Tinoccfiio Het tijdens de Tweede op het Westhavenhoofd Wereldoorlog verdwenen huis en licht te Zierikzee v Wat biedt de BEELDBUIS? Miljoenenactie voor De kwestie- Noord-Ierland geref. kerkenbouw PLUIM VOOR jeugdschoener» Tinoccfno VERTON'S SCHOENEN Sterke Russische oorlogsvloot in Middellandse zee Eban over de „heilige oorlog" Nabeschouwing over Centrale Fokveedag Schouwen-Duiveland Zwemwedstrijden havenkanaal Zierikzee ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE Diuiin 26 augustus ms st. 20257 WOENSDAG 27 AUGUSTUS NED. I. Midweeksluit vanmid dag d$ opdrachtenreeks in het ka der van het Midweek-Eindweek plan af. Het onderwerp is de zuivel. Ver der treedt een Noors schoolorkest op. „Scala" met het gewestelijk jour naal vult het hele uur tussen zeven en acht. De Stichting Socutera be steedt daarna aandacht aan het Ko ningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. In de volgende aflevering van „De Eenentwintigste Eeuw" behandelt Walter Cronkite de voedselproblemen in de wereld van morgen. De woensdagse hoofd film is „Follow that dream", een rol prent uit 1962 met Elvis Presley en Anne Helm in de hoofdrollen. Het verhaal heeft niet veel om het lijf. Elvis wordt aangesteld als sherrif* in een pas ontgonnen gebied, waar enkele bandieten een terreur uitoe fenen. Er wordt natuurlijk wel volop door Elvis gezongen. Het laatste nieuws wordt gevolgd door een voor lichtingsprogramma voor de komen de televisiecursus Verkennen en Ontdekken". NED. II. De Vara laat in het voor programma de bewoners van „Coro- nationstreet" weer opdraven. Een korte Franse produktie, getiteld „In zigt van de hafe" vult de tijd tot acht uur. „De Shadoks en de Gibis" komen na het nieuws, waarna een aflevering van de Engelse serie „Lo ve Story". Bij de familie Grant komt „au pair" een Duits meisje werken. Het kind valt echter helemaal niet in de smaak bij het tienjarige zoon tje des huizes. Dat slaat dan plotse ling over in overdreven genegenheid, wat weer niet naar de zin is van de moeder. Daarna „Improvisatie". Voor de tweede maal zal Berend Boude- wijn een aantal Nederlandse toneel spelers en -speelsters opdrachten geven, waarop zij dan moeten im proviseren. De avond wordt beslo ten met een jazzuitzending. Michiel de Ruyter introduceert de Ameri kaanse trompettist Benny Bailey. DONDERDAG 28 AUGUSTUS NED. I. De Ncrv gaat van start met de quiz „Haal je kijkgeld terug" o.l.v. Leo Schmidt. Vervolgens een programma uit Spanje, waar in de beroemde grotten van Nerja op nieuw de Spaanse danskunstenaar Antonio danst. Aansluitend aan het journaal en de actualiteiten van „Hier en Nu" aandacht voor het Jubileumconcert van de Stichting Conamus, die de goede Nederlandse amusementsmuziek propageert. Het Noord Hollands Filharmonisch or kest speelt o.l.v. Henri Arends in het Concertgebouw te Haarlem ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de stichting enkele werken van Nederlandse bodem. „Als anderen naar de maan gaan is de titel van de cinema-variété-documentai re van Jan Willem Muller, die het generatieconflict wil belichten. Tot slot „Op C or te-af stand", een pro gramma rond dichter-zanger Jules de Corte, die zijn liedjes laat afwis selen door Gerard Cox. de nog nieuwe serie „The Cham pions". Het is een wal onwaarschijn lijk verhaal over een man, die voor nazi-Duitsland een atoombom heeft gemaakt. Tot slot een eigen produk tie van de Tros getiteld „Together", waarover nog weinig bekend is ge maakt. WOENSDAG 27'AUGUSTUS NED. I. 17.00 Midweek; 18.50 pluimpje (kleur); 18.56 ster; 19.00 nieuws; 19.03 ster; 19.07 scala; 19.56 ster; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 socutera; 20.25 de 21ste eeuio (kleur) 20.50 de hoofdfilm: Follow that dream (kleur); 22.35 journaal; 22.40 verkennen en ontdekken; 23.10 ein de. NED. 11. 