Inbreker met vakantie IERSE KWESTIE HERLEEFD BLIK DOOR HET WERELD Dienstweigeraars in staking Noordelijke bakkers gaan protesteren De taferelen in Noord-Ierland - na Londonderry nu ook vooral in de hoofdstad Belfast - verschillen nog maar nauwelijks van een regelrechte burgeroorlog. Het gaat er zo heet toe dat in ieder geval duidelijk is dat de eigen regering van dit gebied met zelfbestuur de zaak niet meer in de hand heeft. En wat dan? De regering in Londen staat ook niet bepaald te trappelen om zelf in te grijpen met Britse troepen. Zoiets zou alleen maar prikkelend werken en haast weer een Ierse kwestie la ten herleven met aspecten van En gelse onderdrukkers op het Ierse eiland. Maar eigenlijk is de Ierse kwestie al weer herleefd. Vanuit de republiek Ierland zijn uiteraard al vaker klanken van meegevoel ver nomen met de katholieken die het in Noord-Ierland niet zo prettig heb ben, maar de regering in Ulster heeft zich lange tijd van verklaringen ont houden. Tot nu de premier er op aandringt dat de V.N. met hun blauwhelmen de vrede daar komen bewaren. Zuiver naar de inhoud is dit een nogal onzinnige opmerking. Als er binnen Groot-Brittannië ergens de orde gehandhaafd moet worden, dan is dit in de eerste plaats een taak voor Londen. Maar waarschijnlijk gaan de gemoederen in de Ierse re publiek intussen zo verhit raken dat de regering in Ulster wel wat moet doen al was het maar om te voor komen dat uit de burgerij vrijwilli gerskorpsen gevormd worden om de benarde broeders in het noorden een handje te gaan helpen. En wat bedenkelijker is: er gaan ook weer kreten op om tot hereni ging te komen, iets tvat anders al leen in verkiezingstijd min of meer pro forma gebeurt. Niet dat de be weging voor burgerrechten in Noord -Ierland daarop zo gebrand was, ook die voelde zich wel degelijk apart van de republiek. Maar ook daarin komt een kentering: de idee van her eniging gaat vele katholieke Noord- Ieren nu een oplossing toeschijnen voor alle narigheid van nu. Toestand verscherpt In die zin herleeft de Ierse kwes tie al weer. Met als resultaat dat de toestand aanzienlijk verscherpt. De protestantse meerderheid, die door een nogal demonstratieve herden king van een 280 jaar geleden ge wonnen slag de jongste rellen uit lokte, heeft juist al die jaren de ka tholieke minderheid achtergesteld om te voorkomen dat zij ook binnen die om zijn rooms-katholicisme ver foeide Ierse republiek terecht zou den komen. De regering in Ulster, mag men aannemen, spreekt tot dusver voor namelijk om de gemoederen in eigen land te bedaren. Maar die lopen der mate hoog dat de kans er dik in zit dat de publieke opinie in de repu bliek Ierland de regering wel zal dwingen scherper stelling te kiezen. En dat wordt voor Londen nog ake liger dan alleen maar wat onlusten in Noord-Ierland. Escalatie China-U.S.S.R. Zowel uit Russische als uit Chine se bron wordt vaag gerapporteerd over de nieuwe schieterijen langs de grens tussen de twee vervreem de partners in het communisme. Wel is duidelijk dat de gevechten dit keer een grotere omvang hebben aange nomen dan bij vroegere gelegenhe den. Er is duidelijk sprake van wat tegenwoordig bekend staat als esca latie - het iedere keer weer een beetje heviger maken van het ge schil. Dat gebeurt overigens niet alleen met de wapens. Uit Moskou komen ook berichten dat Sow jet-generaals het centraal comité van de partij aanbevolen zouden hebben liever maar nu op de Chinezen los te gaan hakken dan te wachten tot Mao's kernmachtje inderdaad een factor is geworden waarmee