Installatie nieuwe burgemeester J. D. de Kam van Duiveland STREEKNIEUWS Afwisselend jubileumprogramma van vijf-en-twintig jarige ZVU ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 september I960 Nr. 20262 I ij zonde re raadszitting in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk Aldus sprak dinsdagmiddag in 'n tot de laatste plaats bezette zaal van „Ons Dorpshuis'' te Nieuwerkerk de ven eerder als burgemeester van de gemeente Duiveland geïnstalleerde heer J. D. de Kam. Bij gelegenheid van de installatie van de per 1 sep tember nieuw benoemde burgemees ter De Kam werd een door loco-bur gemeester C. P. Kuijper geleide openbare en bijzondere raadsverga dering gehouden. De ambtsketen werd de heer De Kam omgehangen door de loco-burgemeester, nadat de gemeentesecretaris, de heer L. M. Steketee, het Koninklijk Besluit tot de benoeming had voorgelezen. De heer Kuijper schetste vervol gens in een toespraak tot de nieuwe burgemeester de problemen van de gemeente Duiveland. „We hebben de naam een rijke gemeente te zijn maar is dit wel zo", aldus de loco burgemeester, die in dit verband wees op het feit dat de gemeente af hankelijk is van de kapitaalmarkt en uiteraard gebonden is aan hoger hand. In de gemeente is reeds veel tot stand gebracht maar toch zal veel van uw werkkracht gevraagd wor den, aldus de heer Kuijper. Immers: het aantal inwoners steeg in de pe riode van 1 januari 1964 tot 1 janu ari 1969 van 3.795 tot 4.046 en per 1 augustus jl. was het aantal inwoners van Duiveland zelfs gestegen tot 4.125. En deze op zichzelf uiteraard gelukkige stijging betekent dat ook het voorzieningenpeil in de gemeente verder zal moeten verbeterd. De lijst van woningzoekenden vermeldt nog altijd 95 namen. Een andere moeilijkheid waarmee de heer Kuijper burgemeester De Kam confronteerde is de verdeling van de te bouwen woningen over de verschillende kernen. Andere pro blemen werden door de locó-burge- meester in zijn toespraak aangestipt: leerkrachtenvoorziening in de ge meente verkeert in een kritiek sta dium en aan het recreatiegebied (Ou- werkerk) wordt nu al bijna acht jaar „gedokterd" zonder veel resultaat. Verder zijn er de verkeersproblemen, o.a. de voorziening van parkeerruim te, de diverse bestemmingsplannen en gemeenschappelijke regelingen. Loco-burgemeester Kuijper besloot zijn rede met de wens dat in het col lege een goed samenspel zal groeien. Hij hoopte daarbij dat de gemeente naren ook zullen kunnen rekenen op de medewerking van mevrouw De Kam. Burgemeester De Kam dankte de heer Kuijper voor dc wijze waarop hy hem in dc raad van dc gemeente had ingeleid. „Ik kan u alleen belo ven dat ik mijn uiterste best zal doen uw verwachtingen niet te bescha men", aldus dc burgemeester, die zijn spijt betuigde over het feit dat zyn voorganger, oud-burgemeester A. A. van Eeten, wegens verblijf in het ziekenhuis niet aanwezig kon zijn. Dc raad besloot vervolgens aan de heer Van Eeten een telegram te zenden van dc volgende inhoud: „Dc gemeenteraad van Duiveland in bij zondere zitting bijeen wenst u van harte beterschap". Burgemeester De Kam achtte het een prettig vooruitzicht te werken in een gemeente waarvan de financiële toestand zeer gezond kan worden ge noemd. hetgeen uiteraard nog niet wil zeggen dat er in Duiveland geen problemen zouden zijn. „Aan het voeren van een goed en eerlijk be leid door* het college van b. en w.