Inbreker met vakantie mond rag on BLIK DOOR HET WERELD Krachtig blijven om vrede te houden Arabieren roepen om geweld Jacht op „hippies' Ibiza op ft ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 augustus 1969 Nr. 20257 Mededelingenblad ran „Stad en Lande Wanneer het niet zo diep tragisch en hopeloos was voor het naar na tionale en politieke vrijheid snak kende volk van Tsjecho-Slowakije, zou men de Russische politieke druk en beheersing van dit land als een belachelijk fiasco van een politiek idee kunnen bestempelen. Belache lijk in zijn verwording van idealis tische gedachte van gelijkheid en verheffing van het werkende volk naar een zuiver imperialistische machtsuitoefening en onderdrukking. Een volkomen onderdrukken van menselijk denken en van nationale en individuele gevoelens terwille van de vermeende veiligheidsidee van een op macht beluste staat. Het democratisch bestel van het westen moge dan zijn fouten hebben ook een grote mogendheid (Amerika) als de machtigste leider ervan er kennen, het is toch ondenkbaar dat dit Amerika een zijner westerse bondgenoten onder een dergelijke politieke en militaire druk zou dur ven zetten als de Sowjet-Unie zich veroorlooft tegenover zijn satellieten. Het zich van de NAVO distanci- erende Frankrijk kon dat zonder meer doen, het mocht de Amerika nen de deur wijzen, het leidde na tuurlijk niet tot militaire druk op dit land, laat staan enigerlei bezet ting. In de verhouding tussen com munistische staten blijkt die natio nale vrijheid onmogelijk. Die staten blijken altijd ondergeschikt te moe ten blijven aan de militair en in dit geval ook politiek leidende staat, die geen afdwaling van leer, geen eigen vrijheidsidee kan gedogen. En dat niet om die leer, doch uitsluitend uit eigen belang. In dit licht gezien is het onbegrij pelijk dat toch ook in ons zo vrij-, heidslievende volk er nog altijd ele menten zijn, die geheel Europa ge vangen zouden willen zien in een bondgenootschap, althans 'n vriend schapsverdrag met de USSR. „Lief zijn voor Moskou" zeggen deze men sen, dat moet tot ontspanning in de wereld leiden en kan de bewape ning doen verminderen. Maar dan dienen we natuurlijk ook de Russische politieke- en machtsideeën te aanvaarden, de Sowjet-Unie als onze leider in Eu ropa, en alle nationale vrijheidsge- voelens laten varen. Wij weten nu immers precies hoe moedertje Rus land de vriendschaptegenover an dere staten en bondgenoten opvat. Dan zal het ook ons door zijn mili taire kracht dwingen alleen te han delen voor Ruslands voordeel en vei ligheid. En wagen we ons opstandig - hoe gauw zou zich dit ook hier niet voordoen - dan zouden ook hier of in welk ander Europees land ook, Russische troepen „oefeningen" ko men houden, de nationale gevoelens komen reguleren en censuur instel len. Met al dat zacht en lief zijn, dat erkennen van een DDR, dat willen uittreden uit of opheffen van de NA VO, dat willen ontwapenen ed., spe len we ivel Rtisland maar niet de vrede in de wereld in de kaart. Met een verenigd Russisch Europa zijn we sneller op weg naar de volgende grote wereldoorlog, want die wacht slechts op de onevenwichtigheid in militaire kracht tussen de grote blokken. Politiek bedrijven gaat nu een maal niet uit van ethische begrippen van vriendschap, laat staan van vrijheid voor iedereen, het gaat uit sluitend om de macht, zeker in in ternationaal opzicht. Dat machts streven is nimmer gevoelig voor vriendschap, hoogstens zo lang dit meehelpt de kracht en dus de macht te verhogen anders wordt die