Inbreker met vakantie ISRAEL GEEFT HOOP OP VREDE OP Stichting nieuw scholencomplex in Plan-West 111 te Bruinisse ,v.dt" ir BLIK DOOR HET WERELD Israël beschuldigt de Ver. Naties Ongerustheid over de Mammoetwet Bruse jongeman jaar gast in de States Abe Nathan's vredesschip vertrokken Staat van beleg in Mississippi ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 augustus 1969 Nr. 20254 Twee «eliolen onder één dak H'.w ff 'E3 BK L'lMSSi;, 20-8. Enige maanden geleden werd door het gemeentebe stuur van Kruinis.se met de hoofden van scholen, de inspekteur van het lager onderwijs en andere bij het onderwijs betrokkenen een reis langs verschillende scholen gemaakt, om dat het de bedoeling is te zijner tijd te komen tot stichting van een nieuw scholencomplex (twee lagere scho len onder één dak) in het bestem mingsplan West III. De toestand van 's lands financie- en, is echter zodanig, dat voor scho lenbouw niet onbeperkt bouwver gunningen worden afgegeven. Dit geschiedt volgens een bepaald stel sel van z.g. urgentieverklijringen. Gerekend wordt dat de urgentie verklaring voor de scholenbouw in Bruinisse niet dan binnen enkele ja ren zal worden afgegeven, ondertus sen moet het onderwijs echter voort gang vinden. Ook de kleuterschool werd van een tweeklassige een drieklassige school Reeds dikwijls heeft het schoolbe stuur van de Chr. School de klacht geuit, dat het lokaal op het sport veld, feitelijk toch veel te geisoleerd staat. Nog een klein aantal leerlin gen erbij en de Chr. School mag overgaan tot het aantrekken van een nieuwe leerkracht, die dan uiteraard ook weer een nieuw lokaal tot zijn beschikking moet hebben. Voor de bouw van een was- en kleedlokaal op het sportveld, staat het leslokaal feitelijk in de weg. B. en W. stellen nu de raad voor, het leslokaal van de Chr. School, De Israëlische socialisten hebben de verkiezingen al gewonnen voor ze gehouden zijn, dankzij het besluit van Mosje Dajan om in geen geval met een eigen Rafi-lijst uit te ko men .En Rafi had alleen enige kans op het veroveren van zetels met een populaire lijsttrekker als Dajan. Een andere kans hebben ze niet. Dat Dajan nee heeft gezegd, zou verklaard kunnen worden met een les uit de geschiedenis: ook Ben Goerion heeft eens geprobeerd met een afgescheiden groep de verkie zingen in te gaan. Toch een zeer po pulair man, maar het werd een ge weldige nederlaag. Maar Dajan heeft zijn blijven binnen de partij wel duur laten betalen. Terwijl men op het partijcongres hierover nog een beetje vaag bleef, blijkt dat het par tijbestuur - en dat wil in deze voor namelijk zeggen premier mevrouw Golda Meir - een aantal ideeën van Dajan heeft overgenomen. Grenzen Wat Dajan wil, is concreet dat Is raël zelf maar zijn nieuwe grenzen vaststelt en dan wel zodanig dat een eventuele aanval van Arabische bu ren er niet gemakkelijker op wordt. Dat wil zeggen dat de oude stad van Jeruzalem - iets waarover heel Is raël het wel eens is - niet de enige aanwinst moet blijven na de zes daagse oorlog. De heuvels van Golan bij Syrië, de Gazastrook aan de Egyptische zijde moeten gewoon maar ingelijfd wor- den, meent Rafi en voor de weste lijke Jordaanoever of andere moet zo'n formule gekozen worden dat daar in elk geval geen Jordaanse of andere troepen terugkeren. Voor eerst moet Israël, naar Dajans me ning die nu wel overgenomen schijnt door het partijbestuur, beginnen ne derzettingen te stichten in de bezette gebieden. Abba Eb an, de minister van bui tenlandse zaken, is tecjen dit soort plannen. En