- ligt naar mijn mening een goede har monie en onderlinge verstandhou ding ten grondslag. Om dit te kun nen bereiken dient e|k lid zijn me ning, met respectering van die van de ander, zo objectief mogelijk weer te geven", aldus de burgemeester, die de wens uitsprak voor een goede verstandhouding met het secretarie- personeel, met de rijkspolitie, de brandweer en de dienst gemeente werken. Burgemeester De Kam acht te het verder een gelukkig feit dat in de gemeente Duiveland een bloei end verenigingsleven bestaat. „Mijn vrouw en ik hebben hiervoor grote belangstelling en hopen daarvan blijk te kunnen geven." Burgemees ter De Kam hoopte verder op een goede samenwerking met de gemeen tesecretaris. „Met de kerkelijke over heid hoop ik niet alleen 's zondags maar ook door de week een regel matig en goed contact te hebben. Met respect voor eikaars principes is het altijd mogelijk een grondslag te vin den voor een goede samenwerking". Zeewaardig schip Het A.R.-raadslid, de heer S. Ove- beeke sprak namens de gemeente raad. „U bent kapitein geworden op een zee-waardig schip dat in goede conditie verkeert'", aldus de heer Overbecke. die graag zou zien dat de heer De Kam zal slagen in een voor uitstrevend beleid en daarbij de aan dacht vestigde op de zo nodige open heid in het gesprek, zowel naar bin nen als naar buiten. De heer Over- beeke wenste verder dat de keuken van b. en w. niet voor de raadsleden gesloten zal zijn. Gemeentesecretaris L. M. Steketee vond het prettig te kunnen consta teren dat bui*gemeester De Kam graag koffie drinkt. „Dat doen wij namelijk ook". Directeur F. Schui ling van de dienst gemeentewerken sprak een felicitatie uit namens het personeel van gemeentewerken van het zwembad ,,Dol-fijn". „Ik hoop dat vele werken in uitvoering ko men en dan denk ik niet alleen aan het, dichtmaken van putjes in de straten" Namens het openbare basis-onder wijs in de gemeente sprak het hoofd der school te Ouwerkerk, de heer J. Berrcvoets, die naar aanleiding van dc komst van een nieuwe burgerva der in de gemeente zijn leerlingen de vraag had gesteld „wat doet een bur gemeester". Een van dc Ouwerker- kertjes had de volgende voorstelling van de burgemecsterlijke taak op papier gezet: „De burgemeester is een gewichtig man. Hjj eet vast veel pap". Een andere leerling beschreef de werkzaamheden van de eerste burger als „niet veel". Intussen stelde de heer Berrevoets vast dat in Duiveland een nieuwe ster aan het onderwijs firmament verschenen. „Ik hoop dat deze ster niet vele lichtjaren van ons verwij derd zal zijn", aldus het hoofd dei- school. Burgemeester De Kam had reeds in zijn installatierede opge merkt dat ook het onderwijs zijn vol|e aandacht zal hebben. „Het ba sis-onderwijs is immers van groot belang voor de toekomst van het kind. Het moet de grondslag vormen voor verdere studies". Wat het „pap eten" betreft wilde de burgemeester de gemeentenaren en in 't bijzonder dc jeugd wel gerust stellen: „Dat eet ik nooit". Namens het protestants christelijk onderwijs sprak hierna de heer N. Slingerland, hoofd van de. Chr. Nat. School te Nieuwerkerk, waarna dr. H. J. Becker, plaatselijk gerefor meerd predikant namens alle predi kanten in Duiveland en alle kerk gangers in de vier kernen, burge meester De Kam God's rijk zegen toewenste. Dr. Becker dacht aan de roeping van de kerk tegenover de overheid, namelijk om in het gebed de overheid te gedenken. Gezellige burgemeesters De heer De Kam werd namens de Vereniging van Burgemeesters, Se cretarissen en Wethouders op Schou- wen-Duiveland verwelkomd door burgemeester D. W. Kastelein van Zierikzee, die