V 125 i VVMJ/ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Doden gevallen in strijd tussen katholieken en protestanten j I Nederlandse arts over houding Rode Kruis Blaiberg weer in ziekenhuis Ambtenaren 0,39 nabetaling in 1969 „Geen noodtoestand, maar wel brandt een rood lampje" in de Nigeriaanse burgeroorlog OVERLEG OVER SUIKERPRIJZEN Getroffen Perzisch dorp herbouwd Brielse Meer onder normale peil Overstromingen in Indiase staat Bihar Gewapende botsing bij Chinese grens Erkend dealer ouppdfose' Poldermans ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 augustus 1969 Nr. 20251 WAARIN OPGENOMEN AEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bi) de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Het vertrek van burgemeester C. H. v. d. Linde Meer Britse troepen voor Noord-lerland Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 4 Toorn is geen argument. Verwachting tot zaterdagavond: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-tempera turen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen van ongeveer normaal tot 3 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. (Dit cijférweerbericht in plaats van het gebruikelijke bericht, dat niet tij dig op de telex verscheen). Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 16 aug. Zon op 5.25, onder 20.02. Maan op 8.57, onder 20.59. 17 aug. Zon op 5.27, onder 20.00. Maan op 10.13, onder 21.10. 18 aug. Zon op 5.28, onder 19.58. Maan op 11.32, onder 21.22. Eerste kwartier: 20 aug. te 21.03. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 aug. 5.18 v.m. 17.23 n.m. 17 aug. 5.45 v.m. 17.51 n.m. 18 aug. 6.12 v.m. 18.18 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 aug. 17 aug. 18 aug. Springtij: 15 aug. 17.12 n.m. 17.42 n.m. 18.13 n.m. 4.52 v.m. 5.22 v.m. 5.55 v.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied trok in het afgelopen etmaal over Frankrijk naar Nederland en breidde zich te gelijkertijd uit. De depressie ver oorzaakte in west- en midden-Europa en in noord-Italië talrijke buien, waarvan sommige vergezeld gingen van onweer. Vooral in Frankrijk zijn daarbij grote hoeveelheden neerslag gevallen. In Parijs werd in 24 uur tijds meer dan 30 mm regen afge tapt In ons land viel plaatselijk 5 mm ï'egen. De kern van de depres sie verplaatst zich in het komende etmaal slechts langzaam over Duits land naar het oosten, zodat de de pressie ook morgen het weer in ons land zal bepalen. Naast perioden mei zon worden er ook morgen plaatse lijk enkele buien verwacht. De tem peraturen zullen ongeveer dezelfde waarden bereiken als vandaag. AMSTERDAM. In de Weesper- trekvaart is een nieuw soort sluw - een Nederlandse primeur - aange bracht. Hel merkwaardige is, dat de eigenlijke waterkering bestaat uit een rubber balg, gevuld met water. Dat deze constructie alleszins stabiel en sterk is, bewees men, door na het vullen van de rubber balg - een personenauto over de zo ontstane stuw te laten rijden .Heeft men de stuw niet nodig, dan laat men de balg leeglopen, zodat ook de scheep vaart er geen hinder van ondervindt LONDEN, 15-8. De Britse regering heeft vanochtend (vrijdag) bekend gemaakt, dat z(j 600 militairen per vliegtuig naar Noord-lerland gaat zenden. De eerste groep gaat heden middag. De betrokken militairen kregen te horen, dat zij de Britse troepen in Noord-lerland gaan ver sterken. BELFAST, 15-8. Bij de felle strijd tussen protestanten en rooms-katho- lieken in Noord-lerland is vandaag, vrijdagochtend' de eerste dode ge vallen. Volgens een verklaring van de politie in Belfast gebeurde dit in Armagh, waar een