DE ZIERIKZEESCHE COURANT T ONTVANGST VAN NIXON IN ROEMENIE OVERWELDIGEND Belfast toont beeld van verwoesting Verkenner vliegt langs Mars NIXON ONDER AZIATISCHE DRUK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maumlag 4 augustus 1969 Jfcvmii WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - (Zdoel flit at\ O ïrmci'p/fppcfpi) uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. In dit nummer: f 1ffll/daci'i CCdl'(/#( Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Tol slot van «Ie reis een gesprek met Wilson BOEKAREST, 3-8. President Nixon en zyn Roemeense collega Ceausescu hebben zondagochtend hun tweedaagse besprekingen afgesloten met een ge sprek van v(Jf kwartier, waarbij Nixons adviseur Henry Kissinger en de Roemeense premier Maurer tegenwoordig waren. Na afloop deelde de pers chef van het Witte Huis, Ziegler, mee dat de presidenten het erover eens waren dat de betrekkingen tussen hun landen beter waren geworden. Ze waren optimistisch gestemd ten aanzien van verdere vooruitgang. Een ge meenschappelijk communiqué werd niet uitgegeven. Ziegler zei dat zijn me dedelingen de instemming hadden van beide staatshoofden. Ziegler noemde de ontvangst die het Roemeense volk Nixon had be reid „overweldigend", en bracht de blijdschap en dank van de president over. De besprekingen waren ge voerd „in een bijzonder hartelijke sfeer". Nixon en Ceausescu verwel komden speciaal de toeneming van uitwisselingen op de terreinen van onderwijs, techniek, cultuur en we tenschap. Daarin werd zondag een stap vooruit gedaan door de onder tekening van een beginselovereen komst over de opening van een Roe meense bibliotheek in Washington en een Amerikaanse in Boekarest. Overeengekomen was „op een ge schikt tijdstip" formele onderhande lingen te heropenen over een consu lair verdrag en een luchtvaartover eenkomst. Bezoek aan Engeland MILDENHALL, 3-8. President Nixon is zondag om 18.10 uur aan gekomen op de luchtmachtbasis Mil- denhall. Hij brengt een kort bezoek aan Engeland op zijn thuisreis na zijn reis naar zes Aziatische landen en naar Roemenië. Op de lucht machtbasis werd Nixon verwelkomd door premier Wilson. Nixon had een onderhoud van an derhall' uur met premier Wilson. Voordat hij in het vliegtuig stapte zei hij „ik denk niet dat ik voorlopig opnieuw op reis ga, wanneer ik ko mende maand tenminste niet van ge dachten verander". J Ten aanzien van een mogelijke ontmoeting met de Sowjetrussische leiders zei hij: „Als we dat zouden Ernstige ongeregeldheden BELFAST, 4-8. In Belfast, dat zondagochtend na een nacht van ernstige onlusten een beeld van ver woesting bood, is het in de afgelopen nacht opnieuw tot ongeregeldheden gekomen. In een voornamelijk door Rooms-Katholieken bewoonde w(jk moest de politie in actie komen om barricades te verwijderen en samen scholingen uiteen te jagen. Zij werd daarbij met benzinebommen beko geld. Het uniform van een politie agent raakte daarbij in brand. Zes politiemannen zijn in ziekenhuizen behandeld voor verwondingen die door rondvliegende stenen waren veroorzaakt. De regering van Noord-Ierland gaf zondagavond een verklaring uit waarin zij waarschuwden niet te zul len terugschrikken voor krachtige en buitengewone maatregelen. Sommi gen zien hierin een aanwijzing, dat Britse strijdkrachten zullen interve nieren. De Britse regering heeft er tot dusver op gestaan dat haar 5.000 man troepen in Noord-Ierland slechts voor bewaking van belang rijke militaire objecten mogen wor den gebruikt. Enkele uren voordat zich vannacht de ongeregeldheden in de katholieke Nigerianen bombarderen C hoofdkwartier kerken OWERRI, 2-8. De Nigeriaanse luchtmacht heeft het hoofdkwartier van de Wereldraad van Kerken in Oeboeli ten noordwesten van Owerri gebombardeerd. Zes personen zijn gewond geraakt, vier vrachtauto's zijn volledig vernield en een vijftien tal andere voertuigen zwaar bescha digd. Dit is in Owerri vernomen. De Wereldraad van Kerken is samen met het Franse Rode Kruis de enige organisatie die hulp blijft verlenen aan Biafra. Mosselprinses met beide hofdames, werden - onder leiding van Neptu- nus - ontvangen ten stadhuize. Eén der hoogtepunten van het Zierikzee- se mosselfeest. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). wijk van Belfast voordeden trokken in een ander gedeelte van de stad protestantse jongelui door de stra ten, daarbij vernielingen aan auto's en winkelruiten toebrengend. Zaterdagavond raakten bij de zwaarste onlusten sinds 35 jaar meer dan honderd personen, onder wie ze ventien politiemannen, gewond. On geveer honderd winkels vielen ten prooi aan plunderaars. Twee (loden en vier gewonden bij auto-ongelnk DUSSEN. 2-8. Op Rijksweg 27 ter hoogte van de brug bjj Keizersveer in Hank, gem. Dussen, is een uit België afkomstige personenauto met zes inzittenden frontaal in botsing gekomen met een tegenligger. Twee personen werden gedood en vier ge wond, van wie een levensgevaarlijk. Volgens de politie zwenkte de Bel gische auto, vermoedelijk ten gevol ge van een klapband, naar het linker weggedeelte en kwam daar frontaal in botsing met een tegenligger. Om het leven zijn gekomen de eenjarige Christel Laeremans uit Borgerhout, België, en de 52-jarige mevrouw Maria Roels uit Antwerpen. De echt genote van de bestuurder, de 25-ja- rige mevrouw G. Laeremans-Lan- deghem uit Borgerhout, werd le vensgevaarlijk gewond. De heer Laeremans,' een mannelijke passa gier en een kindje, die allen in de Belgische auto zaten, werden licht gewond. Ook de bestuurder van de tegenligger liep lichte verwondin gen op. Allen zijn opgenomen in eén ziekenhuis in Raamsdonkveer. Bliksem sloeg in boerderij KATLIJK, 2-8. Tijdens een kort en hevig onweer is de bliksem inge slagen in de boerderij van de familie S. Tolsma aan de Schoterlandseweg te Katlijk. De brandweer kon het pand niet redden en moest zelfs de muren nog omtrekken. Meer dan duizend pak ken hooi gingen verloren. Het vee was echter in de wei. De heer Tols ma is verzekerd. kunnen regelen, hoop ik dat wij een topconferentie op de maan kunnen houden". Na het vertrek van Nixon naar de V.S. zei premier Wilson dat de Ame rikaanse president hem een overzicht had gegeven van diens gesprekken in Azië en Roemenië. Vaponastrip gevaarlijk DEN HAAG, 2-8. De staatsecreta ris van sociale zaken en volksge zondheid is van oordeel, dat er een vrij grote waarschijnlijkheid bestaat dat de Vapona-strip onder verschil lende omstandigheden schadelijk is voor de gezondheid. Dit blijkt uit het antwoord, dat de minister van economische zaken, mede namens de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, heeft gegeven op vragen, gesteld door de Tweede Kamerleden Van der Lek en Wiebenga (beiden van de P.S.P.), over de dichloorvos bevat tende Vaponastrip, waarvoor nog steeds reclame wordt gemaakt. Bliksem sloeg in woning CASTENRAY, 2-8. In Castenray onder Venray is, bij een kort maar hevig onweer, de bliksem ingeslagen in een woning. De gehele inboedel plus een ge deelte van het pand ging door brand verloren. De schade bedraagt naar schatting f 20.000,-, de bewoners, een jeugdig echtpaar, waren tijdens de inslag afwezig. Maastricht heeft 106-jarige MAASTRICHT, 2-8. De heer H. van Dooren in Maastricht werd za terdag 106 jaar. Hij is de oudste Ne derlander. De heer Van Dooren, die nog steeds vitaal is, werd in Dord recht geboren en richtte in 1890 in Den Haag een modezaak op. Hij is nog steeds lid van een Haagse socië teit maar woont nu bij zijn 82-jarige schoonzoon in Maastricht. Hij is sinds 1939 weduwnaar. Geen spoor van leven PASADENA, 2-8. Vrijdagavond is een tweede Amerikaanse ruiihte- vaartuig begonnen aan een vlucht langs Mars, waarvan het gebied langs de evenaar volgens de eer der door de Mariner-6 uitgezonden beelden, evenals de maan, met kra ters is bezaaid en geen teken van le ven vertoont. De Mariner-7 begint opnamen te maken op een afstand van 1,6 mil joen km van de planeet, en zal naar windhoos bij Eibergen ]yjan wer(j gewurgd in huis aangetroffen F.TRF.RGF,N. 2-8. Tiidens een on-- O O O EIBERGEN, 2-8. Tijdens een on weer is de buurtschap Het Loo ge troffen door een met een wolkbreuk gepaard gaande winhoos, waardoor naar eerste