vriendschap zonder scrupules opge offerd aan de hogere doeleinden van meer macht. De geschiedenis is vol van deze lessen. In de politieke praktijk betekent alleen het zuivere reële iets en dat is kracht tegenover kracht, of anders onderwerping. Er zijn er helaas die ook dat willen. De NAVO bestaat dezer dagen twintig jaar. Men bezint zich op verandering van zijn doelstellingen. Men neemt aan dat er, naast het de fensieve, vooral ook een streven naar samenwerking met de Sowjet- Unie van moet uitgaan. Als men dan maar niet vergeet, dat die samen werking alleen mogelijk zal zijn wanneer men van gelijke militaire kracht blijft. Slechts vanuit die si tuatie laat een dominerende macht zich benaderen tot enigerlei samen werking. Niet omdat deze naar we reldheerschappij hakende staat die vriendschap in de eerste plaats am bieert - tenzij om zich mede daar door beter teweer te kunnen stellen tegen een derde macht! - doch dan uitsluitend uit nood geboren, omdat door de kracht van de tegenstander dwang noch oorlog mogelijk is. H. van W. KAIRO/JERUZALEM, 25-8. Na de oproepen van verscheidene Arabi sche politici en religieuze leiders, onder wie koning Feisal van Saoe- di-Arabië, de „djinhad", een heilige oorlog, tegen Israel te beginnen in verband met de brand in de El-Ak- samoskee in Jeruzalem, heeft ook president Nasser van Egypte een oplossing van het vraagstuk in het Midden-Oosten door middel van ge weld verdedigd. In een boodschap aan de Egyptische strijdkrachten, de militairen van alle Arabische landen en de verzetsstrijders zei Nasser, dat de brand in de moskee bewijst dat er voor Arabieren geen andere keus dan die van het geweld is. „Wij zul len in Jeruzalem terugkeren en Je ruzalem zal van ons zijn. Onze sol daten zullen in de Al-Aksamoskee terugkeren. De komende strijd zal niet alleen een bevrijdingsoorlog, maar ook een zuiveringsoorlog zijn. Onze militairen zullen soldaten van God zijn." KERKNIEUWS Gerei. Kerken. Beroepen te Steen wijk J. van Eijk te Soesterberg. Bedankt voor Harderwijk J. H. van Boggelen te Diemen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Tholen G. J. van Noort te Capelle a. d. IJssel. ZIERIKZEE, 25-8. In het dezer da gen verschenen mededelingenblad van de Vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" wordt o.a. melding gemaakt van de bereidver klaring van mr. drs. J. J. Beyerman, oud-archivaris van Dordrecht, nu wonende te Haamstede, om het se cretariaat op zich te nemen. Op de eerstvolgende ledenvergadering zal voorgesteld worden om de heer Bey erman definitief als zodanig te be noemen. Het beheer over de geld middelen zal in september van de heer Viergever worden overgenomen door de heer F. K. Vos te Zierikzee. Het penningmeesterschap werd vijf tien jaar door de heer Viergever uit geoefend. In het mededelingenblad wordt verder melding gemaakt van de ont hulling van de gedenkplaat Pieter Caland, op zestien mei van dit jaar. De gedenkplaat, aangebracht in de gevel van het pand 51 aan de Oude Haven, werd onthuld door de oud ste achterkleinzoon van Caland, ir. P. H. Kemper. Een gezelschap van bijna zestig personen nam deel aan de Stad en Lande-excursie op 14 ju ni jl. naar Gouda. In het verslag van deze geslaagde trip wordt o.a. opge merkt: „Met enig leedwezen zagen wij in het. grote Catharina-Gasthuis de betimmering opgesteld van de oude Zierikzeese apotheek van Ga- sille. In enkele mededelingen over het gemeentemuseum van Zierikzee wijst Advertentie. laêu^t. Qptd Uttel wtum&iïwjify. wM/ffz'mUzee~xeitawwrt ytd, t&iUwiMtalamte. UeiVWWMM IBIZA (BALEAREN). 