man dodelijk door een schot werd getroffen. Intussen liepen in Belfast zelf een politieman en twee burgers verwon dingen op, toen er op de politie werd geschoten. Volgens ooggetuigen werd de politie onder vuur genomen, toen zij probeerde een menigte te ver spreiden die haar met benzinebom men bestookte. De schietpartij gebeurde in het gebied van Crumlin Road, die tus sen de protestantse en de rooms-ka- tholieke wijk ligt. In New Ry, aan de grens tussen Noord-lerland en Eire, sloeg de po litie een menigte uit elkaar die straatbarricades oprichtte. Twee mannen werden met hoofdwonden in een ziekenhuis opgenomen. Behalve de dode in Armagh, is er vrijdagochtend vroeg ook een dode gevallen in de r.k. wyk Ardoyne in Belfast. Daar werden o.a. ook drie politiemannen door schoten getrof fen. Eén van hen is er ernstig aan toe. Het is niet duidelijk van wie de schoten afkomstig waren. De man die in Armagh het leven liet, was een jonge Ier die naar Ca nada was verhuisd, maar nu met va- kantic in Noord-lerland. Het slacht offer in Belfast was een autobus chauffeur. Volgens journalisten zouden de ge vechten in Belfast zich van de wijk Ardoyne uitbreiden tot andere delen van de stad. Het aantal doden is inmiddels ge stegen tot vijf, waarvan vier in Bel fast. Het kind dat het leven heeft gelaten, was een negenjarige jongen die werd gedood door een kogel, wel ke door een ruit de woning van zijn ouders binnendrong. In Londonderry waar donderdag 300 Britse militairen in actie zijn ge komen, is het de afgelopen avond en nacht rustig gebleven. Volgens een woordvoerder van de Britse rege ring heeft de Noordierse regering niet om de hulp van Engelse troepen gevraagd voor Belfast. Infanteristen Grote aantallen Ierse infanteristen zijn donderdag naar de grens van de Ierse republiek met die van Noord- lerland gezonden. Een regerings woordvoerder in Dublin wilde niet met de pers over deze troepenbewe- gingen spreken. Hij wilde ook niet meedelen om hoeveel manschappen het gaat. In het noordwesten van de republiek waren donderdag echter konvooien legerauto's met soldaten waar te nemen, die in de richting van de grens reden. Sommige waarne mers zien er een politiek gebaar van steun aan de opstandige rooms-ka- tholieken in Noord-lerland in. Ze geloven niet dat premier Lynch van plan is zijn troepen de grens te la ten overschrijden. KAAPSTAD, 14-8. Dr. Philip Blai berg, de langstlevende harttrans- plantaliepatiënt ter wereld, is don derdag in het Groteschuurziekenhuis opgenomen in verband met een ach teruitgang van zijn gezondheidstoe stand. zo deelde een woordvoerder van het ziekenhuis mee. Hij gaf geen nadere bijzonderheden. De Zuidafrikaanse tandarts, die nu 60 jaar oud is. kreeg ruim negen tien maanden geleden een ander hart. Het is nu de derde maal dat hij in verband met een verslechtering van zijn gezondheidstoestand weer naar het ziekenhuis moet. DEN HAAG, 14-8. Donderdag is met de centrales van overheidsper soneel overleg gepleegd over de uit kering die in het kader van de na calculatie van de salaristrend-1969 aan de ambtenaren zal worden uit betaald. De uitkering bedraagt 0,39 procent van het jaarsalaris; op grond hier van zal het salarisniveau per 1 jan. 1970 met 0,66 procent worden ver hoogd. Het is de bedoeling de uitkering in september, gelijktijdig met de duurtetoeslag, uit te betalen, aldus een mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken. De droge zomer en de veeteelt DEN HAAG, 14-8. Donderdagmid dag heeft de staatssecretaris van eco nomische zaken een onderhoud ge had met het Centraal Bureau Le- vensmiddelenbedrijf