Inbreker met vakantie Nabeschouwing over Centrale Fokveedag Schouwen-Duiveland Leraren van middelbare scholen gaan één dag het werk neerleggen &oxJk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 augustus 1969 Nr. 20258 (van een medewerker) (Slot) ZIERIKZEE, 27-8. Wat betreft de diverse groepen rundvee op de in het eerste deel van deze nabeschouwing reeds besproken Centrale Fokveedag te Zierikzee kan het best worden volstaan met enkele op de voorgrond tredende groepen. Bij de zelfgefokte groepen van minstens vjjf stuks van één eigenaar was de inzending van de gebrs. Be(je niet te verslaan. Bij de zelf-gefokte groepen vaar zen van minstens drie stuks (hierin stonden vijf groepen van grote klas se opgesteld) was het drietal van S. L. en W. Vijverberg te Ouwerkerk de overwinnaar. Bij de drietallen zelfgefokte koeien wist L. M. Moer- mond te Dreischor de eerste plaats te bezetten. Bij de gevormde bedrijfsgroepen van drie stuks vormde de groep van N. L. Boot te Kerkwerve een klasse apart en kreeg - terecht - de eerste plaats toegewezen. Bij de koeien met minstens twee afstammelingen wa ren de gebrs. Beije de grootste kans hebbers. Zij behaalden dan ook de eerste prijs, waarbij de uierkwaliteit wel van doorslaggevende betekenis is geweest. Beste uier De strijd om de titel van de beste uier was ook nu weer interessant. Het was Geertje 13 van S. L. en W. Vijverberg, die haar ook in 1968 ge wonnen titel wist te prolongeren. De toiletprijs voor de best verzorgde in zending - vooral wat betreft toilet en voorbrengen van de dieren - werd ook dit jaar gewonnen door A. Vijverberg. Een eervolle tweede en derde plaats was voor resp. L. M. Mocrmond en A. J. Dalebout. Kalver-opfokwcdstrüd Als elk jaar betekende de kalver- opfokwedstrijd ook ditmaal een ge zellige en sportieve strijd voor de jeugd. Mejuffrouw E. Bolkenbaas leidde haar Paula 4 naar de overwin ning. De overige deelnemers en deel neemsters vormden echter een ge weldige concurrentie. Uiteraard ge biedt het wedstrijdreglement een Voor 45 jaar. eerste prijswinnaar aan te wijzen, maar dat is zeker niet het belang rijkste deel van deze wedstrijd. Wat het rundvee betreft is het zin vol om tenslotte de schijnwerpers te lichten op een inzender die vanaf 1955 onafgebroken aan deze fokvee- dagen heeft deelgenomen, namelijk de heer B. Hage te Oosterlatxd. In deze 15 jaar is de naam van deze kleine fokker betrekkelijk weinig op de voorgrond getreden en op de keu ring ging het vaak met wisselend succes. De wijze echter waarop dit door de heer Hage werd gezien en opgevat, stempelt hem tot iemand die juist heeft begrepen wat fokkerij tot doel heeft. Vanwege bedrijfsbeëindi ging zullen we intussen deze waar dige veefokker niet meer als inzen der op de fokveedagen aantreffen. De schapen De afdeling schapen deed weer van zich spreken met een prachtige in zending. Kampioen bij de rammen werd Z 1150, een aangekocht dier van C. J. Zoeter en A. Vijverberg. Deze ram vertoonde een kwaliteit die ook op hoger niveau mag wor den gezien. Als vaderdier bewees hij op deze keuring reeds zijn hoedanig heid, want een zoon en twee doch ters werden respectievelijk reserve kampioen rammen, en kampioene en reserve-kampioene ooien. Deze laat ste is ook van C. J. Zoeter. Nederlands Fjordenstamboek Het Ned. Fjordenstamboek was dit jaar met de provinciale keuringen te gast in Zierikzee. Deze fraaie en goedmoedige bezoekers trokken veel bekijks en gaven het fokveeterrein een fleurig aanzicht. Kampioene bij de oudere paarden werd de tienjari ge Doortje van A. M. Maliepaard te Haamstede. Tot jeugdkampioene werd uitgeroepen Martha, éénjarige merrie van gebrs. Poley te Kruinin- gen. Voor beide dieren werd door de organisatie van de fokveedag een leuke prijs uitgereikt. Het middagprogramma werd afge wisseld door het optreden van een jeugdgroep van de Land. Rijvexeni- ging „De Schouwse Ruiters", onder leiding van mejuffrouw Steendijk. Een aardig intermezzo vormde de