18.50 pluimpje (kleur); 18.56 ster; 19.00 nieuws; 19.03 coro nation street; 19.51 in het zigt van de hafe; 19.56 ster; 20.00 journaal; 20.16ster; 20.20 de Shadoks en de Gibis (kleur); 20.25 alweer een nieu we huisgenote; 21.10 improvisatie; 21.50 Benny Bailey jazz22.10 jour naal: DONDERDAG 28 AUGUSTUS NED. I. 18.50 pluimpje (kleur); 18.56 ster; 19.00 nieuws; 19.03 ster; 19.07 haal je kijkgeld terug; 19.25 Antonio danst; 19.56 ster; 20.00 jour naal; 20.16 ster; 20.20 hier en nu; 20.45 jubileumconcert Conamus; 21.25 als anderen naar de maan gaan 22.05 op Corte afstand; 22.30 journaal NED. II. 18.50 pluimpje (kleur); 18.56 ster; 19.00 nieuws; 19.03 scala; 19.30 Cohen Kelly; 19.56 ster; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 trio Allegro; 20.35 de kampioenen (kleur) 21.25 together (kleur); 22.10 journaal. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Harkstede J. Roebers te Ee (Fr.). Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Gouda (Diaconessenhuis De Wijk) A. Postma, emeritus-predi kant te Tietjerk. Aangenomen naar Haarlem (toez.) K. Blei te Vlaardingen. Geref. Kerken Beroepen te Bodegraven-Nieu- werbrug L. Buitenhuis te Ooster- wolde (Fr.). Bedankt voor Onstwedde C. Moens te Frieschepalen. SPORTBERICHTEN DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif", St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland vanaf Duffel. In concours waren 49 duiven. Ze wer den gelost om 11 uur. De snelheid van de eerste duif was 1306.90 m/m. Aankomst 11.47.59. De snelheid van de laatste duif was 787.15 m/m. Aan komst 12.19.40. L. Vermeij, 1-3-13-14-15-16 en 17; J. C. Verwijs, 2-4-5'en 12; M. Meijer, 6 en 8; J. Zuidweg 7 en 10; J. v. Oe- veren, 9; Abr. Verwijs 11. ZIERIKZEE, 25-8. In 1597 begon nen te Zierikzee de werkzaamheden voor de aanleg van een nieuwe ha ven. Na de voltooiing van het werk, in 1600, bleek het al spoedig nood zakelijk om op het westelijke haven hoofd een licht te plaatsen ten be hoeve van de zeevaart. In die tijd werd het huis dat stond bij de uitmonding van de oude ha ven, ter hoogte van het tegen woor- dige „Stelletje", afgebroken. iDt huis stond als de herberg „Vredenburg" bekend, uit de tijd van het Spaanse beleg. Het werd dus afgebroken en op het nieuwe havenhoofd werd een nieuw huis gebouwd, dat in 1602 ge reed kwam en dat velen zich nog zul len herinneren als ,,'t Hoofdhuis". De stenen voor deze bouw waren in hoofdzaak afkomstig van het oude huis bij de oude havenmond. Het leg gen van de eerste steen vond plaats op 16 mei 1602. Boven de ingang werd een blauwe steen gemetseld, voor zien van een opschrift in Latijn en Nederlands. Het luidde: „Toen Lie ven Werckendet en Ocker Boeije burgemeesters, Paulus de Huijbert, Rochus Hoffer, Jan de Jonge en Joris Pieterse thesaurieren waren, is dit huis aan de mond van de zee tot al gemeen gebruik op stadskosten op gebouwd". De eerste steen is gelegd door Cor nells Jorisse. Daaronder las men dit tijdvers: „Mei vier werd viere sterck was elck verstae 't bescheit Als hier is aen het werck den eerste steen ge- leit" Worden de hoofdletters (Ro meinse) uit de oorspronkelijke tekst samengeteld, dan komt men aan het jaartal 1602. De steen is in het mid den van de negentiende eeuw uit het huis verwijderd en diende daarna een tijd als stoepsteen in de Wevers- hoek. Thans wordt de steen 'in het stadhuis bewaard. In de lantaarn die