DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEEN NEDERLANDSE MILITAIREN NAAR SURINAME De Joden in Irak Melk cent duurder „Dag van de Europese eenheid" Bernadette Devlin bij Oe Thant Stijging sterfte door kanker en hartziekten Uitkering ineens sociale verzekeringen Overval op bijkantoor van bank in Zeist Explosieve brand in Londen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 augstus 1969 Nr. WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ionnewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (OHIO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maapden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Groene Kruis-fusie te Brouwershaven Minister-president De Jong antwoordt drs. Den Uyl OEN HAAG. 27-8. De regering in Den Haag ziet geen aanleiding Ne derlandse militairen naar Suriname te zenden, aldus heeft ministerpresi dent De Jong het Tweede Kamerlid Den Uyl (P. v. d. A.) woensdag in antwoord op schriftelijke vragen meegedeeld. Een escadron gevaccineerd perso neel van de Koninklijke Marechaus see, waarvan de formering door de commandant van de marechaussee is gelast, is niet in het bijzonder be stemd voor eventuele uitzending naar Suriname, doch voor alle V.N.- en koninkrijkstaken, genoemd in de de fensienota 1968, aldus het antwoord van de premier op de woensdagoch tend gestelde vragen. Het personeel van het escadron blijft zijn normale taak vervullen, al dus het antwoord van de minister president. Wat hij over de bestem ming zei was, aldus het antwoord, in tegenstelling met het gestelde in een desbetreffende brief van com mandant van de marechaussee aan zijn ondercommandanten. De brief van de commandant was uitgegaan ter uitvoering van een verzoek van de secretaris-generaal van defensie tot het nemen van maatregelen voor inenting van een detachement marechaussee, dat daardoor op korte termijn beschik baar zou kunnen zijn. Kortgeleden was gebleken dat nog niet alle vereiste maatregelen waren genomen om op korte termijn een heden van de marechaussee ter be schikking te stellen voor V.N.- en koningkrijkstaken, zoals het toedie nen van alle vaccinaties voor 'n me disch verantwoorde uitzending, waarvoor een periode van zes we- DEN HAAG, 27-8. Het bestuur van het Nederlandse comité voor steun aan Joden in Arabische landen heeft in Den Haag meegedeeld de Neder landse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, een te legram te zullen zenden met het ver zoek stappen te ondernemen om de Iraakse regering „tot bezinning te brengen over haar onmenselijke po litiek". Aanleiding tot het telegram zijn „de berichten uit Bagdad over nieuwe executies van een aantal Iraakse staatsburgers die in het ge heim ter dood werden veroordeeld op beschuldiging van spionage voor Israel", aldus de tekst van het tele gram, voorgelezen door één van de bestuursleden van het comité, de journalist M. Smedts. RIJSWIJK, 27-8. Bij het ministerie van economische zaken bestaat de bereidheid er aan mee te werken dat er zo snel mogelijk een „matige prijsverhoging" komt voor con- sumptiemelk en verschillende con sumptiemelkproducten. De bedoeling is binnen enkele weken te komen tot een verhoging met één cent per liter voor verpakte en losse consumptie- melk. Melk in kartonverpakking zal hiervan uitgezonderd zijn. Voor ver schillende consumptiemelkprodukten wordt aan een daarmee overeenko mende verhoging gedacht. DEN HAAG. 27-8. De Europese - commissie in Brussel bestudeert de mogelijkheid van instelling van een feestdag voor de gehele Europese Economische Gemeenschap, een „dag van de Europese eenheid", ze zegt