125 ii DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gevechten tussen politie en demonstranten in betogend Praag Orkaan „Debbie" neemt in kracht toe Brand in moskee van Jeruzalem Overstromingen en regen in België Cor van der Lugt Melsert overleden Tsjechoslowakeii herdachten bezetting Koninkrijksregering eist terugtrekking van Guyanese troepen Veiligheidsraad verdaagt debat over Noord-Ierland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dontlerdu*: 21 augustus 1969 Nr. 211251 WAARIN OPGENOMEN v 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jonncwekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman 6« Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent .- Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag[ en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit npmmer: Miss-Toerist 1969Ie Zierikzee gekozen Barricaden, traangas en geweerschoten PRAAG, 20-8. In de Narodnystraat bij het Wenceslasplein in Praag, heb ben demonstranten woensdagavond barricades opgeworpen in een po ging politie- en legervoertuigen de doorgang te beletten. Een houten huisje van waaruit de politie het verkeer controleert, was tevoren omgeworpen in de Narodny straat, maar een konvooi gepantserde personeelsvoertuigen reed het huisje plat. Toen drongen de demonstran ten een bouwterrein op en plaatsten een vorkheftruck, verscheidene hui zen, parkbanken en grote houten ka- bclrollen op de weg. Twee Britse journalisten werden door de politie met gummiestokken geslagen toen zij trachtten hun hotel over het Wenceslasplein te bereiken. De Tsjechoslowaakse regering heeft woensdagavond de stilte doorbroken die zij over de gebeurtenissen van de laatste dagen op het Wenceslasplein in acht namen en meegedeeld dat er „kleine ordeverstoringen" hebben plaatsgehad en dat de organisatoren van de betogingen zijn aangehouden. „De regering verzekert alle burgers dat zij klaar staat de orde en veilig heid van het volk met allo middelen te handhaven". Zware gepantserde voertuigen bra ken later door de barricade heen en militairen met de bajonet op het ge weer ruimden de brokstukken .op De mensen vluchtten door steegjes, scheldwoorden naar de militairen roepend. Militairen hebben alle toegangen tot de Narodny-straat afgezet. In de Joengamanover-straat, die op de Ja- rodny-straat uitkomt werd het ge luid van schoten gehoord. Overal hingen dikke wolken 'traangas. Tegen 23 uur woensdagavond trachtten jongelui nog steeds nieuwe barricades op te-werpen. Zij gooiden ook nog stenen naar de politie. In enkele zijstraten van de Narodny straat werden op het wegdek vuur tjes gestookt. In de avond werden de gevechten tussen de politie en demonstranten ernstiger. Een jongen hield een po litieauto tegen door er voor te gaan staan. Hij gooide een steen tegen de Gevreesd wordt dat „Camille" 1000 doden eiste MISSISSIPPI, 20-8. Terwgl de or kaan „Debbie", ondanks de bewer king met chemische middelen, nog in kracht toeneemt en zich snel naar de zuidkust van de Verenigde Staten beweegt, wordt de vrees in Missis sippi steeds groter dat zyn voorgan ger „Camille" meer dan 1000 slacht offers heeft geëist. Een woordvoer der van de reddingstroepen zei dat nu reeds 237 doden geborgen zijn. Autoriteiten van gebieden waar de orkaan doorheen is getrokken, heb- complex, dat o.a. de moskee van Omar omvat. JERUZALEM, 21-8. In de oude stad van Jeruzalem is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in de Al-Aksa-moskee, die nabij de klaag muur ligt. De brandweer stelt alles in het werk om te voorkomen dat het vuur overslaat naar het gebouwen- LUIK, 20-8. Zwaar onweer, ver gezeld van hevige regenval, heeft woensdag veel schade aangericht in de buurt van Verviers en in het oos ten van België. Vex-scheidene beken traden