uit het dak stak, werd op stadskosten licht gebrand tot het einde van maart. Sedert mei van het jaar 1772 werd echter zowel in de zomer als in de winter licht gebrand. Seintoestel In het jaar 1770 werd aan het hoofd een seintoestel geplaatst, met een mand om de schippers te waarschu wen wanneer het Sas geopend werd om te spuien. Met de bediening er KERKNIEUWS UTRECHT, 25-8. De Stichting Steun Kerkbouw van de Gerefor meerde Kerken in Nederland organi seert eind september voor het ver lenen van financiële steun bij de bouw van de ongeveer tachtig nieu we gereformeerde kerken die de komende vjjf jaren nodig zjjn. Verder gaat tien procent naar het jeugdwerk. De jeugd zelf heeft een actieve rol toebedeeld gekregen bij de actie. De gereformeerde kerken tellen nu 850.000 leden en men houdt rekening met een groei van tien- a twaalfdui zend leden per jaar. De stichting Steun Kerkbouw, die vijftien jaar bestaat, heeft tot nu toe ongeveer twintig miljoen gulden verdeeld. Dit bedrag is via verschillende acties bij eengebracht. De laatste, „Antwoord '64", werd op interkerkelijke basis gevoerd. Dat gebeurt dit jaar niet, omdat de Nederlandse hervormde kerk en de rooms-katholieke de laat ste jaren continu (via collectes en vaste bijdragen) gelden inzamelen voor kerkbouw. Van het totaal be drag van twintig miljoen gulden LONDEN, 24-8. Naar schatting zeshonderd personen hebben zondag in Londen gedemonstreerd voor vol ledige burgerrechter} voor de katho lieke minderheid in Noord-Iei'land. Een delegatie overhandigde bij de ambtswoning van premier Wilson een verzoekschrift -waarin vrijlating wordt gevraagd van 24 personen die in Belfast zouden worden gevangen gehouden zonder dat zij in staat van beschuldiging zijn gesteld. Inmiddels was in Belfast een de legatie van de Engelse Labour partij aangekomen, die een onderzoek zal instellen naar de toestand en de Britse minister van binnenlandse za ken, Callaghan, verslag zal uitbren gen. van werd belast de bewoner van het huis, die in 1792 zelfs werd bedreigd met een boete van f 30,als hij na latig zou zijn. De stad besloot in 1789 bij het hoofd een schuur te laten bouwen. Voor de huur van het huis en van de schuur werd de bewoner jaarlijks een som van f 100,in rekening ge bracht. Dit bedrag werd in 1793 ver laagd tot f 36,In de achttiende eeuw werd het paalwerk met een batterij versterkt, die - vervallen - in 1745 weer nieuw werd gemaakt. Tegenover het westhavenhoofd werd op het oosthavenhoofd in 1766 e'en loods gebouwd om de paarden te stallen die tot taak hadden om de schepen in de haven te trekken. Bjj dit oosthoofd stond ook een woning. Ten gerieve van de bewoner van het huis, Simon Gilde, liet de stad in 1793 een schuurtje plaatsen. Geheel onverwacht zonken op de morgen van 24 augustus 1801 zowel het huis als het schuurtje in de zee, waarbij zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. Het onderhoud van het hoofdhuis kostte de stad elk jaar f 200,Toen de Raad van Zierikzee in 1801 van het bestuur van het Departement van Schelde en Maas een verzoek ont ving van opgaaf van tonnen envuur- bakens vallende onder de admini stratie van de stad, en van de gelden die daarvoor geheven werden, bleek dat de verbruikte olie f 132,50 en de beloning voor onderhoud, aansteken en toezicht f 60,per jaar kostten. De Staten van Zeeland hadden bij resolutie van 25 oktober 1743 aan Zierikzee wel f 1000,per jaar toe gezegd als tegemoetkoming, maar daar de stad ook de kosten van de zeventien bakens of tonnen op de Gosterschelde voor haar rekening had en de gemiddelde uitgaven per jaar ruim f 