k 1AA« U vk DE ZIERIKZEESCHE COURANT PLAN VAN N1X0N VOOR RAKETSTELSEL AANGENOMEN Nog dit jaar 100.000 Amerikanen uit Vietnam? Straks twee miljoen telefoonabonnees Hittegolf in Mexico Sabotage in China? Jongelui molesteren politiemannen Onderzoek naar auto-ongeluk Kennedy Werkspoor Utrecht overweegt sluiting afdeling staalconstructies Bemanning voor de Apollo's 13 en 14 Aardbeving in Indonesië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 augustus I960 Nr. i WAARIN OPGENOMEN v REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janncwekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Ongerustheid over kruising te Renesse Met kleinst mogelijke meerderheid van stemmen WASHINGTON, 6-8. Met de kleinst mogelijke meerderheid van stemmen heeft de Amerikaanse se naat vanavond het omstreden plan van president Nixon voor het opstel len van een beperkt antiraketstelsel tegen een eventuele raketaanval aangenomen. De stemmenverhouding bedroeg 51 stemmen voor en 49 te gen. Eerder op de avond had de senaat twee amendementen verworpen waarin werd aangedrongen het plan te verwerpen. Een amendement werd eveneens slechts met een stem meer derheid verworpen. Het plan van Nixon voorziet in de bouw van 12 raketbases verspreid over het gehele land en voornamelijk bedoeld als bescherming voor de mi- nutemen-raketten. Deze raketten zijn Amerika's belangrijkste interconti nentale aanvalsraketten. Er zullen twee verschillende typen raketten worden gebouwd, de Spartans die vijandelijke raketten reeds op hon derden mijlen afstand kunnen ver nietigen, en de Sprints, die de vij andelijke wapens moeten vernietigen wanneer die reeds door de buiten ste verdedigingsgordels zijn geglipt. Het A.B.M. (Anti Ballistic Missile)- systeem zal worden gebaseerd op grote radar- en computersystemen. De 759.100.000 dollar die het eerste jaar voor het programma zijn uitge trokken zijn voornamelijk bedoeld voor het ontwerpen en bouwen van deze radar- en computerinstellingen. Lange tijd voor de stemming is er in Amerika een verwoede strijd ge voerd tussen voor- en tegenstanders van het systeem. De voorstanders vinden dat de wereldvrede zal wor den bedreigd als Amerika het sy steem niet ontwikkeld. Zij voeren hiervoor aan dat de Russen naar men verwacht raketten met meer voudige kernkoppen zullen gaan op stellen. De tegenstanders stelden dat het stelsel niet werkt, dat het veel meer gaat kosten dan het Pentagon ver wacht en dat de kans op een ak koord met de Russen op kernwapen- gebied in gevaar zal worden ge bracht. WASHINGTON, 6-8. In de loop van deze maand zal een nieuwe Amerikaanse troepenvermindering in Vietnam worden aangekondigd. Dit is bevestigd door president Nixons woordvoerder Ronald Ziegler, vol gens wie de Amerikaanse president van mening is dat de militaire toe stand in Vietnam is verbeterd. Zieg ler sprak van het bekendmaken van nieuwe „vervanging" van Ameri kaanse troepen, de officiële zegswij ze, volgens de Amerikaanse en Zuid- Vietnamese opvatting, de Amerika nen worden vervangen door Zuid- Vietnamese eenheden. Volgens geruchten die in Washing- DEN HAAG. 6-8. Omstreeks de jaarwisseling verwacht de P.T.T. de tweemiljoenste telefoonabonnee in Nederland te kunnen aansluiten. Een van de activiteiten die deze gebeurtenis zullen omlijsten, is de organisatie van een ééndaags con gres over het onderwerp „Telecom municatie in het jaar 2000". Het zal worden gehouden in het Rai-congres centrum te Amsterdam op woensdag 14 januari 1970. Het doel van het congres is in