overdracht van een speciaal ontwox- pen vaandel voor deze jeugdgroep. De heer J. A. v. d. Bijl te Zonnemai- re droeg, namens de ouders van deze jeugdgroep, dit vaandel over aan de voorzitter, de heer P. Klompe te Noordgouwe. Hierbij tenslotte mijn felicitaties aan alle prijswinnaars. Aan inzen- dei-s en begeleiders een wooxd van dank voor de vlotte medewerking tij dens deze keuringen en een dank woord aan peisonen of instanties voor hun bijdrage, in welke vorm dan ook. Secretaxis Centrale Fokveedag H. A. v. d. WERF Advertentie Bartex is de fijnste snel- scheercrême die ik ken. En nog de voordeligste ook! Aardappeloogst op Schouwen-Duiveland is begonnen RENESSE. Als bewijs dat het be zoek aan duin en strand groot is, kan gemeld dat zondagmiddag niet min der dan 2500 personen, waaronder vele vreemdelingen buiten Schou wen-Duiveland, zich op en aan het strand bevonden. ZIERIKZEE. (Adv.) Erni camera's f 4 en 5; klapcamera's vanaf f 9; Brownie's f 6; Kodak's 21,75; wan delstokstatieven 3; rolfilms Plavid, 6 maal 9 0,60. BRUINISSE. De leden van de mu ziekvereniging „Nu met Hope" en de Chr. Zangvereniging „Soli Deo Glo ria" zijn bezig met een inzameling voor een te bouwen muziektent. ZIERIKZEE. Publiek verkocht werd het gebouw, ingericht voor smederij en erf, aan de Breestraat met draai bank en boormachine, tesamen voor f 2450. BRUINISSE. De collecte voor de weduwen en kinderen van de ver dronken vissers te Arnemuiden en Vlissingen heeft f S00,76 opgebracht. ZONNEMAIRE. Bij Kon. Besluit is aan de gemeente Zonnemaire een voorschot verleend van f 7000 ter verstrekking aan de Vereniging ter Verkrijging van Onroerend Goed door Landarbeiders. BRUINISSE. De verpachting van enige oester- en mosselpercelen van wege het waterschap Rumoirt heeft f 461 opgebracht. NOORDGOUWE. (Adv.) Chevrolet uutomobielen: 4 persoons Torpedo f 1750; 2 pers. Torpedo 1725; 4 pers. Sedan, 4 portieren f 2575; 2 pers. Coupé f 2425; lx/i ton Truck f 1850; 3/4 ton bestelchassis f 1395. Een ver-voor-1914-plaatje van de Kerkstraat te Oosterland. Wel men sen op straat, maar uiteraard geen verkeer en verder de verstilde sfeer van een echt Duivelands plattelands dorp. DUIVELAND. 27-8. Nu de late aardappeloogst een aanvang heeft genomen kan worden vermeld dat de opbrengst in het algemeen wel ach ter zal komen te staan by de laatste jaren, toen 45 a 50 ton per hectare geen zeldzaamheid was. Momenteel rekent men met 35 a 40 ton en dat nog in de gerooide gewassen van voor de zware regenval der laatste weken, die aan de nog te velde staande aardappelgewassen wel geen goed zal hebben gedaan. De hitte, en de daarmee gepaard gaande droogte, heeft de aanslag van de knollen en de groei wel belem merd, hetgeen tot gevolg heeft dat de knollen fijner of kleiner van stuk zijn dan in de vooi'gaande jai*en. Duiveland maakt echter vergeleken bij Schouwen een nog gunstige uit zondering, voor wat betreft de fijn heid van het gewas. Overigens wordt gehoopt op beter weer, vooral met het oog op de x'ooiwerkzaamheden te lande met de zware rooimachines, die bij natte gronden moeilijk hun werk kunnen verrichten. Twee Nederlanders IZMIR. Synagogen en huizen van joden in Turkije staan onder poli tiebewaking, nadat zondag een bom aanslag op het Israëlische paviljoen op een internationale tentoonstelling in Izmir mislukte. Artsen nemen de fiets DEN HAAG, 27-8. Een groep Nederlandse artsen heeft het Artsen Velocipède Gezelschap „Het Ventiel" opgericht. Door de Gelderse Achterhoek werd door deze nieuwe fietsclub voor de eerste maal over 50 km de Ronde van Aesculaap verreden. De medici realiseer den zich, dat zij niet helemaal eerlijk waren tegenover hun patiënten. Er gaat geen spreek uur voorbij of een arts lan ceert tenminste één keer het advies: „Laat die auto nou eens thuis en neem de fiets. U zult zich dan veel beter gaan voelen." Dat zegt de dokter, maar wat doet hij zelf. Hij zweert als zovelen bij de auto. In die scheve toestand moest hoognodig