DE ZIERIKZEESCHE COURANT Australiër Michaël Rolien bekent brand in El-Aksa moskee Suriname had vijandelijke bedoelingen Man te Breda trachtte meisje te wurgen Brandweer en troepen bedwingen enorme bosbrand aan Franse Rivièra wa r UQT VI BI LT Terugtrekking deel van Amerikaanse troepen uit Europa Twee Nederlandse autobussen botsten op Autobahn bij Oberhausen De Amerikaanse troepen in Thailand Terechtstellingen in Irak Diefstal en geweld in zaak te Zwolle ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maanda" 25 augustus 1969 n>. WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jdnnewekken II, Zierikzee, Postbus I, tel. (OHIO) 22SS, Prijs per 3 meerden bij vooruitbeleling 7,80; per meend j 2,60. Losse na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cenl - Verschijnt meendeg, dinsdag, donderdag en vrijdag - n x li uur (OHIO) 2158 Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J Adverlenlieprijs 19 cenl per losse mm, „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. I„ dit nummer: IjPTUP 1)1] 1)11 T PPIIIPPSt PI'SI II St (I l lilt IP Bij de vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. TEL AVIV, 24-8. De Israëlische pers heeft zondagochtend met grote kop pen het bericht gepubliceerd dat de Australiër Michaël Rohen heeft bekend, de moskee El-Aksa in brand te hebben gestoken. Hij heeft tijdens ZÜ*1 ver hoor gezegd „van God opdracht gekregen te hebben de moskee te vernie tigen". Rohen was donderdag na het betalen van de normale toegangsprijs de moskee binnengegaan. Daar heeft hy tegen een der muren benzine ge gooid en die in brand gestoken. Al twee weken eerder heeft hy getracht op dezelfde manier de moskee in brand te steken, maar de poging was mislukt, heeft Rohen tegen zyn vier ondervragers gezegd. Arabische roep om „heilige oorlog" De opperrabijn van Tunesië, Meiss Cohen, heeft in een boodschap aan president Bourguiba de brandstich ting veroordeeld. „Geen enkele ge lovige kan ongevoelig blijven voor deze aanslag op de heilige plaatsen. Wij bidden God dat de schuldigen gestraft zullen worden". In de Israëlische pers werden pre sident Nasser en andere Arabische leiders er zondag van beschuldigd, met opzet de feiten omtrent de brandstichting te negeren. Zij trach ten hun oorlogszuchtige haatcam pagne er mee op te voeren, aldus het blad „Maariv" in een hoofdarti kel. De arrestatie van een excentriek, een lid van een weinig bekende chris telijke sekte, heeft de Arabische pro paganda in de voornaamste steden ter wereld de wind uit de zeilen ge nomen, maar niet in de Arabische wereld. Het roepen om een „jihad" - een heilige oorlog - is echter een lo^p bedreiging, zegt het blad. Lastercampagne „Yediot Ahronot" schrijft dat het ontmoedigend is dat er geen eind komt aan de lastercampagne tegen Israël, ondanks de snelle actie van de Israëlische politie. „Davar" meent dat de lasterlijke aantijgingen tegen Israël door de arrestatie van Rohen belachelijk zijn gemaakt. Het blad „Lamerhav" schrijft: „De Arabieren zitten gevangen in een vi cieuze cirkel van leugens". De Australische ambassadeur in Israël, William Landale, heeft een onderhoud van tien minuten met Michaël Rohen gehad. Hü had hem - zoals gebruikelijk - consulaire bij stand aangeboden. „Ik ben geen psychiater, maar Mi chaël Rohen lijkt mij normaal", al dus de ambassadeur, die een rapport voor zijn regering heeft opgemaakt. Koning Feisal van Saoedi-Arabië Mening van Guyana GEORGETOWN, 23-8. In het om streden gebied aan de grens van Guyana met Suriname dat dinsdag door Guyanese troepen is bezet, is „een uitstekend ingericht militair kamp" aangetrcffen, aldus een in Georgetown uitgegeven regerings verklaring. Het