anders dan andere caballero Niet zomaar de vlucht van een schrijver De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! 25 stuks1.75 Toespraak burgemeester Van de Linde bij start Bruse feesten BLIK DOOR HET WERELD Juli was een prachtige vakantiemaand Ondervoeding in Zuid-Afrika ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 augustus 1969 Nr. 20245 Advertentie. Toneelspeler en TV-acteur Henk van Ulsen Problemen van Bruinisse komen binnenkort aan de orile in bijeenkomst met Zeeuwse Kamerleden BRUINISSE, 2-8. Het probleem van de Bruse mosselkwekers behoeft een aparte benadering in het ont werp van wet ter regeling van de schadeloosstelling. Immers, de Bruse mosselkwekers verliezen door de sluiting van de Grevelingen in 1971 ongeveer 250 goede mosselpercelen. Erger nog, de produktie van de per celen op de Grevelingen is tengevol ge van de verder voortschrijdende werkzaamheden aan de Brouwers- dam ernstig aangetast en schade wordt zelfs thans reeds geleden. Aldus sprak burgemeester C. H. v. d. Linde zaterdagmorgen tijdens de officiële ontvangst van b. en w. in het hex-vormd verenigingsgebouw, bij gelegenheid van het mosselfeest. De ontvangst werd o.a. bijgewoond dooi de waarnemend commissaris der ko ningin in Zeeland, gedeputeerde M. J. van Poelje. De heer v. d. Linde wees er op dat weliswaar door het ministerie van Landbouw en Visserij een bepaald aantal mosselpercelen in de Volkerak beschikbaar wordt ge steld, doch dat Bruinisse blijft aan dringen op braakliggende percelen in de Oosterschelde. De burgemeester deelde mee dat de specifieke Bruse px-oblemen eind augustus a.s. bespro ken zullen worden in een bijeen komst met de Zeeuwse kamerleden. Hij gaf uiting aan zijn grote waar dering voor de Bruse vissers dat zij ondanks de problemen bereid zijn gevonden hun vloot in te zetten om de mosselfeesten doorgang te doen vinden. Leemte ill ile wet De burgemeester ging in zijn toe spraak niet nader in op de onbillijk heden van het ontwerpwet regelende de schade aan de schelpdiercultuur, doch signaleerde wel een van de leemten in de wet, waardoor in 't bijzonder een aantal mosselkwekers kan worden getroffen, n.l. de cate gorie welke hun bedrijf laat uitoefe nen door andere bedrijfsgenoten en de kwekers die hun bedi-ijf samen met andei-en uitoefenen. Bij deze laatste categorie is de bedrijfsgenoot mede werkzaam aan boord van de ander. In beide gevallen is een za kelijke overeenkomst opgemaakt re gelende de financiële aspecten. Burgemeester v. d. Linde zei van bevoegde zijde te hebben vernomen dat deze beide categoiiën niet onder artikel 2 van het ontwerp wet vallen, omdat in dit geval niet over inkom sten uit bedi'ijf zou kunnen spreken. Aangezien het hierbij om 20 tot 25 bedrijfsgenoten gaat zei burgemees ter v. d. Linde een regeling van deze kwestie van het grootste belang te achten. In het begin van zijn toespraak memoreerde de burgemeester dat er enige beweging was gekomen in de materie rond de schadeloosstelling voor de mossel kwekers. Het zelfde kon hij verklaren voor de problema tiek rond de gemeenschapsschade. Tot zyn vreugde zei burgemeester v. d. Linde by de aanvang van het mosselfeest te kunnen verklaren dat de regering thans tot de overtuiging is gekomen dat de gemeenschap Bruinisse, tengevolge van de uitvoe ring van de Deltawerken inderdaad een gemeenschap is, die in haar leef baarheid ernstig zal worden aange tast. Een interdepartementale werk groep