il^ Av sf 125 Vy v Vt JAAR 1Y ^'Vv ,/if DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwe politieke zuiveringsacties verwacht in Tsjeclio-Slowakije Zes doden en 10 gewonden bij ongelukken Steeds meer verdovende middelen in V.S. Mislukte nachtelijke roofoverval Orkaan Camille zwaarste in geschiedenis Republikeinse leger „verklaart Engeland en Ulster oorlog" Nog meer Britse troepen naar Ulster ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 augustus 1969 Nr. 211253 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening t3 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maarden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: Schouwen kreeg een eigen prnimeras Rund eerste „verjaardag" inval Warschaupact-troepen WENEN, 18-8. Diplomatieke krin gen in Tsjecho-Slowakye verwach ten dat de moeilijkheden die men in Tsjecho-Slowakye verwacht rond de eerste „verjaardag" van de inval van de Warschaupact-troepen op 21 aug., aanleiding kunnen worden tot groot scheepse nieuwe politieke zuiverings acties in het land. De waarschuwingen van de voor naamste politieke en militaire lei ders van het land, die de laatste tijd dagelijks worden geuit, maken inder daad geloofwaardig dat bepaalde maatregelen onvermijdelijk worden geacht. Jozef Lenart, toegevoegd lid van het Tsjechoslowaaks partijpresidium, beschreef de huidige toestand in het land tijdens een toespraak in noord- Bohcmcn als „een politieke en eco nomische crisis". Volgens Lenart zal deze crisis echter dank zij de hulp van de Sowjet-Unie en andere socia listische landen spoedig tot het ver leden behoren. „Om de moeilijkhe den te overwinnen heeft men alleen maar de negatieve aspecten van de politiek van januari 1968 te analy seren", aldus Lenart. Deze laatste opmerking, gevoegd bij eensgelyke artikelen in bepaalde Praagse kranten en radiocommenta ren van het afgelopen weekeinde. zou inderdaad de geruchten kunnen bevestigen dat de huidige leiders „op jacht zyn" naar verantwoordelijke personen. Wellicht ligt hier ook de verkla ring voor een uitzending van ï'adio- Praag van maandagavond, waarbij „anti-socialistische krachten recht streeks in verband worden gebi*acht met namen van Dubcek, Smrkovsky en Cisar. Een stukje tekst van deze uitzending luidde letterlijk als volgt: „Hoe is het mogelijk dat mensen als Bilak, Lenai-t, Jakes en Salgovic, die vastbesloten waren de overeenkomst van Bratislava naar de letter uit te voeren en die zelfs in een klimaat van vervolging, de Sowjet-Unie be schouwden als de hoeksteen van de Tsjechoslowaakse politiek, als verra ders en collaborateurs werden ge brandmerkt, terwijl loftuitingen wer den toegezwaaid aan het adres van personen als Cisar, Spacek, Slavik, Smrkovsky en Simon, die met een handigheid van beroepsverraders die overeenkomst niet in praktijk heb ben gebracht en die met hun verkla ringen de anti-socialistische krach ten steunden". En even verder zegt de commentator: „Een rehabilitatie zonder dat men over gefundeerde be wijzen beschikt en zonder dat men ook de valsheid van de beschuldi gingen kan verklaren, is niet meer LELYSTAD. 18-8. Op de kruising van de voorrangsweg Lelystad-Har derwijk met de weg naar Lelystad- haven is een verkeersongeluk ge beurd, waarbij drie personen werden gedood. De slachtoffers zijn: de 46-jarige heer K. Kuipers en zijn echtgenote, mevrouw J. Kuipei's-Vreeburg, bei den uit Kampen en de zesjarige Rika uit de Bosch uit Harderwijk. De ove rige negen inzittenden van de bij het ongeluk betrokken auto's werden gewond. Enkele verkeren nog in le vensgevaar. Het ongeluk gebeurde, toen een uil de richting Lelystad-haven komende personenauto, bestuurd door de 51- jarige B. K. uit Kampen geen voor