~x DE ZIERIKZEESCHE COURANT Israëlische luchtaanvallen op Jordaans hevloeiingskanaal Dode en vier gewonden bij autobotsing MORRIS Gedeelte van Tholen zat zonder water Nederlandse ministers beraden zich op devaluatie Franse franc Bomaanslagen in Italiaanse treinen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 11 augustus 1969 Nr. ïo:'ü 1251 WAARIN OPGENOMEN V 1797 - 1889 REDAKTIE EN AOMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lei. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bi, de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: Zierikzees' draaiorgel vernield TEL AVIV, 10-8. Israël heeft zon dag gedurende een half uur aanval len gedaan op het belangrijke Jor daanse hevloeiingskanaal Ghor, naar een woordvoerder meedeelde als re presaille voor de Arabische guerril la-aanvallen van de afgelopen dagen op niet-militaire doelen in Israël. De Israëlische toestellen vielen in golven aan op het Ghor-kanaal, dat pos was hersteld van een Israëlische luchtaanval enkele weken geleden. Ook Jordaanse militaire doelen ten oosten van de Jordaan waren het doelwit. Alle toestellen keerden be houden op hun basis terug. Van Jordaanse officiële zijde is la ter gezegd dat drie Israëlische vlieg tuigen door luchtdoelgeschut zijn neergeschoten. Het Ghor-kanaal is gedeeltelijk beschadigd en drie Jor daanse soldaten zijn gewond. Het kanaal bevloeit de Ghor-vallei ten oosten van de Jordaan met wa ter uit de rivier de Yarmoek. Een Israëlische woordvoerder ver wees naar de mijnaanslag de afge lopen week op een Israëlische mili taire bus, waarbij twee soldaten om kwamen en twaalf gewond raakten, én twee mortier-aanvallen op het dorp Yardena. „Het aantal agressie daden van Jordaans gebied in de af gelopen tien dagen is 38, daarbij in begrepen die van de afgelopen 24 uur", zei hij, de represaille verdedi gend. Aan de aanval namen golven „Mystères" en „Vautour"-bommen- werpers deel. Volgens berichten uit het? gebied, stroomt het water na het bombarde ment weer in de oude bedding van de Yarmoek. Het kanaal is op de zelfde plaats geraakt als enkele we ken geleden. Israëlische functionarissen zeiden dat na de aanval van juni Jordanië Israël had verzocht tijdens de repa ratiewerkzaamheden niet aan te val len. Jordanië had op Israëlisch ver- DEN HAAG, 10-8. Bjj een botsing tussen twee personenauto's in de Waldorpstraat in Den Haag is za terdagavond omstreeks tien uur de 26-jarige bestuurder van een der auto's kort daarna in het ziekenhuis Westeinde overleden en z(jn een echtpaar met twee kinderen uit de andere auto vrij ernstig gewond. Naar de politie, na een reconstruc tie op zondagmorgen, thans aan neemt, is de 26-jarige P. R. B. uit Den Haag om onbekende reden met de door hem bestuurde „Triumph" plotseling naar links uitgeweken. De van de andere kant komende „Scal- dia", bestuurd door de 54-jarige P. Nixon: „Brezjnev-doctrine geen rem voor de V.S." WASHINGTON, 8-8. President Nixon heeft verklaard dat de Brezj nev-doctrine, die uitgaat van een be perkte soevereiniteit van de commu nistische landen in oost Europa, hem niet zal remmen in zijn politiek te genover deze staten. Met name zal hij zich niet laten afhouden van zijn streven naar betere betrekkingen met oost-Europa. De Bx-ezjnev-doc- trine heeft geen geldigheid voor het westen, aldus verklaarde Nixon. Hij deed dit volgens betrouwbare krin gen, in een gesprek dat hij donder dagavond met de Westduitse bonds kanselier, Kurt Georg Kiesinger, had. Zoals bekend heeft Nixon tijdens zijn bezoek aan Roemenië een warm onthaal gekregen. P. P. uit Oestgeest, greep de „Tri umph" aan de rechtermiddenzijde. Alle inzittenden van de „Scaldia", het echtpaar P. en zijn 18-jarige en 11-jarige dochters, zijn met vrij ern stige verwondingen in ziekenhuizen