Inbreker met vakantie KORPORAAL Afsluiting Brouwershavense Cat impliceert sluiting van het „tonnenmagazijn" in de Smalstad BLIK DOOR HET WERELD DE KERKDIENSTEIS VOOR ZONDAG j£p||Q VENSTER CENTRALE VERWARMING D/PO, DE DONKERE DWERG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 angnaii» 19b* Nr. 21*251 BROUWERSHAVEN, 14-8. Nu de afsluiting van het Brouwershavense Gat in zicht komt is te Brouwersha ven de deur van het betonningsma- gazljn door de huidige beheerder, de heer W. C. Braam, na een diensttijd van 55 Jaar node gesloten. We had den het genoegen met de heer Braam een gesprekje te hebben over het „tonnenmagazijn" dat sinds men- senheugnis door een Braam werd be heerd. Om precies te zijn 140 jaar gele den, in 1829, werd een begin gemaakt met de betonning van het Brouwers havense Gat dat een zeer drukke vaarroute werd naar de rede van de Smalstad. Om dit werk te kunnen uitvoeren moest er een tonnenlegger komen waarvoor de te Brouwers haven op garnalen vissende Thole- naar de heer Kees Braam werd ge vraagd, die terstond bereid werd ge vonden dit werk aan te vatten met een hoogaars. Als tonnenmagazijn werd ingericht een pand op de hoek van de Haven - Baanslop. De heer Braam liet de visserij voor wat ze was en vestigde zich te Brouwers haven. Zijn zoon Marinus volgde De heer Willem C .Braam. PRAAG. Husak en Strougal, de beide topfunctionarissen van de Tsjechoslowaakse communistische partij, hebben een week voor de ver jaardag van de inval in Tsjechoslo- wakije door de troepen van de War- schaupactlanden, met nadruk ge waarschuwd voor de gevaren voor het land in verband met de activi teit van „staatsvijandige" groeperin gen. door B. J. ten Wesepe Van Maasdam voegt er nog bij, dat het hem te denken geeft, dat Sjaak tweemaal die kant is uitgegaan. Zou de inbrekersbuit daar soms ergens verborgen liggen? Bij zijn weten is er indertijd daar niet gezocht. Maar ja, het bos is zo groot. De opperwachtmeester is dezelfde gedachte toegedaan. .„We zullen dat plekje wat beter in het oog houden. Vanaf dit ogenblik een vaste post van twee man. Ze moeten maar een hoekje opzoeken, vanwaar uit ze die plek goed kunnen bekijken, zonder zelf ontdekt te worden. Maar dat is niet waarschijnlijk, omdat ze alle maal als toeristen gekleed gaan en het is nu hoogseizoen. Het wemelt van zomergasten en dagjesmensen. Dat valt immers nooit op? Temeer omdat Sjaak de poliltie van Heiden rijk niet kent. Lazert is tevreden. Als hij dit zaakje voor z'n Amsterdamse colle ga's fikst, kan er promotie aan vast zitten. Afgezien nog van het feit, dat je zodoende als rijkspolitie op het platteland een goeie beurt maakt en dat is ook heel wat waard. Instinc tief voelt hij. dat hij op het goede spoor is. Met een beetje geluk is voor het eind van de week de buit te recht. Drie keer is Sjaak Tal met zijn kinderen naar de open plek in hel bos gewandeld. De derde keer heeft hij er met zijn kroost gespeeld, maar tijdens het spel en het heen en weer lopen heeft Sjaak alles goed in zich opgenomen. Nu weet hij weer zo on geveer de plek, waar de juwelen ver borgen liggen, dicht bij de rechtge trokken beek. Aan de sporen in de gron'd kan hij zo'n beetje zien, waar het berkebosje heeft gestaan. Vier dagen is hij nu in Heidenrijk en voor zover hij heeft kunnen opmaken, laat men hem hier volkomen met rust. Hij is met vrouw en kinderen ook een paar keer in het dorp ge weest, want je moet elke dag eten en drinken, dus moet er op z'n tijd gefourageerd worden. Bij die gele genheid heeft hij een paar keer poli tieagenten gezien. Sjaak heeft scherp opgelet, maar niemand had belang stelling voor Sjaak. Ze letten niet eens op hem. In een etalageruit had hij voorzichtig gekeken naar de hem op, waarna diens zoon Kees Braam het werk van zijn vader voortzette. De