rang verleende aan een in de rich ting Lelystad rijdende personen auto, bestuurd door de 23-jarige heer H. B. uit Harderwijk. SEVENUM, 18-8. Drie personen hebben maandagmorgen het leven verloren bij een verkeersongeval in Sevenum op een kruispunt op de Middenpeelweg. De personenauto, waarin zij zaten, werd in de flank door een vrachtau to met aanhangwagen gegrepen, doordat de bestuurder van de perso nenauto verzuimde voorrang te ver lenen. De bestuurder, de 55-jarige -heer J. J. van Nijnatten uit Zundert en zijn 58-jarige echtgenote waren op slag dood, evenals de derde inzitten de, de 44-jarige mevrouw M. L. Jans- sens-van Loock uit Westmalle (Bel gië). Haar man, de 45-jarige heer N. N. Janssens, werd gewond en is op genomen in een ziekenhuis in Horst (Limburg). Politie te Terneuzen neemt sexliteratimr in beslag TERNEUZEN, 18-8. De gemeente- politie van Terneuzen heeft in een plaatselijke boekwinkel een hoeveel heid erotisch getinte lectuur, films, dia's, en foto-tijdschriften in beslag genomen. Tegen de eigenaar werd proces #verbaal opgemaakt wegens het etaleren van voorbehoedsmid delen. Of er bij het in beslag geno men materiaal sprake is van porno grafie zal nog nader worden onder zocht. Er zijn o.m. uitgaven bij van de N.V.S.H. WASHINGTON. 18-8. De Ameri kaanse douane heeft maandag be kendgemaakt, dat er steeds meer partyen verdovende middelen in be slag worden genomen. BELFAST. Een triest beeld na de onlusten, die Noord-Ierland teister den. Britse troepen bij een prikkel draadversperring in de Falls Road- wijk. Op de achtergrond een barri cade, gemaakt van een verwoeste dubbeldekker en een trekker. dan een compromis zonder principes en laat in feite ruimte vrij voor ongerechtvaardigde verdachtmakin gen". „Orthodoxe communisten" De „orthodoxe communisten" heb ben dan ook niet geschroomd zich zelf te feliciteren met het feit dat de partij weer is teruggekeerd tot de Leninistische principes. Eén van die communisten verklaarde via radio- Praag: „Ik beschuldig de kameraden Dubcek en Smrkovsky ervan dat het land en de partij met schande zijn bedekt. Ik zou mijn leven geven voor kameraad Husak, die door de nieuwe richting in de partij de schande in eer heeft veranderd". APELDOORN. 19-8. Twee indrin gers zyn er vannacht, dankzij het kordate optreden van de 6ö-jarige Grietje Holdijk, niet in geslaagd geld te stelen uit de woning van de 69-jarige Hendrikus Holdijk aan de Oudendijk 25 in Uddel (gem. Apel doorn). De bij haar dove broer inwonende Grietje werd omstreeks halftwee wakker van gefluister. Op haar vraag wie daar was, werd het gor dijn van haar bedstee geopend door een man die haar een pistool onder de neus hield en om geld vroeg. Op- de achtergrond stond nog een man. Grietje hield de mannen aan de praat en door steeds harder te gaan praten slaagde zij erin haar 25-jarige zoon Gerrit te wekken. Er ontstond een handgemeen en samen werkten moeder en zoon de indringers de deur uit. Deze hadden zo n haast weg te komen dat zij hun auto (een grote Citroen) achterlieten. Bekendmaking in Praag o O PRAAG, 17-8. In Praag is zondag bekendgemaakt dat partijleider Hu- sak en president Svoboda dinsdag aan de vooi'avond van de eerste ver jaardag van de Russische invasie, redevoeringen zullen houden op een massabijeenkomst van functionaris sen uit de industrie en vakbondswe- reld. PARIJS. Dieven, die in de loop van het weekeinde via het dak van het huis van een zakenman in Parijs waren binnengedrongen, zijn er van door gegaan met schilderijen, bont jassen en zilveren voorwerpen met een totale waarde van naar schat ting 990.000 gulden. Dit is maandag meegedeeld door de Parijse politie. Reeds meer dan 100 slachtoffers NEW ORLEANS, 