rekening gehou den moet worden. Na eerdere grens incidenten is een beetje gepraat, maar de uitkomst was alleen maar een vrij technisch akkoord over de scheep- Noordgouwe heeft jarenlang een eigen korfbalclub gehad, welke „Die Gouwe" heette, doch een aantal ja ren geleden ter ziele ging. Op het wedstrijdterrein „Kort Beraad" aan de Haneweg te Schuddebeurs werd in 1934 deze opname gemaakt van het le twaalftal van de oranje-zwar te korfballers. Op de bovenste rij zien we van links naar rechts A. Goos- sen, K. van der Cingel, A. Braven- boer, J. Vijverberg, P. L. Landman, Jac. van Gastel, N. van der Werf en- de scheidsrechter L. J. van den Hou ten uit Zierikzee. Onderste rij de dames: P. van der Bijl, J. Verhulst, J. Kloet, C. Janse en N.N vaart op een paar grensrivieren - de eigenlijke geschillen leken niet aan- geroerd. Konden wellicht zelfs niet aangeroerd worden omdat de twee partijen in het geding volkomen van elkaar zijn vervreemd zodat ze el kaar zelfs niet meer begrijpen kun nen. Het niet-communistische wes ten kan de verleiding voelen het con flict met enig leedvermaak aan te zien. Dit lijkt niet verstandig want als het tot een groot militair avon tuur zal worden, dan zijn de gevol gen niet te overzien. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BRUSSUM. De 71-jarige A. Otten uit Brunssum is om het leven geko men toen hij in Jabeek met zijn bromfiets plotseling een voorrangs- weg opreed. De man werd gegrepen door een auto, die bestuurd werd door de 21-jarige Amerikaanse mili tair R. S. (behorend bij de staf van Afcent). De oude man was op slag dood. ZEIST. Bij het oversteken van de Amersfoortseweg bij Huis ter Heide werd de heer M. B. Jungerius, 76 jaar, aangereden door de 32-jarige vertegenwoordiger J. E. B. uit Be verwijk. J. E. B. werd daarbij zo zwaar gewond, dat hij een uur later in het Zeister ziekenhuis overleed. ROOSENDAAL. De 81-jarige me vrouw M. A. Schrauwen uit Roosen daal is in haar woonplaats op de fiets vanaf een uitrit plotseling de weg opgereden, waarbij zij door een passerende auto werd aangereden. De bejaarde vrouw overleed ter plaatse. AMSTERDAM. „Jeugd in bewe ging" is het thema van de zevende wereldvergadering van de World As- hembly of Youth, welke van 18-29 augustus in de nieuwe universiteit van Luik gehouden zal worden. ST. MICHIELSGESTEL. De 38-ja- rige fietser B. van den Besselaar uit St. Michielsgestel is om het leven gekomen toen hij in zijn woonplaats van achteren werd aangereden door een personenauto. Hij overleed ter plaatse. ZWOLLE. Een felle brand heeft in Zwolle's belangrijkste winkel straat, de Diezerstraat, de heren modezaak van de firma Witte geheel en de aangrenzende zaak van de bont- en suèdehandel van de firma was gedeeltelijk vernield. HELDEN. De 22-jarige bromfiet ser H. Peeters uit het kerkdorp Ko- ningslust, is in zijn woonplaats in botsing gekomen met een motorrij der. De bromfietser werd bij deze botsing zo zwaar gewond dat hij kort na het ongeval overleed. De motor rijder werd ernstig gewond naar het ziekenhuis in Venlo overgebracht. Hoge zonnebloem ZIERIKZEE, 18-8. De heer J. Saman heeft in zijn tuin aan de Poststraat 53 een zonne bloem van vier meter. Door de grote droogte worden deze zo mer zonnebloemen niet zo bij zonder hoog. De vraag is dus of 4 meter ditmaal niet een absoluut record gaat worden. De kweker (en wij) zijn nieuwsgierig naar eventueel nog hogere exemplaren. Scheepvaartberichten ATYS, 16-8 van Quinhon naar Sin gapore. KORENIA, 17-8 te Saigon. ESSO AMSTERDAM, 17-8 te La Salina. ALCHIBA, 17-8 van