De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! AGENDA Verkoop grond voor zes woningwetwoningen aan het Rode Dorp De Veiligheidsraad Oudste mensengraf ter wereld ontdekt? DE DOOD VAN PHILIP BLAIBERC Pechdag voor spoorwegen Afscheid van directrice op speciaal belegde schoolavond MEISJE Gemeenteraad Putten vraagt maatregelen bescherming van liet Nationale monument Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 18-8. Op dingdag 26 augustus a.s. wordt ten stadhuize de eerste vergadering van de gemeente raad gehouden, na de vakanties. I)e agenda telt een dertiental punten w.o. niet minder dan twee en twintig ingekomen stukken. Voorgesteld wordt een bedrag van f 400 uit te keren aan de heer M. J. Vaane, op grond van de Belemme- ringswet privaatrecht bouwplan West, daar de noodzakelijkheid be staat door zijn perceel een riolering te leggen. Aan de Woningbouwver eniging „Beter Wonen" zal de grond voor zes woningwetwoningen aan het Rode Dorp worden verkocht voor f 28.800 de massa. Het achterste ge deelte van de twee desbetreffende percelen, is bestemd voor de bouw van negen garages. Voorgesteld wordt een gemeentelijke subsidie toe te kennen van f 500 aan A. D. van den Berge, voor het pand Melkmarkt 6, zijnde 10 pet. van de subsidiabele kosten van 50 pet. (f 5000). Subsidies Wat betreft de subsidies 1969, wor den de volgende bedragen nog in re serve gehouden: Zierikzeese Oranje Vereniging f 250; Stichting Cultuur spreiding Zeeland f 250; Vereniging voor Instrumentale Muziek f Nutsdepartement f 25; Ver. voor Vreemdelingenverkeer f 500. Voor gesteld wordt de subsidie aan de twee plaatselijke bibliotheken gelei delijk aan te verminderen .Voor 1969 ware deze vermindering te stellen op 1 cent per boek. Een symbolische bijdrage van f 25 wordt voorgesteld voor de Stichting voor de Kunstzin nige Vorming. Voor het bekende E.T.I.-rapport „De binnenstad van Zierikzee" vraagt de directeur van het E.T.I. een extra subsidie van f 1200. De Woningbouwvereniging „Beter Wonen" verzocht om medewerking voor de bouw van 28 premiewonin gen. Volgens de ramingscijfers bedra gen de stichtingskosten f 1.163.816, waarvan 90 pet. is f 1.050.000. De overige 10 pet. dient de vereniging zelf beschikbaar te stellen, eventu eel te verkrijgen door zelf recht streeks geld te lenen onder hypothe cair verband op oud woningbezit. De vereniging kan een lening sluiten van f 1.390.000, waarvan f 105.000 is bestemd voor deze woningen. Het andere deel is bestemd voor de bouw van woningen door de bouwvereni ging in de gemeente Duiveland. De geldgeefster wil f 1.390.000 aan de vereniging lenen onder voorwaarde van 100 pet. garantie door de ge meente op de betaling en aflossing. Van de garantie komt 105 139 deel ten laste van de gemeente. B. en w. verzoeken de raad deze garantie te verlenen. Huishoudschool „De Schutse" maakte nieuwe start HAAMSTEDE, 18-8. De Prot. Chr. Landbouw Huishoudschool „Dc Schutse" begon gisteren (maandag) met de nieuwe lessen voor de school periode 1969-1970. De prachtige nog maar enkele jaren in gebruik zijnde school levert elk jaar een groot aan tal meisjes af voor verdere studie mogelijkheden. Een gering gedeelte gaat bij moeder thuis werken. In to taal kon de directrice, mej. E. v. d. Stadt 22 nieuwe leerlingen inschrij ven. In de tweede klasse genieten nu 16 meisjes les en in de assistenten afdeling 24. In totaal dus 62 meisjes. Zij krijgen onderricht van 8 leer krachten, waarbij dit jaar een 5-tal nieuwe gezichten. Mej. Kwaad geelt dit jaar tekenen, mej. De Koning gymnastiek, mevr. Smallegange kin deropvoeding en handenarbeid, de heer Reijerse tuinbouw en de heer Bolkenbaas Engels. De andere do centen bleven1 hun school trouw, zo dat hier geen mutaties voorkwamen. Van ver buiten Haamstede, (Scha- rendijke, Ellemeet, Noordwelle en Serooskerke) komen de meisjes nu des morgens weer aangefietst naar „De Schutse", om aldaar het huis- houdonderwijs te komen volgen. Dit onderwijs is helemaal niet zo een- Nog sleeds tips in moordzaak-Lieke Snel MAASTRICHT, 18-8. De