wel omdat daardoor iedere mogelijkheid wordt afgesne den ooit nog eens tot een akkoord te komen. Het plan Dajan immers houdt in dat niet meer onderhan deld kan worden: Jordanië, Syrië en Egypte mogen alleen maar berus ten in het definitieve verlies van enig grondgebied. Akkoord Eban meent dat Israël zich zoiets niet kan permitteren en op de lan gere termijn heeft hij ongetwijfeld gelijk. Als Israël niet tot in lengte van dagen in staat van oorlog wil leven, zal op de een of andere ma nier een akkoord tot stand moeten komen. Hetzij afgedwongen door bij voorbeeld de grote vier, hetzij be reikt aan een conferentietafel. In zo'n akkoord is annexatie, zo als Dajan beraamt, onmogelijk in te bouwen. Dajan denkt kennelijk dat Israël altijd alleen maar op eigen kracht moet vertrouwen en op niets anders. Eban daarentegen ziet de noodzaak voor een akkoord omdat Israël dan wel op dit moment ster ker mag zijn, maar dat op de duur de numerieke en ook financiële su perioriteit van de omringende vij anden daar een eind aan moet ma ken. Dajan kan voor de onmiddellijke toekomst Israël wat meer veiligheid geven, Eban denkt op langere ter mijn. En hij moet betreuren dat Da jans politieke zege toch al geringe kansen voor een oplossing van de problemen van het nabije oosten nog geringer maakt. Zwemmend naar de vrijheid LUBECK, 20-8. Axel Mitbauer, de Oostduitse zwemkampioen op de 400 meter vrije slag, heeft in de nacht van zondag op maandag een ge slaagde vlucht naar West-Duitsland ondernomen. De 19-jarige Mitbauer uit Leipzig, was met enkele familie leden op vakantie aan de Oostzee kust. Zondagnacht verliet hij de camping en zwom twintig kilometer in open zee. Maandagmorgen werd hij toen hij op een zeebaken uitrustte opgepikt door de veerboot Nordland, die hem naar Lübeck bracht. TEL AVIV, 20-8. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft in een nota aan se cretaris-generaal Oe Thant van de V.N. de Ver. Naties beschuldigd van het meten met twee maten en zich onverschillig te tonen voor het lot van de Joden in Irak, „die met uit roeiing worden bedreigd". Daaren tegen zijn volgens Eban de V.N. wel gevoelig voor het lot van de Arabie ren in de door Israël bezette gebie den „die door geen enkel gevaar be-* dreigd worden". Eban ontkent ten stelligste de be schuldigingen van Bagdad, volgens welke de Joden, die betrokken zijn in het nieuwe proces in Irak, vóór Israël gespioneerd hebben. thans staande op het sportveld, te verplaatsen naar de kleuterschool. Verder aan de Chr. School een ander leslokaal aan te bouwen, met de mo gelijkheid dat in 1970 een tweede leslokaliteit daarnaast wordt ge bouwd. Nodig is dan echter dat het ver bindingspad, tussen Burg. Hagelaan en Prinses Margrietstraat vervalt en bij het schoolplein wordt getrokken. Wat lang weggebleven C cc MOSKOU, 20-8. Een Russische ma troos, die iVz uur lang in zee rond gedreven had nadat hij over boord was geslagen, klom eigener bewe ging aan boord van zijn schip en gaf laconiek als commentaar „Jullie hebben me wel lang laten wachten". Alexander Kotsjabyenko, zo meldt de Prawda, was tijdens een storm in de Golf van Tonkin van zijn schip, dat op weg was naar Haiphong, ge slagen. Zijn vermissing werd pas na lange tijd ontdekt. Het schip maakte rechtsomkeert en kon zowaar de ma troos terugvinden. Twee matrozen sprongen in zee om hem te helpen, maar tot aller verbazing klom Alex ander zelf de ladder omhoog en aan boord van zijn schip. Hij zei te heb ben verwacht, tien uur te moeten ronddrijven. A KI V. .