vV 125 V/ V, ss DE ZIERIKZEESCHE COURANT N00RD-IERLAND THANS OP RAND VAN BHRCEROORLOC De toestand in Zambia Levensgeesten na 24 uur opgewekt De Amerikaanse verplichtingen in Azië Oogstverwacliting vroege akkergewassen Naar 24-uur-staking in Argentinië? ZIERIKZEESCHE. NIEUWSBODES Donderdag 1-1 augustus 1969 Nr. 20200 ^\v WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannowekken II, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255,. na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18".00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. da nummer: Nieuive burgemeester bezocht Duiveland Hevige onlusten breiden zich snel uil LONDONDERRY, 13-8. In de Noord-Ierse stad Londonderry heeft dinsdag de hele avond en nacht een ware veldslag gewoed, waarbij zeker 130 gewonden zijn gevallen. Woens dagmorgen vroeg z(jn „uit voorzorg" drie Britse compagniën infanterie (samen ongeveer 300 man) van het regiment van de Prins "van Wales naar een marinebasis aan de rand van de stad overgebracht. De onlusten begonnen tijdens een mars van duibenden jonge protes tanten door deze overwegend katho lieke stad. Toen de stoet de door barricaden afgesloten wijk Bogside naderde, werden de marcherende protestanten en de politie op stenen en bezinebommen onthaald. Daarna braken straatgevechten uit. Om streeks middernacht werden ver scheidene gebouwen in brand gesto ken waarna de politie tot gebruik van traangas overging. De katholie ken trokken zich daarop voor hret merendeel terug in het centrum van Bogside maar de hele nacht kwamen nog gevechten voor. Onder de ge wonden zijn honderd politiemannen. T\Vêe fabrieken en een bezinestation waren door brand ernstig beschadigd. Volgens de politie moet het oproer georganiseerd zijn geweest. „Dit was geen spontane uitbarsting. Er zijn honderden bezinebommen gebruikt en die moeten tevoren zijn klaarge maakt", aldus een woordvoeder. Woensdag en woensdagnacht heb ben de hevige onlusten in London derry zich uitgebreid tot andere ste den in het land, en Ulster op de rand van een burgeroorlog gebracht. De twisten tussen Katholieken en Pro- Twintig jaar voor vliegtuigkaper KEY WEST. 13-8. Een rechtbank in Key West (Florida) heeft woens dag de 35-jarige William Alben Truitt tot 20 jaar gevangenisstraf vero'ordeeld, omdat hij op 23 oktober van het vorig jaar de piloot van een kléin vliegtuig gedwongen had naar Cuba té vliegen. Volgens de piloot had Truitt, een kleinzoon van Alben Barkley, die van 1948 tot 1952 vice-president van Atherika was, hem bedreigd met een bom. LÖESAKA, 13-8. President Ken- netlr Kaunda van Zambia heeft een vergadering van de nationale raad van de regerende partij in Zambia plotseling afgebroken na verklaard tehebbenij .dat Zambia nagenoeg in een economische oorlog gewikkeld is mét „machtige gevestigde belan gen" in Engeland, de Ver. Staten en Zuid-Afrika. Het afbreken van eerder genoem de bijéénkomst, die tot donderdag zou duren, volgde op de bekendma king van maandag, dat Zambia zijn belangrijke koperindustrie zal natio naliseren met een Zambiaans aan deel van 51 pet. AMSTERDAM. Het geld voor Abe Nathans vredesschip is binnen. Hier tekent Nathan het contract, waar mee de Peace Ship Fund New York eigenaar wordt van de Groningse kustvaarder „Cito". Links de heer Dee van de Groningse rederij. tcstanten hebben üe Britse provincie in de zwaarste crisis gestort sinds de deling van Ierland bijna vijftig jaar geleden. Bij de verwoede straatgevechten in Londonderry, zich concentrerend in en om de katholieke wijk Bogside, opende de politie woensdagnacht voor het eerst het vuur met revol vers toen katholieke opstandelingen vanaf het dak van een depot een re gen van benzinebommen op haar lie ten neerkomen. Volgens onbevestig de berichten vielen daarbij een dode en enkele gewonden. De opstande lingen, goed georganiseerd en zelfs uitgerust met vestzakzenders, „ver overden" enkele straten op de poli tie, die herhaaldelijk traangas ge bruikte. Er woedde een enorme brand die een hele straat op enkele huizen na in as legde. Pas tegen vijf uur in de ochtend, na 48 uur van vrijwel onafgebroken strijd, kwam het tot een stilzwijgende „wapenstilstando- vereenkomst". Jonge katholieken ble- ZURICH. 