Maas- trichtse recherche ontvangt nog steed tips en aanwijzingen in ver band met de moord op het 16-jarig meisje Lieke Snel uit Klein Ter- naayen. Het stoffelijk overschot van het meisje werd een half jaar na haar verdwijning het vorige jaar, aangetroffen in de bossen bij Swal- men in noord-Limburg. „Er wordt nog altijd aan de zaak gewerkt", deelde inspecteur Th. Haane van de Maastrichtse recherche maandag mede. „Het is zeker niet zo dat wij op een dood spoor zitten". voudig en de verschillende vakken verdienen de volle aandacht van de leerlingen. Vroeger werd op de la gere school een letterlap gemaakt waarmee je dan het borduren „mach tig" was en het andere handwerken kenmerkte zich vooral door het net jes stoppen van een kous, nadat er eerst een paar gebreid moesten wolf den. Tegenwoordig is daar veel ver andering in gekomen omdat het voorbereidend werk voor de huis houdschool hier aangepast moest worden. De moderne tijd vraagt naar vrou wen die wat kunnen en een van de steunpilaren is „De Schutse" die de meisjes een basis geeft waar ze op 16- a 17-jarige leeftijd overal mee te recht kunnen om eventueel verder te leren. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nunspect (toez.): P. Koeman, Nunspeet. Bedankt voor Emmen (toez.): B. C. Juckema, Marknesse (N.O.P.). Ger. Kerken Aangenomen naar Sneek: J. N. Nammensma, Schiedam. Bedankt voor Rotterdam-Over- schie: K. J. Arwert, Balk. Scheepvaartberichten AMELAND, 16-8 30 m. NO Cristobal. ATYS, 16-8 van Quinhon naar Sin gapore. AMPENAN, 16-8 van Penang naar Montreal. ALCHIBA, 17-8 van Santos naar II- heus. CALAMARES, 16-8 450 m. ZO Ber muda. KELLETIA, 16-8 75. m. Z Colombo. ZAFRA, 16-8 450 m. Z St. Helena. NEW YORK, 19-8. Volgens inge lichte kringen in New York hebben de V.S. Libanon maandag gezegd in te stemmen met een resolutie waar in de Israëlische luchtaanval van vo rige week op Libanon wordt veroor deeld als die resolutie tevens een op roep aan alle partijen bevat zich van aanvallen te onthouden. NAZARETH, 18-8. Franse archeo logen menen te zijn gestuit op het oudste mensengraf dat ooit ter we reld is ontdekt. In de Qas' Zeh-grot in Galilea troffen z\j vorige week het skelet aan van een kind van tussen de tien en dertien jaar, dat 50.000 jaar geleden moet hebben geleefd, met daarnaast onder een hoop ste nen de schedel en het gewei van een kennelijk ten tijde van de be grafenis geofferd dier. De vondst werd gedaan door een groep archeo logen onder leiding van dr. Bernard Vandermeersch. Volgens hen is het de eerste maal dat van zolang gele den daterende menselijke resten in een graf zijn aangetroffen. De schedel- en beenstructuur van het skelet vertonen, naar iemand uit de omgeving van de groep meedeel de, een veel hogere onawikkelings- graad dan menselijke overblijfselen uit dezelfde periode die in Europa zijn gevonden. Oud schip geborgen HAMBURG, 18-8. Westduitse archeologen hebben zaterdag in Hedwigenkoog bij Heide Sleeswijk - Holstein) planken en spanten geborgen van een bijna 300 jaar oud Nederlands vrachtschip. De resten van de dertien meter lange boot wa ren dertig meter achter de dijk in de modder van een meertje gevonden. Volgens de overle vering is het schip bij een doorbraak tijdens een over stromingsramp met Kerstmis 1717 of in februari 1718 uit de toenmalige haven van Hedwi genkoog op het land gespoeld. De lading zou bestaan hebben uit tegels. De geborgen delen worden overgebracht naar het icheepvaartmuseum bij Ko- oenhagen, waar geleerden het icheepstype zullen trachten vast te stellen. Advertentie Er zijn 2300 vestigingen. Op do postkantoren kunt u de holc-dag terecht. Eon aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of dé plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. EIGER. Een groepje van zes Japanse alpinisten heeft voor het eerst in de zomer met succes de noordkant van de Eiger - langs de zg. „directe weg1' - beklommen. Hier zien we het mo ment, waarop drie van hen, de 22- jarige Hirohumi Anana, de 22-jarige mej. Michiko ïmai en de 27-jarige Takio Kato de