snit Goed plan voor huursubsidie ONZE PUZZELRUBRIEK Rusische steden moeten schoner WiRNER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 augustus 1969 Nr. 29213 VAN HET VADERLANDSE ERF OVERDENKING rsiot). Vertraging Dit lijkt een bruikbaar systeem maar het verlengt naar onze mening de procedure die lot oplossing van het huurvruagstuk moet leiden. Het vertraagt nl. de inpassing van een economisch verantwoorde huur in het gezinsbudget van de huurders en dat is toch het einddoel van elk be leid dat verantwoord is. Alle andere oplossingen versluieren de werke lijkheid en leiden enerzijds tot ver storing van een juist beeld op de huizenmarkt en anderzijds tot een voortdurende ontwrichting van de staatsfinanciën. Wil de minister binnen afzienbare tijd geheel overstappen van bouw- subsidie naar huursubsidie, dan zou de Raad van Volkshuisvesting een nieuwe diepgaande en uitvoerige studie van het huisvestingsvraagstuk noodzakelijk achten. Er is niets tegen een zodanige stu die, hoewel wij van mening zijn dat deze studie bij voortduring al diep gaand is. Vervolgens is het onmoge lijk dat er een andere dan econo misch aanvaardbare oplossing aan vaard wordt. Wij hebben nu lang ge noeg met in de eerste plaats politiek aanvaardbare oplossingen gewerkt en het resultaat is een blijvende ver storing van de bouwmarkt tot scha de van een voldoende huisvesting, vooral voor de jongere gezinnen. Strijdpunt Goede huisvesting kost geld en meestal een groter deel van het in komen dan vele huurders thans be talen, terwijl anderen in nieuwere woningen een te groot deel van hun loon of salaris aan huur offeren. Aan deze wanverhouding naar beide zij den moet een einde komen. Men zou verwachten dat er algemeen zou worden gestreefd naar het betalen huur. Helaas wordt ook van deze ge dachte alweer een politiek strijdpunt gemaakt. Er zijn politici die van mening zijn dat de betaling van een zesde tot een zevende van het inkomen aan huur voor de lagere inkomens een te grote belasting zou zijn. Dit zou beteke nen dat huren van HO tot 100 gulden per maand nog gesubsidieerd zouden moeten worden. Het is duidelijk dat men op zulke lage huren nauwelijks een economisch verantwoord huis vestingsbeleid kan bouwen. Indien men er in bepaalde kringen naar streeft om ook van het huursubsidie- beleid een vorm van indirecte inko mensoverdracht van hoge naar lage inkomens te maken, is men verder dan ooit van de oplossing van het huisvestingsvraagstuk verwijderd. Andermans leer Huursubsidie zou alleen worden verleend aan bewoners van huurwo ningen die met rykssteun zijn ge bouwd. Dit betekent dat het rijk be reid is te streven naar een sluitend maken van haar eigen huur- en sub sidierekening .Of de particuliere ver huurders die huurrekening sluitend krijgen, is blijkbaar geen punt van discussie. Ook in die sector moet er een op lossing komen, want het is onaan vaardbaar dat eigenaren van oude huizen door overheidsdwang van jaar tot jaar een onvoldoende op brengst van hun bezit krijgen ter wijl de bewoners door de lage huur een in wezen vertekend bestedings beeld van hun inkomen hebben. Het is altijd goed riemen snijden geweest van andermans leer. De hui zenmarkt leert dat dit op lang zicht tot economische ontwrichting leidt. Dat kan men in vele buurten met eigen ogen aanschouwen in de kwa liteit van het huizenbezit. Drs. A. van Mierlo. Een groep Zuidvietnamese ballin gen komt vrijdagavond in Parijs bij een om te trachten een beweging te vormen die onderhandelingen met de Vietcong en vorming van een ver zoeningsregering in Saigon beoogt. Bij de post van deze week was een flinke zending oplossingen van de laatste puzzel, die kennelijk niet al te moeilijk was, gezien het naar ver houding grote aantal