13-8. Een 11-jarige jon gen die eigenlijk al verdronken was en wiens hart stilstond, is na een behandeling van 24 uur weer bij be wustzijn gekomen. De jongen was in een zwembad bij Zürich verdronken. De badmeester poogde direct zijn levensgeesten weer op te wekken. Daarna werd bij het vervoer naar het ziekenhuis 20 minuten lang mond-op-mondbeademing toegepast, eChter zonder succes. Pas na diverse injecties begon het hart van de jon gen weer te kloppen. De behandeling werd zolang voortgezet tot hij weer tot bewustzijn kwam. Malerijbedrijf in Borculo uitgebrand BORCULO, 13-8. Woensdagavond omstreeks half acht is brand uitge broken in het malerijbedrijf van de Verenigde Landbouwcoöperaties „De Achterhoek" in Borculo. Het gehele bedrijf, waarin grote hoeveelheden graan- en meelpro- dukten lagen opgeslagen, is verloren gegaan, evenals het gehele machine park. Ook een nabijgelegen graan silo is door het vuur aangetast. ven de barricaden bemannen, maar aan het gooien van stenen en benzi nebommen kwam een eind. In andere steden Schietpartijen en brandstichting zijn van de ene stad op de andere overgeslagen. Schoten vielen in de hoofdstad Belfast en Dungiven, ter wijl grote branden werden gemeld uit zes andere steden, waar woeden de menigten de straten in slagvel den hadden herschapen. Militante protestanten maar overwegend ka tholieken zorgden overal voor een orgie van geweld, elkaar en de poli tie van achter barricaden met Molo- tow-cocktails en andere projectielen bestokend. Aan de rand van Londonderry stonden 300 man Britse troepen ge reed om tussenbeide te komen, maar nog de Britse regering noch de re gering in Belfast gaf daartoe het sein, hoewel politie-officieren naar verluidt waarschuwden dat de toe stand hen volledig uit de hand zou lopen als de Britse militairen niet snel opdaagden. Kind geruild voor radio-grammofoon PETERBOROUGH. 13-8. Een joilü echtpaar uit het Britse stadje Peter borough heeft zijn dochtertje van twee jaar geruild voor een radio- grammofooncombinatie. De 24-jarige moeder vertelde te gen verslaggevers dat zij en haar 26-jarige man op een kampeerter rein bij Peterborough woonden.. Zij wilden daar echter niet blijven en hadden daarom een flat in het stad je gehuurd. Hun dochtertje Jacque line wilde echter niet mee. Zij bleef maar huilen, aldus de 24-jarige moe der, en wilde met alle geweld bij de Butlers blijven die ook in een kam peerwagen op het terrein wonen. Wij besloten toen haar daar te laten. Een paar dagen later kregen wij de radio-grammofooncombinatie. De 24-jarige fabrieksarbeider But ler verklaarde dat hij de ruil bij wijze van grap had voorgesteld. Ik heb er geen ogenblik aan gedacht dat zij er ernstig op in zouden gaan, zo zei hij. „Maar nu zijn wij van plan het meisje langs officiële weg te adopteren", de Butlers hebben zelf geen kinderen. DEN HAAG, 13-8. Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statis tiek gepubliceerde uitkomsten van de op 31 juli jl. gehouden voorlopige oogstraming, liggen de rendement- cijfcrs van rogge, wintergerst en ve zelvlas op ongeveer hetzelfde niveau als in 1968. Dat van koolzaad ligt la ger 15 °/o), van karwijzaad be langrijk hoger 23 Ten opzichte van het 10-jaarlijks- gcmiddelde (1959/1968) is de op brengst per ha van rogge 10 meer, wintergerst en vezelvlas liggen op hetzelfde niveau, koolzaad 13 u la ger, karwijzaad 7 °/o hoger. Van de rogge wordt een opbrengst geraamd van 197.000 ton 18 volledig tengevolge van een t.o.v. 1968 geringer beteeld areaal. Ondanks een wat hogere opbrengst Dit nummer bestaat uit 10 pagina'» Oud wordeu gaat vunzelf, WÊmmmm. 