DE ZIERIKZEESCHE COURANT MILITAIRE SITUATIE IN VIETNAM STERK VERBETERD Vredesmissie paus niet geslaagd BILT Suriname-reizigers te Rotterdam gestrand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsita^ 5 augustus 1960 gt.\£«M5 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIES: Jannewekken II, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag ia.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - I ^1# -.1 (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. In dit nummer: txCtïïOYttltuZ 'VillX IxIJJX f<? tjYl)H1i)(ÏYStlft'V@lX Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Mening van president Nixon: WASHINGTON, 4-18. Op een bij eenkomst met 22 republikeinse en democratische leiders heeft president Nixon maandag gezegd dat het de bedoeling is de oorlog in Vietnam te beëindigen op een wijze die verdere communistische agressie in Azië zal voorkomen en de Zuidvietnamese be volking in de gelegenheid zal stellen vrij een regering te kiezen. De militaire situatie in Vietnam is naar zijn mening aanzienlijk verbe terd. Naar de betekenis van de sterk verminderde vijandelijke activiteit is het onderzoek nog gaande. In het laatst van deze maand zal worden vastgesteld of er meer troepen uit Vietnam kunnen worden terugge trokken. Amerika zal Thailand van mili taire uitrusting voorzien en econo mische hulp bieden. Om Amerikaan se grondstrijdkrachten heeft Thai land niet gevraagd. Zij zijn ook niet beloofd. Amerika gaat in Azië geen nieuwe verplichtingen aan. Wat vroeger beloofd is wordt wel nage komen. Opinie Als Richarcl Nixon bij het bera men van zijn twaalfdaagse reis om de wereld niet alleen een verster king van de Amerikaanse positie in Praagse pers versloeg Nixon's reis PRAAG, 4-8. De gehele Praagse pers heeft maandag grote aandacht besteed aan het bezoek van presi dent Nixon aan Roemenië. De bladen hebben vele bijzonder heden gegeven over de besprekingen tussen Nixon en Ceasescu en uit treksels gepubliceerd uit het Roe meense communiqué dat na afloop van het overleg tussen beide staats lieden is uitgegeven. De Praagse bladen gaven het nieuws echter zon der commentaar, met uitzondering van het blad van de Tsjechoslowaak- se Communistische partij „Rude Pravo". Dit blad schreef dat het Amerikaanse bezoek aan Roemenië in de geschiedenis van de betrekkin gen tussen oost en west „een inte ressante episode" betekent, maar verder zo op het oog „niet al te be langrijk" is. DEN HAAG. Prinses Margriet en mr. van Vollenhoven zijn per auto in Nederland teruggekeerd van hun vakantie in Poi'to Ercole. de wereld voor ogen had, maar ook van zijn eigen positie thuis, dan kon hij maandag bij zijn terugkeer uit de pers vernemen, dat dat helemaal niet overbodig was. Want toen hij het vliegdekschip „Hornet" verliet, om „de geest van Apollo" de aarde rond te dragen, was zijn aanzien bij het Amerikaanse publiek flink afge nomen. Van 62 procent in juni tot 44 procent in juli was het gedeelte van de Amerikanen afgenomen dat zijn werk in het Witte Huis „uitste kend" of „goed" noemde, terwijl vol- SAIGON, 3-8. De betrekkelijke ge vechtspauze in Zuid-Vietnam, die al bjjna twee maanden duurt, is vol gens Amerikaanse en Zuidvietna mese militaire deskundigen de lang ste sinds vier jaar. De omvang van de strijd is zo gering dat sommige waarnemers niet aarzelen te spre ken van een „feitelijk bestand". Er komen soms minder gevechten voor dan tijdens vroegere officiële bestandsperioden. De Amerikanen blijven echter met B-52's intensieve bombardementen uitvoeren, m.n. in de infiltratiegebieden, om „de druk op de vijand te handhaven". Over de betekenis van de ge vechtspauze lopen