Santos naar Ilheus. Prins Claus bij afsluiting jeugdactie DEN HAAG, 18-8. Prins Claus zal zaterdag 4 oktober de afsluiting bij wonen van de tiende jaarlijkse Zwa- luwenjeugdactie polio op het terrein van de Koninklijke HFC in Haar lem. De prins zal hier de opbrengst van het toernooi van de jongste Ne derlandse voetbaljeugd in de vorm van een cheque in ontvangst nemen. Het bedrag is bestemd voor het Prinses Beatrixfonds. flitsen™ uit het buitenland LONDEN. Bereden politie heeft een groep betogers verspreid voor het gebouw in Londen van de Noord- Ierse vertegenwoordiging nadat er een brandbom naar het gebouw was gegooid en men de politie met stenen en andere voorwerpen had bekogeld. KLEINESCHEIDEGG. Zes Japan ners zijn er in geslaagd de noordelij ke wand van de bijna 4000 meter ho ge bergtop Eiger langs een nieuwe rechtstreekse route te beklimmen. De bestijging heeft een maand geduurd. De Eiger is een berg die reeds vele bergbeklimmers het leven heeft ge kost. WASHINGTON. Volgens de „Was- hingtonpost" zou de Sowjet-Unie westelijke landen voorzichtig hebben gepolst over een eventueel Russisch lidmaatschap van het Internationale Monetaire Fonds. SAIGON. Zestien burgers, vier mi litairen en een politieman in Hoi-An, de hoofdstad van de Zuidvietnamese provincie Qoeang Nam, zijn gewond geraakt toen zaterdagavond zeven mortiergranaten ontploften, die wa ren afgevuurd door de Vietcong en Noord-Vietnamezen. SANTIAGO DE CHILI. Tiendui zend mijnwerkers in Cuenva De Arauco (Chili) zijn in staking ge gaan omdat hun looneisen niet zijn ingewilligd. NEW YORK. De sterke katholieke Ierse gemeenschap in de Verenigde Staten heeft in New York een de monstratie gehouden voor steun aan Ulster. Voor het kantoor van de Brit se luchtvaartmaatschappij Boac de monstreerden vijftien Ieren. BOEKAREST. Roemenië en Israel hebben besloten hun wederzijdse di plomatieke missies tot de rang van ambassade te verheffen. Dit is van welingelichte zijde in Boekarest ver nomen. VALLADOLID. Vier jongelui zijn aangehouden en in de gevangenis van Valladolid gezet, omdat zij in hun auto Carlistisch propagandama teriaal hadden. TEL AVIV. In Tel Aviv is mee gedeeld, dat Israëlische veiligheids troepen bij een botsing op de weste lijke oever van de Jordaan vijf Ara bische guerrilla's hebben gedood. Aan Israëlische zijde vielen geen slachtoffers. DUBLIN. In Dublin, de hoofdstad van de Ierse republiek, is voor de derde keer in drie dagen tijd een demonstratie gehouden voor de Brit se ambassade. De 200 man politie die het gebouw bewaakten, konden niet voorkomen, dat projectielen door de ruiten vlogen. PRAAG. President Svoboda van Tsjechoslowakije heeft in een toe spraak op een oogstfeest te Breclav in Zuid-Moravië ontkend dat men druk op hem heeft uitgeoefend om een of andere verklaring te tekenen tijdens zijn jongste bezoek aan de Sowjet-Unie. NORO. De politie heeft van traan gas gebruik gemaakt om een opstand te bedwingen in een gevangenis te Noto op Sicilië die zaterdagavond begon en eerst zondagmorgen eindig de. BELFAST. Premier Chichester- Clark van Noord-Ierland heeft op zijn persconferentie in Belfast mee gedeeld dat hij binnenkort, misschien dinsdag of woensdag al, naar Londen gaat voor overleg met de Britse lei ders. MIAMI. Radio-Havanna heeft ge meld, dat de wervelstorm „Camille" een vijftigtal huizen in de Cubaanse plaats Puerto Cortes heeft verwoest. Er werd ook grote schade toege bracht aan te velde staande gewas sen. Een mens kwam om het leven. MADRID. Een rechtbank in Ma drid heeft vier kadetten van de