DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jongens richtten slachting onder vogels Weer bom-alarm in een lijn-vliegtuig Staking op Curacao Leger grijpt de macht in Libië - Koning Idris aan de kant Eerste nier-transplantatie in Utrecht Rampzalige brand in Brussel: 9 doden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 september 1969 Nr. ?026i WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken tl, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maarden bij vooruitbetaling 7,80; per maand J 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - i.» Jasw>L~ in ,,/J//, rr/iiwr uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. In dit nummer: llllOO^&l III tlfr ff l.&l HUL tl lil LUlltr Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. i h Lakenman Ochlman, Zierikzee. LONDEN. Koning Idris, die maandag door een militaire junta als koning van Libië werd afgezet. STEENWIJK, 1-9. De Rijkspolitie van Steenwjj kervvold heeft maandag in samenwerking met de gemeente politie vier knapen uit Steenwijk aangehouden, variërend in leeftijd van 9 tot en met 13 jaar, die in het afgelopen weekeinde een ware slach ting hebben aangericht onder vogels, pauwen, kalkoenen, kippen enz., waarbij vele dieren in een vogel park in Steen wij kerwold werden doodgeknuppeld. Terwijl ook een kalkoen door mid del van een touw werd opgehangen. Na deze slachtpartij ging de stroop tocht verder naar een kippenhoude- rij, waar kuikens werden gedood en vier kippen in een regenput werden gedeponeerd, terwijl tal van eieren werden stukgesmeten. Bij het onderzoek is aan het licht gekomen dat de knapen nog tal van andere streken hebben uitgehaald, alsmede enige diefstallen hebben ge pleegd. LONDEN, 1-9. Een lijnvliegtuig van de „British Europian Airways" dat op weg was naar Madrid heeft maandag een tussenlanding moeten maken op de Londense luchthaven Gatwick omdat er een bom in het toestel verborgen zou zijn. Nadat de 94 passagiers in paniek het toestel hadden verlaten werd een onderzoek ingesteld. Het telefoontje van een onbekend persoon aan de autoritei- WILLEMSTAD, 1-9. Maandagmor gen hebben de werknemers bij de mijnmaatschappij Curasao N.V. het werk neergelegd. De arbeiders staan wel op hun post, maar voeren geen werkzaamheden uit. Het besluit tot het houden van deze staking is ge nomen in een algemene ledenverga dering. Inbraak in hotel EINDHOVEN, 1-9. In het hotel „Het Silvren Seepaerd" in Eindhoven zijn vannacht tussen twee en zes uur een of meer inbrekers via een bo venlicht van een deur binnengedron gen, waarna zij in het kantoor van de directie uit een afgesloten bureau 5500 gulden stalen. Met een bijl heb ben zij het kantoor opengebroken zonder dat een der aanwezige gasten er iets van gehoord heeft. Gewetensbezwaarden gaan in hongerstaking EINDHOVEN, 1-9. 19 van de 28 erkende gewetensbezwaarden, die te werk zijn gesteld in de rijkspsychia- trische inrichting in het Eindhovense stadsdeel Woensel, hebben aangekon digd vanavond in hongerstaking te zullen gaan. Zij doen-dit uit solidari teit met Ron Boot, een gewetensbe zwaarde uit het kamp Vledder, die sinds 8 augustus in het huis van be waring in Den Haag zit. De honger stakers wrken als verplegers en technisch personeel in de rijkspsy- chiatrische inrichting. ten van het vliegveld Heathrow, waar het toestel was opgestegen, bleek echter niet op waarheid te be rusten. Met een ander toestel konden de passagiers later hun reis voortzetten. Bom-alarm op vliegveld Frankfurt FRANKFURT, 1-9. De vliegleiders van het vliegveld bij Frankfurt zijn maandag opgeschrikt door een bom alarm. Ongeveer 20 minuten voordat een toestel van „Olympic Airwas" (van de Griekse reder Aristoteles