verbetering komen; de /ietsclub „Het Ventiel" geeft daarop het antwoord. Dit artseninitatief zal, naar verwacht mag worden, niet het enige blijven. Meer nieuwe fietsclubs zullen in de komen de tijd van start gaan. ABERDEEN. Deze - uiterlijk niet eens lelijke - koepel van versterkt plastic, maakt het mogelijk, dat een zwembadje achter in de tuin (maar men moet dat dan eerst wel hebben) ook 's winters gebruikt kan worden. De koepel is 15 meter lang en 7\'i meter breed en ruim 4 meter hoog en kan door vier man in twee dagen worden opgezet, zonder gebruikma king van kranen of dergelijk zwaar materieel. Ook grotere afmetingen zijn mogelijk tot 30 meter lengte. Dc panelen zijn transparant. omgekomen in Frankrijk Korfbalvereniging „All-Ready" werd een grote vereniging BRIANCON, 26-8. Twee Neder landse toeristen zyn op dc Col d'Izo- ard (2360 meter) in de Franse Alpen, bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hun auto, die op de nationale weg no. 202 reed, schoot uit de bocht en stortte in een vijftig meter diepe ra vijn omlaag. De stoffelijke over schotten van beide slachtoffers zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Briancon. De namen van het omgekomen echtpaar blijken te zijn: dr. H. W. J. Dik en zijn echtgenote mevi'ouw Dik- Visser. Rood-zwarten werden glansrijk kampioen UTRECHT, 27-8. De leraren van 36 middelbare scholen hebben dinsdag avond tydens een coördinatieverga dering in Utrecht besloten om op 12 september het werk neer te leggen en zich te bezinnen op het medebe slissingsrecht van de leraren in dc onderwijsproblematiek, die door de EERSTE KAMER Verkoop en verstrekking van anti-conceptiva DEN HAAG. 27-8. Dc Eerste Ka- mer heeft goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot wyziging van het wetboek van strafrecht, waar door het niet meer strafbaar zal zyn middelen ter voorkoming van zwan gerschap aan minderjarigen onder 18 jaar te verstrekken of die middelen openlyk ten toon te stellen of aan te bieden. Als gevolg hiervan hebben de ge meenten slechts nog de mogelijkheid de verkoop en verstx-ekking van an- ticonceptionele middelen buiten be sloten ruimten te vei'bieden of onder beperkingen te regelen. Zo'n verbod of regeling kan zich dus uitstrekken over de verkoop via automaten langs de openbare weg, maar niet over consultatiebureaus en besloten ruim ten waar hoxecabedi'ijven zijn geves tigd. invoering van dc mammoetwet is ontstaan. Van de 72 middelbare scholen wier vertegenwooi'digers naar de bijeen komst - georganiseerd door de zo genaamde „Twickelgroep" - waren gekomen, was er geen die zich tegen de actie van demonstratieve aard keerde. Tijdens de vergadering, die een zeer rommelig karakter droeg en die werd geleid door de Hengelose leraar Nederlands, drs. A. M. J. Gor dijn (28), bleek dat verscheidene scholen niet tijdig op de bedoelde manier waren geïnformeerd. Dat had tot gevolg dat 36 scholen zich van stemming over het meedoen aan de acties onthielden. Aangenomen mag worden dat een deel van deze scho len alsnog aan de actiedag gaat deel nemen. Dames- en heren paraplu's In alle Zierikzee, 27-8. Onder voorzitter schap van dc heer K. T. Postma hield dc korfbalvereniging All Rea dy in het „Duyvclants Koffyhuys" een redelijk goed bezochte jaarver gadering. Dc voorzitter wees in zyn openingswoord op het feit dat All Ready in vry korte tijd een grote vereniging is geworden. De bereikte resultaten zyn bijzonder goed en de rood-zwarten werden glansrijk kam pioen, waarbij zelfs geen enkel vcr- licspunt moest worden gcïnkassccrd. Ook het tweede elftal deed het goed in de eilandelijke competitie. Uit het jaax-verslag van de waarne mend secretai'is de heer A. v. d. Vel den, bleek eveneens duidelijk dat de „jvereniging terugziet op een uitste kend geslaagd seizoen. Het eerste twaalftal werd een goede tweede in de Flakkeese microkorfbalcompetitie en in de wintercompetitie van de ZKB werden - na een wat zwak be gin - uiteindelijk