over de huidige situatie in de suikerhandel. Zowel van de zijde van de staatssecretaris als van het Centraal Bureau werd de thans bestaande „onordelijke ont wikkeling" betreurd, zo deelt het ministerie van economische zaken mede. Het overleg wordt voortgezet. LOS ANGELES. Tijdens een door president Nixon aangeboden diner zijn de Apollo 11-astronauten on derscheiden met de „Vrijheidsprijs". Op de foto v.l.n.r. president Nixon, Michael Collins, Edwin AldrinNeil Armstrong en mevr. Armstrong en mevr. Collins. MOSKOU PEKING, 14-8. Uit on officiële Russische bron is vernomen dat woensdag bij de gewapende bot sing aan de Russisch-Chinese grens bij Sinkiang, circa 30 Chinezen ztfn gesneuveld en eenzelfde aantal ge wond geraakt. Aan Russische kant vielen twee doden en zeven gewon den. Officiële bevestiging van deze cijfers was echter niet te krijgen. De Russische ambassade in Peking heeft de Chinese protestnota over het incident teruggestuurd naar het Chinese ministerie van buitenlandse zaken, zo is donderdag vernomen. De nota werd „onaanvaardbaar en niet in overeenstemming met de feiten" geacht. Alle kranten in Peking publiceer den de tekst van de nota op hun voorpagina en lieten die vergezeld gaan van felle aanvallen op de Rus sische politiek in het algemeen. In de Russische pers verschenen artikelen met nieuwe beschuldigin gen over de onderdrukking door China van minderheidsgroepen, zo als de Oeigoeren iri Sinkiang. Baby vall vau elfde verdieping ALPHEN AAN DEN RIJN. 14-8. Donderdagmiddag is in Alphen aan den Rijn een tien maanden oude ba by op de elfde etage van een flat in zijn moeder, mevrouw A. R. Rijntal- der-Sangster, gevallen toen zij zich inspande een wesp te verwijderen. Haar zoontje Edwin viel op dé straat neer en was op slag dood. DEN HAAG, 14-8. Van een nood toestand voor onze rundveehouderij kan men in deze warme, droge zo mer tot nu toe niet spreken, maar wel is er volgens hét Rjjkslandbouw- consulentschap voor Voeder- en Wei- debouw in Wageningen een rood lampje gaan branden: in de komen de winter zouden de veehouders wel eens krap in hun ruwvoeder kunnen zitten. Toen in juni het eerste gras van dit jaar werd gemaaid, werd er be hoorlijk wat ruw voer gewonnen, maar door de droogte die we sinds dien hebben beleefd zit de tweede „snede", die normaal in augustus wordt gemaaid, er nauwelijks meer in. Daar waar op tijd een bui regen viel zijn de boeren en hun koeien er nog het,best aan toe, het gras is daar nog goed groen. Maar elders en voor af in wat hogere streken, zoals bij Otterlo en bij de Harskamp is het drooggebrand. Zulk gras gaat niet zo maar weer groeien als de regen eindelijk toch komt. Veel bedrijven hebben de afgelo pen jaren een zware veebezetting gekregen. Dank zij de goede gras- groei in die jaren kon dat, maar nu wordt het toch wat moeilijker. Wie onder deze omstandigheden vee moet afstoten kan er beter niet te lang mee wachten, vindt het consulent schap in Wageningen, anders is straks iedereen tegelijk met zijn koeien aan de markt. Tot eind juli had het droge weer nog niet veel invloed op de melk- produktie: die was gelijk of ietsje lager dan in de afgelopen jaren. Het was toch wel gezond weer voor de koeien die niet, zoals in natte jaren, grote hoeveelheden nat gras naar binnen hoefden te werken voor ze hun portie echt voedsel te pakken hadden. Het gras van nu heeft een veel hoger droge-stofgehalte. Er wa ren deze zomer ook veel minder pa rasieten die de gezondheid der dieren belaagden en de nachten te velde waren veel beter door te komen dan bij ruwer weer. In zuidwest-Friesland, in het