De Noordierse Mejj. M. van Voorbergen won de titel „Miss-Toerist 196')" afspraken De kwestie-Biafra Jubileumwedstrijd Zierikzee I tegen eerste De geheimzinnige moord- amateur-elftal Rotterdamse Feijenoord Roest en dieven doen hun werk op schepen van Radio-Caroline 75-jarige Giri president van India Groot bouwproject op Curasao Wervelstorm over zuid-Japan Nederland gresland is con; Russen naar de maan? Veel Reine Claude van Schouwen te Burgl ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 <tuga^tu« 1^9 Nr. 29254 Slot-wijnfeest to Zierikzee ZIK1KZEE. 20-8. Tijdens een woensdagavond in de Mondragon- foyer gehouden daverend slót-wijn feest, is ook de „Miss-Toerist 1969" „uit de bus gekomen". De gelukkige werd de. 19-jarige Dordrechtse ver koopster mej. Margreet van Voor bergen, die het miss-lint kreeg om gehangen door burgemeester D. W. Kastelein. De heer Kastelein trad deze avond op n drieërlei funktie: als burgemeester, als lid vai\. de jury en als prysuitreiker. Tweede gelukkige werd mevr. R. Bots-Medema uit Suriname, terwijl de 21-jarige mej. Joke Zwaans, kleu terleidster te Zwijndrecht, op de derde prijs beslag legde. De slotverkiezing vond plaats in een overvolle zaal, gestempeld door ontspannende feestelijkheid. Mej. Van Voorbergen werd twee weken geleden gekozen tot Miss van de week en behaalde gisteravond dan de titel, hetgeen haar - behalve talrijke andere fraaie geschenken - een weekeinde voor twee personen opleverde, die ze gaat doorbrengen in hotel „Mondragon". De jury bestond deze avond uit de dames: mevr. Gudde, mevr. Pieters, mej. Hoity en mej. Van Buuren en de heren Kastelein en Smallegange. De juryleden kweten zich zeer se rieus van hun taak en letten op de verschillende aspecten van de kan didates. Eerst traden zij op in cocktail of avondkleding en daarna in een meer sportief en toeristisch getint tenue. Interviews De „Miss-master", de heer M. J. Bij de Vaate, gaf dames het volle pond zoveel mogelijk van hun per soonlijkheid te demonstreren, in het kader van interviews, die ook het publiek gelegenheid bood zich een oordeel te vormen. De pryswinnares mej. Van Voor bergen „zat" goed met haar hobby handwerken. Geen loze kreet, want zy droeg een „schat" van een zelf gehaakte japon als overtuigend be wijs. Mevr. Bots-Medema bewees met een droom van een avondjapon, dat de „haute couture" ook tot Suriname is doorgedrongen. Dankwoorden Intussen geen wijnfeest annex miss-verkiezing, zonder de genereu ze medewerking van V.V.V., de mid denstand, „Miss-manager" de heer De Jager, de jury en de „miss-mas ter", die dankwoorden ontvingen van burgemeester Kastelein en V.V. V.-voorzitter de hèer Arkenbout. Een speciaal dankwoord ontving het Trio Piet Daalhuizen .De drummer werd apart in de bloemetjes gezet, daar hem tijdens dit laatste optre den te Zierikzee telefonisch werd medegedeeld, vader te zijn geworden van een welgeschapen dochter. Niet geklassificeerd, maar wèl gul met prijzen bedacht, werden de deel nemende dames: mej. R. van Assen (Den Haag), mej. E. Hakkenberg van Gaasbeek (Den Haag), en mej. E. Vermeulen (Etten-Leur). Juryleden en „miss-master" werden bedacht met bloemen en (vloeibare) geschen ken. Voor spektakulair vokaal vuur werk zorgde deze avond de zangeres Conny Vink, in een programma met vaart en charme gebracht. Toppers ook ditmaal: „Elke woensdagavond" en „Land of hope and glory". Moei teloos bezweek de zangeres voor het „bis" dat na haar vertrek uit de zaal opklonk uit het publiek. Na het breken van de verkiezings spanning was er nog wat tijd voor slot-vakante-jolijt, waarbij het Trio voor de muzikale effekten zorgde. Westduitse grenspolitie