DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nixon sprak met Indiase premier over de toestand in Vietnam Vrouw en twee kinderen gedood op de weg Vrouw werd aangevallen door haar zoon Israëlische toestellen neergeschoten Indonesische gevangenen naar W.-Irian Maanmateriaal bevat glasachtige stof ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 augustus 1969 Nr. 20243 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jarmewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Duivelands burgemeester nam afscheid President van (le Ver. Staten in Azië NEW DELHI. 31-7. President Nixon en de Indiase premier, Indira Gandhi, hebben donderdag l¥> uur gesproken over manieren om de oor log in Vietnam te beëindigen, over Aziatische veiligheidsvraagstukken en over India's vrees voor hervat ting van de Amerikaanse wapenle veranties aan Pakistan. Andere onderwerpen, die tijdens het onderhoud in het presidentiële paleis Rasjtrapati Bhavan werden behandeld, waren devisies van beide landen op de Chinese dreiging, regio nale Aziatische samenwerking en ge boortebeperking. De besprekingen verliepen in een „open, vriendelijke en begrijpende sfeer". Naar aanleiding van de Pakistaan se kwestie schijnt mevrouw Gandhi recht op de man af te hebben gezegd dat een nieuwe bewapeningswed loop voor de deur zou staan, als Amerika zijn in 1965 ingetrokken hulp aan Pakistan zou hervatten. Op een persconferentie na het on derhoud deelde zij mee, dat presi dent Nixon haar had verzekerd dat de Verenigde Staten geen enkele schending van internationaal erken de grenzen door een andere grote mogendheid zouden tolereren. De Indiase premier heeft verder tegenover de pers verklaard dat naar haar mening Amerika een heel eind in de buurt komt van het standpunt van haar land inzake Vietnam. India, dat een neutrale buitenlandse poli tiek voert, vindt dat het Vietnamese volk zelf zijn moeilijkheden moet op lossen, dat iedere buitenlandse in terventie en de aanwezigheid van al le buitenlandse troepen moeten wor den beëindigd. De opvatting, dat na de concessies van de Verenigde Staten nu Hanoi aan de beurt is, om stappen te on dernemen ter oplossing van het Vietnam-conflict, wordt door me vrouw Gandhi niet onderschreven. „Beide 2yden moeten doen wat in hun vermogen ligt". Agressieve wetsdienaars CALCUTTA, 31-7. Een geünifor meerde politiemacht heeft zich don derdag met geweld toegang verschaft tot de wetgevende vergadering van de Indiase staat West-Bengalen. De leden die op dat moment aan het vergaderen waren werden wegge jaagd en stoelen en microfoons wer den door de ramen naar buiten ge smeten. Ministers vluchtten in dolle haast bij het zien van de 3000 man sterke politiemacht. Dit alles gebeurde uit protest te gen de dood van een collega-agent die door een grote menigte in een van de buitenwijken van Calcutta was omgebracht. Het lijk van de overleden agent werd door de „agressieve wetsdienaars" meegedra gen. Vijf Een communistische overheersing van Vietnam zou volgens mevrouw Gandhi voor India niet veel gevaar opleveren. Er zijn verschillende soor ten communisten, aldus de premier, en onder hen zijn ook aanhangers van liberalisatie. Op een vraag over de regionale samenwerking antwoordde zij meer beloften voor stabiliteit en ontwik keling te zien in economische regio nale samenwerking, dan in militaire bondgenootschappen. Mevrouw Gandhi, wier land in 1962 in een grensoorlog met China was gewikkeld, leek de Chinese dreiging wat te willen bagatelliseren. „Propagandaoorlog" Zij zei dat langs de 4800 km lan ge grens Chinese en Indiase troepen praktisch