ge bied van het consulentschap Sneek, zien de boeren de melkproduktie wel al teruglopen. En daarmee ook hun inkomen, dat normaal voor 75 a 80 procent uit die melk moet komen. Niet prettig, maar volgens het con sulentschap prefereren de boeren de ze „droge" schade toch nog boven „natte" schade: het werk gaat nu veel lichter dan in natte jaren, ma chines kunnen overal komen. oktober en november 1968 door de Nederlandse bevolking bijeenge bracht en ter beschikking gesteld van de slachtoffers van de aardbe vingsramp in het kader van de op particulier initiatief steunende actie Dorp voor Perzië. OOSTVOORNE, 14-8. De water stand van het Brielsemeer is door de aanhoudende droogte 45 cm beneden het normale peil gekorrien. Het zout gehalte is hierdoor zodanig toegeno men, dat het niet langer bruikbaar is voor de tuinbouw en zelfs binnen kort voor de veehouderij boven het toelaatbare chloorgehalte zal zijn gekomen. Dit brengt niet alleen voor de tuinderijen en veehouders op Voorne enorme problemen met zich meedoch ook voor de industrieën op het eiland Rozenburg. Dijkgraaf L. Gorzeman sprak tijdens de don derdag gehouden vergadering van de Brielse dijkkring over een kritieke si tuatie die de noodtoestand nabij was. Inmiddels is aan de I.C.I. en de Esso Chemie verboden om nog water aan het Brielsemeer te onttrekken, ten einde te voorkomen dat het urn ter- peil nog verder gaal dalen. ROTTERDAM,14-8. Op 31 augus tus 1969, precies een jaar na de da tum, waarop een gedeelte van Per zië door een zware aardbeving is ge troffen, zal het toen zwaar getroffen dorp Ostad, dat inmiddels geheel is herbouwd met behulp van in Neder land verzamelde gelden plechtig worden geopend. Bij deze officiële inauguratie zul len aanwezig zijn zijn keizerlijke ma- jesteitde Sjah van Perzië en hare majesteit de keizerin. Het voor de herbouw van Ostad nodige bedrag van circa 1,6 miljoen gulden is in de loop van de maanden Nederlander in Noorwegen verdronken BUSSUM, 14-8. De 21-jarige John- ny Mesman uit Bussum is tijdens een vakantieverblijf in Noorwegen in een ongeveer 20 meter diep meer verdronken. De jongen, die met twee vrienden uit Bussum naar Noorwegen was ge gaan. kon goed zwemmen. Het. on geluk is gebeurd in een meer bij het Noorse plaatsje Tapeck. Bij de fa milie is telefonisch bericht ontvan gen. Hel stoffelijk overschot was donderdag nog niet gevonden. GENEVE, 14-8. Dc in Biafra werk zame arts Herman Middelkoop heeft donderdag op een persconferentie in Gcnevè kritiek geleverd op de hou ding van het Internationale Rode Kruis in het conflict tussen Nigeria en Biafra. Volgens dr. Middelkoop moet het Rode Kruis in staat zijn geweest, ondanks de tegenwerking van de Ni geriaanse regering de hulpvluchten naar Biafra voort te zetten evenals het Internationale Kerkelijk hulp werk dit heeft gedaan. De Neder landse arts, die twee weken geleden nog in Biafra was, zei, dat toen ie dere dag duizend mensen - vooral kleine kinderen en oudere mensen - de hongerdood stierven. Hij be- CALCUTTA. 15-8. In de Indiase staat Bihar zijn acht rivieren buiten hun oevers getreden, waardoor vele plaatsen zijn overstroomd en talrijke verbindingen verbroken. Er zouden vele mensen zijn verdronken. Meer dan een miljoen mensen hebben van de watersnood te lijden. Russisch-Chinese spanning greep niet, dat het Internationale Rode Kruis na het opschorten van de hulpvluchten tenminste niet een deel van de reeds aangelegde reser ves aan het kerkelijk hulpwerk ter beschikking had gesteld. Havenplein 4 - Zierikzee /V? n llhrllt' i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1