bewuste hoogaars bleek niet geschikt voor het werk om de tonnen te leggen en de re serve-exemplaren mee terug te ne men welke tweemaal paar jaar wer den „verschoond", ontdaan van zee wier, pokken enz. om ze daarna van een nieuwe verflaag te voorzien. Een schokker Er werd alras een schokker aan geschaft waarmede op de zeilen werd gevaren. In 1912 nam Marinus Braam (thans woonachtig in een rusthuis te Mid delburg en 97 jaar oud) deel aan het werk in het magazijn waarvan hij van 1929 tot 1942 beheerder was. De huidige beheerder Willem C. Braam wierp zich in 1914 eveneens in het vak. Hij is beheerder geweest van 1942 tot 1969. Motorschepen In 1929 werd de schokker, die vele jaren dienst had gedaan verkocht voor de sloop en werd het werk ver richt door motorschepen van de he ren Beekman te Bruinisse en Visser Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 9.30 uur ds. v. der Schee; Gasthuiskerk 10 uur dr. F. van Royen, (rem. pred. te Rotter dam); 7 uur ds. L. M. Verseput, Zon- nemaire.Kerkwerve: 9.30 uur ds. J. v. d. Berg. Serooskerke: 11 uur ds. v. d. Berg, (Viering Heilig Avond maal). Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 9.30 en 7 uur ds Huizing. Renesse: 9 en 10.30 uur ds. De Wit; 7 uur ds. Put; 20.30 en 21 uur Deut sche Ev. Gottesdienst. Noordwelle: 11 uur dhr. Allewijn, Middelburg. Scharendjjke: 9.30 uur de heer Al lewijn. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feunekes. Zonnemaire: 11 uur ds. Feumekes; 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Schone- veld. Dreischor 11 uur ds. Schone- veld. Ouwerkerk: 10 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof; 11.30 uur zondagsschool. Oosterland: 10 uur ds. H. J. Groenewegen jr. 6 uur ds. K. Venema, Wemeldinge. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. Stel wagen, (Delft). Bruinisse: 10 uur ds. H. Ommering, (bevestiging ds. Post); 2.30 uur ds. P. Post, (intrede). Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. S. Greving Haren. Haamstede: 9 en 10.30 uur ds. v. d. Kooy; 7 uur ds. Flink. Renesse: 7 uur ds. Put. Scharendjjke: 9.30 uur ds. Put; 2.30 uur ds. v. d. Kooy. Brouwershaven: 10.30 en 3 uur ds. Keizer. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Poelman, Kamperland. Nieuwer kerk: 10 en 5 uur ds. A. Vreugden- hil, Zwartewaal. Oosterland: 10 en 3 uur ds. J. B. Vogelaar, em. pred. te te Heusden. Bruinisse: 10 en 5 uur agent, die op een hoek stond toe te kijken. De man had geen enkele keer in Sjaaks richting zijn hoofd gedraaid. Nee, in Amsterdam zal men het wel opgegeven hebben. En hier zijn het slome sufferds; boeren dorpsveldwachters. Geen centje last. De vierde dag neemt hij zijn be sluit. Hij heeft een opvouwbare spa bij zich. Zit in een etui en kan-ie zo aan z'n bretels hangen. Als hij met een regenjas aan gaat wandelen, kan niemand er iets van zien. Sjaak heeft het goed voor elkaar. Deze nacht gaat hij proberen de buit op te graven. Niet te laat. Want het is 's morgens al vroeg licht, zo tegen kwart óver drie. Het moet zo na het middernachtelijk uur gebeuren. Het is een gloeiend hete dag ge weest en iedereen zit na zonsonder gang nog buiten te genieten van de koelte, die langzaam merkbaar wordt. Bep heeft de kinderen laat in bed gestopt. Die hebben ook vakan tie en je kunt ze met deze hitte niet om half acht onder de wol stoppen. Dus hebben ze zich tot negen uur buiten mogen vermaken, waarna Bep het tweetal waste en verschoonde en naar hun kamertje bracht. Om zich daarna met een fles limonade buiten bij haar man te voegen. Voor het andere huisje zitten Van Maasdam en zijn vrouw. Bep vindt haar tijdelijke buurvrouw een aar dig mens. En Van Maasdam lijkt haar ook sympathiek. Hij is beleefd en voorkomend, hetgeen Bep niet ge" wend is. Hier word je als mevrouw behandeld, begrijpt