de prijs alleen werd verhoogd op grond van de door overheid en bedrijfsleven voor dit produkt gehanteerde spelregels. De heer Knottnerus vond het on juist dat de consumptiemelk nu ook onder de prijsbeschikking van 8 april j.l. is gebracht: het is onrede lijk om de spelregels, waarover men het eens is thans niet toe te passen. AMSTERDAM. Tijdens werkzaam heden met een voorhamer in de ma chinekamer van de in een dok in Amsterdam-Noord liggende zandzui ger Beverwijk 47 is de 35-jarige P. Ortelee uit Purmerend woensdag ochtend door een metaalsplinter in zijn hals getroffen en aan een in wendige slagaderlijke bloeding over leden. De Mexicaan Jose Borraoso is woensdagavond in Istanbul herkozen tot voorzitter van de Liga van Rode- Kruis-, ha|ve maan- en rode Leeuw en-zon-verenigingen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Doorn: J. A. Poelman, Terneuzen. Ger. Kerken Beroepen te Halfweg-Zwanenburg: K. J. Arwert, Balk. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Brampton (Can. Ref. Churoh): W. Triemstra, 'te Vrouwen polder. Ger. Gemeenten Beroepen te Barneveld: P. Blok, Dirksland. Landbouwschap wil soelaas voor graantelers DEN HAAG, 2-9. Het Landbouw schap heeft minister Lardinois ge vraagd, in de E.E.G.-ministerraad te verzoeken om toestemming tot voor Nederland van de interventie- en de- naturatieregeling voor tarwe. Daar door zou de schade kunnen worden verminderd die Nederlandse tarwe- telers, vooral in het noorden des lands, ondervinden door de hevige regenval van de laatste weken. Er staat daar nog zeer veel tarwe te velde waarin zo veel „schot" op treedt (in <le aar ontkiemde korrels) dat het produkt niet meer voldoet aan de gewone interventie- en dena- turatie-eisen. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor a.s. zondag 7 september luidt: 4e.klasse H:.Zierikzee-Clinge (half 3); Hansweev.tse jBoysrRene^se; Corn. BoySriWalchereuBiervliet-rNooiv -'mannen; Corn. Boys-Walcherep ]Sluiskil-RCSKoewacht-Oostburg. Af deling Zeeland, Zon'dagcómtJètitie' Het'.pvpgranithavoor a':s.' ^o'n'dag 7 ijseptpmbei;,luidt' le klassen DFS I-Hoofdplaat; I (14.30 u., L. L. C. Koster); Robur I- Luctor I; Zeelandia I-Philippine I; Dombürg I-Lewedorpse Boys I; Aar denburg I-Hulsterloo I; IJzendijke I -Schoondijke I. 2e klasse B: Zonnemaire I-Hans- weertse Boys II (14.30 u., J. C. de Bilde); Renesse II-Dreischor I (14.30 u., J. Maas); 's Heer Arendskerke III -DFS II (14.30 u., L .G. Markiës); Luctor II-Kwadendamme I; Patrij zen I-Volharding I; Domburg II- Cortgene I. 3e klasse C: Dreischor II-Hans- weertse Boys III (14.30 u., K. Bau- mann); Goes IV-Zierikzee III (14.30 u., W. Bras); Cortgene II-SVOWK I (14.30 u., L. J. C. Kesselaar); Kwa- dendamme II-Zonnemaire II (14.30 u., J. de Winter); Robur II-Robur III Volharding li-Volharding III. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 6 september luidt: le klasse: Middelburg V-MEVO I (16.15 u., A. in den Bosch); Beve landers I-VCK I; Wolfaartsdijk I- Heinkenszand I; 's Heer Arendskerke I-Nieuwdorp I; Meeuwen II-Wemel- dinge I; Zeeland Sport V-Arnemui- den II. 2e klasse A: Brouwershaven I- Kruiningen I (16.15 u., A. de Nooijer) Duiveland I-Waarde I (16.15 u., J. L. de Koster); DFS III-SKNWK I (14.30 u., M. J. A. Mol); Kloetinge, II-WIK I (16.15 u., J. Maas); Rillandia II- Bruse Boys I (16.15 u., D. Schipper); Wemeldinge II-Kapelle II. 3e klasse A: WIK II-VCK II (16.15 u., Th. Sies); Wolfaartsdijk II-ZSC I (14.30 u., F. C. Landa); Arnemuiden III-Duiveland II (14.30 u., R. M. Franpooys); GPC I-Middelburg VI; Nieuwland II-Apollo II. 4e klasse A: MEVO II-Brouwers- haven II (16.15 u., J. de Winter); WIK III-Bevelanders II (14.30 u., J. C. de Bilde); Brouwershaven III- DFS IV (14.30 u., R. v. d. Wateren); SKNWK II-Wissenkerke II (16.15 u., L. M. Zuijdweg); Bruse Boys II-Co- lijnsplaatse Boys II (16.15 u., J. P. van Wel). Juniorencompetitie Groep A I: Terneuzen A I-Zierik- zee A I (15.30 u., R. J. Scheele); Zee land Sport A I-HVV A I; Terneu- zense Boys A I-Arnemuiden A I; Axel A I-Vlissingen A I; Vogelwaar de A I-Middelburg A I; Steen A I- Kapelle A I. Groep A VII: Zierikzee A II-WIK A I (14.30 u., K. Baumann); MEVO A I-DFS A I (15 u., L. Juffermans); Bruse Boys A