Japanse vlag op de Eiger zetten. Twee verkeersdoden VIERLINGSBEEK, 18-8. In de af gelopen nacht te omstreeks half één is op de Radioweg in Stevensbeek een personenauto met grote snelheid uit een bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De twee inzittenden, de 18-jarige A. G. van den Berg en de 19-jarige W. J. Thoonen, beiden uit Beugen, gemeente Boxmeer, zijn ter plaatse overleden. Militair tijdens veldloop overleden ROERMOND, 18-8. Tijdens een veldloop maandagvoormiddag door een afdeling van de Ernst Casimir- kazerne in Roermond is dienstplich tig soldaat P. Burger uit Breda on wel geworden en overleden. De mi litaire geneeskundige dienst stelt een onderzoek in naar de doodsoorzaak. Soldaat Burger was sinds 21 juli van dit jaar in opleiding bij het korps der technische specialisten. Hij was maandagmorgen teruggekeerd van weekendverlof. PARIJS. De Franse minister van financiën, Valery Giscard d'Estaing, heeft in een vraaggesprek met „L'Ex press" gezegd dat de buitenlandse po litiek van Frankrijk door de deva luatie in geen enkel opzicht is ver anderd. KAAPSTAD-ROME, 18-8. Een nieraandoening en een longontste king waren er de oorzaak van, dat Philip Blaibergs hart het zondag avond begaf. Dit heeft het Grote- Schuurziekenhuis in Kaapstad mee gedeeld. De Amerikaanse chirurg Denton Cooley heeft de dood van Blaiberg „een stap terug voor de medische wetenschap" genoemd. Dr. Cooley, die zelf in het St. Lucas-ziekenhuis te Houston faam heeft verworven door het verrichten van harttrans plantaties, zei bij aankomst in Rome - waar hij besprekingen gaat voeren met Italiaanse collega's - dat hij met ontsteltenis van het overlijden van de Zuidafrikaanse tandarts kennis had genomen. Het hart van Blaiberg KAAPSTAD, 18-8. Mevrouw Clise Haupt, de weduwe van de fabrieks arbeider wiens hart bijna 20 maan den geklopt heeft in de borstkas van de zondag overleden Zuid-Afrikaan se tandarts Philip Blaiberg, heeft maandag verklaard niet te willen dat het hart van -haar man voor weten schappelijke doeleinden wordt ge bruikt en verzocht het in het stoffe lijk overschot van Blaiberg te laten toen dit verbrand werd. Het hart van de jonge niet-blanke fabrieksarbeider Clive Haupt die op 2 januari 1968 aan een hersenbloe ding stierf, werd dezelfde dag nog overgeplant in het lichaam van Blaiberg. Dinsdag 19 augustus Zierikzee 7.30 uur, excursie Ver. Oudleerlingen Tuinbouw wintercursus. Woensdag 20 augustus Zierikzee Mondragon, 9 uur, wijnfeest-verkie zing Miss-Toerist, (finale). Vrijdag 22 augustus Zierikzee Grote kerk, 8 uur, orgelbespeling Dirk Jansz. Zwart. Schuddebeurs Kloosterweg 37, 2 uur, tuinmiddag Afd. Plattelandsvrouwen Bond. Bruinisse Vergadering gemeenteraad UTRECHT. 18-8. De problemen bleven de spoorwegen maandag ach tervolgen. Na een ontsporing bij Zaltbomel en oen botsing bij Vries, waardoor op twee belangrijke tra- jekten vertraging ontstond, veroor zaakte een vrachtwagen van de dienst gemeentewerken van Olden- broek bij Wezep nieuwe moeilijkhe den. Een te hoog uit de wagen ste kende hefboom raakte op een met automatische knipperlichten bevei ligde overweg bij Wezep dc boven leiding. De bovenleiding zelf hield stand, maar de draden waaraan hij hing braken af. Tengevolge hiervan zijn beide sporen tussen Wezep en Zwolle gestremd. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd. Chr. Huishoudschool te Bruinisse BRUINISSE, 18-8. - Bestuur en leerkrachten van de Chr. Nijver heidsschool voor Meisjes te Bruinisse belegden maandag een speciale avond waarop afscheid werd genomen van de directrice van de school, mej. J. Quant, terwijl de heer M. Ouweneel voor het eerst als directeur aanwe zig was. Bij ontstentenis van de voorzitter stond de bijeenkomst onder leiding van de heer M. Minnaard te Goes, bestuurder van de Ned. Chr. Agra rische Bond, tevens bestuurslid van de school. In zijn openingswoord ging de heer Minnaard uit van enkele ge- dachten ontleend aan Psalm 100. De secretaris van de C.B.T.B., de heer C. Baerends, gaf een overzicht van het gebeurde