bestaande uit ambtenaren van byna elk ministerie, is ingesteld om na te gaan welke maatregelen in deze getroffen kunnen worden. De burgemeester herinnerde in zijn toespraak verder aan het feit dat het gemeentebestuur de maatregelen tot compensatie ziet in het vlak van de recreatie en industrialisatie. Het plan voor de recreatie binnen zowel als buitendijks dient zo snel mogelijk zij het dan ook beperkt, van de grond te komen, terwijl het plan voor buitendijks industx*ietei-rein in de zg. Stoofpolder volgens het ge meentebestuur de grootste prioriteit dient te genieten. „Wil men Bruinisse helpen, dan dient de regering op korte termyn uit aparte fondsen gelden beschik baar te stellen voor die gemeen schappen, die tengevolge van de uit voering van het Deltaplan in hun bestaanszekerheid bedreigd worden. Laat het snelle en doeltreffende hulp zijn opdat deze gemeenschappen niet het kind van de Deltawerken wor den", aldus burgemeester v. d. Lin de die zijn toespraak besloot met het uitspreken van de wens dat Bruinis se zich met het mosselfeest waardig zou presenteren om te tonen welke mogelijkheden de gemeente op het gebied van de recreatie en industria lisatie te bieden heeft. Anatoly Koeznetsoiv zal wel geen diepe geheimen van het Kremlin kennen, maar toch is de vlucht van deze romanschrijver voor de Russen minstens zo pijnlijk als het overlopen van een hoge diplomaat zou zijn ge weest. Intern misschien wel erger. Want de Russen kennen Koeznetzow en ze waarderen kennelijk zijn boe ken, hoezeer die ook door het partij apparaat gekritiseerd worden. Men herkende in wat hij schreef de werkelijkheid van de sow jet maatschappij. In zijn roman Babi Yar gaat het niet alleen over de massamoord door de Dxiitsers op Jo den en anderen in de Oekraïne, maar veel meer nog over de colla boratie van Russen met de invallers: het Russische volk dat officieel al tijd als manhaftig gekarakteriseerd moet worden krijgt van hem ook rij kelijk zijn feilen toegemeten. En is dat nog historie, in zijn laatste ro man Vuur schildert hij de kleinzie lige despotic van partijfunctionaris sen in een fabrieksstadje, ook al geen beeld van het glorieuze sowjet-volk. Korte verhalen van hem - laatst een Advertentie SPAARBANKI SERIE- EN VOLGf 999-123 «nr- en volgnummer. Vermeld op de formulieren Voor inleg en boeten, die u uo de Cenlralc de Rijk<poHtp.ur|Mnk zendt Of AT I I r K.wr/wtfZ Je .olie -r::™ Ef'zljn 2200 vestigingen. Op do postkantoren kunt u de hele dag torocht. Een aantal daarvan is zélfs ook op vrijdagavond of dc plaatselijke koopavond in Novy Mir - beschrijven andere wantoestanden op cultureel gebied. Conclusies Kortom: Koeznetsow is een fel maatschappijcriticus en als zodanig betekent hij niet weinig voor Zijn lezers in de Sowjet-Unie. Die bij het vernemen van het bericht dat hij in Londen tijdens een werkbezoek asiel heeft gevraagd, zelf wel hun conclu sies kunnen trekken, vooral als ze weten dat hij twee manuscripten heeft meegenomen die hij in Rusland niet gepubliceerd kon krijgen. Het mondjesmaat toestaan van enige li teraire kritiek op de eigen samen leving is door de machthebbers toe gestaan als een soort veiligheidsklep. Zo afgeblazen onlustgevoelens doen dan verder geen kwaad meer. Maar het moet natuurlijk niet te serieus worden. Koeznetsow heeft door zijn vlucht juist een fellere aanklacht tegen het regime geschreven dan hij in zijn boeken ooit kon doen. En hij demon streert hiermee