4' UTRECHT. Een felle, uitslaande brand heeft woensdag de gebouwen van een ijzer war engrossier in de Domstad in de as gelegd. Ondanks de strijd van de brandweer is het niet gelukt de gebouwen te redden. De krachtige wind maakte van het geheel een baaierd van vuur, die na korte tijd slechts de muren van het gebouw overeind liet. per ha is de verwachting van de oogst van wintergerst, ongeveer 18.600 ton of 2/3 van die van 1968. De oorzaak moet ook hier worden gezocht in een kleiner areaal. Voor koolzaad komt de raming^op 14.200 ton of ca. 80 van die van vorig jaar. Bij dit gewas werkten vermindering van areaal en rende ment per ha elkaar in de hand. De hoge opbrengst per ha van karwijzaad compenseert volkomen het verminderde areaal, zodat een oogst kan worden verwacht van rond 43.000 ton of 10 °/o meer dan in 1968. Naar verwachting zël de vlas-oogst met 72.700 ton, 14 -minder bedra gen dan in 1968. Dezè vermindering is voornamelijk toe te schrijven aan areaalinkrimping. WASHINGTON, 13-8. Een speciale ondercommissie voor buitenlandse zaken uit de Amerikaanse Senaat, gaat zich volgende maand bezighou den met de verplichtingen van Ame rika in Azië, zo heeft de leider van deze groep, Stuart Symington, woens dag bekendgemaakt. Op besloten bijeenkomsten zal de ondercommissie onderzoeken wat de verplichtingen zijn ten aanzien van Thailand, Korea, Japan, Okinawa, Formosa, Laos en de Philippijnen. Het onderzoek zal zich niet beper ken tot officiële stukken, maar zich ook uitsti-ekken tot de stationex-ing van Amerikaanse tx-oepen in andei'e landen, de financiële steun aan bui tenlandse sti'ijdkrachten en het op slaan van speciale wapens buiten Ameinka. Gevlucht per lokomotiejf HANNOVER, 13-8. Twee families, bestaande uil negen mensen, zijn in de nacht van dinsdag op woensdag met een lokomotief uit Oost-Duits- land naar de Bondsrepubliek ge vlucht. Dit gebeurde nabij de grensplaats Helmstedt (Neder-Saksen). De vluch telingen zijn een 25-jax'ige officier van de Oostduitse marine en zijn vrouw, zijn broer en echtgenote en vijf kindei-en. De meegenomen loc werd gebruikt voor vervoer op het teiTein van een dicht bij de grens liggende Oostduitse elektricitetiscen- trale, waar een van de vluchtelingen werkzaam was. De vluchtelingen zei den ontevreden te zijn geweest met de toestand in de D.D.R. BUENOS AIRES. 13-8. Het alge meen vakverbond in Argentinië heeft voor 27 augustus een algemene sta king van 24 uur afgekondigd, omdat de regering niet ingegaan is op de voorwaarden die het vorige week had gesteld voor opening van een gespx-ek. Deze voorwaarden zijn o.a. een extra-loonsverhoging voor alle arbeiders, de vorming van commis sies, waarin werkgevers en -nemers gelijkelijk zijn vertegenwooi'digd, voor het bespreken van arbeidsover eenkomsten. opheffing van de staat van beleg, invrijheidstelling van alle vakbondsfunctionarissen die door krijgsraden zijn veroordeeld, én het weer in dienst nemen van werkne mers die wegens vakbondsactiviteit zijn ontslagen. muar wijs worden is een kunst, j t Wat Thailand betx*eft bestaat ei- wrijving" tussen het ministerie van defensie en een gi-oep in de Senaat, die vreest dat de regex-ing buiten het Congx-es om toezeggingen heeft ge daan, die tot een tweede Vietnam zouden kunnen leiden. Kluis ontvreemd uit gemeentehuis VIERLINGSBEEK, 13-8. In de nacht van maandag op dinsdag is uit het gemeentehuis in Viex-lings- beek een kleine kluis ontvi-eemd, in houdende een geldbedi-ag van onge veer duizend gulden. In de loop van dinsdag werd de kluis leeg in een greppel langs een van de uitgangs wegen van Vierlingsbeek terugge vonden. Enkele centen en wat pa pieren had men in de kluis achter gelaten. De disti-ictsrechei'che in 's-Hei'togenbosch, die met het onder zoek