I-SKNWK A I (15 u.. J. D. v. d. Linde). Groep B XI: SKNWK B I-MEVO B I (14.30 u.); Colijnsplaatse Boys B I-Duiveland B I (13.45 u.); Cortgene B I-Zierikzee B I (14.30 u.); Wissen- kerke B I-WIK B I (13.55 u.). Groep B XII: Zierikzee B II-Brou- wershaven B I (13.25 u.); Dreischor B I-Renesse B I (14.30 u.); ZSC B I- MEVO B II (14.30 u.); Bruse Bovs B I-DFS B I (13.45 u.). Flitsen" uit het buitenland WASHINTON. Een 15-jarige scho lier is met een kogel door zijn hoofd voor de ingang van hef Kapitool ini Washington aangetroffen. Het schijnt een 'geval van zelfmoord te zijn, want naar verluid heeft de po litie op ihet stoffelijk overschot een brief gevonden, waarin geprotes teerd wordt tegen de oorlog in Viet nam. MESSINA. Op een scheepswerf in Messina (Sicilië) is de 1000 ton me tende itreiiler „I Jm. 21 Navis" die be stemd was voor de IJmui'dense re derij „Navis" kort voor de tewater lating verwoest, zo meldt (het Franse perbureau „AFP". BELFAST. Militante protestanten iln Noord-Ierland hebben een deel van de hoofdverkeersweg door Bel fast gebarricadeerd uit protest 'tegen de weigering van de rooms-katho lieken de vorige maand' opgerichte barricades te slechten. CAMDEN (New Jersey). Een poli tieman en een vrouw zijn in Cam den dodelijk igewond' door kogels van sluipschutters tijdens rassenonlusten. Een. tweede pplitie-agent moest maar het ziekenhuis vervoerd worden. GUATEMALA. In MaquicLil, in het westen van i Guatemala, zijn ze ventién ménsen, ónder wie drié kin deren,bij één 'aardverschuiving om het 'leven gekomen. Als gevolg van zware regenval maakten zich tonnen grond los van een berg. Verscheide ne huizen van het. plaatsje zijn be dolven. BRUSSEL. Het aantal slachtofers van de brand idiie din de Brusselse binnenstad een pension voor vreem de arbeiders verwoestte, dis tot elf gestegen. NEW YORK. Een hefschroefvlieg- tuilg van d'e kotter Westwind van de Amerikaanse 'kustwacht heeft een groep Nederlandse onderzoekérs ge red van de kust van Groenland, zo is in New York bekend gemaakt. BELGRADO. De Tsjechoslowaakse federale hoofdaanklager Spasoje Mi- losev, 'heeft ide verschijning verboden van „Knijevne Novime", orgaan van de bond van Servische schrijvers Het blad publiceerde onlangs een fel le aanval op de Sowjet-Unie. DORTMUND. Duizenden arbei ders hebben bij het hoogovenbedrijf van het Westduitse staalconcern ,,'Hoesch A.G." in Dortmund het werk neergelegd. Het is een niet door de vakbonden gesteunde staking. HATFORD, (Connecticut). In de negerwijk van Hartford dm Connec ticut 'hebben zich onlusten voorge daan, waarbij 12 gewonden zijn ge vallen. Er zijn 90 arrestaties verricht. De schadie 'aan gebouwen is groot Sommige zijn in brand gestoken, an dere geplunderd. ROME. De Mohammedaanse di plomatieke vertegenwoordigers bij de Italiaanse .regering en het Vati- caan veroordelen in een gezamenlij ke verklaring de brandstichting in de Ail-Aksamoskee .in Jeruzalem en wensen dat de VN een onpartijdig onderzoek instelt. GENEVE. Knut Hammarskjoeld, directeur-generaal van de Interna tionale Vereniging voor Luchtver voer (lata) heeft in Geneve op een persconferentie naar aanleiding van de twee in Syrië .gevangen gehouden Israëliërs gezegd, dat volgens alle bestaande reglementen de 'twee vliegtuigpassagiers dadelijk moeten worden vrijgelaten. TEL AVIV. Maandag en dinsdag zijn negen Israëliërs gesneuveld en 10 ge wond en dit cijfer is maandenlang zo hoog niet geweest, heeft een Israëli sche militaire woordvoerder dinsdag in Tel Aviv meegedeeld. Op de vlak te van Golan, waar hevilg gevochten is met 'twintig Palestijnse verzet strijders, zijn vier Israëliërs gedood en drie gewond. L' AQUILA. Functionarissen die hot onderzoek leiden in de zaak van de hulpbisschop van München, Mat thias Defregger, die beschuldigd wordt van massamoord tijdens de Tweede Wereldoorlog in een Itali aans dorpje, hebben om de onder vraging verzocht van de schoolmees ter Paul Ehlert. die de executie uit gevoerd zou hebben. FRANKFORT. De hoofdcommissa ris van poli-tic te Frankfort. Gerhard Dtt/tmam. 'heeft een verkiezingsbij eenkomst verboden van de uiterst rechtse NPD die donderdag in zijn sitad gehouden zou worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4