in Den Haag opgenomen. Beide au to's werden vernield. Advertentie. QWAUTY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Stuntman verongelukt LE HAVRE, 11-8. Een Franse stunt man, Jean Tomitch, is zondagavond verongelukt, toen hij het wereldre cord duiken met een auto probeerde te verbeteren. Met een snelheid van circa 100 km. reed hij bij Les Ande- lys van een vijftien meter hoge kant in de Seine. Enige duizenden toe schouwers zagen, hoe de auto vijftig meter door de lucht vloog en in plaats van recht in het water terecht te komen, omsloeg en door de stroom werd meegevoerd. Tomitch had zuur stof bij zich voor een half uur. Hij wist echter niet uit het gezonken voertuig te komen en ook vier kik vorsmannen konden hem niet bevrij den. Pas na een uur kon de auto op de kant worden gebracht. THOLEN, 9-8. Zaterdagavond ztfn op drie plaatsen de hoofdwaterlei dingbuizen in de gemeente Tholen doorgebroken waardoor de gemeen ten Tholen (gedeeltelijk), Poortvliet, Scherpenisse en St. Maartensdijk van watertoevoer werden afgesloten. Het water komt vanaf een pomp station te Halsteren. Vermoedelijk zijn door de warmte de lassen van de Den Haag als ambtenarenstad DEN HAAG, 8-8. D enHaag telt momenteel rond 37.600 rijksambtena ren, 14.400 gemeenteambtenaren en 6.500 personen werkzaam bij de pro vinciale overheid, waterschappen en semi- overheid. Zo blijkt uit gege vens van het bedrijfsregister voor Den Haag, welke door wethouder B. Bol van economische zaken werden toegelicht. Het uit genoemde getallen verkregen totaal van 58.000 ambte naren is excluseif de „geheime per soneelsbestanden' 'van o.m. de bin nenlandse veiligheidsdienst, physisch laboratoriu mvan het T.N.O. en mi litaire vestigingen. Dit bestand wordt op rond 12.000 geschat,aldus de heer Bol, zodat het totaal aantal in Den Haag in dienst van de overheid wer kende personen ruim 70.000 bedraagt of ruim een kwart van het totaal aantal arbeidsplaatsen van rond 245 duizend. Arrestatie na beroving DEN HAAG, 9-9. De Haagse poli tie heeft de 27-jarige uit de Antillen afkomstige en in Den Haag wonen de constructiewerker M. B. R. aan gehouden. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de be roving en afpersing van twee in de Schilderswijk wonende oudere man nen voor een totaalbedrag van ruim f 8800. buizen losgeraakt, waardoor het wa ter met grote kracht ontsnapte met als gevolg dat op de Oudelandsedijk, de Oudelandseweg en de Tenanker- weg te Tholen drie flinke gaten, sommige, van vier bij vier meter, in het wegdek zijn geslagen. Het water overspoelde de straten en richtte veel schade aan. Van ge meentewege zijn direct de nodige maatregelen getroffen om de schade zo snel mogelijk te herstellen. De leidingen naar genoemde plaatsen zijn afgesloten. De gaten in de weg en straat zijn zo gevaarlijk, dat het verkeer is omgelegd en de politie de nodige maatregelen moest treffen. Gedetineerde ontsnapt bij voetbalwedstrijd GRONINGEN, 10-8. Tijdens de zondagmiddag in Groningen gespeel de voetbalwedstrijd GVAV-Ajax heeft de gedetineerde Peddy M. uit Arnhem de vrijheid gekozen. Hij zat in Veenhuizen een straf uit wegens souteneurschap. Tijdens het bijwonen van de voetbalwedstrijd heeft hij zich aan het toezicht van zijn bewa kers kunnen onttrekken. Roemenië belooft trouw aan Warsehau-pakt BOEKAREST, 9-8. Roemenië heeft zaterdag trouw beloofd aan het War- schau-pakt, maar tegelijk duidelijk gemaakt dat het zijn eigen verdedi ging wil verzorgen. Minister van de fensie Ion Ionita zei op het partij congres dat de Roemeense defensie industrie steeds meer bijdraagt tot de bevoorrading van de Roemeense strijdkrachten, zodat Roemenië hope lijk niet langer afhankelijk zal zijn van Sowjet-Russische wapenleveran- ties. Deze zijn de laatste vier of vijf jaar