DE ZIERIKZEESCHE COURANT SYRIË LAAT ISRAËLISCHE VROUWEN VERTREKKEN Vier doden bij een frontale autobotsing Tribune stortte in: Ruim 200 gewonden MORBIS De strijdkrachten van de V.S. in Thailand Geruchten over mobilisatie in China De infiltraties in Zuid-Vietnam Dader moord op Danny Visser meldt zich Barricaden in Ierland worden versterkt Felle strijd om condoom-automaten I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Miiamla^ 1 september 1969 WAARIN OPGENOMEN ^*-a\v 1797-1889 REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maarden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - rw 1**17 f I T I uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. In dit nummer: ilClVSIlKCltKKll tC l(Jl* l Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Arabische commando's kaapten Amerikaanse Boeing DAMASCUS, 31-8. De vier vrou welijke Israëlische passagiers uit het gekaapte Amerikaanse Boeing-707, die in Damascus werden vastgehou den, zullen onverwijld via Rome worden gerepatrieerd. Dit is zondag avond officieel in de Syrische hoofd stad bekend gemaakt. Volgens het Syrische persbureau is het onderzoek inzake de zes Isra ëlische passagiers van de Boeing af gesloten. Over het lot van de twee mannelijke passagiers werd niets ge zegd. De vier vrouwen zijn mevrouw Eva Freud en haar 15-jarige dochter Da- lia, mevrouw Sjamasj en mevrouw Ardotti. De twee mannen zijn prof. Sjloma Zamueloff, die aan de He breeuwse universiteit in Jeruzalem doceert, en een zekere Moelem. BEIROET, 30-8. Zoals bekend had een Arabische commandogroep be staande uit een 20-jarige vrouw en een 30-jarige man, vrijdagmiddag de piloot van een Boeing-707 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij T.W.A. gedwongen naar de Syrische hoofdstad Damascus te vliegen. ATHENE, 31-8. „Trek uw schoenen uit, buig uw hoofd over uw knieën en leg uw handen in uw nek." Door deze bevelen, in het Engels uitge sproken door een vrouwenstem, wer den de passagiers van de gekaapte Amerikaanse Boeing opgeschrikt na dat de twee Palestijnse commando's de leiding aan boord van het toestel hadden overgenomen. Dit vertelde een van de passagiers de Amerikaanse mevr. Helene Vallas in de hall van het internationale vliegveld van Athene, kort nadat 88 verwilderd uitziende passagiers en elf bemanningsleden waren geland aan boord van een DC-8 van de Ita liaanse luchtvaartmaatschappij „Ali talia". Dit toestel had de inzittende van de Boeing uit Damascus opge haald, evenwel zonder de zes Israë lische passagiers, gezagvoerder Dean Carter, die bij zijn toestel wilde blij ven, en een gewonde vrouw en haar vier kinderen. Mevr. Vallas, die bij het haastig verlaten van de Boeing op het vlieg veld van Damascus aan een been werd gewond, zei verder dat de pas sagiers van de toeristenklasse - de Palestij non reisden eerste klasse - niets hadden gemerkt van de actie der commando's, totdat zei de ge zagvoerder via de boordluidspreker hoorden zeggen dat er iets aan de hand was en dat een vrouw hun iets zou zeggen. Zij hoorden toen de in structies en de toevoeging: „wij wil len u geen kwaad doen. Wij kapen dit vliegtuig omdat de Amerikanen Israël helpen". Op het ogenblik van de landing nam zij opnieuw het woord met de mededeling dat alle passagiers het toestel zo snel moge lijk moesten verlaten. Een andere passagier, een Austra lische vrouw, vertelde dat de passa giers b(j het horen van de instructies van de Palestijnse wel schrokken, maar dat er geen paniek uitbrak, mede dankzij de koelbloedigheid van de bemanning, die hen gedurende verdere reis op hun gemak stelde. Pas toen werd meegedeeld dat men zich moest haasten om het toestel te verlaten, omdat er een ontploffing zou volgen, had iedereen zich op de uitgang gestort. Hollend verwijder den de passagiers zich van het toe stel. „Terwijl wij holden hoorden wij het geluid van de ontploffing". Een Amerikaanse passagier ver klaarde dat de Palestijnse „een zeer mooie vrouw" was. „Zij droeg een grote zonnebril, was zeer afwezig en gaf nauwelijks antwoord op vragen". De Palestijnen hadden eerst voorge wend elkaar niet te kennen. OOSTERWOLDE, 31-8. Omstreeks 23.00 uur zaterdagavond heeft zich op de weg tussen Drachten en Smildc onder Oosterwolde een frontale bot sing voorgedaan waarbij vier perso nen om het leven