Inbreker met vakantie Purol Guerilla tegen de leeuw van Juda houdt ps De Joden in de Arabische landen Moet aardgas verplicht gesteld? Voor aardappelexport was 1968 topjaar Betaalkaarten met garantie postgiro BLIK DOOR HET WERELD Eritrea in opstand tegen Ethiopische keizer ADDIS ABEBA. Het wordt steeds onrustiger in Ethiopië, het land van keizer Haile Selassie I, bijgenaamd de leeuw van Juda en de koning der koningen". De moeilijkheden compleet met gevechten, overvallen en aanslagen nemen hand over hand toe en stellen de keizerlijke autori teiten voor een schier bovenmense lijke taak. Deze moeilijkheden dateren niet van vandaag of gisteren, doch wer den reeds in 1941 gesignaleerd toen de nu 75-jarige keizer uit Engeland terugkeerde, nadat de Italiaanse be zetters hem sinds oktober 1935 had den verdreven. Ze werden pas in 19G0 wereldkundig toen een groep jonge Ethiopiërs een staatsgreep probeer den uit te voeren. Deze mislukte greep naar de macht had als tastbaar gevolg dat een groep van politici en leraren ertoe werd gebracht te gaan strijden voor de losmaking en de soevereiniteit van de Ethiopische kustprovincie Eritrea. Opgericht werd. het „Eritrean Liberation Front" (E.L.F.), het bevrijdingsfront voor Eritrea. 11 miljoen In Europa hoort men iveinig of niets over de tegen keizer Haile Se lassie aan de gang zijnde guerrilla strijd, maar in de omliggende Afri kaanse landen spreekt men al over het Afrikaanse Vietnam. Eritrea, nu een Ethiopische kxist- provincie gelegen aan de Rode Zee, telt om en nabij anderhalf miljoen inwoners en vormde tot aan de aan vang van de twintigste eeuw een zelfstandig nomadengebied. In 1S90 werd deze provincie een Italiaanse kolonie en in de jaren 1935 en 1936 streden haar inwoners aan de zijde der Italianen tegen de legers van Haile Selassie. Na de capitulatie der Italiaanse troepen in 1941 werd de kustprovincie Eritrea onder Engels bestuur geplaatst en na de afloop van de tweede volkerenkrijg in over leg met de U.N.O. bij Ethiopië inge lijfd. Vergeefs verzochten de Eritreeërs om zelfstandigheid, doch hun verzoe ken werden door de U.N.O. ter zijde gelegd. De provinciebeivoners spre ken niet alleen een andere taal dan de Ethiopiërs doch ook hun gods dienst - de mohammedaanse - is een gans andere. Zo werd in het keizer rijk Ethiopië de haat gezaaid, eerst nog onopvallend doch thans zonder enige terughoudendheid. Het leger doet de rest: het brandschat huis en hof van vermeende opstandigen, neemt vee in beslag en steekt dorpen en nederzettingen in brand. Het ge volg was dat sinds 1968 ruim 35.000 inwoners der provincie Eritrea de wijk namen naar het naburige Soe dan. Aanslagen Anderen die weigerden te vluch ten verenigden zich in hel bevrij dingsfront, waarvan de militante groeperingen nu een sterkte hebben van rond tweeduizend uitstekend be wapende en militair getrainde man nen. Een vijfde deel der provincie Eritrea, met name de beboste en de berggebieden staan onder hun con trole. In het nabij gelegen Syrië ,met na me in Aleppo worden leden van het E.L.F. gezamenlijk met leden van de El Fatah-organisatie militair ge schoold. Dat het de mannen van het Eri trean Liberation Front ernst is, bleek op 11 maart j.l. toen een tweetal le- DUSSELDORF. Pop-art beschil derde paraplu's blijken de laatste kreet op het gebied van de tiener mode. Gezien op de „Teenager Beurs 1969", die in Düsseldorf wordt ge houden. den dier organisatie een verkeers vliegtuig type Boeing 707 van de Ethiopian Airlines op de luchthaven van