oog in oog staan, maar dat op dit moment voornamelijk sprake is van „een propaganda-oorlog". Zij verklaarde zich tegen een „nucleair scherm" van de Verenigde Staten, al dan niet in samenwerking met de Sowjet-Unie, ter beveiliging van In dia. ZWOLLE, 31-7. Donderdagmiddag omstreeks drie uur zyn by een ver keersongeval b(j Olst een vrouw en twee kinderen om het leven geko men. Mevrouw J. I. Wiers (38) uit Olst was met haar twee geadopteerde Griekse kinderen van vijf en drie jaar op weg van Olst naar Deventer. Een eend stak plotseling de weg over en de bestuurster probeerde het dier te ontwijken. Zij kwam daardoor op de linkerweghelft en botste frontaal tegen een vrachtwa gen, die bestuurd werd door de 22- jarige O. uit Wij he. De vrouw en de beide kinderen waren op slag dood. De bestuurder van de vrachtwagen werd licht ge wond. SCHIEDAM, 31-7. De 65-jarige me vrouw J. S.-K. uit Schiedam is de vorige nacht in het gemeentezieken huis in haar woonplaats opgenomen met ernstig letsel dat haar werd toe gebracht door haar 30-jarige zoon. Deze kwam 's avonds laat thuis en kreeg woorden met zyn moeder. Dit resulteerde in een ravageslag waarbij meubelstukken het moesten ontgelden en een voorruit van het huis bezweek. Met hoofdwonden, een bloeduitstorting en verschillende schaafwonden rende de moeder in paniek de straat op waar zij werd gekalmeerd door omstanders die door het gerucht van de vechtpartij wa ren gealarmeerd. Deze wisten te ver tellen dat in het bewuste gezin al meerdere malen moeilijkheden wa ren geweest. De vrouw werd over gebracht naar het ziekenhuis. De in middels gewaarschuwde politie wist zich enige tijd later toegang te ver schaffen tot de woning met de hulp van een andere 42-jarige zoon van mevrouw S.-K. Men trof de amok- maker slapend in zijn bed aan. Na gewekt te zijn bleek deze zich van het gebeurde niets te herinneren. De politie acht het niet uitgesloten dat de man enigszins psychisch is ge stoord. Weer Duitse Starfighter verongelukt DUSSELDORP, 30-7. De West- Duitse luchtmacht heeft haar 97ste Starfighter verloren. Bij een misluk te start op de basis Noervenich vatte het toestel vlam, waarna het uit brandde. De vlieger kon zich met zijn schietstoel redden. mensen in auto levend verbrand BONN, 31-7. Vijf inwoners van Hamburg zijn de afgelopen nacht op de verkeersweg Keulen-Neuss levend verbrand in een personenauto waar van de bestuurder de macht over het stuur had verloren en die in brand raakte na tegen de middenbermbe veiliging te zijn gebotst. Jeugdige Spanjaarden door „ruimteraket" getroffen c PAMPLONA. 31-7. Vijf Spaanse knapen, in de leeftijd van 10 tot 13 jaar. hebben hun pogingen om met behulp van buskruit en andere che mische stoffen een „ruimte-raket" te maken duur moeten betalen. De ra ket sprong uit elkaar waardoor een van de knapen werd gedood. De an dere vier móesten met ernstige brandwonden in het ziekenhuis wor den opgenomen. Prins Claus terug uit Suriname SCHIPHOL. 31-7. In gezelschap van zyn particuliere secretaris mr. II. J. Baron van Asbeck is donderdag prins Claus op Schiphol teruggekeerd van een bezoek van ruim twee we ken aan de Verenigde Staten en Su riname. De prins, die in de V.S. op Cape Kennedy de lancering bijwoonde van de Apollo-11 en die in Paramaribo de officiële opening verrichtte van de koninkrijksspelen, werd in de luchthavenpier hartelijk verwel komd door prinses Beatrix en de kleine prins Willem-Alexander. Na een kort oponthoud in de VIP-kamer begaf het prinselijk gezelschap zich vervolgens per hofauto naar Drake- steyn. DAMASCUS, 31-7. Syrisch lucht afweergeschut heeft donderdag twee Israëlische toestellen neergeschoten, toen een Israëlische formatie een aanval deed op Syrische stellingen bij de bestandslijn. Dit heeft een militaire woordvoer der in Damascus meegedeeld. De Sy- riërs leden geen verliezen. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv heeft tegengesproken dat twee Israëlische toestellen door de Syriërs zijn neergeschoten. Israëlische mili taire kringen hebben een Syrische luchtaanval - de eerste sinds 1967 - Nieuwe aanklacht tegen Edward Kennedy BOSTON, 31-7. Het wegverkeers- bureau van Massachusetts heeft een nieuwe aanklacht ingediend tegen Edward Kennedy. De griffier van het bureau heeft onthuld dat een on derzoek heeft uitgewezen dat de se nator in de fatale nacht van het on geluk, dat Mary Jo Kopeche het le ven kostte, gevaarlijk heeft gereden, op een Israëlische stelling op de berg Hermon, dicht bij de bestands lijn, vruchteloos genoemd. Er wa ren geen slachtoffers en er is weinig schade aangericht. EEN REUZE- PIJLSTAARTROG OUWERKERK, 31-7. De heer J. A. Reyniers uit Deurne (B.) heeft op 31 juli jl. deelgeno men aan de viswedstrijd, uit geschreven door de hengel sportvereniging „Het Zijpe" te Bruinisse en aldaar de eerste prijs behaald. Hij heeft nl. een reuze-pijlstaartrog aan de haak geslagen van maar liefst 10,5 kg. Dit geschiedde met een 0.40 mm-draad. Met verbazend veel moeite werd dit kolossale exemplaar (lengte 1.13 m.) aan wal gebracht. De rog trok zó geweldig hard dat het molentje stuk ging. Voor deze buitenge wone prestatie ontving de heer Reyniers een volwasautomaat. DJAKARTA, 31-7. De Indonesische regering heeft 150 communistische gevangenen naar West-Irian gezon den, als onderdeel van haar plan om de helft van de 60.000 op Java gede tineerde communisten van dit eiland te verwijderen. Dit heeft een woord voerder van de Indonesische rege- E.E.G.-restituties voor tarwe-export weer verlaagd BRUSSEL, 31-7. De Europese com missie heeft donderdagavond drasti sche verlaging van de E.E.G.-restitu ties aan de tarwe-exporteurs van de gemeenschap bekend gemaakt. Deze verlaging gaat vrijdag in en komt 24 uur nadat de commissie de restituties verhoogd als reactie op Amerikaanse en Canadese prijsverlagingen. Des kundigen in Brussel verklaarden donderdagavond dat de restitutie wijziging niet meer is dan een aan passing als gevolg van prijsbewegin gen op de wereldmarkt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Denk wat waar is. Zie wat klaar is, Mijd wat raar is. STORING CLICHOGRAAF In dit nummer ontbreken tal rijke foto's van verschillende gebeurtenissen, als gevolg van een hedenmorgen plotseling opgetreden ernstige storing van de clichograaf. Wij zullen de thans noodzakelijk achter wege gebleven foto's, in de loop van volgende week publi ceren. Redaktie. „Vrij, dan de caravan". Het blijkt nu wel een vakantie slog an te zijn geweest, die steeds meer ingang heeft gevonden bij het publiek, uiteraard voor zover het betaalbaar is. Maar vast staat dat de caravan als „extra huisje" een warm onthaal heeft ge vonden. „Flitsen" uit het buitenland NEW DELHI, 31-7. President Ri chard Nixon van de Verenigde Sta ten is vandaag uit Bangkok in India aangekomen voor besprekingen met premier Indira Gandhi over Aziati sche veiligheidskwesties. TORONTO. Na de „International Nickel" in Canada, waarvan de pro- duktie sinds 10 juli is verlamd door een staking van 17.200 metaalarbei ders, worden de twee belangrijkste staalproducenten van Canada, t.w. „Steel Company" en „Algoma Steel Corporation" op hun beurt door sta kingen bedreigd. CAST ELGANDOLFO, 31-7. De Paus heeft