de cfteling DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tanks in actie op Wenceslasplein in liet centrum van Praag Veel doden door razende orkaan Camille Bezwaren van tewerkgestelden te Vledder Moskou meldde de onrust in Praag De Tholen 38 „Cornelis" voor kust van Scheveningen gekapseisd Tuinman Zoon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 augustus 1969 lcV\R WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: i Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maarden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - 1*1» 1 l\.l II uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. In dit nummer: (jrPCOIH l)llSGCV(( (lIltOmOïl{£GV(ll x\ IPlltVPI'nPVri Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. Tsjechische volk blijft in verzet Ook felle onlusten in stad Brno PRAAG, 21-8. Ongeveer 95 zware tanks van het Tsjechoslowaakse le ger hebben donderdagavond posities ingenomen rond het Wenceslasplein in het centrum van Praag. Zjj be hoorden tot een afdeling van 80 tanks die eerder op de westelijke oever van de Moldau waren opgesteld. De tanks werden voorafgegaan door pantser wagens waarvan de ruiten waren ge blindeerd. De mitraillcurschutters draaiden de lopen van hun wapens terwijl zij door de Narodnystraat re den. Politie en militairen hebben alle toegangswegen tot het Wenceslas plein afgezet om hervatting van de betogingen tegen te gaan. Zware le- gervrachtwagens stonden op alle hoeken van straten. In het centrum van het plein werd een sterke een heid oproerpolitie in gepantserde personeelsvoertuigen samengetrok ken. Militairen controleerden onder leiding van de politie de identiteits bewijzen van voetgangers die via de vele kleine stegen het plein op wil den. Om 21.45 plaatselijke tijd kwamen de eerste tanks in actie op het Tyl- plein in Praag. Een tank reed een barricade om vei*, waarna er nog veertien volgden. Op het Praagse „Vredesplein", waar het tot dan toe rustig was, werden betogingen gehouden. Met ijzeren staven gewapende arbeiders sloegen daar op politiewagens. De toestand in de Tsjechoslowaak se hoofdstad was snel verslechterd, nadat om 17 uur de kantoren en fa brieken waren gesloten. Een groei ende menigte op en rond het Wen ceslasplein werd door politie en mi litairen snel verspreid, waarna het plein de aanblik van een fort kreeg. Alle toegangswegen werden door mi litaire voertuigen en soldaten en po litie afgezet en op het plein werd een sterke eenheid oproerpolitie met ge pantserde personeelsvoertuigen sa mengetrokken. Op de westelijke oever van de Moldau, die de stad in tweeën deelt, werden tachtig zware tanks opge steld van het Tsjechoslowaakse leger en vijftien andere tanks reden via het centrum van de stad naar de buitenwijken. In de Naprikopy straat, een van de grootste wegen naar het Wenceslas plein, stroomde een menigte van 2.000 mensen samen, die het volks lied aanhieven en kreten uitten als „Leve Dubcek", Smyrkovsky", „weg met Husaks gestapo" en „weg met de Russen". Vooral de volksmilitie was het doelwit van scheldpartijen. Onder aanvoering van de politie chargeerden militairen. De toestand in Brno BRNO, 21-8. In Brno, de Tsjechi- se stad die in grootte met Utrecht te vergelijken is, is donderdag de eer ste „verjaardag" van de Warchau- pactinval op ongeveer gelijke wij ze herdacht als in Praag. De inwo ners van Brno, die al eerder demon- streerden door Russische deelnemers aan de wereldkampioenschappen wieïcennen uit te fluiten, trokken omstreeks elf uur in de ochtend naar het Namesti Svobody, het plein van de vrijheid in het hart van de stad. Er werd een kaars met daar omheen de Tsjechoslowaakse vlag gedrapeerd ontstoken. Dat kleine be wijs van het niet willen vergeten van