- HOUSTON. Neil Armstrong, de eer ste man op de maan is in Houston, met zijn Apollo-U-collega's op groot se wijze gehuldigd. Op een gegeven moment was Armstrong letterlijk bedolven onder papier. Hier zien we hem voor, tijdens en na de „zond vloed" „ticker tape". Raad van Leraren sehrijft aan ouders van leerlingen Leerzaam studiejaar BRUINISSE, 19-8. Dezer dagen keerde de heer Johan van Gilst te Bruinisse terug van een éénjarig verblijf in de Verenigde Staten van Amerika, waar h(j verbleef als gast van de American Field Service en waar hij behoorde tot de 3.000 stu denten die elk jaar door de A.F.S. naar de Ver. Staten worden uitgeno digd om te worden geïntegreerd in de Amerikaanse samenleving. De bedoeling van dit bezoek is uiteraard om begrip aan te kweken voor het doen en laten van de Ver. Staten en daartoe wordt men via de A.F.S. in groepsverband uitgezonden. De zeventienjarige Joh. van Gist ver bleef in Seaford (Virginia) bij het le raarsgezin de familie Anderson. Hij studeerde mee aan de York High- school en maakte met dertig jonge lui, allen A.S.F.-ers, uit 23 verschil lende landen een vier weken durende bustocht door de States. Als enige Nederlander in Seaford vertelde Jo han op allerlei bijeenkomsten over zijn vaderland. Hij was in de V.S. o.a. getuige van de presidentsverkie zing en de reacties op de landing op. de maan. Hij zag er ook premier De Jong en minister Luns die een nacht Poolse vérspringer doodgevallen KRAKAU, 20-8. De Poolse ver- springer Viktor Godlewski, is zondag overleden na een val uit het raam van de eerste etage van een hotel in Krakau. Godlewski nam deel aan de Poolse kampioenschappen, waar hij met een sprong van 7,60 meter als derde eindigde bij het nummer versprin gen. Na deze prestatie keerde hij te-»- rug naar zijn hotel. Godlewski voel de zich niet goed en ging uit het raam van zijn kamer hangen. Daar is hij in slaap gevallen toen hij 's nachts wakker schrok, viel hij naar beneden en brak zijn halswervel. In het ziekenhuis van Krakau is hij ten gevolge van zijn val overleden. Voor 30 jaar ZIERIKZEE. (Adv.). Mahonie slaapkamer, bijzonder mooi, warm getint hout. Bestaande uit ledikant met 2 aangebouwde nachtkastjes, ta fel, 2 stoelen, zeer speciale aanbie ding f 115. Bijpassende toilettafel 27,50. NIEUWERKERK. De korfbalver eniging D.S.S. belegde een feest avond ter viering van het behalen van het kampioenschap van de 2e klasse van de S.D.K.B ZIERIKZEE. De bus, waarin een knapenvereniging int deze gemeente op weg was naar Antwerpen, kwam bij Hoogerheide in botsing met een zandauto. Enkele jongens werden gewond. BROUWERSHAVEN. De korfbal vereniging „Roda" organiseerde een loterij ten bate van haar gymnas- tiekaf deling. HAAMSTEDE. Een plaatselijke groentehandelaar heeft een hoogst moderne machine aangeschaft. Het apparaat schrapt aardappelen en worteltjes en snijdt snijbonen en kool. ZIERIKZEE. Er zijn onderhande lingen gaande tussen de Zeeuwse Voetbalbond en de Brabantse Voet balbond om het district Schouwen- Duiveland in den vervolge bij West Brabant in te delen. BRUINISSE. Voor de betrekking van gemeentesecretaris hebben zich 41 sollicitanten aangemeld. BRUINISSE. Nu de premie voor het vangen en doden van zeehonden dit jaar weer is ingesteld, wordt in tensief jacht gemaakt op deze dieren, die in de Grevelingen in grote ge tale voorkomen. Zelfs uit België komt men hier op de dieren jagen. RENESSE. Het subsidieverzoek van de plaatselijke middenstands vereniging om de komende winkel week met f 50 te honoreren, werd door de gemeenteraad afgewezen. Advertentie Anjers zijn er nu volop, 'n Aantrekkelijke bloem. Voor 'n bescheiden prijs. Ze wachten op u. Pronkend met hun fijne kleuren. Neem vaker een bloemetje meel wisselen van de nodige telexberich ten, kon de Panamese consul Eduar- do Isaza Aguilera eindelijk aan boord verschijnen om de papieren in orde te maken. Volgens de consul is het nog niet zeker of de „Peace" de Pa namese registratie zal behouden als zij tot radioschip is getransformeerd. AMSTERDAM. 