DE ZIERIKZEESCHE COURANT Toenemende ongerustheid in Washington over Midden-Oosten Arrestaties te Almelo in verband met verdovende middelen Tsjechoslowaakse vluchtelingen in Zwitserland Drie doden bij ongeluk Suriname overweegt maatregelen •m Nieuwe noodwetten in Tsjeeho-Slowakije zijn wurgwetten Naar een Arabische topconferentie De orkaan 'Camille' WAT 1EQT Dl Nieuwe bosbranden aan de Rivièra ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 augustus 1969 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maarden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Raadsvergaderingen op Schonwen-Dniveland Zorgen over gebeurtenissen in Bagdad en Jeruzalem WASHINGTON. 25-8. De verslech tering van de toestand in het Mid den-Oosten veroorzaakt op het ogen blik een toenemende ongerustheid in officiële Amerikaanse kringen en het bijzonder bij het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken, dat zich zorgen maakt over de gebeurte nissen in Bagdad en in Jeruzalem, alsook over de Russische vlootactivi- teit in de Middellandse Zee. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie, McCloskey, heeft de terechtstelling van 15 mensen in de Iraakse hoofdstad, die- volgens Irak spionnen in dienst van de V.S. en Israël zijn geweest, veroordeeld. McCloskey heeft te verstaan gege ven. dat de V.S. zich thans moeilijk een objectief beeld van de gebeurte nissen in Bagdad kunnen vormen, doordat de V.S. helaas geen diploma tieke vertegenwoordiging in Irak hebben. De brand in de Al Aksa-moskee in Jeruzalem is door McCloskey een „zeer betreurenswaardig" incident genoemd. McCloskey heeft bovendien toege geven, dat de Amerikaans-Russische besprekingen over het Midden-Oos ten nagenoeg op het dode punt zijn aangeland. In officiële Amerikaanse kringen meent men, dat de V.S. en de Sow- jet-Unie hebben samengewerkt om de spanning in het Midden-Oosten te verminderen, maar de twee grote mogendheden hadden wellicht niet alles gedaan wat zij konden om een oplossing van de ernstige crisis in dat deel van de wereld te bespoedi gen. Wel was de goede wil van Was hington en Moskou duidelijk, maai er was nog veel te doen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, William Rogers, is voornemens zich 15 september naar New York te begeven voor een week of wat. PI ij zal in het kader van de bijeenkomst van de Algemene Ver gadering der Ver. Naties talrijke ge sprekken met ambtgenoten van an dere landen voeren, o.m. met de Rus sische minister van buitenlandse za ken, Gromyko. Wat de Russische vloot-activiteiten aangaat zei McCloskey, dat de V.S. zich niet nodeloos ongerust willen maken, maar dat aan de andere kant ALMELO. 25-8. De recherche van de Almelose gemeentepolitie heeft zondagavond en nacht invallen ge daan in een onbewoonbaar verklaard pand in de Esstraat in Almelo. Er werden dertien jongelui, afkom stig uit Almelo', Amsterdam, Apel doorn en 's-Hertogenbosch, gearres teerd op verdenking verdovende middelen te hebben gebruikt. Een flinke hoeveelheid „soft drugs", als- Buitenlanders in Praag gearresteerd PRAAG, 25-8. Op 21 en 22 augus tus z(jn in Praag 71 buitenlanders gearresteerd. Dit is maandagavond meegedeeld door de Tsjechoslowaak- sc televisie. Onder hen bevonden zich 19 Ame rikanen. twee Britten, acht Fransen, zeven Italianen, één Oostenrijker, twee Nederlanders, één Irakees, één Syriër, een Noor en een Pakistaan. Verder zijn op beide dagen 1005 Tsjechoslowaken gearresteerd. Ruim 760 van hen waren jonger dan 20 jaar. BERN. 26-8. Sinds 21 augustus 1968 hebben 10.400 Tsjechoslowaken in Zwitserland politiek asiel gevraagd en gekregen. Dit is