bre der verband een visie te ontvouwen op de te verwachten behoefte aan communisatie en aan te geven op welke wijze P.T.T. in deze behoefte denkt te kunnen voorzien. Aanklacht tegen dochter ex-koning van Italië ROME, 6-8. Een van de meest be schreven romances in Italië, tussen een prinses en een filmspeler van eenvoudige afkomst, is uitgelopen op een aanklacht. De acteur Maurizio Arena, zoon van een bloemenverkoper, heeft de jongste dochter van ex-koning Um- berto van Italië, prinses Maria Bea trice, in rechten aangesproken we gens smaad, zo heeft zijn advocaat meegedeeld. De acteur kwam hiertoe door een artikel dat onlangs in een Italiaans blad verscheen, waarin de 25-jarige prinses de romance afdeed als een „zomerzotheid". Ook de schrijver van het artikel en de hoofdredacteur van het blad werden aangesproken. Het paar had zich in 1967 verloofd. Stradivarius ontdekt f ROME, 6-8. In een dorpje na- f bij Avelino in midden-Italië is een Stradivarius ontdekt. De waarde wordt geschat op 600 duizend gulden. Volgens des kundigen is het een van de mooiste violen die de Italiaan se vioolbouwer Antonio Stra divari (1644-1737) heeft ge maakt. De viool is het eigen dom van een Bulgaarse mu zieklerares, Petrana Hristova, die in de eerste wereldoorlog met een Italiaanse militair is getrouwd. Volgens haar zeggen is de kostbare viool reeds vele generaties in het bezit van haar familie. ton de rónde doen, ligt het in het voornemen van de Amerikaanse re gering om voor het einde van dit jaar 100.000 Amerikanen uit Vietnam te halen. Jongeman stak vrouw in <le rug UTRECHT, 6-8. Dinsdagmiddag heeft ëén onbekende bromfietser (ca. 20 jaar oud) op de Haarweg in Wou denberg de 62-jarige mevrouw H. Blinkers-Hengeveld uit Wijk bij Duurstede, die ook op een bromfiets reed, met een scherp voorwerp - ver moedelijk een mes - in de rug gesto ken. Na het gebeurde nam de aan rander snel de benen. De vrouw werd slechts licht gewond. De rijks politie stelt een onderzoek in. In zee verdronken ROTTERDAM, 6-8. De 43-jarige A. v. d. Flier uit Rotterdam is woens dagmiddag bij het zwemmen in zee bij Hoek van Holland verdronken. De man, die met zijn vrouw en kin deren in Hoek van Holland was, is vermoedelijk in een mui gestapt en door de ebstroom meegesleurd. Bo ten van het loodswezen, de reddings maatschappij en de reddingsbrigade voeren uit maar konden de man niet meer vinden. Brand in tnrffabriek STEENWIJK, 6-8. In de gemeente Oostellingwerf in de buurt van- Vochteloo is gisteravond om half tien brand uitgebroken in de Noordne derlandse turffabriek aldaar. De vuurzee werd bestreden door de brandweerkorpsen van Haulerwijk, Appelscha en Oosterwolde. De fa briek, waar tien man personeel werkt, is geheel verloren gegaan. Over de omvang van de schade is nog niets bekend. Nicolae Ceausescu is op het par tijcongres in Boekarest bij acclama tie herkozen als algemeen secretaris van de Roemeense partij. In politieke kringen in Washington ziet men in president Nixon's 51-49 zege een pyrrus-overwinning die zo wel op het gebied van zijn binnen landse als zijn buitenlandse plan nen van invloed kan zijn. De Ame rikaanse onderhandelaars naar de ontwapeningsbesprekingen met de Russen hebben nu een verdeelde se naat achter zich met een overwin ning voor het „safeguard" (waar- borg)-systeem die bijna een neder laag was. MEXICALI, 6-8. Niet alleen Europa maar ook Amerika heeft zijn hitte golf waarbij de temperaturen in Mexico zijn opgelopen tot 52 gx-aden Celsius. In Mexicali zijn al 94 men