kwamen. De 19-jarige bestuurder van de auto uit de ftchting Smilde, A. C. van Dijk, werd op slag gedood, even als de naast hem zittende 25-jarige H. R. van Ernst, beiden uit Ooster wolde afkomstig. De bestuurder van de tegenligger, de 58-jarige H. Penninga uit Assen moest uit het brandende wrak van zijn auto worden bevrijd. Hij over leed in een ziekenhuis te Assen. Zijn Jongetje verdronken DEN HAAG, 31-8. Om zes uur zon dagmiddag is tijdens het spelen het 2-jarige jongetje Edwin van Doorn uit de Eindstede te Den Haag ver dronken in het water langs het Theo Mann Bouwmeesterpad in zijn woon plaats. Zijn ouders waren daarbij te genwoordig. De vader heeft het kind uit het water gehaald. Een hoofd agent van politie heeft nog mond-op- monbeademing toegepast, echter zón- dei' resultaat. PRETORIA, 30-8. Enkele minuten na het laatste fluitsignaal van de rugbywedstrijd tussen Noord Trans vaal en de Wallabies uit Australië, die zaterdag in Pretoria werd ge speeld, stortte met donderend geraas een noodtribune in. Honderden toe schouwers werden meegesleurd. Sommigen vielen ongeveer twee en twintig meter en raakten onder de brokstukken bedolven. Volgens de laatste berichten vielen er geen do den. Er raakten ruim tweehonderd personen gewond, van wie zeker twintig ernstig. Onmiddellijk ver zocht men via de luidsprekers aan artsen en verpleegsters, die zich mo gelijk onder de 45.000 a 50.000 toe schouwers bevonden, om de helpende hand te bieden. Het reddingswerk werd belemmerd door in paniek ge raakte toeschouwers, die vei-zoeken om het terrein te verlaten negeerden. Politiewagens en alle beschikbare ambulances reden onmiddellijk naai de plaats van het ongeluk. Vele men sen konden na verbonden te zijn naar huis terugkeren. Advertentie OUflUTY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 HONGKONG, 30-8. Vandaag(maan- dag) zullen in Bangkok de Thailand- se minister van buitenlandse zaken, Thanat Khoman en de Amerikaanse ambassadeur in Bangkok, Leonard Unger, besprekingen beginnen over een mogelijke vermindering van de Amerikaanse strijdkrachten in Thai land. De Verenigde Staten zouden hier toe wel bereid zijn, maar zij denken er niet aan alle 48.000 man van de zes luchtmachtbases weg te halen. De Thailandse premier, Thamon Kit- tikachorn, heeft verklaard, dat Thai land alle Amerikaanse troepen be slist niet kwijt wil. Amerika kan net zoveel troepen in het land houden als voor de oorlog in Vietnam nodig Er zal waarschijnlijk in Bangkok ook worden gesproken over het ver blijf van Thailandse troepen in Viet nam. Thailand heeft als lid van de Seato op het ogenblik 12.000 man in Zuid-Vietnam. Zeven-en-dcrtig doden bij busongeluk in Peru LIMA (Peru), 31-8. In een berg achtig gebied in Peru, op 400 km. ten oosten van de hoofdstad Lima, is za terdag een autobus in een ravijn ge reden. waardoor 37 inzittenden om het leven kwamen. Berging 300 jaar oud Nederlands schip HAMBURG, 31-8. Het ongeveer 300 jaar oude Nederlanse vracht schip, waarvan het wrak enige weken geleden bij ruilvcrkavclings- werkzaamheden in Hedwigenkoog, bij Heide, in het westen van Sleeswjjk-Holstein, ontdekt werd, wordt nu in zijn geheel geborgen en grondig onderzocht. Het bergingswerk, dat door het ministerie van cultuur van Slccs- wjjk-Holstcin bekostigd wordt, begint volgens een officiële mede deling over een week. Kort na ontdekking van het wrak hadden archeologen slechts enige delen van het wrak geborgen, omdat voor de berging van het gehele schip geen middelen ter beschikking stonden. echtgenote mevr. G. Penninga-Roze- ma overleed ter plaatse. De toedracht van het ongevaL staat nog niet vast. Een achter Van Dijk rijdende automobilist heeft getuigd dat deze herhaaldelijk zonder aan wijsbare reden op de linker weghelft voor hem uitgereden had. De botsing vond ook plaats op de, van hem uit gerekend, linker weghelft. Twee milimeter per uur VALENCE, 31-S. Een brief, waarin een atletiekclub in de Franse stad Valance toestem ming wordt gegeven een sta dion te gebruiken, is negen jaar nadat hij gepost werd, op de plaats van bestemming 150 meter verder, aangekomen. De gemiddelde snelheid: twee millimeter per uur. Mohammedaanse landen vragen spoedbijeenkomst Veiligheidsraad NEW YORK, 30-8. Drie en twin- tig landen-leden van de V.N. hebben vrydag