dinsdag meege deeld door het Zwitserse ministerie van justitie. MAASTRICHT. In de Limburgse hoofdstad woedt op het ogenblik een broodoorlog. Een van de strijdende partijen biedt een brood aan voor 1 cent bij aankoop van V> kg kaas. Hoe sommige huisvrouwen daarop reageerden blijkt uit deze foto. mede instrumenten, waarmee men narcotica pleegt te gebruiken, is in beslag genomen. De politie was via een tip op de hoogte gekomen van de activiteiten van de jongelui in het bewuste pand. Overigens, had ze hen al geruime tijd in het boekje staan. Tijdens de inval zaten de jongelui in een vertrek, spaarzaam verlicht door een storm lantaarn. Elektriciteit ontbreekt in het pand en daarom was er vannacht niet voldoende gelegenheid om alle vertrekken te doorzoeken. Dit nade re onderzoek is op het ogenblik aan de gang. Men vermoedt, dat de in beslag genomen middelen, die ver boden zijn in de zin van de opium wet, slechts het begin vormen van een lange reeks. STEENWIJK, 24-8. Drie van de vijf inzittenden van een personen auto zijn zondagmiddag omgekomen toen de auto door nog onopgehelder de oorzaak in de gemeente Nijeveen in Drente tegen een boom reed. Twee van de drie, een man en een vrouw, waren op slag dood. De der de, een man, overleed enige tijd la ter in een ziekenhuis te Meppel. Van de twee andere inzittenden is één zwaar gewond en in een ziekenhuis te Meppel opgenomen. De andere bleef ongedeerd. Het ongeluk gebeurde op de weg Heerenveen-Meppel nabij de Havel- terberg. Het ongeluk kostte het leven aan de 70-jarige landbouwer F. Kuitert uit Laren (Gld.), zijn 67-jarige vrouw J. Kuitert-Klomphaar en de 43-ja- rige heer E. Wassink uit Lochem. De 40-jarige mevrouw Wassink is opge nomen in een ziekenhuis in Meppel'. Zij werd zwaar gewond. Het acht-ja rige dochtertje van het echtpaar Wassink werd licht gewond. deze vlootactiviteit niet onopgemerkt was gebleven. (De Amerikaanse mi nister van defensie, Meivin Laird. heeft vrjjdag op een persconferentie gezegd, dat 125 Russische oorlogs schepen op het ogenblik de Middel landse Zee, de Indische Oceaan en Atlantische Oceaan doorkruisen). PARAMARIBO, 25-8. De regering va nSuriname overweegt om na „de onvriendelijke daad van Guyana" te genmaatregelen te treffen, zo ver neemt het ANP uit welingelichte bron. Suriname zou voortaan zijn rech ten op de Corantijn-rivier volledig laten gelden, hetgeen onder andere zou betekenen, dat Guyanezen zich niet meer op deze rivier mogen be vinden. Voorts zouden houtvlotten, afkomstig uit de bossen van Guyana niet meer over deze rivier vervoerd mogen worden. Ook transporten van vruchten en landbouwgewassen over de Corantijnrivier zouden verboden worden. Verder zouden maatregelen genomen kunnen worden, waarbij faciliteiten en vergunningen aan Guyanezen kunen worden ingetrok ken. Lanrlbouwschtiuf te Hoek afgebrand HOEK, 24-8. Een landbouwschuur in de Wijkhuispolder bij Hoek in Zeeuws Vlaanderen is in de vroege ochtenduren van zondag door brand verwoest. Bij de brand, die vermoe delijk door hooibroei is veroorzaakt, gingen twintig ton stro, veertien ton hooi, drie runderen, een trekker en een aanhanwagen verloren. De scha de wordt geschat op tachtigduizend tot houderdduizend gulden.rjOe eige naar, de heer P. Vermue is verze kerd. Advertentie DE ZIERffiZEESE HANDBAL. VERENIGING neemt deel aan de zaalhand balcompetitie 1969-1970. Wie is geïnteresseerd? Voor zowel dames, heren, als meisjes en jongens bestaat de gelegenheid zich op te geven bij: mevrouw M. J. M. SCHAALJE De Brauwstraat 28, Zierikzee; dhr. P. J. NOORDERMEER, Calandweg 4, Zierikzee. Tele- Mevrouw Ailsa Mellon Bruce, een van