t 125 Xj, t IRlflM Com DE ZIERIKZEESCHE CÖÜRANT Britse troepen bezetten Crumlin Road in de stad Belfast Doden en gewonden bij treinbotsing bij Düsseldorf MORRIS Engeland wijst Ierse voorstellen af Meppel stond blank Twee boerderijen door brand verloren Suiker „doet" weer gewoon 1,17 Boot op Nijl omgeslagen Dr. Philip Blaiberg - man met ruilhart - te Kaapstad overleden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE .Maandag 18 un-jiii-tiis 1969 1 J-- i J'IS WAARIN OPGENOMEN ^\/j^ 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand J 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - n 'i /rziwfmi tiitt/m liMt /III uur (01110) 2158. Girorekening 1376 77. Redakteur: M. J. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. In dit nummer: Ulillari gliallfl l/Cfltltr#» «l««f Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. - v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. I)e toestand in Noord-Ierland BELFAST, 16-8. Britse troepen hebben zaterdagmiddag te Belfast post gevat in het district van Crumlin Road, waar de nacht tevoren het hevigst was gevochten. Intussen werd er na een „ochtendpauze" weer sporadisch geschoten, en betrokken katholieken en protestanten stellingen op de daken. Een grote plasticfabriek raakte door een benzinebom in brand, terwijl de brandweer nog druk bezig was met het blussen van uit de nacht overgeble ven branden. De onlusten in Ulster hebben tot dusver acht mensen het leven gekost, van wie zeven in Belfast. Zeker 310 personen z(jn gewond geraakt, van wie er 74 in ziekenhuizen zijn opgenomen - 66 van hen met kogclwondcn. De regering van Noord-Ierland heeft besloten speciale bevoegdhe den in werking te stellen, op grond waarvan de politie ieder die ver dacht wordt van misdadige activi teit, 48 uur lang zonder aanklacht in hechtenis kan houden. Deze maatre gel is volgens waarnemers niet al leen tegen oproerleiders maar meer nog tegen leden van het ondergrond se Ierse republikeinse leger (Ira) gericht. De Ira is een nationalistische organisatie die hereniging van Ier land nastreeft. Zeker vijfentwintig verdachte personen zijn al aange houden. Rechtbanken in Belfast veroor deelden zaterdag vierentwintig an deren tot gevangenisstraffen van een tot negen maanden wegens bezit van benzinebommen, plundering en wan ordelijk gedrag. Na afloop van een kabinetsverga dering is meegedeeld dat de afkondi ging van een uitgaansverbod wordt overwogen. In de Noord-Ierse hoofd stad zijn twee hoge Britse politie functionarissen aangekomen: de on derdirecteur van Scotland Yard, Ro bert Mark, en het hoofd van de poli tie in Hampshire, Douglas Osmond. Gulle belastingontvangers MEADOWBREAK, 16-8. De 4 tienjarige Marcia Kessler uit Meadowbreak in Pennsylvania 4 heeft enige belastingambtena- j ren ertoe gebracht te geven in 4 plaats van te ontvangen. In 4 een met zorg opgestelde brief f had zij de belastingdienst ver zocht, haar vader wat de in komstenbelasting betreft voor een week vrijstelling te geven, opdat hij voor haar een pony kon kopen. De ambtenaren konden dit verzoek bezwaar lijk inwilligen, maar waren toch zo getroffen door de brief dat zij 100 dollar bij elkaar brachten om Marcia haar po ny te geven. De directeur van het belastingkantoor kwam vrijdag het dier afleveren. Dat de pony hem tweemaal gevoe lig op de voet had gestaan zag hij belastingtechnisch in het juiste licht. „Ik denk dat dit een flinke aftrek voor dokterskosten zal opleveren" De Britse militairen De 200 man Britse troepen die Crumlin Road binnentrokken