24-8. De Spaanse politie is dit weekeinde be gonnen met jacht te maken op hip pies uit alle windstreken die zijn neergestreken op Ibiza, een populair vakantie-eiland in de Middellandse Zee. Er werden 26 hippies gearres teerd van 9 verschillende nationali teiten, Amerikaans, Engels, Canadees Nederlands, Frans, Duits, Italiaans, Portugees en Spaans. Zij leefden samen in een landhuis en zouden zich bezig hebben gehouden met het roken van marihuana. Namen zijn niet opgegeven en zij zijn evenmin in staat van beschuldiging gesteld. Verwacht wordt dat zij het land zul len worden uitgewezen. FEUILLETON door B. J. len Wesepe Frans Vlasma beleefde de onaan genaamste uren van zijn leven. Langzaam drong het tot hem door. dat hij gearresteerd was wegens diefstal. Van juwelen maar liefst. Zonder enige argwaan of angst - wie loopt er nu midden in de nacht in het bos? - was hij naar het beekje gefietst ,had zelfs zijn zaklamp ge bruikt om via het geschitter de plek te vinden, waar hij de plastic zak half uit de grond had zien steken aan de binnenkant van het beekje. En was gaan graven. Een kwestie van een paar minuten, toen had hij de zak al los. Bij het licht van de zaklamp had hij zelf geconstateerd, dat het waarschijnlijk bijzonder waardevolle gouden en zilveren voorwerpen waren, met edelstenen. Veel verstand had hij er niet van, maar dat het een behoorlijke waarde vertegenwoordigde, kon een school jongen wel begrijpen. Opgewekt had hij de terugtocht naar het dorp aanvaard, maar hal verwege drong het tot hem door, dat de tijd der schatgraverijen al enige eeuwen achter de rug was en deze zak met waardevolle voorwerpen waarschijnlijk van diefstal afkom stig was. Misschien wel van inbraak. Waarschijnlijk stond er een beloning op het terugbrengen en dat zou waarschijnlijk wel een aantrekkelijk bedrag zijn. Het beste dus. om er mee naar het politiebureau te rijden en het daar te deponeren. Met ach terlating van naam en adres. Alleen waar was het politiebureau in dit dorp? Heel wat malen was hij er al door gereden, maar nergens een politiebureau gezien. Helaas was hij niet in staat zijn goede voornemen in praktijk te brengen, want aan de rand van het bos werd hij plotseling beschenen door enkele zaklampen. Van schrik viel hij bijna van de fiets, doch op hetzelfde ogenblik grepen voor hem onzichtbare han den rijwiel en berijder vast. terwijl men hem toeblafte: „Afstappen". Hij wilde protesteren, want de schrik maakte plaats voor veront waardiging. Doch elke poging om uitleg te geven en te protesteren te- gen de tamelijk hardhandige behan deling, werd door de politiemannen in de kiem gesmoord: „Mond hou den. Straks krijgt u alle gelegen heid uw woordje te zeggen". Op het plaatselijke politiebureau heerste een opgewonden stemming, toen vijf potige mannen, waaronder twee in uniform, met een arrestant binnenkwamen. Maar deze stemming werd nog beter, toen één der agen ten de plastic zak met juwelen even in de hoogte hield. Hij keek de kring triomfantelijk rond. „Op heterdaad betrapt. Maar een ander, dan we vermoedden". Opperwachtmeester Lazert, die al gealarmeerd was en zijn domicilie verplaatst had van de schuur naar het bureau, bekeek de zak met ju welen, tevreden knikkend. „Fouille ren", beval hij op korte toon. „Daar na bij me brengen". Hij bekeek nog eens de juwelen, waarna hij een gedrukte lijst opzocht en die enige tijd aandachtig bestu deerde. Tenslotte keek hij zijn man nen aan, die in afwachtende houding voor hem stonden. „Goed