vaststelde dat Zuid- Beveland bekend staat om „z'n goede en gezellige burgemeesters" en niet verwachtte dat de heer De Kam, af komstig uit die Zeeuwse streek, in Duiveland veel moeilijkheden zal ontmoeten. Namens het gemeentebestuur van Waarde sprak hierna loco-burge meester J. F. Goud, waarna het woord werd gevoerd door de heer J. Jobse, burgemeester van Rilland- Bath, die de heer De Kam feliciteer de „met z'n promotie naar een vier maal zo grote gemeente". Tenslotte sprak de heer E. de Priester, wethou der van Vlissingen, namens het bu reau Zee|and van het Ministerie van C.R. en M. „Wat u in Waarde moest missen zult u hier ongetwijfeld vol doende vinden", aldus de heer de Priester, die in dit verband dacht aan de mogelijkheid in burgemees ter De Kam's nieuwe gemeente van het inzetten van maatschappelijk werksters waar dat nodig zal zijn. Na afloop van de bijzondere raads zitting, waarin o.a. een aantal ge lukstelegrammen werd bezorgd, waaronder een van oud-burgemees ter Van Eeten, vond een druk be zochte receptie plaats. Ook 's avonds was er tijdens een receptie gelegen heid tot kennismaking met de fami lie De Kam. Voor het défilé dat ge houden werd voor het gemeentehuis verwijzen we naar het verslag elders in dit nummer. SLUISKIL. Op de rijksweg Ter- neuzen-Sas van Gent is de 12-jarige scholier J. W. M. van den Driest do delijk verongelukt. Ter hoogte van Sluiskil verleende hij met zijn fiets geen voorrang aan een op de voor- rangsweg naderende automobilist. In het ziekenhuis is de jongen aan de verwondingen overleden. ZIERIKZEE, 3-9. Het programma van de Zeeuwse Volksuniversiteit' voor het seizoen 1969/'70 is dezer da gen gereed gekomen. Een jubileum programma, want in dit seizoen hoopt de ZVU haar 25-jarig bestaan te vieren. ,,Zy heeft haar taak 25 ja ren verricht, 25 jaren, die misschien in de geschiedenis van de mensen tot de meest beslissende behoren en die voor ons gevoel meer veranderingen teweeg brachten dan ooit tevoren", aldus de voorzitter, ds. H. M. Stra- ting, die ter gelegenheid van het ju bileum het programma inleidt. Ds. Sr.taitirag illustreert,aan de hainid van een cafcaait uit het begin, van het eersite prospectus, met welke ideallien men >is begonnen. „De oor- spronikelijlke bedoeling ,ydienst aan de ZeeuWse samenleving" is nog vol uit aanwezig ien het is vanuit deze opdracht dat idiit jaarprogramma moeit worden gezien. Voor Zierikzee zijn voor het ko mende seizoen een reeks van evene menten vastgesteld. De rij wordt geopend met een le zing van prof. J. B. Bakema over „Bouwen en wonen", dinsdag 23 sept- temb'sr dln de foyer van de Concert zaal. Donderdag 25 september zal in de Concertzaal Pons Jansen te zften zijn met zijn nieuwe programa „Drie maal Andermaal". Het Amsterdams PhiiJlharmonisch Orkest (Kumstmaiand Orkest) o.Lv. Anton Kersjes geeft op vrij dag 3 Oktober een concert met als solist 'Charles Tinsley, piano. Venvolgens weer cabaret op vrijdag 21 november vani Seth Gaiaikema en zijn combo met zijin programa „En ik, zei Seth". De schrijfster Maxga Mosseltocht van zeilers uit Dordrecht naar Bruinisse Zaterdag 6 september houdt de zeilvereninging Dordrecht en Om streken haar jaarlijkse mosseltocht, een zeiltocht met als einddoel Brui nisse. Aan deze tocht doen dit jaar 122 jachten en boten mee. Ongeveer 400 gasten zullen van 16 uur af de gasten zijn van de Watersportver eniging „Bru" te Bruinisse. In het recreatiekamp Stoofpolder zullen de gasten worden opgevangen en zal een massale mosselmaaltijd