foutloze inzen dingen. In verband hiermee werden de prijs jes van deze week weer verloot. De eerste prijs gaat naar: Dc heer A. J. Zwaardwcg '1 Kerkwcrve ROTTE De tweede prijs is bestemd voor: Mevrouw FEIJTEL Einthovcnstraat 72 Vlaardingen west De oplossing luidt als volgt: Horizontaal: 1. piccolo; 6. boa; 7. alk; 9. dal; 10. ach; 12. mus; 14. los; 15. lakei; 17. som; 19. kaf; 20. der tien; 22. kap; 24. zot; 25. kas; 26. rap; 28. pas; 30. W.L.; 31. kom; 32. dik; 33. tak; 35. p.p.; 36. ram; 39. rol; 41. trombone; 42. Kerkrade; 43. keu; 45. iep; 46. eb; 48. rif; 50. aha; 51. ben; 52. nu; 53. rum; 55. sol; 57. kat; 58. ruw; 59. ion; 61. keelgat; 64. vak; 65. lot; 67. kelim; 68. wit; 69. pijl; 71. dit; 72. pan; 73. kin; 75. Nes; 76. dro gist. Verticaal: 1. Pol; 2. ia; 3. cocktail; 4. la; 5. olm; 6. bas; 8. kus; 9. dof; 10 aar; 11. hei; 13. sok; 14. lat; 15. les; 16. Ier; 18. map; 19. kol; 20. dam; 21. nat; 23. pap; 24. Zwitser; 25. kom buis; 27. parkiet; 29. spreeuw; 31. kamer; 34. koren; 36. rok; 37. eng; 38. vel; 40. Lap; 44. shilling; 47. bui; 49. fok; 51. bat; 52. nuk; 54. mol; 56. Lek; 57. kam; 58. rat; 60. nop; 62. eed; 63. git; 64. vin; 66. tijk; 68. was; 70. lid; 72. pet; 74. nr. 75. N.S. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt? Horizontaal: 1. heideachtige plant; 10. Europese rivier; 11. leer v. h. hel dendicht; 12. tot een oog gedraaid deel van een touw; 14. soort onder wijs (afk.); 15. bekend sportevene ment (afk.)17. boomloot; 18. che misch symbool; 19. volksnaam van de kauw; 21. voortreffelijk; 24. ge syncopeerde dansmuziek; 27. letter v. h. Griekse alfabet; 28. schrijf kos ten (Latijn); 30. nonsens, zottenklap; 31. type zeilvaartuig; 32. sterk ijzer houdende grond; 34. stof ter vervan ging van spiritus; 35. afscheidsgroet; 36. belemmering (figuurlijk); 37. stad in Afrika; 39. Ned. rivier; 40. tijd ruimte van 24 uur; 41. tijding; 42. bittere vloeistof; 44. uitruster en ex ploitant van schepen; 46. rolrond halfbont voor dames; 47. eerbaar en ingetogen; 48. lijfwacht; 50. slaap plaats; 51. stijf, onbuigzaam (b.v. van ledematen); 55. onderricht; 57. god der liefde (mythologie); 59. saai, niet opwekkend (figuurlijk); 60. aanwij zend voornaamwoord; 62. geliefde van Zeus (mythologie); 64. tuimeling; 65. kleinste der Nederlandse Antil len; 66. bijbelse benaming voor azijn; 68. Roemeense munt; 69. voorvoegsel met ontkennende betekenis; 70. leng temaat; 71. Frans revolutionair, die de val der Girondijnen bewerkstel ligde; 73. bijwoord; 74. tijd tussen licht en donker; 77. demper op dc kam v.c. strijkinstrument; 79. naar onze mening (afk.); 80. poste restan te (afk. op brieven); 81. honingdrank; 83. laag water (afk.); 84. boom; 85. opleidingsinstituut tot beroepsoffi- „Het licht is zoet en het is aan- genaam voor de ogen de zon te zien; daarom, indien de mens vele jaren leeft, zo verheuge hij zich in die alle, maar hij beden ke dat de dagen der duisternis vele zullen zijn". Prediker 11 7 en 8. Ik denk dat vele mensen - als er niet bij vermeld was, dat dit een woord uit het bijbelboek Prediker was - toch wel geraden hadden dat dit een woord uit de bijbel was, want zo ziet, voor veel mensen, de bijbel er toch wel een beetje uit: de bijbel zet altijd een domper op de dingen, daar kun je nu echt eens nooit fijn genieten, daar moet altijd waarschu wend de vinger bij opgeheven wor den: denk er om mensen.bedenk dat de dagen der duisternis vele zijn. En je zou toch zo zeggen, daar moet een mens juist maar niet al te veel aan denken, aan die dagen der duisternis, want dat maakt nu juist dat je niet echt kunt genieten. Net zoals die mensen die, als de zon schijnt, lopen te kermen: als we het maar zo houden, het is te mooi om waar te zijn, dat zal wel