buiten de oevers. In Brussel is het treinverkeer twee uur onder broken geweest doordat de bliksem in een bovenleiding sloeg. Woensdagmiddag kwam de helft van Luxemburg door blikseminslag zonder stroom. Ook daar deden zich overstromingen voor. ACHTERVELD. Een beeld van de enorme ravage, nadat een auto met zeer hoge snelheid van de Hessen weg te Achterveld geraakte en via de voorgevel een huis binnenreed. De bestuurder van de wagen werd op slag gedood .De schade aan huis en huisraad was zeer groot, terwijl ook de auto geheel werd vernield. Toen de brand uitbrak bevonden zich honderden Joden bij de klaag muur. ben woensdag bekendgemaakt dat het gevaar voor besmettelijke ziek ten steeds groter wordt. De bewoners van Gulfport zijn gewaarschuwd het drinkwater voor gebruik te koken, om dit gevaar zo klein mogelijk te houden. De bekendmaking kwam na dat ambtenaren van de gezondheids dienst tekenen van malariabesmet ting hadden waargenomen. Tevens worden grote delen van de verwoeste gebieden bedreigd door vliegen-, muggen- en rattenplagen. Vice-president Psiro Agnew, die een bezoek bracht aan de getroffen gebieden, zei de kracht van „Ca mille" te vergelijken met die van honderd tornado's. George Romney, minister van huisvesting en stads ontwikkeling, zei dat er duizenden slachtoffers zouden zijn gevallen als niet tijdig evacuatiemaatregelen wa ren getroffen. Turk omgekomen bij bedrijfsongeval UTRECHT, 20-8. De 28-jarige uit Turkije afkomstige gastarbeider Sevket Kokak is woensdag om het leven gekomen bij een bedrijfsonge val in de betonfabriek „De Hamer" in Jutphaas. Hij kwam in aanraking met een machine die door een nog onbekende oorzaak onder stroom stond en was op slag dood. De ar beidsinspectie stelt een onderzoek in. Dienstweigeraars seliorten acties op VLEDDER, 21-8. De dienstweiger aars in het kamp Vledder hebben be sloten hun acties op te schorten. Zij hebben meegedeeld dit te hebben gedaan gezien de openheid en be reidwilligheid van de ministers Udink en Polak eiY de toezegging dat op 11 september de wensen van de dienstweigeraars in openbare ver gadering zullen worden besproken door de vaste Kamercommissie voor defensie. voorruit waarop de politie eruit kwam en op hem insloeg. Toen de auto wegreed werden meer stenen geworpen. Enkele ogenblikken voor de sol daten verschenen, reden wagens met „volksmilitie" het plein op. Dezen bleven echter op hun open vracht wagens zitten. Militairen en politie beheersten heden (donderdag) in Praag het straatbeeld na de avond van felle straatgevechten. Vandaag worden nieuwe massale betogingen verwaeht tegen de invasie van Warchau-pact- landcn. nu een jaar geleden. DEN HAAG, 20-8. In zijn woning in Den Haag is, naar eerst heden is bekend gemaakt, zaterdag op 87-ja- rige leeftijd de acteur, regisseur, to neelleider en criticus Cor van der Lugt Melsert overleden. Zijn stoffelijk overschot is in alle stilte in Den Haag gecremeerd. Bliksem sloeg in lundbouwscliuui' WESTERMERLAND, 20-8. Woens- dagavond om 19.15 uur is de bliksem ingeslagen in een grote vrijstaande landbouwschuur van de heer B. Fol- gerts in Westmerland. In de schuur waren landbouwwerktuigen, hooi en ruiterstokken opgeslagen. De schuur brandde volledig uit. De schade wordt geschat op ongeveer..een ton. Kleuter onder melkwagen STAPHORST, 20-8. In Staphorst is de drie-jarige Harry Mulder woens dagmiddag bij zijn spel op het erf van de ouderlijke boerderij onder een melkwagen gekropen. Zijn oude re broer die dit niet zag, en toen met de' melkwagen wegreed, kreeg de kleuter de zware wielen over zich heen en was op slag dood. Acht jaar gevangenis voor Spaanse kapelaan BURGOS, 21-8. Een 28-jarige ka pelaan uit Berritz in Spanje, Luis Irastorza, is woensdag door een mi litaire rechtbank in