de meningen uit- een.Sommige Amerikaanse officieren menen, evenals de Zuidvietnamese president Thieu, dat de Vietcong en de Ncordvietnamezen zich hergroe peren voor een nieuw offensief. En kele Zuidvietnamese generaals zeg- Amokmaker (loodde echtpaar en kleindochter LANDSHUT, 4-8. Een amokmaker heeft zondagmiddag in Landshut (Beieren) drie mensen doodgescho ten. H(j wilde op deze wyze een eind maken aan een jarenlange vete tus sen twee families. De 53-jarige handelaar Georg Mey- erer schoot in de barakkenwijk van deze Zuidduitse stad eerst het echt paar Pilsner dood en daarna in wil de razernij zijn eigen kleindochter Rosina Loidl. Tegenover de politie verklaarde de dader, die zelfmoord had willen plegen, maar „was ver geten het te doen", dat hij blij was, dat hij zijn „doodsvijand" en diens vrouw geraakt had. gens de maandag gepubliceerde uit slag van het opinie-onderzoek 48 pro cent de president matig" of zelfs zwak" vond (in juni 32 procent). Ongetwijfeld zullen de maanlan ding en het onthaal in Boekarest de cijfers te zijnen gunste verbeteren. Maar of de resultaten van de reis- diplomatie de negatieve indruk - vooral van de inflatoir stijgende prij zen - kunnen uitwissen blijft de vraag, temeer daar de meningen over Nixon's reis in de Verenigde Staten ver uiteenlopen. gen dat de tegenstanders „aan het einde van hun krachten zijn", maar ei* zijn Amerikaanse officieren die vinden dat de luwte in de strijd kan worden uitgelegd als een gebaar van „de andere partij" in antwoord op de terugtrekking van een eerste Amerikaanse troepencontingent. Zij wijzen erop dat de pauze intrad na de conferentie van Midway, waarop de presidenten Nixon en Thieu de terugtrekking van 25.000 Amerikaan se militairen bekendmaakten. Eilandje te koop i1 TREMITl, 5-8. Het Italiaanse i' eilandje San Domino, dat deel uitmaakt van de Tremiti-ar- chipel, zal op 21 augustus ge veild worden. De verkoopprijs is begroot op 35 miljoen lires (ongeveer 210.000 gulden). De d grond zal per kavel worden verkocht. De basisprijs van de l' kleinste kavel (536 vierkante l' meter) is 643.000 lires, die van de grootste (1189 vierkante me- d ter) 1.427.000 lires. Autobus stortte in krater DAR-ES-SALAAM, 3-8. In Tan zania's beroemde Ngorongorokrater is een autobus negentig meter om laag gestort. Acht van de vijftien toeristen die erin zaten, naar ver luidt allen Canadezen, kwamen om het leven. Ook de chauffeur vond de dood. De anderen zijn zwaar ge wond. Deze op één na grootste krater ter wereld is 600 meter diep en heeft een doorsnee van 17,7 km. Hij her bergt één van de grootste wildcon- centraties in Afrika. KAMPALA, 4-8. De poging van paus Paulus om tijdens zijn bezoek aan Oeganda onderhandelingen tus sen Nigeria en Biafra op gang te brengen, blijkt totaal mislukt. De delegaties van de twee landen hebben elkaar niet ontmoet en die .van Biafra bracht de zondag door met een tocht langs bezienswaardig heden, terwijl de Nigeriaanse af vaardiging zich voorbereidde op de terugreis. Volgens federale kringen gelooft de Nigeriaanse delegatieleider 'chief' Enahoro, dat de zaak uitzichtloos is en heeft hij in ieder geval geen in structies uit Lagos ontvangen om zelfs maar „besprekingen over be sprekingen" te beginnen. BAARLO. In het diepe gedeelte van het zwembad „De Berckt" is het zevenjarige jongetje Anne Haakma uit Blerick die de zwemkunst niet machtig was, maandagnamiddag ver dronken. Onderzoek van de „hnilenplanelen" WASHINGTON, 4-8. De afdeling ruimtevaart van de Amerikaanse Nationale Academie van Wetenschap heeft zondag een serie aanbevelin gen voor het onderzoek van de pla neten door de NASA gepubliceerd. In