Onassis) naar Athene zou vertrekken belde een onbekend persoon op met de mededeling dat in de bagageruim te van het toestel een bom verstopt was. Een onmiddellijk ingesteld on derzoek leverde echter geen resul taat op. Het toestel van het type Boeing 727 met 84 personen aan boord zou later op de dag toch nog naar Athene vertrekken. Weinig wind Verwachting tot woensdagavond: Op c(e meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden maar ook enkele zonnige perioden; zwakke tot mati ge wind uit noordelijke richtingen; weinig verandering in temperatuur. Voor donderdag: Aantal uren zon 1 tot 7. Min. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: .95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 3 sept. Zon op 5.54, onder 19.23. Maan op 21.46, onder 15.00. 4 sept. Zon op 5.56, onder 19.21. Maan op 22.28, onder 16.06. Laatste kwartier: 3 sept. te 17.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 sept. 7.27 v.m. 19.45 n.m. 4 sept. 8.13 v.m. 20.40 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 sept. 7.21 v.m. 19.40 n.m. 4 sept. 8.10 v.m. 20.35 n.m. Doodtij: vrijdag 5 september. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 2-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten westen van Ierland hand haaft zich reeds enige dagen een ho- gedrukgebied. Een bijbehorende rug van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Britse eilanden tot over ons land, waardoor het weer een rustig karakter had. Met een overwegend zwakke noordelijke wind stroomde via de Noordzee lucht naar ons land waarin op uitgebreide schaal wol kenvelden voorkwamen. De bewol king was echter niet dik en de regen die op enkele plaatsen viel was dan ook van weinig betekenis. Inmiddels treffen we op de weerkaart tussen IJsland en Schotland een kleine sto ring aan die in de richting van De nemarken trekt. Deze storing zal echter nauwelijks merkbaar zijn in ons land. Het hogedrukgebeid blijft het weer in onze omgeving bepalen zodat er slechts weinig verandering in het huidige weertype komt. Griekenland verleent gastvrijheid aan Idris ATHENE, 2-9. De Griekse rege ring heeft de afgezette koning Idris van Libië toestemming gegeven naar Griekenland te komen, zo is van daag (dinsdag) in welingelichte krin gen vernomen. Men verwacht dat hij woensdag met zijn gezelschap te Volos in midden-Griekenland zal aankomen. De Griekse veerboot „Knossos" zou de afgezette vorst in de Turkse haven Mudanya ophalen. In het nabijgelegen Bursa verblijft de 80-jarige Idris voor een kuur voor zijn reuma. „Verschrikkelijke sneeuwman" in Canada NORDEGG, 1-9. Inwoners van Nordegg, een plaats in de Canadese provincie Alberta, ztfn ervan overtuigd dat er een troep reusachtige aapmensen door de heuvels aan de voet van de Rocky Mountains dwaalt. V(jf mannen die een dam helpen bouwen in de North Sas- ketchcwan, een rivier die door Alberta stroomt, hebben de vorige week dc aapmensen gezien. Een van de arbeiders zei dat het vreem de wezen op de helling van een heuvel naar de bouw van dc dam zat te kfjken. Het was 4 Vi meter groot, donker van kleur en had haar over z(jn hele lichaam. Indianen uit dc omgeving hebben ver klaard dat een uit vier leden bestaand gezin van deze aapmensen in dc heuvels woont. Een expeditie onder leiding van een voormalige bonthandclaar uit Nordegg is van plan de aapmensen op te sporen. De aapmens of „afschuwelijke sneeuwman" zoals hij in de Hima laya heet, wordt door dc Canadese indianen „sasquach" genoemd. Een Republikeins-socialistisch bewind Dit nummer bestaat uit 10 pagina's I Men kan de mensen alleen f regeren door hen te dienen. j I t BEIROET, 1-9. Legerofficieren hebben maandag in Libië de macht gegrepen. Zij hebben een republi keins socialistisch bewind uitgeroe pen en de 80-jarige koning Idris aan de kant gezet. 