Amerikaanse koopvaardij en een student tot een half jaar en een dag gevangenisstraf ieder veroordeeld wegens belediging van de Spaanse vlag". De veroordeelden hebben dit ontkend. OETSJINOERA (Japan). Japan se geleerden zijn ervan overtuigd; dat Japan begin volgend jaar zijn eerste kunstmaan in een baan om de aarde kan brengen. Vandaag (zon dag) is met succes een Japanse vier- trapsraket afgeschoten. De 23 meter lange raket van 43,8 ton, bereikte een hoogte van 130 km in 4% min. PRAAG. De politie van Praag heeft een honderdtal personen van van het Wensceslasplein verwijderd die rond het beeld van de heilige Wensceslas een stille bijeenkomst hielden. Bij de actie deed zich geen enkel incident voor. WONEN OVERMORGEN Vergadering gemeenteraad Brninisse op 22 augustus BRUINISSE, 18-8. De gemeente raad van Bruinisse zal op vrijdag 22 augustus in openbare vergadering bijeenkomen. De 14 punten tellende agenda ver meldt onder meer: Het beschikbaar stellen van diverse kredieten voor het uitvoeren van openbare werken in het bestemmingsplan West II en het vaststellen van kostprijsbereke ning gronden bestemmingsplan West I (oud bestemmingsplan West.) Ver hoging van het bedrag per leerling voor het basis onderwijs over 1969. Wijziging raadsbesluit, inzake ver koop van grond aan de firma H. Braber alhier. Voorziening in de behoefte aan was en kleedgelegenheid inclusief consumptieruimte voor de voetbal vereniging Bruse Boys en het ver plaatsen en stichten van noodschool- lokaliteiten. Het vaststellen van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van de straatbelasting, garantie geldlening bouw 9 bejaar denwoningen t.b.v. de Chr. Woning bouwvereniging Schouwen-Duive- land te Zierikzee. Krediet voor het aanschaffen van een nieuwe 2 wie- lige aanhangwagen t.b.v. de dienst gemeentewerken. Het verstrekken van een opdracht voor het opstellen van een plan voor de aanleg van een speelweide in de x-ecreatiestrook in het bestem mingsplan West II en verder voor komende zaken. KEULEN. In cellen - maar erg rui me en bonte - komen wij in de toe komst te wonen, als Joe Cesare Co lombo, 39, uit Milaan gelijk krijgt. De avant-gardistische „designer" kon zijn anti-meubels voor slaap-, woon- bad- en keukencel bouwen en op de lnterzum in Keulen aan de pers voorstellen. Schilderijen en bloemen- vazen zijn uit den boze in het func tionele huis van overmorgen. De kleuren van vloerbedekking en gor dijnen, de vouwdeuren, schakellesse naars en afgeronde wanden moeten alleen voor de gezelligheid en de in dividuele sfeer zorgen. Geslaagde oriënteringsrit Motorclub „Sparta" STEENWIJK, 18-8. Twintig van de 26 dienstweigeraars in het kamp Vledder zijn maandagochtend tot twaalf uur in staking gegaan. De overige vijf verklaarden zich soli dair met de stakers, doch keurden hun methode af. Vier van de kamp bewoners zijn bovendien in honger staking gegaan. Op een door de tewerkgestelden gezonden telegram aan het ministe rie van defensie, met het verzoek een persconferentie van maandagmorgen half acht bij te wonen, werd nega tief gereageerd. Met deze staking zeggen de dienst weigeraars een beter leefklimaat en een betere rechtspositie voor de dienstweigeraars te willen bewerk stelligen. De directeur heeft de sta kers gewezen op de consequenties die hun actie kan hebben. Volgens de wet zouden ze een straf kunnen krijgen van ten hoogste één jaar en negen maanden. ZIERIKZEE, 18-8. Bij de zaterdag jl. gehouden oriënteringsrit, waar door dertig voertuigen aan werd deel genomen, slaagden alle deelnemers erin de finish