ze. Zo'n week vakantie is een openbaring. Ze hoopt dat Sjaak er nog een week aan vast knoopt. De mogelijkheid is er. Tegen half twaalf verdwijnen de mensen na een hartelijk „welterus ten". Sjaak is een van de laatsten, die zich langzaam uit zijn ligstoel hijst, het ding opvouwt en mee naar binnen neemt. Een kwartier later ligt het echtpaar Tal in bed. Maar de slaap komt niet. Noch bij Tal, noch bij Bep. Het reiswekkertje wijst half één, als Sjaak overeind komt. Wat moet je?" vraagt zijn vrouw. „Niks. Ik kan niet slapen, het is te warm. Ik ga een eindje wandelen in de frisse lucht. Dan krijg ik wel slaap". Bep kent haar man. „Zal ik mee- te Willemstad. Thans is het einde gekomen van dit voor de scheep vaart zo nuttig werk en gaat het bedrijf t.z.t. over naar Hellevoet- sluis, wanneer daar ruimte beschik baar is. Vijf en vijftig jaar lang heeft de laatste Braam uit de serie van 5 generaties aan de tonnen ge werkt met veel animo en stiptheid. Zijn superieuren hebben zijn ener gie en werklust deze zomer niet on der stoelen of banken gestoken en het was voor de heer Braam een vreugdevolle dag toen de kolonel van het loodswezen te Rotterdam hem de zilveren medaille van de Orde van Oranje-Nassau mocht op spelden. In de oorlog werd het pand ontruimd en nam de bezetter het in gebruik. Tijdens de rampdagen stond het vol met koeien en paarden en leek het meer op een veehouderij. „En nu straks komt het weer leeg" verzucht de heer Braam. Misschien dat in de toekomst een goede be stemming voor het gebouw, dat bin nenwerks 62 m lang en 11 m breed, wordt gevonden wanneer de recrea tie na de afsluiting van het Brou wershavense Gat eerst goed op gang komt. Wie weet zit er nog een overdekt zwembad in. ds. Bremmer. Gercf. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 9 en 19 uur ds. Jac. van Nieuwkoop, Scheveningen. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. P. op den Velde. Kerkvverve: 10 uur kand. G. C. v. d. Kamp; 6 uur ds. J. Weste rink. Haamstede: 10 uur ds. Weste rink; 3 uur kand. v. d. Kamp. Nieu werkerk: 10 uur leesdienst; 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur de heer Mijnders, De Meern Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Ka rens. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeente in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur de heer A. van der Meer. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. P. M. Luca Amsterdam. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19 uur; zondag 8 en 10 uur. Haamstede: zaterdag 19 uur, zondag 8.30, 10 en 19 uur. 16 gaan?" „Nee, jij blijft liggen. Veel te ge vaarlijk 's nachts voor vrouwen". „Je bent gek, ik ben geen twintig meer". „Doet er niet toe. Als ik er ge noeg van krijg, kom ik wel terug". Sjaak staat al buiten bed en hijst z'n broek op. Bep vertrouwt het niet erg. Ook al niet vanwege het feit, dat ze zo nodig naar Heidenrijk moesten. Bep wilde - als ze dan toch met vakantie gingen - naar zee, maar Sjaak besliste: Heidenrijk. Een ogenblik heeft ze gedacht: daar zit meer achter. Maar ze kon niets ontdekken, dus nam ze aan, dat het verbeelding was. Doch nu wordt ze opnieuw waakzaam. Half overeind komend pakt ze zijn harige, gespier de arm vast. „Sjaak, geen flauwekul, hè? Geen krakies in de vakantie". (Wordt vervolgd) Een ochtend, een middag, een avond en ook nog eens een nacht heeft de Europese ministerraad ver gaderd om te besluiten dat Frank rijk door de devaluatie van de frank voorlopig wat de landbouw betreft niet meer helemaal met de E.E.G. meedoet. Vooral de Belgen, Duitsers en Ne derlanders viel dit een beet je zwaar. Natuurlijk moest er iets gebeuren, maar zij hadden liever dat de Fran sen dit intern opknapten. Dat was niet uit gebrek aan gemeenschaps zin, integendeel: zij menen dat juist door heffingen op agrarische pro- dukten die de Franse grens passeren, een stap teruggezet zou worden. De E.E.G. is toch bedoeld om juist de grensformaliteiten zeker voorzover daarbij de beurs moet worden ge trokken, geheel en al te laten ver dwijnen. Aan Parijs werd geraden door subsidies aan consumenten en enig gemanoeuvreer met de B.T.W. die daar T.V.A. heet, de klap op te van gen. Ook niet helemaal de gelukkig ste oplossing, want het is ook de be doeling dat de E.E.G.