goede resultaten geboekt. Immers, de rood-zwarten eindigden na kampioen Swift IV uit Middelburg op een eervolle tweede plaats. In de SDKB-zomercompetitie werd All Ready I ongeslagen kampi oen. Het tweede elftal kwam aax'dig voor de dag, de adspiranten behaal- len een fraaie tweede plaats, de pu pillen boekten nog maar povere re sultaten. Winicrcompctitc All Ready heeft zich als enige Schouwen-Duivelandse vereniging aangesloten bij de nieuw gevormde afdeling Zuid-West van de KNKB, waardoor het mogelijk is geworden om aan de winterkorfbalcompetitie te gaan deelnemen. De vereniging zal twee seniorentwaalftallen inzet ten. De jeugd gaat ook in de winter koi'fballen en zal op Goeree-Over- flakkee spelen. Verder zal het hoog ste achttal deelnemen aan de lande lijke mici'okorfbal 3e klasse. Bij de bestuursverkiezing waren de dames E. M. van der Velden-Hage en H. M. van Oeveren-Vei'kaart niet hei'kiesbaar. Tot secx-etai'is werd ge kozen de heer A. van der Velden, terwijl in de andex-e vakatux-e nog niet kon wox-den vooi'zien. Aan de twaalftalcommissie wex-d als viex-de lid toegevoegd mevrouw J. F. San- derse-Ludikhuize. Er werd ook een ballotagecommissie in het leven ge roepen, bestaande uit mevrouw M. T. de Jonge-v. d. Slikke en de hei-en J. Th. Brouwer en A. C. H. Wurth. Als afgevaai'digde naar de KNKB-ver- gaderingen werd de secretax'is, de heer A. van der Velden, aangewezen. Trainingszaal Voor de wiritertraining heeft men door b. en w. de oude schoolzaal in de Nieuwe Boogerstraat toegewezen gekx-egen. Voor een intensieve tx-ai- ning is deze zaal echter onvoldoende Men besloot nogmaals een beroep op b. en w. te doen om in de spox'tzaal in de Raamstraat te mogen tx-ainen. Uit het door de penningmeestex-, de heer C. P. Pols, uitgebx-achte verslag bleek dat het geraamde tekort voor 1968/69 van f 950,- x'uimschoots werd weggewerkt door de gehouden vex-loting en andere akties. De begx-o- ting voor 1969/'70 wijst weliswaar geen tekort aan, doch bij de opstel ling ervan is x-eeds rekening gehou den met de opbx-engst van een ver loting. De ï-eis- en competitiekosten vergen een flinke hap van het bud get. Of men in de toekomst enige subsidie van de KNKB kan ver wachten, staat nog te bezien: Men zal tx-achten het aantal donateurs wat op te voeren. Tegen Zeeuwse clubs Over de aanstaande wintercompe titie werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Verwacht mag worden dat alle wedstrijden tegen Zeeuwse clubs moeten worden gespeeld. Dc wed- strijdseci'etaris deelde mee dat zich enkele nieuwe leden hadden aange meld. Hij was echter zeer bezorgd over het feit dat maar liefst twaalf da- mes-leden tijdelijk niet beschikbaar voor de korfbalsport zijn. In de loop van het seizoen zullen de dames hiö» partijtje weer wel mee kunnen spe len, maar in het begin van het sei zoen zal het wel wat moeilijkheden geven om compleet met twee senio- ï-entwaalftallen te kunnen aanti'e- den. Met een opwekkend woord voor de competitie sloot de heer Postma de vei'gadering. CALCUTTA. Door oversti'omingen in West-Bengalen zijn 13 mensen omgekomen en meer dan 300.000 dakloos gewoi'den, zo is in Calcutta vernomen. In de aangrenzende staat Bihar zijn 522 dorpen door het wa ter geteistei'd, waax-door 500.000 men sen dakloos zijn gewoi'den. De over stromingen zijn vei-oox'zaakl door de Ganges en zijriviei'en. BERLIJN. Een rechtbank in Wesl- Berlijn heeft in beroep de 30-jarige francaise van duitse afkomst Beate Klarsfeld tot vier maanden voor- waai'delijk vei'ooi'deeld. Zij heeft vo rig jaar november bondskanselier Kiesinger een klap in het gezicht ge geven. TEL AVIV. Een Isi'aëlische luite nant is door een mijn gedood, aldus een militaii'e wooi'dvoei'der in Tel Aviv. De mijn zou zijn geplaatst door pei'sonen die van Jordaans ge bied kwamen. bekende merken LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE FEUILLETON door B. J. ten Wesepe Naar hiei', meneer. Ik dacht: hier klopt iets niet. Al heb ik dan