te bereiken. De mooie rit was uitgezet door de heer J. L. Schoof en voerde de deelnemers door de Duivelandse polder. De prijzen werden na afloop uit gereikt door de penningmeester van de organisex-ende vereniging m.c. „Sparta", de heer C. W. Vei'ton, die de heer Schoof dank bracht voor het uitzetten van de rit en de controleurs voor hun medewerking. Dank bi*acht de hèer Verton ook aan de heer L. Dorst, die wegens ziekte van de heer Schoof voor deze moest invallen en alle vlaggen en boi'djes had geplaatst hetgeen moest gebeux*en één uur voor de stai-t, zodat de start een uur Waterhoos in Enschedé ENSCHEDE, 17-8. Een waterhoos, .die zich zondag tussen half een en kwart voor twee in de middag zeer plaatselijk boven Enschede voordeed is er oorzaak van geworden, dat de thuiswedstrijd van Fc. Twente tegen DWS niet kon doorgaan. De sti-aten en singels in een groot deel van de stad kwamen onder water te staan omdat de idolen overbelast raakten. In het centrum liepen veel kelders onder. Toeschouwers, per auto on derweg naar het stadion Diekman, werden door de zware regen- en har gelbuien verrast. later plaatsvond. De volgende rit zal gehouden wor den op 13 september a.s. Gestart wordt om 14 uur bij Spuitei'ij Kort te Zierikzee. De uitslagen zijn: 1. A. Hollestelle 83 strp.; 2. J. L. Stoel 88 strp.; 3. M. J. Gi'oenleer 116 strp.; 4. C. A. Lievense 117 strp.; 5. J. Slager 123 strp.; 6. L. M. Moer- mond 125 strp.; 7. L. de Nooijer 137 strp.; 8. D. v. d. Wielen 150 stx-p.; 9. Op 't Hof 155 strp. De poedelprijs was voor L. van Sluis 345 sti-p. Alle overige deelne- mers zijn geklasseerd. DEN HAAG, 18-8. De vijf provin ciale bakkei-sbonden in het noorden en oosten des lands, aangesloten bij de Nedei'landse Bakkersbond, gaan maandag 25 augustus a.s .een pro testvergadering houden in Zwolle. Zij zijn ontevx-eden over de mini mum-prijsregeling voor bx;ood, die voi*ige maand tot stand, is gekomen, en over de wijze waarop deze rege ling wordt uitgevoex-d. De minimum prijzen vinden ze te laag, de uitvoe ring gaat naar hun oordeel te traag. FEUILLETON door B. J. ten Wesepe Sjaak verandei-t van richting. Snel, doch vrij onhoorbaar gaat hij opzij, dichter het bos in. Na een meter of tien staat hij weer stil. En dan hooit hij duidelijk zachte voetstappen. Dus toch! Iemand zit hem op de hielen. Net op tijd in de link gekregen. Kap pen ermee, Sjaak. Spijtig, maar we zullen het moeten uitstellen. Op de een of andere wijze heeft iemand er de lucht van gekregen, maar hoe? Wie kan hem in het stikkedonker ge zien hebben, toen hij het zomerhuisje vexTiet? Sjaak heeft in deze dagen zijn ogen goed open gehad en kent dit gedeelte van het bos als zijn broekzak. Zijn oriënteringsvermogen is door zijn il legale beroep goed ontwikkeld. Hij heeft al vaker gewerkt op zijn ge heugen. En steeds met het gewenste resultaat. Nog voorzichtiger loopt hij verder opzij, tot hij meent yer genoeg uit de rechte lijn huisje-beek te zijn. Dan vervolgt hij zijn weg, schuin naar de beek. Dicht in de buurt blijft hij staan en bukt zich, zodat hij op zijn hur ken zit. En luistert. Zijn ogen zijn nu helemaal gewend aan het duister. De lucht is helder en wat maanlicht sij pelt door de dichte kruinen. Hij ziet een gedaante en nog één. Dat is niet best, Sjaak, jongen. Er hangt een opvouwbare schop aan je bretels en je hebt handschoenen aan. En dat midden in de zomer. Als ze je hier vinden, op dit uur van de nacht, dan ben je verdacht. Dat valt niet te loochenen. Wegwezen, dat is het pai-ool. Zo gauw mogelijk tex*ug naar het huisje