20-8. „Moge onze god, of Jaweh, zoals de joden hem noemen en de Mohammedanen Allah zeggen, dit vredesschip op zijn reis begeleiden", zei bisschop dr. J. B. Möller van Groningen, kort voor het vertrek van de „Peace" uit de Am sterdamse haven. Behalve de bisschop waren rabbijn A. Soetendorp en Iman A. H. Akmal uit Den Haag, en de dominees G. Prast en W. van Boeijen van de stichting Vredesschip bij het afscheid aanwezig. Abe Nathan slaakte een zucht van verlichting, toen om drie uur de tros sen aan de Oostelijke Handelskade werden losgesmeten. Op het laatste moment dreigden er nog moeilijkhe den, omdat het telegram ter bevesti ging van de betaling voor de regi stratie van het schip nog niet in Pa nama was binnengekomen, na het doorbrachten in het nabije Williams burg en was gast op hel Nederland se schip „Zeven Provinciën". Johan bezocht grote steden als Pitsburg, Philadelhphia, Baltimore en niet te vergeten Washington en New York. Als verplicht vak studeerde Van Gilst Amerikaanse staatsinrichting en cultuur. Binnenkort vertrekt hij naar Gro ningen om te gaan studeren voor de akte Frans M.O. Intussen kan Johan van Gilst terugzien op een jaar gast vrijheid in de Ver. Staten, een jaar dat hij ongetwijfeld niet licht ver geten zal. DAMESTASSEN Elegant, toonaangevend en ruime keus /jl\ DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE TORONTO. Een groep van 150 Ieren in Toronto heeft bekend ge maakt dat zij geld zal sturen naar de Rooms-katholieken in Noord-Ierland Het geld kan daar indien nodig ge bruikt worden voor het kopen van wapens. PEKING. Communistisch China heeft van de Sowjet-Unie geëist dat zij onverwijld haar „gewapende pro vocaties" tegen Chinees gebied staakt. De regering in Peking deed dit dinsdag in een in krachtige be woordingen gestelde protestnota aan de Sowjet-ambassade DEN HAAG. 20-8. De raad van leraren heeft in een open brief aan de ouders van leerlingen van gym nasium, atheneum en scholen voor Havo gewezen op het algemene on behagen onder de leraren na een jaar praktijk met de Mammoetwet. De raad van leraren - waarbij 90 procent van alle leraren aan scholen voor Vwo en Havo zijn aangesloten - schrijft de ouders in de als ingezon den mededeling in een aantal dag bladen geplaatste open brief dat de invoering van de Mammoetwet veel verwachtingen heeft gewekt. Als verbeteringen noemt de raad van le raren o.m. meer individueel onder wijs en meer aandacht voor de ex pressievakken. Maar „na een jaar praktijk moeten we vaststellen dat gevoelens van onbehagen bij veel docenten zozeer de overhand krijgen, dat zelfs van „staking" wordt gespro ken", aldus de raad van leraren. Financiële motieven „De oorzaak hiervan ligt in het feit dat het onderwijzend personeel dit jaar niet in staat is gesteld - en zoals de zaken nu staan ook in de toekomst niet in staat zal worden gesteld - de bedoelingen van de wet uit te voeren. Immers: tot op heden wordt door het ministerie van onder wijs en wetenschappen eenzijdig vastgesteld op welke wijze de wet