125 i |AAki/ DE ZIERIKZEESCHE COURANT President Ho Tsji Minli van N.-Vietnam overleed na hartaanval Versoberingsplan van de Franse regering Prijzenbeschikking goederen en dientsten voor 1969 afgekondigd Doden en gewonden bij rassenonlusten in drie Amerikaanse staten Ambassades van Amerika en Rusland in Tokio getroffen door benzinebommen E.E.G.-suikerbeleid Nieuwe tunnel voor Rotterdam? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doii<lt'r<lu*; 4- september 1969 Nr. 2112112 WAARIN OPGENOMEN REDAK TIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (OHIO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maarHen bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Installatie van burgemeester J. D. de Kam HONGKONG/PA HIJS, 4-9. Presi dent IIo Tsji Minh van Noord-Viet- nam is na een hartaanval overleden. Dit is heden-donderdagmorgen mee gedeeld in een bulletin dat door ra dio-Hanoi werd omgeroepen. Nadat eerder Amerikaanse luister diensten de Vietnamese uitzending van radio-Hanoi hadden onderschept en het nieuws wereldkundig hadden gemaakt, bevestigde de Noordviet- namese onderhandelingsdelegatie in Parijs dat Ho Tsji Minh op 3 sep tember om 21.47 uur was overleden. Er is - aldus de delegatie - besloten tot een nationale rouw van vandaag 4 september tot 11 september. De Parijse delegatie hield direct na het bekendworden van de dood van de president een rouwbijeenkomst. Het communiqué met het overlij densbericht was getekend door het centrale comité van de Noordvietna- mese Nationale vergadering, de raiid van ministers en het presidium van het centrale comité van het Vietna mese Vaderlandse front. De radio deelde voorts mee dat de president een staatsbegrafenis zal krijgen. Wanneer dat zal zijn, is niet gezegd. In Hanoi is door de partij een commissie van 26 man benoemd om de begrafenis van de overleden pre sident te regelen, zo rpeldt het Nocrd- Vietnamese persbureau. Aan het hoofd van deze commissie staat de 61-jarige I.e Doean. De drie plaats vervangende hoofden zijn Ton Doec Thang, Troeong Tsjinh en Pham Van Dong. Ten Doec Thang (81) heeft als vice- president de leiding van de staat op zich genomen, tot er een nieuwe pre sident is gekozen. Waarnemers ach ten Le Doean één van de grootste kanshebbers, samen met Troeong Tsjinh en Pham Van Dong, beiden 61 jaar. Zij zijn respektievelijk voor zitter van de vaste commissie van de Nationale vergadering en pre mier. „Hij ilie verlicht" DEN HAAG, 3-9. Ho Tsji Minh", „hij die verlicht", zoals de vertaling van zijn naam luidt, heeft zijn hele leven aan de revolutie gewijd. De kleine, tengere man met zijn uitste- Jacquet niet meer „in" DEN HAAG, 3-9. Het jacquet als ambtskledij voor de voor zitter en de griffiers van de Tweede Kamer zal vervallen. Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel heeft de leden van de Kamer meegedeeld dat „in overeenstemming met de inzichten van de andere leden van het presidium en over eenkomstig de door de huidige voorzitter van de Eerste Ka mer en zijn opvolger aange nomen gedragslijn de (funge rende) voorzitter van de ple naire vergadering der Tweede Kamer en de griffiers niet meer in jacquet gekleed zullen zijn, doch in een donker pak". EDE. Prins Clatis heeft het land bouwscholencomplex te Ede ge opend. Op de foto de prins tijdens een rondgang door één van de kas sen. Naast de prins de heer J. Kake- beeke, voorzitter van de centrale school voor tuinbouwtechniek. kende jukbeenderen, dun puntbaardje en vurige ogen, voerde bovendien een groot deel van zijn leven oorlog, voornamelijk tegen de Japanners, de Fransen en de Amerikanen. Hij werd één van de bekendste communisti sche leiders in de wereld en na de overwinning op de Fransen te Dien Bien Phoe