's Konings 40-jarige neef en erf genaam, kroonprins Hassan Al-Rida, heeft in een radiotoespraak gezegd af te zien van alle rechten op de troon. Hij deed een beroep op de be volking van 1.600.000 zielen zich ach ter de staatsgreep te scharen. De samenzweerders, die volgens Libische kringen in Beiroet onder leiding staan van kolonel Saadoed- din Aboe Sjweirib, sloegen toe ter wijl de koning een gezondheidskuur deed in de Turkse badplaats Boersa. Het parlement en de andere grond wettelijke lichamen zijn door de ge vormde I-evolutionaire raad ontbon den verklaard. Havens en vliegvel den zijn gesloten. Radiozenders speelden marsmuziek, afgewisseld door verklaringen van de revolutio naire raad. De grenzen zijn ook ge sloten. In Ankara wordt vernomen dat koning Idris heden (dinsdag) naar zijn land zou willen terugkeren. An dere berichten zeggen echter, dat men de staatsgreep voor de koning verborgen heeft gehouden. Tot enkele jaren geleden zou een staatsgreep als deze nauwelijks be roering buiten de Arabische wereld hebben gewekt, maar de ontdekking van grote olievoorraden onder het Libische zand maakte Libië tot een van de rijkste Arabische staten. Na de verdwijning van Idris kent de Arabische wereld nog drie monar chen: Feisal van Saoedi-Arabië, Hoessein van Jordanië en Hassan van Marokko. Het is nog" niet duidelijk welke vorm van socialisme de nieuwe lei ding voorstaat: de extreme vorm van de Baasisten in Irak en Syrië, de mildere vorm van Nasser of een lokale variëteit. Gaat Libië een ra dicale koers volgen, dat zal de gro te olierijkdom - de jaarlijkse op brengst is meer dan vier miljard BRUSSEL, 1-9. Een brand in een woonhuis te Brussel waarin v.l.n. gezinnen van buitenlandse arbeiders woonden, heeft maandagochtend ze ker negen mensen het leven gekost. De brand werd 's ochtends om half vier ontdekt. Toen de brandweer en kele minuten later ter plaatse arri veerde, sloegen de vlammen reeds uit gulden - beschikbaar zijn voor het financieren van de zaak van het anti-imperialisme en anti-zionisme, die al fervent wordt omhelsd door Arabische staten als Syrië, Irak. Je men en Soedan. Het Libië van koning Idris was al een van de voornaamste financiële steunpilaren van de Palestijnse com mandobeweging, maar het meeste UTRECHT, 1-9. In het Academisch ziekenhuis in Utrecht is zondagoch tend voor het eerst een niertrans plantatie verricht. De operatie is technisch geslaagd en de overge plante nier blijkt te functioneren. Het verdere verloop moet nog wor den afgewacht. De toestand van de patient was rond het middaguur re delijk. Elders in Nederland zijn tot dus ver ongeveer zestig nier transplanta ties uitgevoerd. De transplantatie in Utrecht werd mogelijk doordat de nier van een verkeersslachtoffer ter beschikking kwam, bij typering geschikt bleek voor deze patient. Op de nierafde- Hevige moessonregen in oost-Pakistan DACCA, 1-9. Het district Faridpur in Oost-Pakistan is getroffen door een van d.r hevigste moessonregens van de laatste- jaren. Volgens be richten vanuit de stad Dacca zouden tenminste negen mensen door over stromingen het leven hebben verlo ren. Meer dan 300.000 personen zijn dakloos. Vele rijstvelden zouden on herstelbare schade hebben opgelo pen. de ramen van de beide verdiepingen van het pand. De brand moet zijn ontstaan in een uitdragerij op de benedenverdieping van het oude pand, dat in het Brus selse stadscentrum nabij de Beurs is gelegen. In het gebouw waren kamers ver huurd aan een 15-tal Marokkaanse en Griekse gezinnen. geld ging naar de rechtsgeoriënteer de El Fatah. Als ook radicalere groeperingen als het volksfront voor