de komende jaren is de gele genheid zeer gunstig voor het on derzoek van de „buitenplaneten", de planeten die verder van de zon af staan dan de aarde.' Deze nemen in het midden van de jaren zeventig PASADENA, 5-8. Televisibeelden van de zuidpool van Mars, die van nacht „live" door de Mariner 7 over een afstand van ongeveer 100 miljoen km naar de aarde zyn gezonden, to nen met ys gevulde kraters aan de rand van de poolkap die zich tot diep in het poolgebied uitstrekken. De geleerden in het straalvoort- stüwingslaboratoriutn te BaSadena vonden de van ca 3.200 km hoogte gemaakte opnamen van zeer goede kwaliteit, al kwamen ze in de recht streekse uitzending vrij onduidelijk door. De oorzaak daarvan was dat volstaan werd met een gróve weer gave, waarbij op elke zeven deeltjes Boze gondeliers VENETIE, 4-8. Uit protest tegen nieuwe regels voor het verkeer te water hebben maandagavond een honderd gondeliers vernielingen aan gericht in het gemeentehuis van Ve netië. Zij zetten kamers onder water en sloegen lampen en meubels stuk. Amerikaans vliegtuig met 16 personen vermist SANTIAGO. 5-8. In het Andes- gebied wordt een C-47 Douglas-toe- stel van de Amerikaanse vloot ver mist. Het toestel heeft 16 inzittenden aan boord. De Chileense luchtmacht verloor het contact met de C-47 toen het toestel boven de Andes in een zware sneeuwstorm terechtkwam. Reddingsvliegtuigen zoeken het ge bied af. Het toestel was op weg naar Buenos Aires. ROTTERDAM, 4-8. De Rijkslucht vaartdienst heeft maandagavond een startverbod opgelegd aan twee vlieg tuigen van de Britse Luchtvaart Maatschappij Monarch Airways, die door de Rotterdamse onderneming Aero Contacts waren gecharterd voor de terugreis van ca. 200 men sen, hoofdzakelijk afkomstig uit Su riname. Vannacht om half drie konden 150 passagiers en negen baby's met een KLM-toestel vertrekken. De onge veer dertig overblijvende passagiers werden in hotels ondergebracht. Achtergrond van deze zaak is dat regeringsinstanties in Nederland, Su riname en de Antillen ter voorko ming van ongeregelde toestanden bij chartervluchten de opvatting heb ben dat het vervoer tussen de rijks delen moet worden voorbehouden een zodanige stand in dat ruimteson des van de dichterbij staande pla neten door de zwaartekracht daar van naar verder staande planeten kunnen worden geslingerd. Deze ge legenheid doet zich pas 180 jaar latei- op nieuw voor. Bovendien zijn de vijf verste planeten dan het dichtst bij de aarde. De afstand van jupiter bedraagt dan 590 miljoen km, de verste planeet, Pluto, is dan tot op 5,1 miljard km van de aarde geko men. Vlucht naar Jupiter Aanbevolen worden: Een vlucht naar Jupiter in 1974 van een ruimte- van iedere foto er één direct naar de aarde ging. Dezelfde serie van 31 foto's is door het ruimtevaartuig op de band vasctgelegd en zal vanavond naar de aarde worden gezonden. De geleerden voorspellen dat de volle dige versies „fantastisch" zullen zijn. De Mariner 7 heeft, hoewel ge plaagd door communicatiestoringen - waarschijnlijk als gevolg van een botsing met een meteor woensdag j.l., betere beelden van de „rode planeet" naar de aarde gezonden dan zijn voorganger, de Mariner 6, die enkele dagen eerder het gebied van de marsevenaar passeerde. Tijdbom ontploft in Dublin DUBLIN, 5-8. Voor de studio van de Ierse nationale televisie in Du blin is dinsdagmorgen vroeg een tijd- het gebouw werd zwaar beschadigd, bouw werd gewond. De foyer van heta gebouw werd zwaar beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. Fietsend meisje gegrepen door auto SINT ANTHONIS, 4-8. Op de Dl', van Beecklaan in Sint Anthonis is maandagmiddag het dertienjarige meisje A. Driks uit Sint Anthonis om het leven gekomen toen zij op haar fiets door een tegemoetkomen de auto werd gegrepen. Het meisje reed naast een andere wielrijdster en een bromfietser. Zij week plotse ling naar links uit, waarop de aan rijding volgde. aan de eigen luchtvaartmaatschap pijen. Spoedzending voor Biafra GENEVE. 