schatting zeker 100 bo men, meest zware eiken, waren ont worteld of gespleten. Ook de elek triciteitsleidingen werden vernield. De binnenweg van Eibergen naar Rekken en gedeelten van enkele zij wegen zijn door omgewaaide bomen geheel versperd. Er viel in enkele ogenblikken zoveel water dat ver schillende gronden geheel blank stonden. Onrust door uitspraak van Kiesinger BONN, 2-8. In West-Duitsland is opschudding ontstaan over uitlatin gen over de uiterst-rechtse NPD, die de Christen-Democratische Bonds kanselier Kiesinger in een vraagge sprek met een in Ludwigshafen ver schijnend blad zou hebben gedaan. Volgens het „Fünf-Uhr-Blatt" had de regeringsleider verklaard dat men in de Bondsrepubliek uitslui tend met het oog op het buitenland bang is, dat de NPD bij de komende algemene verkiezingen in de Bonds dag komt. „In het buitenland staat men wantrouwend tegenover deze partij. Wij echter hier weten dat de NPD niet neonazistisch is. Weliswaar komen in de leiding individueel der gelijke krachten voor, maar het me rendeel van de NPD-kiezers stemt uit ontevredenheid over de andere twee partijen op deze partij". AMSTERDAM, 3-8. In zjjn woning in Amsterdam Buitenveldert is dé 59-jarige D. J. M. de Haas levenloos in bed aangetroffen. Een sectie-rap port heeft uitgewezen, dat de man door verstikking, vermoedelijk ten gevolge van wurging, om het leven is gekomen. De Amsterdamse politie heeft nog weinig aanknopingspunten in deze duistere zaak. Er zijn geen sporen van geweld aangetroffen. De man, die sinds ongeveer zes jaar gescheiden van zijn vrouw leef de, is in de nacht van vrijdag op za terdag voor het laatst gezien. Met zijn zuster keerde hij terug van een verjaardagsfeestje bij familie in Vietcong-meisjes in Saigon SAIGON, 2-8. In de afgelopen maanden heeft de Vietcong onge veer 400 meisjes naar Saigon ge bracht om daar een inlichtingen dienst te organiseren, zo is vrijdag van de zijde van de Zuidvietnamese inlichtingendienst vernomen. De meisjes zouden te werk zijn gesteld in café's in de stad. Een onlangs aangehouden arts die voor de Viet cong werkte, zou dit hebben mee gedeeld. De zaak Kennedy NEW YORK, 2-8. De Amerikaanse radio- en televisiemaatschappij C.B.S. heeft een opiniepeiling in de V.S. verricht waaraan 666 volwassenen hebben deelgenomen. Op de vraag of senator Edward Kennedy zich voor de democraten kandidaat zal moeten stellen voor de presidentsverkiezing in 1972, zegt 40 procent ja en 51 procent neen. Op de vraag of hij dit pas in 1976 of la ter zal doen zegt 59 procent ja. 32 procent meent, dat de senator in het geheel niet moet meedoen. Bliksem trof boerderij NIJVERDAL, 2-8. Tijdens een he vige onweersbui in de gemeente Hel- lendoorn in de buurtschap Haarle, is de bliksem ingeslagen in de boer derij van de heer Schoot Uiterkamp, die geheel verwoest werd. De boer derij had een waarde van vier ton. Ook de inboedel, waaronder veel an tiek, alsmede een groot gedeelte van de wintervoorraad hooi gingen ver loren. Vijf personen werden door de ze brand dakloos. De eigenaar is verzekerd. Men moei denken als een pessimist en handelen als een optimist. Tijdens een bijzondere raadsvergadering nam burgemeester A. A. van Eeten afscheid van de gemeente Duiveland. Na zijn slottoespraak hing de schei dende magistraat de ambtsketen om de hals van zijn voorlopige opvolger, loco-burgemeester C. P. Kuijper. men hoopt maandag Mars op 3200 km afstand passeren, ditmaal langs de ijskap van de zuidpool. Misschien dat daar verschijnselen worden waargenomen. De legendarische ka nalen van Mars kwamen op de fo to's van de Mariner-6 niet naar vo ren, maar de geleerden hebben wel een brede streep waargenomen, die, naar ze zeiden, een nader onderzoek vereist. De Mariner-verkenningen vormen de aanloop tot de landing van een onbemand ruimteschip op Mars in 1973 (het Viking-project). Haarlem. Hij bracht zijn zuster, die eveneens in Amsterdam woont, in zijn auto naar huis. Zaterdagavond zou de heer De Haas, wiens vrouw en dochter in En geland wonen, bij zijn zuster in Am sterdam gaan eten. Toen hij niet kwam opdagen, stuurde