steeds minder geworden en nu bijna opgehouden. zoek getracht de activiteit van de Arabische commando's te verminde ren. Na de reparatie van de dam was er echter weer sprake van toege nomen commando-activiteit, waarbij ook Jordaanse militaire eenheden de guerilleros steunden. Veel gewonden door storm in de Ver. Staten CINCINNATI (Ohio), 10-8. Zater- dagavond zijn in Cincinnati en om geving in de Amerikaanse staat Ohio' zeker 230 mensen gewond geraakt door tornado's, die verscheidene hui zen met de grond gelijk hebben ge maakt. Van een flatgebouw van vier verdiepingen sneuvelden de bovenste twee etage's, kort nadat de bewoners een goed heenkomen hadden ge zocht. De streek is tot rampgebied verklaard en de nationale garde is te hulp geroepen voor opruimings- en bewakingswerk. Negen koeien bij brand omgekomen HAARLEMMERMEER, 10-8. Bij een brand in een veehouderijbedrijf aan de Raasdorperweg in Haarlem mermeer zijn zaterdagavond negen koeien verbrand. De brand is ont staan in het naast de koeiestal ge legen varkenshok. Daar was, met het oog op het bereiden van varkens voer, even tevoren een kachel aan gestoken. De schade wordt geschat op 60.000 gulden. Bootmotor gëxplodeerd LEEUWARDEN, 10-8. Zondagmor gen is in Uitwelleringa bij Sneek een ingebouwde motor van een jacht ge ëxplodeerd. Op het moment van de explosie waren zeven mensen aan boord, twee gezinnen die met de boot zouden varen en de verhuurder. De ze laatste, de 44-jarige H. Huisman werd met een hoofdwond en brand wonden naar het ziekenhuis in Sneek gebracht, evenals de huurder de heer Tolsma. De andere vijf liepen alle maal brandwonden op. Het ongeval gebeurde toen de heer Huisman de motor wilde starten. De boot brand de vrijwel geheel uit. Auto met jongelui botst tegen boom: Meisje dood WAALRE, 9-8. In de nacht van vrijdag op zaterdag is op de Molen- venlaan te Waalre een personenauto met vier jongelui met hoge snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Een van de inzitten den, de 21-jarige Hilleke 't Hoen uit Waalre raakte hierbij ernstig gewond en overleed later in de nacht in het ziekenhuis te Eindhoven. De andere jongelui werden slechts licht gewond. Kamerleden stellen vragen over kamperen Het Tweede Kamer-lid van den Doel (P.v.d.A.) heeft de minister van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk gevraagd of de niet-toela- ting op vele kampeerterreinen op Schouwen en Walcheren voor onge- huwden beneden de 25 jaar wel past in het jeugdbeleid van deze minister. De heer van den Doel vraagt de be windsvrouwe te pogen de betrokken camping-exploitanten tot andere ge dachten te brengen, hetzij door hen te overreden, hetzij door elke mede werking van landelijke of lokale overheden aan de exploitatie te doen ontzeggen? Diefstal bij Belgische posterijen BRUSSEL, 10-8. In een sorteerma- gazijn van de posterijen in Brussel hebben dieven in de nacht van za terdag op zondag 250.000 Franse francs en een nog onbekend bedrag aan effecten ontvreemd. Het geld en de effecten bevonden zich in jute zakken. Naar de daders wordt nog gezocht. Vier blinden zwommen over Het Kanaal LONDEN, 10-8. Vier Engelse blin- den tussen de 25 en 28 jaar zijn er dit weekeinde in geslaagd het Ka naal over te zwemmen. Zij gingen bij Cap Griz Nez in Frankrijk te wa ter en zetten 14.30 uur later zondag ochtend voet aan wal in Folkstone. Tweeduizend Britse militairen hebben een oefening op en rond Gi braltar gehouden, die een realistische invasie behelsde ter beproeving van de landingstechniek en de verdedi gingscapaciteit van de kolonie. DEN HAAG, 9-8. De ministerraad is hedenmorgen bijeen geweest om zich te beraden over de gevolgen van de devaluatie van de Franse franc. De regering ziet in deze maatregel geen enkele aanleiding een pariteits wij zigig van de gulden te overwegen. In verband met de gevolgen, die deze maatregel heeft, in het bijzon der voor de gemeenschappelijke landbouwmarkt, heeft de Nederland se voorzitter van de E.E.G.