de bevrijding van Palestina ervan kunnen profiteren, kan de crisis in het Midden-Oosten in versneld tem po verscherpen. In elk geval zal het vertrek van het nog overgebleven Amerikaans en Brits luchtmacht- personeel uit Libië worden versneld. ling van de interne kliniek van dr. E. J. Dorhout Mees in Utrecht heeft men al lange tijd grote ervaring dooi de behandeling van chronische nier lijders met kunstnieren. Kort geleden is door samenwerking tussen verte genwoordigers van verschillende kli nieken en instituten een transplan tatieteam gevormd. „Internationale" piloten doen beroep op Oe Thant PARIJS, 1-9. Ongeveer 44.000 pi loten die op internationale luchtlij nen vliegen hebben maandag secre taris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties gedreigd over de ge hele wereld een 24-uurs-staking te zullen houden als de Verenigde Na ties geen maatregelen nemen tegen het kapen door Arabische comman do's vorige week vrijdag van een Amerikaans toestel. Dit deelde de voorzitter van de internationale fe deratie van piloten, de Fin Oio Fors- berg, in Parijs mee, nadat het uit voerend bureau van de federatie daar in spoedzitting bijeen was ge weest. Zes Israëliërs bij incidenten gesneuveld TEL AVIV, 2-9. Bij schietpartijen aan het Suezkanaal zijn maandag drie Israëlische militairen gesneu veld. De incidenten deden zich voor ten zuiden van El Kantara. Even eens gisteren verloren drie Israëliërs het leven en werden vier gewond toen een legerpatrouille bij Khisfine. in de heuvels van Golan, onder mor tiervuur kwam. Man poogde meisje te wurgen Goed geslaagde operatie BRUSSEL. Maandagmorgen vroeg brak brand uit in een pension van twee verdiepingen in het hart van Brussel. Het pension werd door dertig mensen bewoond. Aangenomen wordt dat negen mensen in de vlammen zijn om gekomen. Zes personen, o.w. een brandweerman, werden gewond. MARSEILLE, 1-9. In de haven van Marseille heeft de politie aan boord van een Italiaans vrachtschip 600 kg. opium gevonden. Het verdovende middel werd ontdekt in plastieken zakken, die in balen katoen waren verstopt. De vondst werd gedaan aan boord van de 4.408 ton metende „Stelvio", die vorige week maandag uit de Turkse plaats Iskenderun was aangekomen. Een Libanees en een in Iskenderun wonende Syriër zijn aan gehouden. Volgens de politie hebben zij bekend de opium te hebben ver borgen. Opiumvondst in Marseille Actie tegen Taptoe-Delft DELFT, 1-9. Naar aanleiding van de arrestatie van de 25-jarige elek trotechnisch student J. B. uit Delft, die de taptoe 1969 wilde verstoren met een zendinstallatie, is in Delft een actiecomité opgericht, dat zich ten doel stelt de taptoe 1970 te ver hinderen, als alternatieve plannen voor de binnenstad (Groeneplein- plan) geen doorgang zullen vinden. Man trachtte gewezen echtgenote te doden VENLO, 1-9. De gemeentepolitie te Venlo heeft de 42-jarige H. B. gear resteerd, verdacht van poging tot doodslag c.q. bedreiging tegen het le ven van zijn echtgenote, van wie hij gescheiden leeft en die thans bij haar moeder in Venlo inwoont. De aan gehoudene heeft in de woning van zijn schoonmoeder een schot afge vuurd uit een pistool, waarbij de ko gel door de binnendeur drong en in de stofzuiger bleef steken. De kogel ging daarbij rakelings langs de vrouw die achter de deur stond. De dader is ingesloten. GRONINGEN, 1-9. Naar eerst nu is bekend geworden heeft op 21 juni jl. de 34-jarige P. J. van der B. ge tracht de 13-jarige dochter van een Groninger caféhouder te wurgen. Het drama speelde zich af in Gro ningen, op de kamer van van der B., die een half jaar geleden het Van Mesdagasiel in Groningen met proef verlof had verlaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1