Frankfurt am Main in de lucht poogde te doen vliegen. Deze aan slag lukte ten dele en het vliegtuig kon ten gevolge van de explosie niet vertrekken. De schade aan vliegtuig en lading bedroeg bijna twintig mil joen gulden. Een soortgelijke aanslag had plaats op 18 juni van dit jaar toen door een drietal leden van de E.L.F. handgranaten werden gewor- pen naar de zojuist op het vliegveld van Karatchi gelande Boeing 720, eveneens een vliegtuig van de Ethio pian Airlines. Ook daar was de scha de aanzienlijk. Met deze aanslagen poogt het be vrijdingsfront de aandacht van de wereld te vestigen op zijn reeds acht jaar durende bevrijdingsstrijd. Het is twijfelachtig of het zal helpen ivant keizer Haile Selassie I is druk bezig zijn legers te moderniseren, daarbij ter zijde gestaan door circa vierduizend Amerikaanse technische en militaire adviseurs. Advertentie. ■-Jülsme -j.il de.huid smetteloos zuiver Verpleegster (lood door schuld ten laste gelegd DEN HAAG. 30-8. De 23-jarige verpleegster M. den O. uit Leiden staat op 9 september voor de recht bank in Den Haag terecht. Haar wordt ten laste gelegd, dat door haar schuld vorig jaar in de psychiatrische inrichting ..Endgeest" in Oegstgeest de 62-jarige geestes zieke mevrouw M. E. Proot-König zo ernstig werd gewond, dat de pa tiënte vijf weken later aan de gevol gen overleed. De verpleegster was vorig jaar op 8 september verantwoordelijk voor de gang van zaken op de afdeling, waar zij 's morgens mevr. Proot naar een badkamer bracht. Het was ver boden patiënten alleen in de badka mer te laten. De verpleegster liet de patiënte in afwachting van een ver schoningsbeurt 20 tot 30 mnuten al leen en lette ook niet op de patiënte. Mevr. Proot kwam in aanraking met heet water en kreeg tweede en derde graads verbrandingen aan voe ten, benen en onderlichaam. Op 13 oktober overleed de vrouw. DEN HAAG, 30-8. De Tweede Kamerleden jkvr. Wttewaal van Stoetwegen en de heer de Boo (bei den c.h.u.), hebben de minister van buitenlandse zaken schriftelijk ge vraagd stappen te ondernemen bij de regering van Irak "en eventueel bij die van andere Arabische landen, om verbetering te brengen in het lot van de daar wonende joden. De christelijk-historische kamerle den wijzen minister Luns op de re cente berichten, waaruit blijkt dat de joden in verschillende Arabische lan den onder steeds onmenselijker om standigheden moeten leven. Verder vragen zij of de minister bereid is er bij de Iraakse regering op aan te dringen om 1500 Iraakse joden, aan wie in principe toestemming is ver leend te emigreren, ook metterdaad te laten vertrekken. Wal biedt de BEELDBUIS DINSDAG 2 SEPTEMBER NED. L In het i'oorprogramma „Kenmerk", de wekelijkse actuali teitenrubriek van de kerken. Van de Vara vervolgens „Marty", een nieu we show rond de schele grappenma ker van de BBC, vanavond o.m. als tuinkabouter en als zanger. Na het journaal en „de Shadoks en de Gibis" volgt een aflevering van de actuali teitenrubriek „Achter hel Nieuws". De Vara brengt deze week een t.v.