en het bed in. En niet vergeten de schop en de hand schoenen op te bergen. Hij heeft in het portaaltje al een losse plank ont dekt. Komt mooi uit. Sjaak komt overeind en di'aait zich om. Zo behoedzaam mogelijk onder neemt hij de terugtocht. Zijn zenu wen zijn nu tot het uiterste gespan- nen. Hij heeft zijn plan al klaar als hij overhoopt iemand tegen het lijf zou lopen. Schop laten vallen en de handschoenen. „Wat doe je hier, Sjaak?" „Man, is me dat een rotje schrikken, wat mot je van me? Wie ben je?" Waarschijnlijk politie, mis schien wel een rus uit Mokum, die hem toch geschaduwd heeft en dan heeft die bink dat voortreffelijk ge daan. Alle complimentjes van Sjaak. „O, ben jij het? Ook met vakantie? Wat ik doe in de nacht in het bos? Man, ik wandel, omdat ik niet in slaap kon komen. Vanwege de warmte. Mag dat of mag dat niet? Geloof je me niet? Ga maar mee naar m'n huisje, mag je me fouille ren. Je kx'ijgt een rooie als je ook maar één vinkje bij me aantx-eft Zo ongeveer zou Sjakie zijn woox-dje doen. Maar Sjaak komt nie mand tegen. In het huis deponeert hij vliegensvlug schop en handschoe nen onder de losse plank en be- tx-eedt daarna de slaapkamer. Bep snurkt en woi'dt niet wakkex-, als hij zo zacht mogelijk naast haar gaat liggen. Maar in slaap komen kan hij niet. Hij luistert. En hoort buiten stemmen. Een lichtflits gaat langs het raampje. Dan wordt er op zijn ruit geklopt. M'n schoenen, denkt hij, die kun nen me misschien verraden. Of ook niet. De grond is di'oog en al zit er bosgrond aan. of dennenaalden. wat dan nog? Hij loopt de hele dag x-ond. Nogmaals bonst men op de ruit. Ben wordt, ook wakker. „Wat is dat?" Siaak staat al naast het ledikant, maar buigt zich naar zijn vrouw. „Ik ben gelijk met jou naar bed gegaan, gend. ..Maak je maar geen zorgen", zegt de vrouw. niet. in het. minst geïntimi deerd. „Heb ik je ooit verraden?" Sjaak is al bij het deurtje, dat hij ontsluit. Een aantal zaklampen wor den op zijn gezicht gericht. „Sjaak Tal?" klinkt een harde stem. Sjaak knipt het portaallichtje aan, zodat hij zelf ook wat zien kan. „Wie is dat? Wat betekent dat midden in de nacht?" „Geen smoesjes", klinkt dezelfde harde stem. „Bent u Sjaak Tal, ja of nee?" Er staat nu een lange, geünifor- meex'de man vlak voor hem. Sjaak beheerst de situatie alweer. „Wat mot je van me, meester? Heb ik met je op school gegaan?" De man grijpt Sjaak bij de ai-m, maar dat is Sjaak niet gewend. De man zegt: „Kom maar eens mee, Sjaak, dan gaan we een babbeltje maken". Sjaak rukt zich los en neemt een dreigende houding aan. „Wilt u van me afblijven? Is dat hier zo de ge woonte in Heidenrijk? En zoudt u misschien zo vriendelijk willen zijn me uit te leggen, waax'om u me uit m'n slaap haalt? Met een halve po litiemacht? Is dat uw opvatting van welkom soms, vreemdeling?" Opperwachtmeester Lazert is uit zijn humeur. Al zijn mannen zijn in het geweer gekomen door het alarm signaal van Van Maasdam. Men heeft het halve bos dooi'gesjouwd en post gevat bij de beek, maar de persoon in kwestie, die - dat beweert Van Maasdam tenminste - het huisje heeft verlaten, gehuld in een lange jas ,op weg naar de rechtgetrokken beek, is plotseling onvindbóar en blijkt tot ieders verbazing rustig in zijn bed te liggen. Heeft hij de hele politiemacht dan toch op de hak ge nomen? Van tweeën één: of de buit lag ergens anders en hij heeft die in allerijl opgegraven, of hij heeft iedereen in de maling genomen, een eindje gewandeld en is weer naar bed gegaan. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4