wat een jaar geleden is gebeurd, groeide uit tot een grote demonstra tie. Tegenover de demonstranten stonden geen vijanden, geen mili tairen van de landen die vorig jaar binnenvielen maar landgenoten in uniform, de politie. Om twaalf uur in de middag was het Vrijheidsplein stampvol mensen De politie, toen al geholpen door mi litairen, sloot de acht toevoerwegen naar het plein af door vrachtwagens op de uitgangen te plaatsen en door pelotons gewapende militairen op de hoeken te posteren. Slechts een invalsweg werd vrijge laten, die naar Masarykovauulice, de belangrijkste winkelstraat van Brno. Men liet de demonstranten een vluchtweg voor luidsprekerwagens omroepen dat samenscholingen ver bóden waren, dat geweld zou wor- gebruikt als de duizenden op het plein - iets kleiner dan de Dam - zich niet zouden verwijderen. De de- monstrerenden bleven echter en hoonden de spreker en probeerden fluitend zijn woorden onverstaan baar te maken. Het aantal militairen op de hoe ken van het plein vermenigvuldigde zich daarna snel. De waarschuwing werd herhaald, de rijdende waterka nonnen werden in stelling gebracht. Om kwart over twaalf reden de ro de mastodonten dreigend in op de duizenden betogers. Terwijl traangasgranaten in cle lucht explodeerden, sleepten jonge inwo ners van Praag materiaal aan voor een barricade. Rivieren werden ziedende stromen WASHINGTON, 21-8. De orkaan Camille is nog niet uitgeraasd. Zwa re regenval vergezeld van grote wer velstormen, heeft in de nacht van woensdag op donderdag in de Ame rikaanse staat Virginia tot nu toe aan dertig mensen het leven gekost. Minstens 32 personen worden ver mist. De rivieren in het zuiden en-het westen van Virginia zijn aangezwol len tot ziedende stromen, die overal buiten hun oevers treden. Hele berg dorpen zijn weggevaagd en vele bruggen worden door het woedende water meegesleurd. Autoriteiten van de hoofdstad Richmond verwachten in de James-rivier een vloedgolf van 13 meter hoogte. Militairen en bur gers werken koortsachtig aan het op- wèrpen van dammen met zandzak ken. Alleen al in het bergdorpje Mis sies Mill zijn 13 mensen verdronken en 23 anderen worden vermist. Een groot aantal dorpen is geheel van de buitenwereld afgesloten. In het rampgebied van Mississippi en Louisana waren tot vanavond 270 lijken geborgen. 2500 nationale gar disten hebben naast de opruimings werkzaamheden hun handen vol aan het voorkomen van plunderingen en diefstallen. Ratten, slangen, muggen en vliegen evenals het gebrek aan zuiver drinkwater, maken het gebied tot een mogelijke haard voor. allerlei besmettelijke ziekten. Een woord voerder van het Rode 'Kruis zei dat het getroffen gebied nog maanden lang noodgebied zal blijven. De opvolger van Camille, de „Deb bie", heeft ook alle pogingen om hem met chemische middelen tot rust te brengen weerstaan. Advertentie. attracties voor een toegangs|H'IJS in kaatsheuvel Dode bij ongeluk AMSTERDAM, 21-8. Een ernstige aanrijding op de afrit van de Schel- lingwouderbrug in Amsterdam-? Noord heeft het leven gekost aan de 36-jarige E. Lagerweij uit Nieuwen- dam. De man, die vermoedelijk te snel reed, raakte met zijn auto in een slip en botste vervolgens tegen een tegemoetkomende vrachtwagen. Een deel van de lading vis' die de vrachtwagen vervoerde kwam op straat terecht. Het verkeer is onge veer een uur gestremd geweest. 's Wereld grootste vuilverbrandingsbedrijf komt in Botlekgebied ROTTERDAM. 