dat in antwoord op schriftelijke vragen die gesteld zijn door de Duitse socia list Apel, lid van het Europese par lement. ken nodig is. Voor de taken verwees de minister president naar de nota inzake het Navo en defensiebeleid 1968. De opdracht is gegeven ter uit voering van de eerdere beslissing van de regering, vermeld in die nota. De heer Den Uyl had gevraagd of het waar is dat voorbereidingen ge troffen zijn voor de versterking van de Nederlandse troepen in Surina me, of het waar is dat de secretaris generaal van het ministerie van de fensie de commandant van de mare chaussee gevraagd had een detache ment voor uitzending in gereedheid te brengen en of de regering wil meedelen of deze maatregelen in haar opdracht zijn genomen. Als dat laatste niet het geval was tot welke stappen geeft het de regering de ver zekering dat zij in de bestaande si tuatie rondom het grensgeschil tus sen Suriname en Guyana geen Ne derlandse militairen naar Suriname zal zenden. In z(jn antwoord heeft de minister president over de bestemming van het escadron, dat by voorkeur op basis van vrijwilligheid moet wor den samengesteld, letterlijk het vol gende gezegd: „in tegenstelling met het gestelde in bedoelde brief (die van de commandant aan de onder commandanten-redactie ANP) is het escadron, waarvan het personeel zijn normale taak blijft vervullen, tot het moment waarop de regering tot uit zending zou besluiten, niet in het bijzonder bestemd voor eventuele uitzending naar Suriname, doch voor alle V.N.-koninkrijkstaken, genoemd in de defensienota 1968". NEW YORK. 27-8. Bernadette Devlin, het 22-jarige Britse Lager huislid dat ijvert voor de belangen van de Roomskatholieke minderheid in Noordierland, heeft een gesprek gehad met secretaris-generaal Oe Thant. Toen zij in een oranje met groene minijurk bij het hoofdkwartier van de V.N. in New York aankwam, viel haar een ontvangst ten deel als van een staatshoofd. Er waren dranghek ken geplaatst en er was een uitge breide bewaking van de veiligheids dienst. Tot de tientallen vertegen woordigers van pers, radio en televi sie zei de militante afgevaardigde, na afloop van het onderhoud dat Oe Thant zijn medeleven had betuigd met de bevolking van Ulster. Zij gaf toe, dat de V.N. niets kunnen onder nemen, zolang de situatie beschouwd wordt als een binnenlandse aangele genheid yan Engeland. GENEVE, 27-8. De Wereldgezond heidsorganisatie heeft een statistiek uitgegeven over het jaar 1966, waar uit o.m. blijkt dat meer dan de helft van het aantal sterfgevallen in de V.S. en minstens twintig Europese landen veroorzaakt wordt door hart ziekten en kanker. Weliswaar is sinds 1962 het sterfte cijfer in het algemeen teruggelopen, maar de sterfte aan hartziekten en kanker is toegenomen. Opmerkelijk is dat in Oostenrijk, Frankrijk, Hongarije en Zuid-Slavië het sterftecijfer door hartziekten het laagst is. Roemenië en IJsland heb ben een laag sterftecijfer waar het kanker betreft. Naar verhouding de grootste sterfte aan hartziekten hebben de V.S. - 54,3 procent, van ale sterfgevallen. Daar- Maanstof j J onschadelijk HOUSTON, 27-8. „Enige oe sters die in contact gebracht zijn met het maanstof van de Apollo-11 zijn dood gegaan, maar dat heeft niets met het maanstof te maken. Wij weten dat zij een natuurlijke seizoens dood zijn gestorven", aldus heeft de coördinator van het onderzoek van het maanstof in Houston. Richard Johnston, woensdag verklaard. Bij an dere dieren die met maanstof ingeënt zijn (muizen, vogels, vissen, garnalen en insecten) en bij de planten is niets ab normaals geconsateerd. Het onderzoek van andere ingeen te dieren wordt de komende weken echter toch voortgezet. De technici van het maan- ontvangstcentrum in Houston zijn begonnen met het vullen van de bussen met steentjes en stof, die naar 142 geleerden over de werled zullen worden gezonden. De verzending kan 12 september beginnen. DEN HAAG, 27-8. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, B. Roolvink, heeft de indiening bevor derd bij de Tweede Kamer van een ontwerp van wet tot verlening van een uitkering-ineens aan trekkers van: een pensioen krachtens de Al gemene Ouderdomswet, een pensioen of uitkering krachtens de Algemene Weduwen- en Wezenwet of een uit kering krachtens de Wet op de Ar beidsongeschiktheidsverzekering. De inhoud van het wetsvoorstel komt in grote lijnen hierop neer, dat aan degenen, die op 1 september 1969 aanspraak hebben op een van de bo venbedoelde sociale verzekeringsuit keringen, een uitkering-ineens wordt verleend. Ook degenen, die eerst in de loop van de maand september aan spraak op een arbeidsongeschikt heidsuitkering krijgen, komen voor do uitkering-ineens in aanmerking. De uitkering-ineens bedraagt voor: A.O.W.: gehuwde bejaarden f 65, alleenstaande bejaarden f 45, A.W.W.: weduwen met kinderen f 65,—, weduwen zonder kinderen f 45,wezen tot 10 jaar f 15, wezen van 10 tot 16 jaar f 20, wezen van 16 tot 27 jaar f 30, t.y mnara/.'id: 3ta-a ieropde- Voor de uitkeringsgerechtigden krachtens de W.A.O. bedraagt de uitkering-ineens één procent van het tot jaaruitkering herleide uitkerings bedrag per 1 september 1969. Blijkens de memorie van toelich ting acht de minister van sociale za ken en volksgezondheid deze uitke ring wenselijk in verband met de uitkering-ineens aan werknemers over 1969 van maximaal één procent van het jaarloon. na komt Finland met 54 procent. In genoemde groep van twintig Euro pese landen en de V.S. heeft Zuid- Slavië het kleinste percentage sterf gevallen aan hartziekten, nl. 29,9 procent. Keizerin Farah (Iran) verwacht baby TEHERAN, 28-8. De keizerin van Iran, Farah, verwacht haar vierde kind. Dit is woensdag officieel door het keizerlijke hof in Teheran mee gedeeld. De 30-jarige keizerin is sinds 1959 met de Sjah van Perzië gehuwd. Haar drie andere kinderen werden geboren in 1960, 1963 en 1966. Nog steeds bosbranden in zuid-Frankrijk MARSEILLE. 27-8. Zuid-Frankrijk wordt nog steeds door bosbranden geteisterd. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn enige nieuwe bran den ontstaan, zodat -er nu in totaal zeven woeden aan de Riviera. Meer dan achthonderd hectare bos in de oostelijke Pyreneën zijn vernield, het vuur is daar nog niet bedwongen. De hevigste brand is vannacht ont staan in het gebied ten noorden van Saint-Raphael en Saint-Tropez. Kampeeretrreinen en wonigen moes ten worden ontruimd. De brand woedt over 400 hectare. Vermiste meisjes terecht RAALTE, 27-8. Het sinds zondag 17 augustus vermiste meisje Maria den Brok uit Oss is woensdagavond in Raalte door de politie aangehou den. Zij was in gezelschap van een vriendinnetje, de eveneens 16-jarige Betsy van Haaren, uit Berghem. Bei de meisjes, die van een kermisbe zoek op de bewuste zondag niet thuis waren gekomen, werden door hun ouders afgehaald. Weer Westduitse Starfighter neergestort OSNABRÜK, 27-8. De Westduitse luchtmacht heeft woensdag haar 98ste Starfighter verloren. Het toe stel stortte neer in de büurt van Recke bij Osnabrück (Noordrijn- West falen). De 29-jarige piloot kwam om het leven. In totaal zijn nu 52 piloten om gekomen bij ongelukken met West duitse Starfighters. Israëlische aanval op Egyptisch militair