kwa men van buiten de stad. In totaal bevonden zich zaterdagavond circa 700 Britse militairen in Belfast. In Londen is bekendgemaakt dat dit weekeinde nog 100 man naar Ulster zijn gezonden. Premier Wilson heeft tenslotte na langdurig telefonisch overleg met zijn minister van bin nenlandse zaken, Callaghan, beslo ten zijn vakantie op de Scilly-eilan- den af te breken. Hij keert vandaag naar Londen terug en zal daar on der meer een bespreking hebben met de Noordierse eerste-minister, ma joor Chichester-Clark. Ierland is van plan binnen twee dagen bij monde van minister Hille- ry een spoedzitting van de Veilig heidsraad te vragen. Verwacht wordt dat Hillery zal verzoeken een V.N.- vredesmacht naar Ulster te zenden, een voorstel overigens dat al door Engeland is verworpen. DÜSSELDORF, 16-8. Een spoor wegbotsing b(j Düsseldorf, waarbij drie treinen waren betrokken, heeft vrijdagavond aan vier mensen het leven gekost terwijl er 48 werden gewond, van wie verscheidene ern stig. Het was het derde ongeluk in vier dagen tijd dat de Westduitsc spoorwegen heeft getroffen. De sneltrein Amsterdam-Keulen, die bij de Düsseldorfse voorstad Reis- holz van een zijbaan op het hoofd spoor werd geleid, botste op een lo kale trein, die op weg was van de voorstad Garath naar het centraal station van Düsseldorf. De locomo tief en enige wagons van de sneltrein ontspoorden en stortten van de spoor dijk, terwijl de andere rijtuigen dwars op de baan kwamen te staan. Twee minuten later reed de expres- trein van Keulen naar Düsseldorf op de ravage in. De bestuurder van deze trein verloor het leven, evenals drie passagiers. Advertentie. QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 lijke mobilisatie had besloten „in de veronderstelling dat Groot-Brittan- nië bereid zou zijn tot vorming van een Brits-Ierse vredesmacht". LONDEN, 16-8. Engeland heeft de Ierse voorstellen inzake het gebruik van een Brits-Ierse- of V.N.-troepen- macht ter handhaving van de orde in Noord-Ierland afgewezen. Dit is vrijdagavond in Londen of ficieel bekendgemaakt na een bijeen komst van twee uur tussen de Ierse minister van buitenlandse zaken, dr. Patrick Hillery, en de Britse onder minister van buitenlandse zaken, Lord Chalfont. Laatstgenoemde had het stand punt verkondigd, dat de toestand in Ulster uitsluitend een zaak was van de Britse regering en geen aanlei ding kon vormen tot ministeriële be sprekingen met de Ierse republiek. De Ierse minister van zijn kant ver klaarde dat zijn land tot gedeelte- SAO PAULO. In Sao Paulo heeft een groep communistische verzets strijders een radiostation bezet en een op de band opgenomen toe spraak van de meest gezochte com munist in Brazilië, Carlos Marighela, ten gehore gebx-acht. MEPPEL, 15-8. Een wolkbreuk, die bijna anderhalf uur duurde, heeft vrijdagmiddag het centrum van Mep pel onder water gezet. De riolering kon de enoime watermassa niet ver werken, waardoor een groot aantal laag gelegen straten ongeveer 30 tot 50 centimeter onder water kwam te staan. Auto's reden tot ver boven de assen door het water. In sommige straten kwamen woonkamers, gan gen en kelders blank te staan. Toen de regenval ophield was het water snel weer verdwenen. RIDDERKERK, 16-8. In de nacht van vrijdag op zaterdag is Ridder kerk opgeschrikt door een grote boer- derijbrand aan de Lagendijk. De schade loopt in de tonnen. Op het woonhuis na brandde de boei'derij tot de grond toe af. Daarbij gingen twee auto's, twee tractoren en ander landbouwmateriaal in de vlammen verloren. ALTEVEER, 