sedert de vakantie. Het ministerie honoreerde niet de toezegging tot de bouw van twee noodlokalen. Argument was dat in 1970 een nieuwe school zou mogen worden gebouwd. De heer Baerends dankte het gemeentebestuur voor zijn bemoeiingen bij het zoeken naar een geschikte plaats voor de twee ge dachte lokalen; een vergeefse moeite, want opnieuw moet nu in de hal van de school lés worden gegeven. Waarderende woorden De heer Minnaard richtte"waarde rende woorden aan het adres van de scheidende directrice, die met taaie beginselvastheid talrijke ouders heeft overreed hun kinderen naar de school te Bruinisse te sturen. De heer Ouwe neel kreeg een woord van welkom. Mej. Quant blijft als lerares aan de school verbonden. Andere leerkrach ten namen ook afscheid, nl. de heren J. Zwartepoorte, M. Roks, J. de Bruin en P. van Donk, evenals de dames mevr. Cevaal-van Oosten en mevr. Van der Wekken-de Boer. Nieuwe leerkrachten werden de dames San- dee en Koevoets; tot nieuwe leraar werd benoemd de heer Mol. Geschonken De heer De Jager, voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B. herinnerde aan de benoeming van mej. Quant in 1957; zij werd toen aangesteld als lerares in de naaldvakken. Hij prees haar plichtsgetrouwheid. Hij ze be grip te hebben voor haar verzoek, bij het groeien der school, van het directriceschap te worden ontheven. Namens dc C.B.T.B. bood hij een tinnen kandelaar aan. Namens het personeel bood mevr. Van de Zande-Dekker mej. Quant een elektrische mixer aan. De-scheidende leraressen en lera ren ontvingen boekenbonnen, uitge reikt door de heer Minnaard. Mej. Quant dankte voor de ont vangen hulde, sprak de scheidende collega's toe en memoreerde enkele voorvallen uit haar 12-jarige dienst- periode. Vooral de huisvesting was een voortdurende zorg geweest. Zij prees de onderlinge band op school. Naméns de scheidende leraressen en leraren sprak de heer P. van Donk, leraar Engels Mavo, een dankwoord. PUTTEN, 19-8. De gemeenteraad van Putten heeft maandag met al gemene stemmen een motie aange nomen, waarin hij constateert dat de „instanties die verantwoordelijk zijn voor de waardige bewaring van het Nationale monument voor de geval lenen op de Dam in Amsterdam, in ernstige mate schromelijk in gebreke Jongeman door stroom getroffen HENGELO, 17-8. Doordat hij de snoeren van het elektriciteitsdraad verwisselde, is de 22-jarige J. H. Heyink uit Hengelo zaterdag in zijn woonplaats door stroom getroffen en om het leven gekomen. De jongeman knutselde thuis aan een verlengsnoer voor een elektri sche pomp. Hij verbond in de stek ker de stroomdraad met; de aardlei- ding. Toen hij even later de pomp in werking stelde en vasthield werd hij dusdanig door elektriciteit ge troffen dat hij kort daarop is over leden. Twee grondwerkers op weg aangereden ASTEN, 18-8. Op de Meyelscwcg in Asten is maandagmiddag een truck met oplegger tegen een links van de weg stilstaand busje gereden. Twee grondwerkers waren juist be zig een automatische stamper uit het busje te laden. Een van hen. dc 41- jarigc P. J. M. Vacs uil Ncderwccrt, werd door de botsing zo ernstig ge wond dat hij ter plaatse is overle den. Zijn mede-arbeider werd zeer ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis. LEEUWARDEN. Gisteravond laat is in Leeuwarden de 64-jarige brom fietser J. Efde bij een ongeval om het leven gekomen. De man reed op de Emmakade en gaf geen voorrang aan een auto. Het slachtoffer over leed later in een ziekenhuis. MOSKOU. Het concertbureau Mos kou is er door het controlecomite van de communistische partij van beschuldigd, dat het de uitvoering van „ideologisch schadelijke werken" aanmoedigt. De V.S. hebben om een bijeen komst van de gemengde wapenstil standscommissie voor Korea verzocht in verband met de verdwijning, zon dag, van een Amerikaans hefschroef- vliegtuig. De heer Ouweneel achtte het een moeilijke taak het door mej. Quant zo voortreffelijk verrichte werk voort te zetten, al zullen natuurlijk lang gekoesterde wensen en ideeën te zijner tijd wel de aandacht vra gen. De