naast de vervolging van schrijvers als Daniel hoezeer een kloof is gaan gapen tussen de Rus sische intellectuelen en het regime. Is dit intern al een prestigeverlies, ook internationaal komt zo'n klap stevig aan. In dat opzicht had beter een diplo maat de benen kunnen nemen - daarvan wordt zoiets wel een beetje verwacht; hel zegt eigenlijk niets ten kwamde van zijn bazen. Maar dit, de desertie van een aanzienlijk schrij ver en een symbool voor de Russi sche cultuur, is een anti-reclame voor het Russische communisme die het Kremlin erg pijn moet doen. Schatten gezonken schip opgedoken LONDEN, 4-8. Bij werkzaamheden aan een project voor de kust van Sussex zijn vijf bi-onzen kanonnen en flessen Franse wijn van een Nedei"- lands schip, dat in 1748 was vergaan, aan de oppervlakte gebx-acht. Later zal gepoogd worden meer voorwer pen van de 700 ton metende Amster dam naar boven te brengen. Het grootste deel van de kostbare lading is bij acties in 1748, 1810, 1827 en la ter reeds verwijderd. De slepende legerings crisis in Italië ROME, 4-8. Voor de tweede maal in de een maand oude Italiaanse re geringscrisis heeft de waarnemend premier, de christen-democraat Ma riano Rumor, zondagavond van pre sident Saragat de opdracht gekre gen een nieuw kabinet te vormen. Pas twee dagen geleden had Rumor dezelfde opdracht teruggegeven. Hij heeft nu de opdracht voorwaardelijk, tot dinsdag aangenomen. Na zijn onderhoud met de presi dent zei Rumor te zullen ti-achten een regering te vormen die de poli tiek en het programma van de links- centrum-coalifië' voortzet. SIMFEROPOL. De eei'ste secreta ris van de Tsjechoslowaaksc commu nistische partij, Gustav Husak, en het staatshoofd, generaal Svoboda, zijn op uitnodiging van hel Russische centrale partijcomité voor een korte vakantie 1c Simferopol op de Krim aangekomen. „Flitsen" uit het buitenland TOKIO. Zestig studenten zijn maandag in Tokio geari'esteerd tij dens een betoging tegen het aanne men van een wet die controle op studentenactiviteit in de universi teitsgebouwen mogelijk maakt. ATHENE. De Griekse politie heeft 25 mensen gearresteerd, onder wie hoogleiax-en en advocaten, na een re cente golf van bomaanslagen in Athene. Dit is vernomen in goedin- gelichte kringen in de Griekse hoofd stad. BEIROET. Onder de leden van de vei-zetsoi'ganisatie El Fatah bevinden zich Palestijnse parachutisten die in Noord-Vietnam zijn opgeleid, zo heeft de leider van El Fatah, Jasser Arafat, in een vraaggesprek met een Libanees blad verklaard. KHARTOEM. Soedan houdt sinds zondag een Deens lijnvliegtuig van het type DC-9 vast, waarvan de pi loot een valse bestemming zou heb ben opgegeven. Volgens de Soedane- se autoriteiten was het toestel op weg naar Tel Aviv, waar elf van de tach tig passagiers zouden uitstappen. SAIGON. In Saigon zijn tot dusver ongeveer zestig pei'sonen aangehou den in vei'band met een spionage- zaak, waarvan Hoejnh van Tx'ong, voormalig adviseur van president Thieu, het middelpunt zou zijn. Dit is maandag officieel in de Zuidviet- namese hoofdstad bekend gemaakt. HANOI. Noord-Vietnam heeft ter gelegenheid van de viex-ing van zijn onafhankelijkheid drie Amerikaanse piloten vrijgelaten, die in 1967 en 1968 boven Noord-Vietnam waren neei-geschoten. BELFAST. De regering van Noord -Ierland zal wellicht voor Belfast een uitgaansverbod of de staat van beleg afkondigen als er opnieuw on lusten uitbreken. Volgens welinge lichte kringen zal