-raad van ministers deze raad tegen maandag morgen 11.00 uur in Brussel bijeen geroepen, overeenkomstig verplich tingen in het desbetreffende E.E.G.- verordening. ROME. 9-8. In de nacht van vrij dag op zatetrdag zijn in Italiaanse treinen bommen ontploft, waarbij minstens negen mensen gewond zijn geraakt In een trein, welke in de richting Caserte reed werden zes mensen ge wond door twee bommen. In een trein in de buurt van Ovieto liepen twee reizigers verwondingen op bij een bomontploffing. Een stu dent, die per spoor op weg was naar Triest liep bij een explosie een wond aan de arm op. Twee andere ontploffingen richt ten wel schade aan, maar niemand werd gewond. In een trein, die in Milaan was aangekomen, ontdekte een reizigster een primitieve tijdbom. Het ding kon tijdig onschadelijk ge maakt worden. Auto reed winkel binnen VIERLINGEBEEK. 9-8. In Groe ningen, gemeente Vierlingsbeek, is een open vrachtwagen, na reeds 100 meter van de weg te zijn geraakt, het winkel-woonhuis van de heer G. Koenen binnengereden. Hierbij liep de bestuurder van de vrachtauto, de 40-jarige F. Groothusen een lichte hersenschudding en een shock op. zodat hij naar het ziekenhuis te Box meer moest worden vervoerd. Van de in de winkel aanwezige personen, t.w. de heer Koenen, zijn echtgenote en een klant, werd wonder boven wonder niemand verwond. Wel ont stond er in de winkel een enorme x-avage terwijl in de mui'en van de woning grote scheux-en ontstonden. De schade aan de woning, de winkel en aan de opstand en goederenvoor raad loopt in de duizenden guldens. Verbeteringen in sociale voorzieningen in de V. S WASHINGTON, 9-8. President Nixon heeft een aantal verbeteringen in de sociale voorzieningen ten be hoeve van arme Amerikanen bekend gemaakt. Een ervan is dat een gezin een minimum-jaarinkomen van 1.600 dollar (bijna 6.000 gulden) wordt ge- garandeex'd. Wanneer het Congres het program goedkeurt kan het eind 1971 of begin '72 in werking treden, zo vex-klaax-de de president zaterdag in een televisietoespraak. Nederlanders gewond bij ongeluk in Frankrijk VALENCE, 10-8. Zes personen, on der wie vijf Nederlanders, zijn zater dagmorgen gewond geraakt bij een auto-ongeluk in de omgeving van het Franse plaatsje Valence. Volgens het Franse persbui'eau AFP zijn de Nedex'landei's afkomstig uit Zwolle en dragen vier van hen de volgende namen: M. Knarren, be- stuui'der, 22 jaar; B. Huikink 20 jaar; B. Bosch 19 jaar en G. Bouvhius 20 jaar, allen zijn licht gewond. De Ne- dei'landers zouden met hun wagen aan de linkei'kant van de weg zijn geraakt en kwamen vervolgens in botsing met een vi*achtwagen en een pei'sonenwagen. ROTTERDAM. Het vliegkampschip de „25de Mayo" (de vroegere Karei Doorman), dat aan de werf van Wil ton Feijenoord te Schiedam ligt, is vrijdag officieel opgenomen in de sterkte van de Argentijnse vloot. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's f Liefde is als oorlog: gemak- i kélijk om te beginnen ,maar r a moeilijk om te beëindigen. t i Er zijn nog twee bomaanslagen in Italiaanse treinen gepleegd, één' in een trein, die juist Venetië had vei> laten en één in een tx*ein, die deze stad binneni'eëd. Het aantal gewon den is tien. Sowjet-diplomaat uit Amerika gezet WASHINGTON, 8-8. Het State De- partment in Washington heeft be kend gemaakt dat de 44-jarige Sow- jet diplomaat Igor Andreyev op be schuldiging van spionage uit Ameri ka is gezet. Andreyev was lid van de Russische afvaardiging bij de Ver enigde Naties. Een woordvoerder-van het depart ment kon geen nadere informaties geven over de beweerde spionage- activiteiten