16-8. Zaterdagmorgen omstreeks half zeven is te Alteveer (gemeente Stadskanaal) de boerderij van de veehouder H. Lutjeboer door brand volledig vernield. Toen de heer Lutjeboer omstreeks half zeven in het land bezig was met het mel ken van koeien, ontstond er een felle brand in het schuurgedeelte van de boerderij, waar onder meer veel hooi was opgeslagen. De echtgenote en twee kinderen van de veehouder wisten zich in veiligheid te brengen. Buit van ruim 14 mille voor overvallers EINDHOVEN, 15-8. - Op de vrij drukke Strijpsestx*aat in Eindhoven- Strijp is vrijdagavond een overval gepleegd op de 40-jarige bedrijfslei der W. Kloppei-s van het Cash and Carxybedrijf „Profimarkt", die op het kantoor van de Boerenleenbank drie geldcassettes, inhoudende 52.000 gulden, wilde afgeven. Door een viertal gemaskerde man nen, die hun aftocht met een vuui*- wapen dekten, werd één der casset tes, inhoudende 14.324 gulden, ge stolen. De bandieten sprongen in een wachtende BMW en verdwenen in de richting Zeelst. Drie Nederlandse zaalliandballers ernstig gewond REGENSBURG, 17-8. Op de te rugreis van een negendaags trainings kamp in Piestany (Tsj. SI.) hebben enkele leden van de Nedei'landse zaalhandbalselectie in de buurt van. Regensburg een ernstig autoongeluk gehad. De wagen waarin Guus Can- telberg, Piet Kivit, Ger Norbart (al len "Sittardia) en Martien Lemmens zaten, raakte in hevig noodweer in een slip. De 29-jarige aanvoerder van het Nederlands team Guus Cantel- berg werd zeer ernstig gewond. Hij werd met hersenletsel in het zieken huis van Regensburg opgenomen. Ook Kivit en Norbert moesten in Regensburg achterblijven. Lemmens, die slechts lichte verwondingen had opgelopen, kon op eigen gelegenheid de terugreis voortzetten. De vijfvoudige moord in Los Angeles LOS ANGELES, 18-8. Het zoeken naar de dader(s) van de vijfvoudige moordzaak van Los Angeles, waarbij onder meer de filmactrice Sharon Tate op beestachtige wijze werd ver moord, heeft zich nu uitgebreid tot Canada. Een woordvoeder van de Canadese politie zei dat zij gevraagd is uit te kijken naar vier „hippe ty pen" genaamd Thomas Harrigan (25), Harris Dawson (26), Wiliam Doyle (26) en Charles Tacot. De respectie ve woonplaatsen van deze mannen wei-den niet opgegeven. Amerikaanse journalist neergeschoten in Noord-Ierland LONDONDERRY, 16-8. De Noord- Ierse speciale politie - de paramili taire reserve - heeft een Ameri- journalist neergeschoten, toen deze Nooi'd-Ierland vanuit het zuiden binnenreed. De Amei'ikaan werd ge troffen rn de rug en een been, ter wijl nog drie kogels zijn auto raak ten. De Amerikaan keerde naar Lon donderry tei*ug na in de Ierse repu bliek zijn auto met medicamenten te hebben volgeladen. Een stopteken van de politie had hij niet begrepen, waarna een salvo uit een machine pistool op de wagen werd afgevuurd. Geweldpleger Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Geen van ons is verdruag- J j zaum jegens datgene, wat ons j i diqp en volkomen aangaat. f f De wandelaars aan de Nachsee bij Hannover, waren niet weinig verbaasd, toen zij zagen hoe drie jonge zwanen in het kielzog van een jongen aan zwommen en hun richting ook niet veranderden, toen een zwanenpaar ze lokte. Aan de-oever nam* de 19-jarige de zwaantjes in zijn armen. Het ex periment was gelukt; zij hadden hem als „moeder" geaccepteerd. De gym nasiast houdt zich al sinds drie jaar bezig met dierenpsychologie. Hij wil dierenarts worden. MOSKOU. In Tsjecho-Slowakije hebben Russische en Tsjechoslo- waakse stafofficieren van 10 tot