GULFPORT, 20-8. De gouverneur van de Amerikaanse staat Mississip pi heeft voor het door de orkaan „Camille" getroffen gebied van 160 kilometer langs de Golf van Mexico een beperkte staat van béleg afge kondigd om de hulpwerkzaamheden te kunnen bespoedigen. Het doden cijfer is tot 130 gerezen, maar, de autoriteiten vrezen dat het uiteinde lijke dodental veel hoger zal liggen. Onder de beperkte staat van beleg mogen alleen mensen in het gebied die daar wonen of er voor werk zaamheden moeten zijn. moet worden uitgevoerd. De finan ciële en niet onderwijskundige mo tieven zijn daarbij doorslaggevend. Er wordt door de regering niet vol doende geld beschikbaar gesteld om op verantwoorde wijze te kunnen vaststellen in welke richting uw kind zich verder kan ontplooien", aldus de raad van leraren. RECHTSZAKEN Grafsehenner voor de rechter MAASTRICHT, 20-8. Op maandag 2 september zal voor de Maastricht se rechtbank „de grafsehenner" uit Maastricht terecht staan. De 47-jari- ge Pierre S., die ervan verdacht wordt een groot aantal grafschen dingen in Nederland, Duitsland en België te hebben gepleegd. S. die ook een aantal inbraken ten laste is gelegd, kon eerst na een jarenlange speurtocht op 3 oktober van het vo rig jaar in Hasselt worden aange houden. Zijn verdediger is mr. M. Trypels te Maastricht. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Grevelduin-Capelle (toez.): J. B. Verkade, Nieuwe Tonge; te Zegveld: W. van Tuyl, Rijssen; lve Nieuw-Buinen (toez.): T. Tijsma, Sexbierum. Bedankt voor Barneveld: J. den Besten, Huizen; voor Buurse (Ov.): M. J. Pool, Sloten; voor Ooltgens- plaat: D. van Vliet, Zetten en An- delst. Ger. Kerken Beroepen te Amsterdam: N. J. van Dalen, Rotterdam-Overschie. Aangenomen naar Maasland: C. Padmos, Edmonton, Alberta. Canada; naar Utrecht: W. H. J. van Duinen. Voorburg. Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Utrecht-Zuid: Joh. Booy, em. pred. te Utrecht. Beroepbaar verklaard: de heer C. C. Smitskamp. Hazerswoude. FEUILLETON door B. J. ten Wesepe CAIRO. De regering van Egypte heeft Roemenië gevraagd het besluit om de diplomatieke betrekkingen met Israël tot ambassade-niveau op te vijzelen nog eens goed te bezien. Dit is in de Egyptische hoofdstad vernomen. DA NANG. Bij Da Nang in het noorden van Zuid-Vietnam hebben Amerikaanse militairen in zware ge vechten 148 Noordvietnamezen ge dood die zich ophielden in de omge ving van een artillerie-basis. „Waar was je een uur geleden?" vraagt hij op scherpe toon. „Als ik me goed herinner op de maan. meester". „Indien u me voor de gek houdt, arresteer ik u wegens belediging van een ambtenaar in funktie!" brengt Lazert woedend uit. „Doet u dat, meneer de veldwach ter", antwoordt Sjaak tartend en langzaam. „Ga ik morgenochtend eens op m'n dooie gemak een leuke advocaat opsnorren .Es kijken, of-ie wat voor een eerlijke arbeider kan doen. Wat denken jullie wel? Dat alles maar mag? Ik ben met m'n ge zin hier met vakantie en lig, als een ordentelijk mens, 's nachts in bed. Dan trommelen ze me in het Holst m'n nest uit en maken een berg kapsones. Denkt u, dat ik dat neem?" Lazert is aan het eind van zijn ge duld. Maar zelf is hij wat huiverig, om deze reus aan te pakken. „Ge noeg gekletst. Pak hem maar mee, jongens". Sjaak ziet vier politiemannen op hem toelopen en weet, wanneer hij verliest. Zich verweren maakt de zaak altijd ernstiger, weet hij. Dat is verzet tegen de politie. Als hij rustig meegaat, maken ze hem niks. En dan draai ik morgenochtend de rolletjes om, denkt