sen als gevolg van de hitte omgeko men. Het zijn meest kinderen die stierven van uitputting en gebrek aan vocht. Duizenden zijn de bergen ingevlucht om enige koelte te vinden. TAIPEH, 6-8. Volgens het nationa listisch Chinese persbureau zijn bij een explosie in een mijn in het zui den van communistisch China in juni 300 arbeiders om het leven gekomen. Het persbureau meldt uit ingelichte kringen te hebben vernomen dat in de mijn een dynamietfabriek was ge vestigd en dat tegenstanders van Mao Tse Toeng de explosie hadden veroorzaakt. Enorme raffinaderij in Schotland ROTTERDAM, 6-8. Fluor (Enge land) Limited, zustermaatschappij van Fluor Nederland N.V. te Haar lem, heeft van Grampian Chemicals Limited opdracht gekregen voor het ontwerp en de bouw van een Petro chemische raffinaderij te Invergor- don in Schotland. De kosten zullen 60 miljoen pond sterling bedragen. Fluor (Engeland) Limited maakte bekend, dat bij het hoogtepunt van de bouw op het werkterrein onge veer 3000 man zal werken. Het pro- jekt betekent daarom veel voor de werkgelegenheid in de Schotse hoog landen. Bij de uitvoering zal Fluor (Engeland) Limited gebruik kunnen maken van de technische bronnen en arbeidskrachten van de Fluor maat schappijen uit de gehele wereld, al dus een communiqué. Zes Vietnamese patiënt jes in Nederland SCHIPHOL, 6-8. Rechtstreeks uit Saigon zijn op Schiphol zes Vietna mese hartpatiëntjes aangekomen, die hier een aantal hartoperaties zullen ondergaan. De kinderen, 5 jongens en 1 meis je, in leeftijd variërend van ander half tot 16 jaar, kregen na aankomst tal van geschenken en werden ver volgens met ziekenauto's vervoerd naar ziekenhuizen in Rotterdam, Utrecht en Noox-dwijk. De komst naar Nederland van de ze, althans uiterlijk volkomen gezon de kinderen, werd mogelijk gemaakt door de stichting Terre des Hommes, die hiermede in totaal al 29 Vietna mees j es naar ons haalde, waarvan er inmiddels weer een aantal genezen naar huis is teruggekeerd. DEN HAAG, 6-8. Een brigadier en een agent van de Haagse politie zijn woensdagmiddag op een strandplan- kier voor de Scheveningse promena de door een groep jongelui gemoles teerd en daarbij gewond geraakt. De politiemannen werden aange vallen, toen zij twee jongens van een rond twintig man tellend groepje sommeerden van het plankier af te gaan omdat de knapen met opzet de doorgang voor de- andere badgasten versperden. Toen de brigadier en de agent, die in badbroek gekleed wa ren, zich als politiemannen bekend maakten, sprongen de leden van de groep als een man op hen toe. De aanvallers sloegen o.m. met flessen, waarvan sommige eerst stuk werden geslagen. De brigadier werd met een fles op de mond geraakt. Hij liep een bloedende wond aan zijn gezicht, op en raakte een aantal tanden kwijt. Voorts liep hij een gekneusde schouder op. De agent kreeg een fles in zijn nek en liep een wond aan het achterhoofd op. Toen politieverster- king arriveerde, hadden de vechters bazen zich alweer verspreid. V erkeersongelukken in de E.E.G. BRUSSEL, 6-8. De Fransman Pierre-Bernard Couste heeft in de Europese commissie in Brussel voor gesteld een actie tegen het voorko men van verkeersongelukken te be ginnen en x-ichtlijnen op te stellen waardoor de verkeersveiligheid in de zes landen van de gemeenschap be ter wordt gewaarborgd. In zijn toe lichting wees Couste er op dat in de E.E.G.