worden aangeboden. De haven van Bruinisse zal vol met jachten en boten liggen. Evenals vorig jaar zullen zeker ve len een tochtje naar de haven ma ken om dit unieke gezicht niet te missen. Actiegroep Zeeuwse Beeldende Kunstenaars Dinsdag is te Middelburg de beel dende kunstenaarsactiegroep BBK Zeeland opgericht. Er werd een tele gram van de volgende inhoud ver zonden aan het college van Gedepu teerde Staten in Zeeland: „De aktiegroep BBK in vergade ring bijeen wijst U op het ontbreken van een reëel kultuurbeleid. Wij ei sen het recht op mede te beslissen in alle aangelegenheden de beeldende kunst betreffende, aangezien dat een voorwaarde is voor het goed funktioneren van het kultuurbeleid. Daarom zullen wij konstante aktie voeren tot onze eis mede te beslissen ingewilligd is." Aktiegroep B.B.K. Zeeland: Dick van Biemen, Jan Bruens, George De genhart, Herman Goetheer, Jan Haas, Volkert v. d. Willigen. Aanleiding tot het zenden van dit telegram was een groeiende ontevre denheid over: A het ontbreken van een cultuurbe leid in Zeiand en het niet hebben Advertentie. Vreemd geld en Reischeques NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Een moderne Bondsspaarbank! Miinco spreekt op vrijdag 12 decem ber over „Eigen Wenk" en op vrij dag 9 januari verzorgt Pater A. van der Sitap een lezing over het onder werp: „Hoe denkt in onze tijd de jeuigd". Woensdag 21 januari wordt een rediital gegeven door het trio Jo Juda, vüocll, Klaas Boon, altviool, Paul Venhey, fluit. Toneel Het ZVU-prograimma in Zierikzee besluliit mot drie toneel'evenemeniten: vrijdag 13 februari „De Nieuwe Ko medie"; vrijdag 13 maart Zuidelijk Toneel Globe; vrijdag 10 apriil Groot Limburgs Toneel. In ihet begin van hot seizoen zijn de toneelstukken, die de gezelschappen op de verschil lende data kunnen bremgen veelal •wiet beklemd!. De namen van de be schikbare stukken en verdere gege vens worden iiin de Zeeuwse Culitu- reflle Agenda bekendgemaakt. Dit sei zoen zijn er twee toneelabonnemen- tien 'welke als voordelen, prijsreduk- tje en recht van voorbespreking der plaatsen linhouden. Uit Middelharnïs en de Westhoek van Schouwen zal bij voldoende belangstelling een ex tra bus naar en- van Ziirïkzee wor den ingelegd. Cursussen Bij voldoende belangstelling zul len, de onderstaande cursussen wor den georganiseerd: Frans voor gevorderden, een cur sus van 20 lessen met ais docent de 'heer A. ter Horst van Delden. Maatschappijleer onder het motto „Samen leven - samen denken". De volgende onderwerpen zullen worden van inspraak in culturele raden en commissie's. B De afwezigheid van een duidelijk museumbeleid en hel ontbreken van een permanente tentoonstel lingsruimte in Zeeland, daar het Zeeuwse Museum daaraan niet voldoet. C Het onbevredigend functioneren van de Beeldende Kunstenaarsre geling. Op dinsdag 9 september a.s. zal een openbare vergadering gehouden worden in het gebouw van de Stich ting Zeeland, Dam 31 te Middelburg om 14.00 uur, waarvoor alle kunste naars zijn uitgenodigd. ZIERIKZEE Boogschutters naar landelijke kampioenschappen Te Westerhoven zullen aanstaande zaterdag de landelijke kampioen schappen boogschieten plaats vinden voor individuele schutters in de di verse categoriën. Van kring 16 (Zee land) zullen uitkomen de heren C. Koopman, C. Vaarzon-Morel en P. Mom, allen leden van de boogschiet- club „St. Jan" uit Zierikzee. De vol gende dag, zondag, worden de wed strijden gehouden tussen de kampi oenszestallen van alle districten. Het kampioenszestal van district 16, het zestal van „St. Jan", bestaande uit C. Koopman, C. J. Koopman, W. Burck, W. Broer, R. Huneman en C. Vaarzon-Morel, zal de eer te beurt vallen hieraan deel te nemen. Oriënteringsrit M.C. Sparta" De eerstvolgende oriënteringsrit van de motorclub Sparta zal gehou den worden op zaterdag 13 septem ber a.s. Het wordt weer een interes sante rit voor auto's, motoren en scooters. De rit zal vprreden worden onder het K.N.M.V.