werk, mannen. Die ehSjaak Tal kan, zodra het licht wordt, in vrijheid ge steld worden. Niet eerder. En man blijft hier, de rest kan inrukken". In zijn kamer keek hij de jonge man aan, die nu voor hem stond. Een agent legde de bezittingen van de arrestant op het bureaublad. La zert keek er, schijnbaar ongeïnteres seerd naar, en knikte. „Wacht maar buiten de deur, Holtrink". „Jawel, opper". Lazert, tevreden, omdat de „ope ratie-glaasjes" deze nacht tot een goed einde was gebracht, keek de arrestant aan en wees met zijn hand naar een stoel. „Ga zitten. Sigaret?" „Graag." Lazert schoof pakje en lucifers naar hem toe en wachtte, tot de jon geman rookte. „Zo, meneer eh Vlasma. U bent vannacht op de fiets naar het bos gegaan, gewapend met een spade, derhalve kennelijk mei. de bedoeling iets op te graven. Mijn mannen hebben gezien, dat u bij het licht van uw zaklamp aan de beekoever naar iets zocht en daarna bent u gaan graven. Het resultaat was dit" - hij nam de plastic zak met juwelen op, die hij naast zich op de grond had liggen, en hief die enkele momenten omhoog, zodat de jongeman hem goed kon zien - „niet waar? Juist. Daarna bent u weer op de fiets gestapt. Tot mijn mannen u halverwege het dorp aanhielden. Klopt dat?" Frans Vlasma knikte. „Inderdaad, dat klopt. Ik was op weg naar het politiebureau." Lazert mond viel half open van verbazing. „U was op weg naar (Wordt vervolgd) de archivaris, de heer W. H. Keikes. op het feit dat een overigens gunsti- stal uit één der museum vit lines. Door deze diefstal werd de zorgvul dig opgebouwde en zeer waardevol le collectie zilveren en tinnen nood munten van Zierikzee zo sterk uit gedund, dat nog slechts twee exem plaren aanwezig zijn. De ontvreemde' noodmunten zijn geslagen in de ja ren 1575-'76. De over het algemeen ruitvormige munten zijn gemakke lijk herkenbaar. Elke tip die even tueel tot opsporing van de munten kan leiden blijft uiteraard welkom. Het mededelingenblad bevat ver der een beschrijving van de heer H. G. C. Heringa over de restauratie van het pand Nieuwe Boogerdstraat 16 te Zierikzee, dat in 1964 door de vereniging „Hendrick de Keyser" in eigendom werd verkregen. uit het buitenhuid DJAKARTA. In Djakarta is een Sowjetrussische economische missie van 15 man aangekomen om de afbetaling van de Indonesische schuld aan de Sowjet-Unie te be spreken. WASHINGTON. Amerika is be reid met de Thailandse regering in bespreking te treden over een gelei delijke vermindering van de Ame rikaanse strijdkrachten in Thailand, zo heeft het departement van bui tenlandse zaken in Washington mee gedeeld. KASSEL. Een loopbrug van 20 me ter lengte en een meter breed in de Westduitse plaats Kassei is inge stort. Twee vrouwen vonden daarbij de dood, negen mensen werden ge wond. BEIROET. Koning Feisal van Sa- oedi-Arabië heeft zijn strijdkrachten in staat van paraatheid gebracht voor de djihad, de heilige oorlog, tegen Israel. Dit maakte de Saoedi- arabische radio maandag bekend. SEOEL. Studenten aan universi teiten in Zuid-Korea hebben maan dag de examens geboycot uit protest tegen een voorgestelde verlenging van de ambtstermijn van president Tsjoeng-Hie Park. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft vrijdag bij Tsjecho- Slowakije geprotesteerd tegen het uitwijzen van de correspondent van de New York Times uit Praag en het sluiten van het kantoor van dit blad in Praag. AMMAN. Jordanië zal om een bij eenkomst van de veiligheidsraad van de V.N. vragen en de raad verzoe ken sancties uit te vaardigen tegen Israel omdat het heeft geweigerd ge hoor te geven aan de resolutie, vol gens welke Israëlische maatregelen die beogen de status van Jeruzalem te veranderen ongedaan moeten wor den gemaakt. SAO PAULO. Vijf mannen heb ben zondag bij het gebouw van de elektriciteitsmaatschappij in Sao Paulo, Brazilië, een krachtige bom tot ontploffing gebracht. Er is veel schade aangericht en vijftien men sen werden licht gewond. De daders konden ontkomen. KAAPSTAD. Vier officieren van het Australische vi'achtschip „Sala- mua" hebben hun schip, dat in de haven van Kaapstad ligt, verlaten nadat zij hadden ontdekt dat de la ding uit ongeveer 3000 ton explosie ve stoffen bestond. CAIRO. Maandag begon in Caii'O een bijeenkomst van de ministei-s van buitenlandse zaken van de veer tien lid-staten van de Ai'abische li ga. Zij zullen spreken over een geza menlijke actie naar aanleiding van de brand in de El-Aksa-moskee in Jei-uzalem. MUNCHEN. Het bestuur van de CDU/CSU in Beieren zegt in een zondag uitgegeven verklai'ing dat de sociaal-democi'aten hun chi'isten-de- moci'atische ï-egei'ingspai'tner de „to tale verkiezingsooi'log" hebben ver- klaax-d. PRAAG. Rudo Prave heeft ge meld dat op 21 augustus in Praag 296 mensen van politie, leger en volksmilitie licht en 12 zwaar ge wond wei'den. Onder de „pi-ovoca- teui's" vielen 2 doden, 3 licht ge wonden en 2 zwaar gewonden. In Bi-no werden 39 mensen van de orde bewakei's gewond van wie 4 ei'n- stig. Zou de onlangs opgedane kennis juist blijken te zijn, dan moeten wij ons oordeel over de saurussen, de enorme dieren van maximaal 50 ton, die 70 miljoen jaren geleden op on ze aarde leefden, grondig wijzigen. Ook de volgens beendervondsten en afdrukken gereconstrueerde voor stellingen, zouden dan niet meer juist zijn. Tot nu toe golden de oer dieren als koudbloedige en trage monsters, maar nu heeft een jonge zoöloog ontdekt dat zij warmbloe dig en intelligent waren en zich zeer snel door de oerwouden in de Jura en Krijttijd voortbewogen. Enkele punten in rondvraag gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE, 23-8. Bij de rond vraag op de jongste raadsvergade ring wees de heer De Koning op een grote put in de bestrating van de Dijkstraat, waarvoor hij voorzienin gen vroeg. Verder informeerde hij naar de mogelijkheden voor de heer G. Oomens een botenloods te bou wen. De heer L. Bal vroeg naar de re sultaten van voi-ige door hem gestel de vragen. Met de opmerkingen van de heer Bal in een vorige vei'gade- ring gedaan is wel rekening gehou den; er is opdracht gegeven diverse zaken te vei-anderen, maar het werk is nog niet uitgevoerd. Verder wees de heer Bal op het feit'dat hel huis- je dat door de heer Jac. Stouten aan het Kerkplein bewoond wordt, nogal nat is en heeft hij een dode boom ontdekt in de rij naast het fietspad van de Dorpsweg. De voorzitter nam de gelegenheid te baat, om nog eens te wijzen op de juistheid van het advies van de heer Meijer die enige maanden geleden adviseei'de een aantal bomen langs het spoi't- veld en de begi'aafplaats te kappen, opdat het groen beter zou kunnen uitlopen. De resultaten stemmen nu tot tevredenheid. Tegen het kappen van de bomen is de laatste tijd nog wel eens gepi'otesteerd. De heer M. Vei'spoor informeerde naar de bouwvoi'deringen van een loods voor winterbei'ging en een hel ling voor rekening van de heer D. van Duivendijk en naar de toestand aan de jachthaven. De heer M. J. van de Velde wees op enkele woningen in de gemeente die,, al langer leeg Klokketoren ingestort CUNEO, 24-8. De