is duidelijk met vijandige bedoelingen aangelegd". Dit „kamp Jaguar" heeft volgens de verklaring onderaardse bunkers, die speciaal zijn gebouwd voor aan vallen met mortieren en granaten. Er zijn torens met plaatsingsmoge lijkheden voor mitrailleurs. Uit kaarten die op Surinamers zijn ge vonden, zo gaat de regeringsverkla ring vei'der, blijkt dat men van plan was in het gehele omstreden gebied dergelijke militaire kampen aan te leggen. FULDA. De vulkanen in de Duitse Bondsrepubliek zijn al vele duizenden jaren niet meer aktief. Zij hebben echter menig gebergte onuitwisbaar zijn vorm gegeven. Tot de interessantste mineraalvind plaatsen van Europa, misschien zelfs van de hele wereld behoren bazalt- massa's zoals de zogenaamde Druï- densteen (offersteen uit de voor christelijke tijd) aan de noordrand van het Westerwoud (foto rechts). Van zuiver vulkanische oorsprong, van bazaltlagen en -toppen gevormd is de Rhön met de 950 m hoge on- beboste „Wasserkuppe". Dit ruwe middengebergte behoort tot de be kendste zweefvlieggebieden. Ook hier groeit het bazaltgesteente in zeshoe kige loodrecht staande kristallen tot symmetrische zuilen op en vormt de top (750 m) van een vroegere vul kaan.' In de bazaltgroeve „Stein- haus(foto links) wordt het door zijn hardheid begeerde eruptieve ge steente thans produktief gemaakt voor de wegenbouw. Verweerd ba- zalt geeft een zeer vruchtbare bodem Volgens een woordvoerder van het Guyanese ministerie van defensie is het rustig in het gebied. Aan de Su rinaamse kant waren geen bewegin gen waargenomen. PARAMARIBO. Onder het hoofd „duidelijk" schreef het dagblad Su riname het volgende: „Uit alle reacties in Nederland op het incident in de driehoek die zo wel door ons als door Guyana wordt opgeëist, blijkt zonneklaar dat men er niets voor voelt om Nederlandse troepen in te zetten om dit gebied te verdedigen. Nergens hebben wij eni ge argumentatie aangetroffen, waar om men wil afwijken van wat door het statuut is voorgeschreven. heeft het voorstel van koning Hoes sein van Jordanië tot het houden van een Arabische topconferentie, die de bevrijding van Jeruzalem moet voor bereiden, aanvaard, zo heeft radio- Amman bekendgemaakt. Twee miljoen doden in Biafra OWERRI, 23-8. Sedert het begin van de vijandelijkheden met Nigeria zijn in Biafra twee miljoen mensen om het leven gekomen, zo heeft de Biafraanse voorlichtingsdienst in Owerri bekend gemaakt. Een half miljoen Biafranen zijn in de frontgebieden omgekomen, terwijl de overigen het leven hebben gela ten door voedselgebrek of als gevolg van de Nigeriaanse luchtaanvallen, aldus de woordvoerder. Hij zei dat er in Biafra verscheidene honderd duizenden vluchtelingen zijn, van wie tweehonderdduizend in de pro vincie Aba, ten zuiden van Owerri. Syrië verbreekt betrekkingen met Roemenië DAMASCUS, 24-8. Syrië heeft zondag de diplomatieke betrekkingen met Roemenië verbroken, zo meldt het Syrische persbureau. Aanleiding is het feit dat Roeme nië en Israel hun diplomatieke ver tegenwoordigingen tot ambassade hebben verheven. Eerder hebben Egypte, Irak en Soedan hun diplomatieke vertegen woordigers uit Boekarest terugge roepen. De oude „tune" in Praag PRAAG, 23-8. De herkenningsto- nen van de Tsjechoslo waakse radio nieuwsdienst, die afkomstig zijn van de melodie van het revolutionaire lied „voorwaarts met de linkervoet" worden sinds enkele dagen weer ge bruikt. De „tune" luidde gedurende een groot aantal jaren na de com munistische machtsovername in 1948 het avondbulletin van de nieuws dienst in. Zij werd na de invasie van vorig jaar echter vervangen door een gongslag. Het Tsjechoslowaakse blad „Rude Pravo", dat dit vrijdag meld de, schreef