3857,— beliepen, kon de stad elk jaar meer dan f 2857,toe leggen. In 1802 besloot het staatsbe wind van de Bataafse Republiek om het beheer en het onderhoud van de tonnen en bakens over te dragen aan de marine en werd de stad dus van deze kosten ontlast. In 1804 ontving de stad een ver zoek van het Departement om de lantaarn op het hoofd „met alle ge volgen" aan het departementsbestuur over te geven. De raad ging met dit heeft de S.S.K. negen miljoen be schikbaar gesteld in de vorm van le ningen. Aan aflossingen daarvan zal dit jaar ruim een half miljoen gul den terugvloeien in het fonds en vol gend jaar f 650.000. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Haagse politie heeft vier inwoners van de residen tie aangehouden, die hebben bekend sinds april van dit jaar ongeveer vijftig inbraken te hebben gepleegd, waarbij naar schatting totaal f 20.000 aan geld en voor eenzelfde bedrag aan goederen werd buitgemaakt. SCHOONEBEEK. De 7-jarige Ma ria Harms stak van het links van de Dordseweg in Schoonebeek gelegen fietspad naar rechts de rijweg over. Zij werd door een auto aangereden en zodanig gewond, dat zij ter plaatse overleed. TILBURG. De 22-jarige Tilburgse monteur J. S. heeft bekend met de verkoop van door hem gehuurde of gestolen auto's zeker 37.000 gulden te hebben verdiend. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft op het Beursplein in Amsterdam drie Italianen gearres teerd, die eigenaars waren van een grijze auto, waarin zich 1100 gram hasjiesj bevond. AMSTERDAM. In het buiten IJ in Amsterdam is de 6-jarige J. van Duijnen verdronken. Het kind is overboord geslagen van het binnen schip Jophi en is later door een dui ker van de brandweer gevonden. HALSTEREN. De 41-jarige M. M. Breure uit de Brabantse plaats Din- teloord is om het leven gekomen toen hij met zijn personenauto in een slip raakte en tegen een aan de linkerzijde van de weg staande boom botste. Het ongeluk gebeux*de op de Steenbergseweg te Halsteren. verzoek akkoord, maar verbond daar aan wel een aantal voorwaarden. Ten eerste: dat de stad, ten behoeve van de scheepvaart, de lantaarn zou mo gen blijven controleren en tweede: dat de bewoner van het huis de lan taarn zou mogen blijven aansteken. Sedert 1804 was dus de verlichting voor de stad geen zorg meer. In 131 onderging de lantaarn de nodige reparatie en in 1845 vond een belangrijke verbetering plaats door een zg. katadioptriektoestel. Oe bewoners De opeenvolgende bewoners wa ren: Lieven Tolenaar (1663-1667); Marinus Venkel (1693-1701); Herman Weiman (1701-1728); Machiel Jacobse (1728-1746); Leendert Machielse (1746 -1756); Thomas Pater (1756-1775); Job Cauwe (1775-1781); Tonis Tjoeke (1781-1789); Adriaan Berrevoets (1789 -1798); Co mei is Wierikse (1799-1802); Engel van Esbroek (1802-1809); Mar- tinus Klink (1810-1824); Johannis Co- ree (1825-1836); Hendrikus Koevoets (1836-1844) - bij het hoofd verdron ken; Joh. Coree (1844-1859), ten tweede male, daar hij eerst had be dankt; Johannis Koreman (1859-1903) en Gerarda Juliana Koreman (1903- 1908). De bewoners van het hoofdhuis hielden geen dagboek bij, hetgeen te betreuren valt, omdat anders onge twijfeld veel meer bekend zou zijn geworden van schipbreuken, verra derlijke grondvallen, ijsgang en van bijv. het nemen door de Engelsen in 1804 van het beurtschip van Antho- nie Ribbens. In de Eerste Wereldoorlog (1914- 1918) heeft het hoofd nog dienst ge daan als kazerne voor de Nederland se militairen, waarbij o.a. ook gele gerd was de bekende zanger Kees Fruis. Uit deze tijd stamt ook het bekende lied: „Ik heb mijn hart in Zierikzee