en met 15 augustus gemeenschappelijke oefeningen gehouden. DEN HAAG, 16-8. De.suikei'indu- strie en de georganiseex-de groot- en kleinhandel in levensmiddelen heb ben in onderling ovex*leg besloten een einde te maken aan de suikex"oox*log. Dit houdt in dat vanaf Heden (maan dag) de handel de in overleg met het ministerie van economische zaken tot stand gekomen winkelprijs van f 1,17 per kilogram wederom gaat toepas sen. en de suikerindustrie deze prijs wederom zal gaan controleren, zo wordt door de gi-oothandel in krui- deniei'swaren gemeld. Albert Heijn niet DEN HAAG, 17-8. De suikeroorlog is nog niet geëindigd, zulks in tegen stelling tot de indruk die gewekt wordt door een zaterdag uitgegeven communiqué van de gx'oothandel in kruidenierswaren. De in dit commu niqué bekend gemaakte afspraak tot handhaving van een suikerprijs van f 1,17 gulden per kg, is niet vol doende waterdicht, aldus de directie van de N.V. „Albert Heijn" en meent dat deze afspraak dei-halve geen op lossing voor de thans heex-sende sui- kerproblematiek biedt. Voor-al in de eerste helft van 1969 heeft uit andei-e E.E.G.-landen ge- impor,teerde suiker zijn -weg op de Nederlandse markt gevonden. Deze suiker werd niet geïmporteei-d om dat zij goedkoper was, doch omdat zij niet onder de prijscontrole van de suikerindustrie- viel. Dezelfde temperaturen Verwachting tot dinsdagavond: Vrij veel bewolking en geen regen van betekenis; zwakke tot matige zuidwestelijke wind; ongeveer de zelfde temperatui*en als vandaag. Voor woensdag: Aantal uren zon: 4 tot 10. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven nol-maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 19 aug. Zon op 5.30, onder 19.56. Maan op 12.55, onder 21.37. Eei-ste kwartier: 20 aug. te 21.03. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 aug. BROUWERSHAVEN: 19 aug. 6.29 v.m. Doodtij: 23 aug. 6.43 v.m. 18.53 n.m. Canadese premier kreeg tik met bord HET WEEKOVERZICHT TORONTO, 16-8. Premier Pierre Trudeau van Canada is op een pick nick van de liberale partij in To- ï-onto belaagd door di*ie mannen, die prepagandaborden bij zich hadden. De eerste minister werd vluchtig geraakt door een bord met het op schrift „imperialisten, weg uit Ca nada". De man die het bord han teerde, werd door de politie en libe rale partijfunctionai'issen neergesla gen en samen met de andere twee opposanten weggevoerd.. Trudeau bleek niet geschokt door het inci dent. Twee (loden bij botsing DIRKSLAND, 15-8. Vrijdagmiddag kwam in een bocht op de provinciale weg nabij Dirksland, een bestelwa gen in botsing met een nadei-ende vrachtwagen. De beide inzittenden van de bestelwagen kwamen'daarbij om het leven. Het zijn de 19-jarige bestuui-ster C. M. M. van Kalles uit Vianen en haar passagiei-e, de 27- jarige R. Kersbei'gen uit Uti-echt. De dames waren op weg naar Ouddorp om daar kennissen op te halen. CAIRO, 16-8. Een motorboot met ongeveer veertig passagiers is tijdens een toch op de Nijl, op ongeveer 20 km ten nooi'den van de Egyptische hoofdstad, omgeslagen. Vennoedelijk twintig mensen zijn vei-di-onken; zestien mensen zijn gered. DE BILT. 18-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied van hoge lucht druk bevindt zich tussen de Azoren en Frankrijk. Een uitloper van dit hogedi-uksysteem vei-plaatste zich van Engeland naar de Noordzee en Nederland. Hierdoor nam bij ons de buiigheid, die zich zondag voox-al in het midden, zuiden en oosten van het land nog wist te handhaven, in de nacht van zondag op maandag af. Langs de noordflank