jaar y DE ZIERIKZEESCHE COURANT VERHOUDING RUSLAND-ROEMENIE NOG VERSLECHTERD Russische manoeuvres in Tsj.-Slowakije Mail lag een week dood in auto-box Frontale botsing: Dode en drie gewonden TUINMAN ZOON LEVEN IN EEN OF ANDERE VORM OP MARS MOGELIJK Israëlische vliegtuigen bombarderen militaire doelen in Jordanië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 augustus* 1969 Nr. 20243 AN WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand J 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nuramc L>r: Vocaal talent op weg naaitoT alen t et if es t i va l Roemeense partijcongres in teken van scherpe dialoog tussen heide landen BOEKAREST, 7-8. De verhouding Rusland-Roemenië, die in de ogen van de Russische leiders de laatste tyd toch al niet goed was in verband met de onafhankelijke koers die Roe menië binnen het VVarchau-pact volgt, is vandaag na de tweede dag van het tiende Roemeense partijcon gres nog verslechterd. Ondanks het feit dat Rusland zjjn „tweede keus" naar het partijcongres heeft afge vaardigd, heeft dit congres donder dag volledig in het teken gestaan van een scherpe dialoog tussen de beide landen. Drie factoren hebben hierbij een belangrijke rol gespeeld: - de Roe meense partijleider Ceatisescu heeft tijdens dé pauzes van het congres een gesprek onder vier ogen gehad met de Russische vertegenwoordiger Ka- toesjev, waarbij Ceausescu volgens waarnemers een verklaring heeft moeten geven van de redenen en de resultaten van het recente bezoek van president Nixon aan Boekarest; - Ceausescu heeft via Katoesjev de Russische leiders Breznjev en Ko- sygin uitgenodigd op 23 augustus naar Roemenië te komen om de fees telijkheden ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van dat land bij te wonen. Volgens welingelichte krin gen in Boekarest zou de Roemeense partijleider de Russische leiders heb ben voorgesteld bij die gelegenheid het nieuwe Roemeens-Russische vriendschaps- en samenwerkingsver drag te ondertekenen; - het centrale comité van de Chinese Communistische Partij stuurde een boodschap naar Boekarest waarin zij haar sympathie uitte voor het partij congres. Toen deze boodschap werd voorgelezen verliet de Russische ver tegenwoordiger uit protest de zaal. Scherp Russisch antwoord Met name het eerste punt ontlokte later op de dag een scherp antwoord aan de Russische leiders. Katoesjev, die zich na afloop van de bespreking met Ceausescu niet voldaan had ge toond, las de verklaring voor. Daarin werd gezegd dat „tegenover een Roe menië dat alle principes van onaf hankelijkheid in zijn buitenlandse politiek handhaaft het Kremlin vast beraden en trouw blijft met name in het kader van het Warchaupact. Dit militair verdrag, een waarborg voor de veiligheid van de oost-eu- ropese landen, is van zeer groot be lang voqoral in de situatie zoals die door het agressieve Nato-blok is ge schapen". Waarnemers menen dat deze ver klaring van bijzondere betekenis is op een tijdstip waarop men meer en meer spreekt over grote manoeuvres van het Warchaupact tegen het ein de van augustus in Tsjcchoslowakyc, Polen, Hongarije en de Oekraïne. Het lijkt er daarom op dat de Rus sen enorm graag zouden zien dat de Roemenen voortaan weer actief deel-' nemen aan alle oefeningen van het Warchaupact, hoewel waarnemers donderdagavond in Boekarest zeiden dat Roemenië daartoe niet bereid is op grond van het principe dat mili taire eenheden van verschillende landen niet op het grondgebied van een of meerdere landen mogen ko men. De verkapte waarschuwing die Rusland aan het adres van Roeme nië uitte ligt volgens waarnemers in het