kamp TEL AVIV. 28-8. Volgens een Is- raëlisch legerbericht, dat vanochtend vroeg is uitgegeven, hebben Israëli sche commandotroepen een Egyp tisch militair kamp in het Nijldal aangevallen. Het kamp, dat bij de plaats Man- kabad, ongeveer 10 km ten westen van Asyoet, is gelegen, werd 'met mortieren beschoten. De Israëlische aanvalsgroep keer de veilig terug. NEW YORK. Bernadette Devlin, het 22-jarige Britse Lagerhuislid dat ijvert voor de belangen van de Rooms Katholieke minderheid in Noord-Ierland, had een geprek met secretaris-generaal Oe Thant. Toen zij bij het V.N.-hoofdkwartier aan kwam, viel haar een ontvangst ten- deel als van een staatshoofd. Er wa ren dranghekken geplaatst en er was een uitgebreide bewaking van de veiligheidsdienst. DEN DOLDER, 27-8. Woensdag* middag om 14.25 uur is in Den Dol- der, gemeente Zeist, een overval ge pleegd op een bijkantoor van Vlaer en Co., waarvan alleen de beheerder aanwezig was. De overvaller, een man van 30 a 40 jaar (ongeveer 1.82 meter lang en gekleed in een donkere lange leren jas en motorhelm) had een sjaal voor zijn mond. Onder bedreiging met een pistool vroeg hij de kantoorhouder om geld, griste intussen zelf in de kas, waaruit hij 580 gulden en een betaalcheque, bestemd voor de Ne derlandse Spoorwegen, "'verdween. Toen de filiaalhouder hem bezwoer Geschut in woonkamer FRANKFORT, 27-8. In Oberro- denbach bij Frankfort is een Ame rikaans gemotoriseerd stuk geschut van 60 ton de woonkamer van een boerenhuis binnengereden, vermoe delijk doordat de chauffeur te hard had gereden en was geslipt. Het huis ter waarde van ongeveer 50.000 mark is rijp voor de sloop. Niet bekend is of het kanon nog vuurgereed is. Meisje verongelukt DEN HULST, 27-8. In Den Hulst (gem. Nieuw-Leusden) is woensdag middag het 7-jarige meisje M. H. Seinen omgekomen toen zij op de fiets werd aangereden. Zij overleed ter plaatse. Vrouw door trein aangereden BOSSCHENHOOFD. 27-8. Op de onbewaakte overweg bij Bosschen- hoofd is de 25-jarige mevrouw M. Tuisterman-Rokx uit Bosschenhoofd om het leven gekomen. Zij wilde met haar bromfiets de onbewaakte overweg oversteken en werd door de sneltrein uit de richting Roosendaal aangereden. Ze was op slag dood. Barcelona koopt een Dali BARCELONA, 27-8. De gemeente Barcelona heeft voor 3 miljoen pe seta (ongeveer 130.000 gulden) een doek gekocht van Salvador Dali, waarop de verovering van de maan en de jongste geschiedenis van Spanje is afgebeeld. Het reusachtige grote doek is rond van vorm. Behal ve de verovering van de maan zijn de andere twee hoofdmotieven een klok waarop de tijd staat aangege ven, dat prins Juan Carlo tot opvol ger van generaal Franco werd aan gewezen en de koninklijke kroon van Spanje. niet meer geld te hebben, nam de overvaller de benen en sprong vol gens ooggetuigen in een citroën, ken teken 07-53 dk, die in Amsterdam gestolen blijkt te zijn. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's J De dwaling der vorsten komt f f duur te staan. f t Ongeluk in Beierse textielfabriek: 4 doden NEURENBERG, 27-8. Door onbe kende oorzaak is woensdag in een textielfabriek in de Noordbeierse plaats Kulmbach kort na elkaar van twee .verdiepingen het plafond in gestort, waardoor vermoedelijk vier mensen om het leven zijn gekomen. Tot dusver is het lijk van één der slachtoffers geborgen. Een vijfde ar beider liep zware verwondingen op. Mevrouw Mangakis tot vier jaar veroordeeld ATHENE, 27-8. Mevrouw Agheliki •rige professor Mangakis die op 26 Mangakis, echtgenote van de 47-ja- juli op een eiland in de Egeische Zee werd gearresteerd en sindsdien wordt