- spel in delen. Het is „De Eilandbe woners" (Hemsöborna) van August Strindberg in een bewerking van de Deense televisie. De eerste twee de len worden op deze dinsdag uitge zonden, de andere twee op zaterdag a.s. Bij de familie Flod, een weduwe met haar zoon Gusten, gaat de boer derij niet zo best. De zoon heeft zijn aandacht bij andere - plezieriger - dingen dan het werk. Dan wordt een knecht aangenomen, die, in ruil voor verschillende privileges, in de korste keren de zaak weer op poten zet. Gusten ziet dat allemaal argwanend toe en als Carlsson dan ook nog zijn tweede vader gaat worden, is het hem te bar. Dan komen de grote pro blemen. Tot slot een opname van het concert dat hel Menuhin Trio in mei j.l. in ons land gaf ter gelegen heid van het jubileum van impressa- rio Dr. de Koos. Het trio speelt wer ken van Schubert. NED. II. In de serie „Woobinda" krijgt Peter het verzoek van een wat excentrieke pianist om op diens vo gels te passen, terwijl hij concerteert. Er gebeurt iets vreemds als een buurjongen aan boord komt. „Scala" tot de klok van achten, waarna het journaal. Ook in september blijft Dubbelspionnog de aandacht vra gen. Robinson en Scott zijn naar huis gekomen, maar zelfs in hun vrije tijd blijkt hun verbondenheid met de geheime dienst hen dwars te zitten. Ze ontmoeten bij Scotty thuis een oude schoolvriend en die heeft het gemunt op een geheime microfilm die de mannen bij zich hebben. Een documentaire brengt ons vervolgens dertig jaar in de geschiedenis terug. Op 1 september 1939 viel Duitsland nl. Polen binnen, ivaarmee de tweede wereldoorlog was begonnen. Kees van Langeraad en Hans Verschoor laten oude archiefopnamen zieni In de serie „Verbinding met gaan we naar België. Het is de show „Nand in eigen land", die werd uit gezonden naar het Montreux-festival Hoofdpersoon is de acteur Nand Buyl. Hij speelt de hoofdrol in en kele schetsjes, die worden omlijst door muziek. Het trio Pim Jacobs en Rita Reys zorgen voor een intermez- DINSDAG 2 SEPTEMBER NED. I. schooltelevisie: 10.45 ver kennen en ontdekken; 11.10 de kerk in de samenleving van Indonesië; 11.35 biologie in de brugklas; 12.00 einde; 18.50 fabeltjeskrant (kleur); 1.56 ster; 19.00 nieuws; 19.03 ster; 19.07 kenmerk; 19.32 Marty (kleur); 19.56 ster; 20.00 journaal: 20.16 ster; 20.20 de Shadoks en de Gibis (kleur); 20.22 achter het nieuws; 20.45 de ei landbewoners; 21.35 Menuhin trio; 22.25 journaal. NED. II. 18.50 fabeltjeskrant (kleur); 18.56 ster; 19.00 nieuws; 19.03 woobinda; 19.28 scala19.56 ster; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 dub belspion (kleur); 21.10 Nos-documen- taire - 30 jaar geleden, oorlog! - 21.45 verbinding met België; 22.20 journaal. FRANKFORT. Hermann Krumey, vroeger de rechterhand van Adolf Eichmann, is in Frankfort tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld wegens zijn aandeel in het ter dood brengen van zeker 300.000 Jo den in Hongarije. GEMERT, 30-8. Dr. A. J. H. Bar- tels, oud-staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, heeft op de sociale studiedagen van het Ne derlands Katholiek Vakverbond in Gemert gezegd, dat het op korte ter mijn nodig is, dat gebruik van aard gas bij nieuwbouw en bij vérvan- ging van stookinstallaties door de gemeentelijke autoriteiten zo moge lijk verplicht wordt gesteld. Prinses Margriet in Istanboel DEN HAAG, 30-8. H.K.H. prinses Margriet is zondag naar Istanboel in Turkije vertrokken, waar ze de 21ste internationale conferentie van het Rode Kruis zal bijwonen, die daar van 1 tot 13 september wordt gehou den. Ze wordt op haar reis vergezeld door haar echtgenoot, mr. Pieter van Vollenhoven. De prinses en haar man keren woensdag 10 september naar Nederland terug. Patates-f rites levensbehoefte Het bestuur van het produktschap voor aardappelen vindt dat aardap- pelprodukten zoals patates-frites, chips, instantpuree en in geblikte aardappelen nu ook maar tot de noodzakelijke levensbehoeften moe ten worden gerekend en met vier in plaats van met twaalf procent