18-8. De orkaan Camille is maandag snel uitgewoed na de harde klappen die het nood weer aan drie zuidelijke staten van de V.S. heeft toegebracht. Er zyn minstens honderd mensen om gekomen en 2.000 gewond, 75.000 mensen werden dakloos. De autori teiten kunnen vanzelfsprekend nog neit precies zeggen hoe groot de schade is, maar ze schatten deze op minstens tien miljoen dollar. Men vreest dat het dodencijfer zelfs nog de 200 zal passeren. Langs de Golf van Mexico woedt nog een aantal branden, tientallen dorpen langs de kust van Mississippi, Louisiana en Alabama zijn verstoken van water en elektriciteit. Het Amerikaanse weerbureau heeft Camille de zwaarste orkaan van de geschiedenis genoemd, veel sterker dan die van 1935 waardoor bijna 400 mensen het leven verloren. Camille bereikte windsnelheden van 300 km per uur, die de baai van St. Louis geselden en de stranden ver nielde. De stad staat nu onder nood- recht. Delen van Gulfport en Biloxi zijn verpletterd, deze twee steden zijn tot noodgebied verklaard. De straten van Gulfport, een stad van 30.000 inwoners, liggen bezaaid met rommel en ontwortelde bomen. In veel andere steden en dorpen is het niet veel beter.' Veel branden zijn onbereikbaar voor de brandweerlie den doordat de straten onder water staan. Na Camille, is zich al weer een nieuwe orkaan aan het vormen. Het is Debbie, die volgens de laatste be richten op een afstand van ruim 1100 km ten oosten van San Juan (Porto Rico) is. Vijf vliegtuigen hebben op de wolken rond de kern van de or kaan zilver diodide uitgeworpen in de hoop „Debbie" tot rust te brengen. De wind snelheden by de kern be droegen maandagavond 160 tot 184 km per uur. Aanval op Egyptische artilleriestellingen TEL AVIV, 17-8. Israëlische vlieg tuigen hebben Egyptische artillerie stellingen langs het Suezkanaal in het gebied van Deversoir aangeval len, zo heeft een militaire woord voerder in Tel Aviv meegedeeld. De Egyptische artillerie in dit gebiecl had eerder op de dag Israëlische stellingen ten noorden van het grote Bittermeer beschoten. De Israëlische vliegtuigen hadden de Egyptische kanonnen tot zwijgen gebracht en waren veilig op hun basis terugge keerd. LERIDA. Zeven mensen zijn om het leven gekomen toen een zware vrachtauto, die de chauffeur niet meer in zijn macht had, tegen de ge vel reed van een hotel in Fraga bij Lerida, waarachter een dertigtal mensen net zat te eten. Het betreft vooral hasjiesj, maar ook cocaine en heroine. In verband met de handel in drugs zijn in het jaar dat op 30 juni is afgelopen 6200 arrestaties verricht. In totaal is ruim 282 kilogram hasjiesj in beslag ge nomen. Dit is een stijging van onge veer 325 procent vergeleken met het jaar ervoor. Volgens de douanedienst schijnt de vraag naar verdovende middelen in Amerika nog steeds te stijgen. .Voorlopige regering van fle Ierse republiek'' DUBLIN, 19-8. Zich voorstellend als de voorlopige regering van de Ierse republiek" heeft het verboden Ierse republikeinse leger (Ira) de re geringen van Engeland en Ulster een „oorlogsverklaring" overhandigd. De verklaring is ondertekend door Cathal Goulding, het hoofd van de oi-ganisatie. Afschriften zijn gestuurd aan de regering in Dublin, aan de ministers van buitenlandse zaken alle landen en aan secretaris-gene raal Oe Thant van de V.N. In de verklaring kondigt de orga nisatie aan dat zij haar militairen in staat van paraatheid heeft ge bracht en dat zij al troepen met vol ledige uitrusting naar Noordierland heeft gestuurd. De Ira waarschuwt de Britse troe pen in Noordierland dat „zij zelf de gevolgen zullen moeten dragen als zij zich vrijwillig laten gebruiken om te strijden tegen de gerechtvaardigde LISBURN, 18-8. De sterkte