verloren". Kees Pruis „pas sagierde" tijdens zijn verlof namelijk in Zierikzee en leerde hier tpen een meisje kennen en aan haar wijdde hij dit schone lied. Na het vertrek van de soldaten bleef het huis op het hoofd nog staan tot in de Tweede Wereldoorlog, toen het door de Duitsers met de grond gelijk werd gemaakt. Thans herin nert niets meer aan „het huis op het hoofd". JAC. SCHOT B.Wzn. HARLINGEN. Ruim zestig gepa- voiseerde Noordzeekotters, mossel en garnalenschepen hebben deelge nomen aan de vlootschouw, welke ter gelegenheid van de Harlinger visserijdagen op de Waddenzee werd gehouden. De schepen voeren langs het voor anker liggende koninklijk jacht Piet Hein, vanwaar prins Claus het défilé afnam. Advertentie. de vriend van kindervoeten Om te voorkomen dat u de indruk krijgt dat deze rubriek geschreven wordt door «en nurksc-consument, wil ik deze keer eens beginnen met een pluim voor de fabrikanten van Pinocchio kinderschoenen. Ik moet u zeggen dat ik er geen flauw idee van heb wie de fabrikanten zijn, maar hun produkt is in de meeste schoenwinkels we! te krijgen. En. Ik durf het u met zeer vee! nadruk aanbevelen wanneer t» kinderen hebt van het type. die éfn paar schoenen per twee weken verslijten. De prijs is be slist niet aan de lage kant, maar aangezien er een paar onverslijtbare.n en leuke schoenen voor geleverd worden heb ik de indruk dat u er toch voordeliger mee uit- bent dan met vele andere schoenen. Ik heb een aantal ervaringen gehoord van ouders, die hun kinderen deze schoenen lieten dragen, en zij waren onverdeeld enthou siast. Ik vond het leuk om u dat te vertellen. CONSUMENT Jeugdschoenen DE VRIEND VAN KINDERVOETEN verkrijgbaar in kJassezaken Alléénverkoop: ZIERIKZEE - HAVENPLEIN 13 Telefoon (01110)2488 NED. 11. „Scala" brengt o.m. de filmrubriek en het kunstjournaal. Met een Engelse serie gaat de Tros van start. „De Israëlische schone" is een aflevering van „Cohen en Kelly". De twee hebben dus weer wat om over te ruzieën: een mooi meisje. Aansluitend aan het journaal speelt het Trio Allegro: drie Griekse jon gelui met liedjes uit eigen land. Hoofdschotel van de avond is „De laatste Aftelling", een avontuur uit (van een medewerker) (I) Zierikzee, 25-8. Op donderdag 3 ju li stond Schouwen-Duiveland weer in het teken van de grote manifesta tie van de landbouwhuisdieren uit dit gewest. Nu de kruitdamp van de strijd om de ereplaatsen is opgetrok ken, kan het nuttig zijn alles nog eens rustig te overzien. De 15e Fok- veedag na het rampjaar 1953 trok een goede publieke belangstelling, hetgeen inzenders en uiteraard orga niserend comité veel voldoening geeft. Kouclbloedpaarden De afdeling koudbloedpaarden was ook nu weer in al zijn luister present Deze enthousiaste fokkers weigeren hardnekkig de strijd met de moder ne landbouwmechanisatie op te ge ven. Toen tijdens het middagpro gramma een geformeerd achttal van deze reuzen in galop werd gepresen teerd voor het publiek, waren deze fokkers op hun best. De kampioene van deze keuring werd, na een spannende fase, de vier-jarige merrie Jariska d'orange van C. v. d. Houten en P. J. Hart te Kerkwerve. Haar superioriteit is ook op landelijk niveau niet onopgemerkt gebleven. Wij zijn benieuwd naar haar komende prestaties. Erekampi- oene werd Tan ja v. d. Hoek van de zelfde eigenaars. De heer A. Steen- dijk te Nieuwerkerk wekte veel waardering met een zelf gefokte groep van vier stuks. In deze tijd een topprestatie! Rundvee De afdeling rundvee vormde kwa litatief gezien weer een uitstekende collectie. Met name werden aan de jongere dieren veel eerste prijzen