de rijkste vrouwen ter we reld, is maandag in een ziekenhuis in New York op 68-jarige leeftijd overleden. ATHENE. Een Griekse onder grondse organisatie heeft gedreigd met maatregelen tegen de atleten die deelnemen aan de Europese kam pioenschappen, die van 16 tot 21 sep tember in Athene worden gehouden. Terug naar Stalintijd? WENEN, 23-8. De nieuwe nood wetten die vrijdag door het presidi um van het Tsjechoslowaakse parle ment zijn goedgekeurd moeten het Kremlin ervan overtuigen, dat zij in partijleider Gustav Husak hun man ivebben gevonden,, zo schrijft de cor respondent van het Britse persbu reau Reuter, Vincent Buist. Voor de russen is Husak een communist, die er niet voor terugschrikt uitgebreide staatsmacht te gebruiken om het po litieke verzet te breken. Tezelfdertijd is hij een man die er niet van kan worden beschuldigd voor de invasie van vorig jaar au gustus gecollaboreerd te hebben. Husaks nieuwe maatregelen, die vermoedelijk van terugwerkende kracht zijn voor de duizenden arres tanten van de afgelopen dagen, bete kenen dat een scholier zijn onderwij zer ervan kan beschuldigen een ge heime aanhanger van Dubcek te zijn. De politie heeft nu de bevoegdheid iedereen die haar verdacht voorkomt op te pakken en gedurende drie we ken vast te houden alvorens hem voor een uit één rechter bestaande noodrechtbank te brengen. Gepaard aan het verlies van aca demische vrijheid en fundamentele mensenrechten gaat een nieuwe straf, die een van de meest verfoeide dingen van het Stalinistische tijd perk terugbrengt. Dit is het recht van de overheid iedereen uit zijn plaats van inwoning of uit de plaats waar hij werkt te verbannen voor de tijd van een tot vijf jaar wanneer hij zich naar haar mening heeft schul dig gemaakt aan inbreuken op de socialistische orde of aan uitlokking tot ongehoorzaamheid. Deze straf zal het hardst neerkomen op de vakbe weging, waarvan het communistische dagblad Rude Pravo afgelopen week zei dat zij vol zit met „weifelaars". CAIRO, 26-8. President Nasser van Egypte heeft koning Faisal van Sa- oedi-Arabië uitgenodigd, het initia tief te nemen tot het bijeenroepen van een Islamitische topconferentie, ter bespreking van het in brand ste ken van de El Aksa-moskee vorige week in Jeruzalem. Israëlische regering behoort, de be waking van de heilige plaatsen in Je ruzalem over te laten aan de betrok ken geloofsgroepen en de vrije toe gang tot die plaatsen te waarborgen. Deze nieuwe ontwikkeling is ont huld door het gezaghebbende Egyp tische blad „Al Achram". De moskee-brand NEW YORK, 26-8. In een brief aan de voorzitter van de Veiligheids raad der V.N. heeft de Israëlische permanente afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Y. Tekoah, er de nadruk op gelegd, dat de El Aksa- moskee in Jeruzalem onder uitslui tend beheer en bewaking staat van een Mohammedaans lichaam, de Wakf. Tekoah herinnert er tevens aan, dat het tot de politiek van de RICHMOND, (Vir.), 25-8. De or kaan Camille, die in de nacht van vrijdag op zaterdag over de Ameri kaanse staat Virginia trok, heeft volgens zondagavond bekende gege vens aan 74 mensen het leven ge kost. Er zijn nog 109 vermisten. De schade wordt geraamd op meer dan 130 min. dollar. De orkaan, die grote overstromingen veroorzaakte, had in Mississippi, Louisiana en Alabama al voor honderden miljoenen schade aangericht. In deze staten kwamen meer dan 200 mensen door het ge weld van wind en water om. Het uiteindelijke verliescijfer zal pas be kend zijn wanneer de overstroomde gebieden droog gevallen zijn. Aanval op Arabische commando's TEL AVIV, 25-8. Israëlische vlieg tuigen hebben