-leden Imn be lastingheffing een beetje harmonise ren, wat zij bijvoorbeeld al doen door het systeem van de belasting op de toegevoegde waarde in te voeren. De oplossing die nu gevonden is, komt inderdaad neer op een tijdelijk de klok der landbouwintegratie te rugzetten. Tot 1 januari voorlopig en dan zolang nodig, eventueel op een wat andere manier. En dat zal niet gaan zonder enig extra-heffings- werk op E.E.G.-produkten aan de Franse grens. Kleine omweg Dat is inderdaad een stap terug. Maar dat is in wezen niet zo'n dra ma. De integratie is een zaak van lange termijn: er is een einddoel ge steld en om dat te bereiken mag best af en toe eens een omweg worden gemaakt. Daar steekt niets ernstigs in. Maar wel ziet men nu dat een economische zaak van één der lid- landen, zoals de Franse devahiatie, door de E.E.G. ook direkte konse- kwenties gaat krijgen voor alle zes. In wezen komt het er op neer dat de Europese rekeneenheid voor de landbouw, die ongeveer overeen komt met de dollar, opeens aanzien lijk meer franken waard wordt in Frankrijk. Dat wil zeggen dat de Franse boeren relatief een inko mensverhoging krijgen van de E.E. G., die hun regering niet bedoeld heeft. En omgekeerd dal de Franse consument een prijsstijging mag in casseren die de regering evenmin beoogd had. Het is logisch dat daar aan iets wordt gedaan. En het is evenzeer logisch dat de ministers van de zes landen de hoofden bij elkaar steken om er wat aan te doen. Men zou ook kunnen zeggen dat het nog logischer zou zijn als men in de E.E.G. dermate verder integreer de dat ook financieel-economische en monetaire puzzels als waarvoor Frankrijk kwam te staan niet meer door Parijs alleen worden opgelost, maar eveneens door de gemeen schappelijke organen in Brussel. Maar zoiets zal nog een lange weg blijken. Oók met af en toe een stap terug. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND OIRSBEEK. Op de provinciale weg Heerlen-Sittard onder de gemeente Oirsbeek is een personenauto door tot nog toe onbekende oorzaak van de rijbaan geraakt en op het rijwiel pad terecht gekomen. Daarbij werd de 22-jarige fabrieksarbeider Ma- thias M. Claessen uit Sittard die met zijn bromfiets over het rijwielpad reed aangereden. De jongeman over leed ter plaatse aan de verwondin gen. BLIJHAM. Tussen Blijham en Wedde is een auto tegen een boom gereden. De bestuurder, de 63-jarige J. Smith uit Winschoten, kwam om het leven. De oorzaak is waarschijn lijk, dat de omgekomen automobilist in moeilijkheden kwam door een in haalmanoeuvre van een tegenligger. De politie van Bellingwolde heeft goede hoop de- bestuurder van de auto die verkeerd inhaalde, te kun nen achterhalen. DEN HAAG. Dr. Oele, lid van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Ka mer, heeft de minister van econo mische zaken schriftelijk om con crete mededelingen verzocht over de „trend" in het aantal branden en de daaraan verbonden schade in ons land, bij voorkeur ook aan de hand van de gegevens over het eerste half jaar van 1969. MEPPEL. Het gebouw van de Drentsche Stoomwasinrichting te Meppel is geheel door brand ver woest. De oorzaak is onbekend. OTTERLO. De brandweer Ede heeft op de „Hoge Veluwe" enkele door de droogte drooggevallen drenk- poelen voor het wild met de brand slang gevuld. Weliswaar