van de Britse gevechtstroepen in Ulster wordt de komende dagen verdubbeld. Er patrouilleren nu bijnlt vierdui zend man in de door onlusten ge teisterde steden Belfast en London derry. Voor donderdag zullen daar nog drie bataljons infanterie en ver scheidene pantsereenheden bij ko men. Dit heeft de bevelhebber van de Britse troepen in Noord-Ierland, lui tenant-generaal sir Ian Freeland, maandag op 'n persconferentie mee gedeeld. Hij waarschuwde dat zijn mannen - hoewel hun komst naar Belfast door beide partijen in het conflict; was verwelkomd - het doel wit van protestanten en katholieken kunnen worden als de besprekingen die de Noordierse premier Chiches ter-Clark dinsdag in Londen gaat voeren, „niets construktiefs" opleve ren. Er was nu een periode van ont spanning, maar die kon in enkele uren omslaan in nieuwe onlusten. Barnard gaat door met harttransplantaties KAAPSTAD, 18-8. Professor Chr. Barnard heeft maandag op een pers conferentie in Kaapstad verklaard dat hij, ondanks het overlijden van Philip Blaiberg, door zal gaan met het verrichten van harttransplanta ties. Vermoedelijk, zo zei hij, zullen wij in de toekomst nog meer harten overplanten. ZALTBOMMEL. Na een botsing met een melkauto op een met automati sche knipperlichten beveiligde over weg, is de sneltrein Amsterdam- Eindhoven gedeeltelijk ontspoord. Het spoor werd in béide richtingen versperd. De foto geeft een beeld van de ravage. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Vier persoonlijke voornaam woorden verstoren de vrede in de wereld: Ik, gij, mijn, dijn. eisen van het volk dat zich wil ver dedigen tegen de hulptroepen van de politie en tegen de afzonderlijke moordenaarsbenden van de oranje orden". Bovendien eist de Ira in haar ver klaring dat „de Ierse republiek on middellijk haar troepen inzet ter ver dediging van de vervolgde bevol king van de zes graafschappen van Ulster". In de Ierse hoofdstad Dublin heb ben jongeren maandag voor de vier de achtereenvolgende avond gede monstreerd. By schermutselingen met de polite vielen enkele gewonden. Ook zyn enkele jongelui gearresteerd. Iets lagere temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Vrij veel bewolking met plaatselijk enkele buien; overwegend matige zuidwestelijke wind; dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. Voer donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 20 aug. Zon op 5.32, onder 19.54. Maan op 14.21, onder 22.00. 21 aug. Zon op 5.33, onder 19.52. Maan op 15.48, onder 22.33. Eerste kwartier: 20 aug. te 21.03. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 aug. 21 aug. 7.20 v.m. 8.05 v.m. BROUWERSHAVEN: 20 aug. 21 aug. 7.10 v.m. 7.58 v.m. 19.34 n.m. 20.21 n.m. 19.32 n.m. 20.20 n.m. Doodtij: 23 aug. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 19-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen de Azoren en Ierland ligt de kern van een hogedrukge- bied, dat boven zuid Zweden in ver binding staat met een ander hoge- drukgebied boven noord Rusland. Langs de noordflank van het hoge- drukgebied op de oceaan trok een frontensysteem behorend bij een de pressie ten zuiden van IJsland over Engeland naar het oosten. Dit fron tensysteem, vergezeld van regen be reikte in de nacht van maandag op dinsdag Nederland. Daarbij viel in het zuidwesten van het land plaat selijk 5 tot 10 mm regen. In het komende etmaal verplaatst de depressie zich tussen IJsland en Schotland naar het oosten. Samen hangend hiermee zal morgen met een overwegend matige zuidwestelijke wind iets koelere lucht waarin plaat selijk enkele buien voorkomen, via de Britse eilanden naar onze omge ving worden getransporteerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1