b.l.w. belast moeten worden. Het bestuur besloot donderdag, in een brief aan de minister van finan ciën, deze opvatting te verdedigen. Door deze produkten onder het hoge tarief te brengen, zo meent het be stuur, heeft de overheid niet vol doende rekening gehouden met de veranderingen, die het Nederlandse volk de laatste tientallen jaren in zijn aardappeleetgewoonten gebracht heeft. LAND- EN TUINBOUW Een vóór-1914-foto rati Noordwel- le's centrum, waarbij t>ooral opvalt de fraai gesitueerde iravaille, eens een zeer landelijk accent in al idyllisch dorp. eti toch DEN HAAG, 30-8. De Nederlandse aardappelexport van oogst 1968 heeft het record van oogst 1955 gebroken: dertien jaar geleden 576.000 ton, nu 622.600 ton consumptie- en industrie aardappelen. Verreweg het meeste: 517.000 ton, ging naar de E.E.G., en daarvan weer het meeste: 440.500 ton of 70 procent van de hele export, naar West-Duitsland. De export naar de E.E.G.-landen heeft zich zeer sterk uitgebreid, die naar andere landen in en buiten Europa kan zich moelijk handhaven. De waarde van deze export: f109 miljoen, is ook als een record te be schouwen. De gemiddelde export prijs per honderd kg., was f 17,50, tegen 1' 13,20 vorig jaar. De telers maakten voor normaal gesorteerde klei-aardappelen van oogst 1968 gemiddeld f 13,25 per hon derd kg, tegen f 8,10 van oogst 1967, voor zartdaardappelen f 10,90 (f 9,70. De geldelijke opbrengst per ha van de klei-consumptieaardappelen was gemiddeld i 4500 bij een kostprijs die in de buurt van de f 4000 zal liggen. Bij de zand-consumptieaard- appelen bleef de gemiddelde besom ming per ha beneden de f 3000, ter wijl moet worden gerekend met een kostprijs die de f 3500 benadert. De export van zandaardappelen, die vo rig jaar een dieptepunt bereikte, is dit jaar wel iets gestegen, van 25.000 ton of vijf procent van de totale ex port tot 45.000 ton of zeven procent van de totale export. De export van klei-aardappelen steeg van 455.000 ton in het vorige oogstjaar tot 578.000 ton. Een en ander blijkt uit mededelin gen, gedaan door het secretariaat van het produktschap voor aardap pelen. De consumentenpi'ijzen, zo wordt in deze mededelingen gemeld, zijn dit jaar hoger dan vorige jaren. Er worden cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek aangehaald, volgens welke de prijzen in de lente- en zomermaanden van dit jaar tot nu toe hoger waren dan in 1968, maar in het algemeen lager dan in 1967. Volgens deze gegevens kostte een kg aardappelen in juni van dit jaar 51 cent, tegen 47 cent een jaar tevoren en 56 cent twee jaar tevoren. In juli was het 53 cent, tegen 35 cent zowel een als twee jaar geleden. Het pro- du ktschapssecretariaat vraagt zich af of die 53 cent in juli wel juist is, ge zien de gemiddelde veilingprijs voor vroege aardappelen in die maand van f 28 per honderd kg en een Belgische invoer van ongeveer 25.000 ton voor gemiddeld f 18 per honderd kilo. Ook in de bestuursvergadering van het produktschap, waar de mededelingen werden besproken, hechtte men aan dit gegeven van het C.B.S. niet veel geloof. Nabestaanden van gesneuvelden naar Indonesië SCHIPHOL, 30-8. Per lijntoeslel van Garuda Airlines zijn de eerste vijfentwintig van de in totaal 150 familieleden van Nederlandse oor logsslachtoffers, die dit jaar haar Indonesië reizen, van Schiphol naar Djakarta vertrokken. Zij zullen op de erevelden Mentung Pulo en An- tjol een bezoek brengen aan de gra ven van de gevallen oorlogsslacht offers. in de maanden september, okto ber, november en december zullen nog vijf groepen van elk vijfentwin tig familieleden naar Indonesië en Thailand vliegen om de erevelden te bezoeken. Heilige rumtradilie LONDEN, 30-8. De „heilig ste" traditie van de Britse ma rine, een dagelijkse hoeveel heid rum voor alle bemannings leden, dreigt te worden opge heven. 