had de na tuur enkele uren tevoren al voor wal neerslag gezorgd, maar de situ atie in het nationale wildpark was toch nog zo, dat hulp van mensen- zijde nodig was. Voorlopig kunnen evers en herten weer naar believen drinken. ASSEN. Bij een auto-ongeluk op de provinciale weg Hoogezand-As- sen bij Graswijk (gemeente Assen) is de 24-jarige stucadoor B. Kikkert uit Hoogeveen om het leven gekomen. Hij zat in een Volkswagen, bestuurd door de 23-jarige R. J„ eveneens stucadoor uit Hoogeveen, die ernstig werd gewond. De auto reed onver wachts van de rijweg af tegen een boom. HAARLEM. De Haarlemse recher che heeft vier mannen en een vrouw uit Haarlem aangehouden, die be trokken zijn geweest bij een groot aantal inbraken en heling. Van de inbraken worden de gebroeders A. W. en Th. W. (20 en 21 jaar) ver dacht. Zij zouden 13 inbraken in Haarlem en Heemstede hebben ge pleegd. DEN HAAG. Drie - waarschijnlijk Duitse - jongelui hebben een mis lukte overval gepleegd op een ben zinestation aan de Kijkduinsestraat in Den Haag. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heft 138 jongeren die onder de overdekte Bijenkorf passage in de Beursstraat bij de Dam de nacht doorbrachten, opgepakt en naar het bureau en een posthuis overgebracht. SCHEEMDA. In Scheemda is de kapitale, uit 1815 daterende boerde rij van de heer H. Buseman, bijna geheel afgebrand. Binnen een half uur brandde het achtergedeelte, waarin ongeveer 85 ton hooi was op geslagen, geheel uit. DEN HAAG. De jeugdcriminaliteit in Den Haag is in het afgelopen jaar nogal sterk toegenomen voor de leef tijdsgroep 15 tot en met 17 jaar. Zij is daarentegen iets verminderd on der de groep van 5 tot en met 14 jaar. BAARN. Een felle uitslaande brand heeft een groot deel van een pension in Baarn verwoest. Zes ge zinnen en drie alleenstaanden zijn daardoor dakloos geworden. De schade wordt door de eigenaar op ongeveer twee ton geschat. ROTTERDAM. De 17-jarige ma troos Raimo Tuoranmaki uit Putar- saari (Finland) is in de Eerste Ka- tendi-echtse haven in Rotterdam ver dronken. Hij was een opvarende van de in deze haven liggende kustvaar der Svanborg. AMSTERDAM. Binnenkort wordt in Amsterdam begonnen met de bouw van een 385 meter lange brug over de Oosterdoksdoorgang, die de De Ruijterkade rechtstreeks met de Piet Heinkade zal verbinden. Deze brug, die een belangrijk onderdeel vormt bij de verbetering van de oost -west-route noordelijk van het Cen traal Station, gaat de sterk ver- puderde en smalle draaibrug ten zuiden van de spoorlijnen vervan gen. Advertentie OUD BEIJERLAND (01860) 2697 MIDDELHARNIS (01870) 3197 ZIERIKZEE (01110) 3569 9. Peinzend stond Aram naar de ring te kijken. „Waarom zou de dwerg verdwenen zijn. „Vrijwillig is hij vast niet gegaan", bracht Presto in het midden. „Zijn kamer ziet eruit alsof er gevochten is en mis schien heeft men hem wel ontvoerd!" Aram knikte nstemmend. „En dat zou er dan op wijzen dat er iemand is die niet wilde dat zijn boodschap mij zou bereiken. Maar hoe kunnen we hem ooit achterha len? We weten niet eens waar hij van daan kwam of wat hij wilde''. Op dat ogenblik werd zijn aandacht ge trokken door een rumoer bij de grote poort. Aram zag dat de wachters probeerden iemand tegen te houden, doch de bezoeker glipte tussen hen door en kwam haastig op Aram toe. De jonge ridder herkende de man onmiddellijk. Het was een van zijn pachters. De man zag er verschrikkelijk uit. Hij had een paar lappen om zijn hoofd gewonden om een wond te verbinden. Zijn buis was gescheurd en hij was helemaal in de war. „Ze.ze hebbenmij be stolen!" stotterde de pachter verontwaar digd. „Mijn hele kippenhok leeggestolen en toen ik ze wilde tegenhouden, hebben ze mij half doodgeslagen!" FEUILLETON

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7