door Oostduitse grenswachten opgebracht HELMSTEDT, 20-8. - Oostduitse grenswachten hebben woensdag twee leden van de Westduitse grenspolitie opgebracht by Helmstedt in West- Duitsland. Naar een Westduitse woordvoerder meedeelde waren de twee Westduit sers op patrouille toen zij aan de de marcatielijn werden aangehouden door de Oostduitsers, die hen weg voerden. Het is niet duidelijk of de Westduitsers per vergissing aan de Oostduitse zijde van de grens waren. Woensdagavond zijn de Westduitse grenswachters vrijgelaten en bij hun eenheid teruggekeerd. PARIJS, 20-8. De Nigeriaanse pro cureur-generaal, dr. Taslim Elias, heeft woensdag gezegd dat de ont moeting, eerder deze week in Mon rovia, tussen generaal Gowon en de vroegere federale president Nhamdi Azikiwe gezien kan wórden als „het begin van een toenadering tussen de partijen in het geschil" .Maar het is nog te vroeg om optimistisch te zijn, voegde hij daaraan toe. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Vijftig jaar V.V. „Zierikzee" DUBLIN, 20-8. In Dublin, de hoofdstad van de Ierse republiek Ei- re, staat men terughoudend tegeno ver de afspraken die de premiers van Groot-Brittannië en Noord-Ierland dinsdag hebben gemaakt om de nor male gang van zaken in de Noord- Ierse gemeenschap te herstellen. In regeringskringen wordt de over eenkomst tussen Harold Wilson en James Chichester-Clark als weinig meer dan een intentieverklaring beschouwd en een poging van de Britse regering om tijd te winnen in een explosieve situatie. Men ziet er geen aanpak van de moeilijkheden in om de zaken op permanente basis te regelen en betreurt dat er niet is ge sproken over wezenlijke wijzigingen in de Noord-Ierse grondwet. Australische schrijver wil uit protest Nederlander worden PERTH (West-Australië), 20-8. De Australische schrijver Gerald Glas kin heeft verklaard zijn Australische staatsburgerschap te zullen opgeven en te proberen in Nederland het Ne derlands staatsburgerschap te ver krijgen uit protest tegen de houding van censuur en douane die al zijn per post ontvangen boeken contro leert en zijn exemplaar van „Port- noy's Complaint" in beslag heeft ge nomen. „Ik zal Nederlands burger wor den", aldus Glaskin. „En ik zal daar de mensen vertellen, dat Australië alleen goed is voor emigrerende Euronese boeren". Ill juli werd minder gespaard DEN HAAG. 20-8. Het «elli. dal anders gespaard werd is deze zomer kennelijk opgegaan aan ijseten en bierdrinken. Er is in de mooie juli maand van dit jaar althans bij de spaarbanken, aangesloten bij de Ne derlandse Spaarbankbond, minder gespaard dan verleden jaar. Het lijkt niet onmogelijk, aldus het commen taar van de bond, dat het gunstige zomerweer de consumptieve uitga ven stimuleert, hetgeen ten koste van de bestedingen gaat. Meisje overleden ZIERIKZEE, 21-8. Ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan op 18 ok tober a.s., speelt Zierikzee I a.s. zon dag op het sportpark „Bannink" een jubileumwedstryd. Het is het bestuur van Zierikzee gelukt voor deze, wedstrijd een te genstander van formaat te vinden, nl. het eerste amateur-elftal van het Rotterdamse Feijenoord. In het af gelopen seizoen wist dit Feijenoord- elftal beslag te leggen op het kam pioenschap van de reserve le klasse West II, waarna het in het te Zeist gehouden toernooi om het kampioen schap van Nederland op de tweede plaats eindigde. Feijenoord zal met het volgende elftal binnen de lijnen verschijnen: doel: J. C. Struijk; achter: R. Noord- hoek, J. Warner, C. van Treuren en J. B. Benthem; midden: J. Andriesen en E. Grauwmeijer; voor: G. van Dongen, H. A. B. Muelaert, W. Fre- deriks en P. Oosterwijk. Gelijktijdig (14.30 uur zullen het tweede en derde elftal van Zierik zee uitkomen tegen het tweede en derde amateur-elftal van Feijenoord. Dames-voetbal Voor zaterdagavond staat er ook een bijzondere wedstrijd op het pro gramma. De eerste Zeeuwse Dames Voetbalvereniging (E.Z.D.V.V.) uit Kapelle zal dan in een wedstrijd spelen tegen een elftal bestaande uit Zierikzee-dames. De burgemeester van Zierikzee, D. W. Kastelein, zal om zeven uur de aftrap bij deze wedstrijd verrichten, waarvan de op brengst bestemd is voor de ouden yan dagen van Zierikzee. AMSTERDAM, 21-8. Opengebro ken deuren, vernielde ruiten, eet- zaaltjes en studio's waarin een^ com plete chaos heerst. Deze aanblib to nen de „Caroline" (700 brt) en - zij het in mindere mate - de „Mi Ami go" (275 brt), de twee schepen vin Radio-Carloine, die destyds vanaf de Noordzee en de Ierse zee zijn op En geland gerichte popmuziek en recla me de ether instuurde. Begin maart 1968 verdween het il legale station plotseling uit de lucht, enkele dagen later arriveerden beide radioschepen kort na elkaar voor eén dringende onderhoudsbeurt in de Amsterdamse haven. Nadat zij enige tijd op een scheepswerf hadden ge legen, verhuisden de vaartuigen met hun kostbare zendapparatuur naar een afgelegen en praktisch alleen met een boot bereikbare ligplaats in DEN HAAG, 20-8. De regeringen van de Benelux-landen hebben er woensdag by de regering van Nige ria en de Biafraanse leiders op aan gedrongen het mogelijk te maken dat het Internationale Rode Kruis en andere organisaties hun hulp voor slachtoffers van de hongersnood te hervatten. SPORT VOETBAL Zierikzee in 4e klasse H Zierikzee, dat vorig seizoen naai de 4e klas degradeerde, is voor het seizoen 1969-1970 ingedeeld in de 4e klas H in welke afdeling ook.Renes- se zal uitkomen. Naast de twee Schouwen-Duivelandse verenigingen komen hier verder in uit: Corn. Boys (Sas van Gent), Walcheren (Vlissin- gen), Sluiskil, RCS (Souburg), Clinge, Biervliet, Noormannen (Westkapelle) Hansweertse Boys, Koewacht en Oostburg. Zierikzee II zal in het ko mende seizoen wederom uitkomen in de reserve 3e klas C van de KNVB. De reserves van Zierikzee zullen het hier moeten opnemen tegen: Allian ce II (Roozendaal), Steenbergen II, Goes II, Zeeland Sport II (Vlissingen) Middelburg III, RCS II (Souburg), Axel III, Vlissngen III, HW '24 II, Hulst. NEW DELIII. 20-8. De 75-jarige onafhankelijke kandidaat V. V. Giri is woensdag tot president van India gekozen. Hy werd dit na een tweede telling van de stemmen. Giri had de steun van premier Indira Gandhi. Bij de eerste telling kreeg Giri er 401.345 stemmen of 47 procent. De officiële kandidaat van de congres partij, Sanjiva Reddy, kreeg er 313548 (36 procent). Daar geen van beiden de vereiste meerderheid van 51 pro cent had weten te verkrijgen, was een tweede telling nodig. Giri ver wierf daarbij 14.650 stemmen meer dan zijn tegenstander. Hij heeft zijn overwinning te danken aan de linkse leden van de congrespartij, die met de communisten en de linkse partij en samenwerken. De verkiezing van Giri betekent ook een overwining voor premier Gandhi in haar strijd om de macht tegen de rechtervleugel van de aan het bewind zijnde congrespartij. de Oude Houthaven. Nu, ruim een jaar later, liggen de schepen er nog steeds. Buiten doet roest haar slopende werk; binnen hebben inmiddels, vooral op de .Ca roline", lieden die het niet al te nauw met mijn en dijn nemen een begin met de sloop gemaakt. J Gelegenheidsdieven Zowel de radio-apparatuur als de grammofoonplaten blijken een grote aantrekkingskracht te hebben op wat de rijkspolitie te water gelegen heidsdieven noemt. „Échte- dieven, dus