AGENDA Groots défilé in versierd Nieuvverkerk voor nieuwe burgemeester HANDSCHOENEN Verbetering werkgelegenheidssituatie op Sehouwen-Duiveland STREEKNIEUWS DIPO, DE DONKERE DWERG Amsterdammer in Utrecht neergeschoten NIEUWERKERK. 3-9. Dinsdag avond vond in Nieuwerkerk een groots défilé plaats ter gelegenheid van de installatie van burgemeester J. D. de Kam van Waarde, als bur gemeester van Duiveland. Omstreeks zeven uur n.m. verza melden zich de burgemeestersfamilie en de gehele Duivelandse raad, en de secretaris der gemeente Duiveland (met hun dames) op de stoep van het gemeentehuis in de daartoe opge richte erepoort. Op de rijk met oran jevlaggetjes versierde Kerkring was een groot aantal belangstellenden uit alle kernen van Duiveland aanwezig, om de nieuwe burgervader te huldi gen. Namens de gezamenlijke ver enigingen sprak de voorzitter van de Nieuwerkerkse verenigingsraad, de heer J. Schiettekatte Pz. de nieuw- gekomen burgemeester woorden van welkom toe: „Ik heb vernomen, dat u zich in uw vorige gemeente niet onbetuigd liet in het verenigingsle ven", aldus de heer Schiettekatte, „dit komt ons wel zeer van pas, want wij kunnen in dit opzicht hier een flinke duw in de goede richting wel velen. Wij mogen dus wel ver trouwen op uw toekomstige mede werking, en we betrekken ook hier in mevrouw de Kam, daar we onge twijfeld later nog nadere contacten zullen krijgen". Tevens noemde spreker nog de pas vertrokken burgemeester de heer A. A. van Eeten, die helaas niet aan wezig kon zijn, maar in het zieken huis moest verblijven, en wenste hem een spoedig herstel toe. Hierna nam de burgemeester het woord. Hij begroette alle aanwezigen hartelijk en toonde zich verheugd, dat zovelen met hun aanwezigheid dit festijn wilden opluisteren, en dankte allen, die aan het slagen er van meewerkten: „Ik ben een Zeeuw van geboorte, en hoopte, dat ik na mijn periode in Waarde, de vakature van Duiveland zou mogen vervullen. Toen de koningin mij dan ook deze plaats toewees, was ik erg blij", al dus de heer De Kam. Hij sprak ver volgens zijn vertrouwen uit in een goede samenwerking, tot welzijn van de gemeente, en hoopte spoedig ve len nader te leren kennen. Het défilé Voorafgegaan door de drie muziek- Tegen het vullen van de avond défileerde een lange stoet rijdend materieel voor het Duivelandse gemeentehuis. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). korpsen: Oefening en Uitspanning te Nieuwerkerk; Nieuw Leven te Ou- werkerk en Oosterlands Fanfare te Oosterland, benevens verschillende sport- en wandelverenigingen en de kleuterschool, trok een lange stoet rijdend materieel, alsmede voertui gen van middenstanders en vracht- bedrijven, langs het gemeentehuis. Ook de Duivelandse brandweer was met groot materieel van de partij. Met spandoeken en borden werd de nieuwe magistraat welkom toegeroe pen. De hoogste wagens konden maar nauwelijks onder de pavoisering dooi en moesten hiervan worden .bevrijd' wat de nodige hilariteit wekte. Dui veland heeft enthousiast zijn nieuwe burgemeester „ingehaald en zowel de gemeente als de heer De Kam en zijn familie mogen terugzien op een blijde dag. Hoewel, begunstigd door ZIERIKZEE, 3-9. Gedurende de af gelopen maanden is de werkloosheid, op Sehouwen-Duiveland en Sint Phi- lipsland verder gedaald. Eind augus tus bedroeg de geregistreerde ar beidsreserve, ingeschreven bij het arbeidsbureau te Zierikzee, 40 man nen en 11 vrouwen, van wie 33 man nen en 10 vrouwen werkloos waren. Deze situatie steekt gunstig af bij die van vorig jaar augustus, toen de geregistreerde arbeidsreserve 103 mannen en 17 vrouwen groot was. Van deze laatste aantallen waren toen 62 mannen en 12 vrouwen werkloos. De verbetering van de al gemene werkgelegenheidssituatie blijkt ook uit de toeneming van de bij het arbeidsbureau Zierikzee ge registreerde vraag naar personeel. Deze bedraagt thans 130 mannen