van Andreyev in New York. Ook kon hij geen uitsluitsel geven over de vraag of de CIA de Rus in de gaten had gehouden of dat hij in het geheim in contact had ge staan met Amei'ikaanse burgers. Man maakt amok MIDFIELD (Alabama), 9-8. Een 35- jarige man heeft in Midfield (Alaba ma) zijn ouders en twee anderen doodgeschoten nadat de huiseigenaar had gedreigd dat het gezin de wo ning zou moeten verlaten omdat de zoon moeilijkheden veroorzaakte. Ge durende ruim een uur wist de man met verscheidene vuurwapens de po litie op een afstand te houden. Toen het schieten ophield waren er vijf doden. De amokmaker zelf, zijn ouders, een predikant en een buur- vrouw. Een zesde man is met een schotwond in het hoofd naar een ziekenhuis vervoei'd. Gevechten in Jordaandal AMMAN, 9-8. Bij hevige gevechten tussen Israëlische troepen en Pales tijnse commando-eenheden zijn in het dal van de Jordaan bijna zestig Israëliërs gedood of gewond, zo heeft het „opperbevel van de Palestijnse gewapende strijd" in de Jordaanse hoofdstad Amman bekend gemaakt. De commando-strijders, behorend tot ..Al Assifa", het „Volksfi'ont voor de bevrijding van Palestina" en het „Arabisch Bevx-ijdingsfront", hadden Isi-aëlische militaire posten in een zes km. brede sector tussen Wadi El Bireh en Wadi El Oetsj bestormd, waarna zich een strijd ontwikkelde van drie uur. Onderzoek in zaak-Kennedy BOSTON, 8-8. Het onderzoek in de zaak Kennedy zal op 3 september beginnen. Volgens districtsprocureur Edmund Dinnis zal Edward Kennedy niet worden opgex-oepen om te getui gen. De datum werd vastgesteld na een bespreking tussen Edmund Dinnis en de districtsrechter van Edgartown James Boyle. Dinnes zei na afloop: „Wij willen aan de hand van feiten een poging doen de doodsoorzaak van Mary Kopechne vast te stellen". NOG WARM Verwachting tot dinsdagavond: Zonnig weer met tegen de avond kans op een plaatselijke onweex*s- bui; zwakke tot matige, in hoofd zaak oostelijke wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 5 tot 11. Min.-tempei"aturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Max.-tempex-aturen: 2 of meer gx'a- den boven nonnaal. Kans op een dr-oge pex'iode van min stens 12 uur: 95 px'ocent. Kans op een geheel dx*oog etmaal: 80 procent. 12 aug. Zon op 5.19, onder 20.10. Maan op 3.58, onder 20.16. Nieuwe maan: 13 aug. te 6.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 aug. 2.55 v.m. 15.13 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 aug. 2.35 v.m. 15.01 n.m. Springtij: 15 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook het afgelopen etmaal werd het weer in ons land bepaald door een gebied met hoge barometer standen, waax-van het centrum boven Skandinavië lag. De oostelijke wind die aan de zuidzijde van dit hoge- drukgebied waaide, transporteerde warme lucht naar onze omgeving. Vannacht daalden in deze lucht de temperaturen op enkele plaatsen tot omstx-eeks 12 gx-aden. Boven noox-d Polen bevindt zich in de bovenlucht een stox-ing die daar veel bewolking veroorzaakt. Het laat zich echter aanzien dat deze bewolking niet tot ons land zal doox*dxingen. Het fi'on- tensysteem van een depressie, waar van het centrum ten westen van Ier land ligt tx'ekt langzaam naar het oosten. Dit frontensysteem zal mox> gen nog geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. Er wordt dan ook weinig verandering in het alge mene weex-beeld verwacht, zodat morgen opnieuw met droog en zon nig weer rekening gehouden moet worden waarbij de kans op onweer klein blijft. In het tempei'a tuur ver loop komt weinig verandering. Spanje heeft Engeland ervan be schuldigd dal het openlijk desbetref fende V.N.-besluiten tart voor het houden van militaire manoeuvres op Gibraltar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1