vervolg van de verklaring, waar in wordt gezegd dat „de imperia listen een valse taktick toepassen door het slaan van bruggen tussen oost en west om zodoende de sa menwerking in het socialistische kamp te verstoren en er tweedracht te zaaien. WENEN/PRAAG, 7-8. Van gocd- ingelichte zijde is donderdag in We nen vernomen, dat Russische troepen op 18 augustus manoeuvres in Tsje- choslowakije zullen beginnen. De Tsjeclioslowaakse politie is in ver hoogde staat van paraatheid ge bracht. Aangenomen wordt dat dit ver band houdt met de invasie van Rus sische en andere Oost-Europese troe pen, die vorig jaar op 21 augustus plaats vond. Reizigers en vluchtelin gen in Tsjechoslowakije maken mel ding van omvangrijke Russische troepenbewegingen en Sowjet-strijd krachten, die op weg zijn naar Tsje- cho-Slowakije. Het Tsjechoslowaakse persbureau Cëteka gaf donderdag in bedekte termen toe, dat de politie en andere bewapende groepen in het land in staat van verhoogde paraatheid zijn gebracht. Volgens het bureau heb ben de vakbonden hun leden bij de politie, het leger, het gevangenisper soneel, de civiele zelfverdediging en het ministerie van binnenlandse za ken opgeroepen, „hun taak zo goed mogelijk te vervullen en alle rust- verstorende acties te onderdrukken in de komende dagen, wanneer anti socialistische en antiRussische krachten zich opmaken ongeregeld heden uit te lokken. GELEEN, 7-8. Stierf de 33-jarige pljplegger M. J. Ronde uit Geleen een natuurlijk dood, pleegde hij zelf moord, of is er bij zijn dood sprake van een misdrijf? Met deze vragen houden zich momenteel de Geleense gemeentepolitie en de justitie in Advertentie Wij zijn dealer n Ploegsloffen Gardisette (overgordijnen) (vitrages) Luxaflex en Verosol (zonwering) WEERT, 7-8. Donderdagmiddag vond te Weert een frontale botsing plaats tussen een vrachtauto en een personenauto bestuurd door de heer H. G. Kleine Puntc uit Almelo. De personenauto werd totaal ver nield. De echtgenote van de bestuur der, mevr. S. B. Kleine Punte-Masse- link, (41) werd op slag gedood. Een 13-jarige inzittende dochter, José, werd levensgevaarlijk gewond, een 7-jarige dochter en de bestuurder zelf werden licht gewond naar het ziekenhuis in Weert overgebracht. ZUNDERT. In het tclcfoondistrict Breda, dat West Brabant en Zee land omvat, is vandaag de 100.000ste telefoonaansluiting gerealiseerd. Dit gebeurde in Zundert. In tien jaar tijd werd het aantal aansluitingen in dit district daarmee verdubbeld. AMSTERDAM. „Vr edespiloot" Abie Nathan veilt heden (vrijdag) kunst werken uit eigen bezit en een aantal Nederlandse werken ten bate van zijn vredesschip .Hij hoopt door mid del van deze veiling de nog ontbre kende 39.000 gulden te realiseren. - Op de foto: Nathan temidden van de kunstwerken in een van de zalen van het Amsterdamse Apollohotel. Het ongeval ontstond toen de vracht auto op de E-9, komend uit Weert, enige stilstaande personenauto's ging inhalen en daarbij op de voor het tegemoetkomende verkeer bestemde weghelft kwam. Het verkeer onder vond langdurige vertraging. Vermiste jongeman in zwembad verdronken BERGEN OP ZOOM, 7-8. Dc 21- jarige A. Daalmans uit Bergen op Zoom, die sinds dinsdagavond werd vermist blijkt door verdrinking om het leven te zijn gekomen. Het stof felijk overschot van de jongeman werd aangetroffen in het gemeente lijk zwembad van Nieuw Vossemeer, waar de jongeman regelmatig heen ging. Dodelijk medicijn KINSJASA, 7-8. Zeven kinderen van één gezin zijn in de Kongolese hoofdstad Kinsjasa overleden door dat hun grootvader van mening was dat zwavelzuur een goed middel is tegen beten van