toegekend, hetgeen voor de toekomst van grote betekenis kan zijn. Bij de stieren was het kampioenschap weg gelegd voor de stier Willem, een fok- produkt van A. J. Dalebout te Ou- werkerk, thans in eigendom van L. C. en A. M. Bolijn te Zierikzee. Tot reserve-kampioen werd uitgeroepen Jarinkje's Wouter, fokker-eigenaar: Frieslandhoeve te Kerkwerve. Wat beide dieren in de toekomst voor de fokkerij zullen kunnen betekenen, is natuurlijk een open vraag. Hun goe de afstamming biedt echter een theo ROERMOND. De vijftienjarige jongeman R. A. J. M. de Bock uit Roermond is bezweken aan de ver wondingen die hij opliep toen hij op een met automatische knipperlich ten beveiligde overweg tussen Roer mond en Swalmen met zijn brom fiets werd aangereden door een met matige snelheid rijdende rangeerlo comotief. retisch perspectief. Bij de kalfvaarzen ging de hoogste eer naar de nog jeugdige Truusje 28 van A. J. A. Bolijn te Ouwerkerk. Dit als kalf aangekochte dier toonde voldoende kwaliteiten om de oranje rozet met ere te dragen. Voor Bolijn Jr. een leuk succes, gezien zijn in spraak in deze aankoop. y De kampioenskeuring bij de melk koeien was schijnbaar een heel moei lijke zaak, gezien de wijze waarop wij dit zagen gebeuren. De spanning was hoog opgevoerd totdat tenslotte de 13-jarige Mina 5 van Gebrs. Beije te Haamstede werd uitverkoren. De ze Rotterda Sikkema 89-dochter is nog steeds van uitzonderlijke kwali teit en een uitstekende fokkoe. Haar melkproduktie mag er zeer zeker ook zijn! Zij produceerde tot op heden 57.812 kg melk, met een gemiddeld vetgehalte van 4.05%. Dit zijn ±2.000 volle bussen, of te wel 10 afgeladen melkauto's! Haar grootste concurrente Marian ne 14 van A. Vijvei'berg te Ouwer kerk verwierf het reserve-kampioen- schap. Deze dochter van Blitsaerd- Keimpe doet het uitstekend op de Zeeuwse grond, hetgeen haar con stante vorm in de melkproduktie aantoont. ZIERIKZEE, 25-8. De zwemvere niging „De Zeepaardjes" organiseert zaterdag 30 augustus weer de jaar lijkse provinciale langebaan-zwem- wedstrijd over twee kilometer in het havenkanaal te Zierikzee. Gelet op de jaarlijks toenemende belangstel ling in Zeeland voor deze zwemwed strijden, verwacht het bestuur van „De Zeepaardjes" weer een flinke deelname. Aan deze zwemwedstrijd kunnen weer alleen zwemmers en zwemsters deelnemen die in het bezit zijn van een startnummer van de Kon. Ne derlandse Zwembond, zij moeten derhalve lid zijn van een zwemvere niging en medisch zijn goedgekeurd. Evenals vorig jaar hel geval was heeft de N.V. motorenfabriek Smit en Bolnes ook dit jaar weer alle me dewerking verleend. De prijsuitrei king zal plaatsvinden in de cantine van Smit en Bolnes. De Zeelandia- beker voor de dames zal door de NAPELS, 25-8. De Russische Mid- dellandsezeevloot houdt sedert vori ge week oefeningen in 't oosten van de Middellandse Zee ter hoogte van de Egyptische en Syrische kusten. Een woordvoeder van de NAVO in Napels zei maandag dat de Russische vloot in het gebied op het ogenblik sterker is dan ooit. Vorige week maandag omvatte de vloot 65 sche pen waarbij het geweldig helicopter- dekschip Moskva. Er zijn voorts 26 gevechtsschepen, 26 ondersteunings- en inlichtingenschepen en acht tot tien onderzeeboten. Olie op Frans strand ST. BRIEUC, 26-8. In de afgelo pen nacht is op strand bij St. Brieuc (Bretagne) olie aangespoeld. Deze olie is afkomstig van een Franse tan ker, die verleden week dinsdag met een 'Israëlische vrachtboot in aan varing is gekomen. Franse militai ren zijn te hulp geroepen om de olie van het strand te verwijderen. On geveer twee derde van de 1500 ton olie die uit de tanker is ontsnapt, is reeds met behulp van chemische middelen opgeruimd. JERUZALEM, 24-8. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft op een persconfe rentie de Arabische aansporing tot een heilige oorlog naar aanleiding van de moskeebrand „misdaad op internationale schaal" genoemd. De Arabische verwijten aan het adres van Israel noemde hij absurd. Naar zijn mening willen de Arabieren slechts politiek voordeel uit de brand trekken. Eban beloofde dat Israël al het mogelijke zal doen de moskee in haar oude luister te herstellen. APELDOORN. In verband met de gepleegde gewapende roofoverval in Uddel heeft de politie van Apel doorn een viex-de ax-x-estatie vex-richt. Verdacht van medeplichtigheid werd aangehouden de 27-jax*ige J. van der H. uit Uddel. Het Amex'ikaans bux-eau ter be- sti'ijding van de handel in nax-cotica gaat zijn Europese hoofdkwartier van Rome naar Pax'ijs vex-plaatsen met het oog op de toegenomen han del in Engeland en Scandinavië. Voox'ts zullen er in Europa vei'schei- dene nieuwe kantox'en van het bu reau komen. NEW YORK, 25-8. De Veiligheids raad zal vandaag (dinsdag) om 21.00 uur Ned. tijd bijeenkomen om het debat over de Israëlische en Libane se klachten inzake agressie voort te zetten. BOEKAREST. Roemenië heeft Egypte, Ix'ak en Soedan, die hun di plomatieke vertegenwoordigers uit Boekai'est hebben teruggetr-okken omdat Roemenië en Israel besloten hebben hun diplomatieke vextegen- woox-digingen tot ambassade te ver- heffen, zondag beschuldigd van in menging in zijn binnenlandse aan- gelegendheden. Het ere-kampioenschap werd op nieuw een succes voor de reeds eer der genoemde Mina 5. Mina 6, even eens van de Gebi's. Beije en Sneeker 156 van A. J. Dalebout schudden uit eindelijk meewarig de trotse kop voor zo veel machtsvertoon, veirnoe- delijk met eerbied voor de gxijze ha- ren. De gewone produktieklasse wex*d dit jaar aangevoerd door Leeuwarder 38 van A. J. Dalebout, op de voet ge volgd door Jantje 29 van W. C. v. d. Bosse, terwijl Jelsumer Wimpie 185 hier de derde plaats voor zich opeis te. Dit di'ietal geniet minder publici teit dan de laatste drie maanx'eizigers maar zijn voor de betx-effende eige naar evenwel de aandacht waax'd. De levensproduktieklasse vormde een collectie koeien, die na x-ang- schikking via het aantal gegeven vetgrammen per dag, wex'd geselec teerd. Als eex-ste in deze rubxnek wex-d geplaatst Betje 4 van W. C. v. d. Bosse te Kerkwerve. Zij gaf in ze ven lactatieperioden 41.460 kg melk, met een gemiddeld vetgehalte van 4.32 Zij weet dus het slijk der aai'de (zij woont in de Slikweg) om te zetten in een voor de eigenaar aanvaai'dbai'e hoeveelheid. heer Doeleman jr. worden uitgex'eikt, terwijl de heer Bux-ck aan de win nende heer de Smit en Bolnes-beker zal overhandigen. De wedstrijden vangen aan om 3 uur, de prijsuitrei king is vastgesteld op ongeveer 5 uur. Om l uur zal een ieder, dië in hét bezit is van een zwemdiploma we derom in de gelegenheid woi'den ge steld om aan de pxestatiezwemtocht deel te nemen. De afstanden bedx-a- gen 500 en 1000 meter. Iedex-e zwem mer en zwemster die de 500 of 1000 meter heeft afgelegd, ontvangt een herinneringsdiploma. Dit betreft geen wedstrijd, zodat er rustig kan worden gezwommen. Ook voor deze px-estatietocht is de start bij de fabrieken van Smit en Bolnes aan het industrieterrein. Deelnemers kunnen zich opgeven bij de badmeester in het zwembad De Val, of bij mevrouw Korstanje, Post- straat 54 en bij mevx'ouw Timmer, Nieuwe Boogerdstraat 62.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3