maandagochtend ba ses van Arabische commando's in het gebied van Wadi Zerqa, Jordanië, bestookt. De vliegtuigen kwamen in actie nadat in de afgelopen nacht Arabische guerrillastrijders enkele aanvallen hadden gedaan in de heu vels van Golan en bij de Libanese grens. Volgens Israëlische opgaven zijn bij deze gevechten vijf Arabie ren gedood. NAALDWIJK. Ter afsluiting van de Westlandse oogstfeesten werd, in stromende regen, een corso gehoxi- den, waaraan in totaal door 25 voer tuigen werd deelgenomen. Naar schatting werd het corso door 8.000 a 10.000 mensen bijgewoond. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Geestigheid is als kaviaar: zij moet met kleine, beschaaf de porties worden genoten en niet worden tiitgesmeerd als i jam. &ILT Luchtvaartpionier in Frankrijk overleden PARIJS, 25-8. De uit Rusland ge boortige Franse luchtvaartpionier Zacharie Ivanoff, is maandag in zijn woning bij Parijs overleden. Hij is 85 jaar geworden. In 1905 vestigde Ivanoff zich in Frankrijk, waar hij veertig jaar lang heeft samengewerkt met de vlieg tuigbouwer Leon Morane. Hij vond diverse boordinstrumenten voor vliegtuigen uit, maakte één van de eerste valschermen en een intrek baar landingsgestel, maar hij nam nooit de moeite patent aan te vragen. In 1914 werd Ivanoff Frans staats burger. In de eerste wereldoorlog deed hij dienst als jachtpiloot. Meer dan 800 doden hij overstromingen in India NEW DELHI, 25-8. In India zijn dit jaar tot nog toe 822 mensen bij overstromingen om het leven geko men en 228.671 stuks vee gedood. De minister voor bevloeiing en energie, dr. K. L. Rao, die dit mee deelde in het parlement, zei voorts dat.de vloedschade 150 miljoen roe pees (70 miljoen gulden) bedraagt en dat daarenboven in Kasjmier en An- dhran nog een miljard roepees (860 miljoen gulden) bijkomt door schade als gevolg van een cycloon en regen val. NICE, 25-8. Op de heuvels achter Cannes zijn maandag drie nieuwe bosbranden uitgebroken. Op de hel ling van een van deze heuvels staan tientallen huizen. Reddingsploegen en vliegtuigen pogen de branden te bedwingen, die uitbraken toen elders aan de Riviera hevige branden die 4.000 ha bos heb ben verwoest, uitdoofden. Koel weer Verwachting tot woensdagavond: Koel weer met enkele opklaringen, maar ook nu en dan buien; tot ma tig of zwak afnemende, in hoofdzaak noordwestelijke, wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een di'oge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 27 aug. Zon op 5.43, onder 19.39. Maan op 19.50, onder 5.21. 28 aug. Zon op 5.45, onder 19.37. Maan op 20.02, onder 6.52. Volle maan: 27 aug. te 11.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 aug. 2.57 v.m. 15.17 n.m. 28 aug. 3.48 v.m. 16.02 n.m. BROUWERSHAVEN 27 aug. 2.34 v.m. 15.04 n.m. 28 aug. 3.22 v.m. 15.48 n.m. Springtij: 29 aug. HET WEEROVERZICHT DE BILT. Een krachtig hogedruk- gebied handhaaft zich reeds gerui me tijd boven de oceaan, tussen Ier land en de Azoren. In de stroming daaromheen trek ken storingen mee die het weer in grote delen van west- en midden Europa veroorzaken. Een frontale storing, die gisteren ons land pas seerde, strekt zich thans uit van De nemarken naar het Alpengebied. Een volgend frontaal systeem, dat zich over de Britse eilanden naar het zuiden uitstrekt, dringt geleidelijk in de richting van het vasteland van Europa op. Het zal het komende etmaal ook het weer in ons land beinvloeden. DELFT. In het Gasthuis in Delft is het zesjarige jongetje Freek J. van de Boom overleden. Hij was door onbekende oorzaak in het wa ter van de Westvest geraakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1