premier Chichester -Clark, die zijn vakantie in Zwitser land heeft afgebroken en maandag in Belfast terugkeerde, deze maatx-e- gelen zeker ovex-wegen. JOHANNESBURG. Vijf Afrikaan se vrouwen zijn gedood en vier man nen gewond toen de bus waarin ze zaten op een overweg werd aangere den door een goederentrein. Het on geluk geschiedde bij Piet Retief in Oost-Transvaal. MOSKOU. Het Russische partij blad Prawda heeft de V.S. er van beschuldigd in Azië een „militair machtsblok" te willen vormen, om hun ver-zwakte positie in dat gebied te verstevigen. De nationale soeve reiniteit van de Aziatische landen is volgens het blad veel beter gewaar borgd door een „collectief veilig heidssysteem". GAZA. Israëlische militairen heb ben in de afgelopen dagen in Gaza ongeveer honderd Arabieren gear resteerd, die van terroristische acti viteit worden verdacht. De razzia vond plaats na een golf van aansla gen op Israëlische militairen en bur ger-s. CALCUTTA. Bij overstromingen in het district Cuttack, in de Indiase staat Orissa, zijn in het afgelopen weekeinde zeven mensen omgeko men. Het water heeft duizenden wo ningen onbruikbaar gemaakt. SAIGON. Zes Amerikaanse mili tairen zijn om het leven gekomen bij een botsing in de lucht tussen een gx-ote Amerikaanse transporthelikop ter en een licht verkenningsvliegtuig Het ongeluk deed zich voor op ruim 70 kilometer van degi'Ote Ameri kaanse basis Da Nang. Metingen op proelbedryf „Scheldemonden" OOST-DUIVEL AND, 4-8. De maand juli 1969 was een pracht van een va kantiemaand, uitgezonderd die ene week waarin er 55? 1> nxm regen viel. (De week van 6 tot 12 juli). In totaal viel er maar 56,2 mm neerslag volgens de opmetingen op het proefbedi'ijf Scheldemonden. Hoeveel dit echter plaatselijk wel kan schelen bleek duidelijk op 1 au gustus, toen zich boven het dorp Bruinisse een onweex-sbui ontlastte met een zeer zware regenval, bleef het op de Scheldemonden zo goed als SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" Wedvlucht vanaf Albert (Fr.); af stand plm. 210 km.; gelost om 9 uur met zeer warm weer. Aankomst 1ste duif 12.32 uur; laatste prijswinnende duif 13.05 uui'. De prijzen zijn als volgt verdiend: B. de Ruiter 1 ,3, 5, 10, 23; H. van Noorden 2, 25, 28; T. M. Dalebout 4, 9; P. Steketee 6, 22; Abr. IJzelenbex-g 7, 21, 30; G. Vos 8, 16; J. Quist 11; J. de Jonge 12 .13, 27; A. de Koning 14, 17, 24, 33; B. Schot 15, 29; J .Folmer 18, 19, 20, 26; L. de Bruine 31, 32. Uitslag juniox-en: Chr. Bal 1; J. v. Boven 2, 3, 5; J .Kik 4. P.V. „Gevleugelde Vrienden", Wedvlucht vanuit Clermont; af stand 274 km. Gelost om 7.30 uur; aankomst 1ste duif 11.50. J. Krijger 1, 9, 17, 26, 29, 32, 35, 38, 56; W. Blom 2, 8, 15, 42; J. Dekker 3, 36, 46, 47; Gebr. Wesdox-p 4, 11, 22, 24, 30, 40, 54; C .Stoutjesdijk 5, 12, 55; C. Verwest 6, 43, 48; C. Groenleer 7, 10, 27, 45, 49; M. de Zeeuw 13, 14, 19, 51, 53; Feleus-Westenbx-ugge 16; J. Snijders 18, 41, 44; L. Heijboer 20; H. v. d. Linde 21; L. Fonteine 23, 28, 52; M. Krijger 25, 34, 37; Hagesteijn- Hoek 31, 57; C. Berrevoets 33; J. v. Almenkerk 39, 50. Hoofdpi-ijs gewonnen door J. Krij ger; extra prijs Gebr. Wesdorp. Vrijdagavond vanaf 18.15 uur in- manden pi-ov. vlucht Dourdan. DURBAN, 3-8. Volgens professor John Reid, hoogleraar in de genees kunde aan de universiteit van Natal, lijden er in Zuid-Afrika ongeveer één miljoen Afrikaanse kinderen aan ondervoeding. De totale bevolking van het land bedraagt circa vijftien miljoen mensen. Volgens Reid woi'dt de toestand steeds slechter, vooral op het platteland. DJAJAPOERA. In Djajapoera is de daad van vrije keuze gehouden. 