dat het 'nieuws nu vol gens de in 1948 begonnen socialisti sche revolutionaire traditie wordt gebracht. BREDA, 23-8. Tegenover het ge meentelijk sportcentrum in Breda heeft een onbekende man zaterdag avond omstreeks 10 uur geprobeerd een 22-jarige Bredase om het leven te brengen. Doordat een automobilist die op een in de buurt liggende uitvalsweg van Breda haar gegil hoorde, direct maatregelen nam sloeg de aanvaller op de vlucht. Het meisje kon na be handeling in het IgAatiusziekenhuis zaterdagnacht nog naar huis. Volgens de politie reed zij op de: fiets naar een adres waar zij een ba bysit zou vervangen. Op de onver lichte Lovensdijkstraat werd zij plot seling van haar fiets gerukt en in de struiken gesleurd. Daar probeerde haar aanvaller haar te wurgen. De politie gelooft niet dat er sprake is van een poging tot aanranding. Het meisje wist uit de greep van de man los te komen waarop een vechtpar- QUALITY FIRST r MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 CANNES, 24-8. De brandweer en troepen zijn er zondagmiddag in ge slaagd een enorme bosbrand aan de Franse Rivière, die ruim 1.600 ha bos heeft vernield, en de buiten wy- ken van Cannes en Nice bedreigde, onder controle te krijgen. Voor zover bekend zijn geen slacht offers gevallen en zijn slechts be trekkelijk weinig huizen verbrand. De schade aan bossen, wijngaarden en boomgaarden is echter groot. De brand, die over een front van 40 km ten noordoosten van Cannes woedde, was de ergste sinds dei-tien jaar. De schade wordt op tientallen miljoenen francs geraamd. De brand brak vrijdagavond uit. Mede dank zij het feit dat de mistral zaterdagavond ging liggen, bleek het mogelijk het vuur onder controle te krijgen. Niet alleen duizenden toeristen, maar ook de bewoners van een flat gebouw aan de rand van Cannes werden uit veiligheidsoverwegingen geëvacueerd. Bij het dorpje Biot moesten Baro nes Van der Helst, de dochter van een vroegere Belgische ambassadeur in Rome, en haar vrienden in een zwembad duiken om niet levend te verbranden. Haar twee honden kwa men in de vuurzee om. Ook in Californië WASHINGTON, 24-8. In Califor nië woeden al enige dagen grote bos branden, die door een felle wind worden aangewakkerd. Volgens ra dioberichten stonden zondag 20.000 ha in brand. De 250 inwoners van een dorp bij San Diego zijn geëva cueerd. Op verscheidene plaatsen be strijdt men het vuur vanuit de lucht. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's J Een grapje en een lachend f j gegeven woord beslissen vaak f t de belangrijkste zaken beter j dan ernst en scherpte. j 4 ten de helft van hun strijdkrachten terug trekken en slechts 250.000 man achter laten, die „niet direct aan de grondgevechten zullen deelnemen, behalve als ze worden aangevallen". Verdachten van overval tij ontstond. Daarbij werd het meis je met een van haar eigen schoenen bewerkt. Later op de avond vond de politie in de struiken een hamer en een mesje, die de dader vermoede lijk is kwijtgeraakt. Bij zijn vlucht vergat hij ook zijn' fiets. Het meisje beschrijft haar aanvaller als een man van onbestemde leeftijd, nette ver schijning, gezet rond gezicht met een zwarte ringbaard. Advertentie. gearresteerd WASHINGTON, 24-8. De Ameri kaanse minister van defensie, Meivin Laird, heeft in een interview met het weekblad „Time" gezegd, dat „on danks het weinige vertrouwen dat hij heeft in een ontspanning met de Russen, het toch niet uitgesloten is dat een deel van de Amerikaanse troepen in Europa teruggetrokken kan worden". De technische ontwikkeling van de militaire transportmiddelen, zoals b.v. het transportvliegtuig C-5A en de snelle bevoorradingsschepen ma ken het de Verenigde Staten moge lijk een groot deel van hun strijd krachten op eigen grondgebied te houden. Zij zijn in staat onmiddelijk te reageren bij een noodtoestand overzee. Wat betreft de Amerikaanse troe pen in Vietnam zei minister Laird, dat hij een schema heeft opgesteld volgens hetwelk het mogelijk zou kunnen zijn, dat de Verenigde Sta- Weinig verandering Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking met af en toe buien; matige, aan de kust nu en dan krach tige, naar noordwest ruimende wind; weinig verandering in temperatuur. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. EINDHOVEN, 23-8. De politie van Eindhoven heeft drie personen aan gehouden die ervan verdacht worden -de gewapende overval bij het bijkan toor van de Boerenleenbank aan de Strijpsestraat in Eindhoven vrijdag j.l. te hebben gepleegd. Bij deze overval werd een geldcassette met 14.000 gulden buitgemaakt. De man nen zijn G. F. N. (26), J. J. de W. (20) en H. J. C. (21), alle afkomstig uit aus. Eindhoven. De politie heeft een au- Springtij: 29 aug. to teruggevonden, die een waarde vertegenwoordigt van 2200 gulden en die na de overval werd aangeschaft en aan baar geld een bedrag van 2300 gulden. 26 aug. Zon op 5.41, onder 19.41. Maan op 19.36, onder 3.47. Volle maan: 27 aug. te 11.32. HOOGWATERSTANDEN ZiERIKZEE: 26 aug. 2.01 v.m. 14.27 n.m. BROUWERSHAVEN 26 aug. 1.41 v.m. 14.15 n.m. AMSTERDAM, 24-8. Zondagmid dag rond twaalf uur zijn op de au tobahn in Duitsland onder Oberhau sen twee autobussen van het reisbu reau „La Beto" uit Amsterdam met elkaar in botsing gekomen. Het onge luk gebeurde tijdens een zware re genbui die het uitzicht sterk belem merde. Voor de eerste autobus reed eèn Duitse personenauto die plotseling afremde. De chauffeur van de Ne derlandse autobus moest daardoor uitwijken en eveneens sterk afrem men. De achter hem rijdende collega zag geen kans meer de bus te ont wijken en reed er bovenop, hoewel hij nog een poging deed om via de middenbermbescherming uit te wij ken. De gevolgen waren dat van de 96 inzittenden in beide bussen elf min of meer lichte verwondingen op liepen, die varieerden van een bloed- NEW YORK. 25-8. Amerika zou van plan zijn om ongeveer 12.000 van de 48.000 Amerikaanse militai ren in Thailand terug te trekken. Dit is maandag meegedeeld door het Amerikaanse weekblad „Newsweek". De regering van Thailand heeft vrij dag gezegd dat zij met de Verenigde Staten op korte termijn onderhan delingen wil beginnen over het te rugtrekken van alle Amerikaanse strijdkrachten van haar grondgebied. Amerika heeft in Thailand bases voor luchtaanvallen op Vietnam. BAGDAD, 24-8. De vijftien wegens spionage voor Israël veroordeelde Irakezen zyn maandagmorgen te rechtgesteld. Volgens het Franse persbureau A.F.P. zijn zes politiemannen en mi litairen door een vüurpeleton dood geschoten en negen burgers opge hangen. Israël heeft verscheidene regerin gen verzocht tussenbeide te komen ten behoeve van de twee Joden die, evenals de dertien niet-joden, maan dagochtend vroeg wegens spionage werden ge-executeerd. neus tot een gekneusde knie. Alleen één jongen van 16 jaar, die voorin de tweede bus zat, was er ernstig aan toe. Hij raakte met een been be klemd en liep een hersenschudding op. Nadat hij uitgezaagd was is hij naar het ziekenhuis in Oberhausen overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. De 95 overblijvende pas sagiers zijn met Duitse autobussen naar de grens gebracht en daar door andere bussen van het reisbureau overgenomen. Zij werden naar Di- dam gebracht, waar zij gedineerd hebben en de gelegenheid kregen op hun verhaal te komen. Zij zijn la ter op de avond terug gebracht naar Amsterdam. Het doel van de reis was een dagtocht naar Wuppertal. APELDOORN. De 22-jarige F. Vorderman uit Apeldoorn die bij een auto-ongeval op de Zwolseweg ern stig werd gewond, is in het Juliana- ziekenhuis overleden. De heer Vor derman kwam op de Zwolseweg met zijn auto in botsing met een vracht auto bestuurd door de 33-jarige G. van D. uit Oekel. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Nog steeds handhaaft zich bo ven het zeegebied tussen Ierland en de Azoren de kern van een krachtig hogedrukgebied. Nabij IJsland be vindt zich een lagedrukgebied. In de westelijke en noordwestelijke stro ming, die hier het gevolg van is, hield de aanvoer van koude en on stabiele lucht ook het afgelopen weekeinde aan. Plaatselijk vielen er flinke hoeveelheden neerslag. In deze stroming trekken ook frontale sto ringen mee. Eén ervan naderde over de Britse eilanden langzaam west- Europa en strekte zich maandag ochtend uit van de Noordzee via oost-Engeland naar Normandië, waar plaatselijk regen en motregen viel. Deze storing trekt het komende et maal verder Europa binnen. Na het passeren van deze storing zal de wind weer ruimen naar noordwest, zodat er in het algemene weerbeeld maar weinig verandering komt. Jongen overrijdt zusje DEAVILLE, 23-8. In het Franse plaatsje Deauville is het 13-jarige meisje Josette Medard overreden door een bulldozer die bestuurd werd door haar negen jaar oudere broer. De kinderen hadden de bestuurder van de bulldozer weggepest door met zand te gooien. De jongen klom toen op de bulldozer en zette hem in beweging. Zijn zusje kwam te val len en werd door het gevaarte over reden. ZWOLLE, 23-8. Vrijdagavond is in het filiaal van de N.V. Cuctor in Zwolle, een Cash en Carrybedryf in elektrische- en radioapparatuur, diefstal met geweld gepleegd. In Zwolle is op vrijdag een koop avond. Het bedrijf was tussen half zeven en zeven uur gesloten om het personeel gelegenheid te geven een maaltijd te nuttigen. In die tijd be vond zich in de winkel de 24-jarige radiomonteur H. Kamphuis. Deze man was op de eerste verdieping aan het werk en had op een gegeven ogenblik een soldeerbout nodig. Hij heeft het pand verlaten, omdat zijn soldeerbout in zijn auto was. Daar hij geen sleutel van de winkel had liet hij de deur aanstaan. Toen h,ij even later terug kwam en zijn werk boven had verricht, ontdekte hij plotseling een man in de winkel, die in zijn hand een hoeveelheid bank biljetten had. Het was Kamphuis volkomen duidelijk dat deze man een greep in de kas had gedaan en hij probeerde de man dan ook te be letten het pand te verlaten. Daarbij ontstond een worsteling waarbij de indringer plotseling een mes tevoor schijn haalde en Kamphuis licht ver wondde. Het volgende ogenblik kreeg de radiomonteur een harde klap in zijn gezicht, waardoor het hem onmogelijk werd de indringer te beletten de benen te nemen. Kamp huis is er niet ernstig aan toe. De verwondingen die hij opgelopen heeft zijn bepaald niet levensgevaar lijk en hij zal weldra van de schrik bekomen zijn. De indringer bleek er vandoor te zijn gegaan met een be drag van 3850 gulden aan bankbil jetten die hij uit de kas had gestolen. Jongetje verongelukt AMSTERDAM, 23-8. Op een bouw terrein aan de Haarlemmerweg is vrijdagmiddag de zesjarige Marcel Roosendaal uit Amsterdam veronge lukt. Op het terrein stond een vracht auto met een hefinrichting gepar keerd en daaromheen speelde Marcel met enkele vriendjes. Toen de chauf feur van de vrachtauto wilde weg rijden heeft hij vermoedelijk niet gemerkt dat het kind achter de vrachtauto was. Hij reed achteruit en heeft het kind overreden. Het was op slag dood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1