niet lang meer duren; nee, ons devies is: ge niet zolang de zon schijnten wat daarna komt.ach dat zien we dan wel weer. Met dat eerste is de bijbel het eens: geniet zolang de zon schijnt; Prediker heeft het daar ook over: „zo verheugde hij zich in die alle". Met dat tweede is de bijbel het niet eens, met dat: wat daarna komt ach dat zien we dan wel weer, wie dan leeft, die dan zorgt. Op dit punt is de bijbel heel erg nuchter en eerlijk. Het licht is beeld van het leven en de duisternis is het beeld van de dood; dat is waar ieder mens in z'n leven mee te maken heeft. En Prediker zegt: nu heb ik gezien dat er heel wat mensen een krampachtig leven leven; dat er heel wat levenslust is die tiert op de bo dem van de doodsangst en dat komt omdat de mens de duisternis en de dood van zich af wil schuiven. Dat moet een mens nu net niet doen, de duisternis en de dood wegschuiven en zich dan angstvallig aan het le ven vastklampen. Je moet niet weg schuiven, maar „bedenken". En dan? Wel gewoon verder lezen, want de bijbel omvat meer. dan het boek Prediker. In de bijbel wordt ook gesproken van Jezus Christus, Het Licht in de duisternis. En als ik dan lees hoe hij de dood overwonnen heeft, dan is het niet nodig dat mijn levenslust tiert op de bodem van de doodsangst. Dan kan ik echt genie ten van het leven, maar dan zie ik achter de zon. Hem Die de zon ge maakt heeft en achter de duisternis Hem, Die de dood overwonnen heeft. Wat kan een mens dan van het leven genieten. v. d. KOOIJ. MOSKOU ,31-7. Het parlement van de Russische federatie, de grootste van de Sowjet-Russische repubileken heeft opgeroepen tot een wedijver tussen de steden en dorpen van het land om ze er sphoner te doen uit zien en ze te voorzien van meer openbare diensten en sociale gele genheden. De premier van de federatie, Gen- nady Voronov, had kritiek op de ma nier waarop vele landelijke gebie den van de staat e ruit zien. Bepaal de plaatselijke autoriteiten verwaar lozen hun taak door de levensom standigheden niet beter te maken, zei hij. Voronov had ook kritiek op de manier waarop huizen worden ge bouwd en ontworpen. Advertentie PASADENA. De eerste foto van Mars, gemaakt door de Mariner-6, op een afstand van 1.2 miljoen km. van de planeet. De ruimte-sonde bevond zich, op het moment dat deze foto werd gemaakt, op een afstand van honderd miljoen km. van de aarde, welke afstand in vijf maanden werd afgelegd. Het onderste lichte deel van de planeet is de zuidpool. VOOR DE VROUW Huisvrouwen lijden ook aan managerziekte Steeds weer zijn vrouwelijke pa tiënten hevig verbouwereerd, wan neer de dokter konstateert: „U heeft managerziekte". Meestal antwoordt men, helemaal in verwarring ge bracht: „Maar ik ben toch een huis vrouw". Managerziekte komt echter bij huisvrouioen evenveel voor, als bij zakenlieden. Want niet degene, die het hardst werkt, wordt „manager- ziek", maar degene die onder te ster ke druk van de tijd staat. Inspannen de lichamelijke arbeid als bijvoor beeld houthakken in het bos zal nor maal nooit managerziekte tot gevolg hebben. Deze ziekte krijgen slechts zij, die tegelijkertijd aan verschillen de dingen moeten denken en ver schillende dingen moeten doen. Het standaard-voorbeeld is de direkteur die gelijktijdig drie telefoongesprek ken voert. Het kan echter evengoed de huisvrouw zijn, die tegelijk het middageten voor haar man klaar maakt, de kinderen verzorgt, het huishouden doet en zich misschien nog om een moeder of schoonmoeder moet bekommeren. Vooral de vrouw die naast haar gezin ook nog een be roep heeft, wordt natuurlijk be dreigd. Zij klaagt dan over depres sies die tot niets anders terug zijn te voeren dan het gevoel steeds meer te moeten doen en het misschien niet meer te kunnen boliverken. Daar naast kunnen nog klachten als hart kloppingen duizeligheid en zenuw aanvallen voorkomen. De enige juiste behandeling in der gelijke gevallen is een verandering van leefklimaat. Er bestaat geen me dicijn dat de betrokkene over deze symptomen heen helpt. Wanneer men tegen het advies van de dokter in op dezelfde manier verder leeft, kan men na verloop van tijd zelfs beschadiging van de organen ver wachten. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG cier (afk.); 87. deel van Europa; 89. alvorens; 91. ongeschikt voor het be oogde doel. Verticaal: 1. persoonlijk voornaam woord; 2. vertrouwelijk; 3. voorzet sel: 4. plaats in Gelderland; 5. strijd perk voor boksers; 6. getekend (afk.); 7. behorende tot de Kerk van Rome (afk.); 8. klaagzang; 9. op het ogen blik; 10. waterbewoner; 13. lange, smalle sneeuwschaats; 14. doek die men kleine kinderen om het lijf speldt vóór zij „zindelijk" zijn; 16. platte, vierkante vloersteen; 18. ruig; 20. vettige stof; 21. door iemand ach tergelaten afdruk; 22. laatstleden (afk.); 23. lengtemaat; 24. technisch hulpmiddel ten dienste van de scheepvaart; 25. voorzetsel; 26. vat met hengsel; 29. alcoholische drank; 30. schuif bak; 33. langharige borstel; 36. duistere zaak; 38. spoediger tot het doel leidende; 41. vrucht; 43. ge wricht; 45. mannetjesbij; 46. dans partij; 49. stad in Zwitserland; 51. zeer matig; 52. openbaar vervoer middel; 53. levenslucht; 54. koning van Phrygië, die van Apollo tot straf ezelsoren kreeg; 56. stad in Egypte; 58. tekort (handelsterm); 59. bedrij ver (ongunstig); 61. deel van Oos tenrijk; 63. vreemde taal; 65. klein kustvaartuig; 67. zwaar, vervelend werk; 70. van een (afk.); 72. tijdelijk (afk.); 75. krampachtige aandoening v. h. middenrif; 76. geschreeuwde aanmoediging; 78. Europeaan; 81. af gemat; 82. rivier in Utrecht; 86. soort onderwijs (afk.); 87. rivier in Italië; 88. voorzetsel; 90. landbouwwerktuig. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. v. d. Schee. Gasthuiskerk: 10 uur prof. dr. J. Sperna Weiland, Amsterdam; 7 uur ds. Van Noordennen, Krabben- dijke. Kerkwerve: 11 uur ds. v. d. Berg, (Viering H.A.). Serooskerke: 9.30 uur ds. Saraber, Abcoude. Burgh: 9 en 10.15 uur ds. Flink. Haamstede: 9.30 uur ds. Abelsma, Wateringen, 7 uur de heer Malipaard Renesse: 9 en 10.30 uur ds. De Wit. Noordwelle: 11 uur ds. Saraber, Ab coude. Scharendyke: 9.30 uur ds. v. d. Berg, (H.A.); 7 uur ds. v. d. Berg, herv.-ger. zangdienst. Brouwersha ven: 9.30 uur ds. Feunekes. Zonne- maire: 11 uur ds. Feunekes. Noord- gouwe: 9.30 uur ds. Schoneveld. Drei- schor: 11 uur ds. Schoneveld. Ouwer- kerk: 10 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof, (Doopdienst). Oosterland: 10 uur ds. Ommei'ing, 6 uur dr. J. Bakker, Middelburg. Sir- jansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur cand. Spanjer, Utrecht. Bruinisse: 10 en 5 uur de heer Van den Dool, Rot terdam. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Keizer, 5 uur cand. Eringa, Tholen. Haamstede: 8.30 en 9.30 uur ds. v. d. Kooy; 10.30 uur ds. T. B. van Houten, Aalsmeer, 7 uur ds. P. Torenbeek, A. J. Polder. Renesse: 7 uur ds. Van Houten. Scharend\jke: 9 uur en 10.30 uur ds. Put, 19.00 uur gez. dienst in de herv. kerk. Brouwershaven: 10.30 uur kan didaat L. Eringa, Tholen, 3 uur ds. Keizer. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Jansma. Nieuwerkerk: 10 uur en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur gez. dienst te Nieuwerkerk; 3 uur kand. Eringa. Bruinisse: 9 uur ds. Keizer, 3.30 uur ds. De Valk, Stad a. h. Haringvliet. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 9.00 en 19.00 uur ds. P. Lok, Zuidhorn; Haamstede: (in de ger. kerk), 17.00 uur ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. P. op den Velde. Kerkwerve: 10 uur ds. Manis, 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 11 uur ds. Westerink, 5 uur ds. Manis, Vlissingen (in de ned. herv. kerk). Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Op den Velde. Re nesse: 9.30 uur ds. Westerink, 7 uur ds. Manis (in 't Üorpshuis). Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur student Van Gelder, Zwijndrecht. Nieuwer kerk: 10 en 3 uur leesdienst. Ooster land: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeente in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur de heer A. van der Meer. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Het eiland Sark LONDEN, 31-7. De 556 inwo ners van het Kanaaleilandje Sark zijn opgelucht. De „heer seres" over het eiland, de 85- jarige dameSybil Hathaway had aangekondigd dat zij ge noeg had van het regeren en het naburige eiland Guernsey zou vragen het bewind over te nemen. Guernsey heeft echter laten weten geen belangstel ling te hebben. De bevolking laat het liever bij het oude. Er bestaat geen inkomstenbelas ting en auto's zijn verboden. Wel zijn er 42 landbouwtrek kers die de stilte verstoren. Dat is een van de klachten van dame Sybil. Ook verdriet het haar, dat zij nu en dan een beroep op de politie moet doen om klachten over inbreuk op de cLrankioet te behandelen. Dame Sybil is alleen verant woording schuld.ig aan konin gin Elizabeth. original speciaalzaak: ZIERIKZEE De aardrijkskundeleraren in Suriname PARAMARIBO, 30-7. De Suri naamse minister van onderwijs en volksontwikkeling, drs. Ch. H. Eer- sel, heeft enkele leden van de 32 Ne derlandse geografen, die in Suriname zijn voor een veertiendaagse studie reis, op zijn ministerie ontvangen. De voorzitter van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, prof. dr. F. J. Ormeling, heeft een antie ke kaart van Suriname uit de 18e eeuw aan de minister aangeboden. Minister Eersel gaf de leden van de studiegroep een kaart over de kustvlakte van Suriname. Hij wens te hen een leerzame tijd toe in Su riname. Advertentie Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. J. J. v. d. Berg, n. h. pred., Middelburg. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdiehst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19 uur; zondag 8 en 10 uur. Haamstede: zaterdag 19 uur, zondag 8.30, 10 en 19 uur. Re nesse: zaterdag 17 en 19 uur; zondag 10 uur, 11.15 uur en 19 uur. Anjers zijn er nu volop, 'n Aantrekkelijke bloem. Voor 'n bescheiden prijs. Ze wachten op u. Pronkend met bun fijne kleuren. Neem vaker een bloemetje mee! DIPO, DE DONKERE DWERG 1. Het was een prachtige, laat-zomerse dag. Heer Aram van Barranca en Presto, zijn trouwe schildknaap, hadden een rit in de omgeving van de burcht gemaakt en waren nu op dc terugweg. Met welgevallen liet de jonge ridder zijn blikken dwalen over de golvende graan velden, waar zijn pachters druk bezig wa ren dc rijke oogst binnen te halen. Wan neer de twee ruiters voorbij kwamen, ke ken de mannen op en als zij Aram herken den, namen zij eerbiedig de muts af. Bij één van hen, een al wat oudere man, hield de burchtheer zijn paard in. Vriendelijk informeerde hij naar dc stand van hel werk. „Sinds gij hier gekomen zijt. is het ons goed gegaan, heer", antwoordde de oude landbouwer vrijmoedig. „Wij hopen allen dat onze rust en welvaart nog lang mogen voortduren!" Terwijl ze verder gingen, merkte Aram lachend op tegen Presto: „Wat die wel vaart betreft is het mij wel, maar de rust heeft, al wel erg lang geduurd! Er zijn, ge loof ik. in het geheel geen avonturen meer lc beleven!" Weinig kon heer Aram op dat ogenblik vermoeden, dat het avontuur zó dichtbij was!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3