Burgos tot acht jaar gevangenis veroordeeld wegens revolutionaire activiteit. Hij is in juli aangehouden. In zijn aüto werden vlugschviften aangetroffen, die on-, dermijnend worden geacht. Bijeenkomst in Amsterdam AMSTERDAM, 20-8. - Een jonge vrouw huilde woensdagavond dikke tranen, toen het Tsjechoslowaakse volkslied werd gespeeld tijdens een bijeenkomst van Tsjechen en Slowa- ken in het gebouw van de Doopsge zinde Gemeente aan het Singel in Amsterdam, ter herdenking van de bezetting van hun land, een jaar ge leden door Warschaupakt-legers. Volgens het Comité-21 augustus, waarin verscheidene organisaties van Tsjechen en Slowaken in Nederland samenwerken, waren ruim honderd „landgenoten" aanwezig. De Tsjechoslowaakse leraar C. Grandtner, die vorig jaar uit zijn land was gevlucht, zei ondermeer: „Wie heeft het wit-blauwe-rode dun doek - koloriet van mijn natie - doen verkleuren en het doordrenkt met het rode bloed van martelaars? Wié heeft niets ontziend en onbarmhar tig de zware hamer en sikkel in de handen van mijn volk gedrukt, om het te laten ploeteren voor iemand tegen wie het ook nog „broer" moet 1 zeggen. Zelfs hier in dit vrije en gast vrije land, zien wij de vuile handen op ons afkomen en zelfs hier probe ren ze onder allerlei voorwendselen tweedracht en verdeeldheid te zaaien tussen oud en nieuw, tussen Tsje chen en Slowaken, tussen lutheranen en katholieken. Landgenoten, laten wij op deze gedenkwaardige trieste dag der schande ons bewust zijn van één ding, namelijk dat wij slechts één gemeenschappelijke vijand heb ben, die ons tot vluchtelingen heeft gemaakt". Man dood gevonden in wegberm AMSTERDAM, 20-8. Twee Duit- sers meldden de vorige nacht, dat zij in de berm bij de Naco-bushalte aan de Leeuwarderweg in Amsterdam- Noord het verminkte lijk van een man hadden aangetroffen. Het slachtoffer bleek de 36-jarige J. P. A. Jansen uit Wognum. Op de Buik- slotermeerdijk stond zijn bestelwa gen, die met een voorwiel in de berm was geraakt. De man heeft waar schijnlijk geprobeerd op de Leeu warderweg hulp van een andere automobilist te verkrijgen. Hij moet hierbij door een onbekend voertuig gegrepen zijn. In Vietnam sneuvelden twintig Amerikanen en werdén er 42 ge wond toen drie hefschroefvliegtui- gen werden neergeschoten en een tank op eigen troepen schoot. Incident aan grens Suriname—Guyana DEN HAAG, 20-8. De regering van het Koninkrijk der Nederlanden heeft Guyana meegedeeld dat zg op korte termijn terugtrekking van de Guya nese militairen uit de post Tigri ver wacht, aldus blijkt uit een door de Rijksvoorlichtingsdienst uitgegeven communiqué. De koninkrijksregering heeft de in Nederland geaccrediteerde en te Lon den geplaatste ambassadeur van Guyana, Sir Lionel Luchhoo, woens dag mededeling gedaan van haar „zeer ernstige verontrusting" over de uitgevoerde bezetting van de grens post. GEORGETOWN, 19-8. Guyanese defensiestrijdkrachten hebben Suri naamse militaire eenheden bij ge vechten in het omstreden grensge bied verdreven en een vliegveldje en een kamp bezet, Zo melden betrou- bare kringen in de Guyanese hoofd stad Georgetown. De Surinamers zouden een aantal wapens hebben achtergelaten. Manschappen van de Surinaamse „defence" politie zijn naar West-Su- riname gezonden. Twee Beechcraft- toestellen van de Surinaamse lucht vaartmaatschappij staan vliegklaar. Ook de Twinotters van de S.L.M. zullen naar West-Suriname vertrek ken. De lijndienste/i van de S.L.M. naar Nickerie zijn geannuleerd. In Paramaribo rijden autobussen met manschappen van de grenspolitie in volle wapenuitrusting naar de vlieg velden. Het bestuur van de Suri naamse politiebond heeft een com muniqué uitgegeven, waarin het de leden, die met spoed naar het grens gebied moeten vertrekken, sterkte toewenst. Dc vertegenwoordiger van de Guy-' anese regering in Suriname, Rudy Kendall heeft getracht contact via NEW YORK (VER. NATIES), 20-8. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft het debat over de kwes tie Noord-Ierland voor onbepaalde tyd uitgesteld. Er is ook geen stem ming gehouden om dc zaak op de agenda te plaatsen. Het debat dat woensdagmiddag be- SEMIPALATINSK. Nog steeds zijn de grensconflicten tussen de U.S.S.R. en China niet ten einde. Hier een beeld van hel officiële Russische persagentschap Tass: „Achtergelaten camera's van Chinese invasietroepen uit het gebied van Semipalatinsk". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het zijn de kontakten met onze medemensen die aan het leven zijn inhoud geven. de radio te krygen met de premier van Guyana. Dit zou niet gelukt zyn. De rijksvoorlichtingsdienst van Su riname heeft meegedeeld dat na het beraad van de Surinaamse minister raad waarschijnlijk een regerings verklaring zal worden uitgegeven over het incident in het „betwiste" gebied. Geen slachtoffers Naar het ANP van welingelichte officiële zijde Verneemt zijn er wel schoten gevallen bij het grensinci dent van dinsdagochtend in het zg. betwiste gebied van West Suriname. Er zouden echter geen doden of ge wonden gevallen zijn. De Guyanezen, die een aanval op het vliegveld zouden hebben onder nomen met vliegtuigen en boten, met zware wapens (vermoedelijk mitrailleurs) hebben geschoten. Het vliegveldje zou reeds voor 3 maart tijdens de regering van pre mier Pengel zijn aangelegd. Van of ficiële zijde wordt in Paramai-ibo verklaard dat in de situatie zoals die voor 3 maart was, in dat gebied geen enkele wijziging is gekomen. De con sul generaal van Guyana zal met een particulier vliegtuigje naar George town in Guyana vertrekken voor het voeren van besprekingen met zijn regering. gon, werd voorafgegaan door een toe spraak van de Ierse minister van buitenlandse zaken, Hillery, een zeer ongebruikelijke gang van zaken, om dat het niet-leden van de Raad ver boden is de Raad toe te spreken. On danks bezwaren van de Engelse ge delegeerde Lord Caradon, deed Hil- lery een beroep op de Raad een V.N.- vredesmacht naar Lister te sturen om definitief een einde aan de on lusten te maken. Aanhoudend buiig Verwachting tot vrijdagavond: Koel weer met nu en dan buien; ma tige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder nor maal. Max.-temperaturen: 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 22 aug. Zon op 5.35, onder 19.50. Maan op 17.06, onder 23.26. Volle maan: 27 aug. te 11.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 aug. 9.01 v.m. 21.35 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 aug. 8.58 v.m. 21.33 n.m. Doodtij: 23 aug. HET WEEKOVERZICHT Aan de zuidflank van een lage drukgebied dat zich over de Noord zee en Skandinavie uitstrekt, werd het afgelopen etmaal onstabiele lucht naar ons land getransporteerd. De aanvoer van onstabiele lucht werd nog versterkt door een hoge- drukgebied waarvan het centrum zich in het zeegebied ten noorden van de Azoren bevond. In ons land kwamen veel buien voor waarvan sommige van onweer vergezeld gin gen. Zo werd vanmorgen in het zuid westen van ons land op meerdere plaatsen 25 millimeter regen afge tapt. In het algemene weerbeeld komt de eerste 24 uur nog niet veel verandering. De wind zal in het al gemeen uit een richting tussen west en noordwest waaien waarbij op nieuw op vele plaatsen buien zullen vallen. MOSKOU. Zestien leden van de dissidente gemeenschap van intel lectuelen in Moskou hebben de in vasie van Tsjecho-Slowakije door de landen van het Warschaupact ver oordeeld. Deze invasie wordt een be dreiging van de toekomst van het socialisme genoemd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1