zij haar zoon naar hem toe. Deze trof zijn oom le venloos aan in zijn woning aan de J. A. Ernststraat. Het slachtoffer la£ in zijn pyama achterover in bed. Er zijn geen sporen van geweld of inbraak gevonden. De huisdeur wa§ niet op slot. Er wordt tot nu toe niets vermist. Er ligt op diverse plaatsen geld in huis. De man woonde pas enkele maanden op dit adres. Chinees-Russische handelsbesprekingen MOSKOU, 2-8. In Moskou zijn Russisch-Chinese handelsbespre kingen begonnen, zo is van welinge lichte Chinese zijde in de Sowjet- hoofdstad vernomen. Dit overleg, dat ten doel heeft de omvang vast te stellen van de goe derenuitwisseling in dit jaar, zou twee tot drie weken gaan duren. De handel met Peking vormde vorig jaar een half procent van de tota le Russische handel. In 1967 was dit 0,6 procent. Intussen zijn in Chaba- rovsk, in het Verre Oosten van de Sowj et-Unie, nog Russisch-Chinese besprekingen aan de gang over het verkeer op de grenswateren. WARM Verwachting tot dinsdagavond: Droog, warm en vrij zonnig weer, maar ook enkele wolkenvelden) meest zwakke wir.d. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperaturen: 2 tot 6 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 5 aug. Zon op 5.07, onder 20.23. Maan op 22.50, onder 14.46. Laatste kwartier: 5 aug. te 2.38. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 aug. 8.13 v.m. 20.25 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 aug. 8.03 v.m. 20.23 n.m. Doodtij: 7 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 4-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Achter een frontale storing, die over Frankrijk naar het noorden trok en zaterdagmiddag het zuidwes ten van Nederland bereikte, stroom de koelere oceaanlucht ons land bin- nen. In het algemeen bleven de mid- dagtemperaturen zondag dan ook meer dan vijf graden lager dan za terdag. Onder invloed van een hogedruk- gebied, dat zich achter de storing naar onze omgeving uitbreidde, was er echter veel zon en viel er slechts in het uiterste noordoosten van het land nog een enkele lokale bui. In middels blijft de luchtdruk boven west Europa nog iets stijgen. Het ziet er dan ook naar uit, dat het weer in ons land onder invloed blijft van ho- gedrukgebieden. Er wordt voor dins dag warm en overwegend zonnig weer verwacht met weinig wind. PASADENA. In Pasadena zijn maandag opnieuw foto's ontvangen die de „Mariner-7" van de planeet Mars heeft gemaakt. De beelden zijn van goede kwaliteit. De foto's zijn gemaakt toen de Amerikaanse sonde zich op 1.126.000 km. van Mars be vond. Advertentie. PUTTfUST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 LAHORE, 2-8. De Amerikaanse president Nixon is na nog een twee de keer met de Indiase premier In dira Ghandi te hebben gesproken, naar Lahore in Pakistan gevlogen. Na een hartelijke ontvangst door duizenden belangstellenden heeft de president twee uur geconfereerd met de Pakistaanse president Jahja Khan. Vervolgens namen de beide leiders met hun topadviseurs deel aan een ontmoeting waar interna tionale en Aziatische vraagstukken, alsmede problemen over de Paki- staanse-Indiase verhoudingen meer gedetailleerd werden behandeld. On der de besproken onderwerpen wa ren volgens zegslieden van het Witte Huis de verslechtering van de Rus sisch-Chinese betrekkingen en hét effect van een eventuele regeling van het Vietnamconflict. President Nixon, op wie de vori ge dag in India zware druk was uit geoefend om het embargo op de wa penleveranties aan Pakistan te handhaven, ondervond in Lahore een zware pressie om dit niet te doen. Moedertje van tien jaar WASHINGTON, 2-8. Een meisje van tien jaar heeft vorige week in het Alexandria-ziekenhuis in Was hington het leven geschonken aan een zoon van ongeveer vijf pond. Moeder en kind maken het goed, al dus is meegedeeld. Zij is een van de jongste moeders in de wereld. Vol gens het Amerikaanse medische ge nootschap is de jongste moeder ge- weest Lina Medina uit Peru, die in 1939, toen zij vijf jaar en zeven maanden oud was, een zoon kreeg. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1