en 70 vrouwen tegen 67 mannen en 18 vrouwen op eind augustus van het vorige jaar. Dc gunstige werkgelegenheid had tot gevolg, dat dit jaar de opneming in het arbeidsproces van jeugdigen die hun schoolopleiding beëindigden, over het algemeen vlot verliep. Vooral in de bouw en metaal is een grote vraag naar geschoold en geoefend personeel. De vraag naar vrouwen heeft voornamelijk betrek- kng op jeugdig confectie-, kantoor- en winkelpersoneel. Voor de gehuw de vrouwen zijn er ook mogelijkhe den om in de confectie te werken, hetzij in gehele of gedeeltelijke dag taak. Het afgelopen jaar is vooral de werkgelegenheid bij de Deltawerken belangrijk uitgebreid. Op Sehouwen- Duiveland werken hierbij thans ±670 mannen, van wie 250 Zeeuwen. Té gen het najaar is de uitbreiding van de vraag naar grondwerkers te ver wachten. Wat de werkgelegenheid in de landbouw en aanverwante sektoren betreft kan opgemerkt worden, dat op dit moment arbeidskrachten te kort komen voor de uienverwerking. Horeca- en recreatiesector De horeca- en r'ecreatiesektor zal in september personeel afstoten. Door het matige seizoen zal een aantal be drijven eerder sluiten dan anders 't geval zou zijn geweest. Resumerend kan gesteld worden, dat het aanbod met het einde van de seizoenwerkgelegenheid in zicht op een minimum peil is beland en voor- Mishandeliii;* in Ulster O BELFAST, 3-9. Zestien Noordierse politiemannen zullen diseipJioair worden vervolgd wegens hun optre den tijdens ongeregeldheden tussen rooms-katholieken en protestanten in Noord-Ierland in januari van dit jaar. In totaal zijn 8U0 mensen van wie 650 politiemannen, verhoord in verband met klachten over mishan deling er. het veroorzaken van scha de. Het onderzoek duurde vier maan den. het goede weer. ook velen van Oos terland, Ouwerkerk en Sirjansland waren gekomen, zal de burgemeester a.s. zaterdag persoonlijk de overige kernen van de gemeente apart be zoeken, om ook daar nader kennis te maken. Vermeld zij dat twee leer lingen van de Alg. Kleuterschool te Nieuwerkerk, resp. de oudste en de jongste: Irma Overbeeke en Jan Ver wijs mevr. De Kam een ruiker bloe men aanboden, namens hun school. (Na afloop van het défilé werden de kinderen nog getrakteerd), terwijl van acht tot negen uur een receptie in Ons Dorpshuis werd gehouden. Burgemeester en mevrouw De Kam werden toegesproken door de voor zitter van de Nieuwerkerkse Vereni gingsraad, de heer J. Schiettekatte Pzn. ZANDVOORT. Uit een woning beven een d-anc ng aan het Statlons- ple n iii Zandvoox-t die gedurende er.k:!e uren onbeheerd was uchter- güa'len is f 16.000 gestolen. Advertentie Lederen handschoenen In alle modekleuren I DAM 9 lengkeek lederwaren) ZIERIKZEE Werkloosheid afgelopen maanden verder gedaald namelijk als gevolg van ontslagen uit de horecasektor zal toenemen. Voor de arbeidskrachten, die later in 't seizoen zullen vrijkomen uit de landbouw- en aanverwante sektoren, zullen er mogelijkheden zijn in de bouwsektor. Degenen, die hiervoor geschikt zijn en belangstelling heb ben, kunnen in aanmerking worden gebrachtvoor een omscholing aan het Centrum voor Vakopleiding te Middelburg. Voorbereidingen werden getroffen om in oktober en begin november een beroepcntcntoonstclling voor de leerlingen van de lagere scholen te organiseren. SCHARENDIJKE Cursus „Beter Bewegen" Ons wc i dit verzocht nogmaals de aandacht 'te vestigen op de cursus „Betor Bewegen". De startt van deze cursus vindt heden (donderdag)avond plaats in het Gereformeerd Jeugd- gebouw. (De cursus gaat uit van de Ned. Ver. voor Huishoudelijke Op voeding en wordt gehouden in ver schillende plaatsen op Sehouwen- Duiveland). ZONNEMAIRE Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. van Felius «is een dezer da gen benoemd tot referendaris, Chef van de Afdeling Fiiinanoiën, Onder wijs en Personeelszaken der ge meente Laren (N.H.). NOORDGOUWE