president van de demo cratische republiek Vietnam, het noorden van zijn bij de Geneefse conferentie van 1954 in noord en zuid verdeelde geboorteland. Ho Tsji Hinh, over wiens juiste leeftijd en n.aam geen zekerheid be staat - hij zou 19 mei 1890 als Ngoe- jen That Than zijn geboren - is al tijd vrijgezel gebleven, maar had een grote genegenheid voor kinderen, die hem „oom Ho" noemden. Hij sprak verscheidene talen, waaronder Frans. Chinees, Engels en Russisch en was een bewonderaar van Confusius SAIGON/WASHINGTON, 3-9. In Washington zowel als in Saigon is men van mening dat de militaire si tuatie in Vietnam door het overlijden van Ho Tsji Minh niet ingrijpend zal werden gewijzigd. Zowel de militaire als de politieke deskundigen hebben de overtuiging dat in feite de mogelijke opvolgers van Ho Tsji Minh de politieke en militaire richtlijnen geven en dat de president slechts de algemene leiding heeft en als „scheidsrechter" op treedt. Méér sparen PARIJS, 3-9. Om de Fransen aan te moedigen tot meer sparen en de gevolgen van de devaluatie van de frank voor de minst bedeelden te verzwakken heeft het Franse kabinet woensdag in zijn wekelijkse verga dering een versoberingsplan aange nomen. De voornaamste maatregelen in het programma zijn als volgt: voor de hoge inkomens zal de bijzondere belasting, die alleen voor het jaar 1969 gold, met een lager tarief wor den heringevoerd. Aan de andere kant zul|en de Fransen met een laag inkomen in 1970 minder directe be lasting betalen door een verlaging van de tarieven. De bijzondere be lastingtoeslag op alcohol en automo bielen waartoe in de begroting voor 1969 werd besloten, blijft ook in 1970 van kracht. Een deel van de investeringsaftrek wordt opgeschort om de investerin- Dode cn twee gewonden bij verkeersongeval ALKMAAR, 4-9. Op de Kenne- merstraat 'in Alkmaar is vannacht om 00.30 een personenwagen geslipt en tegen een lantaarnpaal gebotst. Van de drie inzittenden is het 18-ja rige meisje R. J. A. Hein uit Alkmaar om het leven gekomen. Het eveneens 18-jarige meisje T. de Jong, ook uit Alkmaar, werd uit de wagen geslin gerd en is met ernstige verwondin gen in een ziekenhuis opgenomen. De 19-jarige jongeman A. W. Apel doorn uit Heiloo liep een hersen schudding op. gen van het bedrijfsleven af te rem men en de ondernemingen zullen in het belastingjaar negentig procent van hun vennootschapsbelasting moeten afdragen in plaats van zoals nu tachtig procent. Aantal kostenstijgingen mogen in de prijzen worden afgekondigd DEN HAAG, 2-9. Nadat gedurende bijna vyf maanden een vrtfwe| al gemeen verbod heeft gegolden om pry/en te verhogen, heeft de rege ring besloten het bedrijfsleven met ingang van vier september 1969 toè te staan een aantal met name ge noemde categorieën van kostenstij gingen in de prijzen door te bere kenen. Daarbij wordt het bedrijfs leven tevens de verplichting opge legd dalingen van deze kosten in de prijzen tot uitdrukking te brengen. Bij het nemen van deze stap heeft de regering overwogen dat het prijs peil zich sinds het inwerkingtreden van de prijzenbeschikking goederen en diensten 1969 heeft gestabiliseerd. Het algemeen sociaal-economisch belang blijft, naar het oordeel van de regering, vereisen dat de prijs vorming ook in de eerstvolgende tijd "door een wettelijk voorschrift in de hand wordt gehouden. In de plaats van de op 9 april jl. in wer king getreden algemene prijzenbe schikking zal daartoe in de Staats courant van 3 september 1969 wor den afgekondigd de prijzenbeschik- CAMDEN, 3-9. Bij rassenonlusten in drie Amerikaanse staten zijn de afgelopen dagen twee mensen ge dood en vele tientallen gewond. In Camden werden dinsdagavond een politieman en een 15-jarig ne germeisje doodgeschoten, volgens