mensen die enigszins' deskundig zijn en weten wat ze moeten gappen, zijn nog niet aan boord geweest", al dus adjudant G. H. Dolman, chef recherche zeehaven Amsterdam. Al geruime tijd houdt de rijkspolitie een wakend oog op de vaartuigen, hetgeen al verschillende malen heeft geleid tot aanhouding van onge wenste bezoekers, die over water met gestolen goederen trachtten te verdwijnen. Ondanks de surveil lance zijn sommigen er toch in ge slaagd wat van hun gading mede te nemen. Vast staat dat het afgelopen jaar zeker vier opname-apparaten en een televisietoestel zijn verdwe nen. En dan de grammofoonplaten, die in ruime mate aanwezig zijn, maar waarvan de voorraad ook slinkt. „We hebben een keer een roeiboot vol met platen in beslag kunnen ne men. De dieven zagen echter kans om weg te komen", zo vertelt een rechercheur. Ook gooiden een acht tal jongens eens een reddingsvlot overboord om daarmee te speleva ren. Zij werden spoedig door een politieboot uit het water opgepikt. DJAKARTA. In een plaatsje op 60 km. afstand van Djakarta, zijn 143 huizen door brand verwoest en 816 mensen dakloos geworden. De oorzaak van de brand was een-ech telijke twist, waarbij een olielamp omver geworpen werd, die het huis der echtelieden in lichterlaaie zette. LONDEN. Woensdagavond heb ben in Londen ruim duizend perso nen voor de Russische ambassade ge demonstreerd uit protest tegen de inval in Tsjecho-Slowakije. De regerende protestantse Unio- nistische Partij van Noord-Ierland heeft zich woensdag geschaard* ach ter het akkoord tussen premier Ja mes Chicester-Clark van Noord- Ierland en de Britse regering over maatregelen tot herstel van órde én rust. LUXEMBURG. De Luxemburgse politie heeft bekend gemaakt dat dieven zich toegang hebben ver schaft tot het huis van de eerste mi nister van Luxemburg, Pierre Wer ner, en dat ze ongeveer 100.000 Bel gische francs aan juwelen hébben gestolen. De diefstal zou vorige week reeds hebben plaats gevonden toen de Werners met vakantie waren. na val van pony za?ik in Zuid-Vietnam WASHINGTON, 20-8. De Ameri kaanse minister voor het leger, Stan ley R. Resor, heeft majoor Robert Comeau van het bureau van de ad vocaat-generaal en kapitein Stephe M. Sacks van het bureau van de ge nerale legerraad vooruitgezonden naar Zuid-Vietnam ,om daar voor hem gegevens te verzamelen over de geheimzinnige moordzaak waarvoor acht „groene baretten" worden vast gehouden en deze hem te overhandi gen wanneer hij daar de komende dagen aankomt. Resor vertrekt van daag voor een reis naar Japan, Gu am, Okinawa en Vietnam. De acht „groene baretten", met in begrip van hun voormalige comman dant Robert B. Rheault, worden er van verdacht een Vietnamese dub belspion, die zowel voor Noord-Viet- nam als de V.S. werkte, te hebben vermoord. Zij zijn nu naar betere verblijven overgebracht. WILLEMSTAD, 20-8. De initiatief nemer van het Parasasa project op Curagao, J. P. van der Lubbe, heeft op een persconferentie mededelin gen gedaan over dit project. Dit betreft de bouw van een 100- kamer motel en een bungalowpark van in eerste instantie 94 bungalows met afzonderlijke uitgebreide cen trale faciliteiten, omvattende: club- geboüw, groot zwembad, snackbar, nachtclub etc. op een terrein van ca. 8 ha., bekend als „Parasasa", gele gen nabij het Hilton hotel Curagao. Het totale project vergt een inves tering van ca.