110 afgevaai'digden hebben zich een stemmig voor Indonesië uitgespro ken. Djajapoera was de laatste plaats waar de daad van vrije keuze werd gehouden. LEEUWARDEN. De 8-jarige Al- fx-ed Heimens uit Amstei-dam is in de Noox-dzee ter hoogte van het Stx*and- hotel op Vlieland verdronken. Het knaapje speelde met een gi-ote x-ub- berbal in het water. MILAAN. 30 mensen hebben ver wondingen opgelopen bij een ket tingbotsing op de autostrada Del Sole de belangrijkste autoweg naar Zuid- Italië, waax-bij 50 auto's betrokken waren. De botsing deed zich voor na bij Lodi. droog, een afstand hemelsbreed van misschien 500 meter. Er was geen enkele dag waarop het kwik in juli de 30 graden bereik te (wel op 2 augustus) de hoogste stand in juli was 29gi'aad celcius. Er waxen in juli wel vijf dagen dat het kwik hoger kwam dan 25 graden. Gemeten over een reeks van jaren was de maximumtempex-atuur over de gehele maand één gx*aad hoger dan het gemiddelde en twee graden hoger dan de gemiddelde minimum temperatuur gemiddeld over een reeks van jax-en. Busongeluk in Brazilië eist 30 mensenlevens BELO HORIZONTE, 4-8. Dertig mensen hebben het leven verloren bij een ongeluk met een autobus in de buurt van de Braziliaanse stad Belo Hox-izonte. Het voei-tuig raakte door onbekende ooi-zaak van de weg en stortte in een ravijn. Vijf perso nen overleefden, zij het zwaar ge wond, het ongeluk. Voor 30 jaar ZIERIKZEE. De diaconie der Ned. Herv. Gemeente heeft vergaande plannen een tehuis voor ouden van dagen te stichten. Het gebouw komt naast het Herv. Diaconie Verple- gingshuis in het Vrije, met de gevel naar het oosten. NIEUWERKERK. Het Oranjeco mité organiseerde een rijtoer door Schouwen voor ouden van dagen. Vooraanstaande burgers stelden gel den ter beschikking voor traktaties terwijl autobezitters voor het ver voer zorgden. ZIERIKZEE. Na enige discussie be sluit het gemeentebestuur tot plaat sing van een tweede verkeersspiegel op de hoek van de Grachtweg en de Scheepstimmerdijk, waarvoor de kos ten f 40 zullen bedragen. ZIERIKZEE. In de radiocursus „Langs steden en dorpen" spraken de heren C. de Bruin te Haamstede en J. Vijverberg te Noordgouwe over „Het eiland Schouwen-Duiveland" RENESSE. Met hel tienjarig be staan van de v.v. „Renesse" kan te vens het kampioenschap gevierd worden dat de vereniging in de lste klasse van de Z.V.B. behaalde. ZIERIKZEE. De gemeenteraad be sloot de baten van het kapitaal van de Slavenkas te bestemmen voor de oprichting en instandhouding van een ziekenhuis te Zierikzee. RENESSE. De zangvereniging „V. Z.O.S." gaf zondagmiddag in samen werking met de mandolineclub „Goudklank" een uitvoering in de tent. HAAMSTEDE. De vuurtoren „West- Schouwen" is in verband met het feit dat deze door militairen is bezet, voorlopig voor het publiek niet toe gankelijk. SEROOSKERKE. In de haven is een mijn aangespoeld, vermoedelijk van Engelse nationaliteit, welke on middellijk onder bewaking werd ge steld Een pittoresk plaatje van de Ouwer- kerkse molen ,die verdween tijdens de watersnoodramp van 1953. De foto stamt uit de dertiger jaren. Toen sierde de molen nog in volle glorie het Duivelandse landschap. Links op de foto de nu nog in Ouwerkerk woonachtige heer P. Hack (84).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 5