gelovigen in een kerk te Alba bij Cuneo (Italië) zijn zondagochtend in paniek tijdens de mis naar builen gevlucht nadat de 500 jaar oude klokketoi-en tijdens een onweei'sbui door de bliksem was getroffen en ingestoi't was. Niemand werd gewond, verscheidene auto's werden door de brokstukken ernstig beschadigd. ST. BRIEUX. Een grote olievlek van 12 km. lang nadert de Franse kust van Bretagne. De olie is af komstig van een Franse tankei', die dinsdag jl. in aanvaring kwam met een Israëlisch vx'achtschip. staan en die nodig zouden moeten worden verhuurd. Hij voelde er veel voor de indertijd genomen besluiten dat iemand een goed bewoonbaar huis niet als zomerwoning mag ver- huren of verkopen, op te heffen. Het plaatsen van richtingspijlen, die verwijzen naar divei-se evene menten in de gemeente vei'dient vol gens hem aanbeveling. De heer L. Bal wees op vei'schil- lende gebreken van de straatveiTich- ting. Voor 50 jaar.... HAAMSTEDE. Het toneelgezel schap onder direktie van de heer Joh. Bakker gaf in de Schouwburg- tent zijn eerste toneeluitvoering. Op gevoerd werd: ,Teun de Nachtwacht' van Justus van Maurik. ZIERIKZEE. (Adv.) De commissa rissen van de Nutsspaarbank te Zie rikzee roepen sollicitanten op voor boekhouder, jaarwedde 1800, plus vrije woning en toelage voor vuur en licht. BRUINISSE. De kermis, die ge durende de oorlogsjaren geschorst was, werd weer gehouden. Behalve enkele kramen en een draaimolen vond men er een schouwbürgtent. SEROOSKERKE. Onze oudste in woner, de heer J. de Prijke, her dacht zijn 100ste geboortedag. BRUINISSE. De inzameling, ge houden voor een weduwe die dooi de plotselinge dood van haar echt genoot met een zeer talrijk gezin in droeve omstandigheden achterbleef, heeft de aanzienlijke som van 586,10 opgebracht. ZIERIKZEE. (Adv.) Damesrokken met feston f 2,-, 3,50; combinations 3,50; dameshemden f 2,25; panta lons met feston f 1,95; ondertailles f 0,85, f 1,15 en f 1,50. BRUINISSE. De heer F. G. van den Berge herdacht zijn 40-jarig ju bileum als hoofd der school. Van de gemeente ontving de onderwijzer een gouden horloge ten geschenke. ZIERIKZEE (Adv.) Ploegen D 10 M.H. f 70,-; zware balansploegen 46,-. allen met reservescharen; tweescharige stoppelploegen „Nor maal" 135,-. DIPO, DE DONKERE DWERG 15. „Dipo!" riep hij verrast uit, doch met een keerde de man, die hem water had gegeven, zich om, legde met een driftig gebaar zijn vinger op de lippen en gaf Aram, om zijn bevel meer kracht bij te zetten, een schop tegen zijn benen. Aram uitte een gesmoorde verwensing, doch hij achtte het voorlopig toch beter zich aan het bevel te houden. Bovendien had de dwerg, diens ogen gesloten waren, geen antwoord gegeven, zodat Aram daaruit op maakte dat hij sliep of nog steeds buiten bewustzijn was. Aram gluurde over de rand van de boot heen, doch voorzover zijn blik reikte zag hij slechts water, water aan alle kanten. „Hebt u enig vermoeden waar men ons heen brengt?" vroeg Presto zachtjes, doch Aram kon zijn vTaag niet. beantwooi'dcn. Pi'esto vei'teldc hem verder wat er ge beurd was. Ook de tweede krijger was tij dens het gevecht gedood of gewond. Zelf was hij achter een struik weggedoken, doch toen hij gezien had dat de mannen Aram gevangen namen, was hij weer tevoor schijn gekomen en had te kennen gegeven dat hij Aram's gevangenschap wilde delen, waarop de mannen hem gebonden hadden. Verder viel er niet veel te vertellen en zo lagen ze naast elkaar tot de schemering over het water daalde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7