- 7 miljoen. KUNSTOPDRACHTEN DELTAWERKEN De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé, heeft op advies van de de Rijksadviescommissie Gebonden Kunsten respectievelijk de Rijksad viescommissie Schilderkunst op drachten verleend aan Koen Wes- sing té Amsterdam voor een fotore portage van de Deltawerken en aan Henk Huig te Amsterdam, Hens de Jong te 's-Gravenhage en Pierre van Soest te Amsterdam voor een schil derij in olieverf of een aantal aqua rellen/gouaches van de Deltawerken. TOKIO, 20-8. De wervelstorm „Cora" is woensdagochtend over de Rioe-Kioe-eilanden getrokken, waar door volgens de jongste berichten zes personen verwondingen hebben opgelopen. Enige tientallen huizen werden vernield of beschadigd, ter wijl ook schade werd aangericht aan suikerrietvelden. Amerikaanse ex-militair maakte amok PARKERSBURG, 20-8. In de stra ten van Parkersburg in de Ameri kaanse staat West-Virginia heeft de pas uit militaire dienst gekomen David Grimm woensdagochtend in het wildeweg op voorbijgangers ge schoten, van wie hij er twee doodde en drie verwondde. Hij vluchtte daarna naar zijn woning, waar de politie hem met traangasgranaten overmeesterde. De man handelde vermoedelijk in een vlaag van ver standsverbijstering; KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor 's-Heer-Arendsker- ke: A. J. OVerbeeke, Overdinkel. Ger. Kerken J. W. Broersma té Westerbork kan tot september 1970 géén beroep in overweging nemen. HOOGEZAND. 20-8. De tienjarige Machteld van Burg is nabij haar ouderlijke woning in Midlaren, ge meente Zuidlaren, van haar pony ge vallen. Het ongeluk dat vandaag be kend werd, gebeurde na afloop van een rijtoer in de omgeving. Na een schrikbeweging van haar pony raakte het meisje bij de val be kneld tussen haar pony en een boom. Op weg naar het ziekenhuis in Gro ningen is zij overleden. Onrust in jongensinstituut MAARSBERGEN. 20-8. Moeilijk- heden ontstonden in Huize Valken- heide in Maarsbergen, een instituut voor de heropvoeding van jongens. Met zes auto's rukte de politie na de melding „opstand" op naar het instituut. De gemoederen waren der mate verhit, dat vijf jongens uit het huis werden gehaald en overge bracht werden naar het politiebu reau in Zeist. Ook in politiebureau's van naburige gemeenten werden jongens ter afkoeling ondergebracht. De moeilijkheden in het instituut zouden veroorzaakt zijn door het feit dat een der jongens naar elders zou worden overgeplaatst. Het bezoek van president Heinemann DEN HAAG, 20-8. De president van de Bondsrepubliek en mevrouw Heinemann, die de wens kenbaar maakten Nederland te bezoeken, zullen van 24 tot 26 november a.s. op uitnodiging van H.M. de Konin gin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden een staats bezoek aan Nederland brengen, al dus deelt het ministerie van buiten landse zaken mede. Buitenlanders niet toegelaten in Tsjecho-Slowakije WAIDHAUS (West-Duitsland), 2» augustus. - Tsjechoslowaakse grens wachten hebben woensdag bij de grensovergang in Waidhaus (Beieren) een aantal buitenlandse journalisten en studenten de toegang tot bet land ontzegd. Hun komst werd „niet ge wenst" genoemd. Dit is door de Beierse politie mee gedeeld. Het betrof hier drie Ame rikanen, twee Britten en een groep Westduitsers. Volgens de Westduitse politie is op andere plaatsen aan de Tsjechoslo waakse grens niemand teruggezon den. Toeristen en andere reizigers kunnen het land normaal binnenko men. Treinongeluk in Newyorkse voorstad DARIEN (Connecticut), 21-8. In de New-Yorkse voorstad Darien is jl. woensdagavond een reizigerstrein op een stilstaande trein gereden. Er vie len zeker drie doden en 34 gewon den. De meeste gewonden zijn er ernstig aan toe. Dader wurginoord gearresteerd EINDHOVEN. 