1-Iet Britse ministerie van defensie overweegt het sinds 1731 bestaande privilege voor alle zeelui op Britse oor logsschepen af te schaffen in verband met de hoge kosten (jaarlijks 85.000 pond) die er mee gemoeid zijn. Hoe de reactie van de mari ne-mensen luidt is niet bekend. Vermoedelijk zullen de oude ren feller reageren omdat zij volgens de traditie hun rant soen puur kregen aangeboden terwijl de jongeren de rum met water moesten mengen. Het opsparen van hel'dagelijks rantsoen is verboden. DEN HAAG, 30-8. De postgiro komt binnenkort met girobetaalkaar ten en giropassen. De girobetaalkaart is een door de Postcheque- en Giro dienst tot een bedrag van f 100,- ge garandeerde overschrijvingskaart, waarmede de rekeninghouder zyn aankopen in winkels e.d. contant be talen kan. De giropas is het legiti matiebewijs van de rekeninghouder. Hy bevat zyn postrekeningnummer, naam en handtekening ter vergelij king met deze gegevens op de giro betaalkaart. De postgiro wil met de invoering van dit nieuwe betaalmiddel het dienstbetoon tegenover de rekening houders verder verbeteren. De be taalkaart en de giropas zijn met na me bedoeld om de verkoper van ar tikelen een bepaalde bescherming te bieden tegen het - overigens in de praktijk betrekkelijk geringe - risi co, dat de koper onvoldoende saldo bij de postgiro heeft. De bekende blauwe girokaart en ook de kascheque voor het opnemen van contant geld, die beide een grote omvang hebben bereikt, blijven daar naast normaal in omloop en in ge bruik. De blauwe kaart kan blijven fungeren als normaal betaalmiddel, overal waar tussen winkelier en klant een zodanige relatie bestaat dat de giro garantie niet nodig wordt geacht. BELFAST. De Britse regering heeft aangeboden een kwart miljoen pond (2.150000 gulden) te storten in het fonds voor de slachtoffers van de onlusten in Noord-Ierland. DARMSTADT. De politie van Darmstadt (Hessen) heeft een ver kiezingsbijeenkomst van de N.P.D., die donderdag op het marktplein zou worden gehoudën, verboden. FEUILLETON door B. J. ten Wesepe Lazert somt de personalia op, lang zaam en duidelijk, zodat men het aan de andere kant van de lijn kan op schrijven. Tenslotte zegt hij: „Ik heb in de gauwigheid een en ander ver geleken met de opsporingslijst van de juwelen, maar voorzover ik heb kunnen constateren, is ongeveer de helft aanwezig. Morgen, bij daglicht, zal ik de hele omgeving nog eens laten onderzoeken. Best mogelijk, dat de rest van de buit er ook ligt Wat zegt u? Nee, die Vlasma beweert Tal niet te kennen. Ik zal hem mor gen met Tal confronteren, maar veel heil zie ik er niet in, gezien de pa pieren van die Tal. Wat? Ja, Tal ging omstreeks half één het bos in. Hij werd geschaduwd, maar opeens was hij verdwenen. We konden hem niet meer vinden ,doch in die tijd arres teerden we een ander, die de buit vervoerde. Trouwens mijn mannen hebben gezien, dat die Vlasma de buit opgroef. Daar was Tal niet bij Een afleidingsmanoeuvre? Best mo gelijk. Mijn indruk is, dat die Tal uiterst sluw is Hoe? Linke Sjaak? Dan doet-ie zijn naam wel eer aan. Ik heb hem nog vast,, maar zal hem met een uurtje of zo laten gaan. We kunnen hem niets maken. Als die man een nachtelijke wan deling