vanmorgen om 6.00 uur Ned. tijd zyn zomerverblijf verlaten en vertrok per auto naar het Ro meinse vliegveld Fiumicino op weg naar Afrika. Tijdens de 30 km lange rit woedden een hevig onweer en slagregens. Adertjes en holletjes HOUSTON, 31-7. Amerikaanse ge leerden die de grondmonsters on derzoeken die de „Apollo-11" van de maan heeft meegenomen, hebben ontdekt, dat het materiaal een zeke re hoeveelheid glasachtige substan tie bevat, niet alleen in de vorm van de al eerder gevonden bolletjes, maar ook als adertjes in 't gesteente Ook vertoont een van de stukken rots een tamelijk groot glasachtig laagje. De rotsen schijnen door grote hitte te zijn gevormd, uitgekristalli seerd na eerst te zijn gesmolten. Het materiaal splijt gemakkelijk. De kleur is donkergrijs, met ook enige donkerbruine stukken. Voorts heeft men titanium ont dekt, een kostbaar element dat wordt gebruikt voor legeringen met een grote trekkracht. Men betwijfelt het echter of er op de maan voldoende titanium te vinden is voor exploita tie. ring donderdag bekend gemaakt. De gevangenen zijn woensdag uit Djakarta verscheept naar Biak, waar zij oerwoud zullen moeten kappen. Op Biak scherpe veiligheidsmaatregelen BIAK, 31-7. Op het eiland Biak, waar vandaag de daad van vrye keuze, Moesjawara, plaatsvindt zyn scherpe veiligheidsmaatregelen ge nomen. Een onbekend aantal Papoea's is in preventieve hechtenis genomen om te verhinderen dat zij de vergade ring van 130 afgevaardigden van de 90.000 bewoners verstoren. Hoewel er vlaggen en andere ver sierselen zijn aangebracht wordt Bi ak als het sterkst anti-Indonesisch gericht beschouwd. In een rapport van 30 mei van de Indonesische mi litaire bevelhebber in West-Irian, ge neraal Sarwo Eddhie, worden Biak en Noemfoer als „zeer heet" beschre ven. Drie leden van de regionale raad, Erenst, Amzen en Jawan, zou den een anti-Indonesische campagne hebben gevoerd. Bloedig incident in gevangenkamp Biak BIAK, 31-7. Bij een bloedig inci dent in een gevangenkamp in Biak is een Indonesische militair om het leven gekomen, terwijl zeker zeven militairen werden gewond. Volgens berichten uit betrouwbare kringen hebben negen Papoea-gevangenen verwondingen opgelopen. Van enige van hen zou de toestand kritiek zijn. Gasontploffing eiste tweede slachtoffer NIJKERK, 31-7. Nadat afgelopen zaterdag de 29-jarige J. F. van Burg- stede uit Soest aan de brandwonden was bezweken, die hij op 23 juli had opgelopen bij een gasontploffing in zijn caravan, is gistermorgen zijn 26- jarige echtgenote O. G. H. van Burg stede-Arts eveneens overleden. Het echtpaar verbleef op de camping Nieuw Hulckesteijn te Nijkerk. Ook een van de kinderen raakte bij de ontploffing gewond. VEERTIEN MILLE UIT HOGE HOED TIEL, 31-7. De heer A. J. Govers uit Tiel heeft in een hoge zwarte hoed twee spaarbankboekjes gevon den die een gezamenlijke waarde vertegenwoordigen van 14.104 gulden en één cent. De hoed was een jaar geleden op een veiling gekocht die werd gehouden in Erichem. De boe del van een overledene werd daar geveild. De boekjes staan op naam van de erflater. De vondst werd ge daan toen de heer Govers de hoed voor de grap bij een vriend xoilde opzetten. Tot dat moment had het hoofddeksel vergeten in een hoek van zijn zomerhuisje gelegen waarin hij ook andere voorwerpen van deze veiling afkomstg, zoals meubelstuk ken gebruikte. De vinder heeft inmiddels contact opgenomen met de notaris die inder tijd de veiling leidde. Erfgenamen heeft hij nog niet gevonden. Hij weet dan ook niet in hoeverre hij aan spraak zal kunnen maken op deze vondst. Noors schip gezonken OSLO, 31-7. Het 8945 ton metende Noorse vrachtschip met passagiers- accomodatie „Wenny" is 110 mijl ten westen van Andoeya op de Noord zee ten westen van Noorwegen ge zonken. De 39 passagiers en beman ningsleden zijn in de boten gegaan. Zij worden door vliegtuigen in het oog gehouden. Het schip was met een lading ko len op weg naar het eiland Svalbard. Busramp op Pliilippijnen MANILLA, 1-8. In de Philippijnse provincie Pangasinan, ten noorden van Manilla, is een bus door een overstroming meegevoerd. 