van die dingen weinig of geen verstand, ik begi'eep wel, dat ze een zekexe waarde vertegenwoordigden en dat ze waai'schijnlijk van diefstal af komstig waren. Dus achtte ik het mijn plicht ze naar de politie te breixgen". Lazert had in zijn loopbaan al heel wat meegemaakt, maar deze verkla ring, op doodkalme toon uitgespro ken, sloeg wel alle records. Natuur lijk geloofde hij er niets van, doch aan zijn gezicht was dit niet te mer ken. „Wel, wel u bezit dus zoveel eb burgerzin, dat u meteen dacht, dit is geen zuivere koffie; laat ik ze maar meteen naar het politiebureau brengen. Dat bedoelt u immers?" ..Inderdaad, meneer." Lazert zuchtte. Dat kon wel eens een moeilijk geval worden. Hij kijkt op het papier voor zich. „U bent Frans Vlasma, vier en twintig jaar en vertegenwoordiger van beroep. Waar reist u in?" „Ik vertegenwooidig de Appara- tenfabriek Van Oorschot." „In Utrecht. Woont u ook in U- trecht?" „Aan de rand. Tegen De Bilt aan." „Juist. Laten wc dan maar eens beginnen bij het begin. U ging van nacht op de fiets met een spade het bos in. Naar de beek. Hoe wist u, dat daar juwelen begraven lagen?" „Dat zit zo, meneer. Gisteravond kuierde ik zo'n beetje rond in het bos ik had een snipperdag en zag bij de beek iets schitteren. Voor zover ik in de vallende avond kon zien, was het een plastic zak met juwelen, althans met gouden voorwerpen, die half zichtbaar we ren, aan de watei'kant. Ik besloot te wachten tot het donker was en hem op te. graven." ..Met welke bedoeling?" De jongeman dacht ïxa. „Waar schijnlijk had ik op dat moment en kel de bedoeling de zak uit te gra ven. Maar toen ik hem in handen had en bij het licht van m'n zak lamp goed bekeek, drong het tot me door, dat de inhoud waax-schijnlijk een aardig bediag aan waarde ver- tegenwooi'digde en misschien van diefstal afkomstig was. Terwijl ik terug fietste naar het dorp kx-eeg ik de idee, dat er dan wel een beloning aan vast zou zitten, zodat ik besloot naar het politiebux'eau te rijden om het daar aan te geven." „En u denkt, dat we dat leuke verhaaltje zullen geloven?" Grote verwondering bij de aixder. „Waai'om niet? Het is de waax'heid." „Zo. Bent u altijd zo waarheids- lievend?" Vlasma zette zijn stekels op. „Is dat een insinuatie, meneer?" „Wij van de politie insinuereix niet. meneer Vlasma. Wat anders: Hoe komt u aan die fiets?" „Gisteren gehuux-d in het dorp." „Bij wie?" „In die fietsenwinkel in de Hoofd straat. Heet-ie niet Germersheim?" „Wat moest u betalen?" „Vijftig gulden waai'borg en mor genochtend bij het terugbrengen een rijksdaalder." „En die schop? Die spade?" „Kocht ik gistei'avond in Berm- veen." i ..In Bermveen? Waarom daar?" „Hier waren de winkels dicht. Hel. was al bij half tien. Toen reed ik naar Bermveen en daar wilde men mij nog helpen." „Op die fiets?" „Nee, met m'n wagen." „Uw wagen? Hebt u een auto?" „Van de zaak. Staat op het par- keerteri-ein bij hel gemeentehuis." „Als u een wagen hebt, waarom huurde u dan een fiets?" „Omdat ik bang was het in 't don ker niet met de wagen te kunnen vinden." Lazert keek nog eens naar de plastic zak met waai'devolle inhoud. „U weet natuui'lijk, dat deze juwe len van een inbraak afkomstig zijn?" Frans Vlasma schudde heftig zijn hoofd. „Hoe kan ik dat weten? Na dat ik het opgegraven had. kwam een dergelijk vermoeden bij me op. Vandaal', dat ik hel hier wilde bren gen." Lazert wuifde met zijn hand. „Ja, dat hebt u al verteld. Ik ben wer kelijk geroerd. Wat deed u eigenlijk in Heiden rijk? Bent u hier met va kantie?" „Ik had een snipperdag en wilde net in Heidenrijk?" wat toeren. Zodoende kwam ik hier." De opper glimlachte. „Toevallig „Waarom is dat zo toevallig? Hel is hier toch mooi?" „Bent u al eens eei'dcr met dc po litie in aanraking geweest?" „Jawel. Twee keer." „O. Waarvoor?" „Eén keer wegens verkeerd par keren. En vci'lcden jaar hadden ze m'n achterlicht kapot gereden, zon der dat ik het wist." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7