wil maken, is dat zijn goed recht. Vergeet niet, dat het hier snik heet was vandaag. Neen, we doen verder niets. Uitstekend, dan wach ten we uw mannen morgenochtend af. Zelf ga ik nu ook naar bed. We zijn al van half tien af in de weer. Ja, ik ben ook blij, dat in elk geval een deel van de buit terecht is. Tot ziens, inspecteur." Lazert legt de telefoon op de haak en geeuwt ongenegeerd. Dan komt hij overeind en rekt zich langzaam uit. Dé zak met juwelen bekijkt hij nog eens, waarna hij hem in een kluisje doet en de sleutel in zijn zak stopt. Dan kijkt hij even rond, loopt naar de deur en draait het licht uit. Even latei" is hij op weg naar zijn woning. Met slechts een verlangen: slapen. In cel vier ligt een jongeman op een stromatras naar de grijze zolde ring te staren. Er brandt een nacht lampje in zijn cel. Daar heb ik me heel vies ingedraaid, realiseert hij zich. Al is het de waarheid. Maar de politie gelooft je toch niet. Inplaats van een beloning, stoppen ze me in een cel. Hoe moet dat nu morgen ochtend, als ik niet op m'n werk ben? En morgen komt schoonpa te rug. Met Mia Als die lui hier me morgenochtend maar laten gaan anders sta ik er dubbel gekleurd op. Nog meer verwikkelingen. Sjaak Tal wordt 's morgens vroeg gewekt door het gekeuvel van zijn kinderen. Af en toe hoort hij de waarschuwende stem van Bep er tussen door, die probeert hen rustig te houden. Maar Tal is opeens klaar wakker en piekert over de verloren gegane buit. Hij heeft duidelijk ge zien, dat de plastic zak met juwelen in de handen van de politie was. Maar wie is die bink, die ze bij zich had? Hoe komt hij aan de juwelen? Sjaak weet er geen antwoord op. Wel begint het hem duidelijk te wor den, dat hij voor niets naar Heiden rijk is gegaan. En dat hij waarschijn lijk geen schijn van kans gehad zou hebben de juwelen op te greven, om dat men zijn doen en laten zo onge veer dag en nacht naging. In elk ge- i val staat vast, dat die gluiperd, die zogenaamde papierreiziger vannacht achter z'n vodden aanging. Heel han dig bedacht van de heren: jongens, zet een rus naast hem in'de tent, kan die hem in de gaten houden. Hele maal vertrouwd hééft hij die Van Maasdam eigenlijk nooit. Te fleme- rig. Toch is hij die gladjanus te slim af geweest. Maar goed, dat hij elke dag zijn ogen wijd open had gehou den. zodat hij ieder paadje en plekje in de onmiddellijke omgeving van het tenlekamp kent. Eén man zegt niets, dus ze kunnen nooit bewijzen, dat ik vannacht m'n bed uit geweest ben. In het donker zijn alle katjes grauw en als er iemand het bos in liep, wie bewijst, dal ik het ben ge weest? Nou? Bep heeft gezorgd voor een alibi. Zo is ze. dat weet hij. Ze heeft niks aan haar pet met zijn ak- tivileiten. maar ze zal hem er nooit inluizen. Integendeel. Vannacht lag ik in bed, jongens. Vannacht hebben ze me er van af gelicht en me mee genomen. Vastgehouden tol half vier. Toen zeiden ze: „U kunt gaan meneer Tal." Ja, toen was ik weer meneer. En op grimmige toon was het antwoord geweest: „Wat leuk... mag ik heus gaan? Vriendelijk be dankt. Tot morgenochtend. Gaan wc es een babbeltje maken over weder rechtelijke vrijheidsberoving. Wel eens van gehoord in dit snertdorp? Waarschijnlijk niet. Hier pikken ze je zeker te hooi en te gras op, als het de heren zo in hun kraam te pas komt. Misschien, dat die boeren dat hier slikken, maar een geheide Mo kumer neemt dal niet. Dat zullen we morgen eens haarfijn uit de doeken doen. Slaap lekker." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4