vlooien en tse-ste vliegen. De man is gearresteerd. Een achtste kind is ernstig ziek. Wij adviseren U gaarne! MOL 19 ZIERIKZEE TELEFOON 2887 Maastricht bezig sinds donderdag in een afgesloten autobox in de Brocn- straat te Geleen het lijk werd ge vonden van de heer Ronde. Deze autobox was door hem ge huurd van een Sittardse eigenaar, die een kijkje ging nemen in de autobox en daar de heer Ronde dood aantrof achter het stuur van zijn auto. Volgens de Geleense politie moet het lijk zich reeds een week lang in de autobox hebben bevonden en was het ernstig aangetast door de lang durige zomei-hitte, hetgeen een na der onderzoek bemoeilijkt. De offi cier van justitie te Maastricht, mr. Gonsalves, heeft sectie gelast, welke in het Geleense ziekenhuis werd ver richt door de patholoog-anatoom dr. Zeldenrust. De heer Ronde, die werkzaam was bij een Geleens aannemersbedrijf, vertrok verleden week donderdag naar Ommen, waar zijn werkgever bezig is met het leggen van pijplei dingen. Hij had zijn vrouw gezegd de volgende avond weer thuis te zul len komen. Toen hij zaterdag nog niet thuis was deed zijn echtgenote bij de gemeente-politie aangifte van de vermissing van haar man. Conclusie van Amerikaanse geleerde uit door Mariner-7 ontdekte gassen PASADENA (Cal.), 7-8. Uit door de Mariner-7 ontdekte gassen kan worden afgeleid dat er op Mars een of andere vorm van leven zou kun nen zijn. Dit heeft dr. George Pi- mentel, een Amerikaanse geleerde die meewerkt aan het Mariner-pro- gramma, donderdag op een persbij eenkomst gezegd. De gassen zijn bo ven de Zuidpool van Mars gevonden. Het zijn methaan en ammoniak, die ook in het ontstaan van leven op aarde een rol hebben gespeeld. Dr. Pimentel noemde de ontdekking „zeer opwindend". Hij had geen aanwijzin gen over het ontstaan van deze gas sen, die volgens hem niet-biologisch bijv. in vulkanen of biologisch ge vormd kunnen zijn. „Niettemin kan men moeilijk weer stand bieden aan de speculatie dat de oorsprong misschien biologisch is" aldus dr. Pimentel. Hij had met een infrarode spectrometer de aanwezig heid van waterijs langs de rand van de Zuidpool en een wolk koolzuur gas vastgesteld. Dr. Pimentel achtte het mogelijk dat dergelijke gaswol ken het poolgebied beschermen te gen de vernietigende werking van ultraviolette zonnestraling, waardoor een „herbergzaam" gebied zou kun nen ontstaan waar zich moleculaire gassen zouden kunnen vormen. De hpothese van dr. Pimentel staal lijnrecht tegenover die van dr. Neu- gebauer, die ook metingen heeft ver richt. Zijn onderzoekingen hadden aangetoond, zo zei hij, dat de ijslaag op de poolkap van Mars uitsluitend uit bevroren koolzuurgas bestaat. Neugebauer gaf echter toe dat, als de temperatuur tien graden hoger zou liggen dan uit zijn metingen is ko men vast te staan, op de pool inder daad waterijs aanwezig zou kunnen zijn. Hij achtte echter weinig rede nen aanwezig om aan de juistheid van zijn metingen te twijfelen. Dr. Pimentel zei dat de onderzoekers van het Mars-project nog te weinig gele genheid hebben gehad hun bevin dingen te vergelijken. Een geleerde van het technologisch instituut in California, Horowitz, die de persconferentie leidde, waar schuwde voor overdreven gevolg trekkingen. Hij zei, dat als er al le ven op Mars zou bestaan dit zeker niet in een hoger stadium dan dat van microben zou zijn. Alle gegevens die de Marssondes Mariner 6 en 7 hebben verstrekt geven slechts een beeld van een onherbergzaam ge bied, dat wordt gebombardeerd door destructieve ultraviolette stralen van de zon, aldus Horowitz. TEL AVIV/AMMAN, 7-8. Israëli sche gevechtsvliegtuigen