om een spoedbij eenkomst van de Veiligheidsraad verzocht in ver band met de brand in de Al-Aksa- moskee in Jeruzalem. Men verwacht dat de raad woens dag bijeen zal komen. HONGKONG, 29-8. In Hongkong zijn vele berichten binnengekomen, die erop zouden duiden dat China reeds enige tijd zijn bevolking en hulpbronnen mobiliseert om - naar het schijnt - paraat te zijn voor een eventueel gewapend conflict met de Sow jet-Unie. Volgens deze berichten zou ex- sprake zijn van mobilisatie van de Chinese bevolking in geheel China, verspi'eiding van fabrieken met het oog op luchtaanvallen, voi-ming van grote voorraden levensmiddelen en het zenden van grote troepenverster kingen naar de gi-ensgebieden. WASHINGTON, 30-8. Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft donderdag bekend gemaakt, dat Noord-Victnam in de eerste zes maanden van dit jaar ongeveer 100 duizend gewapende mannen naar het zuiden heeft gezonden, waardoor de daar geleden verliezen vrijwel geheel te niet zouden zijn gedaan. Het Pentagon schatte het aantal gesneuvelde Noordvietnamezen in die periode op 93.643. Daai'bij kwa men dan nog de gewonden, de de serteurs en de krijgsgevangenen, van wie het preciese aantal nog niet was vastgesteld. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington had een dag tevoren meegedeeld, dat de omvang van de infiltraties „aanzienlijk is verminderd". In dit verband liet het Pentagon weten, dat in het eerste halfjaar van 1969 ongeveer half zo veel Noordvietnamezen was geïnfil treerd als in de dienovereenkomstige periode van 1968. DEN HAAG. In Antwerpen zijn vijf jongens aangehouden van wie er vier worden vei'dacht van de overval op de Raiffeisenbank in Eomnes,af gelopen dinsdag. AMSTERDAM, 29-8. De Amster damse centrale recherche weet sinds donderdagmiddag wie de dader is van de afschuwelijke moord op de 10 jaar oud geworden Damiy Visser, in het Amsterdamse Beatrixpark, op 30 mei van dit jaar. Het is de 25-jax-ige los-wei-kman P. J. A. B. uit Amsterdam, een man die in de afgelopen jai-en meer maan den in een psychiatrische ini'ichting heeft dooi-gebi-acht dan daar buiten en die zich, gekweld door angst, be rouw en eenzaamheid tenslotte bij de hoofdinspecteur van de centrale recherche, de heer Hoek, meldde, met de mededeling dat hij een be kentenis wilde afleggen. Zijn verhaal klopte zo nauwkeurig met de gegevens waax-over de politie beschikte en die - omdat zij nooit gepubliceei'd zijn - alleen de dader kon weten, dat het voor commissar-is Sanders en zijn ploeg vast staat dat B. inderdaad de dader moet zijn. De heer Sanders, die op een pers- conferentie welke op het hoofdbu reau van politie in Amsterdam werd gehouden, de feiten mededeelde, noemde de dader een ziek men's. Het zal dan ook nog nader beslist moeten woi'den of hij terecht zal staan, dan wel in een inrichting zal worden on-~ dei-gebracht. Volgens ons ï-echt is het namelijk niet mogelijk iemand, die als krankzinnig moet woi'den be schouwd, gei-echtelijk te vervolgen. BELFAST, 31-8. In strijd met een desbetreffende oproep van Noord- ierlands premier, Chichester-Clark, worden de barricaden in Noord-Ier- land versterkt, in plaats van afge broken. Op de grenzen van de katholieke wijken in Belfast, zijn de katholie ken bezig hun versperringen hoger, dieper en sterker te maken. Ook in Londonderry worden de barricaden verhoogd. Vrouw verdronken DEN HELDER, 30-8. Uit het wa- ter van de Prins Willem-Alexander- singel in Den Helder is het stoffe lijk overschot van de 64-jarige me vrouw A. van der Sel-Runnenbui'g opgehaald. Men vermoedt dat de vrouw, die aan toevallen leed, don- dei-dagavond na een visite, op de brug bij de Ki-ugei-straat onwel is geworden en over een muui-tje is gevallen. Vrachtauto in sloot; chauffeur verdronken STRIJEN, 30-8. Op de weg tussen Strijen en 's-Gi'avendeel is vrijdag middag een vrachtauto door nog on bekende oorzaak van de weg geraakt en op een lager gelegen secundaii*e weg tegen een boom terechtgekomen. De auto sloeg om en i-aakte in een sloot. De bijrijdei', de 30-jai-ige C. D. Vriens uit Hoeven vei'dronk; de chauffeur werd gewond. Nieuwe paling voor Rijn DÜSSELDORF, 30-8. Met het oog op de massale visstei-fte die zich on langs als gevolg van een vergiftiging in de Rijn heeft voorgedaan, wordt in de komende dagen