13 inzit tenden verdronken en acht worden vermist. Zeven passagiers, die zich aan de zijkanten van de bus vastge- klampt wisten te houden, zijn nog Doodtij: 7 aug. gered. Aanhoudend warm Verwachting tot zaterdagavond: Warm en vrij zonnig, maar ook plaatselijk een regen- of onweers bui. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Langs de waddenkust ma tige tot krachtige, elders matige tot zwakke wind' in hoofdzaak uit oos telijke/richtingen. Aantal uren zon: 6 tot 13. Minimum temp.: 0 tot 4 graden bo ven normaal. Maximum temp.: 3 of meer graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal80 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 6 tot 13. Minimum temp.: 0 tot 4 graden bo ven normaal. Maximum temp.: 3 of meer graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 2 aug. Zon op 5.03, onder 20.29. Maan op 22.07, onder 10.47. 3 aug. Zon op 5.04, onder 20.27. Maan op 22.19, onder 12.07. 4 aug. Zon op 5.06, onder 20.25. Maan op 22.32, onder 13.27. Laatste kwartier: 5 aug. te 2.38. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 aug. 6.17 v.m. 3 aug. 6.54 v.m. 4 aug. 7.34 v.m BROUWERSHAVEN: 2 aug. 5.54 v.m. 3 aug. 6.37 v.m. 4 aug. 7.20 v.m. 18.28 n.m. 19.05 n.m. 19.44 n.m. 18.19 n.m. 19.00 n.m. 19.40 n.m. Grote vissterfte in rivier de Main DARMSTADT, 31-7. In de rivier de Main zijn de laatste paar dagen tienduizenden vissen gestorven, vol gens het gemeentebestuur van Darm stadt niet aan vergiftiging maar aan zuurstofgebrek. Het water is smerig maar niet vergiftigd, zei een functio naris. Wetenschappelijke proeven hadden dat uitgewezen. De brand weer is ingeschakeld om de dode vissen uit het water te halen. Perzische grenspolitie schoot op toeristen TEHERAN, 31-7. Het Perzische avondblad Ettelatt meldt, dat de Per zische grenspolitie geschoten heeft op een groep toeristen, die uit Af ghanistan Perzië wilden binnenko men zonder zich tegen cholera te la ten inenten. Een toerist verloor het leven. Perzië heeft zijn grenzen met Pa kistan en Afghanistan gesloten in verband met cholera-epidemieën in die landen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Met oostelijke wind stroomt nu warme lucht uit Duitsland naar onze omgeving. Deze stroming wordt in stand gehouden door een hoge- drukgebied, dat zich boven Scandi navië en oost Europa bevindt. In de ze stroming kwamen in de nacht van donderdag op vrijdag in ons land plaatselijk een lokale regen- of on weersbui voor. Er vormde zich ook op uitgebreide schaal mist, die in de vroege ochtend echter vrij snel op loste. Het komende etmaal houdt de aan voer van warme lucht uit het oosten aan. Er wordt daarbij vrij zonnig weer verwacht, maar plaatselijk kan ook een regen- of onweersbui tot ontwikkeling komen. VOORTHUIZEN. Donderdagavond stak in Voórthuizen de 76-jarige heer C. Bavelaar uit Leiden met zijn fiets onvoorzichtig de weg over. Hierbij werd hij aangereden door een perso nenauto bestuurd door een inwoner van Voorthuizen. De bejaarde man, die in Voorthuizen op vakantie was, overleed ter plaatse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1