de politie door sluipschutters. Sterke eenheden oproerpolitie zijn naar de negerwij k van Camden gezonden. Van de 160.000 inwoners van deze stad zijn 42 procent negers. De on geregeldheden braken uit toen de po litie maandagavond vier negerjon gens wilde arresteren. king goederen en diensten 1969-2. De minister van economische zaken heeft de economische controledienst opgedragen er zeer nauwlettend op .toe te zien dat de voorschriften die in de nieuwe prijzenbeschikking zijn neergelegd, in acht worden genomen. Over de thans afgekondigde maat regel -heeft de minister van econo mische zaken mede namens de an dere ministers mededeling gedaan aan de centrale organisaties van werkgevers, werknemers, consumen ten en gemeenten en hen in de ge legenheid gesteld van hun gevoelens te doen blijken. Kostenstijgingen De kostenstijgingen, die thans voor doorberekening in aanmerking ko men zijn verhogingen en verlagingen van: a. de inkoopprijs van eindproduk- ten, grond- en hulpstoffen en halffabrikaten; b. de vrachtprijzen; c. de advertentietarieven; d. de prijs van door derden ver richte onderhoudswerkzaamhe den; e. de tarieven en retributies van overheidsdiensten 1'. de omzetbelasting alsmede ac cijnzen. Bij het toepassen van de nu afge kondigde beschikking vallen in be ginsel twee groepen te onderschei den. Tot de eerste groep behoren de goederen en diensten waarvoor sinds de afkondiging van de prijzenbe schikking goederen en diensten 1969 geen nadere prijsmaatregel is ge troffen. In deze groep kan bij de doorberekening van de daarvoor in aanmerking komende kostenstijgin gen worden uitgegaan van het ni veau van deze kosten op 14 maart 1969. Kostenstijgingen die sedert de ze datum zijn opgetreden mogen in de prijzen worden doorberekend. Daarbij moeten echter kostendalin gen eveneens in de prijzen tot uit drukking worden gebracht. Tot de tweede groep behoren de goederen en diensten waarvoor in middels wél een prijsmaatregel was afgekondigd, die reeds doorbereke ning van externe kostenstijgingen toestond .Voor deze groep blijft in verband daarmede de thans geopen de mogelijkheid van doorberekening beperkt tot sinds 1 september 1969 opgetreden stijgingen of dalingen van kosten. In Fort Lauderdale (Florida) is een nachtelijk uitgaansverbod afgekon digd. Sinds maandag zijn bij rassen onlusten 25 personen gewond. Meer dan 100 personen zijn gearresteerd en 33 winkels verbrand. De onlusten ontstonden over een onjuist bericht dat een negervrouw door een blanke politieman was neergeschoten. In Hartford (Connecticut) zijn tien tallen personen gewond en 160 ge arresteerd na een aanval van negers en Portoricanen op een brandweer kazerne, waarvan het personeel zich denigrerend over de inwoners van overwegend niet-blanke krottenwij ken zou hebben uitgelaten. ■wRfcM TÖKIO, 3-9. Demonstranten heb ben woensdag brandende benzine bommen geworpen naar de Russische en Amerikaanse ambassades in To kio, terwijl de Japanse minister van buitenlandse zaken Kichi Aichi voor bereidingen. trof om naar Moskou te vliegen voor besprekingen met de Russische leiders. Volgens de politie waren de inci denten, die kort na elkaar plaats vonden, het werk van enkelingen en geen georganiseerde demonstraties. De ambassades liggen op 1 Vz km van elkaar in het centrum van Tokio. De politie heeft vier mensen gearres teerd. Redenen voor de aanval op de ambassades werden niet gegeven. DEN HAAG, 3-9. Het Landbouw schap is het op twee hoofdpunten niet met de Europese Commissie eens over het suikerbeled voor 1970- 1971. De commissie wil een „vette" bictenprijs van zeventien rekeneen- heden of f 61,54 per ton handhaven, het Landbouwschap wil verhoging van die prijs tot 17,5 rekeneenheid of f 63,35. Die „vette" prijs, de volledige ga rantie, geldt voor de hoeveelheid bie ten die blijft binnen de basisproduk- tiequota, op het ogenblik voor de E.E.G. in totaal 6.480.000 ton. De Eu ropese Commissie-wil die basisquota volgend jaar met vijf procent ver minderen, het Landbouwschap wil ze handhaven. Het Landbouwschap kan zich wel verenigen met het voor stel der Europese Commissie, de „half vette" prijs te handhaven op tien rekeneenheden of f 36,20 per ton. Die „half vette" prijs geldt voor de hoeveelheid bieten, die boven de basisquota uitgaat maar nog beneden de maximumquota b|ijft. Japan heeft onenigheid met de Sowjet-Unie over visrechten en over de soevereiniteit van eilanden in de Stille oceaan. Van Amerika verlangt Japan de teruggave van Okinawa. De Japans-Russische betrekkingen zijn bovendien verslechterd sinds de dood van elf vissers door een aan varing met een Russische patrouille boot. Japan was hierover geprikkeld omdat de Sowjet-Unie twintig dagen heeft gewacht met de bekendmaking van de aanvaring. Opzet bij brand in spoorwegrijtuig UTRECHT, 3-9. De 22-jarige J. M. d'e N., een grondwerker uit Groes- beek, die tegenover de Amsterdamse politie bekend heeft, de hrawd in het gecombineerde e'crste en tweede klasse 'Bun desbahwrijtuig op het Am- steltsation te hebben geslicht is in middels in hechtenis genomen en zal worden voorgeleid voor de officier van justitie. ROTTERDAM. 3-9. De mogelijk heid bestaat, dat in Rotterdam bin nenkort begonnen kan worden met de bouw van de Willemstunnel, een verkeersverbinding onder de Nieuwe Maas, nabij de bestaande Willems bruggen. Burgemeester en wethou ders van Rotterdam schrijven dit in een voorstel aan de gemeenteraad, om een krediet van 1 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor een spe ciaal op dit Willemstunnelproject ge richte onderzoek. Het college geeft in haar voorstel echter niel aan wanneer precies met de tunnelbouw kan worden begonnen. ROTTERDAM. Naar aanleiding van de reorganisatieplannen bij de firma Erres-Stokvis heeft de directie gis teren (woensdagfmorgen een pers conferentie gehouden. Op de foto, tijdens deze persconferentie, v.l.n.r. directeur A. Bosnak, directeur H. Mulder en pres-directeur C. W. v. d. Griendt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een „neen" te rechter tijd t Bespaart veel verdrietelijkheid i Zelfde temperaturen Verwachting tot vrijdagavond: Overwegend droog weer met wol kenvelden en af en toe zon; meest zwakke wind tussen west en noord en weinig verandering in tempera tuur. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 5 sept. Zon op 5.58, onder 19.19. Maan op 23.23, onder 16.58. Nieuwe maan: 11 sept. te 20.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 sept. 9.15 v.m. 21.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 sept. 9.15 v.m. 21.52 n.m. Doodtij: vrijdag 5 september. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 4-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Om een hogedrukgebied dat zioh uitstrekt van de Azoren naai de Britse eilanden en dat iets in be- tekeniis ts afgenomen trok de afge lopen nacht een zwak front over ons land waar het zuiden. De gemeten regenhoeveel heden waren echter zeer gering. Inmiddels as een depressie aangekomen boven het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen en trekt verder oost waarts. Een bij deze depressie be horend frontensysteem in de omge ving van Schotland verplaatste zich het komende etmaal naar het zuid oosten naar de Noordzee en zal ook het weer in ons land beïnvloeden. De activiteit van dit frontensysteem is eveneens klein, zodat er in het al gemene weerbeeld weinig verande ring zal komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1