Bijeenkomst vrouwenvereniging Na een periode van 9 weken kwam drnsdtetg jl. de Vrouwenvoremigilng van Noordigouwe weer bijeen. Op deze avond, waren 16 dames aan wezig. Bijzonder verheugd waren de da mes over ihet feit, dat na een afwe zigheid' van ruim 8 maanden, de pre- s. dienle van de Vrouwenvereniging mevrouw Sdhcneveld, weer de lei ding op zich ken en wilde nemen. De oorzaak van deze. langdurige af- 'wezügheld van de presidente was gelegen lin ihet feilt, dat zij door een verkeersongeluk medio december 1968 ernstig was «gewond. Zij is ech ter weer volledig hersteld', zodat de vice-presüdente, mevrouw De Oude, d e gedurende de afwezigheid van mevr. Schone veld de leiding van de Virouwenvereniiigiing bijzonder goed had waargenomen, het heft weer in handen kon geven van mevr. Scho- neveld. De avond werd begonen met ge zang, waarna de presidente voorging Sin gebed. Na «helt gebed ihield de pre sidente een inleidend speech je, waar na weer werd gezongen. De avend werd vervolgens voortgezet met ihet lezen van de notulen, dat door de secretaresse, mevr. v. d. Kasrfeeele verzorgd wer d. De rest van de avond werd door gebracht met o.a. uitwisselen van vakanteenieuwtjes en wat huishou delijke babbeltjes. Bovendien werd er nog getrak teerd op «koffie met «gebak, hetgeen uiteraard bij de dames welkom was. NIEUWERKERK Bijzonder programma installatie burgemeester In verband met de cin.gtallatie van de 'heer J. 'D. de Kam als burgemees ter te Duiveland, zal a.s. zaterdag avond 6 september door die Nieuwer kerkse Verenigilngsraad het volgende programma worden aangeboden: 7.30 uur: Vanaf „Ons Dorpshuis" een grote lampionoptoOht. voorafge gaan dcor het plaatselijk muziekge zelschap „Oefening en Uitspanning" en de Niièuwerkerkse Wandelclub „Dé Vierbannengroep". 8.30 uur: Het optreden van de drumband en majorettes van „Rust Roest" te Zierikzee. Vermeld zij nog dat vanaf 6.30 uur lampions verkrijgbaar zijn op .het dorpsihui'splein, .tegen een gestelde vergoeding. BRUIN1SSE Inbraak in woning leverde niets op Zz1'. crd&gmoigen werd door omwo nenden geconstateerd, dat onbevoeg den zich door het indrukken van een ru t aan de achterzijde toegang had den verschaft lat het huis aan de Nooid-lraat lot voor kort bewoond door mevrouw wei. Van Zuidland- de Ronde, d e thans én een verpleeg- hu buiten de gemeente vei blijft. Een buurvrouw .had vrijdagavond laat glasgerinkel gehoord, een on derzoek van de politie leverde als resultaat, zever was -na te gaan, dat niets werd vermist, maar dat ken nelijk wol naar geld was gezocht. Alles was overhoop gahaald. laden en andere voorwerpen die geld kon den bevatten, waien leeg gegooid en over de vloer verspreid. Ook een onderzoek op „ving eraf drukken" le verde wein ig op. Colporteurs traden op ais technische politie BRU1N1SSE, 3-9. Vorige week werd de zestienjarige, S. C. uit Brui- nisse, die op zijn bromfiets onderweg was van Zierikzee naar Bruinisse van de bestuurder van een personen auto (Volkswagen) een sein om te stoppen. De jeugdige Bruinissenaar kreeg vervolgens een berisping om dat hij te snel zou hebben gereden en ook omdat hij geen richting zou hebben aangegeven. De bestuurder van de auto zou, zo deed hij zich althans voor, met de twee andere inzittenden van de wa gen behoren tot de technische dienst van de politie. „De politie" was ge noodzaakt, zo werd gezegd, de jon geman een bekeuring te geven, die kon worden geschikt voor f 7,50. De bromfietser voelde daar echter weinig voor, waarna de ambtena ren" genoegen wilden nemen met een rijksdaalder. Zij wilden dan wel wat door de vingers zien De jon gen betaalde f 2,50 en ontving daar voor een kwitantie als „bewijs van betaling". Te Bruinisse aangekomen vertelde C. zijn ervaringen aan de rijkspolitie ter plaatse en toonde zijn kwitan tie" die nogal wat afweek van het gebruikelijke model. Hij slaagde er bovendien in een