20-8. Dr dader vuil ile Eindhovense wurgmuord is ge arresteerd. Zondagmiddag werd in haar wo ning de 72-jarige alleenwonende mej. C. J. Viveen vermoord aangetroffen. Sectie wees uit, dat zij om het le ven was gekomen door wurging met een sjaal. Het lichaam vertoonde bo vendien enkele bloederige wonden. De dader, de 19-jarige werkloze bouwvakker R. V., neef van het slachtoffer en eveneens woonachtig te Eindhoven, heeft bekend haar ge wurgd te hebben, nadat hij haar met een gummiknols enkele slagen op het hoofd had gegeven. De politie had reeds zondagavond een groot scheepse speuractie naar hem op touw gezet. Buren van het slacht offer verklaarden, dat zij op de a- vond van de moord de jongeman, die regelmatig bij het slachtoffer op bezoek kwam, in huis hadden gezien. De verdachte kwam zich afgelopen nacht vrijwillig melden op het poli tiebureau om, zoals hij zei, een mis verstand uil de weg te ruimen. Een uur later legde hij een volledige be kentenis af. Vijf lig varkens verbrand GROESBEEK, 20-8. Vijftig varkens zijn omgekomen bij een brand, die een schuur en stallen van de gebr. P. en W. Kaal in Groesbeek heeft verwoest. De schuur was even te voren volgepakt met hooi. stro en zaad. Van de 70 mestvarkens kon slechts een 20-tal worden gered. Vier kalveren konden op tijd uil de vuur zee worden bevrijd. Een aantal landbouwmachines ging echter ver loren. De schuur brandde tot de grond toe af. RIJ-EXAMENS EN ONGELUKKEN DEN HAAG, 21-8. In opdracht van de minster van verkeer en water staat gaat de stichting wetenschap pelijk onderzoek verkeersveiligheid de doeltreffendheid na van de pres taties by het rij-examen en later op tredende ongevallen. De voor dit onderzoek noodzake lijke gegevens, zo zegt de stichting in haar jaarverslag 1968, werden be schikbaar gesteld door het centraal bureau voor de 'afgifte van rijvaar digheidsbewijzen. Thans wordt er een onderzoek voorbereid naar de „ongevallenhistorie" van groepen automobilisten, die sterk verschillen in de rijexamenprestatie. UTRECHT, 20-8. Als op 2 januari het Utrechtse Congres- en Verga dercentrum in het nieuwe Beatrix- gebouw van de Jaarbeurs officieel in gebruik wordt genomen, krijgt ons land er een exportprodukt bij: con gressen. Dan heeft ons land name lijk de grootste capaciteitsdichtheid voor congressen ter wereld en wordt Nederland congresland nummer één in Europa. Dat hebben we dan te danken aan de congresaccomodatie in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam Utrecht, Breda en Groningen. LONDEN, 20-8. De Sowjet-Unie is van plan op 6 september een be mande satelliet in een baan om de maan te brengen, zo meldt de „Bri tish Interplanetary Society" in Lon- duren maar het zou niet in de be doeling liggen dat de Russen ook op de maan landen. Tot deze conclusie is de vice-president van de vereni ging, Kenneth Gatland, gekomen na een diepgaande studie van de vluch ten van de jongste twee Russische maansondes. BURGH, 20-8. In aansluiting op het artikel in het nummer van dins dag waarin de Schomvse pruimen- ontdekking van de heer Vermunt wordt besproken kunnen we mee delen dat in de boomgaard „Boeijes Bosch" te Burgh de „Reine Claude van Schouwen" een topplaats in neemt. Het is een zeer vruchtbaar ras met grote vruchten. Zo groot zelfs dat ze veelal als „extra" gekwalificeerd worden. De vrucht is bijzonder li smaakvol en houdt zich goed op de vrachttocht naar Rotterdam. Wel is hier aan het licht gekomen dat som mige bomen langzaam maar zeker terugvallen naar het geven van de moedervrucht, nl. de Reine Claude d'Ouillins of ook wel Washinton ge naamd. Deze vruchten zijn knalgeel in rijpe toestand. Het kan dan wel voorkomen dat zowel gele als de meer witte met de mooie donkerrode blos, gezamenlijk aan één boom han gen. Kisten vol fraaie vruchten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3