21-8. In het Rot- terdamse Botlekgebied heeft donder dagmorgen mr. H. B. Engelsman, president-commissaris van de N.V. Afvalverwerking Rijnmond, de eer ste paal geslagen voor het grootste vuilvcrbrandingsbedryf ter wereld. Het complex, dat in 1973 gereed moet zijn, krijgt een verbrandings capaciteit van 80 ton stedelijk en in dustriële afvalstoffen per uur en een een installatie voor verbranding van chemische afvalstoffen met een ca paciteit van 7 ton per uur. Aan de vuilverbrandingsinstallatie wordt - en dat is een wereldprimeur - een waterfabriek gekoppeld. Deze zal per uur 1400 ton gedestilleerd water aan de industrie kunnen leveren. In dien dat noodzakelijk is kan deze ca paciteit nog eens met zestig procent worden vergroot. Schoenfabriek gaat sluiten WAALWIJK. 21-8. Schoenfabriek De Kort-Wingels in Waalwijk sluit binnenkort. Liquiditeitsmoelijkheden zouden tot dit besluit hebben geleid. Het personeel kreeg woensdag van dit besluit van de directie medede ling. Het G.A.B. verwacht geen moeilijkheden bij het onderbrengen van het personeel. In 1968 werd reeds een begin gemaakt met het ge leidelijk afvloeien van het personeel. Daarmee daalde het aantal werkne mers van circa 150 enkele jaren ge leden tot thans 34. De bedrijfsver eniging en vakbonden werden in de sluiting gekend. ROTTERDAM, 20-8. Een uit zes man bestaande delegatie van in „Kamp Vledder" tewerkgestelde er kende gewetensbezwaarden hebben woensdagavond minister Udink (mi nister van defensie) een open brief aangeboden. Dit gebeurde in het woonhuis van de minister aan de Lefevre de Mon- tignylaan in Rotterdam. De voor naamste wensen die de tewerkge stelden in de brief hadden geformu leerd waren: betere aanpassing van het tewerkstellingsbeleid aan per soonlijke capaciteiten en opleidingen een beter leefklimaat in Vledder, op heffing van het „crypto militaire" reglement en opheffing van de „am bivalente" rechtspositie. De gewetensbezwaarden stellen dat hen voor Ogen gestaan heeft om- tijdens de vervangende burgerdienst die zij moeten vervullen vanuit hun gevoel van betrokkenheid de maat schappij een constructieve bijdrage te kunnen geven door zich in te zet ten op diverse tewerkstellingspro jecten in Nederland. Eenmaal te werkgesteld in Vledder, aldus de MOSKOU, 21-8. Radio-Moskou heeft in zijn nieuwsuitzending van 20 uur (Ned. tijd) melding gemaakt van de onrüst in de Tsjechoslowaak se hoofdstad. Volgens de Russische radio drongen enkele honderden straatschenders de voornaamste stra ten binnen. De politie moest optre den en zelfs wapens gebruiken. Dui delijk doelend op de ongeregeldhe den van woensdag zei de radio, dat er twee doden vielen en 320 arres taties zijn verricht. brief, ervoeren we in een situatie te recht gekomen te zijn waarin we dwangmatig werk moestenverrichten dat geenszins.in de lijn der verwach ting lag. De gewetensbezwaarden stellen dat er geen mogelijkheden zijn tot ontplooiing van creativiteiten initatief en dat die situatie leidt tot „psychische deformatie". Ierse jongeren willen liet noorden bevrijden DUNDALK, 21-8. Het Ierse plaatsje Dundalk, 8 km ten zuiden van de grens met Noord-Icrland, wordt het centrum van idealistische jonge Ieren die het noorden willen bevrijden van het Engels-protestantse juk. Sinds het begin van de onlusten in Londonderry en Belfast, vorige week, zijn ongeveer tweehonderd man, zo wel linkse studenten als oude ge trouwen van het Ierse republikeinse leger via Dundalk over de grens ge trokken. Allen probeerden zich wa pens aan te schaffen, die echter in Dundalk schijnen te ontbreken. Som migen probeerden in contact te ko men met de plaatselijke organisatie van het republikeinse leger .anderen trokken vrijwel direct door naar de grens die nauwelijks wordt bewaakt. Slechts zeer weinigen namen zich de moeite over de Cooley-bergen te trek ken. om zeker te zijn dat hun infil tratie absoluut onopgemerkt zou blij ven. DEN HAAG. In een groot aantal westelijke steden is het vandaag tot. anti-Russische demonstraties geko men op de eerste „verjaardag" van de inval van de landen van het Warschaupact in Tsjecho-Slowakije. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp: 0 tot 5 graden onder nor maal. Max. temp: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 23 aug. Zon op 5.36 onder 19.48. Maan op 18.07, onder 24 aug. Zon op 5.38, onder 19;46. Maan op 18.49, onder 0.40. 25 aug. Zon op 5.40, onder 19.43. Maan op 19.17, onder 2.10. Volle maan: 27 aug. te 11.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 aug. 10.33 v.m. 24 aug. 12.08 n.m. 25 aug. 0.52 v.m. BROUWERSHAVEN 23 aug. 10.29 v.m. 24 aug. 12.02 n.rh. 25 aug. 0.37 v.m. Doodtij: 23 aug. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 22-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een lagedrukgebied waarvan het centrum vanmorgen boven zuid-Zweden lag en een ge bied met hoge barometerstanden waarvan de kern in het zeegebied ten noorden van de Azoren lag, werd het afgelopen etmaal onstabiele lucht over west-Europa getransporteerd. Hierin vormden zich talrijke buien die op enkele plaatsen het onweer stadium bereikten. Ook in ons land werd op de meeste waarnemings stations vanmorgen regen afgetapt. Voor het komende etmaal komt in het luchtdruk patroon boven west- Europa maar weinig verandering. De aanvoer van onstabiele lucht houdt aan waarbij in het temperatuurver- loop slechts weinig verandering komt. 23.17 n.m. n.m. 13.24 n.m. 23.09 n.m. n.m. 13.15 n.m. SCHIPHOL. De astronaut James A. Lovell is, in gezelschap van zijn vrouw en twee van zijn kinderen, voor een.bezoek van enkele dagen aan ons land op Schiphol aangeko men. Op de foto op de voorgrond Lovell, met daarachter zijn dochter en zijn echtgenote. Link s Lovell's zoon. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's J J 'f ErIs slechts één ding, dat f men zonder moeite bereiken 1 f kan: mislukking. 4 Van cle vier opvarenden worden er twee vermist Aanhoudend huiig Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met bui en. Matige tot krachtige wind tus sen west en noordwest later ruimend naar richtingen tussen noordwest en noord. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. DEN HAAG, 21-8. Tien mijl uit de kust van Scheveningen is donder dagmorgen tussen tien uur en half elf de Tholen 38 „Cornelis" gekap seisd. Twee van de vier opvarenden van de vissersboot zijn aan boord genomen van de Deense vrachtvaar der „Brigitte Skou", die onderweg was naar Amsterdam en de twee man aan land zette in IJmuidcn. Twee man worden vermist. Een Neptune en een helikopter van de marine-vliegdienst, de reddingboot „Bernard van Leer" uit Schevenin gen en een aantal vissersboten zoch ten naar de vermisten. Aanvankelijk liet het zich aanzien, Westduitse socialistische leider in Moskou MOSKOU. 21-8. De leider van de sociaal-democratische fractie in de Bondsdag, Schmidt, is woensdag avond in Moskou aangekomen voor besprekingen met de Russische lei ders. waarschijnlijk over de gespan nen betrekkingen tussen beide lan den. Schmidt is de tweede vooraan staande Westduitse politicus die naar Moskou is gegaan. De vorige maand heeft de liberale voorzitter Walter Scheel met premier Kosygin gespro ken. dat één van de twee geredden er nogal slecht aan toe was, maar een arts, die met een helikopter naar de „Brigitte Skou" vloog, stelde vast, dat zijn toestand geen bijzondere zorg baarde. Gered werden de schipper A. J. Schot uit Tholen en matroos K. van Belzen uit Colijnplaat. Vermist worden M. D. Deurloo en M. van Zetten, beiden uit Tholen. Advertentie. Zui ver wollen 1 tafelkleden 4 van KUNSTWEVERIJ J „DE RAM" (ook kleine kleedjes) I 1 bij Mol 19 Zierikzee Wij tonen u graag onze grote collectie! I 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1