4-8. Het Internationale Rode Kruis comité heeft in de nacht van maandag op dinsdag met drie vliegtuigen een spoedzending hulp goederen naar Biafra gezonden. Bei de oorlogvoerende partijen zijn met de zending akkoord gegaan, doch deze zal slechts eenmalig kunnen zijn. Het is voor het eerst sedert twee maanden dat het Internationale Rode Kruis weer voedsel naar de hongerende Biafranen zendt. De vluchten werden stopgezet toen be gin juni een vliegtuig van het comi té werd neergeschoten. vaartuig dat een sonde met instru menten in de atmosfeer van de pla neet neerlaat en daarna een baan om de zon gaat beschrijven, gebruik ma kend van een versnelling die het door de zwaartekracht van Jupiter krijgt, het zenden van een kunst maan naar Jupiter in 1976, die de veertiende „maan" van deze planeet moet worden, een „grote reis" langs Jupiter, Saturnus en Pluto in 1977, waarbij twee andere „grote reizen" in 1979 naar Jupiter, Uranus en Nep- tunus en een verkenningsreis naar Jupiter en Uranus in het begin van de jaren tachtig, met voornaamste doel het plaatsen van een radiozen der op Uranus. HOUSTON. Een nieuwe foto is vrij gegeven van de maanreis. Op de foto keert de LEM terug naar het moe derschip Columbia. Op de achter grond rijst de aarde boven het maan landschap. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's f Erkenning is een zeldzame J plant, die 't meest op graven t 4 groeit. WAT KQT VI WARM Verwachting tot woensdagavond: Warm, vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog weer; overwegend zwakke wind; in de middag aan de kust wind van zee met enige ver koeling. Voor donderdag: Aantal uren zon: 8 tol 13. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 3 of meer gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 6 aug. Zon op 5.09, onder 20.22. Maan op 23.15, onder 16.02. 7 aug.. Zon op 5.11, onder 20.20. Maan op 23.48, onder 17.13. Laatste kwartier: 5 aug. te 2.38. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 aug. 9.01 v.m. 7 aug. 10.05 v.m. BROUWERSHAVEN: 6 aug. 8.54 v.m. 7 aug. 10.02 v.m. Doodtij: 7 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven west-Europa is een ver binding tot stand gekomen tussen een al geruime tijd aanwezig zijnd hoge- drukgebied boven Skandinavië en een luchtdrukmaximum bij de Azo- reri. Het komende etmaal wordt deze verbinding aan zijn westflank boven deBritse eilanden nog versterkt. Voor het weer in ons land houdt dit weinig verandering in van het heer sende weertype. Er wordt voor woensdag opnieuw op de meeste plaatsen droog en warm weer ver wacht. Een zwak front, dat over zuidoost-Engeland oostwaarts trekt, neemt verder in betekenis af, maar kan boven ons land nog wel enkele wolkenvelden veroorzaken. In Algiers is maandag een proces begonnen tegen 22 Algerijnen, die beschuldigd worden van medeplich tigheid aan een komplot tegen hel leven van president Boemedienne, Na zijn tijdelijk verblijf op een zandbank, daalde Neptunus af in de onder waterschatkamer van de mosselen, om de eerste exemplaren omhoog te krij gen. De evoluties van Neptunus waren traditioneel hoogtepunt van de vaar tocht naar de visgronden, tijdens het zo geslaagde Zierikzeese mosselfeesl. (Foto: J. Krakeel). 21.20 n.m. 22.36 n.m. 21.19 n.m. 22.34 n.m. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1