-reglement 1969 en is ongeveer 60 km lang en voert over goede wegen. De start vindt plaats om 14 uur bij autospuiterij Kort. De prijzenuitreiking vindt na afloop plaats. Leger des Heils houdt Israël-avond Zondagavond a.s. wordt in „De Lichtboei" alhier door brigadier Doek van het Leger des Heils een Israël-avond verzorgd in de vorm van een praatje over dat land en een dia-vertoning. Brigadier Doek be zocht Israël en heeft veel kennis van zaken over de actuele situatie en de huidige strijd om het bestaan in „Het beloofde Land". „Delta-Foto" opent seizoen De amaiteurifotografenverendgling „Deltia-Foito" korrnt morgen (vrijdag) dimgelei'd: „Meng en Natuur" door dir. M. J. A'driand; Landbouw en re creatie op Schouwen Duifveland, Üdor ir. FrMevltz; „De streek na de ge- gemeendelijke herindeling", door jhr. P. Beelaerts van Blokland; „Ons land dn het wereldgebeuren", door mr. J. F. G. Sdhlliigemaon. Onder het motto „Zingen met Cé- cilia" geeft de bekende zangeres van internationale volksliedjes Marie Cé cile Moerdijk een cursus die de be vordering en verbetering van de volkszang beoogt. Een cursus „Pech Onderweg" .zal zo ♦mogelijk dn de itweede helft van het seizoen vah start gaan. In samenwerking met het Instituut vcor Kunsfczinnüge Vorming wordt een cursus georganiseerd voor vol wassenen en kinderen én pottenbak ken, beeldhouwen, ihouibeweiken, weven enz. Het programa voor het voortgezet onderwijs Ziet er als volgt uit: Vrij dag 3 oktober, concert, van het Am sterdams PhilharmioniiSdh Orkest; donderdag 13 november, Toneel - werkgroep „Proloog" mét Intro- programa Falstaff proloog"; maan dag 19 januari, Arena-De Nieuwe Komedie" melt „Dag stoel naast de tafel", een literaire show uiit het werk van Paul van Ostayen, maan dag 16 februari, toneel werkgroep „Proloog" met „Hoog Spel"; woens dag 18 februari, toneelwerk groep „Proloog" met „Jeugdproces". Het programma voor de scholen voor lager onderwijs iis nog in' voor bereiding. avond bijeen in restaurant „Mon- dragon". In de eerste huishoudelij ke vergadering van het nieuwe sei zoen zullen o.a. de komende win- teixictiviteiten worden besproken. WESTERSCHOUWEN Het klnder-diplomazwemmen Zoals bekend heeft de gemeente Westerschouwen in een raadsverga dering besloten om ten behoeve van de zwemoefeningen een zeker bedrag uit te trekken om de kinderen uit de hoogste klassen der lagere scholen de zekerheid te verschaffen dit di ploma A te halen. Daartoe werden de kinderen van de 6e klassen der scholen uit Burgh, Haamstede. Re- nesse, Noord wel le en Serooskerke naar het zwembad „De Val te Zie rikzee vervoerd om daar verder te oefenen. Hun zomerlessen kregen ze in het zwembad van hotel „De 'lo- renhoeve" te Haamstede 0.1.v. me\u de Rooij uit Renesse. Nu is er een koude kink in dc ka bel gekomen, want het water in „De Val" is te koud geworden en de kin deren moeten doorlessen voor hun laatste opzetje voor het begeerde di- ploma. Daarom is besloten om de groep kinderen verder te doen oefe nen te Middelharnis in het overdekte zwembad aldaar. Het diploma zwem men zal volgende week eveneens te Middelharnis worden gehouden. RENESSE Slotconcert „Luctor et Emergo" Bij goed weer geeft de muziekver eniging „Luctor et Emergo" vrijdag avond een concert in de muziektent in de dorpskern, ter afsluiting van hel seizoen. Dit concert was reeds enkele malen eerder gepland, maar door de slechte weersomstandighe den heeft het tot nu toe geen door gang kunnen vinden. Dat het con cert op vrijdag plaats vindt is te ver klaren .door het feit dat zaterdag verschillende muzikanten met va kantie gaan. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Monte Carlo, mars, P. de Rooy 2. Joyeuse, A. Delhaye; 3. Bonne Mary of Argyle, S. Nelson eufonium- solo L. de Feiter; 4. Waldteufel-wals- selectie. arr. J. H. Blom; 5. Nicht- fall in Camp, D. Pope, trompetsolo .T. Moerland; 6. A Swinging Safari, B. Kampfert; 7. La Paloma. S. de Yradier; 8. Edelweiss, R. Rodgers; 9. Frederico, paso-doble, J. Dading; 10. A. Banda de Hollande, Scheffer. Voor 45 jaar... BURGH. Zaterdagavond gaven de harmonie „Witte van Hacmstede" en de zangvereniging „Nu mei Hope" een concert aan de voet der duinen bij Westenschouwen. ZIERIKZEE. (Adv.). Donkere boe zeroens 1,95; dril boezeroens 1,85; molton hemden met dubbele borst f 2,65; damesflanellen 1,35-1,40; tiatoenen hemden 1,40; duivelsster- ke onderbroeken 2,90-3,-. KERKWERVE. Toen een vracht rijder bezig was zijn vrachtwagen ie vullen vloog die auto ineens in brand waardoor de kleren van hemzelf en twee van zijn kinderen vlam vatten. Het jongste kind, lVz jaar oud, is aan de brandwonden bezweken. HAAMSTEDE. In het district Kou- dekerke, nabij de Stompe Toren werd met goed gevolg het laatste der drie zinkstukken ter grootte van plm. 100 bij 20 m. aangebracht. ZIERIKZEE. Door de Raad van Beheer der Waterleiding Mij. Schou- wen-Duiveland is bericht ontvangen dat de regering geen gelden meer verstrekt voor de aanleg van water leidingen. ZIERIKZEEZaterdagavond gaf de zangvereniging „Streven naar Beter" van Dreischor een uitvoering in de muziektent in het Havenpark. SIRJANSLAND. In deze gemeente sterven vele varkens aan de gevrees de vlekziekte, wat voor vele eige naars een grote schadepost is. NOORDGOUWE. Het aansteken der lantaarns te Schuddebeurs ge durende de aanstaande winter is ge gund voor f 15 per lantaarn. Dreischör's onvolprezen dorpsring is altijd mooi geweest. In 1913 zagen vooral verschillende gevels er veel mooier uit dan tegenwoordig. Men lette ook op het pittoreske trapge- veitje achter de travalje. NIEl/'WERKERK, 3-9. „Dat in uw gemeenteraad een goede verstandhou ding heerst vindt hoogstwaarschijnlijk ook zijn oorzaak in de samenstelling. Ik denk hier uiet direct aan de politieke samenstelling maar doel op de representatie van vier kernen, waardoor is voorkomen dat ten opzichte van een bepaalde kern de bestuurden vervreemden-van het bestuur en de inte-- resse verdwijnt. Een gemeenteraad is geen politieke vereniging maar bepaalt het beleid. De leden vertegenwoordigen in die raad bepaalde politieke over tuigingen maar deze mogen nimmer doel in zichzelf zijn, doch vormen als het ware de bril waardoor men naar het doel kijkt. En dan mogen de diverse brillen verschillen, het doel is voor allen gelijk, namelijk: het dienen van de belangen van onze gemeente". Loco-burgemeester Kuijper hangt burgemeester De Kam de ambtsketen om. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Drie toneelavonden te Zierikzee, concerten en cursussen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3