signalement van de „verbalisanten" op te geven en daarna kwam de politie er spoedig achter dat de drie mannen colpor teurs moesten zijn van een overi gens goed bekend staande uitgevers maatschappij, die enkele dagen op Sehouwen-Duiveland hadden ge werkt. Het spoor leidde via Utrecht naar Rotterdam en Ridderkerk waar vo rige week de 22-jarige H. W. van W., de 23-jarige B. A. E. en de 19-jarige G. N. van V. werden aangehouden. De drie mannen hebben bij het te Bruinisse afgenomen verhoor bekend en afgewacht wordt nu of het drietal nog meer van dergelijke praktijken aan de dag heeft gelegd. Te Bruinisse is een cursus ma- chineschrijven gestart met aanvan kelijk 23 deelnemers, onder leiding van de heer K. Koetsdijk. Klachten over verhuur van zomerwoning Door de Ver. voor Vreemdelingen verkeer te Bruinisse werden enkele malen klachten ontvangen, over de verhuur als zomerwoning van het pand Steinstraat 7. De huurders trof fen het 'pand en zijn inrichting aan in een toestand, die bewoning aller minst aantrekkelijk maakte. B. en w. besloten nu het nodige te doen om het pand onbewoonbaar te verkla ren. De eigenaar van het betrokken pand woont in Den Haag. Donderdag 4 seplembe. Zierikzee R.K. Parochiehuis, 8 uur, kerk- en ontwikkelingssamenwerking raad van kerken Nourdguuwe Verenigingsgebouw. 16.15 uur, start bejaarden-gymnastiek. Scharcndijke Ger. Jeugdgebouw, 20.45 uur, cursus Beter Bewegen. Vrijdag S september Zierik7.ee Huis van Nassau, 8.00 uur, bijeen komst Ned. Padvindsters Gilde, af deling Zierikzee. Mondragon - 8 uur, fotoclub „Delta- Foto". Renesse Geen soos-ledenvergadering op za terdag 6 september maar op maan dag 8 september. Geslaagd kampvuur Door de leden van de Jongensclub te Bruinisse werd vorige week een kampvuur gehouden, op een terrein aan de Dorpsweg. Gezorgd was voor veel en goed brandbaar materiaal, zodat de vlammen hoog oplaaiden en dat was ook de bedoeling. Riolerings- en bestratingswerk Aan de firma v.h. M. van de Velde en Zoon is opgedragen de riolering en bestrating van een gedeelte van het bestemmingsplan West II bij, voor en achter en in de nabijheid van de woningen in de Dokter de Kockstraat en voor de nieuwe wo ningen die daar zullen worden ge bouwd. De aannemingssom bedraagt f 26.320. Bazar t.b.v. de kleuterschool In het Ned. Herv. Verenigingsge bouw wordt binnenkort een bazar gehouden, die wordt georganiseerd ten bate van de kleuterschool. De vorig jaar opgerichte ver eniging vfor het houden en kweken van kanaries en siervogels ,de ver eniging Oost-Duiveland, houdt in het komende seizoen een tentoonstelling in het recreatiekamp Stoofpolder. Jaarlijkse Unie-collecte In de week van 8 tot 14 september wordt te Bruinisse weer de Unie collecte gehouden. Het Uniecomité hoopt ook dit jaar weer op een grote opbrengst. Jaarlijks brengt deze col lecte voor het chr. onderwijs ruim f 1000 op. Zoals bekend, is de op brengst bestemd voor het chr. onder wijs in ons land maar ook in de ont wikkelingslanden. Diefstal van radio na inbraak in Milkbar Na de inbraak va«n vrijdag op za terdag in een leegstaande woning werd woensdagmorgen ontdekt dat weer een «"braak was gepleegd, en wel i«n de Mi'lkbar op 'het Vecrplein te Zijpe. Ock nu was weer een ruit inge drukt cm zich 'telgang«te verschaffen tot het pand. Vermist wotöt een transistor radio. De neerslag van augustus 1969 De maand augustus 1969 was ken nelijk iin «twee per:cden verdeeld. De eerste helft met 3 tropische da gen (temperaturen van 30 graden of meer) cp 2 augustus. 