volop bezig is, meent dat men hier te doen heeft met de dader of daders die de laatste maanden re gelmatig dergelijke inbraken in ge meentehuizen doen. Vrouw overleden na verkeersongeval ROERMOND, 13-8. In het zieken huis te Heerlen is woensdagavond de 28-jarige mevrouw C. van Beek- Seelen uit Vlodi-op overTeden, ten gevolge van opgelopen vex-wondin- gen bij een verkeei-songeval. Dit verkeersongeval had woens- dagmoi'gen plaats op de spoox-baan in Roermond, toen zij ei'nstig ge wond raakte bij het ovex'steken ïxiet haar bromfiets. Zij x-eed daax'bij te gen een zesjarig jongetje op. Dam-slaper had nekkramp AMSTERDAM, 13-8, B(j dc jonge- lui die op de Dam in dc hoofdstad bivakcrcn is, naar eerst thans be kend is geworden, enkele dagen ge leden een geval van nekkramp ge constateerd. Een jongeman, wiens identiteit niet is bekendgemaakt, is in het Wilhel- minagasthuis ter vex-pleging opgeno men. Degenen, die met hem in aan raking zijn geweest hebben, zoals in zulke gevallen uit voox-zox-g gebx*ui- kelijk is, pillen gekx-egen. Toen de jongeman op de Dam niet goedwex-d, brachten enkele jongex-en hem over naar de studentenflat in de Weesper- straat, waar i'egelmatig jongex-en op dc gangen en het trapportaal over nachten. Omdat de toestand verer- gerde werd de jongeman naar het ziekenhuis overgebracht, waar nek kramp werd geconstateerd. Zonnige perioden Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden en voornamelijk in het zuidoosten van het land een lo kale onweersbui: meest zwakke wind en weinig vex-andering in tempex-a- tuur. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-tempei-atux-en: omstx-eeks nor maal. Max.-tempex-atux-en: omstx-eeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 px-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 px-ocent. 15 aug. Zon op 5.23, onder 20.04. Maaii op 7.42," onder 20.50. Eerste kwartier: 20 aug. te 21.03. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 aug. 4.49 v.m. 16.54 n.nx. BROUWERSHAVEN: 15 aug. 4.22 v.m. 16.41 n.m. Spx-ingtij: 15 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het vasteland is het weer iets minder bestendig gewor den door de aanwezigheid van en kele storingen. Deze trekken van Spanje over Frankrijk naar Duits land en veroorzaken daarbij in hun omgeving plaatselijk enkele regen- of onweex-sbuien. In zuid-Fx-ankrijk en ook in het Alpengebied viel daar bij in de nacht van woensdag op donderdag hier en daar ongeveer 20 mm neerslag. In het komende et maal blijven dex-gelijke storingen het weer in west-Europa bepalen. Oók in ons land is er kan£ op een lokale onweersbui. Overigens zal het weer een zonnig karakter hebben met wei nig wind. ,Apollo"-astionautcii op ras NEW YORK, 13-8. Dc drie „Apol- lo-ll" astronauten, Neil Armstrong, Edwin Aldrin en Michael Collins, zijn woensdag in New York begon nen aan een dx-iedaagse x*eis door Amerika. Naast New York zullen zij op hun reis ook Los Angeles en Chi cago aandoen. In New Yox-k wei-den de dx-ie as tronauten door een grote menigte ontvangen met de traditionele, „tic- kex'-tape-pax-ade". De komende presidentsverkiezing in India NEW DELHI, 13-8. Sinds het land 22 jaar geleden onafhankelijk werd staat India nu voor dc meest opwin dende presidentsverkiezing omdat een breuk in dc aan dc macht zijnde congrespartij er het gevolg van kan zijn. Een college van 4.137 kiesmannen gaat zatei-dag beslissen over de vi-aag wie in de komende vijf jaar staats hoofd zal zijn. Op papier wordt hel een duidelijke ovex-winning voor de 56-jarige Sanjiva Reddy, de officiële kandidaat van de congx-espartij. Maai de scherpe meningsvei-schillen tus sen pi-emier Indira Gandhi en enke le „opstandige" partijleiders, die een maand geleden duidelijk naar voren kwamen, hebben tot nu toe alle voor spellingen op de helling gezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1