hij grimmig. „De heren zullen me toch zeker wel toestaan me aan te kleden? Of niet soms?" Lazert knikt. „Drie minuten. Ga met hem mee naar binnen". Bep ligt nog in bed ,als Sjaak bin nenkomt en het licht aanknipt. Ze ziet ook de vier agenten, die zich in de kleine ruimte wringen. Veelbe tekenend kijkt hij zijn vrouw aan. „Niks aan de hand, Bep. Ik ga even mee, omdat de heren dat zo graag willen. Morgenochtend weten ze pas, wat voor stommiteit ze uitgehaald hebben. En dan is het mijn beurt. Ga pitten en pieker nergens over. Want alles is oké, hoor je?" Ze knikt. Twee minuten later is iedereen weg. Bep zit nog een poosje overeind en denkt na. Tenslotte haalt zehaar schouders op en trekt het licht uit, waarna ze weer gaat lig gen. Ik heb hem gewaarschuwd en als-ie verschut gaat, kan-ie mij niks verwijten. Ik blijf hier met de kin deren tot de week om is. Tenslotte is ervoor betaald. In de centrale post worden ze niet veel wijzer. „Wat moest u vannacht in het bos doen?" „Hebben jullie spoken gezien? Ik ben om half twaalf of wat later mis schien naar m'n nest gegaan en er niet uit geweest, voor jullie op m'n ruiten trommelden". „Iemand heeft je gezien". „Sinterklaas zeker? Of een ka bouter? Zijn jullie in Heidenrijk zo achterlijk, dat je dat gelooft? Mid den in het pikdonker? Man, ik zou nog geen olifant op twee pas afstand kunnen zien in de nacht. Nogal wat lekkers in het bos. „Dus je bent je bed niet uit ge weest?" „Jawel. Toen jullie op m'n ruiten trommelden?" „Niet om één uur?" „Man klets toch geen onzin. Denk je, dat ik hierheen met vakantie ga om nachtwandelingen te maken? Daar ben ik een veel te lui mens voor". „Waarom bent u in Heidenrijk met vakantie?" Het is een andere politie man, die de vraag stelt. Hij is ten minste beleefd en spreekt de ver dachte met „u" aan. „U houdt toch zo van vissen? Waarom bent u niet naar een waterrijk gebied gegaan?" „Omdat ik ook vrouw en kinderen heb, meneer. Ik denk niet enkel aan m'n eige.... vissen kan ik op m'n vrije zaterdag, en dat doe ik dan ook meestal. Mijn vrouw houdt van de bossen en de kinderen vermaken zich hier ook uitstekend. Mag dat alsje blieft?" „Maar waarom uitgerekend in Heidenrijk?" houdt de man aan. „Is daar wat op tegen? Is dat ver dacht, als ik hierheen kom? Man, als ik geweten had, dat jullie opeens zo'n algemene nachtelijke belang stelling voor me zouden krijgen, zou ik me wel tien keer bedacht hebben hierheen te komen. Ik vind ,dat jul lie er maar eigenaardige manieren op na houden, hooi'". Het begint tot de politiemannen door te dringen, dat ze een misgok hebben gemaakt en dat kan verve lende gevolgen hebben. Maar de mo gelijkheid bestaat nog altijd, dat de buit in de onmiddellijke nabijheid van het huisje verborgen lag en dat hij die al heeft opgegraven. En dan bevindt die zich in het huisje. Op perwachtmeester Lazert fluistert met zijn mannen. Twee knikken er, salueren en verti-ekken. De chef is nu wat kalmei', kijkt Sjaak aan en zegt: „Als er een misverstand is ont staan, zullen we behoorlijk onze ver ontschuldigingen maken, meneer Tal. Gaat u zitten. Als u wilt roken, gaat uw gang". „Dat begint er een klein beetje op te lijken, meester", zegt Sjaak, ge moedelijk een sigaret opstekend. „Jullie zouden eens een poosje in de leer moeten gaan in Mokum. Daar weten ze, hoe ze met arrestanten moeten omgaan". Lazert zit weer meteen op de kast. „Zo? En hoe doen ze het daar dan? Leggen ze u daar in de watten? Die hebben we hier niet". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7