vastgehouden, stond woensdag terecht voor een rechtbank in Athe ne. Conform de eis van de aanklager heeft de Atheense rechtbank mevr. Mangakis veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Tevens zijn haar voor een periode van vijf jaar alle burgerrechten ontnomen. LONDEN, 27-8. Een ondergrondse brand met explosies in het Londense financiële district heeft woensdag een grote ravage aangericht. De explosies, in het ondergrondse elektriciteitsnet, slingerden mangat deksels in het wegdek meters de lucht in waardoor voetgangers haas tig dekking moesten zoeken terwijl steekvlammen en zware rookkolom men de wijk een aanzien gaven als tijdens een bombardement. Sommi ge bankiers in „The City" namen overhaast de vlucht, dozen met geld en documenten in hun armen. De po litie ontruimde verscheidene straten terwijl kantoren leegstroomden. Ook de beurs, de „Stock Exchange", had van de explosies te lijden. Er kwam rook uit de vloer en verscheidene mensen die daar hun werkzaamhe den verrichten vertrokken overhaast. Hel blijft koel Verwachting tot vrijdagavond: Aanhoudend koel weer met een wis selende bewolking en enkele buien: overwegend matige noordwestelijke wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 29 aug. Zon op 5.46, onder 19.34. Maan op 20.13, onder 8.18. Laatste kwartier: 3 sept. te 17;58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 aug. 4.35 v.m. 16.44 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 aug. 4.08 v.m. 16.31 n.m. Springtij: 29 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-8. Het K.N.M.I. deelt mede: In de algemene luchtdrukver deling komt nog maar weinig ver andering. Een krachtig hogedrukge- bied handhaaft zich ten zuidwesten van Ierland, terwijl de luchtdruk laag blijft boven zuid-Scandinavië en de Balkan. Als gevolg van deze si tuatie bevindt zich boven de Noord zee en de Britse eilanden een noord westelijke stroming, waarmee koude en onstabiele lucht naar ons land wordt getransporteerd. In deze stro ming trok woensdag een storing mee van het zeegebied ten noorden van Schotland naar de Duitse Bocht. Hierdoor nam bij ons de noordwes telijke wind aan de kust tijdelijk tot krachtig of hard toe. De depressie boven zuid-Scandina vië vult langzaam op, terwijl de ge noemde storing van de Duitse Bocht naar midden-Europa trekt. In ver band hiermee zal de wind bij ons geleidelijk in kracht afnemen. Het koele weer, met af en toe buien, houdt echter ook morgen aan. Minder infiltraties uit Noord-Vietnam WASHINGTON, 27-8. Sinds zeker twee maanden is er een aanzienlijke vermindering van de infiltratie van Noordvietnamezen in Zuid-Vietnam geconstateerd. Dit heeft het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken woensdag bekend gemaakt. Compagnie Amerikanen wilde niet meer vechten DA NANG, 27-8. Hij de strijd ten zuiden van Da Nang heeft een com pagnie Amerikaanse soldaten zondag geweigerd het bevel tot de aanval op te volgen van de commandant, een luitenant. Na telefonische waarschuwing door de luitenant wisten de bataljonscom mandant en enkele andere officieren de militairen te bewegen alsnog in de aanval te gaan, met een uur ver traging. In het hoofdkwartier in Sai gon schrijft men de weigering toe aan „oorlogsmoeheid" omdat de com pagnie al twee weken achtereen in gevechten gewikkeld was geweest. Een Amerikaans officier in Saigon gaf te kennen dat de compagnie vier doden en zeven gewonden had, maar volgens de officiële opgaven zijn er in het geheel geen verliezen. De com manderend luitenant is overgeplaatst 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1