-landen tussen 1953 en 1968 in totaal 429.792 mensen bij verkeers ongevallen om het leven zijn geko men. HOUSTON. Een NASA-technicus ob serveert een aantal witte muizen, die werden ingespoten met maanstof, teneinde eventuele schadelijke kie men in maangrond te kunnen ont dekken. Tol nog toe blijken de mui zen gezonder dan die enkele maan den geleden met stof van de aarde werden ingespoten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Velen worden iets, niet door hun kennis, maar door hun kennissen. BOSTON, 6-8. Procureur Edmund Dinis heeft meegedeeld dat hij een onderzoek gaat instellen naar het auto-ongeluk van senator Edward Kennedy, waarbij een meisje is om gekomen. H(j zal al degenen als ge tuige oproepen die bij de zaak be trokken kunnen zijn. Districtsrechter James Boyle heeft een eerste verzoek van Dinis om een onderzoek om technische redenen af gewezen. Het was niet uitvoerig ge noeg. Dinis zal een nieuw verzoek indienen volgens de richtlijnen van Boyle en hij verwacht dat het voor onderzoek in de komende twee maanden kan worden verricht. Hij verwacht dat er ook een lijkschou wing zal worden gehouden. De verklaringen die Kennedy over het ongeval heeft afgelegd, worden in brede kringen onbevredigend ge acht. Openbare aanklager Dinis ont moette veel kritiek omdat hij geen lijkschouwing heeft laten verrichten. Het lijk van het verongelukte meis je is inmiddels in Pennsylvania be graven. Korporaal omgekomen bij ongeluk op de Vliehors DEN HAAG, 6-8. Op de vliegbasis Leeuwarden is de commissie van on derzoek bijeengekomen die onder lei ding van luitenant-kolonel C. H. M. Martens, chef vliegdienst van de vliegbasis Twenthe, nagaat hoe een ongeluk op het militaire schietterrein op de Vliehors zich heeft kunnen Ondernemingsraad oneens met de plannen UTRECHT, 6-8. De directie van Werkspoor-Utrecht N.V. is van plan de afdeling staalconstructies te slui ten. Op deze afdeling werken onge veer 270 mensen. By een eventuele sluiting zouden ruim 100 medewer kers in andere productiegroepen kunnen worden geplaatst. Het voornemen tot sluiting is gis termiddag door de directie ter dis cussie gesteld in de vergadering van de ondernemingsraad. De vakbonden zijn op de hoogte gesteld en over de eventuële sociale consequenties van een sluiting zal volgens de directie nader overleg worden gepleegd. De directie heeft ook de personeelsleden geïnformeerd. Voortzetting van de activiteiten van de afdeling staalconstructies is volgens de directie ten gevolge van de zich wijzigende marktverhoudin gen niet mogelijk zonder grote ver liezen. De afdeling staalconstructies van Werkspoor-Utrecht N.V. is al vele jaren in het bijzonder gericht ge weest op de zwaardere constructies als bruggen, sluizen en stuwen. In deze markt - zo zegt de directie in WASHINGTON. 6-8. Veteraan Ja mes Lovell en twee nieuwelingen, Tom Mattingyl en Fred Haise. zullen de bemanning vormen voor de vlucht naar en de landing op de maan van de Apollo-13, begin volgend jaar. De bemanning van Apollo-14, die eveneens volgend jaar naar de maan gaat, zal bestaan uit Alan Shephard, die in mei 1961 de eerste Amerikaan se ballistische ruimtevlucht maakte, Edgar Mitchell en Stuart Roosa, die nog niet eerder in de ruimte zijn ge weest. De mannen die half november van dit jaar met Apollo 12 een tocht naar de maan zullen maken, zijn, zoals al bekend is, Charles Conrad, Richard Gordon en Alan Bean. een communiqué - is sprake van een overcapaciteit. Bovendien worden steeds vaker oeververbindingen in voorgespannen beton of door middel van tunnels uitgevoerd. De directie meent, dat hierin geen verandering te verwachten is. „Beide factoren veroorzaken