school telt thans 103 leer lingen, waarvan 40'eerste jaars. De heer Minnaard sprak een slotwoord, waarin hij de noodzaak bepleitte het bijzonder karakter van de school te bewaren. blijven dit te doen". De raad nodigt in zijn motie de gemeenteraad van Amsterdam uit „alsnog ten spoedigste de nodige maatregelen te nemen" en zegt „niet te dulden dat de nagedachtenis der gevallenen op deze wijze nog langer wordt onteerd". Utrechtse vlooien op Amsterdamse agenten UTRECHT, 18-8. Twee agenten van de Amsterdamse politie, die een onderzoek hadden ingesteld in een woning aan het Houtplein in Utrecht meldden zich bij hun collega's op het Utrechtse hoofdbureau in gezel schap van een groot aantal vlooien. Aangezien de beestjes zich niet lie ten vangen, ontfermde de ontsmet- tingsdienst zich over hen. Huri kle ren waren daarna schoon maar kletsnat, zodat de Amsterdammers in twee diensloveralls van de Utrechtse politic naar huis moesten. Werk herval na rellen in Belfast BELFAST (Noord-Iorland). 18-8. De Noordicrse hoofdstad is maandag een nieuwe week begonnen, alsof er geen onlusten geweest zijn. 's Mor gens vroeg reden de bussen normaal en dc mensen begaven zich weer naar hun werk. Maar bij een van dc grootste machinefabrieken in Belfast beschermden Britse troepen de 3.500 arbeiders bij hun aankomst. Tijdens liet weekeinde was de ingang van de fabriek gebarricadeerd. Later zijn de versperringen opgeruimd en kon men de f.tlniek binnengaan. Snuffelend in oude schoolarchie- ven ontdekt, dat 1883 te Zierikzee een kritiek jaar was voor meisjes, die de euvele moed hadden verder te willen studeren en na de lagere school de H.B.S. begeerden. Men krijgt een „mooi" beeld van de po sitie van het meisje in die tijd en met de volivassen vrouw zal het wel niet veel beter geweest zijn. Enfin, in dat bewuste jaar was er een progressieve pa, die ontdekt had dat zijn Betje een verdraaid goed verstand had en best verder kon le ren. Tenslotte had Aletta Jacobs het ook geschopt tot eerste vrouwelijke gcdokloreerde in de medicijnen. Nu was het in die tijd kennelijk te Zierikzee „een beetje Duits" gere geld. Voor jongens waren er voor zieningen, maar aan de meisjes had nog niemand gedacht. Er waren gesplitste opleidingen op dit punt en alleen op de door jongens bezochte scholen, was er 'n tweejari ge opleiding, die toegespitst was op het toelatingsexamen voor de mid delbare school. De progessieve pa heeft een avondje over zijn knappe dochter nagedacht en toog naar het hoofd van de jongensschool, met het verzoek of zijn dochter deze school mocht bezoeken en dan uiteraard mee zou kunnen „lopen" in het op leidingsprogramma voor de H.B.S. Het hoofd der school heeft zeer ernstig gekeken en enige dagen na gedacht, waarna er een negatief ant woord kwam. De vader richtte zich daarop tot de Schoolraad, een club van gewichtige, maar niet helemaal vroede lieden, want ook zij betuig den geen instemming met de bedoe lingen van deze vader, die in arren moede zich wendde tol hel college van b. en w. met zijn verzoek, dat inmiddels wel wijde bekendheid zal hebben gekregen. Het college van b. en w. zond een schrijven aan de raad ivaarin het zich tegen het verzoek keerde, en een voorstel aan de raad voorlegde, om hel af te wijzen. Bij de raad echter begon de vik- torie, want dit college besliste dal Betje naar de jongensschool mocht, om de vooropleiding voor de H.B.S. te volgen. Jammer^dat er „in de stukken" verder geen namen worden genoemd, maar het moet allemaal wel gelukt zijn met dit meisje. Ze heeft stellig met hoedje en knooplaarsjes zoet twee jaar lang tval onwennig tussen de jongens gelopen en gezeten en mocht na twee jaar hel voorportaal tot 'de tempel der wetenschap be treden. Als dc scholen nu volstromen met jongens èn meisjes, een tikje non chalant cn al erg zelfstandig, denk je wel eens aan die andere wereld van 1883. liet is nog maar een (hing) mensenleven geleden, maar hel is eigenlijk nel zover weg als de mid deleeuwen. SCHIEREIL/XNDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2