ruim 5.000 kg jonge paling uitgezet in enige zij rivieren van de Rijn, zoals de Ruhr, de Erft en de Sieg. Men hoopt dat de dieren tegen de tijd dat zij in de Rijn komen, min of meer gehard zul len zijn tegen de slechte kwaliteit van het rivierwater. UTRECHT, 30-8. Nu de Eerste Ka mer deze week de wet op het ge bruik van voorbehoedsmiddelen in Nederland heeft goedgekeurd, i$ - nog voordat de koningin de wet heeft bekrachtigd - tussen verschil lende condoom-fabrikanten een felle strijd ontslaan om de plaatsing van condoomautomaten in cafetaria, ho tels, winkels etc. TOKIO. Speciaal voor de „Vrouw der Schepping" werd deze „pullover" voor de V.W. gemaakt. De prijs: kant en klaar ruim drieduizend gulden. Tien man waren volle tien dagen bezig met het maken van de jumper, die op fraaie wijze deukjes en kras sen bedekt Dit nummer beslaat uit 6 pagina's Hij is genade waard, die zijn schuld bekent. Bijna drie weken na de jongste on lusten in Noord-Iei-land, zegen de rooms-katholieken nog, dat zij zich bedreigd voelen door de protestantse meerderheid, in het bijzonder door de politie, die zij als een verlengstuk van de pi-otestantse regering van Noord-Ierland beschouwen. Man doodgeslagen met een hiljartkeu BODEGRAVEN. 31-8. De 17-jarige woonwagenbewoner, zich koopman noemende H. van D. heeft tegenover de' rijkspolitie in Bodegraven be kend dat hij zaterdagavond tijdens een caféruzie de 39-jarige chauffeur C. Roor uit Bodegraven met een bil jartkeu in de nek heeft geslagen. De man overleed vrijwel terstond ter plaatse. Strenger toezicht op verdovende middelen in Frankrijk PARIJS, 30-8. De dood van een 17-jax-ig meisje door heroïne-injec- ties en geruchten over een toene mend gebi*uik van verdovende mid delen door jonge mensen, zal in Frankrijk een strengere wetgeving ten aanzien van drugs bevoi'deren. De maximumstraf op het vervaar digen, het in bezit hebben en de ver koop van verdovende middelen is op het ogenblik vijf jaar gevangenis straf en een geldboete van ruim 23.000 gulden. In 1968 had acht pro cent van de jeugdmisdadigheid be trekking op narcotica. In Bremerhaven is het zondag avond tot ernstige incidenten geko men tussen politie en 280 leden van de buitenparlementaire oppositie tij dens een verkiezingsbijeenkomst waaraan de Westduitse minister van financiën, Strauss, deelnam. Volgens insiders worden voor de meest gunstige plaatsen aan de muur enorme geldsbedi'agen betaald. Dit alles wijst er volgens hen op, dat de condoomfabrikanten op goede verkoopi'esultaten rekenen. Zij me nen namelijk, dat door deze nieuwe verkoopmethode de bij velen be staande „drempelvrees" zal zijn op geheven. Weinig verandering Vei'wachting tot dinsdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden en af en toe zon. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost: weinig veran dering in tempei'atuur. Vooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. en max. temperaturen: van on geveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 2 sept. Zon op 5.53, onder 19.26. Maan op 21.16, onder 13.46. Laatste kwartier: 3 sept. Ie 17.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 sept. 6.53 v.m. 19.06 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 sept. 6.42 v.m. 18.59 n.m. Doodtij: Vrijdag 5 september. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied van hoge lucht druk waai-van het centrum in het zeegebied ten westen van Ierland ligt heeft het afgelopen weekeinde zijn invloed verder over west-Euro pa uitgebreid. Tussen dat druksy- steem en een gebied met lage baro- meterstanden boven Skandinavië werd via de Noordzee lucht aange voerd waaruit voornamelijk aan de kust wat lichte regen viel. Afgelo pen nacht en vanmorgen passeerde een zwak front ons land hetgeen op enkele plaatsen van i*egen vergezeld ging. Voor het. komende etmaal wordt verwacht dat het i*eeds eerder genoemde hogedrukgebied zijn in vloed verder naar Skandinavië zal uitbreiden. Ons land bevindt zich dan aan de flank van dit gebied waardoor het in ons land vrijwel overal droog weer zal zijn met flin ke opklaringen. SAIGON. Generaal Tran Thicn Khicm heeft een nieuwe Zuid-Vict- namese regering gevormd, zo is lie den (maandag)ochlcnd uit officiële bron in Saigon vernomen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1