een discontinue bezet ting van het bedrijf", aldus de direc tie", die niet met ander constructie werk rendabel kan worderi opge vangen". Eveneens via een communiqué hebben de gekozen ondernemings raadsleden van Werkspoor-Utrecht meegedeeld, dat zy met klem pro testeren tegen de voorgenomen slui ting van de afdeling staalconstruc ties. Ze stellen, dal de voorlichting die zij hebben gekregen zeer minimaal is geweest en dat pas in de onderne mingsraadvergadering v&n 19 juni jongstleden is gebleken, dat de situ atie van struktui-ele aard is. De leden van de ondernemingsraad eisen, dat - als het toch tot een al gehele sluiting van deze afdeling zou moeten komen - de betrokken werk nemers binnen Werkspoor-Utrecht of een andere onderneming van het V.M.F.-concern geplaatst worden. voordoen. Bij dat ongeluk werd een voertuig van de luchtmacht geraakt door ka nonskogels van een oefenende „Star- fighter" van de vliegbasis Volkel. Van de vier inzittenden van het voertuig overleed korporaal E. de Haan enkele uren later tijdens de operatie in het Sint Bonifatius hos pitaal in Leeuwarden, waarheen hij en de andere drie, die lichtgewond zijn, werden overgebracht. Het onderzoek van de commissie- Martens heeft allereerst ten doel na te gaan hoe het ongeluk zich heeft kunnen voox-doen en welke maatre gelen eventueel zullen moeten wor den genomen om zoiets zoveel moge lijk te vooi-komen. De commissie stelt geen onderzoek in naar de eventuele schuldvi-aag die taak is voorbehou den aan de auditeux--militaix\ WASHINGTON - MOSKOU, 6-8. Amerikaanse en Russische seismolo gische stations hebben een krachtige aardbeving geregislreex-d, die zich moet hebben voorgedaan in de Indo nesische ai'chipel. Het Amerikaanse seismische instituut te Rockville lo- kaliseei'de het epicentrum in de Straat der Molukken en meldde dat de beving een kx-acht van 7 op de l2-punts Richtex-schaal had. Het in stituut achtte het niet ei-g waar- schijnlijk dat een bevolkt gebied was geti'offen. Seismische stations in de Sowjet- Unie spraken van een kx-acht van 9 op dezelfde schaal. Zelfde weertype Verwachting tot vrijdagavond: In de nacht en vroege ochtend plaat selijk mist; morgen droog weer met zonnige pex'ioden en in het algemeen iets hogex-e temperatux-en; zwakke tot matige wind tussen nooi'd en oost. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 7 tot 13. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperatux*en: 3 of meer gra den boven normaal. Kans op een droge pei'iode van min stens 12 uur: 95 px-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 pi'ocent. 8 aug. Zon op 5.12, onder 20.18. Maan op onder 18.13. Nieuwe maan: 13 aug. te 6.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 aug. 11.25 v.m. BROUWERSHAVEN: 8 aug. 11.22 v.m. n.m. n.m. Doodtij: 7 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied met hoge barome- tei-standen met een centrum boven de Noox-dzee veroorzaakt in ons land dx-oog en vrij zonnig weer. Het hoge- drukgebied bx-eidt zich vex-der over noord-Eui-opa uit, waardoor het hui dige weex-type zal aanhouden. Het blijft di-oog en de temperalu- ren zullen vrijdag overdag weer iets hoger wox'den dan dondei'dag, bij een zwakke tot matige wind tussen nooi'doost en oost. PEKING. China heeft de Russische leiders ervan beschuldigd, dat ze in hun land „godsdienst en bijgeloof stimuleren om het volk te misleiden en de misdaden te vexixullen die zij in binnen- en buitenland hebben be dreven".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1