van het eerder genoemde hogedrukgebied wox-dt over Engeland vochtige lucht naar het oosten getrafxsporteerd. Deze lucht zal dinsdag over ons land stro men. Er wox-dt hierbij vrij veel be wolking vex-wacht, waaruit echter geen regen van betekenis zal vallen. De middagtemperatux-en zullen on geveer dezelfde zijn als vandaag. Orkaan beukt kusten van Amerikaanse staten NEW ORLEANS (Louisiana), 18-8. De orkaan „Camille" - windkracht 300 km. per uur - beukt thans met verwoestende kracht de kusten van de Amerikaanse staten Mississippi en Louisiana. Het ex*gst te lijden heb ben de plaatsen Biloxi en Gulfpoi't, waar grote schade is aangericht, zo meldt het Amerikaanse weerbureau. Elektriciteitsdraden zijn weggerukt en bomeix geveld. Wegen staan blank en huizen zijn ondex-gelopen. De ver binding met de steden is vrijwel ver broken. Men weet nog niet of ex- slachtoffers zijn. Het meiendeel van de 30.000 in woners van Gulfport is geëvacueerd. bekent aanslag GELEEN, 16-8. De 24-jarige G. D. uit Munster-Geleen heeft bekend dat hij dondex-dagavond laat de 24-jarige Hans Hendriks uit Geleen voor een café in Munster-Geleen met een autocrick te lijf is gegaan Zoals eex-der werd gemeld, wex'd de Gelenenaar zeer ex-nstig gewond en bleek hij na aankomst in het zie kenhuis in Sittard te zijn overleden. De rijkspolitie van Munstex'-Geleen had D. als verdachte van deze dood slag aangehouden. Als motief voor zijn daad gaf D., die een voegersbedrijf heeft, op dat er tussen hem en het slachtoffer een vei-schil bestond over loonuitbeta ling. Hans Hendx*iks had namelijk enige lijd bij hem gewerkt. De officier van justitie in Maas tricht, mr. J. Weggemans, gelastte sectie op het lijk. Na ruim 19 maanden KAAPSTAD. 17-8. Dr. Philip Blai berg, de man die in het ziekenhuis Groote Schuur te Kaapstad een nieuw hart kreeg, is zondag in dit ziekenhuis ovex-ledcn. Hy heeft 19 maanden en 15 dagen met liet hart van een ander geleefd. In die bijna twintig maanden over leefde Blaiberg, in een taai volge houden wil te blijven leven, de ene crisis na de andere. De laatste werd de zestigjarige oud-tandarts het af gelopen weekeinde noodlottig. Donderdag wei*d hij opnieuw op genomen in het ziekenhuis waar hij in januari 1968 als tweede een hart transplantatie had ondex-gaan. Zijn toestand was zeer ernstig, maar zijn vrouw en de geneesheren die hem behandelden kregen zaterdag weer nieuwe hoop toen er een lichte ver betering intrad. De verbetering zette zondag echter niet door. Om twintig minuten voor zeven zondagavond overleed Blai berg. Geen commentaar Barnard Professor Barnard, die Blaiberg een ruilhart gaf, weigerde over de dood van zijn patient te praten. „Ik ben bang dat ik niets te zeggen heb, dat is alles". Barnai'd, dié enige da gen ziek is geweest was niet aanwe zig toen Blaiberg stierf. Later werd bekend dat mevrouw Eileen Blaibeig en haar dochter bij na de gehele dag aan het sterfbed hebben gezeten. De broer van Blai- bei'gs vrouw, mr. Abe Abel zei: „Ei- leen heeft er zich goed doorheen ge slagen. Philip is een rustige dood gestorven, en hij wist dat zijn einde nabij was". De derde Zuidafrikaanse patient met een ruilhart, Pieter Smith gaf als commentaar op het overlijden van Blaibei'g: „ik ben nu erg somber gestemd, niet met het oog op mijn lichamelijke gezondheid - ik voel me prima - maar ik kende dokter Blai berg heel goed. Ofschoon ,ik ver wachtte dat iets dergelijks zou ge beuren had ik niet gedacht dat het zo plotseling zou gaan".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1