9 augustus en op 10 augustus teen de thermometer inderdaad temperaturen van 30 gra den aanwees en bovendien nog zes zomerse dagen (temperaturen van 25 graden en meer) en daarnaast de ve le regens met de zware onweersbui en in de tweede 'helft. In totaal viel er 158V2 mm regen, tegen normaal voor deze maand 89 mm. Toppen in de regenval waren 2 augustus 221 mm. 19 augustus 18Vz mm. 23 au gustus 25 mm. 2) augustus 23 mm en 28 augustus 17 mm. Het verkeer over de Grevelingendam Hoewel het in de maand augustus over de Grevelingendam nog zeer druk was, werd móet meer het aan tal -auto's van de maand juli bereikt. Dit i's voornamelijk «te wijten aan de afneming van de verkeersdrukte in d«e tweede helft van augustus, maar toch kwamen nog 228.383 auto's over de teller bij de Grevelingensluis. In totaal stond genoemde teler per 1 september nu op 5.761.092 en als het neg een poosje zo doorgaalt zal de 6 miljoenste begin oktober wel paseren. Gevonden voorwerpen Op het bureau van de Groepscom mandant der Rijkspolitie zijn nader «iniliidhitiinigen te bekomen over de volgende in de maand augustus ge vonden voorwerpen: Een schildpad, een bruine sleutel hanger (inhoud 90 cent); een grijze damesfiets, een jongensfiets Batavus type -topper met drie versnellings naaf. Slotconcerl „Nu met Hope" Te Bruinisse nam de muziekver eniging „Nu met Hope" afscheid van het zomerseizoen met een uitvoering cp de muziektent, die goede belang stelling 'trok. Traditie voor deze laat'se muziekoptccht wordt langza merhand cok, de tocht door het dorp met muziek en drumband, met daar achter honderden kinderen en ou deren met de brandende lampions. Ook dólt jaar weer een kleurige vrolijke stoet, als besluit van een goed muzi-ekseizoen. 30-19 Geschil om aiiloriiil UTRECHT. 1-9. Op liet parkeer terrein van het wegrestaurant „Al berts Corner" op het industrieter rein Lage Weide in Utrecht is van nacht even voor half twee driemaal geschoten waarbij dc 38-jarlgc han delaar J. G. uit Amsterdam ernstig gewond raakte. Oorzaak van dc schietpartij was een geschil om een autoruit. Dc Utrechtse recherche heeft als verdachte de 52-jarige schilder II. B. aangehouden. De dader vuurde op ca. achl me ter afstand met een pistool FN 635 tot driemaal toe op de handelaar. De ze werd door twee kogels getroffen. Overgebracht naar het militair hos pitaal werd hij onmiddellijk operatief behandeld. Zijii toestand was om streeks vijf uur vanmorgen (donder dag) vrij ernstig. De Utrechtse recherche heeft ook de overige 6 personen die bij dit ge val betrokken waren, allen afkomstig uit Amsterdam, voor nader onder zoek naar het hoofdbureau overge bracht. Na de eerste melding van de schiet partij troffen twee rechercheurs in het wegrestaurant 11 bezoekers aan. Op de grond lag het slachtoffer dal hevig uit o.m. een flinke wond in het linker bovenbeen bloedde. Met de wagen van de G.G.D. kon de man snel naar hot ziekenhuis worden ge bracht. hi.i getroffen zou worden. Met zijn gebon den handen tastte hij naar de dolk die dc ander had laten vallen en na een onmense lijke inspanning slaagde hij erin het wapen te pakken te krijgen. Doch in deze toe stand kon hij er nog niets mee beginnen. Wanhopig keek hi.i om zich heen naar dc anderen, doch de logge rijdieren, die overal lagen, ontnamen hem het uitzicht. Maar plotseling hoorde hij een luide stem.... de slem van Dipo!" een gesmoorde kreet en de dolk viel uit zijn handen. Een pijl van de vijand had een einde aan zijn leven gemaakt, vóór hij zijn voornemen ten uitvoer had kunnen brengen. Doch daarmee was het gevaar nog lang niet geweken, want dc vijandelijke ruiters waren nu overal. Met hun speren en zwaar den hakten zij oip hun slachtoffers in en Aram verwachtte ieder ogenblik dat ook 20. In die enkele wanhopige seconden, ter wijl aan alle kanten de pijlen om hem heen suisden, verzamelde Aram zijn laatste kracht. Zijn been schoot omhoog en trof zijn aanvaller tegen de schouder, zodat de man het evenwicht verloor en over hem hoenviel. Doch de dolk was nog steeds in zijn handen en ieder ogenblik verwachtte Aram de genadestoot te zullen krijgen. Doch plotseling voelde hij het lichaam van zijn aanvaller verslappen. Dc man slaakte

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2