en tanks hebben donderdag militaire doelen in Jordanië beschoten nadat Arabi sche commando's een bus met mili tairen op een mijn hadden laten lo pen. De bus kwam in een ravijn terecht waardoor twee Israëliërs werden ge dood en 12 gewond. Het incident deed zich voor op de weg naar Elhamma, ten zuidoosten van het meer van Ga- lilea. Volgens het Volksfront voor de bevrijding van Palestina in Amman werden 50 Israëliërs bij het incident met de bus gedood. De commando's doorzochten de bus en hadden slechts lijken gevonden,aldus een medede ling, volgens welke het een wraak neming betrof voor een Israëlische luchtaanval op Al-Mahara in het noorden van de Jordaan-vallei jl. woensdag. De Israëlische luchtmacht en de tanks die na het verongelukken van dc bus in actie kwamen, schoten vol- BELFAST. Beeld van een door bran den verlichte straat in het Noord- Ierse Belfast. In de stad ivoeden reeds geruime tijd gevechten tussen het protestantse en hel katholieke deel van de bevolking. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie verbeeldingskracht heeft zonder voldoende kennis heeft vleugels maar geen voeten, WARM Verwachting tot zaterdagavond: Dx-oog, zonnig en warm weer; zwakke tot matige wind, overwegend tussen noord en oost. Voor zondag: Aantal ux-en zon: 7 tot 13. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Max.-tempex'aturen 2 of meer graden boven normaal. Kans op een dx-oge periode van min stens 12 uur: 95 pi'ocent. Kans op een geheel di'oog etmaal: 90 pi'ocent. 9 aug. Zon op 5.14, onder 20.16. Maan op 0.35, onder 19.00. 10 aug. Zon op 5.15, onder 20.14. Maan op 1.34, onder 19.34. 11 aug. Zon op 5.17, onder 20.12. Maan op 2.43, onder 19.58. Nieuwe maan: 13 aug. te 6.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 aug 10 aug. 11 aug. 0.02 v.m. 1.12 v.m. 2.10 v.m. 12.40 n.m. 13.41 n.m. 14.31 n.m. BROUWERSHAVEN 9 aug. 12.36 n.m. n.m. 13.35 n.m. 14.22 n.m. gens ooggetuigen, in een uur tijd een heel gebied in vlammen. Volgens een officiële mededeling keerden alle Israëlische toestellen behouden op hun bases terug, maar in Amman is meegedeeld dat twee Israëlische vliegtuigen zijn neerge schoten, Veertien toestellen voerden aanvallen uit, aldus een Jordaanse woordvoerder. Expositie in het Zeeuws museum MIDDELBURG. 8-8. Van 5 toi en met 30 augustus exposeert de Dom- burgse kunstenaar J. C. van Scha- gen kaligramma, ideogrammen in het Zeeuws museum te Middelburg. De kunstenaar heeft zijn expositie het enigszins mysterieuze thema „De dans op papier" gegeven. „Dansen met letters, woorden, tekens die' bij na niets betekenen en bijna alles, zo als Chinese en Japanse karakters". 10 aug. 1.03 v.m. 11 aug. 1.55 v.m. Springtij: 15 aug. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 8-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een omvangrijk gebied met hoge barometerstanden boven Scan dinavië en noord-Rusland, dat zich in zuidelijke richting over de Noord- zee en zuidwest-Eui-opa uitstrekt, brengt in grote delen van Europa fraai zomerweer. Donderdag bracht alleen een kleine storing in de ho- gere luchtlagen tijdelijk bewolking en neerslag in midden-Europa waar bij plaatselijk 10 tot 15 mm regen viel. Door de krachtige zonnestraling komen de maximumtemperaturen in ons land geleidelijk op een hoger ni- VENLO. In Venlo is het tot don derdagavond laat zeer onrustig ge weest. Aanleiding hiertoe was de mishandeling, op woensdagavond van een drietal militairen uit de Frede- rik Hendrik kazerne te Venlo van de infanterie rijschool door een groep jonge Ambonnezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1